Αποστολέας Θέμα: "Άγνωστα" είδη μουσικής  (Αναγνώστηκε 15573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #25 στις: 25/08/05, 22:04 »
Δικε μου μη ριχνεις τη grunge μεσα στα alternative!!! Καπου ξεχωριζουνε, αν και υπαρχουν (ως συνήθως) ενδιάμεσες καταστασεις...
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #26 στις: 26/08/05, 00:33 »
Δικε μου μη ριχνεις τη grunge μεσα στα alternative!!! Καπου ξεχωριζουνε, αν και υπαρχουν (ως συνήθως) ενδιάμεσες καταστασεις...

Δικέ μου, διαφωνώ  ;D ... Σύμφωνα, με τη δική μου κατηγοριοποίηση (όχι μόνο τη δική μου -βλ. μουσικά sites-) το grunge είναι υποσύνολο του alt. rock. Και επειδή δεν μου αρέσει το thread να γίνει "The clash of the music genres", το αφήνω εδώ.
Stay Hungry. Stay Foolish.


Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #27 στις: 26/08/05, 01:25 »
Tι θα λέγατε για gothic;

Για καθαρο Gothic τσεκαρε τους θεους Sister of Mercy και τους Dead Can Dance για αρχη...

Για Gothic Metal/Darkwave Τσεκαρε τους γκοθοπατερες Paradise Lost και απο αλλες γκοθικ μπαντες για πιο σφαιρικη αποψη προτεινω Tristania, Tiamat, Theatre of Tragedy, Entwine, Lacuna Col
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #28 στις: 27/08/05, 03:03 »
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως πολλές φορές είναι δύσκολο να οριοθετήσεις τα διάφορα είδη και μάλιστα σε βάθος χρόνου. Για παράδειγμα...οι εξαιρετικοί Dead Cand Dance, που ανέφερε κι ο Έρεβος, από gothic/darkwave συγκρότημα που ξεκίνησαν, στην πορεία το γύρισαν σε ethnic προσανατολισμούς, αφαιρώντας πολλά από τα σκοτεινά τους πρώιμα χρώματα. Σε άλλες περιπτώσεις κάτι είναι gothic, ταυτόχρονα όμως μπορεί να έχει στοιχεία industrial, ebm, apocalyptic folk, noise κοκ. Οι γραμμές είναι δυστυχώς δυσδιάκριτες...κι έχει κι αυτό τα παρακλάδια του, για να μας δυσκολεύει τη ζωή. ::)

Κλασικά gothic συγκροτήματα σε γενικές γραμμές είναι τα εξής:

Sisters of Mercy, Christian Death, Virgin Prunes, Xmal Deutschland, Siouxsie & the Banshees, Bauhaus (επιρροές κι από glam rock), Cure (στα πρώτα τους άλμπουμ και με new wave στοιχεία), Theatre of Hate, The Damned, Sex Gang Children, Fields of the Nephilim, The Mission, Mephisto Waltz, Inkubus Sukkubus, Rosetta Stone, Love And Rockets, Love Is Colder Than Death, Faith and The Muse (πιο αιθέριες καταστάσεις), Apoptygma Berzerk (μπαίνουμε σε ebm φάση) κα.

Η gothic αισθητική πάντως υπάρχει και σε συγκροτήματα/καλλιτέχνες που δε θα τους συμπεριελάμβανες κάτω από την ταμπέλα αυτή. Ο Marilyn Manson φερ' ειπείν χρησιμοποιεί και gothic στοιχεία, το ίδιο κι ο Trent Reznor.

Αποσυνδεδεμένος EasYSleazY

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • T.N.T o i o i o i T.N.T
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #29 στις: 27/08/05, 04:01 »
Μου αρέσει που όλοι λένε "α, εγώ δεν βάζω ταμπέλες στην μουσική" και το θέμα το έχετε αναλύσει μέχρι ξερατού!!! Οι Slayer thrash ή speed? Ακούστε και κρίνετε μόνοι σας!!! Και πιείτε μπύρες!!! Grind ρεεεεε!!!!! Grind!!!!!!
Open Wide And Eat The Worms Of The Enemy
We Are The Enemies Of Reality

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #30 στις: 27/08/05, 13:55 »
Οι ταμπέλες μολονότι έχουν δαιμονοποιηθεί, δικαίως σε ένα βαθμό, έχουν την πρακτική τους χρησιμότητα. Όταν είναι σαφώς ορισμένες, μπορείς να προσδιορίσεις εύκολα και γρήγορα το μουσικό ύφος ενός συγκροτήματος. Αντί λοιπόν να τις ρίχνουμε στο πυρ το εξώτερο, καλύτερα να γνωρίζουμε επαρκώς και κυρίως να τις αποδίδουμε όπως πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #31 στις: 27/08/05, 18:04 »
Prog Rock συνέχεια για κάτι λιγότερο γνωστό αλλά πολύ ποιοτικό τσεκάρετε τους:

Curved Air,ELP(Emerson,Lake & Palmer),Gentle Giant,Gong,Focus,Sweet Smoke,Van Der Graaf Generator,Rick Wakeman(τις πρώτες του δουλείες),Τhe Flower Kings,Transatlantic,Djam Karet,Can,Amol Duul II,Magma,Steve Hillage,Steve Hackett,IQ,Ark.
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #32 στις: 27/08/05, 18:32 »
ΦΡΙΚΗ !!! Από prog./art rock ξέχασα τους Porcupine Tree και τον ανυπέρβλητο κ. Brian Wilson...
Stay Hungry. Stay Foolish.


Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #33 στις: 27/08/05, 18:40 »
Από Art Rock πάρτε οτιδήποτε έχει σχέση με τους Supertramp,απίστευτο συγκρότημα(είναι αυτοί που λένε το Logical Song)...
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #34 στις: 27/08/05, 18:49 »
Κλασικά gothic συγκροτήματα σε γενικές γραμμές είναι τα εξής:
Sisters of Mercy, Christian Death, Virgin Prunes, Xmal Deutschland, Siouxsie & the Banshees, Bauhaus (επιρροές κι από glam rock), Cure (στα πρώτα τους άλμπουμ και με new wave στοιχεία), Theatre of Hate, The d**ned, Sex Gang Children, Fields of the Nephilim, The Mission, Mephisto Waltz, Inkubus Sukkubus, Rosetta Stone, Love And Rockets, Love Is Colder Than Death, Faith and The Muse (πιο αιθέριες καταστάσεις), Apoptygma Berzerk (μπαίνουμε σε ebm φάση) κα.

Ξέχασες τον σημαντικότερο Nick Cave και με bad seeds και με birthday party
Οι Damned είναι αμιγώς punk group
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #35 στις: 27/08/05, 19:27 »
Ξέχασες τον σημαντικότερο Nick Cave και με bad seeds και με birthday party

Να 'ταν κι ο μόνος που ξέχασα...

Παράθεση
Οι d**ned είναι αμιγώς punk group

Μουσικά οι Damned έχεις δίκιο πως εντάσσονται στο punk ιδίωμα. Αποτελούν όμως τους στυλιστικούς πρωτεργάτες του gothic μορφώματος, κυρίως λόγω της τάσης του Dave Vanian να μεταμφιέζεται σε βαμπίρ στη σκηνή. Πάμπολλοι gothic/darkwave καλλιτέχνες δήλωναν στις συνεντεύξεις τους, πως οι Damned επέδρασαν καταλυτικά στο ύφος τους.

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #36 στις: 29/08/05, 15:07 »
Δικέ μου, διαφωνώ ;D ... Σύμφωνα, με τη δική μου κατηγοριοποίηση (όχι μόνο τη δική μου -βλ. μουσικά sites-) το grunge είναι υποσύνολο του alt. rock. Και επειδή δεν μου αρέσει το thread να γίνει "The clash of the music genres", το αφήνω εδώ.
σωστός επι του θέματος, μην το παραχέσομεν, έτσι κι αλλιώς της πιπ ας είναι τα genres. αλτέρνατιβ μπορεί να ονομάσει κάποιος και ολη τη ροκ σκηνη που δεν ανήκει στο classic - hard rock. άρα, από αυτή την οπτική γωνία, τα πάντα δύναται να αποκαλούνται αλτέρνατιβ.

Μου αρέσει που όλοι λένε "α, εγώ δεν βάζω ταμπέλες στην μουσική" και το θέμα το έχετε αναλύσει μέχρι ξερατού!!! Οι Slayer thrash ή speed? Ακούστε και κρίνετε μόνοι σας!!! Και πιείτε μπύρες!!! Grind ρεεεεε!!!!! Grind!!!!!!
Οκ, και το grind πώς περιγράφεται? Νομίζω κάτι σαν..... παρακλάδι του thrash metal με επιρροές από speed και hardcore?..... τι το ανακατέβεις τωρα, αφού ουσιαστικά δεν είναι τπτ σαφές.....
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #37 στις: 12/09/05, 13:36 »
Ξέρει κανείς τίποτα για την chill out μουσική;
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος {SLASH}

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • h mousiki pigaini me polous ala gami--ai mazi mou
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #38 στις: 15/07/06, 17:51 »
gia ta alternative auto pou ksero inai oti ksekinan se fasi mpalanta arga ki etsi kai sigs siga ginontai kafriles tora to kata poso imai sostos den ksero den akouo kai tetia mousikiyeyeah

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: "’γνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #39 στις: 15/07/06, 19:30 »
Kαι οι Radiohead δεν είναι Alternative;;;

Παντως η gothic εχει και αυτη λιγα παρακλάδια, αλλά βασίζονται όλα σε ένα χαρακτηριστικό είδος ήχου, κάτι το ατμοσφαιρικό, δεν ξέρω πώς να το περιγράψω... Τρανό παράδειγμα για μενα ειναι η εισαγωγη του τραγουδιού Helloween από το ομώνυμο συγκρότημα (ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ μελωδία!!!)

Για παραδειγμα εκτος απο την κλασικη (καπως χορευτικορυθμικη) gothic, τυπου Bauhaus, X-Mal Deutschland, ειναι και η πιο ατμοσφαιρική και βαριά gothic όπως οι Fields of the Nephilim ή η darkwave (πχ Aesma Daeva, Dark Sanctuary) όπου και απαραίτητο όργανο εκτός των άλλων είναι το βιολί

Η γκοθικ γενικως τουλαχιστον εμενα μου δινει την εντυπωση ενος ατμοσφαιρικού - σκοτεινού ήχου. Τον ίδιο ήχο έχουν πχ οι Faithless (!!) στο Insomnia (!!!) στην αρχη, τουλαχιστον στην εκδοση που εχω εγω (στο αλμπουμ Forever Faithless).

Οσον αφορα την γκοθικ μεταλ, εγω απλα υποκλινομαι. Μπορει να ειναι η κλασική "βαρια" εκδοχη της γκοθικ ροκ (πχ THEATRE OF TRAGEDY!!!), ή και να βαρύνει πάρα πολύ όπως οι Tristania/Sirenia και να παρει και επιρροες doom μουσικής όπως οι Draconian.
Xαρακτηριστικό της ειναι μια βαρια αλλα ρυθμικη και σχετικα αργη μελωδια με "ημι-brutal" φωνητικά (απο τον ανδρα). Βεβαια τα φωνητικα εχουν τη λεγομενη "Beauty and the Beast" μορφη, δηλαδη ημιμπρουταλ απο τον ανδρα και σοπρανο απο την γυναικα (πχ Theatre of Tragedy με Raymond και Liv Kristine ή τώρα τη Nell, Tristania με Vibeke Stene, (ex-) Morten Veland (πώς τον λένε) και τους τωρινούς)...




***Αυτά είναι όπως τα καταλαβαίνω εγώ!! Ασφαλώς και η μουσική δεν μπορει να περιγραφει καλα με λεξεις, αρα πιστευω μπορει να μην εχω εκφραστει καλα η να υπαρχουν αρκετες διαφωνιες σε αυτα που λεω!!! ;) ***
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #40 στις: 16/07/06, 00:16 »
Με προλάβατε, την καλύψατε την gothic. Οπότε ας σας μιλήσω για ένα είδος μουσικής (το δεύτερο εκτώς από gothic το οποίο εξειδικεύομαι...). Τη J-Rock. J-Rock είναι η Ιαπωνική ροκ. Όποιος παρακολουθεί σειρές anime όπως το Naruto θα έχει μια γενική ιδέα... Στην πραγματικότητα όμως η J-Rock είναι πολύ πιο βαθιά και πραγματικά πρόκειτε για έναν πολύ ευρύ όρο. Συνήθως η J-Rock παρουσιάζει ομοιότητες με heavy metal, alternative, emo, gothic, indie, pop και nu metal. Σημαντικός παράγοντας στη J-Rock είναι συχνά η εμφάνιση των υγκροτημάτων, που, συνήθως παραπέμπει στο στυλ της μουσικής. Αυτά τα συγκροτήματα αποκαλούνται Visual Kei. Πρόκειται για έναν απόγονο της glam rock και αδερφικό είδος της gothic (επίσεις απόγονος της glam) μόνο που είναι πιο ακραίες οι στολές και από τα δύο προαναφερθέντα είδη. Επειδή είναι πολλά τα πράγματα εδώ, δυστυχώς ή ευτυχώς, θα αναλύσω μερικές μπάντες τις οποίες τις συστήνω ανεπιφύλακτα, να κατεβάσετε και απ'το emule...
X Japan: Η πρώτη μπάντα που λάνσαρε το Visual Kei. Πρόκειται για μια απ'τις σημαντικότερες μπάντες στη Ιαπωνική, και όχι μόνο, pop (popular) σκηνή. Ξεκίνησαν παίζοντας καθαρό heavy και power metal, αλλά γρήγορα ανέπτυξαν προωπικό στυλ και εκτώς από πρώτη visual kei μπάντα έμειναν στη ιστορία και ως σημαντικοί παράγοντες της νεοκλασσικής μουσικής. Συνδυάζοντας καθαρά heavy κομμάτια (όπως τα X, Kurenai, και Weekend) με πανέμορφες μπαλάντες (Forever Love, Crucify My Love, Endless Rain) η μπάντα αυτή εξελήχθηκε σε Ιάπωνες Metallica σε χρώνο μηδέν. Άλμπουμ για κατέβασμα: Blue Blood.
Dir En Grey: Μια πολύ σημαντική J-Rock μπάντα. Ίως οι μόνοι που κατάφεραν να εκθρονήσουν τους X Japan. Αυτοί οι τύποι εδώ είναι θεόμουρλοι. Μουσικά δεν μπορούν να προσδιοριστούν μιας και κάθε τραγούδι τους είναι εντελώς άσχετο απ'το προηγούμενο. Τα τραγούδια τους περιλαμβάνουν κομμάτια εντελώς φασαριόζικα, που πλησιάζουν σε nu metal όρια (τύπου Korn), μπαλάντες μελιστάλαχτες αλλά απίστευτα ψυχοπλακωτικές, punk κομμάτια, heavy metal, και πολύυ alternative. Άλμπουμ για κατέβασμα: Gauze.
Malice Mizer: Ένα απ'τα φαβορί συγκροτήμματά μου. Όχι μόνο στη J-Rock, αλλά και γενικά. Πρόκειται για ένα από τα πιο εκκεντρικά συγκροτήμματα που υπάρχουν. Λόγω της θυληπρεπείς εμφάνισής τους πολλοί έχουν μπερδευτεί όσον αφορά τις... προτιμήσεις τους. Ειδικά ο κιθαρίστας, ο Mana, βγαίνει κανονικότατα με δαντέλες και φουστάνια κλπ. στη σκηνή κλπ. Παρόλα αυτά μιλάμε για ένα πανέμορφο, μουσικά, συγκρότημα, που, και αυτό μπορεί να χαρακτηριστεί σαν πρωτοπόρος τις νεοκλασσικής μουσικής στη Ιαπωνία. Η ιστορία του συγκροτήματος χωρίζεται σε τρία μέρη. Ένα για κάθε τραγουδιστή. Ξεκίνησαν σε old-skool goth rock πεδία, μετά προσθέσανε επιρροές από γαλλική ποπ, αλλά τελικά κατέληξαν σε Darkwave. Αλμπουμ για κατέβασμα: Δύσκολο. Μάλλον το Merveilles, για την ποπ φάση ή το Bara no Seidou για την goth φάση.
Άλλες μπάντες που πρέπει να ακούσετε: Kuroyume (goth pop/alternative), SADS (post-punk/j-gothic rock), Pierrot (pop-rock/emo αλλά γ**άτο), Onmyo-Za (heavy metal με Ιαπωνικές folk επιρροές και παγανιστικούς στίχους!!!), Luna Sea (Τρομεροί. Goth rock/pop αλλά με πολύ arena rock κομμάτια. Κάτι σαν Cure αλλά πιο 'heavy'), Sigh (black metal/avant-garde... Κάποιοι μπορεί να τους έχουν ακουστά. Απλά τρομεροί), Moi dix Mois (η δεύτερη μπάντα του Mana των Malice Mizer. Κινούνται σε gothic metal παιδία), The Tokyo Ska Paradise Orchestra (Ska! Φοβεροί!), The Black Mages (η μπάντα του Nobuo Uematsu, συνθέτη της σειράς Final Fantasy, που διακευάζει κομμάτια των παιχνιδιών σε hard 'n' heavy rock), D'epairsRay (πολύ ακραίο goth/metal. Οπαδοί των Slipknot και Korn θα τους λατρέψουν. Είναι λίγο πιο ατμοσαιρικοί όμως) BLOOD (κορυφαίο gothic rock συγκρότημα που μπορεί να έρθει να παίξει Ελλάδα τον Οκτώβριο), MUCC (shock rock στο στυλ των Murderdolls. Προσωπικά δε μ'αρέσουν αλλά αξίζουν να τους ρίξετε μια αφτιά), Boris (doom-ο-sludge-όπραμα σε SunnO))) φάση αλλά πιο γ**άτοι ;D κάθε άλμπουμ τους είναι ξεχωριστό), Acid Mother's Temple [ωχ... εμμ... Ψυχεδελικό post-rock. Κάθε άλμπουμ τους είναι το πολύ δύο-τρια τραγούδια (ένα 50λεπτο και άντε και κάνα 10λεπτο)], Lareine (alternative pop/rock. Ωραίοι), Ritual Carnage (Thrash Metal κορυφαίο), L’Arc-en-Ciel (αυτοκινητιστικό pop/rock. Νοτ μαϊ σταϊλ αλλά πολύ πόπιουλαρ στη Ιαπωνία), Animetal (κορυφαίοι, διασκευάζουν κομμάτια από anime όπως τα dragonball και SailorMoon και πολλάαα άλλα σε heavy metal. Κάθε άλμπουμ τους είναι γύρω τα 40 κομμάτια), Kagerou (nu-metal), Penicillin (Alternaive pop), Due le quartz (τρελό πειραματικό indie rock), Schwarz Stein (Πραγματικά γ**άτο EBM/Darkwave συγκρότημα, ακούστε τους όπως και δήποτε).
« Τελευταία τροποποίηση: 16/07/06, 10:00 από Alexander the Gray »

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #41 στις: 20/07/06, 17:47 »
Πάντως, μπράβο. Πολύ διαβασμένους γότθους βλέπω. Μόνο, Άρη, να προσθέσω ότι στη darkwave δεν είναι αναγκαίο το βιολί αλλά το συνθεσαϊζερ. Κατά τ'άλλα είστε πολύ ακριβείς.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #42 στις: 20/07/06, 20:41 »
Εστω, ο ηχος εννοουσα...

Τουλαχιστον αυτο δειχνουν τα ολιγα σκοτεινοκυματιστα (σαν τα Ραφλες μου ακουγονται αυτα τελος παντων!) σιντια που κατεχω!
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
34 Απαντήσεις
13635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 17:17
από schizm
1 Απαντήσεις
4171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
6963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
27 Απαντήσεις
14184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/05, 00:09
από asxhmos
12 Απαντήσεις
12822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
68 Απαντήσεις
20773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 22:53
από Garvin
60 Απαντήσεις
15713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/11, 14:52
από ScorpionsManiac
0 Απαντήσεις
3599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/12, 09:55
από kikonec