Αποστολέας Θέμα: Μερικές ερωτήσεις παιδιά για ηλεκτρική κιθάρα !!  (Αναγνώστηκε 3094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
καλησπέρα σας, δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή ενότητα, αλλα θα ήθελα να κανω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την ηλεκτρική κιθάρα, μιας και ειμαι εντελώς ασχέτως και τωρα προκεται να προχωρήσω στο σταδιο της ηλεκτρικής κιθάρας!


1.) Τι διαφορά έχουν οι Active pickups με τους Passive, και τι αξιζει περισσότερο να εχω στην κιθάρα μου ?
2.) Αν εχω μια κιθάρα με Passive pickups γινετε να τους αλλάξω με Active, και αν ναι, γίνετε να τους αλλάξω μόνος μου ?
3.) πως γινετε να κανω το εφε που κανει το τρεμολο , σε μια ηλεκτρικη που δεν εχει ?
4.) Τι να προσέξω κύριος στην αγορά ενός ενισχυτή ??


Αυτά , και ευχαριστώ πολύ  :P

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
καλησπέρα σας, δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή ενότητα, αλλα θα ήθελα να κανω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την ηλεκτρική κιθάρα, μιας και ειμαι εντελώς ασχέτως και τωρα προκεται να προχωρήσω στο σταδιο της ηλεκτρικής κιθάρας!


1.) Τι διαφορά έχουν οι Active pickups με τους Passive, και τι αξιζει περισσότερο να εχω στην κιθάρα μου ?
2.) Αν εχω μια κιθάρα με Passive pickups γινετε να τους αλλάξω με Active, και αν ναι, γίνετε να τους αλλάξω μόνος μου ?
3.) πως γινετε να κανω το εφε που κανει το τρεμολο , σε μια ηλεκτρικη που δεν εχει ?
4.) Τι να προσέξω κύριος στην αγορά ενός ενισχυτή ??


Αυτά , και ευχαριστώ πολύ  :P
1)πατα search.Γενικα οι active ειναι πιο δυνατοι κ εχουν μπαταρια.Δεν υπαρχουν καλυτεροι,υπαρχουν καλυτεροι για ΣΕΝΑ
2)ναι και ναι αλλα θελει λιγο μελετη
3)με bend περιπου ή το εχει κ ο ενισχυτης
4)Να σου ταιριαζει

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
1) Δες τα θεματα για αρχαριους, (το οδηγος επιβιωσης για αρχαριους πχ αναφερει μεσα διαφορες κτλ) εχουν σχεδον ολες τις απαντησεις που ψαχνεις.
2) Γινεται. Ναι (αν ξερεις να χρησιμοποιεις κολλητηρι και μπορεις να διαβασεις τα σχεδια εγκαταστασης τους) και πιθανως οχι, μπορει η κιθαρα να χρειαζεται καποιο σκαψιματακι αν δεν εχει προβλεφθει χωρος για την μπαταρια που χρειαζονται οι active μαγνητες (πχ αν δεν χωραει η μπαταρια στην ηδη υπαρχουσα κοιλοτητα ηλεκτρικων της κιθαρας.
3) Εξαρταται για ποιο απο τα πολλα εφφε που μπορεις να κανεις με ενα τρεμολο (αναλογως και το τρεμολο) μιλας.
Bends ας πουμε μπορεις να κανεις και με τα χερια και με λιγη φαντασια και πολυ δουλεια μπορεις να κανεις και αλλα εφφε χωρις τρεμολο (πχ ελαφρυ σπρωξιμο του λαιμου με κρατημενο σταθερο το σωμα, bends πισω απο το nut, τραβηγμα χορδων με το δεξι και αλλα). Τρεμολο επισης λεγεται και ενα εφφε (ειτε σε μορφη πεταλιου, ειτε σε καποια μοντελα ενισχυτων ενσωματωμενο πανω τους σαν εξτρα εφφε κτλ) αυξομειωσης του volume ανα τακτα χρονικα διαστηματα (msec) - σκεψου πχ την κιθαρα του riders on the storm των doors για να καταλαβεις περιπου για τι εφφε μιλαμε. Αυτο φυσικα ειναι αλλο απο το τρεμολο (γεφυρα) της κιθαρας.
Μην τα μπερδευεις αυτα τα 2.
Το κυριοτερο που δεν μπορεις να κανεις με μια κιθαρα που δεν εχει τρεμολο ειναι dives (σπρωχνεις το τρεμολο τερμα κατω και χαλαρωνουν ολες οι χορδες). Μπορεις να κανεις dive σε κιθαρα χωρις τρεμολο μονο σε μια χορδη ομως, με το να χαλαρωνεις απο τα κλειδια οποια χορδη θες οσο θες με το ενα χερι ενω συνεχιζεις να ελεγχεις την κιθαρα με το αλλο. Αλλα οπως καταλαβαινεις αυτο δεν ειναι ιδιο με αυτα που μπορεις να κανεις με ενα τρεμολο (και ειδικα με τυπου floyd rose).
4) Δες τα θεματα για αρχαριους.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/12, 14:00 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
τραβηγμα χορδων με το δεξι


Πριν λίγες μέρες ανακάλυψα αυτό τον τρόπο και μου έφυγε το σαγόνι!  :o
Το κάνει ο θεός Rory στο 03:56

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
6865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
14 Απαντήσεις
5145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/09, 15:28
από Mattrach
7 Απαντήσεις
3705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 13:01
από scarface5323
3 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 15:13
από stratocasteros
42 Απαντήσεις
13508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 23:41
από drosatos
6 Απαντήσεις
3555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 00:54
από no slave
14 Απαντήσεις
17959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/12, 00:27
από foulis
3 Απαντήσεις
3633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 13:32
από adr1anos
5 Απαντήσεις
5412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/16, 20:22
από noe13
4 Απαντήσεις
7079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/17, 15:43
από Ioannis Anastassakis