Αποστολέας Θέμα: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!  (Αναγνώστηκε 10924 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Ανοιγω ενα μαλλον λεπτο θεμα, γιατι ακρη δεν βγαζω (και λογικο ειναι) χωρις να εχω στην κατοχη μου ολα απο τα παρακατω που θα αναφερθουν, και οντας αρκετα δυσκολο να τα δοκιμασεις!
Αρχικα ο σκοπος: ενας κ μοναδικος. Καλη ηχογραφηση ηλεκτρικης κιθαρας στο σπιτι!
Η μια λυση ειναι ενα κλασσικο sm57.
Η δευτερη ειναι καποιο απ τα γνωστα di boxes με speaker simulator.
Υποθετω τις 2 παραπανω λυσεις ως 'αντιστοιχες' με την εννοια οτι και οι 2 ακουμπουν πανω στην χαμηλη ενταση του ενισχυτη μες στο σπιτι, χωρις οι λαμπες να ειναι στο καλυτερο επιπεδο λειτουργιας τους.
Εχω το behringer ultra g, το οποιο δε με ικανοποιει. Η καμπινα του παραειναι κομπρεσαρισμενη και πολυ μεσαιϊλα (που δε μου κανει κ ας παιζω με αφθονα μεσαια). Υπαρχει το red box της hughes&kettner, με καλυτερες κριτικες. Και φυσικα το pdi-09 (junction) της palmer. Αξιζει να δοκιμασω καποιο απ τα 2 λετε;; Κ ποιο..

Και κατι ακομα! Βρισκω πολυ 'εντιμες' τις cabinet impulses που μπαινουν ως Plug-in σε ηχογραφημενη κιθαρα απ το speaker out του ενισχυτη. Μηπως ειναι συγκρισιμες ή και καλυτερες απο τα παραπανω cab sims, και να ριξω το βαρος αλλου;; (πως θα τσιτωσω λιγο ακομα τον ενισχυτη μου στο σπιτι;; )

ΥΓ: Αν καποιος σκεφτει το pga04 της palmer, ειμαι απολυτα ενημερωμενος για το τι κανει κ πως, αλλα η ακρη που θελω να βρω (αν βρω) με αυτο το θεμα, δεν εχει καμια σχεση (για μενα) με Pga04. (αν παω προς τα εκει προτιμω attenuator)
ΥΓ2: το πρωτο πραγμα που μου λειπει απο ηχογραφησεις ειναι καποιο 'φυσικο' sustain, που δυσκολευομαι πολυ να το πετυχω απο plug-ins. Το πρωτο το τονιζω διοτι μπορει με ενα καλο Plug-in που δεν γνωριζω να λυθει το θεμα, αλλα επισης με το να τσιτωσεις εναν ενισχυτη αλλαζουν πολλα παραπανω απ το sustain.
 :)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #1 στις: 03/02/09, 04:24 »
Το red box δεν το έχω δοκιμάσει, το μικρό palmer όμως το είχα δανεικό στο σπίτι μου για λίγες μέρες, δυστυχώς όμως εκείνο τον καιρό ο ενισχυτής ήταν προς επισκευή και δεν τον άκουσα με το palmer...

Το μόνο που μπόρεσα να κάνω λοιπόν ήταν να το ταίσω με ένα overdrive pedal με buffer και να δοκιμάσω να γράψω έτσι, χωρίς καθόλου ενισχυτή.

Καθόλου μα καθόλου άσχημα θα έλεγα!!
Δεν θυμάμαι αν έχω κρατήσει κανένα πρόχειρο jam με αυτόν ακριβώς τον ήχο...
Αν βρω τίποτε θα το ανεβάσω αύριο προς ακρόαση...

Είναι πάντως σίγουρα στα πλάνα μου για μελλοντική αγορά...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #2 στις: 03/02/09, 21:23 »
Στη θέση σου θα δοκίμαζα αρχικά ό,τι cab impulse βρω... Είναι πάρα πολύ καλή λύση και κυκλοφορούν άφθονα στο διαδίκτυο! Αν έχεις δοκιμάσει αρκετά, πάω πάσο, απλά θα ήταν καλό να εξαντλήσεις κάθε περιθώριο από τα impulses πριν πας στην αγορά hardware (που προσωπικά δε νομίζω ότι θα έχουν διαφορά αλλά τεσπα)...

Αν θες, έχω 217 impulses να ανεβάσω (πολλά ευχαριστώ στον NewGuitarMan για την πλειοψηφία αυτών)...

Επίσης, γεμάτο από impulses είναι το www.guitarampmodeling.com, στο αντίστοιχο sub-forum..


...(ναι, ξέρω, δε βοήθησα πολύ αλλά τεσπα :P)...

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #3 στις: 03/02/09, 22:39 »
(που προσωπικά δε νομίζω ότι θα έχουν διαφορά αλλά τεσπα)...

Αυτο με βοηθαει ;)
Ναι παντως εχω ακουσει αρκετα κ εγω (>100), και η φιλοσοφια τους μου μοιαζει σωστη και πιο ευελικτη (εχω μαθει κατι απο σηματα&συστηματα στη σχολη..)
Το μονο που μου μενει ως ουσιαστικο σημειο διαφορας ειναι το αναλογικο ενος Palmer..Δεν ξερω αν κ εσυ ετσι το σκεφτεσαι!

thnx κ τους 2 σας!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #4 στις: 03/02/09, 23:21 »
Τελικά βρήκα αυτό που είχα γράψει με το palmer....Να ένα μικρό δείγμα:  http://www.box.net/shared/n2pvsghiuk

Επαναλαμβάνω, αυτό που ακούγεται είναι μόνο ένα overdrive pedal και το palmer, τίποτε άλλο.
Επίσης ο επιλογέας του palmer είναι στη θέση bright, ενώ υπάρχουν ακόμα οι θέσεις normal και mellow...

Εννοείται πως αν το βάλεις μετά απο έναν ενισχυτή θα ακουστεί πολύ καλύτερο.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #5 στις: 03/02/09, 23:52 »
Αχα! εντυπωσιακο το αποτελεσμα! ευχαριστω πολυ για το δειγμα!

Αυτο το "εννοειται" δεν ξερω κατα ποσο θα εννοειται! Βαζεις εναν λαμπατο τελικο απ τη μια, απ την αλλη βαζεις ενα ολοκληρο κυκλωμα, που συμπεριφερεται με συγκεκριμενο τροπο και συνηθως αποδιδει τα μεγιστα οχι σε χαμηλες εντασεις...
Thnx κ παλι!


Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #6 στις: 04/02/09, 17:58 »
μια καλή λύση ειναι το tech21 TRIAC, ή το TECH 21 GT2..τα αποτελέσματα ειναι πάρα πολύ καλά..θα έλεγα.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #7 στις: 04/02/09, 19:51 »
Χμμμ... Μιας και αναφέρεις τα tech21... Είσαι κάτοχος κάποιου? Έχω κάποιες ερωτήσεις για τα sansamp, γι αυτό ρωτάω...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #8 στις: 05/02/09, 09:59 »
ναι, έχω το bass di , και το TRIAC...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #9 στις: 05/02/09, 13:27 »
Λοιπον οπως δηλωσα κ παραπανω, πιστευω στις cab. impulses!.. Δεν ειχα ψαξει ομως για engl (τετοιον εχω) impulse και βρηκα στο φορουμ που ποσταρε ο gers.. Ε! τωρα πιστευω χ100!! Ειναι απλα σαν να χωρισα τον ενισχυτη μου, και η καμπινα του ειναι στο κομπιουτερ αντι στη θεση της!
Και το πιο αξιοπροσεκτο ειναι το εξης: Παντα εβαζα eq στο τελος, και εδινα ενα σωρο boost στα μπασο-μεσαια. Αυτο με καθε αλλη impulse, λιγοτερο ή περισσοτερο. μ αυτην ομως δεν αγγιξα ουτε 0,1db καποιο eq! Ειναι στο 90%+ ο ηχος που ακουω με το αυτι μου! Αρα η ιδεα με πειθει οτι λειτουργει, και οτι εκφραζει πολυ ρεαλιστικα μια καμπινα!

Σε τελικη αναλυση, συμφωνω 1000% με τον gers

Στη θέση σου θα δοκίμαζα αρχικά ό,τι cab impulse βρω... Είναι πάρα πολύ καλή λύση και κυκλοφορούν άφθονα στο διαδίκτυο! Αν έχεις δοκιμάσει αρκετά, πάω πάσο, απλά θα ήταν καλό να εξαντλήσεις κάθε περιθώριο από τα impulses πριν πας στην αγορά hardware (που προσωπικά δε νομίζω ότι θα έχουν διαφορά αλλά τεσπα)...
*Αν καποιος ειναι τυχερος σαν κ εμενα να βρει ακριβως την καμπινα του, τοτε ισως γινει χαρουμενος σαν κ εμενα! :D

Thnx Κ παλι!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #10 στις: 05/02/09, 15:02 »
Αν θες, έχω 217 impulses να ανεβάσω (πολλά ευχαριστώ στον NewGuitarMan για την πλειοψηφία αυτών)...


Επειδή μου ζητήθηκαν, αντί να τα δίνω σε ΠΜ ίσως είναι καλύτερα να τα ανεβάσω εδώ...

Ο φάκελος περιέχει cab impulses από καμπίνες Engl, HiWatt, Marshall, Mesa/Boogie, Orange, VHT και Vox..
download

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #11 στις: 05/02/09, 15:08 »
Παιδιά μπορείτε να κάνετε μία σύντομη επεξήγηση,
 τι είναι τα cab Impulses και πως τα χρησιμοποιούμε,
για μας τους αστοιχείωτους?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #12 στις: 05/02/09, 15:08 »
ag313 χαίρομαι που βοήθησα τελικά.. :P Στον φάκελο που ανέβασα υπάρχουν 2 μόνο impulses από Engl καμπίνα τα οποία όμως δε θα βρεις στο guitarampmodeling.. Οπότε αν θες τσέκαρέ τα κι αυτά!
Επίσης, ένα + για τα impulses είναι αυτό που αναφέρεις, ότι δηλαδή μπορείς να βρεις πολλές διαφορετικές καμπίνες για να βρεις αυτή που θα ταιριάξει με τον εξοπλισμό σου, κάτι που δε γίνεται με τα cabinet simulators σε hardware...


vangelis να σε ρωτήσω κάτι για το TRI-A.C... Το γεγονός ότι έχει ενσωματωμένο cab simulator που δεν απενεργοποιείται το βρίσκεις ενοχλητικό? Πώς αποδίδει όταν το συνδέεις μπροστά από κάποιον ενισχυτή ή χρησιμοποιώντας το ως προενισχυτή με τελικό και καμπίνα?
Ευχαριστώ...



silent_scream, πρόκειται για μικρού μεγέθος .wav (ναι, σωστά διάβασες) αρχεία τα οποία φορτώνεις σε συγκεκριμένα plug-ins και προσφέρουν προσομοίωση καμπίνας.. Αν για παράδειγμα έχεις έναν προενισχυτή, όσο καλά και αν ακούγεται χρησιμοποιώντας τον με τελικό και καμπίνα, το αποτέλεσμα θα είναι κάκιστο αν τον συνδέσεις απευθείας σε κάρτα ήχου (εκτός βέβαια κι αν έχει ενσωματωμένο cab simulator)... Επίσης, ακόμα κι αν δε χρησιμοποιείς προενισχυτές αλλά plug-ins τύπου amplitube, revalver, guitar rig κλπ, συνήθως η προσομοίωση καμπίνας που προσφέρουν τα impulses είναι πολύ καλύτερη από αυτήν που σου δίνουν τα plug-ins...

Ένα πολύ καλό FREE plug-in για να φορτώνεις impulses είναι το voxengo booxeg.. Απλά επειδή δίνει και προσομοίωση ενισχυτή παράλληλα, βάζεις στο 0 όλες τις ρυθμίσεις του ενισχυτή και το eq, flat τελείως (και δεν αλλοιώνει καθόλου τον ήχο - δοκιμασμένο)... Επίσης και από το revalver που είναι κορυφαίο amp simulator, μπορεί κανείς να φορτώσει cab impulses..
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/09, 15:50 από gers »

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #13 στις: 05/02/09, 15:58 »
ag313 χαίρομαι που βοήθησα τελικά.. :P Στον φάκελο που ανέβασα υπάρχουν 2 μόνο impulses από Engl καμπίνα τα οποία όμως δε θα βρεις στο guitarampmodeling.. Οπότε αν θες τσέκαρέ τα κι αυτά!
Ειναι ακριβως τα ιδια τελικα! οπως και μια τελευταια συλλογη απο 4χ12 boogie..Παντως ειναι αψογο πακετακι!



Να προσθεσω κ εγω οτι συμφωνω, ειναι κλασεις ανωτερα απο καμπινες του guitar rig. Και η δουλεια τους ειναι πολυ πιο σαφης: Ειναι η (μαθηματικη) συναρτηση που πρεπεις να της ριξεις μεσα σημα που εχει περασει απο προενισχυση (και τελικη ενισχυση αν εχεις λαμπατο ενισχυτη) για να βγαλει ως f(x) οτι ακους εσυ απο ενα καλα ηχογραφημενο με μικροφωνο ηχειο. Αυτη η f εξαρταται προφανως απ το ηχειο, απ το μικροφωνο κ τη θεση του, γι αυτο υπαρχουν ποικιλιες κ ποικιλιες απο Impulses. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο, ομως με τους απλους τροπους που αναφερει ο gers το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο (και πολυ σωστο επιμενω!!) 

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #14 στις: 05/02/09, 16:12 »
Οκ ευχαριστώ πολύ...!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #15 στις: 05/02/09, 17:21 »
θα επανέλθω αύριο στο θέμα με αρκετές απορίες...... :P be prepaired..... ::)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #16 στις: 06/02/09, 10:06 »
Το λοιπόν....κατέβασα το revalver III όλα καλα και όλα ωραία.....δοκίμασα λίγο τα πραγματα που έχει μέσα....(πωωωω αυτος ο triple xxx σκοτώνει)...λοιπόν......
πρόβλημα 1) δεν ξέρω πως να φορτώσω με το revalver τα cab impulses του gers.....

πρόβλημα 2) κατά την διάρκεια που δοκίμαζα χθες το revalver....την ώρα που έπαιζα...ξαφνικά χαλούσε και ο ήχος και γινόνταν κάτι σαν παρασιτο και robotic voice.....φταίνε τα ηχειά μου ή έχω κάνει κάποια λάθος ρύθμιση...

πρόβλημα 3) όταν έχω ήδη ανοικτό το revalver και παίζω.....και μετά πάω να ανοίξω το cubase, δεν βρισκει (το cubase) το σήμα της κιθάρας....δεν λειτουργεί με λίγα λόγια....και αυτό συμβαίνει και αντίστροφα....δλδ όταν έχω ανοιχτό το cubase και μετά πάω να ανοίξω το revalver, δεν λειτουργεί το revalver......να σημπληρώσω πως έχω το cubase le4

καμία βοήθεια? :-\

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #17 στις: 06/02/09, 10:33 »


vangelis να σε ρωτήσω κάτι για το TRI-A.C... Το γεγονός ότι έχει ενσωματωμένο cab simulator που δεν απενεργοποιείται το βρίσκεις ενοχλητικό? Πώς αποδίδει όταν το συνδέεις μπροστά από κάποιον ενισχυτή ή χρησιμοποιώντας το ως προενισχυτή με τελικό και καμπίνα?
Ευχαριστώ...




Γκερς, δεν το βρίσκω ενοχλητικό, επειδή δεν το χρησιμοποιώ μπροστά από τελικό η καμπίνα. Στα λαιβ μπάινω απευθείας στην κονσόλα, και φτιάχνω τον ήχο εκείνην την στιγμή, και στις ηχογραφήσεις το χρησιμοποιώ directly. Πρεπει να ομολογήσω πως ο ήχος στις ηχογραφήσεις έχει γίνει, από τοτε που έδωσα σουτ τον ποντ χτ, πολύ πιο άμεσος, και πιο in your face.

Κάτι πήρε το μάτι μου πως μερικοί χρησιμοποιούν το triac,  στέλνοντας το σημα απο το line in ή από το effect in στον ενισχυτή, αλλα δεν ειμαι σιγουρος, μπορεί να ειναι και παραπληροφόρηση.

στην διάθεση σου για οποιαδήποτε άλλη απορία...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #18 στις: 06/02/09, 12:44 »
Master, θα το κατεβασω κ εγω αυτο να δω γενικα τι παιζει απο ηχους, αλλα χωρις να ειμαι 100% σιγουρος διακινδυνευω να σου πω το εξης: Αν θελεις να γραφεις με τους ηχους του πρεπει να το αντιμετωπισεις ως vst λογικα! Δηλαδη οπως και με το guitar rig, εκτος απο stand-alone με τα οποια παιζεις απ το pc, αν θες να το περασεις στο cubase, πρεπει να γραψεις σκετη την κιθαρα, (τελειως σκετη), και μετα να της ριξεις πανω το revalver.
Aν οντως ειναι ετσι τα πραγματα, τοτε αποφευγεις και αυτες τις αλλαγες στον ηχο που λες, που πιθανον προερχονται ή απο κακες ρυθμισεις στα sample rates κ τα latencies, ή απλα η cpu σου καποιες στιγμες δεν μπορει να ανταπεξελθει. Ως εφφε ομως, εχοντας γραμμενο το Input, δε χρειαζεται να παραγει σε πραγματικο χρονο το αποτελεσμα, κ ειναι ολα οκ!
Ελπιζω να μη βιαστηκα! αλλα απ τα specs αυτο καταλαβαινω!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #19 στις: 06/02/09, 13:52 »
αυτές οι αλλαγές στο ήχο γίνονται την ώρα που παιζω....όχι όταν έχω παραλληλα και τα δύο ανοιχτά.....εκεί που την έχω καταβρει ας πούμε με τον triple xxx και χτυπιέμαι παίζοντας seek and destroy.....ξαφνικα....ΖΑΣΦΨΧΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΨΑΣΔ:΅ΡΚΣΨΩ ΙΚΞ΅:#$*Θ@#98$*(!7249*&!#95&*(*!#ΡΦΙΗΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖζζζζζζγγγγΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ.......και μετά απο λίγο φτιάχνει.....

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #20 στις: 06/02/09, 14:54 »
Ναι το καταλαβα! Αυτο ακριβως σου λεω! Παντως το κατεβασα κ εγω και οντως λειτουργει ετσι οπως σου λεω
Αν το ανοιξεις απ το start menu απλα εχεις stand alone mode κ παιζεις..
Δοκιμασε τωρα να γραψεις κιθαρα σκετη τελειως στο cubase. Μετα δεξι κλικ->Plugins και βρες το, και βρες το πρεσετ που επαιζες και process..
Απλα σου τονισα οτι σ αυτη τη δευτερη περιπτωση της ηχογραφησης, δεν τιθεται θεμα να σου κανει βλακειες ο ηχος!  ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #21 στις: 06/02/09, 15:03 »
master of puppets...

1) Για να φορτώσεις κάποιο impulse: Όταν διαλέγεις έναν ενισχυτή, φορτώνεται μαζί και το module της καμπίνας (κάτω από του ενισχυτή).. Σε αυτό πατάς load και από το παράθυρο που θα εμφανιστεί βρίσκεις το impulse και πατάς οκ..

2) Αυτό το φύσημα που ακούς είναι απολύτως λογικό.. Τη demo έκδοση έχεις κατεβάσει, μη τα θέλουμε και όλα!! ;D Προφανώς η εταιρεία έπρεπε να βάλει κάποιους περιορισμούς (ο άλλος είναι το γεγονός ότι δεν μπορείς να σώσεις τις ρυθμίσεις - μπορείς όμως να σώσεις κάθε module ξεχωριστά)... Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό το φύσημα (πού να κατεβάσεις το demo του amplitube metal να δεις τι χαμός γίνεται εκεί :P)... Εκτός αυτού, αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα... Κάνεις duplicate το ίδιο dry σήμα και ανοίγεις το revalver και στα 2 κανάλια.. Τη χρονική στιγμή που ''φυσάει'' στο ένα κανάλι, το αντικαθιστάς με το 2ο κ.ο.κ...

3) Στο φάκελο ''VstPlugIns'' του cubase (στο ''program files'') υπάρχει το .dll αρχείο του revalver?


vangelis να σε ρωτήσω κάτι για το TRI-A.C... Το γεγονός ότι έχει ενσωματωμένο cab simulator που δεν απενεργοποιείται το βρίσκεις ενοχλητικό? Πώς αποδίδει όταν το συνδέεις μπροστά από κάποιον ενισχυτή ή χρησιμοποιώντας το ως προενισχυτή με τελικό και καμπίνα?
Ευχαριστώ...




Γκερς, δεν το βρίσκω ενοχλητικό, επειδή δεν το χρησιμοποιώ μπροστά από τελικό η καμπίνα. Στα λαιβ μπάινω απευθείας στην κονσόλα, και φτιάχνω τον ήχο εκείνην την στιγμή, και στις ηχογραφήσεις το χρησιμοποιώ directly. Πρεπει να ομολογήσω πως ο ήχος στις ηχογραφήσεις έχει γίνει, από τοτε που έδωσα σουτ τον ποντ χτ, πολύ πιο άμεσος, και πιο in your face.

Κάτι πήρε το μάτι μου πως μερικοί χρησιμοποιούν το triac,  στέλνοντας το σημα απο το line in ή από το effect in στον ενισχυτή, αλλα δεν ειμαι σιγουρος, μπορεί να ειναι και παραπληροφόρηση.

στην διάθεση σου για οποιαδήποτε άλλη απορία...

Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #22 στις: 06/02/09, 15:10 »
master of puppets...

1) Για να φορτώσεις κάποιο impulse: Όταν διαλέγεις έναν ενισχυτή, φορτώνεται μαζί και το module της καμπίνας (κάτω από του ενισχυτή).. Σε αυτό πατάς load και από το παράθυρο που θα εμφανιστεί βρίσκεις το impulse και πατάς οκ..


αχα....ναι ...τώρα το πρόσεξα.......


2) Αυτό το φύσημα που ακούς είναι απολύτως λογικό.. Τη demo έκδοση έχεις κατεβάσει, μη τα θέλουμε και όλα!! ;D Προφανώς η εταιρεία έπρεπε να βάλει κάποιους περιορισμούς (ο άλλος είναι το γεγονός ότι δεν μπορείς να σώσεις τις ρυθμίσεις - μπορείς όμως να σώσεις κάθε module ξεχωριστά)... Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό το φύσημα (πού να κατεβάσεις το demo του amplitube metal να δεις τι χαμός γίνεται εκεί :P)... Εκτός αυτού, αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα... Κάνεις duplicate το ίδιο dry σήμα και ανοίγεις το revalver και στα 2 κανάλια.. Τη χρονική στιγμή που ''φυσάει'' στο ένα κανάλι, το αντικαθιστάς με το 2ο κ.ο.κ...


τσ τσ τσ.....μα κι αυτοί οι άνθρωποι..... ::) :P θα το δοκιμάσω αυτό που είπες και θα σε πω...


3) Στο φάκελο ''VstPlugIns'' του cubase (στο ''program files'') υπάρχει το .dll αρχείο του revalver?

ναι υπάρχει......πράγμα που σημαίνει ότι μπορώ να κάνω αυτο που είπε ο φίλος πιο πάνω? δλδ να ηχογραφήσω σκέτη την κιθάρα και μετά να βάλω σαν plaug in τον Χ ενισχυτή που θέλω?

πάντως να στε καλα....αυτό το θέμα είναι θεικο....και προτείνω να καρφιτσωθεί πάνω πάνω....ένας καινούριος κόσμος.... ;D

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #23 στις: 06/02/09, 15:17 »
3) Στο φάκελο ''VstPlugIns'' του cubase (στο ''program files'') υπάρχει το .dll αρχείο του revalver?

ναι υπάρχει......πράγμα που σημαίνει ότι μπορώ να κάνω αυτο που είπε ο φίλος πιο πάνω? δλδ να ηχογραφήσω σκέτη την κιθάρα και μετά να βάλω σαν plaug in τον Χ ενισχυτή που θέλω?
Πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να ανοίξεις το revalver μέσα από το cubase (απλά δεν κατάλαβα αν είχες τη δυνατότητα, γι αυτό και σε ρώτησα)...

Το να ηχογραφήσεις dry σήμα και να το διαμορφώσεις μετά με το revalver γίνεται, ναι.. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί δεν μπορείς να παίξεις real-time με το revalver... :-\ Να σου πω, το κουμπάκι ''monitor'' του καναλιού (είναι στρογγυλό και δείχνει ένα ηχείο) είναι πατημένο? 

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Speaker simulators, cabinet impulses κ ηχογραφηση!
« Απάντηση #24 στις: 06/02/09, 22:16 »
δεν το βρίσκω αυτό που με λες..... :-\

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/07, 19:14
από Βραζίλης
Cabinet simulator

Ξεκίνησε από rpt Εφέ

8 Απαντήσεις
3877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/08, 01:16
από rpt
5 Απαντήσεις
3686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 01:11
από BluesMe
18 Απαντήσεις
5902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 19:53
από Papainos
3 Απαντήσεις
3278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 13:19
από adr1anos
12 Απαντήσεις
5262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/13, 22:45
από vaig3
2 Απαντήσεις
3453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/14, 16:37
από modfori
9 Απαντήσεις
5184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/15, 22:10
από saved
15 Απαντήσεις
10867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/16, 00:06
από saved
17 Απαντήσεις
7771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/17, 16:39
από modfori