Αποστολέας Θέμα: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????  (Αναγνώστηκε 11926 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #25 στις: 13/02/07, 19:32 »
'Οταν μου αρέσει ένα album , ένα συγκρότημα , ένα τραγούδι θέλω να ξέρω ποιος έχει γράψει τη μουσική και ποιος παίζει.Αν την ιδέα την ιδέα την είχε ο παραγωγός ή αν έχει παίξει άλλος θέλω επίσης να το ξέρω.Το θεωρώ κοροϊδία να υπάρχουν μπάντες με μέλη "για τα μάτια του κόσμου".
Εκτός από τον "μεγάλο σατανά" (τη μουσική βιομηχανία) φταίμε κι εμείς εφόσον ενδιαφερόμαστε πιο πολύ για το ποιος κάνει καλό σόου , ποιος χτυπιέται καλύτερα και ποιος είναι "μούρη" παρά για το αν ξέρει να δημιουργεί μουσική.

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #26 στις: 04/11/07, 15:20 »
οταν μπουν απο πισω οι δισκογραφηκες..αστα να πανε
anathema-amehtana

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #27 στις: 21/02/12, 12:27 »
Από τα άδυτα του φόρουμ το ανέσυρα. Το είδα μου άρεσε και είπα να απαντήσω.

Πιστεύω οι περισσότεροι "μουσικοί" ή "καλλιτέχνες" δεν μπορούν να (αυτο-)αποκαλούνται έτσι.

Περισσότερη μουσική βρίσκεις σε άτομα αυτού του φόρουμ ας πούμε, ή σε άτομα που παίζουν στον δρόμο, παρά σε ένα μουσικό πολυκατάστημα.

Εξηγούμαι. Είμαι ένας τελείως ερασιτέχνης και αρχάριος μουσικός. Δεν ξέρω μουσική, μπορώ να πω. Αλλά τουλάχιστον παίζω μουσική γιατί μου αρέσει. Όταν δεν κοιμάμαι, φοράω ακουστικά. Ξεκίνησα μουσική γιατί τα χέρια μου πήγαιναν με τον ρυθμό των τραγουδιών και δεν μπορούσα να το σταματήσω.

Αύριο κατεβαίνει ένας God of Rock σπίτι μου, και μου δίνει όλο το ταλέντο και τις γνώσεις του κόσμου. Εγώ θα συνεχίσω να παίζω στο δωμάτιό μου ή με τους φίλους μου.

Δυστυχώς υπάρχουν 2 είδη μουσικών. Αυτοί που αγαπάνε τη μουσική και παίζουν για την πάρτυ τους, για τους φίλους τους αλλά ακόμη και επαγγελματίες μουσικοί που παίζουν για βιοπορισμό. Όλοι αυτοί έχουν έναν κοινό παρανομαστή. Την μουσική σαν έννοια, σαν φιλοσοφία, σαν γνώση, σαν καλλιέργεια, σαν ψυχαγωγία. Και αυτό τους κινεί.

Υπάρχει και η άλλη κατηγορία όμως (στην οποία ανήκουν και άτομα που ήταν πρώτα στην προηγούμενη) που γι'αυτούς η μουσική είναι συμβόλαια. Είναι κοριτσάκια (ή αγοράκια). Είναι εικόνα (τηλεοπτικές εμφανίσεις, φωτογραφήσεις κλπ). Είναι τα πάντα, εκτός από μουσική.

Νομίζω ξέρετε ποιά κατηγορία απαριθμεί τα περισσότερα μέλη.

Τώρα για τα CD και λοιπά, που αναφέρθηκε (μια 6ετία πριν  ;D ;D ;D ) σαφώς και πιστεύω στο ενδεχόμενο να είναι μούφες. Όταν σε νοιάζει να πουληθεί μόνο, πώς να σε νοιάζει πως θα υλοποιηθεί;

Αυτά.

Υ.Γ. Αν οι συντονιστές κρίνουν πως ξεθάβω κάτι βαθιά θαμμένο, ας επιληφθούν του ζητήματος ;)

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #28 στις: 21/02/12, 13:25 »
Υπαρχουν οι μουσικοι και υπαρχουν και οι επιχειρηματιες. Και στις δυο κατηγοριες υπαρχουν εξαιρετικα ατομα στο ειδος τους.

Και οχι. Δεν ισχυει το κλασικο "Στην εποχη μας ηταν αλλιως!". Τα ιδια ειναι πανω κατω και μη σου πω και καλυτερα μιας και ενας αν εχει ιντερνετ και μερακι μπορει να ξεθαψει πραγματικα διαμαντια.

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #29 στις: 21/02/12, 13:50 »
Φιλοι
καλα κανατε και ξεθαψατε το θεμα [σηκωνει πολλη συζητηση]
Εγω πιστευω οτι οι σημερινοι μουσικοι [επαγγελματιες και ερασιτεχνες] ειναι πιο καταρτισμενοι
απο τους παλαιοτερους[ωδεια,αρμονιες κλπ] αλλα υστερουν σε συναισθημα, πραγμα που μπορει
να ωφειλεται στους ρυθμους και στον ακρατο ρεαλισμο της σημερινης εποχης.
ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ
Γιατι δεν γραφονται πλεον μεγαλα-διαχρονικα τραγουδια?
Γιατι αποκλειστηκαν απο τη δισκογραφια μεγαλοι συνθετες και στιχουργοι?
Γιατι οι καινουργιες δουλειες πωλουνται με εφημεριδες και περιοδικα?
Γιατι τα παιδια μας γλεντουν με τραγουδια 30 και 40 ετων?
Αυτα και πολλα αλλα ερωτηματα ακομη ,ψαχνουν απαντησεις
Με αγαπη
GAS-13[ερασιτεχνης μεχρι μυελου οστων]
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος irene82

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #30 στις: 27/02/12, 15:55 »
καλησπερα με λενε ειρηνη...ειναι λιγο κοροιδια θεωρω να βαζουν πλεον μοντελα να τραγουδανε κ ασ μην ξερουν που πανε τα τεσσερα...εγω την μουσικη την ειχα πανω απο ολα μεχρι που ασχοληθηκα λιγο με το υποτιθεμενο κυκλωμα κ καταλαβα οτι ολα ειναι μια μουφα...αν εχεις μπαρμπα στην κορονη πας μπροστα αν οχι τοτε κατσε σπιτακι σου....ετσι αποφασισα να μαθω κιθαρα μονη μου για την παρτυ μου κ να τραγουδαω για την παρτυ μου...ομως αντε εγω μαθαινω μονη μου κιθαρα κ ο.κ...οι αλλοι που πανε χρονια στα ωδεια κ τελικα τους ακυρωνουν γιατι πιο κατω ειδαν ενα ομορφοπαιδο,δεν ειναι κριμα?ολα ειναι ενα ψεμα παντως.....

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #31 στις: 23/03/12, 00:41 »
Για τα live cd - dvd που αναφερθηκαν εχω να δωσω ενα παραδειγμα γισ το ποσο ντεφακτο ειναι η επαναηχογραφηση τους (τουλαχιστον στα ελληνικα) στο στουντιο, σε σημειο που το μονο live που μενει στο cd να ειναι .... ο κοσμος που χειροκροταει.
Σε καποιο live γνωστης τραγουδιστριας που ηχογραφηθηκε για να κυκλοφορησει σε cd, παραλιγο να μην πληρωθω γιατι δεν χρειαζοταν να κανω διορθωσεις.
Οταν τηλεφωνησα στην παραγωγο (πρωτοκλασσατης δισκογραφικης) γιατι δεν εχουν βγει τα χρηματα, μου απαντησε,  επειδη δεν εχω περασει ωρες στο στουντιο.  :o
Της απαντησα οτι γιαυτο ακριβως, θα επρεπε να παρω κανονικα bonus που εξοικονομησα στην εταιρεια ωρες που θαπληρωνε στουντιο, αφου τα επαιξα ολα στο live οπως πρεπει.
(Το επαιζε χαζη ή ηταν στα αληθεια πολυ χαζη)
Για να μην συνεχιστει η συζητηση, της ειπα να μου κλεισει το στουντιο για να ηχογραφησω ολο τα κομματια εξαρχης και να αφησει εντολη στο λογιστηριο να παω να πληρωθω  ;D

ΥΓ1 στο στουντιο πηγαινα για καφε, Οι κιθαρες μειναν απο το live  ;D
ΥΓ2 τα χειροκροτηματα ηταν κονσερβα τελικα. Ειχαν ξεχασει να βαλουν μικορφωνο κοινου  ;D 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/12, 00:48 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #32 στις: 23/03/12, 01:27 »
ΥΓ2 τα χειροκροτηματα ηταν κονσερβα τελικα. Ειχαν ξεχασει να βαλουν μικορφωνο κοινου  ;D 

μαλ***α...έπρεπε να κλείσουν ώρες στούντιο και για τους 50.000 όπως επίσης και να δώσουν εντολή στο λογιστήριο για όλους τους ;D :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:21
από Υπνοβάτης...
26 Απαντήσεις
8852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:48
από HeavyHead
8 Απαντήσεις
4845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 10:48
από Ο Νέος Κιθαρωδός
10 Απαντήσεις
8330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 12:55
από Panos-Echidna
5 Απαντήσεις
3426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 20:02
από profsokin
8 Απαντήσεις
7721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 19:25
από Spyros Delta
10 Απαντήσεις
4467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 19:37
από V_for_vedouza
68 Απαντήσεις
28225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/14, 21:46
από noe13
2 Απαντήσεις
2489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/14, 00:05
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
14107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/17, 19:32
από modfori