Αποστολέας Θέμα: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ FULL TUBE....ΕΩΣ 1000 ΕΥΡΩ................... ΠΟΙΟΣ?????  (Αναγνώστηκε 28021 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ρε παιδια το χουμε πει 15000 φορες, δεν χρειαζεται ενας λαμπατος να παιζει τσιτα για να αποδωσει εφοσον εχει master volume. Απλα οταν ειναι τσιτα, compressαρουν και οι λαμπες του τελικου σταδιου και παραμορφωνουν με αποτελεσμα να βγαζουν κατι παραπανω, ειδικα στα βρωμικα, αλλα οταν μιλαμε για μοντερνους high gain ενισχυτες, πολυ λιγη εως καθολου σημασια εχει αυτο μιας και εχουν τοση πολλη βρωμα στην προενισχυση που αυτο δυσκολα γινεται αντιληπτο ακομα κι αν τους βαλεις τσιτα. Αν μιλαγατε για καποιο vintage μηχανημα θα το καταλαβαινα, εκει ναι για να δεις την μαγεια πρεπει να τον τσιτωσεις εφοσον δεν παιζει master volume και ουσιαστικα το drive βγαινει απο τσιτωμα του τελικου σταδιου και του eq. Αλλα αυτο δεν ισχυει στην κατασταση που ψαχνετε εσεις. Και για να εξηγησω καλυτερα, ειχα εναν peavey ultra 120 (3καναλος full tube high gain 120 watt ενισχυτης, ουσιαστικα το μοντελο πριν τον 5150) μαζι με καμπινα 4x12 (αυτη την εχω ακομα) σε ενα δωματιο σχεδον 10 τετραγωνικων μετρων και επαιζα μια χαρα ακομα και την νυχτα... Απλα τον εβαζα σε επιπεδα ψιθυρου την νυχτα και γυρω στο 2-2.5 την μερα και σε κατι τρελα γλεντια ειχα ανεβει μεχρι την μεση. Θελω να πω, μην φανταζεστε τπτ τραγικες εικονες κατεδαφισης κτλ. Καταρχην η αυξηση των db δεν ειναι αναλογικη σε σχεση με την αυξηση των watt αλλα λογαριθμικη, που σημαινει ενας ενισχυτης 50w σε full blast θα βγαζει μολις 3db λιγοτερο απο εναν 100αρη επισης σε full blast και αντιοστοιχα ενας 25αρης θα βγαζει 3 λιγοτερα απο εναν 50αρη. Οποτε μην τρελαινεστε με τις εντασεις κτλ. Εναν πολυ μικρο ενισχυτη λαμπατο θ ατον παρεις μονο αν θες οπωσδηποτε στην μουσικη σου να "πρεπει" να παραμορφωνεις τις τελικες λαμπες. Αν αυτο δεν χρειαζεται ομως (πχ metal κτλ) γιατι εχεις ηδη οτι χρειαζεσαι απο την προενισχυση, τοτε ειναι ματαιο να παρεις εναν τετοιο ενισχυτη μιας και γι ατο ειδος που θες δεν θα σου βγαλει αυτο που θες, πχ ογκο, παραμορφωση γεματη και πολλες ευκολιες eq.
Για αυτο καντε το πιο απλο πραγμα: Αποφασιστε ποσα λεφτα διαθετετε, πατε σε μαγαζια, δεν ρωτατε watt κτλ, απλα ρωτατε αν εχει master volume και οτι αλλη ευκολια χρειαζεστε, δοκιμαζετε και μολις βρειτε αυτον που σας κανει και αφου τον δοκιμασετε και σε χαμηλες και σε μεσαιες και σε δυνατες εντασεις τον αγοραζετε... Να ειστε σιγουροι οτι τα ιδια "προβληματα" θορυβου θα εχετε ειτε με εναν 100αρη που παιζει στο 1 ειτε με εναν 10αρη που παιζει στο 10. Η διαφορα ειναι πως με τον ενα θα παιζετε το ειδος που θελετε ανετα ενω με τον αλλον θα πρεπει να βαλετε απο eq και πεταλια μεχρι αλλαγες μεγαφωνων για να μπορεσει να αποδωσει σχετικα. Κι αυτο δεν εχει μονο σχεση με το ποσο απλης σχεδιασης ειναι οι μικροι ενισχυτες και λογω των λιγων ευκολιων που δινουν συνηθως, αλλα γιατι ακομα και οι λαμπες που εχουν δεν εχουν τετοια χαρακτηριστικα που να ειναι ιδανικα για καποια ειδη μουσικης οπως metal πχ. Δεν ειναι οτι δεν θα κανουν κι αυτοι την δουλεια τους, αλλα δεν θα την κανουν τοσο καλα οσο ενας μεγαλος high gain.
Μην αγχωνεστε λοιπον, αν ο ενισχυτης που θελετε εχει master volume ειστε μια χαρα ειτε σε club ειτε σε studio ειτε στο δωματιο σας.
Τωρα αν ψαχνεστε για vintage φαση εκει.... ναι ειναι αλλη κουβεντα...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/08/08, 00:48 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Επισης μιας και πιασαμε το θεμα εντασεων και "τσιτα" να μην ξεχνατε οτι τρελη σημασια παιζει η καμπινα στο ποσο δυνατα ακουγεται ενας ενισχυτης. Δεν πα να ναι 120 ο ενας και 20 ο αλλος... Αν η καμπινα του 120 εχει ηχεια με πολυ μικρη ευαισθησια ενω του 20αρη πολυ μεγαλη, τοτε να στε σιγουροι οτι ο 20αρης θα ακουγεται περισσοτερο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
darko προσκυνω το μεγαλειο σου.με την ενταση ΔΕΝ αποδιδουν καλυτερα οι λαμπες στους high gain ενισχυτες.την ενταση ομως την χρειαζεσαι για την αποδοση των κωνων των ηχειων.γενικα τα ηχεια,το μεγεθος και τα υλικα της καμπινας επηρεαζουν τον ηχο πανω απο το 50%.στο λενε ετσι και αλλιως ολοι οι κατασκευαστες.γι'αυτο και σου λενε με ποια καμπινα θα παρεις το 100% της αποδοσης της κεφαλης.καθε κεφαλη παει σετακι με την αναλογη καμπινα που εχει φτιαχτει γι'αυτο το λογο.πολλοι κανουν το λαθος και αγοραζουν ακριβοτερη καμπινα απο αυτη που λεει ο κατασκευαστης με το σκεπτικο οτι θα εχουν καλυτερο ηχο και τελικα χανουν σε αποδοση.μπορεις να παιξεις μια χαρα στο σπιτι χωρις να το γκρεμισεις.τωρα οπως ειπε και ο darko για τα vintage ειναι εντελως αλλοι κανονες.για ηχογραφηση ακομα χειροτερα.αλλα μην ξεχναμε οτι ετσι και αλλιως στο home studio το προβλημα ειναι το home.μηπως ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα? ::)
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Είναι κοινό μυστικό νομίζω ότι τα ηχεία μας τα ταΐζουμε με amperes Και όχι decibels...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Nαι αλλα λιγη σημασια εχει αυτο αν τα ηχεια εχουν μια Α ευαισθησια... Αυτο πρεπει να το καταλαβουν πολλοι για να καταλαβουν τι παιζει με εντασεις κτλ μιας και κυριως το προβλημα περισσοτερων εδω μεσα ειναι η χρηση σε διαμερισμα/σπιτι και το ποσο ενταση βγαζει καθε μηχανημα...
Αν καθενας καταλαβει οτι η ηχητικη ενταση (db) ειναι λογαριθμικη και οχι αναλογικη δεν θα προβληματιζεται αδικως οταν θελει να παρει εναν hιgh gain μοντερνο ενισχυτη με master volume για το αν θα ακουγεται η οχι σε χαμηλες εντασεις ή αν με το που θα τον δουν οι γειτονες δικαιουνται να του κανουν μηνυση για "ηχορυπανση"...
Ενταξει παντα τσιτα η λαμπα θα αποδιδει περισσοτερο, αλλα ειδικα οι ενισχυτες με master volume και ειδικα οι πιο μοντερνοι high gain δεν εχουν προβλημα να παιζουν σε λογικες εντασεις, ακομα και πολυ χαμηλα...
Στο κατω κατω και εγω με τον Vetta αλλα και με αλλους ψηφιακους/solid state/λαμπατους/υβριδικους που ειχα στο παρελθον, ολοι μα ΟΛΟΙ μηδενος εξαιρομενου, ακουγοντουσαν καλυτεροι οταν δυναμωναν αρκετα... Στους λαμπατους ειναι πιο εντονο το φαινομενο, αλλα οχι τετοιο που να σταματαει καποιον απο το να αγορασει καποιον εφοσον ειναι καποιος μοντερνος (και οχι vintage) ενισχυτης με maste volume...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/08/08, 00:49 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Οπως και αντιθετα πρεπει να καταλαβουν καποιοι οτι αν θελουν να αυξησουν την ενταση τους, αρκει να βαλουν αλλο ενα ηχειο σαν αυτο που εχουν... Το αποτελεσμα (ηχητικης εντασης) θα ειναι σαν να εχουν διπλασιασει τα watt του ενισχυτη τους. Αυτο βεβαια εφοσον μπορει ο ταδε ενισχυτης να υποστηριξει τετοια λειτουργια χωρις προβλημα με τα Ohm selection κτλ...
Αρα επισης συμπερασμα ενας ενισχυτης με 1 12αρι ηχειο θα βγαζει σαφως λιγοτερη ενταση με εναν ιδιο ακριβως μοντελο και watt αλλα με 2 12αρια ή 4 12αρια...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/08/08, 00:55 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Για να μην ξεχνιόμαστε, ένας λαμπάτος 10άρης σε 4x12 καμπίνα θα έχει πολύ περισσότερο όγκο από έναν 10άρη με ένα 8αράκι... Κάποιες φορές δεν είναι οι εντάσεις που ενοχλούν αλλά οι συχνότητες που παράγει το μηχάνημα, και κυρίως αυτές που νιώθεις αντί να ακούς.

Σε τελική ανάλυση, αν θέλετε να ακούτε γκαζωμένες λάμπες, επενδύστε σε ένα attenuator...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Για να μην ξεχνιόμαστε, ένας λαμπάτος 10άρης σε 4x12 καμπίνα θα έχει πολύ περισσότερο όγκο από έναν 10άρη με ένα 8αράκι... Κάποιες φορές δεν είναι οι εντάσεις που ενοχλούν αλλά οι συχνότητες που παράγει το μηχάνημα, και κυρίως αυτές που νιώθεις αντί να ακούς.

Σε τελική ανάλυση, αν θέλετε να ακούτε γκαζωμένες λάμπες, επενδύστε σε ένα attenuator...
συμφωνω με το πρωτο,διαφωνω με το δευτερο.για μενα το hotplate σου χαλαει τον ηχο.και μονος σου το ειπες για τα ηχεια.αν θελετε γκαζωμενο ηχο η φτιαξτε iso καμπινα η σκοτωστε τους γειτονες και βγειτε βολτα με τα κεφαλια τους οπως ο αλλος στη σαντορινη... ;D ασχετο αλλα μαλλον μεχρι την παρασκευη θα παρω και εγω το εργαλειο.δεν ξερω πιο θα ειναι τελικα.θα βγω μαγαζοτσαρκα και οτι με φωτισει ο θεος εκεινη την ωρα.οποιος θελει ερχεται μαζι για βοηθεια και συμβουλες.κερναω και καφε
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/08, 16:23 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Για να μην ξεχνιόμαστε, ένας λαμπάτος 10άρης σε 4x12 καμπίνα θα έχει πολύ περισσότερο όγκο από έναν 10άρη με ένα 8αράκι... Κάποιες φορές δεν είναι οι εντάσεις που ενοχλούν αλλά οι συχνότητες που παράγει το μηχάνημα, και κυρίως αυτές που νιώθεις αντί να ακούς.

Σε τελική ανάλυση, αν θέλετε να ακούτε γκαζωμένες λάμπες, επενδύστε σε ένα attenuator...
συμφωνω με το πρωτο,διαφωνω με το δευτερο.για μενα το hotplate σου χαλαει τον ηχο.και μονος σου το ειπες για τα ηχεια.αν θελετε γκαζωμενο ηχο η φτιαξτε iso καμπινα η σκοτωστε τους γειτονες και βγειτε βολτα με τα κεφαλια τους οπως ο αλλος στη σαντορινη... ;D ασχετο αλλα μαλλον μεχρι την παρασκευη θα παρω και εγω το εργαλειο.δεν ξερω πιο θα ειναι τελικα.θα βγω μαγαζοτσαρκα και οτι με φωτισει ο θεος εκεινη την ωρα.οποιος θελει ερχεται μαζι για βοηθεια και συμβουλες.κερναω και καφε

Δεν είναι μόνο το hotplate attenuator... Υπάρχουν κι άλλα πχ palmer...

Προσωπικά τα isolation boxes μου ακούγονται πολύ στεγνά για να παίξω. Και για να ηχογραφήσεις χρειάζεται να δαπανήσεις αρκετό χρόνο σε ρυθμίσεις και mic placement.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για να μην ξεχνιόμαστε, ένας λαμπάτος 10άρης σε 4x12 καμπίνα θα έχει πολύ περισσότερο όγκο από έναν 10άρη με ένα 8αράκι... Κάποιες φορές δεν είναι οι εντάσεις που ενοχλούν αλλά οι συχνότητες που παράγει το μηχάνημα, και κυρίως αυτές που νιώθεις αντί να ακούς.

Σε τελική ανάλυση, αν θέλετε να ακούτε γκαζωμένες λάμπες, επενδύστε σε ένα attenuator...
συμφωνω με το πρωτο,διαφωνω με το δευτερο.για μενα το hotplate σου χαλαει τον ηχο.και μονος σου το ειπες για τα ηχεια.αν θελετε γκαζωμενο ηχο η φτιαξτε iso καμπινα η σκοτωστε τους γειτονες και βγειτε βολτα με τα κεφαλια τους οπως ο αλλος στη σαντορινη... ;D ασχετο αλλα μαλλον μεχρι την παρασκευη θα παρω και εγω το εργαλειο.δεν ξερω πιο θα ειναι τελικα.θα βγω μαγαζοτσαρκα και οτι με φωτισει ο θεος εκεινη την ωρα.οποιος θελει ερχεται μαζι για βοηθεια και συμβουλες.κερναω και καφε

Δεν είναι μόνο το hotplate attenuator... Υπάρχουν κι άλλα πχ palmer...

Φαντάζομαι πως ο dunkan δεν αναφέρεται στο hotplate μόνο αλλά γενικά στα attenuators επειδή ναι μεν σου δίνουν τσιτωμένες λάμπες αλλά το ηχείο δεν έχει την ίδια συμπεριφορά όπως αν έπαιζες δυνατά..

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
gabriel εννοειται πως το mic placement ειναι απο μονο του επιστημη.παντως για να γραψεις καλη ηλεκτρικη κιθαρα θελεις ενταση.αυτο ειναι νομος και δεν αλλαζει.θες ενταση και για την αποδοση τoυ poweramp(vintage λαμπατοι) και για την σωστη διεγερση των κωνων των ηχειων(για αποδοση ολων των συχνοτητων) και για την καλη συλληψη του ηχου απο το μικροφωνο χωρις να παιρνεις θορυβο απο τα preamps των μικροφωνων.αλλιως οτι και να κανεις θα σου βγει 'σπιτισια' εγγραφη με θορυβο.σε επαγγελματικες ηχογραφησεις παιζουν κιθαρες με 100αρες κεφαλες σε πολυ μεγαλη ενταση.εχω βρεθει σε ηχογραφηση που εκανε ενα γρουπακι στη γερμανια με ηχοληπτη που εχει κανει δουλειες για τους sodom.εκει εμαθα αρκετα κολπακια για την ηχογραφηση ηλεκτρικης κιθαρας.τεσπα για να μην γινομαι κουραστικος για ηχογραφηση κιθαρας δυστυχως για  τους περισσοτερους απο εμας χρειαζεται ενταση.και για να μην ειμαι εκτος θεματος εχει ακουσει κανεις το krank revolution jr pro?
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
gabriel εννοειται πως το mic placement ειναι απο μονο του επιστημη.παντως για να γραψεις καλη ηλεκτρικη κιθαρα θελεις ενταση.αυτο ειναι νομος και δεν αλλαζει.θες ενταση και για την αποδοση τoυ poweramp(vintage λαμπατοι) και για την σωστη διεγερση των κωνων των ηχειων(για αποδοση ολων των συχνοτητων) και για την καλη συλληψη του ηχου απο το μικροφωνο χωρις να παιρνεις θορυβο απο τα preamps των μικροφωνων.αλλιως οτι και να κανεις θα σου βγει 'σπιτισια' εγγραφη με θορυβο.σε επαγγελματικες ηχογραφησεις παιζουν κιθαρες με 100αρες κεφαλες σε πολυ μεγαλη ενταση.εχω βρεθει σε ηχογραφηση που εκανε ενα γρουπακι στη γερμανια με ηχοληπτη που εχει κανει δουλειες για τους sodom.εκει εμαθα αρκετα κολπακια για την ηχογραφηση ηλεκτρικης κιθαρας.τεσπα για να μην γινομαι κουραστικος για ηχογραφηση κιθαρας δυστυχως για  τους περισσοτερους απο εμας χρειαζεται ενταση.και για να μην ειμαι εκτος θεματος εχει ακουσει κανεις το krank revolution jr pro?

Εγώ από την άλλη, και χωρίς καμία διάθεση να σε αμφισβητήσω, έχω ακούσει αρκετά καλές ηχογραφήσεις με απλά preamps τύπου POD, Tech21 PSA, ή Amplitube και Guitar Rig...

Γενικά είναι λίγο οξύμορον να θέλω την καλύτερη ποιότητα ηχογράφισης και να θέλω αυτό να γίνει στην κρεβατοκάμαρά μου... Που στο επόμενο βήμα θα αποτελέσει ένα "όχι ιδιαίτερα καλό" mastering room για να είμαι επιοικής...

Από κεί και πέρα, χαμηλή ένταση και τσιτωμένος ήχος λυχνίας γίνεται. Χαμηλή ένταση και τσιτωμένος ήχος πηνείου και μαγνήτη που πάλλεται σε ηχείο δυστυχώς όχι... Δεν μπορούμε να έχουμε και την πίττα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.

Πέρα όμως από την ηχογράφιση, δε γίνεται να θέλουμε ένα 120άρι ηχείο με χαμηλή ευαισθησία να παίξει καλά χαμηλά... πόσο μάλλον 4 τέτοια ηχεία....
Για όσους έχουν πρόβλημα έντασης, η μοναδική καμπίνα που μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να παραμορφώσει κάπως με τις εντάσεις που μπορούμε να έχουμε σπίτι μας είναι μια 1χ10 ή 1χ12...

Γιαυτό η άποψή μου παραμένει ότι αν θες λαμπάτο ήχο και λογικές εντάσεις, ή κοιτάζεις για THD univalve, matamp, harlequin κλπ μικρούς λαμπάτους με πλήρες equalizer και features, ή παντρεύεσαι κάποιον μεγάλο λαμπάτο και ένα attenuator.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
δεν ειπα ποτε εγω για 4χ12 καμπινα στο σπιτι.ειπα για ενταση ηχειου.ουτε μιλησα ποτε για pod κλπ αλλα για preamps μικροφωνων.γενικα δεν ειμαι της line in ηχογραφησης και του ψηφιακου ηχου.αντε στα καθαρα παλευεται καπως αλλα οταν μιλαμε για overdrive καταστασεις...αστα να πανε.τεσπα ισως να μην ημουν σαφης.
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
63 Απαντήσεις
39562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 15:50
από Jezus
9 Απαντήσεις
7536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
11 Απαντήσεις
5185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/08, 15:18
από Evangelos 123
34 Απαντήσεις
13658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
20 Απαντήσεις
7776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/08, 22:41
από Panos the Greek
15 Απαντήσεις
7573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 10:21
από sokob
6 Απαντήσεις
4755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 02:38
από PericlesB
11 Απαντήσεις
5408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 09:18
από tech21man
0 Απαντήσεις
2012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/12, 14:04
από themis_1986