Αποστολέας Θέμα: Rp1000 vs Pod X3 vs Hd500  (Αναγνώστηκε 3256 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Rp1000 vs Pod X3 vs Hd500
« στις: 25/04/11, 22:32 »
Kαλησπερα σε ολους και καλο πασχα.....Ηρ8ε η στιγμη να αγορασω μια νεα πεταλιερα ...
Ειμαι   αναμεσα σε αυτες τις 3 .Ειχα καιρο να ασχολη8ω με το 8εμα ηχος και ειδα   πως εμφανιστηκε και η pod hd500.Θελω την πεταλιερα για ηχους rock,hard   rock,alternative μεχρι opeth,porcupine tree, kai clean ηχους. Οι πιο   cruch και blues hxoi ειναι σε λιγοτερο προτεραιοτητα.....
Me το   συγκροτημα μου παιζουμε συνη8ως κομματια απο   radiohead,muse,opeth,porcupine tree,evanesence,portishead,placebo kαι   αλλα περιπου αυτου του styl.....
Επεισης η πεταλιερα 8α παιζει απευ8ειας σε PA ηχεια .......
Περιμενω τις απαντησεις σας....                                                                                                                           

Αποσυνδεδεμένος bourandr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Rp1000 vs Pod X3 vs Hd500
« Απάντηση #1 στις: 26/04/11, 16:04 »
Λοιπόν φίλε Antonio Χρονια πολλά και Χριστός Ανέστη.Θα σου μιλήσω για X3 live και λιγότερο για HD500.Προφανώς η HD είναι λίγο καλύτερη απο X3 live αλλα και οι δύο θα σε καλύψουν κατα την γνώμη μου σε αυτά που θες να παίξεις.Μιλάμε για μεγάλο έυρος δυνατοτήτων και ήχων.Παραδόξως η HD500 αν και καινούργια εχει λιγότερους ενισχυτές και καμπίνες απο την X3 (βέβαια αυτό δεν είναι τρομερό πρόβλημα).Εγώ σαν κάτοχος X3 live τολμώ να πω δεν θα την άλλαζα και την έχω απο την πρώτη στιγμή που βγήκε..Εννοείτε ότι θα λιώσεις στο ψάξιμο και στην παραμετροποίηση των ήχων όποια και αν είναι η επιλογή σου.Να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις άφθονα και ποιοτικά εφε, distortions κλπ.Σχετικά με τα PA ηχεία εφόσον θα παίζεις απευθείας σε κονσόλα χωρις να χρησιμοποιείς ενισχυτή θα είσαι άρχοντας με 2 καλώδια XLR (Left-Right) θα είναι σαν να παίζουν 2 κιθάρες ταυτόχρονα..Αυτό ισχύει και για τις δύο πεταλιέρες αφου έχουν κατα 95% τις ίδιες εξόδους (και είναι πολλές).Επίσης η HD500 έχει και looperακι αν σε ενδιαφέρει..Όσον αφορά την Rp1000 δεν μπορώ να σε κατατοπίσω και πολύ αλλα φαντάζομαι κάποιος θα βρεθεί να σε διαφωτίσει.Έλπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Rp1000 vs Pod X3 vs Hd500
« Απάντηση #2 στις: 26/04/11, 17:52 »
RP1000 Έχω, δεν θα την άλλαζα με καμμιά, αν ψάξεις και σε άλλα φορουμ θα βρείς εντυπώσεις κλπ.

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Rp1000 vs Pod X3 vs Hd500
« Απάντηση #3 στις: 15/06/11, 14:25 »
Παιδια επαναφερω το θεμα μπας και εχουμε τιποτα νεοτερο σχετικα μιας και   εχει περασει καιρος απο τοτε που βγηκε το POD HD500 και λογικα θα εχει βγει καποιο συμπερασμα   (αν και ειναι υποκειμενικο το τι αρεσει στον καθε ενα)....το ενδιαφερον   για εμενα κυριως μεταξυ POD HD500 & RP1000...αυτο δηλαδη ειναι το   δικο μου ερωτημα για μελλοντικη αγορα...αν καποιος δεν βαριεται ας   γραψει κατι περισσοτερο να μαθαινουμε και εμεις που εχουμε λιγοτερη   εμπειρια με τα μπλιμπλικια Grin

Να'στε καλα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Rp1000 vs Pod X3 vs Hd500
« Απάντηση #4 στις: 11/07/11, 00:22 »
Παιδια επαναφερω το θεμα μπας και εχουμε τιποτα νεοτερο σχετικα μιας και   εχει περασει καιρος απο τοτε που βγηκε το POD HD500 και λογικα θα εχει βγει καποιο συμπερασμα   (αν και ειναι υποκειμενικο το τι αρεσει στον καθε ενα)....το ενδιαφερον   για εμενα κυριως μεταξυ POD HD500 & RP1000...αυτο δηλαδη ειναι το   δικο μου ερωτημα για μελλοντικη αγορα...αν καποιος δεν βαριεται ας   γραψει κατι περισσοτερο να μαθαινουμε και εμεις που εχουμε λιγοτερη   εμπειρια με τα μπλιμπλικια Grin

Να'στε καλα.


Να σου πω την αληθεια με το hd500 εχω μονο...ακουστικη επαφη...παντως με αυτα που εχω δει ως τωρα(και αν σου αρεσει το pod) θα σου ελεγα να παρεις την x3...πολυ καλη πεταλιερα που δεν απεχει πολυ απο την hd απο οτι δειχνουν τα πραγματα και μπορεις να την βρεις μεταχειρισμενη και σε καλες τιμες....

Προσωπικα νομιζω παντως οτι αυτη τη στιγμη η digitech rp1000 (δεν την εχω αλλα εχω...βιασει μια ενος φιλου αρκετα ;D ....) ειναι οτι καλυτερο στο θεμα πεταλιερας καθοτι συνδιαζει πολλα πραγματα πολυ καλα....

Εχει τις ποιο αυθεντικες προσομειωσεις ενισχυτων σε αυτες τις τιμες(σκεψου οτι το digitech gsp 1101 που πολλοι το θεωρουν το...axefx του φτωχου ειναι στην ουσια με καποιες διαφορες βεβαια η rp1000 σε rack)....

Ειναι φτιαγμενη ετσι ωστε αν εχεις ενισχυτη που γουσταρεις να την χρησιμοποιεις με αυτον χωρις να σου χρωματιζει τον ηχο....απλα να προσθετει πραγματα... και μαλιστα την δυνατοτητα να συνδεθει με την 4 cable μεθοδο που πρακτικα σημαινει να μπορεις να χρησιμοποιεις την βρωμα του ενισχυτη η της πεταλιερας τα εφφε σου κτλ κτλ..σε οποια σειρα θελεις....γιαυτο και η digitech την προμοταρει σαν...switching system....που σημαινει οτι οχι μονο ειναι απο μονη της πολυ καλη..αλλα συνεργαζεται αψογα με το υπολοιπο gear που εχεις...η που σκεφτεσαι να αποκτησεις....
Γιαυτο και αλλωστε ακομα και να εχεις καποιο πεταλι που γουσταρεις τρελα τον ηχο να εισαι σιγουρος οτι συνεργαζεται αψογα με την rp και μπορεις να το ελεγχεις μεσα απο αυτη...
Εχει καλα εφε lexicon reverbs και delays....που δεν θα σε απογοητευσουν με την ποιοτητα τους..
Την χρησιμοποιεις σαν πεταλιερα σαν multieffe σε preset mode οπως θελεις.......με λιγα λογια ειναι ομαδικος παικτης συνεργαζεται καλα με τα παντα...αλλα και μονη της ειναι το 10αρι που λεγαμε στο ποδοσφαιρο.

Πιστευω πως κατευθειαν σε PA δεν θα απογοητευτεις με καμια απο τις δυο pod η rp....μια χαρα δουλεια θα κανουν και οι δυο....απλα εγω ειμαι υπερ της rp γιατι εχει ποιο ρεαλιστικα sims αλλα κυριως γιατι στο μελλον δεν θα την ξεπερασεις....οτι και να παρεις σε gear  θα συνεργαζεται αψογα....πχ παιρνεις ενισχυτη παιρνεις πεταλια θα τα ενσωματωσει μια χαρα χωρις να τους αλλαξει τον χαρακτηρα...

Βεβαια αν δεν τα θες ολα αυτα( η δεν τα σκεφτεσαι ακομα) μπορεις να βολευτεις με μια digitech 500 ανετα....λιγοτερα sims, λιγοτερες επιλογες σε συνδεσιμοτητα σε σχεση με την rp1000 αλλα η ποιοτητα του ηχου ειναι ακριβως ιδια(και για μενα καθαρα υποκειμενικα καλυτερη των pod).Οτι και αν αποφασισεις να παρεις βεβαια....δεξου ως αρχη οτι τα presets ολων των multieffect ειναι χαλια και πρεπει να ασχοληθεις και να φτιαξεις μερικα μονος σου απο την αρχη.....
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Rp1000 vs Pod X3 vs Hd500
« Απάντηση #5 στις: 12/07/11, 10:56 »
Φιλε μου ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση και για την αναλυση που εκανες....βοηθησες πολυ.
Τωρα μενει να αποφασισω.

Να΄σαι καλα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 20:08
από KOSTARAS75
3 Απαντήσεις
2337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 14:46
από Spyros Delta
Line6 pod hd500

Ξεκίνησε από Ddarkkor Εφέ

14 Απαντήσεις
6841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/14, 21:57
από noe13
m13 vs rp1000

Ξεκίνησε από markos_geo Εφέ

0 Απαντήσεις
1256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/11, 02:40
από markos_geo
5 Απαντήσεις
2721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 21:55
από Μητσάκος