Αποστολέας Θέμα: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!  (Αναγνώστηκε 65703 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #1 στις: 22/12/09, 21:03 »
Δε φτάνει που είχε έτσι κι αλλιώς διόδια και στην είσοδο και στην έξοδο των Τεμπών, συνεχίζουν να τα απαιτούν με αυτές τις συνθήκες; Είναι με τα καλά τους;;;  :o
Έχω ακούσει και για 2ωρη καθυστέρηση λόγω της κατολίσθησης!
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #2 στις: 22/12/09, 23:49 »
Μπα μην τα λετε ετσι στανταρ θα βρεθει καποιος και θα σου πει οτι ειναι κακο να κλεβεις κρατος και ιδιωτικες εταιριες και οτι υπαρχουν πιο σωστη τροποι να διαμαρτυρηθεις.
Επισης αστειο φαινομενο ειναι αυτο στο δρομο-καρμανιολα Κορινθου Πατρων που αποφασισαν οτι για να γινει ανθρωπινος δρομος πρεπει να ξεπουληθει σε καποια ιδιωτικη.Απο το 1960 που φτιαχτηκε ελαχιστες παρεμβασεις γιναν εκτος απο διαφορα ξεπουληματα σε μωνοπωλιακα(ξερετε η τυροπιτα 2,5 ευρω) ''πολυφαγαδικα'' στο πλαι του δρομου.Τελικα καταφεραν να ξεπουλησουν οτι υπηρχε και δεν υπηρχε απο δρομους δινοντας διαχειριση σε ιδιωτες οι οποιοι ξεκινησαν να κανουν με συγχρηματοδοτηση αυτα που επρεπε να χε κανει το δημοσιο αλλα παραλληλα κρατανε τα διοδια σε λειτουργια!!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #3 στις: 23/12/09, 13:26 »
από τα σχόλια στο youtube:
"Stous autobahn sti Germania otan pernas diodia vlepeis apo pano mia foteini epigrafi i opoia grafei to poso pou edose to kratos gia na ftiaxtei o dromos. Opoio amaxi pernaei, to poso meionetai kai to deixnei i epigrafi na peftei. Molis to poso ftasei sto miden automatos ta diodia pauoun na leitourgoun."

πολύ σωστό...
κ αν έστω,μετά την αποπληρωμή του έργου,  πρέπει να υπάρχει ένα έσοδο απ αυτό νομίζω με ένα πολύυυ μικρότερο ποσό διοδίων θα υπήρχε τεράστιο κέρδος για το κράτος (ή την εταιρεία, όποιος είναι υπεύθυνος τέλος πάντων).

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #4 στις: 23/12/09, 19:22 »
Xμ στη Γερμανια δεν ξερω ακριβως τι ισχυει..
A recent development involves the introduction of mandatory tolls (Mautpflicht) for heavy trucks (weighing 12 t or more) on January 1, 2005. The German government contracted a private company, Toll Collect GmbH to operate the toll collection system, which involves the use of vehicle-mounted transponders and roadway-mounted sensors installed throughout Germany. The introduction of this system experienced several technical delays resulting in the loss of millions of Euros in potential revenue to the government. One result of the new toll policy has been an increase in heavy truck traffic on regular highways (Bundesstraßen and Landstraßen) in order to avoid paying tolls. There have been recent discussions about extending the toll requirement to include passenger cars, however this has proven so far to be very unpopular with a majority of the public. Politicians of the major parties have denied they are considering such measures.
Aπο το wiki..
Παντως γενικα το να ζητας διοδια ενω ο δρομος ειναι υπο κατασκευη ειναι απαραδεκτο.Η υπηρεσια που θα παρεχεις δεν εχει ολοκληρωθει ενω τα λεφτα για τη κατασκευη εχουν δωθει..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #5 στις: 24/12/09, 09:22 »
Παντως γενικα το να ζητας διοδια ενω ο δρομος ειναι υπο κατασκευη ειναι απαραδεκτο.Η υπηρεσια που θα παρεχεις δεν εχει ολοκληρωθει ενω τα λεφτα για τη κατασκευη εχουν δωθει..

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι μόνο απαράδεκτο αλλά και παράνομο, σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία την οποία είναι υποχρεωμένη να ακολουθεί και η Ελλάδα.

Ένα παράδειγμα είναι η Εγνατία Οδός, ένας καινούριος και σύγχρονος αυτοκινητόδρομος που ενώνει την Ηγουμενίτσα με την Αλεξανδρούπολη. Υπάρχει ένα τμήμα, μια γέφυρα για την ακρίβεια. που δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί. Εξ' αιτίας αυτού δεν υπάρχουν διόδια πουθενά, σε ολόκληρη την Εγνατία!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #6 στις: 24/12/09, 15:11 »
Το εχουν παραχεσει με τα διοδια ειδικα στην Αττικη Οδο... Και δεν αναφερομαι μονο στις απαραδεκτες τιμες.
Μια μερα εκανα μια λάθος στροφη και χωρις να το ξερω οδηγηθηκα στην Αττικη Οδο απο οπου ειχα μολις βγει... Επρεπε λοιπον για να διορθωσω το λαθος να μεινω στην Αττικη Οδο για ακριβως 300 μετρα. Ενω μερικα λεπτα πριν ειχα πληρωσει και ειχα περασει. Προφανως και μολις μπηκα ξανα στην Α.Ο. με περιμεναν τα...διοδια...
Αφου εξηγησα τι συνεβαινε με απολυτη ειλικρινια η υπαλληλος μου ειπε οτι δεν μπορουσε να με αφησει να περασω. Και με αναγκασε να πληρωσω για ΔΕΥΤΕΡΗ φορα (μεσα σε 3 λεπτα) για ενα λαθος που εκανα.
Λιγη ανθρωπια και κατανοηση ορισμενες φορες δε βλαπτει. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/09, 15:14 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #7 στις: 24/12/09, 15:27 »
Το εχουν παραχεσει με τα διοδια ειδικα στην Αττικη Οδο... Και δεν αναφερομαι μονο στις απαραδεκτες τιμες.
Μια μερα εκανα μια λάθος στροφη και χωρις να το ξερω οδηγηθηκα στην Αττικη Οδο απο οπου ειχα μολις βγει... Επρεπε λοιπον για να διορθωσω το λαθος να μεινω στην Αττικη Οδο για ακριβως 300 μετρα. Ενω μερικα λεπτα πριν ειχα πληρωσει και ειχα περασει. Προφανως και μολις μπηκα ξανα στην Α.Ο. με περιμεναν τα...διοδια...
Αφου εξηγησα τι συνεβαινε με απολυτη ειλικρινια η υπαλληλος μου ειπε οτι δεν μπορουσε να με αφησει να περασω. Και με αναγκασε να πληρωσω για ΔΕΥΤΕΡΗ φορα (μεσα σε 3 λεπτα) για ενα λαθος που εκανα.
Λιγη ανθρωπια και κατανοηση ορισμενες φορες δε βλαπτει. ;)

Έτσι κάνουν οι αληθινοί άντρες όταν χάνουν την έξοδο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #8 στις: 24/12/09, 16:27 »
Eπίσης να ενημερώσω ότι έχει περάσει ειδική τροπολογία στην βουλή για τοποθέτηση έξτρα διοδίων κατα μήκος της εθνικής Αθηνών-Λαμίας και συγκεκριμένα στους κόμβους Αγ.Στεφάνου και Κρυονερίου(τουλάχιτον αρχικά).
Εξαιτίας αυτού τους τελευταίους μήνες υπάρχει μια ιδιαίτερη κινητικότητα από τους κατοίκους τις περιοχής με συγκεντρώσεις,ενημερωτικά φυλλάδια κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #9 στις: 24/12/09, 17:07 »

Έτσι κάνουν οι αληθινοί άντρες όταν χάνουν την έξοδο.

[/quote]

Το εχω δει πιο παλια...Απο τα πιο δολοφονικα πραγματα που μπορει να κανει καποιος. Ευχομαι πραγματικα να τον πιασανε.

Αν και ζηταω πολλα...


Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #11 στις: 25/12/09, 17:31 »
Tελικα με τα προστιμα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως παιζει ομως.Κανουν μηνυση σε καθεναν ξεχωριστα?
Θα ταξιδεψω προς Γρεβενα μεθαυριο και θελω να το εχω στο μυαλο μου.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #12 στις: 25/12/09, 19:39 »
Tελικα με τα προστιμα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως παιζει ομως.Κανουν μηνυση σε καθεναν ξεχωριστα?
Θα ταξιδεψω προς Γρεβενα μεθαυριο και θελω να το εχω στο μυαλο μου.

Μην πληρώσεις και ας σου κάνουν μήνυση για 40 ευρώ.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #13 στις: 26/12/09, 16:33 »
http://troktiko.blogspot.com/2009/12/blog-post_8056.html

Επ,τί έχουμε εδώ?
Προτροπή για παράνομη πράξη από το πρωκτικό?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #14 στις: 27/12/09, 08:41 »
Δυστυχως η κατασταση των εθνικων δρομων ειναι απαραδεκτη στο μεγαλυτερο μερος τους ( ενδεχομενως να υπαρχουν και ωραιες εξαιρεσεις, οπως καποια τμηματα που προστεθηκαν προσφατα στην Αθηνων Κορινθου και Κορινθου Τριπολεως ) και το υψος των διοδιων απαραδεκτο!

Εφοσον σαν φορολογουμενος πολιτης πληρωνω και το σημα ( το οποιο συμφωνα με το νομο διαθετει χρηματα στο ΥΠΕΧΩΔΕ για επιδιορθωση/συντηρηση του οδικου δικτυου ) και την επιπροσθετη φορολογηση και τα διοδια, απαιτω να εχω και την αντιστοιχη "μεταχειριση" απο το δρομο που προκειται να συναντησω μπροστα μου!

Βεβαιως, εδω υπαρχει κι αλλο ενα ζητημα!
Πριν 2 χρονια, πηγαινοντας προς το χωριο μου ( Κατω Λακωνια ), εξω απο τη σηραγγα Αρτεμισιου συναντησα μια τεραστια λακουβα που με αναγκασε στη δεξια λωριδα να κοψω αποτομα ταχυτητα και να μπω στη λωριδα ασφαλειας ( ειμαι τυχερος που δεν ειχα καποιον να με ακολουθει ). Στην πρωτη σταση μου ( στο μαγαζι που ειανι αμεσως μετα τη σηραγγα ) τηλεφωνησα στο τηλεφωνο που αναφεροταν στην εθνικη οδο για να κανω την απαραιτητη επισημανση ( διοτι η λακουβα φαινοταν αρκετα "νεα" ).
Η υπαλληλος που το σηκωσε ( 5 το πρωι να σημειωσω ) ηταν ευγενικοτατη και μου εξηγησε πως τετοιες λακουβες γινονται απο ασυνειδητους φορτηγατζηδες με επιπλεον βαρος στη καροτσα τους ( καταπονηση οδοστρωματος ), πως στα διοδια δεν εχουν εν λειτουργεια τους απαραιτητους ζυγους και πως γι'αυτο μπορει να ειναι υπευθυνο το ΥΠΕΧΩΔΕ, ομως παντα μεταφορτωνει το προβλημα στους γυρω δημους/κοινοτητες!

Περνοντας ξανα μετα απο 1 χρονο ( περσι ) η λακουβα οχι μονο υπαρχει αλλα πλεον η εθνικη οδο Κορινθου Τριπολεως εχει μονο μια λωριδα στο ρευμα προς Τριπολη εξαιτιας εργων που γινονται επι....8 μηνες!

Τα συμπερασματα δικα σας!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #15 στις: 31/12/09, 18:46 »
Πολυυυυ ομορφα σημερα γυρνωνατς απο Λαμια πληρωσα 3 διοδια για αυτο το πανεμορφο δρομο..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #16 στις: 05/01/10, 11:32 »
Εδω το καναλι (στο youtube) της επιτροπης πολιτων - διοδια ΣΤΟΠ
Στα σχολια του καναλιου εχει τηλεφωνα για επικοινωνια και συμμετοχη στον αγωνα τους  (ΜΑΣ).

Κι εδω το blog τους.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #17 στις: 12/02/10, 13:21 »
Πρίν απο κάνα μήνα, πέρασα τα διόδια Αθηνών Κορίνθου χωρίς να πληρώσω. Ανάγκαστηκα να παραμερίσω τη μπάρα για να φύγω, καθώς προσπαθούσα επί 20 λεπτά να πείσω τις 2 υπαλλήλους, τη μια στο γκισέ και μια τσαμπουκαλεμένη που ζητούσε την ταυτότητά μου απειλώντας οτι θα μου φέρει την τροχαία, οτι το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να σημειώσουν την πινακίδα μου και να με αφήσουν να φύγω.

Αποτέλεσμα ήταν να δημιουργηθεί ουρά, την οποία και έδιωξαν χωρίς κανένα πρόβλημα βάζοντας ένα κώνο στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου. Έτσι θέλησαν να με ακινητοποιήσουν ενδιάμεσα στη μπάρα και τον κώνο. Συνηθισμένη τακτική που τους έχουν πεί να ακολουθούν με σκοπό να τρομοκρατούν τον κόσμο που δεν θέλει να πληρώσει.

Οι εταιρείες διοδίων είναι ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ, η μόνη σχέση που έχουν με το κράτος και συγκεκριμένα με το ΥΠΕΧΩΔΕ, είναι η αποικιοκρατικού τύπου σύμβαση που τους συνδέει. Δηλαδή ο δρόμος παραχωρείται απο το κράτος στην εταιρεία με σκοπό να τον ανακατασκευάσει (κάτι που δεν μπορεί να κάνει το ίδιο το κράτος γιατί δεν έχει τα κονδύλια), με αντάλλαγμα την εκμετάλλευσή του.

Ο λόγος που οι τιμές των διοδίων ανεβαίνουν ανεξέλεγκτα βέβαια είναι πρώτον οτι το κράτος δεν τολμάει να πεί κουβέντα και δεύτερον γιατί εισπράττει και αυτό μικρό μέρος των εισόδων απο τα διόδια, ανεπίσημα πάντα. Δυστυχώς όλο το έλληνικό οδικό δίκτυο έχει ξεπουλήθεί στους ιδιώτες.

Είναι απαράδεκτη η ύπαρξη διοδίων απ'τη στιγμή που υπάρχουν τέλη κυκλοφορίας. Πουθενά στην Ευρώπη δεν υπάρχουν και τα 2. Επίσης είναι παράλογο να πληρώνουμε διόδια σε δρόμους που οι Έλληνες χρυσοπληρώνουν με τα λεφτά και το αίμα τους απο το 60, που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις της ΕΕ και που ακόμη δεν έχει ξεκινήσει η ανακατασκευή τους.

Σε περίπτωση που αποφασίσετε να περάσετε χωρίς να πληρώσετε έχετε στο μυαλό σας ότι δεν θα διαπράξετε τροχαίο αδίκημα, το θέμα είναι μεταξύ εσάς και της ιδιωτικής εταιρείας και γιαυτό το λόγο δεν πρέπει να έχει καμία ανάμειξη η τροχαία.

Και κατά δεύτερον δεν έχουν κανένα δικαίωμα να ζητήσουν τα προσωπικά σας στοιχεία. Αν το κάνουν, να ισχυριστείτε οτι η υπάλληλος παρανομεί και προσπαθεί να παραβιάσει τα προσωπικά σας δεδομένα. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να σημειώσουν τον αριθμό κυκλοφορίας σας και να σας ανοίξουν να φύγετε.

Αυτό που μπορούν απο εκεί και πέρα να κάνουν είναι να σας παραπέμψουν με μήνυση ώστε να πληρώσετε το 40πλάσιο του αντιτίμου που δεν πληρώσατε. Κάτι που ποτέ δεν έχει γίνει μέχρι τώρα βέβαια στις χιλιάδες των οδηγών που περνούν καθημερινά τα διόδια χωρίς να πληρώσουν. Γιατί άραγε; Τί φοβούνται;
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/10, 13:31 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #18 στις: 12/02/10, 14:41 »
Τη δικαστικη διαμαχη που θα οδηγησει σε μεγαλο μπελα την εταιρια με πιθανη ηττα, αφου ολες οι αλλαγες στις τιμες δεν παραχωρουνται απο το κρατος, αλλα με την...ιδιοτελεια της εταιριας ;)

Ο ξαδερφος μου ανηκει στην κατηγορια "δεν πληρωνω διοδια" και μαλιστα το εμπλουτιζει με το "αφου πληρωνω το ειδικο σημα για τους δρομους, γιατι πληρωνω διοδια για δρομους που δε φτιαχονται;". Εχει να πληρωσει διοδια απο περσι και ουδεποτε του ζητηθηκε μεσω νομικων μεσων καποιο ποσο ;)

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #19 στις: 13/02/10, 23:12 »
Κάτι που ποτέ δεν έχει γίνει μέχρι τώρα βέβαια στις χιλιάδες των οδηγών που περνούν καθημερινά τα διόδια χωρίς να πληρώσουν. Γιατί άραγε; Τί φοβούνται;

ενδαιφεροντα αυτα που γραφεις παραπανω, αλλα αμα περναν χιλιαδες καθημερινα και τους κρατανε κανα τεταρτο τον καθενα οπως εσενα, θα πρεπει να γινεται κομφουζιο καθημερινα  ???
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #20 στις: 15/02/10, 12:34 »
Kαι τι σημασια εχει?Αυτος φταιει ή οι υπαλληλοι και στην ουσια οι εντολες της εταιριας?

Κομφουζιο γινεται και σε καθε ''εορταστικη'' εισοδο-εξοδο αλλα αυτο το θεωρουμε απολυτα φυσικο.

Freemind και actr..Δεν ειναι μονο τα τελη κυκλοφοριας που πληρωνουμε για τη συντηρηση -κατασκευη δρομων αλλα και ο φορος των καυσιμων που στη πραγματικοτητα αποτελει ανταποδοτικο φορο για αυτο ακριβως το σκοπο.Και τωρα αν δεν κανω λαθος(που δεν κανω :P) μπηκε και νεος φορος στα καυσιμα εκτοξεύοντας την τιμη στο 1,2-1,5...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #21 στις: 15/02/10, 17:13 »
Το ΣΚ της Καθαρας Δευτερας σκεφτηκαμε με το ετερο ημισυ να παμε Πηλιο. Στη διαδρομη συναντησαμε 4 σταθμους διοδιων στους οποιους πληρωσαμε ενα συνολικο ποσο των 11.55€.

Συνολικα δηλαδη ( γιατι και η επιστροφη μας ειχε αλλους 4 ) πληρωσαμε 23.10€ για να κανουμε ενα διημερο και να "απασχολησουμε" ενα δρομο που τουλαχιστον σε 3 σημεια ( Εξω απο τη Λαμια, στο κλασσικο Πεταλο και στο υψος της Θηβας ) αποτελει υποδειγμα....κακοκατασκευσης!

Εγω πληρωσα φετος 340€ σημα κυκλοφοριας λογω παλαιοτητας αυτοκινητου ( δηλαδη εαν πληρωσω το κρατος, νομιμοποιω και κανω πιο οικολογικους τους ρυπους μου; ), συν 9€ την καρτα καυσαεριων, συν 120€ για ΚΤΕΟ ( διοτι ειχα ξεπερασει τους επιτρομενους μηνες ελεγχου και καταννοω το προστιμο ), συν 500€ μεικτη ασφαλεια ( απο τα οποια τα 120€ πανε στο κρατος λογω συντελεστων ΦΠΑ )...δηλαδη..χμ...340+120+9+120=  589€

589€ απο ενα νομιμο πολιτη, που εχει παρει ολα τα απαραιτητα χαρτια για το αμαξι ( χωρις οικολογικη επιβαρυνση διοτι τηρω τα χρονοδιαγραμματα συντηρησεων και το αμαξι δεν εχει ρυπους παραπανω απο το επιτρεπομενο οριο/ Καρτα καυσαεριων ), που εχει αποδειξει στο κρατος ο,τι το αμαξι κινειται με ασφαλεια ( ΚΤΕΟ ), που τηρει τις προυποθεσεις ασφαλισης του αμαξιου συν ο,τι πληρωνει εμπροθεσμα το ειδικο σημα κινησεως ( ασχετα εαν ηταν χαρατσι ή οχι )....Και βεβαια τα διοδια οπου κινειται!

Κι ενας νομιμος πολιτης ΑΠΑΙΤΕΙ απο το κρατος:
1) Καλους δρομους ( διοτι ο δρομος παρεχει σημαντικο ποσοστο για την ασφαλεια του οχηματος )
2) Σωστη σηματοδοτηση ( διοτι δε μπορεις να κινεισαι σε εθνικη με 120Km/h οπως λεει η πινακιδα και η εξοδος να αναγραφεται στα 200m πριν!!!! )
3) Σωστο ελεγχο ( διοτι δεν ειναι σωστο ο νομιμος πολιτης με το αμαξακι του να κινειται με ολες τις προυποθεσεις ασφαλειας στη κεντρικη και δεξια λωριδα και ο μαγκας με τη mercedes "πηξε δηξε" να αλωνιζει στα 220km/h την αριστερη λωριδα...και βεβαια να σταματανε το φουκαρα της δεξιας λωριδας για....ελεγχο καρτας καυσαεριων! )


Απλα πραγματα δε ζηταμε; Αλλα οταν τα ξεπουλησαμε ολα στον ιδιωτικο τομεα για να "γλυτωσουμε" τα περιττα εξοδα ( δηθεν ), καλα να παθουμε...Και πιο πολυ ολοι αυτοι που μουρμουρανε αλλα οταν ερχονται οι εκλογες...τσουπ..πανε και ριχνουν στο βουλευτη που θα κανει το γιο τους διευθυντη στο τμημα σκυβαλων!

Ειμαστε για κλαματα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #22 στις: 15/02/10, 22:57 »


Εγω πληρωσα φετος 340€ σημα κυκλοφοριας λογω παλαιοτητας αυτοκινητου ( δηλαδη εαν πληρωσω το κρατος, νομιμοποιω και κανω πιο οικολογικους τους ρυπους μου; ), συν 9€ την καρτα καυσαεριων, συν 120€ για ΚΤΕΟ ( διοτι ειχα ξεπερασει τους επιτρομενους μηνες ελεγχου και καταννοω το προστιμο ), συν 500€ μεικτη ασφαλεια ( απο τα οποια τα 120€ πανε στο κρατος λογω συντελεστων ΦΠΑ )...δηλαδη..χμ...340+120+9+120=  589€




Aπλα αν δεν με απατανε οι μακροοικονομικες γνωσεις μου αυτος ειναι ενας φορος pigou..Δηλαδη το αυξημενο λειτουργικο κοστος του παλιου και ρυπογονου αυτοκινητου ειναι αντικινητρο..Στη χρηση του βεβαια ειναι παντελως ηλιθιος αφου εγινε απλα ωστε να μαζευτει επιπλεον χρημα και να τονωθει η αγορα των καινουριων εν μεσω κρισης αφου δεν στηριχθηκε σε κανενα προηγουμενο υποβαθρο και οι οροι του γραφτηκαν κυριολεκτικα στο ποδι(αρκει καποιος να δει πως χωριζονται οι ''κατηγοριες'')..

Εκτος αυτου και αυτο το λεω σαν επιπλεον παρατηρηση οτι μην πιστευετε τι λενε οι διαφημισεις και οι εργοστασιακες προδιαγραφες περι καταναλωσης.Ειδικα οσον αφορα τις υπερτροφοδοτουμενες μηχανες(τουρμπο) που πλεον υπαρχουν στα περισσοτερα μοντελα τα νουμερα ειναι παντελως πλασματικα με σκοπο να εμπιπτουν στα ορια που θετουν οι διαφορες επιτροπες καθε φορα.Μουφες περι 5 lt/100 km απο τουρμπο 1400αρι με 125 ιππους ειναι παραμυθια με διαφορους σκοπους :)

Α συμφωνω με τον freemind Ουαου.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #23 στις: 16/02/10, 10:30 »
Αχ...μακαρι να μπορουσα να παρω κι ενα αμαξι του 2000 και μετα διοτι κινουμαι με αμαξι του 2000 και πισω ;D

Ε, κοιτα..στη διαπιστωση ορισμενων κοινωνικων θεματων δεν ειναι δυνατον να μη συμφωνουμε. Για τη βια της αστυνομιας, για τη κοινωνικη ανισοτητα, για τη προβληματικη παιδεια και για τους κακους δρομους ειναι λογικο να συμφωνουμε, αφου τα περισσοτερα απο αυτα ειναι μπροστα στα ματια μας και ειναι αδυνατον να βαλουμε απλως ενα δαχτυλο μπροστα και να πουμε πως δεν υπαρχουν.

Διαφωνουμε κυριως στις λυσεις :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #24 στις: 18/02/10, 16:11 »
Το ΣΚ της Καθαρας Δευτερας σκεφτηκαμε με το ετερο ημισυ να παμε Πηλιο. Στη διαδρομη συναντησαμε 4 σταθμους διοδιων στους οποιους πληρωσαμε ενα συνολικο ποσο των 11.55€.

Συνολικα δηλαδη ( γιατι και η επιστροφη μας ειχε αλλους 4 ) πληρωσαμε 23.10€ για να κανουμε ενα διημερο και να "απασχολησουμε" ενα δρομο που τουλαχιστον σε 3 σημεια ( Εξω απο τη Λαμια, στο κλασσικο Πεταλο και στο υψος της Θηβας ) αποτελει υποδειγμα....κακοκατασκευσης!


Αγόρι μου καλό...Γιατί συνεχίζεις να πληρώνεις διόδια ;;;
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/10, 16:15 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 21:31
από Μαρμελακι
7 Απαντήσεις
2942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/10, 04:16
από draned
0 Απαντήσεις
3255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/17, 22:53
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
5890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 15:17
από Βραζίλης