Αποστολέας Θέμα: Cable quality?  (Αναγνώστηκε 7989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cable quality?
« Απάντηση #25 στις: 18/11/13, 20:30 »
https://www.google.gr/search?hl=el&source=hp&biw=1680&bih=879&q=neutrik+silent+problem&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+Google&oq=&aq=&aqi=&aql=&gs_sm=&gs_upl=

Δυστυχώς Αδριάνε άμα διαβάσεις πολλά threads στο internet θα δεις πως οι απόψεις, βάση εμπειριών πάντα, για τα silent είναι 50-50! Απ' ότι έχω καταλάβει είναι hit & miss η δουλειά (αν είναι έτσι η έκφραση)! Καλύτερα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να βγάζω το καλώδιο με σωστό τρόπο πάρα να είμαι συνέχεια με το φόβο αν θα χαλάσει ή όχι στο live!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Cable quality?
« Απάντηση #26 στις: 18/11/13, 22:23 »
Ενα καλωδιο, οπως οτιδηποτε αφορα εξοπλισμο που υποκειται σε συνεχομενη χρηση και φθορα, εαν δεν συντηρηθει και μεταχειριστει οπως πρεπει, σιγουρα θα σε "αφησει". Δεν ειναι μονο τα silent καλωδια ( που σαν ηχοληπτης προτιμω σε οργανα που χρειαζονται συχνα πυκνα να ξεκουμπωνουν εν ωρα live ), αλλα και γενικοτερα οτιδηποτε αφορα τον εξοπλισμο που μεταφερεται, χτυπιεται, τραβιεται, αλλαζει συχνα, ξανακολλιεται, κλπ.

Εαν ο αλλος ειναι βαρβαρος και νομιζει πως το καλωδιο ειναι τεχνολογια Star Trek, προφανως και θα παθει ζημια, οπως οποιοδηποτε αλλο καλωδιο. Υπαρχουν τυποι που ακομα και τα βυσματα τυπου Neutrik τα τραβανε με τοσο μισος, που μετα μενουν τα μισα πανω στην ακρη του καλωδιου.


Εαν θελετε να δαπανησετε χρηματα σε κατι αξιολογο που θα προστατεψει ΚΑΙ το σημα σας ( γιατι μπορει ο ηχοληπτης να κανει mute, ομως το χρατς χρουτς περναει και μεσα στη σειρα απο τα πεταλια σας, ακομα κι αν δεν το ακουτε ) ΚΑΙ θα σας απαλλαξει απο τις κραυγες του καθε βλαχο-ηχοληπτη, προτιμηστε τα silence.

Εχουν τον ιδιο βαθμο επικινδυνοτητας να παθουν ζημια με τα κλασσικα βυσματα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Cable quality?
« Απάντηση #27 στις: 18/11/13, 22:46 »
Για speaker cable (σύνδεση κεφαλής με καμπίνα), εκτός από το πανάκριβο Evidence Siren, υπάρχει κάποια άλλη καλή και παράλληλα λογική σε θέμα χρημάτων επιλογή; Από Sommer;


για σύνδεση καμπίνας με κεφαλή είχα φτιάξει ένα καλώδιο με αυτό και 2 βύσματα neutric

δε νομίζω οτι χρειάζεται να πας σε κάτι εξειδικευμένο διότι μεταξύ καμπίνας και κεφαλής τα ρεύματα είναι μεγάλα και οι διαφοροποίηση στον ήχο λόγω των καλωδίων , όταν έχουν τις σωστές διαστάσεις (διάμετρο-μήκος) / υλικό / μόνωση , είναι μικρές



mike ό,τι σου είπε και ο modfori. Δεν είδα το link που έβαλε αλλά και καλώδιο πορτατίφ να σου πρότεινε μια χαρά είναι. Μόνο μη βάλεις κάποιο καλώδιο σήματος όπως αυτά που έχουμε για κιθάρα-> ενισχυτή. Ζήτα οπουδήποτε καλώδιο ηχείων και φτιάξε ένα μόνος σου με δυο καλά βύσματα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/08, 09:58
από mace
5 Απαντήσεις
3565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 00:13
από riffraff
4 Απαντήσεις
2720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/09, 02:44
από Stinky
5 Απαντήσεις
3208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/11, 11:57
από Johnie Darko
25 Απαντήσεις
8723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/13, 12:40
από blade_levinson
0 Απαντήσεις
2604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/13, 01:06
από Grind
2 Απαντήσεις
3452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/14, 16:37
από modfori