Αποστολέας Θέμα: το πρωτο μου single  (Αναγνώστηκε 5794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARIOS F

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το πρωτο μου single
« στις: 09/06/15, 15:47 »
παιδες μολις κυκλοφορησε το πρωτο μου single..θα ηθελα πολυ την αποψη σας!!ευχαριστω!!!στην ηλεκτρικη κιθαρα ειναι ο υπερτατος μιλτος καρακασης!!


https://www.youtube.com/watch?v=J0lcO-Z9P3M

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: το πρωτο μου single
« Απάντηση #1 στις: 10/06/15, 19:53 »
Φίλε Μάριε, καλό ξεκίνημα με τα δισκογραφικά σου κόλπα! Γενικότερα είναι ένα ωραίο προσεγμένο κομμάτι από όλες τις απόψεις. Ακούγεται ευχάριστα.

ΑΛΛΑ..

1) Θεωρώ πως μεγάλο μέρος των στίχων είναι πολύ συνηθισμένο. Ιδιαίτερα το ρεφραίν. Πολύ σημαντικό να λένε οι στίχοι κάτι καινούριο ή κάτι παλιό αλλά με καινούριο τρόπο.
2) Έχεις πολύ καλή φωνή και με μια διαφορετική μελοποίηση, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις πολύ περισσότερο τις δυνατότητες σου. Πολύ περισσότερο χρωματισμό στους στίχους.
3) Θα ήθελα να είναι το κομμάτι πιο ξεσηκωτικό, άσχετα με το ότι έχει "καταθλιπτικό" περιεχόμενο, δηλαδή από κάτι να με αρπάζει και να με κρατάει.
Το πετυχαίνεις στο "μείνε σε παρακαλώ, μη με αφήνεις μοναχό" αλλά ξεφουσκώνει απότομα.

Επειδή έχω προσπαθήσει κατά καιρούς να μελοποιήσω και εγώ στίχους, έχω προσέξει ότι τις περισσότερες φορές οι στίχοι, από μόνοι τους σε πάνε σε κάποια μελωδία, μια μελωδία αρκετά απλή που περιορίζει και ενώ δεν είναι άσχημη, η απλότητα της προσφέρει μία από τα ίδια, σαν μία αφήγηση στίχων με λίγη μελωδία. Έχω παρατηρήσει ότι πολλά από τα τραγούδια που έχουν μείνει, που μας τραβάνε, που μας κάνουν κλίκ, έχουν ξεφύγει από αυτό το κοινότυπο λάθος με μια πολύ ιδιαίτερη μελοποίηση, η οποία εκτός ότι προσφέρει κάτι καινούριο σε ρυθμό, σε τραγούδισμα, είναι σα να ζωντανεύει τους στίχους γιατί δίνει τη δυνατότητα στη φωνή να παίξει πιο ουσιαστικά τραγουδώντας τις λέξεις αλλά να δώσει και σε όλο περιεχόμενο ένα νέο νόημα απλά και μόνο λόγο μουσικής. Ξεφεύγουνε από το τραγούδισμα στυλ αρπίσματος και μερικές δυναμικές στιγμές και κάνουνε σχεδόν όλο το τραγούδι δυναμικό.

Καλή και επιτυχή πορεία!!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MARIOS F

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το πρωτο μου single
« Απάντηση #2 στις: 10/06/15, 22:18 »
σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου..η αληθεια ειναι οτι εχω αρκετα "ψαγμενα"τραγουδια αλλα η εταιρεια επεμενε να ανεβασουμε πρωτα αυτο..παντως να ξερεις οι αποψεις σου μου ειναι πολυ χρησιμες..σ ευχαριστω και παλι..

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: το πρωτο μου single
« Απάντηση #3 στις: 10/06/15, 22:58 »
Μεγάλες αλήθειες για ακόμα μία φορά από τον θείο Χοληδόχο.
Μάριε έχεις πολύ ωραία χροιά. Αυτό το κομμάτι δεν δείχνει αν έχεις και ωραία φωνή. Θα ήθελα πολύ να σε ακούσω καο σε κάτι εκτός περιορισμών εταιρίας.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος MARIOS F

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το πρωτο μου single
« Απάντηση #4 στις: 11/06/15, 02:37 »
παιδια μη νομιζετε κι εγω μαζι σας ειμαι, αλλα πρεπει να "παιξω μπαλα" με συγκεκριμενα στανταρ..(προσπαθω να ειμαι διακριτικος οπως καταλαβαινετε  :-X )
οσο αναφορα την ποιοτητα της φωνης μου αυμφωνω απολυτα μαζι σας..το συγκεκριμενο τραγουδι δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις..

Αποσυνδεδεμένος iasonas-dimitris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • ψάχνω κάποιο φιλαράκι να μελοποιήσει στίχους μου
    • Προφίλ
    • my lyrics/οι στίχοι μου
Απ: το πρωτο μου single
« Απάντηση #5 στις: 12/06/15, 20:39 »
Καλοτάξιδο....
''και μια μέρα σου παίρνει πίσω τα φτερά,
και συνηθίζεις πια να πετάς με τα διικά σου φτερά''

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: το πρωτο μου single
« Απάντηση #6 στις: 13/06/15, 22:09 »
Μάριε, σε παρακολουθώ χρόνια γιατί μου αρέσει η χροιά της φωνής σου.

Δεν θα σταθώ στους στίχους... το κομάτι σαν σύνθεση είναι μέτριο και η ενορχήστρωση - παραγωγή κάτω του μετρίου. Σε αδικεί παράφορα και κατάφωρα.
Θα σου δώσω κι εγώ μια τετριμμένη συμβουλή που θα έχεις βαρεθεί να την ακούς: ακολούθησε το ένστικτό σου και πάτα πόδι σε ό,τι σούπα σου πασάρει η ντόπια άνευρη μουσική βιοτεχνία.

Όλα αυτά με καλή πρόθεση πάντα, επειδή πιστεύω πολύ σε σένα και επειδή έχω βαρεθεί να χάνονται καλές φωνές από κακές μουσικές επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος MARIOS F

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το πρωτο μου single
« Απάντηση #7 στις: 14/06/15, 14:57 »
elrich  σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια..θα κανω ο,τι μπορω φιλε..οι καιροι ειναι περιεργοι και αγριοι..

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: το πρωτο μου single
« Απάντηση #8 στις: 26/06/15, 09:14 »
Πολύ ωραία φωνή, όπως πάντα. Αλλά της ταιριάζει κάτι πιο δυναμικό, σε ύφος μουσικής ή/και σε νόημα στίχων. Το παρόν τραγούδι είναι λίγο-πολύ γλυκανάλατο... γι'αυτό ίσως το προτίμησε η δισκογραφική εταιρία. Φαντάζομαι είναι (ακόμα) δύσκολο να κάνεις κάτι πρωτοποριακό και να το δεχτεί εύκολα μια εταιρία. Όταν π.χ. οι Αφοι Κατσιμίχα έφτιαξαν τον 1ο τους δίσκο (Ζεστά Ποτά), οι περισσότερες εταιρίες τους απέρριψαν. Αλλά τελικά αυτά είναι τα τραγούδια που σημάδεψαν την καριέρα τους και γενικά την ελληνική μουσική σκηνή.

Σχεδόν απόλυτα συμφωνώ με όλα όσα είπε ο @XoLiDoXoS . Αναρωτιέμαι όμως:

Έχω παρατηρήσει ότι πολλά από τα τραγούδια που έχουν μείνει, που μας τραβάνε, που μας κάνουν κλίκ, έχουν ξεφύγει από αυτό το κοινότυπο λάθος με μια πολύ ιδιαίτερη μελοποίηση, η οποία εκτός ότι προσφέρει κάτι καινούριο σε ρυθμό, σε τραγούδισμα, ...

Πως εξηγείται η επιτυχία συγκροτημάτων με κοινότυπους στίχους και μουσική όπως Πυξ Λαξ; Εξαίρεση;

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: το πρωτο μου single
« Απάντηση #9 στις: 26/06/15, 14:03 »

Όταν π.χ. οι Αφοι Κατσιμίχα έφτιαξαν τον 1ο τους δίσκο (Ζεστά Ποτά), οι περισσότερες εταιρίες τους απέρριψαν. Αλλά τελικά αυτά είναι τα τραγούδια που σημάδεψαν την καριέρα τους και γενικά την ελληνική μουσική σκηνή.


Έχω την εντύπωση πως το Ρίτα-Ριτάκι το έφτιαξαν ακριβώς γι'αυτό το λόγο. Δεν υπήρχε στην αρχική λίστα αλλά επειδή τους ζήταγαν ένα "εύκολο" single κάθησαν και το έφτιαξαν. Βέβαια πρέπει να ομολογήσουμε ότι είναι μια χαρά τραγουδάκι που δεν προσβάλλει τη νοημοσύνη κανενός και το θυμάται και το τραγουδάει όλος ο κόσμος.


Πως εξηγείται η επιτυχία συγκροτημάτων με κοινότυπους στίχους και μουσική όπως Πυξ Λαξ; Εξαίρεση;

Με τον ίδιο τρόπο που εξηγούνται κι ένα σωρό άλλα (μεταξύ των οποίων και η επιτυχία των McDonalds στο χώρο των εστιατορίων)

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: το πρωτο μου single
« Απάντηση #10 στις: 26/06/15, 16:59 »
Βραζίλιε κομμάτια που έχουν μείνει από τους Πυξ Λαξ δεν είναι και τόσο κοινότυπα. Ίσως μάλιστα για την εποχή τους, ιδιαίτερα στην αρχή να ήτανε και πρωτοποριακό το όλο στυλάκι. Ίσως εκφράζανε ουσιαστικά και ένα κόμματι κάποιας εποχής ( ένα είδος ρομαντισμού και λυρισμού ). Αλλά πέρασε η εποχή. Μετά το καταντήσανε οκ ραπανάκια για την όρεξη, αλλά ραπανάκια της μόδας. Κάποια εποχή βέβαια έπαψαν να είναι και της μόδας. Όπως είπε και ο Zeoy Mc Donalds. Τώρα το γιατί μπορεί να παίζουν ακόμη για μένα είναι θέμα χρήματος και γραναζιών.

Τα Ζεστά ποτά, ήτανε δισκάρα. Αλλά Κατσιμιχαίοι γενικότερα έχουνε βγάλει πολλά αδιάφορα κομμάτια. Μάλιστα το κομμάτι του Μάριου, μπορεί να είναι άνετα καλύτερο από κάποια κομμάτια των Κατσιμιχαίων και των Πυξ Λαξ!

Αλλά γενικότερα εδώ όσοι μιλήσαμε, προσπαθούμε να προτείνουμε κάτι για να βελτιωθεί μία κατάσταση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι γνωρίζουμε το κλειδί για να γραφτεί ένα κομμάτι που να συγκινεί. Το να συγκινεί βέβαια δε σημαίνει ότι θα είναι απαραίτητα και εμπορικό. Αλλά ακόμη κι αν κάποιοι στο παρελθόν καταφέρανε πχ να κάνουν κάποια κοινότυπα κομμάτια να αποκτήσουν κοινό, εμάς νομίζω μας ενδιαφέρει περισσότερο το πλήθος των κομματιών που ήτανε ιδιαίτερα, δυνατά, ξεχωριστά, δυναμικά είχανε ένα κάρο στοιχεία ας πούμε που κατά κάποιο τρόπο η αποδοχή από τον κόσμο έρχεται σα δικαίωση σε αυτό που κατάφεραν οι δημιουργοί και οι εκτελεστές.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MARIOS F

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το πρωτο μου single
« Απάντηση #11 στις: 31/07/15, 21:38 »
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!ελπιζω το επομενο να σας αρεσει περισσοτερο!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/06, 20:02
από Symeon
0 Απαντήσεις
1811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/06, 14:58
από vinias
12 Απαντήσεις
4626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/07, 18:43
από TAXIS
0 Απαντήσεις
1991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/08, 13:18
από 3Pi
12 Απαντήσεις
5121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/08, 18:57
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
1450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/10, 12:04
από UnderGround
0 Απαντήσεις
6970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/11, 17:43
από System_Decay
5 Απαντήσεις
4243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 17:34
από Jezus
9 Απαντήσεις
4106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/15, 03:06
από spiros969
4 Απαντήσεις
3685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/16, 16:24
από MARIOS F