Αποστολέας Θέμα: Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!  (Αναγνώστηκε 35533 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zaf1981

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • BE ROCK OR BE DEAD
    • Προφίλ
Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« στις: 03/06/02, 15:35 »
Αν και δεν είμαι τόσο γέρος... (χιούμορ) ώστε να ήμουνα τη νύχτα εκείνη στη Βουλιαγμένη πιστεύω ότι ο καθένας μας έχει παρακολουθήσει ζωντανά κάποιο γνώστο ή άγνωστο ελληνικό ροκ συγκρότημα.Αν αφεθεί για λίγο στη μαγεία της στιγμής είναι βέβαιο ότι θα αρχίσει να τραγουδάει μαζί με τον τραγουδιστή τους στίχους τους τραγουδιού και να φτάνει στη δική του νιρβάνα!
Το κατεξοχήν όργανο της ροκ είναι η κιθάρα (κυρίως η ηλεκτρική) και γι'αυτό πιστεύω ότι δεν υπήρχε πιο κατάλληλο όνομα για το site.Μην ξεχνάμε όμως και τη σπουδαιότητα των άλλων οργάνων.
Το ελληνικό ροκ είναι διαχρονικό.Όποιος αμφιβάλλει γι'αυτό του προτείνω να παρακολουθήσει τη συναυλία των Τερμιτών στο ΣΕΦ τον Νοέμβριο του 1998  ;D

KITHARA.GR KEEP WALKING  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος anathema

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • No one can find me, here in my soul...
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #1 στις: 16/06/02, 20:54 »
ΕΛΑ ΑΛΕΚΟ! 8)
ΡΕ ΛΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ 'ΓΩ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΟΚ ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΨΩ ΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ ΜΟΥ ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ΧΕΛΛΟΟΥ? ΝΑΙ ΜΕ ΑΚΟΥΤΕΕΕ? ;)
Deep inside the silence
staring out upon the sea
the waves are washing over
half forgotten memory
deep within the moment
laughter floats upon the breeze
rising and falling dying down within me

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #2 στις: 18/06/02, 14:07 »
Kalo to elliniko rok alla 8a symfwnisw me ton anathema (kai pali).Exallou afta pou perigrafeis ta viwnei o ka8enas se opoiadipote synavlia pou paei ithelimena. Exeis dei esy kanenan na pigainei sti vandi diladi kai na mi tragoudaei tous stixous?  Oso gia tin nirvana...des tis synavlies tou rouva!!
Afta ta lew 1/gia na xlevaso tous parapanw kakitexnes kai 2/gia na deis oti to elliniko rok den einai mallon o paradeisos pou fantazesai.Oso gia tous termites to '98 hmoun ekei kai se parapempw mia kai yparxei xronos na pas sto anatoliko aerodromio tou ellinikou 1 iouliou na deis ti 8a pei live,ti 8a pei mousiki,ti 8a pei ypertatoi mousikoi kai meta na mou peis ti sa aggizei psyxika kai ti epifaniaka.

Xwris kamia empa8eia ola ta parapanw...

Αποσυνδεδεμένος Too Late

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Visions of greed you wallow
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #3 στις: 18/06/02, 22:11 »
Poio elliniko rok kai mparmpoutsala reee????Nekro einai,den spartaraei game over pws to lene - - - - -....Kai nai wraia bgalame kai 5 sigrotimata eksw ouaaaaouto thema tou aiwna!!!!Oi alloi pou einai ???Akoute eseis psofious korious....kali fasi.Milaw ligo entona giati prin kairo eixa enapothesei tis elpides mou se auto kai ekeino me egrapse kanonika.Tipota olo kai kapoios tha bgei tha akoustei tha ksexastei kai tha ksethapsoume tis tripes meta gia na parigorithoume oti exoume groups...give it up...ksekoliste den leei.Den mporeite na fantasteite ti xanete... :-X.Euxaristw kai signwmi gia tin grinia mou.
Link it to the world
Link it to yourself!

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #4 στις: 18/06/02, 22:50 »
diladi gia na poume oti spartaraei to elliniko rok prepei na ginei gnwsto eksw?de nomizw!mia xara spartaraei kai edw mesa!gia rikse kai mia matia edw:


http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=4;action=display;threadid=130
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος jbliangas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσουν οι καμπύλες!!! (Της κιθάρας βρε)
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #5 στις: 18/06/02, 23:58 »
To rok για να επιβιώσει δεν χρειάζεται απαραίτητα συγκροτήματα. Υπάρχουν ακόμα πολλοί καλλιτέχνες που το εκπροσωπούν. :)
Ζήτω ο Θρύλος!

Αποσυνδεδεμένος Too Late

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Visions of greed you wallow
    • Προφίλ
[right][/right]Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #6 στις: 19/06/02, 02:11 »
Sourwtiri dear to oti spartaraei edw mesa den simainei oti aksizei kiolas....an einai dinaton.Eidika ta kamaria tis Legend kai ase auta ta apoblita pou akoune sto onoma en psixro montaz klp :P Poioi sou aresoun esena ta prassein aloga??Paraginane na pw krina mazi sou,closer,raining pleasure,last drive etc>Kai epeidi fliarw kai sas zalizw den ftanoun mono merika onomata gia na xaraktiriseis mia skini...elaxistes eksaireseis einai ston kanona.Kai as poume oxi sta groupakia file blianga,poioi tragoudistes to ekproswpoun??O Papakwnstantinou??AKOMA???Portokaloglou??Thalassa mou skoteini ouaaaaouuu!Apsogo elliniko rock.Anyway oti kai na lew twra den sas allazw gnwmi..apopseis.An aksizei pantws kati apo to Elliniko rock einai ta oi indie bandes pou pernane ipogeia xwris na pernoume xampari.kai mia mera...Egw tin exw katabrei me ta teleutaia mou akousmata pantws ekopsa kai tin atlantis(paleia kakia sinitheia>>maxairi)Den xanete tipota pantws na dokimasete kai tin tixi sas se ksena groups pou kserete isws to "elliniko rock" ginei arnisi...
Link it to the world
Link it to yourself!

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #7 στις: 19/06/02, 02:20 »
de milame gia tous skilorokades pou anafereis vevaia!kai fisika i skini den einai sta kalitera tis alla epimenw oti ginetai aksiologi prospatheia!kai skepsou oti analogika me ton plithismo tis elladas kai me ti glwssa na mas stamataei pame mia xara!kai otan leme akou kseni mousiki ennooume akou agglika!e ti na kanoume apo kei ksekinane ola!alla min ta pairnei ola o xeimaros...
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Too Late

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Visions of greed you wallow
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #8 στις: 19/06/02, 02:31 »
Nai exeis dikio...Apla ikanopoiei tis prosdokies mou stin mousiki kati allo auti tin stigmi kai stamataw na iperaspizomai to Elliniko rock,ksereis kati barethika...den aksizei kaneis tous.
Link it to the world
Link it to yourself!

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #9 στις: 08/07/02, 21:38 »
Re paidia gia na milisoume ligo sovara tora
Ti einai rock xeroume?mipos den einai ayto pou nomizoume?
Kapoios leei einai oti exei kithara kai idios iliktriki
Apo pote diladi isxiei ayto?opou mpenei i ilektriki ginete rock to tragoudi?i otan leipei i ilektriki den yparxei rock?
H alloi lene pos den yparxei rock giati kapoioi rixan tous rythmous tis entasis tou opos o Papakonstatninou
Einai dynaton na milane etsi kapoio anthropoi pou asxolounte me to rock?Mou thimizete ta atoma pou pane se club -> oi Clybers pou tous les rock kai sou lene popo poli dinati mousiki den tous mporo aytous
Einai dinaton ?
Apo ti stigmi pou asxoliste me rock prepei na eiste rock gia na to niosete
Rock einai ta panta pou krivoun dinami mesa tous opos kai i Petra=Rock
Kai dynami den einai i vrisia i dinati penia i to dinato xtipima sta Drums,i dynami vgeni mesa apo ti mousiki eite apali eite agria,kai apo to stixo pou mporei na milaei gia "Dynata" synaisthimata gia "Dynates" katastaseis kai faseis tis zois tou poiiti i stixourgou
To Rock einai i Dynami pou krivoume mesa mas
Signomi an milisa kapos epithetika
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #10 στις: 09/07/02, 03:46 »
Ρε παιδια,σε καποια πραγματα δεν πρεπει να εθελοτυφλουμε.Ο too late εχει σε μεγαλο βαθμο δικαιο.Το ελληνικο ροκ δεν παει καθολου καλα.Ναι μεν εχουμε τις Τρυπες,τα Ξυλινα Σπαθια,τα Διαφανα Κρινα,τον Αλκινοο,το Φαμελο και καποιους αλλους.Απο κει και περα?Ο -Ευτυχως που υπαρχουν π_ _ _ _ - Παπακωνσταντινου,ο -Θαλασσα μου σκοτεινη- Πορτοκαλογλου,οι ξοφλημενοι Πυξ Λαξ,ο Τσακνης που εχει να βγαλει τραγουδι της προκοπης απο το Ωρες Σιωπης,ο -Σαν να μην περασε μια μερα -Δημητριαδης ή οι Ψοφιοι Κοριοι?Διαλυθηκαν και οι Κατσιμιχες...Δεν ξερω αν εχω δικιο ή αδικο αλλα πιστευω οτι η ελληνικη ροκ(που ειναι το αγαπημενο μου ειδος μουσικης)εχει "χαλασει" πολυ σημερα.

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 315
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι............
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #11 στις: 10/07/02, 14:18 »
Γιατί δεν ακούς τα παλιά μόνο;
Ασ. : Φοβάσαι; Φοβάσαι μερικά θηριάκια;
Όβ. : Ω, δεν είναι τα θηρία. Είναι το κοινό, όλος αυτός ο κόσμος....
Ασ. : Στην αρένα θα σου περάσει το τρακ....

Αποσυνδεδεμένος Too Late

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Visions of greed you wallow
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #12 στις: 11/07/02, 05:30 »
Thee mou,ti kollimena miala!!!Prepei sonei kai kala o anthrwpos na akouei Elliniko rock??Giati??Poios o logos?na stiriksoume tin xwra mas??Akous ekei simbouli>>akou ta palia...siga min apokleistei o anthrwpos se tetrimena b class tragoudia eno iparxei olokliros thisauros girw mas...lampei alla polloi apo dw forate gialia iliou me tetraplo tzami...kala ksipnitouria...kapote..
Link it to the world
Link it to yourself!

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #13 στις: 11/07/02, 09:38 »
Palia akouga basilaki allal twra pia den nomizw oti yparxei sobarh ellinikh rok skhnh.. toulaxiston den me ikanopoiei.... giati na elliniko rok leme endelexeia psofioi korioi kai kati alla tetoia, terlegas kai agios o theos... kati group san ta ypogeia reymata ta ksilina spathia tis trypes ton tsaknh kati pane na kanoun alla einai apelipistika monoi...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #14 στις: 11/07/02, 13:13 »
Τι σημαινει "σοβαρη ελληνικη ροκ σκηνη"; Ολα ειναι θεμα γουστου. Αλλωστε η μουσικη εξελισσεται, σιγουρα θα σας αρεσε να παιζουμε για παντα το ιδιο στυλ ροκ;
Συγκροτηματα καλα, υπαρχουν πολλα και διαφορα, αλλα λιγα προωθουνται. Γι'αυτο κι εγω προσπαθω να στησω το http://ypogeio.gr μπας και δουν λιγο φως...

Αποσυνδεδεμένος ron-t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • υπάρχουν αυγές που δεν ξημέρωσαν ακόμα
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #15 στις: 11/07/02, 14:58 »
  Βασίλη συμφωνώ οτι είναι θέμα γούστου αν το ελληνικό ροκ
είναι καλό,κακό,αδιάφορο κλπ.
  Θυμάμαι αυτή τη συζήτηση από τα 80ς αν συγκροτήματα οπως ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ,SOKRATES,ΦΑΤΜΕ,SHARP TIES & άλλα
από hard rock,heavy metal,punk,enallaktiko έπαιζαν ροκ κ.α.
  Πάντα η ίδια αμφισβήτηση και πάντα η κατάληξη ήταν ίδια: ΑΔΙΕΞΟΔΟ.
  Η απάντηση έρχεται από τα παλιά μας στέκια και για μένα προσωπικά απο τη ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ στον 1ο όροφο της Αγ.Μελετιου(δεν υπάρχει πια) όπου καθε βράδυ σχεδόν τζαμά-
ραμε με 2-3 διαφορετικα σχήματα.
  Καλά,κακά,αδιάφορα οπως προείπα ήταν ειναι & θα είναι παντα υποκειμενικο.

   Σημασία έχει ότι το παιχνιδι παιζόταν και θα παιζεται  για οποιον γουσταρει!!!  

  Σ.Σ Βασιλη καλη η "υπογεια" προσπαθεια αλλα δυστυχως δυσκολευομαι να παρακουλουθησω τη νεα σκηνη(μαλλον λο-
γω ηλικιας) :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

« Τελευταία τροποποίηση: 11/07/02, 15:41 από RON-T »
Οτι και να ρίξουν μέσα μας, θα το πάρουμε και θα το θάψουμε κάτω στο βυθό μας...ΝΙΤΣΕ
Εν βυθώ γαρ η αλήθεια...ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #16 στις: 11/07/02, 15:32 »
1)Δεν υπαρχει ροκ χωρις αμφισβητηση.Ροκ κατα τη γνωμη μου ειναι η μουσικη που εξεφρασε μια αμφισβητηση σε πολλα επιπεδα ... Ροκ ηταν η μουσικη αμφισβητηση της επικρατουσας κοινωνικης δομης ...ροκ ηταν η μουσικη αμφισβητηση της κοινωνικης ιεραρχιας ....ροκ ηταν η μουσικη αμφισβητηση  της <<καθωσπρεπει>> κοινωνικης συμπεριφορας σε ολα τα επιπεδα,των <<καθωσπρεπει>> σχεσεων των δυο φυλλων....ροκ τελος ηταν η αμφισβητηση της <<καθωσπρεπει>>   μουσικης γραφης.
2)Ολη αυτη η αμφισβητηση δεν ειχε παντα τις ιδιες αφετηριες ουτε γινοταν παντα πετυχημενα.Υπηρξε καλη ροκ και ηλιθιο ροκ (συγκροτηματα που εκρυβαν την ασχετοσυνη τους μεσα σε μια ηλεκτρικη βαβουρα).
3)Σημερα  η ροκ εχει γινει demec.Δηθεν ροκαδες που στην καλυτερη περιπτωση αγωνιζονται να εκφρασουν μια διαμαρτυρια στο συγχρονο <<καθωσπρεπει>> αλλα δεν τους βγαινει με τιποτε ρε παιδι μου ... γιατι πως γινεται να εκφρασεις διαμαρτυρια, οταν εσυ στοχευεις να πιασεις την <<καλη>>  στην πυραμιδα αυτου του <<καθωσπρεπει>>???.
Γιαυτο και εχουν γινει τα καλυτερα παιδια των δισκογραφικων εταιρειων .... φτηνα και υπακουα στην μαμα εταιρεια.
Μπορει βεβαια να ειμαι too old for rock'n'roll ....και γιαυτο να μιλαω ετσι.

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #17 στις: 11/07/02, 16:48 »
Ρε Μαριε,ναι ακουω τα παλια κομματια.Αλλα με ενοχλει αυτη η κατασταση.Να βλεπω ανθρωπους που εγραψαν υπεροχα πραγματα να γραφουν μαλακιες απλα για να πουλανε.Μου αρεσει παρα πολυ η ελληνικη ροκ και δεν προκειται να σταματησω να την ακουω, παραλληλα με τη ξενη ροκ.Καπου ομως αυτη η κατρακυλα πρεπει να σταματησει

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 315
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι............
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #18 στις: 11/07/02, 22:42 »
Καλά ρε Dave Murray έπρεπε να πω "γιατί δεν ακούς μόνο τα παλιά κομμάτια της Ελληνικής ροκ Σκηνής και να ακούς παράλληλα να ακους και λαϊκά και ελαφρολαϊκά και να ακούς και παράλληλα ξένο ...." για να είσαι εντάξει. Ο Χρίστος μίλησε για ελληνικό ροκ .Ή για να λέμε αυτό που θέλουμε μόνο.
Ασ. : Φοβάσαι; Φοβάσαι μερικά θηριάκια;
Όβ. : Ω, δεν είναι τα θηρία. Είναι το κοινό, όλος αυτός ο κόσμος....
Ασ. : Στην αρένα θα σου περάσει το τρακ....

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #19 στις: 12/07/02, 08:44 »
Marie na me sygxwreseis alla den katalaba ti akribws ennoeis... an kai exw mia idea.. les na akouw mono ta palia rok kommatia kai na min asxoloumai me ta kainourgia efoson den mou aresoun ..kati tetoio??? an mou proteineis kati tetoio tote o titlos tou topic einai aytos pou sxoliazw, to  "gia panta" diladi...giati an kolisoume sta palia kai den bgaloume tpt kainourgio tote eimaste nekroi alla den to kseroume akoma....  :'(
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #20 στις: 12/07/02, 09:43 »
Αν σας αρεσουν τα παλια, μεινετε με τα παλια, δεν υπαρχει προβλημα  :P Υπαρχουν και σημερινα συγκροτηματα που παιζουν τετοια. Παντως, υπαρχουν καλα και σχετικα αγνωστα συγκροτηματα σε ολες τις δεκαετιες που περασαν και σε διαφορα ειδη ροκ. Να θυμηθω, στη δεκαετια του '80 τους Γενια του Χαους, Γκουλαγκ, Last Drive, Τρυπες (το ξεκινημα τους ηταν πρωτοποριακο), στη δεκαετια του '90 τους Deus X Machina, Terminal Curve, Echo Tattoo, Ονειροπαγιδα (με την πολυ ομορφη ενορχηστρωση)... Τι να πρωτοθυμηθω;... Αυτα τα συγκροτηματα ειχαν διαφορες καταληξεις, αλλοι χαιρονται που τα συγκροτηματα αυτα παιζουν ακομα και φτιαχνουν μουσικη, σε αλλους αρεσει που διαλυθηκαν και δεν γινανε γνωστοι/εμπορικοι... αραγε, αυτα οι 2 λεξεις ειναι συνωνυμες; Οταν καποιος γινεται γνωστος στον κοσμο και αρεσει και πουλαει γινεται αυτοματα "ξεπουλημενος" και "εμπορικος'"; Μηπως θα'πρεπε να παιζουμε για παντα μεσα σε ενα υπογειο, να μη μας ακουει κανεις, φτιαχνοντας μουσικη προσπαθωντας να τη φτιαξουμε ετσι ωστε να μην αρεσει σε κανεναν;

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #21 στις: 12/07/02, 11:04 »
Ξεπουλημενος και εμπορικος φιλε Βασιλη λεγεται,κατ' εμενα,γιατι σαν εννοια περιεχει πολλη υποκειμενικοτητα,καποιος ο οποιος βλεπει οτι δε βγαζει πλεον τραγουδια αναλογα του παρελθοντος και αντι να δειξει αξιοπρεπεια και να πει εδω σταματω,οπως εκαναν οι Κατσιμιχαιοι και παλαιοτερα ακομη και ο Bob Dylan,συνεχιζει να βγαζει τον ενα δισκο μετα τον αλλο,για να παιρνει χρηματα,αδιαφορώντας για την ποιοτητα του.Τετοιοι ειναι σημερα οι Πυξ-Λαξ,ο Τσακνης,ενω και ο Παπακωνσταντινου τωρα τελευταια δε θυμιζει τον παλιο καλο Βασιλη("Πες του να παει νανα νανα? :(  )

Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #22 στις: 12/07/02, 11:58 »
Συμφωνω με τον φιλο christoslazarou και επαυξανω ...
Νομιζω πως ολοι καταλαβαινουμε την διαφορα αναμεσα στο γραφω την εμπνευση μου και επειδη η εμπνευση μου ειναι ομορφη και εκφραζει πολλους γινεται επιτυχια και στο γραφω για να πουλησω και να ανεβω τα σκαλια της δισκογραφικης πυρμιδας.
Χωρις να σημαινει οτι το τελευταιο ειναι κατακριτεο (πολλες φορες εχει δωσει ωραια κομματια) τις περισσοτερες φορες εχει δωσει <<αρπαχτες>> και ελαχιστες φορες εχει δωσει rock ...

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #23 στις: 12/07/02, 12:06 »
Signomi re paidia gia miso lepto ,mi ta katariptoume kai ola
O Papakonstantinou diladi ti akrivos epathe enoeite?
Epeidi evgale ena anekdoto tragoudi?
Giati palia den eixe?H "Spagiatera" as poume.Mipos prepei na to psaxete perissotero?
Kai apo tin alli exei anagi o Papakonstantinou na poulisei i na ginei gnostos?Mi leme pragmata pou den stekoun
Ektos apo ayto to gegonos oti kapote tragoudouse "Ellas" kai tora tragoudaei "I zoi ton allon" den ton kanei oute pio emporiko oute ligotero Rock.Opos eixa grapsei paliotera Rock den einai ilektriki kithara kai dinati mousiki,rock einai i Dynami tou stixou (Dinata noimata ,dinata sinesthimata)kai i Dynami tis mousikis pou mporei kai se taxidevei
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Ελληνικό ΡΟΚ για πάντα!
« Απάντηση #24 στις: 12/07/02, 12:38 »
To exw ksanagrapsei palaiotera kai to pisteyw akradanta (proswpikh tapeinh apopsh vevaia)...o Papakwnstantinou edw kai arketa xronia einai aplws ena kakektypo ths mousikhs stadiodromias tou sta 80's kai prwima 90's, me synexh hxhtika anamashmata kai stixourgikes eykolies kai manieres. Ton thewrw thyma ths diatheshs tou na ikanopoihsei thn "parea" tou (vlepe Krokidhs), anti na riskarei kallitexnika dokimazontas neous dhmiourgous, enorxhstrwseis, aisthitikes. H pantiera tou epanastath kala kratei, alla oi epoxes exoun allaksei kai mallon den to exei parei xampari...

Sxetika me to thema pou ethikse o Vasilhs, thewrw aytonohto pws opws h yparksh emporikhs aphxhshs den synista aparaithta kai krithrio poiothtas, etsi kai h mh parousia ayths den odhgei aviasta sto symperasma pws to sygkrothma den aksizei. H legomenh rock koinothta vevaia exei kai ta komplex ths: "kaloi, agioi, anotheytoi kai gnhsioi" oso paramenoun agnwstoi sto eyry koino, "symvivasmenoi, prodotes, ypoxwrhtikoi kai kallitexnika ypoteleis" otan tyxoun mazikhs anagnwrishs, les kai den mporei na synyparksei h ousiastikh kallitexnikh katathesh me thn emporikh dynamikh. Klassiko kai prosfato paradeigma oi Raining Pleasure, pou oso paremenan ena sygkrothma twn 5-10 fans exairan cult timwn, enw twra "ksepoulhthikan" sthn Cosmote.

Oso pio grhgora apeleytherwthoume apo tetoies epikindynes nootropies, toso to kalytero...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/07, 11:40
από Ε!ΜΑ
0 Απαντήσεις
2372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/07, 19:36
από jmone
2 Απαντήσεις
2304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 16:30
από Srv85
12 Απαντήσεις
56402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/16, 13:47
από saved
2 Απαντήσεις
2001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/11, 22:08
από Ιππέας
2 Απαντήσεις
1865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/11, 19:08
από armagedon
9 Απαντήσεις
3135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 22:33
από armagedon
0 Απαντήσεις
1574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 04:52
από happydreamer
1 Απαντήσεις
22244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/12, 23:11
από nikolas32
0 Απαντήσεις
21220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/12, 11:05
από STEFANOS604