Αποστολέας Θέμα: Πένα vs νύχια  (Αναγνώστηκε 13478 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Πένα vs νύχια
« στις: 25/08/11, 06:00 »
... !!! όπως έχω γράψει και σε άλλο τοπικ επειδή έκανα πριν μερικά χρόνια κλασσική για λίγο καιρό (χωρίς να έχω μάθει κάτι το φοβερό) ... είχα συνηθίσει να παίζω με νύχια... και τώρα που πήρα την κιθάρα δυσκολευόμουν να παίξω με πένα και την παράταγα και έπαιζα με νύχια (τα ακουστικά κομάτια εννοώ φυσικά)... με αποτέλεσμα να μην μαθαίνω να παίζω με πένα.


έτσι τα έκοψα τελείως τα νύχια και προσπαθώ να μάθω μόνο με πένα... τα αποτελέσματα είναι πολυ ενθαρρυτικά, πριν 1 μήνα έπρεπε να κοιτάω πάντα την πένα και έπαιζα πολύ αργά, τώρα σιγά σιγά παίζω σχεδόν χωρίς λάθη και η ταχύτητα αυξάνεται... το θέμα είναι το εξής...

υπάρχουν κομάτια που παίζονται καλύτερα με νύχια, π.χ ξέρω το dust in the wind απο τόοοοοτε και το παίζω άψογα με νύχια, με πένα δεν σκέφτομαι καν να το δοκιμάσω... !!!! τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση...? αφήνουμε πάλι νύχια...? επίσης με εμποδίζαν όταν κράταγα την πένα, γιατι ακούμπαγαν τις χορδές... (βασικά το νύχι του δείκτη). μιλάω φυσικά για τα κομάτια σε ακουστική κιθάρα... :)

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #1 στις: 25/08/11, 12:26 »
Κακώς σταμάτησες να παίζεις με τα δάχτυλα.
ΔΕΝ είναι μειονέκτημα να παίζεις τοιουτοτρόπως, αντίθετα είναι ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ.
Ο μόνος λόγος που θα σου έλεγα να πάρεις πένα είναι αν παίζεις μέταλ και χρειάζεται να κάνεις palm muting.
Κατά τα άλλα, δες τον Mark Knopfler των Dire Straits... ΜΟΝΟ δάχτυλα.  ;)
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #2 στις: 25/08/11, 12:40 »
O Κώστας Βρεττός παίζει μέταλ με νύχια

(εντάξει, φαντάζομαι γενικά είναι πιο εύκολο με πένα)

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #3 στις: 25/08/11, 16:04 »
Όπως είπαν οι αποπάνω, δεν υπάρχει "πρέπει". Το μόνο στο οποίο μπορεί να σε περιορίσει το παίξιμο με δάχτυλα (δεδομένου του ότι έχει μελετήσει αρκετά ώστε να μπορείς να αναπτύξεις μεγάλες σχετικά ταχύτητες) είναι η ένταση, αν παίζεις τελείως ακουστικά. Από κει και πέρα, δοκίμασε να παίξεις με thumbpick να δεις αν σε βολεύει, ώστε να έχεις τα πλεονεκτήματα και των 2 τρόπων.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #4 στις: 25/08/11, 16:18 »
Όπως είπαν οι αποπάνω, δεν υπάρχει "πρέπει". Το μόνο στο οποίο μπορεί να σε περιορίσει το παίξιμο με δάχτυλα (δεδομένου του ότι έχει μελετήσει αρκετά ώστε να μπορείς να αναπτύξεις μεγάλες σχετικά ταχύτητες) είναι η ένταση, αν παίζεις τελείως ακουστικά.
Και να συμπληρώσω ότι αυτό στο λέει κάποιος  (ο Vrachnoprofiter  :P ) που παίζει αρκετά έως πολύ με δάχτυλα... ;)

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #5 στις: 25/08/11, 16:19 »
Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Κώστα Βρεττό.

Δεν υπάρχει manual στην κιθάρα,εκτός από το manual της σωστής τοποθέτησης χεριών και σώματος ώστε να αποφύγεις καταπονήσεις και τραυματισμούς.

Όσο αφορά τον "τρόπο", πράττεις όπως νιώθεις και εκφράζεσαι..

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #6 στις: 25/08/11, 16:26 »
Όπως είπαν οι αποπάνω, δεν υπάρχει "πρέπει". Το μόνο στο οποίο μπορεί να σε περιορίσει το παίξιμο με δάχτυλα (δεδομένου του ότι έχει μελετήσει αρκετά ώστε να μπορείς να αναπτύξεις μεγάλες σχετικά ταχύτητες) είναι η ένταση, αν παίζεις τελείως ακουστικά.
Και να συμπληρώσω ότι αυτό στο λέει κάποιος  (ο Vrachnoprofiter  :P ) που παίζει αρκετά έως πολύ με δάχτυλα... ;)


Έως αποκλειστικά πλέον... :P
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #7 στις: 25/08/11, 16:32 »
Κακώς σταμάτησες να παίζεις με τα δάχτυλα.
ΔΕΝ είναι μειονέκτημα να παίζεις τοιουτοτρόπως, αντίθετα είναι ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ.
Ο μόνος λόγος που θα σου έλεγα να πάρεις πένα είναι αν παίζεις μέταλ και χρειάζεται να κάνεις palm muting.
Κατά τα άλλα, δες τον Mark Knopfler των Dire Straits... ΜΟΝΟ δάχτυλα.  ;)


χμμμμ... με βάζετε σε σκέψεις τώρα ! δεν σταμάτησα να παίζω με δάχτυλα... απλά νόμιζα οτι ήταν λάθος ... πάντως νομίζω οτι ο ήχος βγαίνει πιο "γεμάτος" με την πένα.
παρόλαυτα εξακολουθώ να παίζω πολυ πολυ πιο γρήγορα και ανετα με δάχτυλα οπότε μένει απλά να αφήσω τα νύχια όταν χρειαστεί .. :)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #8 στις: 25/08/11, 19:35 »
Κακώς σταμάτησες να παίζεις με τα δάχτυλα.
ΔΕΝ είναι μειονέκτημα να παίζεις τοιουτοτρόπως, αντίθετα είναι ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ.
Ο μόνος λόγος που θα σου έλεγα να πάρεις πένα είναι αν παίζεις μέταλ και χρειάζεται να κάνεις palm muting.
Κατά τα άλλα, δες τον Mark Knopfler των Dire Straits... ΜΟΝΟ δάχτυλα.  ;)


χμμμμ... με βάζετε σε σκέψεις τώρα ! δεν σταμάτησα να παίζω με δάχτυλα... απλά νόμιζα οτι ήταν λάθος ... πάντως νομίζω οτι ο ήχος βγαίνει πιο "γεμάτος" με την πένα.
παρόλαυτα εξακολουθώ να παίζω πολυ πολυ πιο γρήγορα και ανετα με δάχτυλα οπότε μένει απλά να αφήσω τα νύχια όταν χρειαστεί .. :)

Εγω θα σου ελεγα για αρχη να μη εγκαταλειψεις ακομα τελειως την πενα....οπως ειπαν και τα παιδια για καποια στυλ και καποιες τεχνικες χρειαζεται.Αυτο που μπορεις να κανεις για αρχή ειναι αν θες να χρησιμοποιεις τα δαχτυλα οταν η πενα χρειαζεται να διανυσει μεγαλες αποστασεις προς τα πανω η προς τα κατω....δηλαδη παιζεις κατι με την πενα στην χορδη λα....και αμα θες αμεσως μετα να παιξεις κατι στην χορδη σι πχ....να το κανεις με τα δαχτυλα(και η πενα δεν μετακινειται απο την χορδη λα...που μπορει μετα να χρειαστει να παιξεις κατευθειαν)....αρα κρατωντας την πενα εχεις παλι ελευθερα τον μεσο τον παραμεσο και το μικρο δακτυλακι(αλλα brett garsed)....αυτο σιγουρα σου ανοιγει πολλες πορτες εκφρασης παντως εχε στο πισω μερος του μυαλου οτι συγκεκριμενα πραγματα γινονται ποιο ευκολα με συγκεκριμενους τροπους..αρα μη περιοριζεσαι...
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #9 στις: 25/08/11, 19:49 »
Κι εγώ με τη σειρά μου που είμαι φανατικός της πένας, ορισμένα τραγούδια τα παίζω με δάχτυλα (νύχια δεν έχω)...εντάξει δεν έχει μεγάλη ένταση αλλά βγαίνει ωραίος ήχος, ειδικότερα αν έχεις σχετικά καλή ακουστική, βλέπε Eric Clapton, John Mayer...τελείως με νύχια ας προσθέσω και τον Mike Oldfileld...;)
Οπότε όπως στα λένε τα παιδιά...όπως σε βολεύει...

P.s "Πρέπει"???υπάρχει τέτοια λέξη??????
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #10 στις: 26/08/11, 08:52 »
με νυχια
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #11 στις: 26/08/11, 09:10 »
 :roll :roll :roll

Πάντως μερικά κολπάκια πχ pinch harmonics (squealies) θα'θελα να τα δω να γίνονται χώρις πέννα  :P
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #12 στις: 26/08/11, 09:56 »
:roll :roll :roll

Πάντως μερικά κολπάκια πχ pinch harmonics (squealies) θα'θελα να τα δω να γίνονται χώρις πέννα  :P
Ολα γινονται :) Με τεντωμενο τον δεικτη ακουμπας στο σημειο που θες να βγει η αρμονικη και με τον αντιχειρα(κανονικα θελει τον παραμεσο, αλλα στην ηλεκτρικη προτιμω τον αντιχειρα) χτυπας τη χορδη. Στην ουσια ο αντιχειρας ειναι η πενα και ο δεικτης εκτελει τα χρεη του μερους που ακουμπαει για να βγει η αρμονικη. Και αυτος ο τροπος ειναι και πιο ευκολος. Με την πενα το καταφερα μετα απο αρκετη εξασκηση. Με τα δακτυλα λογο εμπειριας ισως μου βγηκε πολυ φυσικα, ελεγχομενα και καθαρα(ισως πιο καθαρα απο ο,τι θα επερεπε). Ειναι πολυ διαδεδομενη τεχνικη στην κλασσικη.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/11, 10:06 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #13 στις: 26/08/11, 10:44 »
Συμφωνω σχεδον σε ολα οσα ειπωθηκαν..παντως πιστευω πως γρηγορο και super καθαρο alternate να ακουγεται σαν ποδοβολητο  δεν γινεται τοσο ευκολα με τα δαχτυλα....ουτε palm mute chugging μπορει να εχει τον ιδιο ογκο και ποιοτητα.Εχω δει τον κωστα τον βρετο να κανει alternate με το νυχι ουσιαστικα πολυ καλα...αλλα νομιζω οτι ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα.Για μενα ως ενα βαθμο πρεπει να εχεις επαφη και με τους δυο τροπους.Εκει που κολλας με τον εναν..να σε κουβαλαει ο αλλος....αλλα και για τους δυο νομιζω αυτο που χρειαζεται οπωσδηποτε ειναι να αναπτυξεις...φοβερο αριστερο χερι....να μπορει να παιζει τα παντα...ακομα και hammer ons from nowhere χωρις την βοηθεια του δεξιου.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #14 στις: 26/08/11, 12:41 »
:roll :roll :roll

Πάντως μερικά κολπάκια πχ pinch harmonics (squealies) θα'θελα να τα δω να γίνονται χώρις πέννα  :P

Και sweep κάνεις αν το εξασκήσεις....Αν βρείς το σωστό μήκος στο νύχι του δείκτη, και βρείς και τη σωστή θέση, όλα γίνονται....Αυτό που δε μπόρεσα να βρώ ήταν το σωστό σχήμα ώστε και να δουλεύει σα πένα με σωστό ήχο και σα σωστό σχήμα για τη κλασική κιθάρα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #15 στις: 26/08/11, 12:55 »
:roll :roll :roll

Πάντως μερικά κολπάκια πχ pinch harmonics (squealies) θα'θελα να τα δω να γίνονται χώρις πέννα  :P
Ολα γινονται :) Με τεντωμενο τον δεικτη ακουμπας στο σημειο που θες να βγει η αρμονικη και με τον αντιχειρα(κανονικα θελει τον παραμεσο, αλλα στην ηλεκτρικη προτιμω τον αντιχειρα) χτυπας τη χορδη. Στην ουσια ο αντιχειρας ειναι η πενα και ο δεικτης εκτελει τα χρεη του μερους που ακουμπαει για να βγει η αρμονικη. Και αυτος ο τροπος ειναι και πιο ευκολος. Με την πενα το καταφερα μετα απο αρκετη εξασκηση. Με τα δακτυλα λογο εμπειριας ισως μου βγηκε πολυ φυσικα, ελεγχομενα και καθαρα(ισως πιο καθαρα απο ο,τι θα επερεπε). Ειναι πολυ διαδεδομενη τεχνικη στην κλασσικη.



Δεν εννοεί αυτό νομίζω, αλλά αυτό:



Δεν είναι δύσκολο πάντως να επιτευχθεί με δάχτυλα, η λογική είναι ότι χρησιμοποιείς τον δείκτη όπως ακριβώς την πένα.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #16 στις: 26/08/11, 12:58 »
Ως κλασσικός και ηλεκτρικός κιθαρίστας δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με τον ένα ούτε με τον άλλο τρόπο. Μόνο μια μικρή δυσκολία με το tapping μιας και δε μπορώ να τοποθετήσω το δάχτυλο του δ. χεριού όπως θέλω (το νύχι εμποδίζει) αλλα και αυτό λύνεται με την επιλογή διαφορετικής γωνίας. Κράτα τα νυχάκια σου σε ένα μικρό σχετικά μήκος (μη γίνουν σαν και αυτά της φωτογραφίας  :P ) και παίζε και με την πένα σου όσο θες. Άλλωστε πολλοί κιθαρίστες εντάσσουν στο παίξιμό τους και τους 2 τρόπους (ενδεικτικά μου έρχεται στο μυαλό ο Jason Becker) Μην αφήνεις όμως το νύχι να μακραίνει ΜΟΝΟ όταν το χρειάζεσαι. Την αίσθηση του νυχιού πρέπει να την έχεις μόνιμα αλλιώς θα το νιώθεις σα ξένο πράγμα στο χέρι σου!

Αν πάλι δε σου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ το παίξιμο με νύχια... κόφ'τα να πα' στα δια'!!  :D
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Πένα vs νύχια
« Απάντηση #17 στις: 26/08/11, 16:00 »
Κράτα τα νυχάκια σου σε ένα μικρό σχετικά μήκος (μη γίνουν σαν και αυτά της φωτογραφίας  :P  ) και παίζε και με την πένα σου όσο θες.


ναι κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω για τώρα... θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.. !! :P :P ίσως να μην κράταγα και πολύ καλα την πένα γιαυτό να με εμπόδιζε... θα δούμε... πάντως περίμενα τελείως διαφορετική απάντηση απο αυτήν που μου δώσατε ... μάλλον πρέπει να ανοίγω τόπικς πιο συχνά :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
21523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/06, 20:24
από The JeSTeR
5 Απαντήσεις
10673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/07, 03:29
από Anaximandros
ΝΥΧΙΑ!!!

Ξεκίνησε από Salinas « 1 2 » Τα καλύτερα...

45 Απαντήσεις
56855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/16, 18:34
από saved
6 Απαντήσεις
3994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/10, 23:46
από Morticia
0 Απαντήσεις
2018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 02:22
από freemind
4 Απαντήσεις
3706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/15, 10:32
από sfanfan
7 Απαντήσεις
20718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/17, 20:43
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
11866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/18, 10:33
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/20, 16:12
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
1532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/22, 19:26
από Ioannis Anastassakis