Αποστολέας Θέμα: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10  (Αναγνώστηκε 22641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #75 στις: 18/08/16, 21:49 »
Και αν παρεις κατι απο ενα καταστημα και μετα 10 μηνες κλεισει?αν μετακομισεις Ιταλια και εχεις εναν ενισχυτη 2500 ευρω 2 μηνων?
Εγω ξερω οτι την εγγιηση την δινει ο κατασκευαστης για να σε εξασφαλισει ως πελατη,και οχι ο μαγαζατωρας να δωσει 18 μηνες και ο απενατη 24 για να πας σε αυτον.Εχα ενα leatherman που δεινει η εταιρια 25 χρονια εγγιηση.Που ξερω εγω οτι σε 25 χρονια το μαγαζι απο οπου το αγορασα θα δουλευει ακομα?
Εχω ενα laptop dell αγορασμενο το 2007 και ειχε καει η μια εξοδος της μητρικης και δεν εβγαζε εικονα.Ηταν μεσα στην εγγηιση,ηρθε τεχνικος στο σπιτι μου,αλλαξε την μητρικη και μου ειπε πως σε οποιαδηποτε χωρα να ημουν στον κοσμο,πχ πηγα διακοπες και εγινε κατι η μετακομησα μονιμα η ακομα και στην Ελλαδα να ημουν σε αλλη πολη,εκει θα εστελνε ο αντιπροσωπος της αντιστοιχης χωρας εναν τεχνικο,να κανει την δουλεια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #76 στις: 18/08/16, 22:09 »
Ολα αυτά λέμε και παραπάνω. Και εγώ έτσι ήξερα. Η Laney δεν το κάνει μάλλον...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #77 στις: 19/08/16, 00:35 »
παρακμη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #78 στις: 19/08/16, 11:19 »
Μετά είναι δικό μου θέμα αν χαλάω την εγγύηση ή το στέλνω.... Θα δω, δεν ξέρω...


Ακριβώς αυτό.


Από εκεί και πέρα κάθε εταιρία έχει δικιά της φιλοσοφία στο after sales service, και για πολλούς πελάτες είναι επίσης σημαντικό το να τους εξυπηρετεί η συγκεκριμένη πολιτική όσο το ίδιο το προϊόν, σε άλλους είναι εντελώς αδιάφορο. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα "καλού" και "κακού" after sales service. Απλά επειδή σπάνια βάζουμε το κακό με το μυαλό μας, ποτέ δεν κοιτάμε πώς λειτουργεί η εκάστοτε εταιρία. Η Laney έχει ένα τυπικό service, δίνοντας την ευθύνη στο εκάστοτε κατάσταση να αναλάβει την διαδικασία επιστροφών, service κτλ. H Mesa Boogie πχ έχει εγγύηση καλής λειτουργίας επ αορίστο, και μεταφερόμενη σε περίπτωση πώλησης του μηχανήματος, αρκεί να μην έχει μπει ποτέ χέρι πάνω στο μηχάνημα, ούτε για λάμπες, για να ισχύει η εγγύηση έπρεπε ακόμα και η αλλαγή λυχνιών να γίνει σε επίσημο service της Mesa. Το έλαβε κανένας υπόψη του αυτό όταν αγόραζε Mesa, κανείς στο λέω εγώ. Το 99% των μηχανημάτων έχασε σταδιακά της εγγυήσεις όταν κανείς δεν πήγαινε στο επίσημο service γιατί στην Ελλάδα ήταν αργό, ακριβό και οι άνθρωποι που το αποτελούσαν απλά ήταν πωλητές με ταχύρυθμα σεμινάρια ηλεκτρολογίας και δεν είχαν καμία σχέση με το αντικείμενο.


Για να μην σε κουράζω με ιστορίες, απλά το ότι η ευρωπαϊκή νομοθεσία υποχρεώνει τα μεγάλα καταστήματα (και τα ελληνικά) σε υποχρεωτική εγγύηση καλής λειτουργίας ακόμα και αν αυτό δεν προβλέπεται από την κατασκευάστρια εταιρία είναι ένα θετικό στοιχείο για τον καταναλωτή. Απλά κάποιες εταιρίες έχουν καλύτερη πολιτική στο after sales service από άλλες, και να ξέρεις ότι πάντα έχει να κάνει και με το ίδιο το προϊόν.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/08/16, 11:49 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #79 στις: 19/08/16, 11:26 »
Κοίτα να δεις. Εσύ έχεις δίκιο. Δωρεάν είναι, στείλτο πάλι πίσω. Η πρώτη μου σκέψη είναι αυτή.
Από την άλλη, ποτέ δεν ξέρεις τι μηχάνημα θα σου στείλουν πάλι. Μπορεί να έχει άλλα θέματα, μπορεί να είναι και άψογο. Στην παρούσα φάση έχω ένα μηχάνημα που το έχω δουλέψει λίγες ώρες και βλεπω ότι δεν έχει κάτι τόσο σοβαρό. Συνήθως οι ενισχυτές δείχνουν από την αρχή τα προβλήματα. Οχι πάντα, συνήθως.
Δεν είναι πολύπλοκες κατασκευές. Το αν στην πορεία σου καεί καμμιά λάμπα ή κανας διακόπτης, το θεωρώ αναλώσιμο και μέρος του παιχνιδιού. Τι μπορεί να αποδειχτεί τόσο σοβαρό πρόβλημα που μπορεί να κοστίζει τόσο ακριβά σαν ζημιά? Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι και το σκέφτομαι να σπάσω την εγγύηση εγώ.
Δεν ξέρω αν κάνω λάθος. Θεωρώ ότι άπαξ και δουλεύει σωστά, ότι και να χαλάσει στην πορεία είναι κάτι που δεν κοστίζει πανάκριβα και θα το αντέξει η τσέπη μου, παρά να είμαι στα πήγαινε-έλα με γερμανία.
Ετσι και αλλιώς τα θεματάκια που έχει αυτή τη στιγμή ο ενισχυτης, είναι 99% απο την κακή μεταφορά της DHL. Το σκέφτομαι να κάνω πάλι την ίδια διαδικασία...
Αν είμαι κάπου λάθος στο σκεπτικό μου ακούω γνώμες...


EDIT: Από την άλλη βέβαια, και μόνο που η Laney βάζει τον πελάτη σε τέτοια διλλήματα είναι για μένα του κώλου εταιρεία. Και δεν έχει επίσημο σέρβις στην ελλάδα, αυτά είναι π**αριές. Επίσημο σέρβις μόνο αν αγοράσεις από τον Νάκα? Λυπάμαι, αλλά είναι καραγκιόζηδες. Και υποτίθεται ότι είναι η Laney, όχι ένας τυχαίος κατασκευαστής.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/08/16, 11:29 από neeckos »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #80 στις: 19/08/16, 11:38 »
Θα ήθελα να κάνω και μια ερώτηση προς όλους.
Ποιά θα μπορούσε να είναι η πιο ακριβή ζημιά σε έναν λαμπάτο? Ειλικρινά ρωτάω.
Τι θα μπορούσε να χαλάσει στην πορεία που θα μπορούσες να πεις «είναι ασύμφορο, μακάρι να είχα εγγύηση?»
Πείτε ένα σενάριο που μπορεί να μου διαφεύγει. Ετσι, για να ζυγίσω λίγο την κατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #81 στις: 19/08/16, 11:52 »
Θα ήθελα να κάνω και μια ερώτηση προς όλους.
Ποιά θα μπορούσε να είναι η πιο ακριβή ζημιά σε έναν λαμπάτο? Ειλικρινά ρωτάω.
Τι θα μπορούσε να χαλάσει στην πορεία που θα μπορούσες να πεις «είναι ασύμφορο, μακάρι να είχα εγγύηση?»
Πείτε ένα σενάριο που μπορεί να μου διαφεύγει. Ετσι, για να ζυγίσω λίγο την κατάσταση...

Transformer. Αλλά κάτι μου λέει ότι πολύ χλωμό να τον περάσουν εγγύηση...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #82 στις: 19/08/16, 11:56 »
Τι είναι αυτό? Δεν ξέρω.
Αλλά έρχεσαι και εσύ στο σκεπτικό μου νομίζω. Οτι είναι μια ζημιά που μπορεί να μην περνάει σε εγγύηση.
Καταλαβαίνει φαντάζομαι το σκεπτικό μου. Γιατί να μην τον κρατήσω, να τον ανοίξω, του κάνω και καμμιά αναβάθμιση σε τίποτα πλαστικά μέρη, λάμπες κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #83 στις: 19/08/16, 12:00 »
EDIT: Από την άλλη βέβαια, και μόνο που η Laney βάζει τον πελάτη σε τέτοια διλλήματα είναι για μένα του κώλου εταιρεία. Και δεν έχει επίσημο σέρβις στην ελλάδα, αυτά είναι π**αριές. Επίσημο σέρβις μόνο αν αγοράσεις από τον Νάκα? Λυπάμαι, αλλά είναι καραγκιόζηδες. Και υποτίθεται ότι είναι η Laney, όχι ένας τυχαίος κατασκευαστής.


Στείλτο πίσω τότε, και κάνε refund για να αγοράσεις κάτι άλλο. Μην με παρεξηγήσεις δεν στη λέω ή κάτι τέτοιο, απλά από τη στιγμή που θεωρείς μία εταιρία "του κώλου" γιατί να την υποστηρίξεις άλλωστε αγοράζοντας τα προιόντας της; Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα αν ένοιωθα ότι μία εταιρία δεν με σεβάστηκε σαν καταναλωτή, μου την έφερε ή οτιδήποτε άλλο. Το πρόβλημα του ενισχυτή σου είναι ένα τίποτα. Μπορεί να στο φτιάξει ο οποιοσδήποτε, και η σχεδιαστική του απλότητα, σου δίνει την "πολυτέλεια" να μπορεί να μπει εύκολο και ανέξοδα σχετικά χέρι σε οτιδήποτε. Αλλά και πάλι, εγώ σαν Σταύρος, όταν πάρω κάτι και για άσχετο λόγο δεν λειτουργεί όπως πρέπει, το στέλνω πίσω, από όπου και αν το πήρα για να γίνει αντικατάσταση, και να παραλάβω κάποιο που θα λειτουργεί άψογα, όπως μου έτυχε να μην μου αρέσει η αντιμετώπιση της εταιρίας σε πρόβλημα που προέκυψε με το προϊόν της, και να επικαλεστώ την εγγύηση του thoman ώστε να το στείλω πίσω, να κάνω refund τα χρήματα μου, και να επενδύσω σε κάτι άλλο, μένοντας μακριά από τότε από το συγκεκριμένο brand.
White noise

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #84 στις: 19/08/16, 12:03 »
Τι είναι αυτό? Δεν ξέρω.
Αλλά έρχεσαι και εσύ στο σκεπτικό μου νομίζω. Οτι είναι μια ζημιά που μπορεί να μην περνάει σε εγγύηση.
Καταλαβαίνει φαντάζομαι το σκεπτικό μου. Γιατί να μην τον κρατήσω, να τον ανοίξω, του κάνω και καμμιά αναβάθμιση σε τίποτα πλαστικά μέρη, λάμπες κλπ κλπ.

Μετασχηματιστής.

Έτσι για την ιστορία, εγώ δεν θα το έψαχνα καν.
Έχεις έναν ενισχυτή που σου αρέσει, χωρίς κάποιο πρόβλημα. Να τον χαρείς στο μέγιστο, και ΑΝ ποτέ σκάσει κάτι, το ψάχνεις τότε. Μην αγχώνεσαι από τώρα για την πιθανότητα να συμβεί κάτι στο μέλλον, κάτι που δεν το γνωρίζεις καν αν ισχύει.

Life sucks and then you die. Τσίτωσε τον και παίξε κιθαρίτσα  ;D

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #85 στις: 19/08/16, 12:07 »
Το θέμα είναι ότι μ αρέσει πολύ ο ενισχυτής. Για όλα τα παραπάνω συμφωνώ, αλλά λέω να παραμείνω ψύχραιμος και να προσπεράσω τον θυμό μου για την Laney. Ετσι και αλλιώς δεν νομίζω ότι θα τους κάνω και ζημιά. Και μόνο το ότι το αναφέρουμε εδω μέσα προς ενημερωση των πολλων, το καθήκον μου το έκανα συνειδησιακά τουλάχιστον.


Συμβαίνει να έχω φίλο που κατασκευάζει ενισχυτές. Και καλούς μάλιστα. Κάποιοι εδω μέσα θα τον ξέρετε.
Πάντα προσπαθούσα τον ιδανικό ενισχυτή, ώστε να του πω θέλω ένα αντίγραφο τέτοιο να μου φτιάξεις. Μέχρι τώρα είχα βρει συν και πλην σε διάφορους. Αν είχα παίξει νωρίτερα με τον 12R θα του ζήταγα να μου κάνει ακριβώς αυτόν. Αυτός καλύπτει 100% τις ανάγκες μου.
Δεδομένου λοιπόν ότι έχω βρει αυτό που έψαχνα, σκέφτομαι τι να κάνω. Δεν είμαι για refund και αγορά άλλου...

Συγχώνευση μηνυμάτων: 19/08/16, 15:21
Έχεις έναν ενισχυτή που σου αρέσει, χωρίς κάποιο πρόβλημα. Να τον χαρείς στο μέγιστο, και ΑΝ ποτέ σκάσει κάτι, το ψάχνεις τότε. Μην αγχώνεσαι από τώρα για την πιθανότητα να συμβεί κάτι στο μέλλον, κάτι που δεν το γνωρίζεις καν αν ισχύει.

Life sucks and then you die. Τσίτωσε τον και παίξε κιθαρίτσα  ;D


Εννοείται. Αυτό κάνω κάθε μέρα  ;D ;D ;D  Και τώρα δίπλα μου τον έχω και γρατσουνάω με καφέ  ;D ;D
Την όλη κουβέντα την ξεκίνησα καταλάθος, μόνο και μόνο να δω τι γίνεται με την εγγύηση. Μέιλ στο μέιλ σκάλωσα και το έψαξα παραπέρα. Ισως κάπου να μάθουν και οι υπόλοιποι τι παίζει. Μέχρι εκεί όμως. Ούτε με αγχώνει ούτε τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/08/16, 15:21 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #86 στις: 19/08/16, 12:15 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον @sfanfan  Το ίδιο έχω κάνει με ό,τι έχω αγοράσει κι ένοιωσα πως η εταιρεία μ'έχει κοροϊδέψει. Μάλιστα σ'ένα πεταλάκι από thomann της mxr, αρνιόμουν να μου στείλουν ίδιο. Τους είχα πει ξεκάθαρα πως δεν εμπιστεύομαι την εν λόγω εταιρεία και πιο συγκεκριμένα το πετάλι εκείνο. Τελικά μου πίστωσαν πίσω τα χρήματα (έχω αναφέρει την ιστορία πάλι εδώ).

Από την άλλη όμως συμφωνώ και με τον @neeckos Πήρες έναν ενισχυτή που σε καλύπτει και σου αρέσει. Είσαι απογοητευμένος από την εταιρεία (το brand) και την συμπεριφορά του, αλλά από την άλλη όποια προβλήματα προκύψουν επισκευάζονται (λογικά) εύκολα. Αντί να μπεις στην διαδικασία του ψαξίματος λοιπόν, παίζεις να τον ευχαριστηθείς, αν χρειαστεί κάτι το φτιάχνεις εσύ ξεχνώντας εγγύηση κλπ και συνεχίζεις το παίξιμο. Why not?

Πέρα από τα παραπάνω όμως, είναι τραγική αντιμετώπιση στο service την στιγμή που υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα. Τί να πω...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #87 στις: 19/08/16, 12:20 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον @sfanfan  Το ίδιο έχω κάνει με ό,τι έχω αγοράσει κι ένοιωσα πως η εταιρεία μ'έχει κοροϊδέψει. Μάλιστα σ'ένα πεταλάκι από thomann της mxr, αρνιόμουν να μου στείλουν ίδιο. Τους είχα πει ξεκάθαρα πως δεν εμπιστεύομαι την εν λόγω εταιρεία και πιο συγκεκριμένα το πετάλι εκείνο. Τελικά μου πίστωσαν πίσω τα χρήματα (έχω αναφέρει την ιστορία πάλι εδώ).

Από την άλλη όμως συμφωνώ και με τον @neeckos Πήρες έναν ενισχυτή που σε καλύπτει και σου αρέσει. Είσαι απογοητευμένος από την εταιρεία (το brand) και την συμπεριφορά του, αλλά από την άλλη όποια προβλήματα προκύψουν επισκευάζονται (λογικά) εύκολα. Αντί να μπεις στην διαδικασία του ψαξίματος λοιπόν, παίζεις να τον ευχαριστηθείς, αν χρειαστεί κάτι το φτιάχνεις εσύ ξεχνώντας εγγύηση κλπ και συνεχίζεις το παίξιμο. Why not?

Πέρα από τα παραπάνω όμως, είναι τραγική αντιμετώπιση στο service την στιγμή που υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα. Τί να πω...


Ακριβώς. Τα έγραψες όλα σε τρεις παραγράφους.
Η τελευταία παράγραφος είναι δυστυχώς η πραγματικότητα. Και αυτό προς γνώση και συμμόρφωση, καθώς τα γραπτα είναι που μένουν...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #88 στις: 19/08/16, 12:29 »
Έτσι για την ιστορία, εγώ δεν θα το έψαχνα καν.
Έχεις έναν ενισχυτή που σου αρέσει, χωρίς κάποιο πρόβλημα. Να τον χαρείς στο μέγιστο, και ΑΝ ποτέ σκάσει κάτι, το ψάχνεις τότε. Μην αγχώνεσαι από τώρα για την πιθανότητα να συμβεί κάτι στο μέλλον, κάτι που δεν το γνωρίζεις καν αν ισχύει.

Life sucks and then you die. Τσίτωσε τον και παίξε κιθαρίτσα  ;D

ακριβώς αυτό

Transformer. Αλλά κάτι μου λέει ότι πολύ χλωμό να τον περάσουν εγγύηση...

δε νομίζω να μην ισχύει η εγγύηση για τους μετασχηματιστές . δεν είναι αναλώσιμοι. υποτίθεται οτι βάζουν μετασχηματιστές που θα αντέξουν ακόμα και την ακραία χρήση.σε περίπτωση βλάβης δε μπορούν να αποδείξουν ότι φταίει η "κακή" παροχή ρεύματος και αν δεν υπάρχουν εμφανή σημάδια οτι μπηκε χέρι στα σωθικά του θα τον αντικαταστήσουν χωρίς πολλά πολλά. στον vht που πηρα απο το thomann όταν τους τον έστειλα για επισκευή δεν πήραν καν χαμπάρι οτι τον ειχα ανοίξει (για να αλλάξω λάμπες και να ξανακάνω μερικές κολλήσεις που δε μου φαινόντουσαν καλές) και μου τον διόρθωσαν χωρίς να χρεωθώ τίποτα. βέβαια είναι handwired (κάτι που δυσκολεύει να δουν ότι μπήκε χέρι) αλλά σίγουρα από τις βίδες των πλακετών (eyelet board) θα μπορουσαν να με πάρουν χαμπάρι.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #89 στις: 19/08/16, 12:32 »
Για τους audio transformers λέω (που μπορεί πχ να καεί αν δεν έχει μεγάφωνο, βραχυκύκλωμα κλπ). Και συήνθως είναι και οι πιο ακριβοί :-)

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #90 στις: 19/08/16, 12:33 »
στον vht που πηρα απο το thomann όταν τους τον έστειλα για επισκευή


Τι είχε? απο περιεργεια και μόνο...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες για Laney cub 12r ή και cub 10
« Απάντηση #91 στις: 19/08/16, 12:49 »
μου'κανε κάποιες ξαφνικές πτώσεις στην ένταση με ταυτόχρονη παραμόρφωση του ήχου.
στην επισκευή (που υποτίθεται οτι έκαναν) άλλαξαν ένα ποτενσιόμετρο (του ultra) μαζί με 1-2 πυκνωτές που απο το σχεδιάγραμμα του ενισχυτή καταλαβαίνω πως ήταν εντελώς άσχετο. ο ενισχυτής δουλεύει εντάξει .πιθανό είναι να έφταιγε το καλώδιο σύνδεσης κεφαλής-καμπίνας το οποίο πέταξα και έφτιαξα καινούριο.
κάτι που με προβληματίζει πάντως είναι οτι μερικές φορές γυρνώντας λίγο απότομα το tone μου κάνει κάτι χρατς-χρουτς (δεν οφείλεται σε σκόνη,σκουριά ή φθορά του ποτενσιομέτρου αλλιώς θα συνέβαινε πάντα) .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 01:20
από GiorgosVolos
4 Απαντήσεις
3674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:41
από zebric
9 Απαντήσεις
3939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 08:09
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:36
από Απόλλων
laney cub 10

Ξεκίνησε από kostasmel Ενισχυτές

8 Απαντήσεις
3380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/10, 19:02
από kostasmel
9 Απαντήσεις
3401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 14:24
από Dimitris12345
12 Απαντήσεις
5779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/11, 07:40
από studio54
0 Απαντήσεις
1825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 09:24
από Melvin91
7 Απαντήσεις
6671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/16, 13:49
από kkmspm (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
9600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/17, 02:58
από GVen