Αποστολέας Θέμα: Vox ac15 vs Fender blues junior  (Αναγνώστηκε 9122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Vox ac15 vs Fender blues junior
« στις: 09/01/17, 17:18 »
Μπορει καποιος που εχει εμπειρια πανω σε αυτους τους δυο ενισχυτες να μου εξηγησει τις διαφορες αναμεσα τους και το ποιος θα ηταν καλυτερος για μπλουζ,φανκ και γενικα καθαρους ηχους?
Σκεφτομαι να παρω ενα μεταχειρησμενο για καθημερινη χρηση στο σπιτι και ισως και ηχογραφηση
Επισης ποιος δεχεται πια καλα πεταλακια?(tubescreamer,delay)
Θα χρησιμοποιηθει κυριως με στρατ ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/17, 17:23 από Kostas_Orfanidis_16 »
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #1 στις: 09/01/17, 20:41 »
για καθαρό καθαρό μάλλον ο blues junior υπερτερεί
για λίγο σπάσιμο (crunch) αλλά και για γκάζια κατάσταση πήγαινε στον ac30

είναι πολλά τα watt πάντως για σπίτι .ειδικά του vox
κοίτα και για πιο μικρό σε ισχύ
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #2 στις: 09/01/17, 20:54 »
Είχα τον VOX Ac15 hw με το Celestion Greenback μεγάφωνο και έχω και τον Fender Blues Junior 3 με το Eminence Cannabis Rex (αν θυμάμαι καλά, τον είχα πάρει από τον thomann σε μία έκδοση stealth black με eminence μεγάφωνο, όχι το Lighting bolt που φορούν οι απλοί).


Anyway, ακόμα και στα καθαρά τους είναι δύο εντελώς διαφορετικοί ενισχυτές, ο fender είναι πολύ γλυκός πιο μεσαίoς πιο γεμάτος, όσο τον έχεις καθαρό είναι και το δυνατό του χαρτί. Όταν αρχίζει και σπάει, προσωπικά μου είναι ψιλοαδιάφορος. Δέχεται πετάλια πολύ καλά. Ο Vox ήταν ένας τρομερός ενισχυτής. Ο handwired δεν είχε ούτε reverb ούτε fxloop βέβαια που τον περιόριζε πολύ, αλλά σαν ήχος ήταν τρομερός. Πολύ καλό καθαρό, πολύ καλό pushαρισμένο καθαρό, τρομερό crunch. Επίσης δέχεται καλά τα πετάλια, αλλά όχι τόσο όσο ο fender.


Στα ερωτήματά σου, και οι δύο είναι πολύ καλοί για αυτό που θες, με τον fender να υπερισχύει λίγο αν θες καθαρό και μόνο καθαρό διότι είναι και πιο γνώριμο στο αυτί σου ο συνδυασμός strat θέση 2 στους μαγνήτες, fender καθαρός ήχος. Η αλήθεια είναι ότι από τους 2 λάτρεψα, και έδωσα εν τέλη για μία άλλη μεγάλη αγάπη, τον Vox. Κράτησα όμως, και θα κρατήσω για πάντα τον Blues Junior, γιατί μεταφέρεται εύκολα, παίζει πάρα πολύ καλά σχεδόν με ότι πετάλι του έχω βάλει (δεν παίζω με fuzz, αυτά είναι περίεργα πράγματα), είναι πολύ δυνατός για πρόβες κτλ, έχει reverb, δεν έχει loop αλλά είναι μικρό το κακό, και το καθαρό του είναι πολύ καλό.


Να ξέρεις ότι και οι δύο, είναι τρομακτικά δυνατοί για διαμέρισμα. Τόσο ο Blues Junior όσο και ο Vox μπορεί να σε μπερδέψουν ότι παίζουν χαμηλά, με το Master σχεδόν στο 0, αλλά πρέπει να τους δώσεις γκάζια για να πάρεις τον ήχο τους.


Ελπίζω να σε βοήθησα
White noise

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #3 στις: 09/01/17, 21:22 »
Ευχαριστω πολυ και τους δυο για τον χρονο σας
Οπως ειπα και πιο πανω δεν εχω σκοπο να τους πιεσω πολυ ισως ενα tubescreamer απο μπροστα για λιγο 'σπασιμο',γενικοτερα οπως καταλαβατε κυνηγαω τον κλασσικο αμερικανοφεντερομπλουζιαρικο τονο
Δηλαδη και οι δυο βγαινουν ανετα σε gig?Αρα μπορω να τους χρησιμοποιησω και για κανενα λαιβ σε μικρο μαγαζι
Τελος παντων θα τους δοκιμασω και απο κοντα αλλα κλεινω προς τον φεντερ απλα ηθελα να εχω μια ιδεα πριν τους δοκιμασω ;D
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #4 στις: 10/01/17, 07:38 »
Καλημέρα κι απο μενα. Αν θέλεις αμερικανοφεντερομπλουζιάρικο ήχο η λύση κρύβεται μέσα στη λέξη. Με bj έχω παίξει μονο για δοκιμή στο Νάκα. Πολύ ωραία καθαρά, μεγάλο headroom, φουλ ατάκα, συμπαθές αλλά τίποτα το ιδιαίτερο το drive, για να πουσαριστεί θέλεις ένταση και δε θυμάμαι καθόλου το reverb του. Επίσης είναι σχετικά ελαφρύς, 14 kg.

Απ την άλλη εχω ιδιαίτερη συμπάθεια στους vox. Χαρακτηριστικότατος ήχος τόσο στα καθαρά,  όσο και στα drive, μικρό headroom (αρπάει εύκολα) αν και σε εντάσεις δωματίου και μικρών live δεν θα εχεις θέμα. Και οι δύο είναι πολύ δυνατοί σε ένταση. Αγαπημένο Gallagherοειδες και χαρακτηριστικότατο drive, πουσάρεται από νωρίς και πολύ καλά reverb και tremolo. Στα αρνητικά είναι το βάρος των 22 κιλών.

Και οι δύο δέχονται πετάλια. Ο fender κάπως καλύτερα λόγω headroom. Κανείς εκ των 2 δεν έχει fx loop και δεν έχω κάτι άλλο να πώ.

Απο τους 2 θα διάλεγα ac15 λόγω χαρακτήρα. Για εμένα δε τον προτίμησα λόγω headroom.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #5 στις: 10/01/17, 08:48 »
AC15 και για μένα. Πρέπει να είμαι από τους λίγους που δεν κατάλαβε ποτέ γιατί ο Blues Junior είναι από τους δημοφιλέστερους ενισχυτές που έχουν κυκλοφορήσει. Τον έχω δοκιμάσει αρκετές φορές σε ένα τοπικό κατάστημα και είχα για ένα (πολύ μικρό) χρονικό διάστημα έναν αναβαθμισμένο με Billm mods. Ο ήχος του δεν είχε καμία σχέση με τα Fender καθαρά που είχα στο μυαλό μου.

Όσον αφορά συγκεκριμένα στις ηχητικές διαφορές, νομίζω ότι τα προηγούμενα μηνύματα θα πρέπει να έλυσαν σε μεγάλο βαθμό τις απορίες σου. Το Top Boost του Vox θα έλεγα ότι τον κάνει λίγο πιο ευέλικτο και ενδιαφέροντα ηχητικά. Το βάρος του είναι όντως ένα ζήτημα, αλλά αν τον θέλεις κυρίως για το σπίτι ίσως να μη σε απασχολεί ιδιαίτερα. Για μένα το πιο σημαντικό πρόβλημα είναι αυτό που ανέφερε ο sfanfan, ότι δηλαδή και οι δύο είναι όντως είναι πολύ δυνατοί για 15 Watt.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #6 στις: 10/01/17, 10:32 »
Aκου εκει..22 κιλα ενισχυτης ειναι προβλημα..
Κιθαριστες..τωρα καταλαβα γιατι ο chuck παιζει μπασο..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #7 στις: 10/01/17, 12:41 »
AC15 και για μένα. Πρέπει να είμαι από τους λίγους που δεν κατάλαβε ποτέ γιατί ο Blues Junior είναι από τους δημοφιλέστερους ενισχυτές που έχουν κυκλοφορήσει.

Άλλος ένας απο τους λίγους κι εδώ.  ;D Ποτέ δεν τον χώνεψα!
Απο τους δύο, φυσικά ψηφίζω vox.
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #8 στις: 10/01/17, 13:43 »
γενικα δεν πολυγουσταρω fender ηχο, μιας και εχει καθιερωθει ως μια "ουδετερη" πλατφορμα που απαιτει πεταλια για να βγαλει ηχους.
Ο bj (προτιμω τον hot rod) εχει καποιο χαρακτηρα σε σχεση με τα μεγαλα του αδερφια αλλα διατειρει σε μεγαλο βαθμο την ουδετεροτητα των μεγαλων. Τον εχω δοκιμασει μονο σε μαγαζι οποτε μπορει να μην εχω ανακαλυψει ολες του τις χαρες....αλλα δεν με επεισε...

Ο VOX ειναι ενας πιο love/hate ενισχυτης. Εχει πολυ εντονο χαρακτηρα και αυτος ειναι που θα καθορισει αν θα τον αγαπησεις η οχι. Τον εχει ο συνκιθαριστας στην μπαντα και μπορω να πω τον εχω δουλεψει σε ολες τις φασεις του. Γλυκο καθαρο σαν αυτο που βγαζει η αμερικανικη σχολη, δεν εχει. Ακομα και στο καθαρο του καναλι, διατηρει ενα ελαφρυ αρπαγμα, ακομα και με low output μαγνητες. Καλα, για humbackers δεν το συζητω. Δεν παιζουν καθαρα παρα μονο σε εντασεις σπιτιου. Σε προβα η live θα εχει παντα σπασιμο. Ωστοσο ειναι πολυ δυναμικος ενισχυτης και ανταποκρινεται ξεκαθαρα στις δυναμικες της πενας. Εχει πολυ καλο reverb (spring) και 2 καναλια με διαφορετικο eq και γρεζι[/size] (χωρις επιλογεα ομως). Επισης εχει πολυ ωραιο τρεμολο. Ο συνδιασμος tele/strat με vox ειναι απιστευτος! Οτι πεταλι και αν εχω βαλει μπροστα, το ρουφαει πολυ καλα! Ακομα και big muff με τερματισμενα knobs. Το μονο πραγμα που λειπει απο αυτον τον ενισχυτη ειναι το fx loop που σε συνδιασμο με το πολυ μικρο headroom σε περιοριζει ως προς τα modulation pedals.

Αλλη μια πολυ καλη και δοκιμασμενη λυση για το σπιτι, ειναι ο laney lionheart 5w. Τσεκαρε τον μια ;)

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #9 στις: 10/01/17, 15:24 »
Εγω στην αρχη για 5watt πηγαινα αλλα επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι και τα λεφτα σφιχτα βγαινουν δεν μπορω να εχω τρεις (5-15-100)ειπα να παω κατευθειαν για 15 γιατι υπαρχει και το ενδεχομενο να παιξει και σε μαγαζι.Τωρα οσον αφορα τους δυο ενισχυτες οπως ειπα δεν εχω απαιτηση για ηχο με πολυ gain,μεχρι crunch κατασταση για κανενα μπουζοσολο.Παρολο που δεν τους εχω δοκιμασει απο κοντα,απο τα βιντεο στο yt που ειδα οντως ο bj παιζει πολυ καλα καθαρα και τα πιο πουσαρισμενα ειναι λιγο πνιγμενα απο την αλλη μερια τα καθαρα του vox διαφερουν λιγο απο τον αμερικανικο καθαρο ηχο οπως ειπατε και εσεις αλλα σπαει παρα πολυ ωραια.Σαφως και διαφερει ο ηχος απο κοντα αλλα μπορω να παρω μια γενικη ιδεα ως προς τις δυνατοτητες τους.Παραγοντες που δεν με ενδιαφερουν καθολου ειναι το βαρος(συνηθησα με τον μαρσαλλ),το μεγεθος,και η απουσια fx.Η κυρια μου 'απαιτηση' απο τους ενυσχιτες ειναι να εχουν μια καλη καθαρη βαση(οπως ο bj)και να μπορουν να δεχτουν ευκολα πεταλια.Οπως καταλαβατε θελω καθαρο ηχο bb και πουσαρισμενο srv,στο περιπου φυσικα ;D .Τωρα οσο για την ενταση θελω να ειναι αρκετα δυνατος για να μπορει να παιζει ευκολα διπλα σε ντραμερ που κοπαναει αλλα με αυτους τους δυο δεν νομιζω να εχω θεμα.Στο σπιτι θα το ελεγχω πιστευω ::) .Ποιος κατα την γνωμη σας εχει πιο πολλες δυνατοτητες?
Ααα και κατι τελευταιο,θελω να εχει reverb γιατι θα ειναι ανοιχτο στο 4-5 σχεδον παντα
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/17, 15:30 από Kostas_Orfanidis_16 »
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #10 στις: 10/01/17, 15:42 »
η έλλειψη loop εχει αντικτυπο στο πως δεχονται τα πεταλια και οι 2. ΠΧ αν θες ενα delay η ενα clean boost (για να βγεις μπροστα σε ενα σολο) ο fender θα ανταποκριθει καλυτερα στο καθαρο του καναλι. Ο Vox απλα θα βρομισει κι'αλλο. Θα σου προτεινα να τον ακουσεις απο κοντα και να κανεις τις δοκιμες σου.   

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #11 στις: 10/01/17, 16:37 »
Ποιος κατα την γνωμη σας εχει πιο πολλες δυνατοτητες?

Θα έλεγα ότι "πιο πολλές δυνατότητες" έχει ο Vox, αλλά αυτό που περιγράφεις σίγουρα το πλησιάζει πιο πολύ ο Blue Junior.

Πάντως επειδή δεν υπάρχουν μόνο αυτoί οι δύο ενισχυτές, δεν βλάπτει να έχεις μερικές ακόμα επιλογές στη λίστα σου. Δες π.χ. και τον Bugera V22, ο οποίος είναι μια πολύ καλή επιλογή ηχητικά, με αρκετή ευελιξία και με δυνατότητα για λειτουργία σε triode mode, που μειώνει την ισχύ περίπου στο μισό. Είναι δικάναλος, έχει reverb, έχει FX loop που οι άλλοι δύο δεν έχουν, έχει master volume ώστε να κρατάς την ένταση σε λογικά επίπεδα στο σπίτι. Για λιγότερο από 400 Ευρώ ίσως να είναι μια ιδανική λύση για τις ανάγκες σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #12 στις: 10/01/17, 18:54 »
+1 για τον bugera. Επισης ξαναθυμιζω, ο laney lionheart ειναι ενας καταπληκτικος ενισχυτης. Πολυ ευελικτος, με μεγαλο headroom, loop 2 καναλια και 12" μεγαφωνο. Ακομα και ο 5watt σε βγαζει με drummer!

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #13 στις: 10/01/17, 19:23 »
Ok,ευχαριστω για τις πληροφοριες!
Πρεπει ομως να τους δοκιμασω απο κοντα για να αποφασισω
Εχει ο νακας κανεναν απο αυτους στα καταστηματα στην θεσσαλονικη?
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #14 στις: 10/01/17, 19:26 »
+1 για τον bugera. Επισης ξαναθυμιζω, ο laney lionheart ειναι ενας καταπληκτικος ενισχυτης. Πολυ ευελικτος, με μεγαλο headroom, loop 2 καναλια και 12" μεγαφωνο. Ακομα και ο 5watt σε βγαζει με drummer!

Πράγματι, και αυτός πολύ καλός, όπως και ο Laney VC15, που έχει ισχύ 15 Watt αλλά μικρότερο ηχείο 10 ιντσών. Θα έλεγα όμως ότι αν και έχουν ωραία καθαρά, ο χαρακτήρας τους παραπέμπει περισσότερο σε Βρετανικό παρά σε Αμερικάνικο ήχο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #15 στις: 10/01/17, 21:23 »
Ε αφού ξεφυγαμε του διλήμματος ρίξε μια αυτιά και στον laney cub 12R.
15w για live, 1w για το σπίτι, loop, καλά καθαρά, μεγάλο headroom, πεταλομηχανή, συμπαθεστατο drive Iommy στυλ αλλά μέτριο reverb.

Fender και Laney έχει ο Νακας αν και δεν ξέρω τι θα βρεις στη Θεσσαλονίκη.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #16 στις: 10/01/17, 23:39 »
..θελω καθαρο ηχο bb και πουσαρισμενο srv,στο περιπου φυσικα..
Σου προτείνω να πάρεις έναν Hughes & Kettner TubeMeister 18 μεταχειρισμένο από αγγελίες (με τελειωμένες λάμπες ακόμα καλύτερα/φθηνότερα) και να δώσεις ακόμα κάτι για να του βάλεις αυτό το SRV σετ λυχνιών:
https://www.eurotubes.com/store/pc/viewPrd.asp?idproduct=1994&idcategory=617
Νομίζω δεν θα βρείς κάτι πλησιέστερο (ή καλύτερο) για αυτό που θέλεις στα λεφτά αυτά..
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #17 στις: 10/01/17, 23:59 »
Αυτον τον εχω ακουσει απο κοντα και κενταει αλλα αμα παω προς αυτον 470+τις λυχνειες που λες+ενα καμπινετ ανεβαινει πολυ,εχω εναν μαρσαλλ dsl100 για αυτην τη δουλεια.Και απο την αλλη μερια το combo ειναι πολυ πιο ευελικτο οσον αφορα τις μεταφορες.Μεχρι παντως να τους ακουσω ολους αυτους απο κοντα ειμαι στον φεντερ(μου εκατσε και στο ματι,ειμαι απο αυτους τους τυπους ;D )
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #18 στις: 11/01/17, 00:40 »
..470..
πολύ λιγότερα, μιάς και είπαμε:
..μεταχειρισμένο από αγγελίες (με τελειωμένες λάμπες ακόμα καλύτερα/φθηνότερα)..

ειμαι στον φεντερ(μου εκατσε και στο ματι,ειμαι απο αυτους τους τυπους ;D )
..παρότι τόσοι άνθρωποι σου είπαν για τον AC15?.. (με τους οποίους συμφωνώ απόλυτα..)
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #19 στις: 11/01/17, 01:00 »
..470..
πολύ λιγότερα, μιάς και είπαμε:
..μεταχειρισμένο από αγγελίες (με τελειωμένες λάμπες ακόμα καλύτερα/φθηνότερα)..

ειμαι στον φεντερ(μου εκατσε και στο ματι,ειμαι απο αυτους τους τυπους ;D )
..παρότι τόσοι άνθρωποι σου είπαν για τον AC15?.. (με τους οποίους συμφωνώ απόλυτα..)
Δεν εχω αποφασισει ακομα απλα απο οσα διαβασα απο το ιντερνετ και απο οσα εμαθα απο εσας μαλλον ο φεντερ μου ταιριαζει,τα καθαρα του vox δεν μου πολυαρεσαν γιατι ως γνωστον φερνει στο αγγλικο καθαρο και οχι στο αμερικανικο,οσο για το σπασιμο αν πω στον φεντερ τα βολεβω με ενα tubescreamer+οτι θα παιζει σε χαμηλη ενταση συνηθως,αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειμαι σιγουρος γιατι πρεπει να τους ακουσω ολους απο κοντα.Τωρα προσπαθω να αποφασισω τυφλα αλλα αφου μιλαμε για ενισχυτες δεν γινεται
Τωρα για τον h&k και μεταχειρησμενος να ειναι παλι θα βγει πιο ακριβα απο ενα combo γιατι και ο combo απο δευτερο χερι θα ειναι
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #20 στις: 11/01/17, 07:54 »
Για Μπλουζ & αμερικανικο ηχο ακου και τους Peavey Classic 20 mini Head (αν τους βρεις μεταχειρισμενους...):


https://www.thomann.de/gr/peavey_classic_20_mini_head_b_stock.htm


Παιζει ανετα και στο σπιτι (ενσωματωμενο attenuator) και εχει αποθεμα ισχυος και για προβες με ντραμμερ.


Ουπς, σορυ ξεχνα το, τωρα ειδα οτι ενδιαφερεσαι για κομπο  ;D


Χμμμ... Jet City JCA2212 ισως??? Αλλα δεν ξερω για το βαρος (οπως και ο Bugera V22)...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/17, 07:59 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #21 στις: 11/01/17, 12:35 »
Παιδιά όσοι αναφέρεστε στον Bugera, δείτε/ακούστε αυτό το πολύ κατατοπιστικό συγκριτικό για combos σε πλήρη ισχύ. Τα αποτελέσματα εκπλήσουν και δεν ξέρω πως θα ακουστεί σε εσάς, αλλά για τα δικά μου ακούσματα ο συγκεκριμένος βγαίνει αναπάντεχα χαμηλά:

https://www.youtube.com/watch?v=AM3jiMx5U2A
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #22 στις: 11/01/17, 14:57 »
Η αλήθεια είναι ότι ο V22 με απογοήτευσε από μια πρόσφατη εμπειρία. Aγόρασα την κεφαλή από το Bax Μusic γιατί την είχε σε προσφορά και δεν κατάφερα να πάρω τους ήχους που περίμενα, οπότε την επέστρεψα. Από την άλλη πλευρά ξέρω ότι σε πολλούς αρέσει και έχει αποσπάσει ιδιαίτερα θετικές κριτικές. Είναι ένας ελκυστικός συνδυασμός τιμής και χαρακτηριστικών και με ένα διαφορετικό ηχείο ίσως να ακούγεται καλύτερα. Ομολογουμένως σε μία σύγκριση με ενισχυτές όπως Koch, Supro, Dr. Z, Vox, Μarshall, Orange ή ακόμα και ο Fender Bluesbreaker, δεν θα περίμενα ο Bugera να τα πάει πολύ καλά, αλλά δεν μπορούμε να αγνοήσουμε και το γεγονός ότι είναι με διαφορά ο φτηνότερος από τους δώδεκα ενισχυτές στο παραπάνω video.

Aυτός που με εξέπληξε θετικά στο παραπάνω στο παραπάνω video ήταν ο Roland Blues Cube...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #23 στις: 11/01/17, 15:18 »
απο το συγκεκριμένο βίντεο στα δικά μου αυτιά ξεχωρίζουν οι supro , bassbreaker και ο solid state roland
μεγάλη απογοήτευση ο Orange (των 2000+ $) και ο DrZ (των επίσης 2000+ $)

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Vox ac15 vs Fender blues junior
« Απάντηση #24 στις: 11/01/17, 16:22 »
μεγάλη απογοήτευση ο Orange (των 2000+ $) και ο DrZ (των επίσης 2000+ $)
Συμφωνώ απόλυτα.

Για τα δικά μου ακούσματα κορυφαίο θεώρησα τον 3 monkeys, με τον οποίο με μεγάλη έκπληξη άκουσα σχεδόν να ταυτίζεται σε 99% χροιά ο Koch. Ο AC15 από την παρούσα κουβέντα εξαιρετικός επίσης, στο top 5 σίγουρα.

O bassbreaker ενώ ακούγεται ωράιος και γεμάτος, νομίζω τα τόσα πολλά μπάσα θα μπουκώνουν πολλές κιθάρες στην τελική μίξη στην πράξη με άλλα όργανα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
9237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 00:11
από PanouleXxX
13 Απαντήσεις
5913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 16:29
από TheVrachnoprofiter
14 Απαντήσεις
8283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/07, 13:45
από Iced Jacob
0 Απαντήσεις
2416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 18:19
από Mean
7 Απαντήσεις
3976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/09, 14:43
από vagtanplan
1 Απαντήσεις
3352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 16:04
από vagtanplan
4 Απαντήσεις
2684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:41
από Jezus
21 Απαντήσεις
8013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/13, 22:21
από zerofuzz
5 Απαντήσεις
7682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/20, 10:56
από cbk
1 Απαντήσεις
4903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/15, 13:53
από vagtanplan