Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;  (Αναγνώστηκε 7429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος orestisR21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« στις: 25/11/11, 16:42 »
Έρχονται χριστούγεννα και έβαλα στόχο να αγοράσω είτε κιθάρα είτε ενισχυτή.
Αυτή τη στιγμή διαθέτω:http://www.fender.com/en-GR/products/search.php/?partno=0310001570
http://makrismusic.gr/catalog/stagg-ca20r

Σκεφτόμουν να πάρω μία από τις εξής κιθάρες:
http://www.thomann.de/gr/cort_classic_rock_cr100_blk.htm
http://www.thomann.de/gr/kramer_guitars_assault_220_fr_black.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_studio_deluxe_eb.htm

Παρ' όλα αυτά μου είπαν ότι ο ενισχυτής κάνει μεγαλύτερη διαφορά απ' ότι η κιθάρα, αλλά μιας και τον ενισχυτή τον θέλω μόνο για το δωμάτιό μου σκέφτηκα να προτιμήσω την κιθάρα, ποιά είναι η άποψή σας;;



Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #1 στις: 25/11/11, 16:59 »
αν νιώθεις οτι σε περιορίζει η κιθάρα τοσο στο παίξιμο όσο και στην έκφραση τοτε αλλαξε αυτή.
ο ενισχυτής ειναι πολύ πιο σημαντικός αν δεν συμπίπτουν οι παραπάνω λόγοι!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #2 στις: 25/11/11, 17:37 »
Επειδή σκοπεύεις να πας από μια κιθάρα strat σε μία τύπου Les Paul, θα σού έλεγα κατ' αρχήν να κάνεις μια βόλτα σε μουσικά καταστήματα και να δοκιμάσεις μερικές παρόμοιες κιθάρες. Έτσι θα βεβαιωθείς ότι σε ικανοποιεί η αίσθηση και ο ήχος μιας Les Paul, που έχει τεράστιες διαφορές από μια stratocaster.

Πέρα από αυτό θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με τον Korgy. Ένας καλύτερος ενισχυτής θα σού δώσει πιο αισθητή διαφορά στον ήχο (γιατί μεταξύ μας όποια κιθάρα και αν βάλεις στον Stagg, ο ήχος που θα πάρεις θα είναι κάτω του μετρίου). Αν όμως αυτή τη στιγμή το κύριο πρόβλημά σου είναι η κιθάρα (αίσθηση, playability) ή απλά δεν σε καλύπτει η ηχητική χροιά των μονών μαγνητών της strat, τότε μάλλον κοιτάς για κιθάρα σε πρώτη φάση και σίγουρα αργότερα για ενισχυτή, που θα σε βοηθήσει να εκτιμήσεις καλύτερα την καινούργια κιθάρα. Έτσι κι αλλιώς πλέον μπορείς να βρεις πολύ καλούς ενισχυτές με 100-150 Ευρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος orestisR21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #3 στις: 25/11/11, 22:56 »
Korgy και Απόλλωνα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας, απλώς μιας και είμαι από επαρχεία μου είναι δύσκολο να κάνω μια καλή αναζήτηση στα μαγαζιά στην Αθήνα, παρ'όλα αυτά θα προσπαθήσω να διαλέξω την καλύτερη κιθάρα, αλλά υπάρχει κάποιο μαγαζί που να μου συνιστούσατε για να αρχίσω την αναζήτησή μου;;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #4 στις: 25/11/11, 23:54 »
Από τις τρεις κιθάρες που έχεις παραθέσει, η δική μου ψήφος θα πήγαινε χαλαρά στην Cort. Ειδικά τα πιο ακριβά μοντέλα της σειράς Classic Rock είναι πολύ καλά. Κοίταξε επίσης και την Cort TS100 που είναι πολύ παρόμοια και φτηνότερη. Τέλος μια από τις σταθερές δικές μου προτάσεις σε αυτή την κατηγορία είναι η Vintage V100, ίσως η πιο αξιοπρεπής Les Paul κιθάρα σε αυτά τα λεφτά και εμφανισιακά πολύ κοντά στο αυθεντικό μοντέλο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος orestisR21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #5 στις: 26/11/11, 01:02 »
Η αλήθεια είvαι ότι κατέληγα προς την Epiphone μόνο και μόνο λόγο μάρκας και λίγο λόγο ντιζάιν, αλλά από ότι φαίνεται θα προτιμήσω την Cort

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #6 στις: 26/11/11, 02:34 »
Kαι πολύ καλά θα κάνεις, κατά τη γνώμη μου. Θα σού έλεγα μάλιστα να κοιτάξεις και την CR250 που είναι φανταστικό όργανο, αλλά δεν ξέρω αν η τιμή της ξεφεύγει πολύ από τον προϋπολογισμό σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #7 στις: 26/11/11, 04:15 »
ενισχυτής - κιθάρα 1-0   ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος orestisR21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #8 στις: 26/11/11, 13:50 »
Επειδή δεν είμαι από Αθήνα γίνεται να μου υποδείξεται κάποιο καλό μαγαζί με Cort και Vintage, άντε και Epiphone κιθάρες για να πάω να δοκιμάσω;

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #9 στις: 26/11/11, 16:40 »
Εγώ θα άλλαζα σίγουρα ενισχυτή πρώτα... σίγουρα η Bullet δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά με 150 Ευρώ όπως είπε και ο Απόλλων παίρνεις μια χαρά ενισχυτή που θα βελτιώσει σημαντικά τον ήχο σου. Ενώ μία κιθάρα σε αυτά τα χρήματα δεν θα έχει τόσο μεγάλη διαφορά ποιοτικά από αυτή που έχεις τώρα, ειδικά στον Stagg.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος orestisR21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #10 στις: 26/11/11, 17:15 »
Από ενισχυτές τι μου συνιστάται γύρω στα 200 ευρώ;;;
Απλώς εγώ σκεφτόμουν πρώτα κιθάρα και στη συνέχεια αφού μάζευα λεφτά να έπαιρνα κεφαλή και ηχείο

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #11 στις: 26/11/11, 19:13 »
Κάποιο modelling ενισχυτή, όπως οι παρακάτω:

http://www.thomann.de/gr/roland_cube20xl.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm

http://www.thomann.de/gr/vox_vt20.htm

Με ένα search στο φόρουμ θα βρεις αρκετές πληροφορίες για αυτούς και για άλλους modelling ενισχυτές.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος orestisR21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #12 στις: 27/11/11, 00:52 »
Γίνεται να μου πείτε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα για να δοκιμάσω τον Fender και τον Vox???

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #13 στις: 28/11/11, 01:29 »
Δοκίμασε στον Καγμάκη (www.kagmakis.gr), στο site λέει ότι τους έχει, αλλά κάνε ένα τηλέφωνο πρώτα...

Τους έχει σίγουρα το Ηχόραμα (www.ihorama.com) εδώ στον Περισσό, αλλά δεν ξέρω αν σε βολεύει να κινηθείς εκτός κέντρου.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος orestisR21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #14 στις: 29/11/11, 16:39 »
Είμαι ανάμεσα στον Fender Mustang 2 στον Vox 40+ και στον Vox 20+.
Κλείνω προσ τον 40+, σκεφτόμουν να τον παραγγείλω από το thomann, είναι σωστή η επιλογή μου??? και ποιά η διαφορά του 40+ με τον
40+ Β stock????

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #15 στις: 29/11/11, 17:56 »
Αν δεν κάνω λάθος, τα B-Stock στον thomann είναι προϊόντα που έχουν επιστραφεί χωρίς να υπάρχει κάποια βλάβη, είναι δηλαδή σαν καινούρια. Αν σκοπεύεις να παραγγείλεις B-Stock (και καλά θα κάνεις, ο thomann είναι 100% αξιόπιστος και γλυτώνεις χρήματα) πρέπει να το κάνεις άμεσα, αφού συνήθως μιλάμε για ένα κομμάτι που αυτή τη στιγμή είναι διαθέσιμο σε B-Stock.

Καλή επιλογή γενικά να πας σε 40άρη, είτε τον Fender ή τον Vox, αφού αργότερα μπορεί να σε καλύψουν και σε κάποια πρόβα-μικρό live. Έχω δοκιμάσει τον Mustang, τα presets του είναι από αξιοπρεπέστατα έως πολύ καλά... δεν έχω δοκιμάσει τον Vox, αλλά έχουν γραφτεί πολλά γι'αυτόν. Η επιλογή δική σου!
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος orestisR21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #17 στις: 30/11/11, 01:20 »
Το συγκεκριμένο post το έχω τσεκάρει, αλλά δεν αναφέρει τους συγκεκριμένους ενισχυτές.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #18 στις: 30/11/11, 12:11 »
Όντως δεν έχει τον mustang, φαντάζομαι δεν είχαν κυκλοφορήσει ακόμα οι modelling της fender. Έχει όμως τον vox vt30. O 40 για τον οποίο ενδιαφέρεσαι εσύ έχει κάποια παραπάνω πραγματάκια από τον 30 αλλά αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η ποιότητα του ήχου και των εφέ. Άρα το άρθρο αυτό θα σε βοηθήσει να σχηματίσεις μία γνώμη για αυτό τον ενισχυτή. Καλό θα ήταν βέβαια, πρίν κάνεις την αγορά να τους ακούσεις και τους 2 ή και περισσότερους που σε ενδιαφέρουν εί δυνατόν με κιθάρα ίδια με τη δική σου.
Καλή αγορά όπως και νά 'χει...
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #19 στις: 01/12/11, 09:53 »
Η βασικη διαφορά του VT20+ από τον vt40+ είναι το ηχείο, ο vt40 έχει 10-άρι (o vt20  έχει 8''), το μεγάλυτερο έιναι γενικά καλύτερο, και κατά την γνώμη το 8'' είναι μικρό για ενισχυτή κιθάρας.
Ο vt 30 είναι από την προηγούμενη σειρά, νομίζω οτι έχει λιγότερα εφέ και εξομοιώσεις (22 αντί για 33 νομίζω), και στον χώρο των modelling που έχει ραγδαία εξέλιξη στην ποιότητα εξομοίωσης θα σου πρότεινα να γενικότερα αποφύγεις τα παλία μοντέλα

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #20 στις: 01/12/11, 17:06 »
Είχα την εντύπωση ότι ο 40+ έχει κι αυτός 12άρι... αλλά τελικά όπως σωστά είπε ο kopaniamento έχει 10άρι. Γι' αυτό θα πήγαινα σίγουρα για τον Mustang II που έχει 12άρι.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος orestisR21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #21 στις: 03/12/11, 01:10 »
Σκεφτόμουν, μήπως ήταν καλύτερο να πάω για κάποιον λαμπάτο, που θα μπορώ να τον έχω για πολλά χρονια χωρίς να χρειαστεί να τον αλλάξω σύντομα. Έχω τσεκάρει τον παρακάτω:
http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm
Αλλά σίγουρα θα χρειαστεί και κάποιο πεταλάκι, γίνεται να μου προτείνεται κάποιο πολύ οικονομικό για να μπορέσω να κατατοπιστώ και να αποφασίσω;;;


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #22 στις: 03/12/11, 01:37 »
Το ότι ένας ενισχυτής είναι λαμπάτος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι καλύπτει περισσότερο τις ανάγκες σου (προσωπικά θα έλεγα μάλλον το αντίθετο) ούτε ότι θα τον έχεις σίγουρα για πολύ καιρό. Είναι δύσκολο να πεις για οποιονδήποτε ενισχυτή, λαμπάτο ή τρανζιστοράτο, αν θα να τον έχεις για πολλά χρόνια ή θα τον βαρεθείς μετά από κάποιο διάστημα.

Πέρα από αυτό ο Bugera που παραθέτεις είναι πολύ καλός ενισχυτής, αλλά με ποιά κριτήρια τον επέλεξες; Ξέρεις τι ακριβώς ζητάς από έναν λαμπάτο ενισχυτή; Το ίδιο και για το πετάλι. Έχεις καμία ιδέα τι πετάλι θέλεις; Γιατί το να λες "θέλω ένα πετάλι" γενικά κι αόριστα είναι σαν να πηγαίνεις στο μπαρ και να λες "θέλω ένα ποτό"...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #23 στις: 03/12/11, 04:31 »
Ορέστη, όπως λέει και ο Απόλλων, δεν έχεις δωσει αρκετά στοιχεία για τις απαιτήσεις σου, ώστε να σε κατευθύνουμε.. Δεν είναι ο πρώτος σου ενισχυτής, πας για αναβαθμιση. Και κάθε αναβάθμιση έχει διαφορετικό στόχο για τον καθένα. Θα ήταν καλά λοιπόν να μας πείς τι ήχος σου αρέσει και θες να πετύχεις.

Οι λαμπάτοι έχουν κάποιο χαρακτήρα στον ήχο, τον οποίο τον πληρώνεις αρκετά παραπάνω σε σχέση με τους modelling που είναι πιο ουδέτεροι. Αλλά αν σου αρέσει ο χαρακτηρας τους το αξίζουν. Δεν τους παίρνεις για να "σου κρατήσουν περισσότερο μέχρι την επόμενη αναβάθμιση". Δεν ξέρω πόσο εμπειρία έχεις για να διαλέξεις τον bugera  αντί του jet city ή του Fender Champ, αν δεν την έχεις είναι νωρίς να πάς για λαμπάτο.

O bugera  είναι πάρα πολύ καλός για φθηνός λαμπάτος. Αλλά μπορεί να σε πάει από ήχο 60's μέχρι hard rock (AC-DC, thin lizzy, black sabbath). Και μάλιστα μπορεί να βγάλει πολύ γκάζι σε χαμηλή ένταση. Αν θές μέχρι εκεί (vintage ήχο δηλαδή) δεν θα χριεαστείς πεταλάκι (για overdrive/distortion μιλάμε ε ? ...). Θα χρειαστείς όμως ενα πολυεφφέ αν θες να πετύχεις την ευελιξία ενός modeling. O Bugera μαζί με ένα πολυεφφέ από αγγελίες μπορεί να σου βγει γύρω στα 400 euro.

Με αρκετά κάτω από 200 παίρνεις έναν Mustang, πού έχει μεγάλη ευελιξία, είναι σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με τον προηγούμενο σου. Αυτόν και τον bugera μπορείς να βρείς εύκολα σε μαγαζιά της Αθήνας, οπότε το καλύτερο θα ήταν να πας μια βόλτα να πάρεις μια πρώτη γεύση για το πώς ακούγονται, πως σου κάθονται στο παίξιμό σου κτλ

Αποσυνδεδεμένος orestisR21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή ενισχυτής;;;;
« Απάντηση #24 στις: 03/12/11, 16:37 »
Συγνώμη για τις ελειπέις πληροφορίες, απλώς ο παραπάνω ενισχυτής μου κέντρισε το ενδιαφέρον, παίζω κυρίως rock kai hard rock. Απλώς ήθελα να δω αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω οικονομικά, αλλά βγαίνει λίγο ακριβά, οπότε γυρνάω στους modeling

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/05, 13:23
από Arg0
27 Απαντήσεις
25945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 16:45
από Anarhikos_Mousikos
12 Απαντήσεις
5799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 15:23
από Jezus
6 Απαντήσεις
4192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/09, 23:33
από TheMaC
28 Απαντήσεις
9358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 11:46
από scarface5323
9 Απαντήσεις
4356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 17:02
από StamatisRockman
7 Απαντήσεις
4046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 22:15
από noe13
10 Απαντήσεις
4405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/14, 15:37
από alexgaita93
36 Απαντήσεις
11057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 22:10
από adr1anos
9 Απαντήσεις
6897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/15, 21:26
από Jezus