Αποστολέας Θέμα: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.  (Αναγνώστηκε 21370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #50 στις: 09/02/10, 23:51 »
Δηλαδή πρέπει να επιβληθούν απαγορεύσεις και συγκεκριμένοι όροι για να σταματήσει η αερολογία; Γιατί προσωπικά δεν πιστεύω ότι μετράει σε κάποιον περισσότερο το σχόλιο "Το ποίημα σου ξύπνησε μέσα μου χείμαρο συναισθημάτων που αγνοούσα την ύπαρξη τους μέχρις ότου να συναντηθώ στο στενό σοκάκι με τις δημιουργίες του μυαλού σου" από το "Πολύ ωραίο το ποίημά σου Μέλος Χ. Πραγματικά με άγγιξε!

Χρειάζεται στους "θαμώνες" της περιοχής των ποιημάτων να μπουν απαγορεύσεις για να σταματήσουν επιτέλους τον διαγωνισμό εκφράσεων και εντυπώσεων; Ή μήπως δεν το κάνετε;

Και τέλος, αγαπητοί "θαμώνες", χρειάζεστε απαγορεύσεις για να δεχτείτε μία αρνητική κριτική ή για να κάνετε μία αρνητική κρίτικη επι της ουσίας;

Με λίγα λόγια, πρέπει να σας κόψουν κάτι για να προσγειωθείτε; Μετά δεν θα ξεσηκωθείτε μιλώντας περί δικτατορίας-φασισμού-"αποφασίζομεν και διαττάσωμεν- κ.ο.κ;;;;;;

Ή μήπως αυτή είναι μόνο η δική μου "διασκευασμένη" οπτική γωνία;
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #51 στις: 10/02/10, 08:04 »
papous.  Να σ’ ευχαριστήσω πρώτα για τον κόπο που έκανες να με (διαφημίσεις)
Δεύτερον, έβγαλα εγώ τον εαυτό μου έξω, στον πληθυντικό μιλάω πάντα, πρώτος εγώ στο παρελθόν έχω κάνει λάθη.

Όμως το να παραβιάζουμε  ηθικούς κανόνες είναι ολίσθημα και δείχνει το πόσο μικρός μπορεί να γίνει κανείς προκειμένου να φανεί.

Λοιπόν για να σοβαρευτούμε, το πρόβλημα είναι υπαρκτό και θα πρέπει να συμβάλουμε όλοι για τη λύση του. Με λόγια χωρίς νόημα και μπηχτές   δεν λύνεται.

Δυο τρία μέλη που συνεχίζουν να δημιουργούν προβλήματα στην προσπάθεια αυτή αν συνεχίζουν αυτή την τακτική θα υποστούν τις συνέπειες.


« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/10, 18:26 από kuiper »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #52 στις: 10/02/10, 10:39 »
papous

Τα λινκ που παρέθεσες είναι ακριβώς αυτά που γίνονται και που πρέπει να ΜΗ γίνονται.
Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς διαφωνούμε, μιας και στο ποστ μου αυτο ακριβώς έλεγα ότι δεν πάει καλά, δλδ οι σχολιασμοί.
Επίσης είναι ακριβώς αυτό που παρέθεσες.

Ξαναρωτάω λοιπόν: Πού ακριβώς διαφωνούμε?


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #53 στις: 10/02/10, 10:44 »
Δηλαδή πρέπει να επιβληθούν απαγορεύσεις και συγκεκριμένοι όροι για να σταματήσει η αερολογία; Γιατί προσωπικά δεν πιστεύω ότι μετράει σε κάποιον περισσότερο το σχόλιο "Το ποίημα σου ξύπνησε μέσα μου χείμαρο συναισθημάτων που αγνοούσα την ύπαρξη τους μέχρις ότου να συναντηθώ στο στενό σοκάκι με τις δημιουργίες του μυαλού σου" από το "Πολύ ωραίο το ποίημά σου Μέλος Χ. Πραγματικά με άγγιξε!

Χρειάζεται στους "θαμώνες" της περιοχής των ποιημάτων να μπουν απαγορεύσεις για να σταματήσουν επιτέλους τον διαγωνισμό εκφράσεων και εντυπώσεων; Ή μήπως δεν το κάνετε;

Και τέλος, αγαπητοί "θαμώνες", χρειάζεστε απαγορεύσεις για να δεχτείτε μία αρνητική κριτική ή για να κάνετε μία αρνητική κρίτικη επι της ουσίας;

Ακριβως αυτες ειναι οι σκεψεις μου.

Δεν ειναι δυνατον να μπαινουν απαγορευσεις σε μια ενοτητα που θεωρητικα φιλοξενει ανθρωπους που σεβονται το λογο και κατ'επεκταση τη τεχνη του λογου! Απο μονη της η ενοτητα ( αρα κι οσοι υπαρχουν μεσα σε αυτην ) θα πρεπει να αυτο-οριστει και να προσεξει την παρουσια της.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #54 στις: 10/02/10, 11:40 »
Δεν διαφωνούμε πουθενά Parlats, όπως φαίνεται! Το μόνο που διαπιστώνουμε όλοι εμείς που σεβόμαστε τον Λόγο, όπως λέει κι ο Free, είναι ότι κοροϊδευόμαστε!

Όταν προσπαθούμε ν' αλλάξουμε μια συμπεριφορά είναι επιβεβλημένο να προσδιορίσουμε συγκεκριμένα το σφάλμα. Αυτό ακριβώς έπραξα, προσδιόρισα συγκεκριμένα το σφάλμα. Αυτή η πρακτική δεν αποτελεί προσβολή για τα συγκεκριμένα πρόσωπα αλλά για τις συμπεριφορές τους. Η γενίκευση όμως της συμπεριφοράς ορισμένων προσώπων και η προβολή της σε όλους αποτελεί προσβολή για τα άτομα που δεν μετέχουν αυτών των συμπεριφορών.

Αγαπητέ Kuiper, το "εγώ" απέχει από το "εμείς" όσο ο φάντης απ' το ρετσινόλαδο. Αν έλεγες ότι δίδαξες μια συμπεριφορά για την οποία διαπίστωσες ότι είναι λανθασμένη εκ των υστέρων, θα σου έβγαζα το καπέλο.

Μην ξεχνάμε ότι σε τέτοιες σελίδες γίνεται και διδασκαλία τρόπων πολιτικής συμπεριφοράς συν τοις άλλοις.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #55 στις: 11/02/10, 13:49 »
Ωραία λοιπόν!
Εντοπίσαμε το πρόβλημα («γλύψιμο», «γλύφτες»)  το…συγκεκριμενοποιήσαμε, το βαφτίσαμε με τα ονόματα πολύ λίγων μελών, μετά το μετονομάσαμε σε «ΚΑΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ» για να δείξουμε και λίγο ευγενικοί είδαν όλοι ποιοι είναι οι «υπεύθυνοι» για τις συμπεριφορές αυτές, έγινε το γνωστό «κους κους», κουτσομπολιό, (μάλλον αυτό ήταν και το…ζουμί) πέταξε ο κάθε τυχών την εξυπνάδα του και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος! Και ικανοποιήθηκαν οι πιο πολλοί αφού το τοπικ ήδη άρχισε να υποχωρεί στην…κατάταξη!

Χωρίς να δείχνει να ενδιαφέρεται κανένας, εκτός μιας εξαίρεσης (kuiper –sorry για το γλείψιμο kuiper!-) για  ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΛΕΕΙΝΗ ΚΑΙ ΑΘΛΙΑ, για την οποία θα γίνω εντελώς ακριβής στην πορεία του μηνύματός μου, αφού έχω μάθει να είμαι απολύτως ΕΥΘΥΣ όταν πρόκειται να «κατηγορήσω κάποιον».

Δεν είχα καμμία απολύτως διάθεση από την αρχή να συμμετέχω σε αυτή την κωμωδία, δεν ασχολήθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ, και μόνο τώρα αναγκάζομαι αφού εμφανώς προσβάλλομαι.

Λοιπόν: ΔΕΝ επιτρέπω σε ΚΑΝΕΝΑΝ να χρησιμοποιεί σχόλιά μου για να τα παραθέτει ως «παραδείγματα κακής συμπεριφοράς», «γλυψίματος», «γλυφτών» κλπ αφού θεωρώ τον χαρακτηρισμό «γλύφτης» ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΤΑΤΟ.

ΔΕΝ επιτρέπω σε ΚΑΝΕΝΑΝ να παρουσιάζει τους σχολιαστές των στιχουργημάτων μου ως ΓΛΥΦΤΕΣ. Είναι ΠΡΟΣΒΟΛΗ γι αυτούς καθώς με ΤΙΜΟΥΝ τα σχόλιά τους, και είναι ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ και για μένα να παρουσιάζομαι ως«γλυφταποδόχος».

Θεωρώ το ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΣΜΑ, την ΑΓΕΝΕΙΑ, την ΕΙΡΩΝΙΑ, την ΠΡΟΣΒΟΛΗ,
ΤΗΝ ΑΠΡΕΠΕΙΑ, ΤΑ ΥΠΟΥΛΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ, ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ, ΤΗΝ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ,κατά το δοκούν,  ονομάτων (και πολλά  άλλα που ΥΠΑΡΧΟΥΝ εδώ και με έκαναν να μην συμμετέχω ενεργά στη στήλη εδώ και μήνες) ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, όσο και αν η υποκειμενική κρίση κάποιου την θεωρήσει «πολλή» σε κάποιο σχόλιο. Εχω μάθει να μην μπερδεύω την ευγένεια με το γλύψιμο,καθώς και την αγένεια, την προσβολή, και την απρεπή συμπεριφορά, με την ευθύτητα (είπαμε θα γίνω ακριβής δεν αφήνω υπονοούμενα αόριστα).  

 
Λοιπόν papou

Αυτό: "Αντί να επικρίνουμε όσους δεν έχουν την ικανότητα να κάνουν μια στοιχειώδη ανάγνωση ενός κειμένου…" το λέω
           υποτίμηση της νοημοσύνης και της αντιληπτικής ικανότητας των άλλων...


Αυτό:
"Προσέχοντας μόνο τον σχολιασμό κινδυνεύουμε να αποστειρωθούμε από κάποια στιγμή ανθρωπιά. Δεν είναι λοιπόν και τόσο κακό να στηρίξεις κάποιον έστω και υπερβάλοντας κάποια στιγμή."

που μετατρέπεται σε αυτό:

Αυτή η πρακτική δεν αποτελεί προσβολή για τα συγκεκριμένα πρόσωπα αλλά για τις συμπεριφορές τους.


είναι ΔΙΠΡΟΣΩΠΙΑ, και αλλά τη μια κι αλλα την άλλη και του κώλου μας το χαβα.

Αυτό:
"Επίσης, όπως καταλαβαίνετε, κανείς δεν έχει καταλάβει τι εννοούν διαχειριστές και συντονιστές με τον όρο "ευπρεπή σχολιασμό" ή "σχολιασμό γλειψίματος" ή "ορθό σχολιασμό".

που μετά από αυτό:

Parlats: "Σωστή κριτική και σχολιασμός papou, ξέρεις πολύ καλά τι θα πει, μην το παίζουμε Κινέζοι σε παρακαλώ."

μετατρέπεται σε:
Δεν διαφωνούμε πουθενά Parlats, όπως φαίνεται! Το μόνο που διαπιστώνουμε όλοι εμείς που σεβόμαστε τον Λόγο, όπως λέει κι ο Free, είναι ότι κοροϊδευόμαστε!

Αυτό ακριβώς έπραξα, προσδιόρισα συγκεκριμένα το σφάλμα.


είναι ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ δηλ. όντως έκανες τον Κινέζο...
Εκτός αν βέβαια υπαινίσεσαι ότι "κανείς  δεν εχει καταλάβει" εκτός από σένα που είναι χειρότερο από την προηγούμενη εκδοχή καθώς προσβάλει την νοημοσύνη (ξανα) των άλλων.

Ενώ λες αυτό:
"Δεν είναι λοιπόν και τόσο κακό να στηρίξεις κάποιον έστω και υπερβάλοντας κάποια στιγμή"

μετα κάνεις αυτό:


Απ: Απ' τα κιτάπια της φωνής (α' ,Β',γ',δ',ε',η', κ', λ' , μ' , ν' , ξ',τ')

ή, σαν κι αυτόν?
Απ: Απ' τα κιτάπια της φωνής (α' , γ', δ' , κ', λ' , μ' , ν' , ξ')

ή μήπως αυτόν?
Απ: Θρίλερ...

ή αυτούς?

Απ: Η μαναξιά μιας (Ελιάς)

Απ: Σε ξαναντάμωσα.

Απ: Αναμετρήσου

Απ: ΜΥΘΩΔΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ

Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά

Απ: «Ένα ναυάγιο»

Απ: Σε ξαναντάμωσα.

Απ: Ακροβατώντας.

Απ: Φεγγάρια εφήμερα

Απ: Σ ένα «γύρο του θανάτου»

Απ: Πάλι

Απ: Στο ακρόπρωρο

Απ: ΔΕΗΣΙΣ

Απ: Ο Λαγός και η...Αρκούδα!

Απ: Το Χασάπικο της προδοσίας!

Απ: Σειρήνα έγινα...




το οποίο είναι ΣΤΟΧΟΠΟΙΗΣΗ...

Λες αυτό:
[quote author=papous link=topic=77280.msg610032#msg610032 date=1265794849

Όταν προσπαθούμε ν' αλλάξουμε μια συμπεριφορά είναι επιβεβλημένο να προσδιορίσουμε συγκεκριμένα το σφάλμα. Αυτό ακριβώς έπραξα, προσδιόρισα συγκεκριμένα το σφάλμα. Αυτή η πρακτική δεν αποτελεί προσβολή για τα συγκεκριμένα πρόσωπα αλλά για τις συμπεριφορές τους. Η γενίκευση όμως της συμπεριφοράς ορισμένων προσώπων και η προβολή της σε όλους αποτελεί προσβολή για τα άτομα που δεν μετέχουν αυτών των συμπεριφορών.
[/quote]

ενώ εσύ με αυτό:
 
 Απ: Απ' τα κιτάπια της φωνής (α' ,Β',γ',δ',ε',η', κ', λ' , μ' , ν' , ξ',τ')

 
Απ: Απ' τα κιτάπια της φωνής (α' , γ', δ' , κ', λ' , μ' , ν' , ξ')

 
Απ: Θρίλερ...

 

Απ: Η μαναξιά μιας (Ελιάς)

Απ: Σε ξαναντάμωσα.

Απ: Αναμετρήσου

Απ: ΜΥΘΩΔΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ

Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά

Απ: «Ένα ναυάγιο»

Απ: Σε ξαναντάμωσα.

Απ: Ακροβατώντας.

Απ: Φεγγάρια εφήμερα

Απ: Σ ένα «γύρο του θανάτου»

Απ: Πάλι

Απ: Στο ακρόπρωρο

Απ: ΔΕΗΣΙΣ

Απ: Ο Λαγός και η...Αρκούδα!

Απ: Το Χασάπικο της προδοσίας!

Απ: Σειρήνα έγινα...




το φορτώνεις σε μερικά μέλη ΜΟΝΟ απο τα 100 άδες και τα 1000αδες μηνυματα σε ενα πινακα με 100 και... σελίδες.
Χωρίς να έχεις το ΣΘΕΝΟς να παρουσιάσεις ΕΣΤΩ και ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ δικο σου για φανεις εστω δικαιος...

και μετα απο ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ:Υποτίμηση διπροσωπια κωλοτουμπα ΣΤΟΧΟΠΟΙΗΣΗ, ΑΠΡΕΠΕΙΑ,
ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΟΥ:

Αυτή η πρακτική δεν αποτελεί προσβολή για τα συγκεκριμένα πρόσωπα αλλά για τις συμπεριφορές τους.   



ΩΡΑΙΑ! Συγχαρητήρια...

Εχω περάσει πολύ δύσκολα επειδή δεν έγλυψα ποτέ. Ωστε να στέκομαι αυτόνομος στα πόδια μου, και να μπορώ να φέρομαι ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ και ΕΥΓΕΝΙΚΑ χωρίς να μου «χρειάζονται» σε κάτι ΟΥΤΕ η ευγένεια ΟΥΤΕ η ανθρωπιά, (και χωρις να ειμαι φλουφλης) γιατί αυτό είναι το γλύψιμο όταν αυτά τα χρησιμοποιείς προς όφελος, γι αυτό και θεωρώ προσβολη να αποκαλεις καποιον γλυφτη. Φαίνεται ότι κάποιοι δεν αντέχουν τις ιδεολογικές διαφορές τους με άλλους, ενώ απεναντίας ποτέ δεν με ένοιαξε ΤΙ ΠΙΣΤΕΎΕΙ ο καθένας παρά μόνο η «πάστα» του (αφού ιδεολογικές η άλλες διαφορές έχω ακόμα και με αγαπημένα πρόσωπα). Αν κάποιος τωρα είναι ευγενικος μαζί μου και εγω θεωρω οτι με γλυφει (χωρις να εχει λογο και συμφερον)τοτε ΕΓΩ εχω το πρόβλημα και χρειαζομαι ψυχίατρο...

Για μια φορα αν φανω αγενης εστω κατα λάθος θα το μετανιωσω. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ για οποιοδηποτε σχόλιο  έχω κάνει.

Χαιρετε. 





 






       

 
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος lakis6

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #56 στις: 11/02/10, 18:41 »

Εύγε στο παλικάρι που προηγήθηκε!
Πολύ ουδέτερα πάντως και μην γνωρίζοντας κανέναν από τους δύο, διαπιστώνω διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα πως πρόκειται για ξεκαθάρισμα λογαριασμών και μάλιστα όχι με καθαρούς όρους. Όλο υπονοούμενα, υποθετικά παραδείγματα και υπεκφυγές. Είναι κρίμα για έναν χώρο που φιλοξενεί την ποίηση.
Έχει δίκιο ο kuiper ή ο pappous; Και ο τίτλος του θέματος; Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
Είστε αληθινότατοι πάντως γιατί σε κάθε γειτονιά θα βρει κανείς τους χαρακτήρες σας. Από όσα θέματα έχω δει, αυτό είναι το χειρότερο και με διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #57 στις: 11/02/10, 19:34 »
Ξεκαθάρισμα λογαριασμών θα πει πως ο papus  και kuiper έχουν προηγούμενα, έψαξες και βρήκες αντιδικίες μας στο παρελθόν;
Να είσαι πιο προσεκτικός σ’ αυτά που γράφεις.
Όσο για το θέμα, Θα σου συνιστούσα να το μελετήσεις καλύτερα πριν βγάλεις συμπεράσματα.

Αποσυνδεδεμένος lakis6

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #58 στις: 11/02/10, 20:13 »
Όχι ακριβώς το αντίθετο είδα.  Αγαπητέ μου και αγαπητέ μου… ξεκινά κάθε απάντηση.
Ούτε και ήρθα εδώ για να ψάξω φιλίες και έχθρες. Αναφέρομαι σε ότι προκύπτει από το συγκεκριμένο θέμα. π.χ.

Αγαπητέ Kuiper, το "εγώ" απέχει από το "εμείς" όσο ο φάντης απ' το ρετσινόλαδο. Αν έλεγες ότι δίδαξες μια συμπεριφορά για την οποία διαπίστωσες ότι είναι λανθασμένη εκ των υστέρων, θα σου έβγαζα το καπέλο.
Αυτό είδα να το αγνοείς!

Εκτός αυτού παρακαλείς για σαφήνεια και έχω την αίσθηση ότι πιο γενικόλογα και με υπονοούμενα δεν έχει τοποθετηθεί κανείς άλλος!  Π.χ.

-Όμως το να παραβιάζουμε  ηθικούς κανόνες είναι ολίσθημα και δείχνει το πόσο μικρός μπορεί να γίνει κανείς προκειμένου να φανεί. ΠΟΙΟΣ;

-Λοιπόν για να σοβαρευτούμε, το πρόβλημα είναι υπαρκτό και θα πρέπει να συμβάλουμε όλοι για τη λύση του. Με λόγια χωρίς νόημα και μπηχτές δεν λύνεται. ΟΙ ΕΩΣ ΤΟΤΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΗΤΑΝ ΓΕΛΟΙΕΣ; ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΜΠΗΧΤΕΣ;

-Δυο τρία μέλη που συνεχίζουν να δημιουργούν προβλήματα στην προσπάθεια αυτή αν συνεχίζουν αυτή την τακτική θα υποστούν τις συνέπειες. ΠΟΙΑ; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΟΝΟΜΑΖΕΤΕ;  ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ;

-Κιθαρωδέ. Όταν κάποιος σκοπίμως σπέρνει ζιζάνια για τους γνωστούς δικούς του λόγους για να μην τα ξαναλέμε, θα πρέπει να περιμένει και την ανάλογη απάντηση.
ΠΟΙΟΣ;

-Ζήτησα να πάρουν μέρος τα μέλη μας σ’ αυτή τη συζήτηση μα με συγκεκριμένες προτάσεις, όχι με υπονοούμενα και μπηχτές, ξέρεις Βάγια που αναφέρομαι. ΠΟΥ;

-Ορισμένοι θα το ήθελαν μια φωνή δυνατή σ’ αυτό το χώρο να λείψει. ΠΟΙΟΙ;

Τόσα ποιοι; που; πότε; και γιατί; Δεν είναι γενικότητες; υπονοούμενα και υπεκφυγές;

Για τον papous, έως ότου απαντήσει στον Crool, αυτή θα ναι η άποψη μου. Αν αλλάξει μετά, ευχαρίστως να το επισημάνω.

Μην με παρακαλείς να μελετήσω το θέμα καλύτερα, γιατί όπως είπε και ο προστατευόμενος σου στο πρώτο π.μ. που παρέθεσες θα μπω στην μπούκα ορισμένων, που δεν λέτε και καθαρά ποιοι είναι.
Είναι μάλλον πολύ χειρότερη η κατάσταση απο ότι δείχνει και είναι κρίμα.

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #59 στις: 11/02/10, 20:50 »
Για την ανάπτυξη ενός θέματος σ’ έναν χώρο όπως αυτός εδώ είναι επόμενο να υπάρξουν και αντιδικίες.
Δεν υπάρχει ξεκαθάρισμα λογαριασμών. Υπάρχει πρόβλημα που επισημαίνεται στην αρχή του θέματος, εσύ δεν το βλέπεις; μόνο τα αναφερόμενα στις παραθέσεις σου σ’ ενδιαφέρουν;

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #60 στις: 11/02/10, 22:09 »
Με αφορμή αυτά που γράφει το νεο μέλος lakis6, παραθέτω μερικά από αυτά που έγραψα σε προηγούμενο ποστ μου γιατί αισθάνομαι να θέλω να τα επαναλάβω!

...Γίνετε ξεκάθαροι παιδιά. Αφήστε τα ήξεις αφίξεις, τα δικολαβίστικα και τα δήθεν φιλοσοφικά δοσμένα θέματα. Δεν είναι αυτό που χρειάζεται η κατηγορία για να λύσει το πρόβλημα της. Πού βοήθησε μέχρι τώρα δλδ αυτό το θέμα στο οποίο γράφω αυτή τη στιγμή(Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ) το οποίο δε, ξεκίνησε από συντονιστή? ΠΟΥΘΕΝΑ. Και ούτε πρόκειται. Τέλος πιστεύω πως οι ίντριγκες και οι τσακωμοί δεν έχουν τέλος διότι ΔΕΝ είστε σαφείς και ξεκάθαροι. Κι όσο συνεχίζετε έτσι, δίνετε τροφή και έδαφος για κοκορομαχίες του καθενός από μας που θέλει και γουστάρει να περάσει το δικό του.

Βάλτε σαφείς όρους να ξέρουμε τι πρέπει να σεβαστούμε. Εσείς, οι διαχειριστές πρέπει να δώσετε την ταυτότητα που θέλετε και να βάλετε ξεκάθαρα όρια και στόχους.

...

Κάντε τα πραγματα συγκεκριμένα! Δεν βοηθάει η γενικολογία και η θεωρία βρε παιδιά. Μα δεν το βλέπετε?
Έρχεται ένας άνθρωπος στο φόρουμ, διαβάζει αυτό το δημόσιο θέμα και νομίζει οτι βρίσκεται σε μυστικιστική στοά παραθρησκευτικής οργάνωσης! Ακόμα κι εγώ που τόσο καιρό πια, πάνω κάτω σας γνωρίζω, δυσκολεύομαι πολλές φορές να καταλάβω τι λέτε, τι εννοείτε. Υπάρχει συνεχώς οι αίσθηση πως μιλάτε για κάτι και για κάποιον χωρίς να ονομάζετε τίποτα. Ωραία εικόνα δίνουμε. Μπράβο μας!


Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #61 στις: 11/02/10, 22:43 »
Crool μίλησες με ειλικρίνεια κι αυτό το εκτιμώ. Είσαι ανδρειωμένος!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #62 στις: 12/02/10, 00:15 »
Crool μίλησες με ειλικρίνεια κι αυτό το εκτιμώ. Είσαι ανδρειωμένος!

Να το το πρόβλημα!!! Δηλαδή papous, η πρώτη φράση δεν σου έφτανε; Έτσι ξεκινάνε τα ανούσια post. Τι θα πει είσαι ανδρειωμένος; Ανδρειωμένοι είναι οι στρατιώτες στην μάχη. Και στην καθημερινότητα σου έτσι εκφέρεσαι;;; Και πριν αρχίσεις να μου μιλήσεις περί πολλών εννοιών της λέξης ανδρειωμένος, να σου υπενθυμίσω ότι σε αυτό το forum, όπως και σε άλλα, τα ενεργά μέλη δεν περνάμε μία φορά το μήνα. Δεν είναι σαν (π.χ.) συναυλία που γίνεται μία στο τόσο. Είναι καθημερινότητα για πολλούς. Προσωπικά θα τσεκάρω τις ανανεώσεις στα θέματα τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα. Μη μου πεις λοιπόν ότι αντίστοιχα εσύ χρησιμοποιείς 3 φορές την ημέρα λέξεις όπως ανδρειωμένος και αντίστοιχες!

Crool, αν δεν σε θες να σε λένε γλύφτη, μην έχεις παρουσία στο forum που μπορεί να ερμηνευτεί ως γλύψιμο. Είναι τόσο απλό. Και μην μου αρχίσεις περί περιορισμού εκφράσεων και άλλα "ποιητικά" και χαρούμενα...Είναι απλά τα πράγματα: 1+1=2. Όταν χρησιμοποιούνται περίτεχνες εκφράσεις (γιατί προφανώς είστε τέτοια μυαλά και τέτοιο δημιουργοί που ένα απλό μπράβο σας φαίνεται μπανάλ), σε εμάς τους καθημερινούς ανθρώπους που δεν έχουμε τέτοιο επίπεδο μας φαίνεται γλύψιμο.

lakis6, πρόλαβες και τα κατάλαβες όλα βρε θηρίο; Σοβαρά; Ξεκαθάρισμα λογαριασμών και όχι με καθαρούς όρους; Και ποιοι είναι οι βρώμικοι όροι (το βρώμικοι το λέω από την στιγμή που λες εσύ ότι οι όροι δεν είναι καθαροί); Στους όρους που διέκρινες και κατέληξες ότι δεν είναι καθαροί, έλαβες υπόψιν σου παλιότερα μηνύματα σε άλλα θέματα περί αναβάθμισης της ποιότητας του forum??? Ψάξε και θα καταλάβεις......;)


Crool (και πάλι)...με αυτό μου το μήνυμα αναφέρθηκα ονομαστηκά σε 3 μέλη (και με υποννοούμενο σε τουλάχιστον άλλα 5). Μπορεί κάποιος να πει ότι ήμουν ισοπεδωτικός. Μπορεί κάποιος να πει ότι είμαι απόλυτος και δεν ξεχωρίζω τα ξερά από τα χλωρά. Μπορεί να πει...μπορεί να πει....μπορεί να πει....ενώ εγώ απλώς τώρα είδα το μήνυμα σου. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι θέλω να πω....
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #63 στις: 12/02/10, 00:52 »
 Κι εσυ P.D.L.

Μην εχεις παρουσια που μπορει να ερμηνευθει οτι γλύφεις αυτους που θεωρουν οτι καποιοι γλυφουν
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος lakis6

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #64 στις: 12/02/10, 16:52 »
PDL Δεν φαντάζομαι να θεωρείς  μειονέκτημα την γρήγορη αντίληψη.
Πάρα πολύ σοβαρός ήμουν επίσης όταν διαπίστωσα όχι καθαρό παιχνίδι. Είναι μεμπτό το να ακούτε από κάποιον που δεν είχε την τιμή να είναι νωρίτερα μαζί σας,
το τι διαπιστώνει; Πιστεύεις ότι οι εκατοντάδες καθημερινοί επισκέπτες (2.500 αναγνώσεις) πρέπει να ακολουθούν την παρότρυνση σου και να ψάχνουν το τι έχει προηγηθεί μεταξύ σας;
Συγγνώμη, αλλά  αν πληκτρολογήσεις στον google Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ θα σε φέρει εδώ! δεν θα σου πει ,< μάθετε πριν το ιστορικό προηγούμενο>.
Στο ερώτημα σου τώρα, για τους βρώμικους όρους.
Διάβασες το προηγούμενο μου μήνυμα; Εκεί θα τους βρεις.
Αλλά όπως και ο kuiper τους προσπέρασες, γιατί ήταν σημαντικότερο ίσως για σένα να αναρωτηθείς αν μιλώ σοβαρά και για τον Kuiper αν βλέπω καλά.
Δεν έχει μόνο το δικό σας φόρουμ, αντίστοιχες γειτονιές.
Εδώ όμως υπάρχει πολύ ομίχλη.
Κάπου πιο πάνω αναφέρθηκε η λέξη <ευθιξία>.
Την έχει κανείς από όσους πιστεύετε ότι φταίνε;
Είδα μόνο την gkou να δηλώνει ένοχη αποχωρώντας. Μπράβο της για το θάρρος.
Τώρα όμως που έφυγε, πάλι το πρόβλημα είναι εδώ.
Πιστεύω πως βρίσκετε στο ότι όλοι, ψάχνετε να βρείτε μόνο ότι σας εξιτάρει από ότι λέει ο προηγούμενος. Είδα επίσης ότι διαχωρίσατε απαντήσεις περί προσωπικού και τις στείλατε στον κάδο. Η πλειοψηφία όλων των τελευταίων εδώ τι είναι; Μήπως γέμισε ο κάδος;
Είπες  PDL πιο πάνω ότι κατονόμασες τρεις και υπονόησες άλλους πέντε. Ε, πες τους κι αυτούς να παρθούν και τα αντίστοιχα μέτρα να καθαρίσει το τοπίο.
Είναι τόσο απλό.
Βάγια, (ευχαριστώ πολύ και πάλι) θα συμφωνήσω μαζί σου και θα θελα να σου ζητήσω μια χάρη.
Μπορείς να επαναλαμβάνεις συνεχώς ότι επικόλλησες πριν;
Τουλάχιστον έτσι, ο κάθε νέος επισκέπτης θα βγάζει συμπέρασμα.

Δεν έχω να πω κάτι άλλο εδώ. Έβγαλα τα συμπεράσματα (σωστά ή λάθος είναι δικά μου) λαμβάνοντας υπ όψιν οτι και ο kuiper  παρουσίασε στην αρχή, περί μπούκας και λέω να μην εμπλακώ άλλο στα προσωπικά σας.


Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #65 στις: 12/02/10, 17:39 »
λαμβάνοντας υπ όψιν οτι και ο kuiper  παρουσίασε στην αρχή, περί μπούκας και λέω να μην εμπλακώ άλλο στα προσωπικά σας.

Δεν έχω το χρόνο τώρα να απαντήσω γενικά και να τελειώνουμε, θα γίνει αργότερα. Τώρα θέλω να παρακαλέσω εσένα lakis6 να ξαναρίξεις μια ματιά για τα περί μπούκας που ξαναλές. Είμαι σίγουρος πως δεν πρόσεξες πως τη λέξη αυτή την αναφέρει κάποιο μέλος στο ΠΜ του και όχι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #66 στις: 12/02/10, 18:03 »
 
Κι εσυ P.D.L.

Μην εχεις παρουσια που μπορει να ερμηνευθει οτι γλύφεις αυτους που θεωρουν οτι καποιοι γλυφουν


  Και για να μη μείνει καμιά αίσθηση πως απλά έκανα ένα λογοπαίγνιο, και για να μην κοροιδεύεστε, και αφού αρχίσατε αυτό το βιολί, να πω ότι το γλείψιμο ( που με αυτή τη λέξη προσβάλετε συγκεκριμένα πρόσωπα) είναι γλείψιμο, και οι «ποιητικές εκφράσεις» είναι ποιητικές εκφράσεις. Το γιατί τα συνδέετε, τώρα πια μου είναι προφανές… Ένα γλείψιμο μπορεί να περιέχει και «ποιητικές εκφράσεις», μπορεί  να ΜΗΝ περιέχει, μπορεί να περιέχει μια στήριξη ας πούμε, και ένα σωρό άλλα πράγματα ώστε να είναι και εντελώς πλάγιο και μη εύκολα ανιχνεύσιμο…

Εσύ PDL  που «κρίνεις» την… γενική μου παρουσία στο forum   να σου πω πως τη δική σου παρουσία στο θέμα την εντόπισα εδώ και μέρες και δεν έκρινα σκόπιμο να ασχοληθώ μαζί της.

Επειδή όμως εσύ έκρινες σκόπιμο να προσβάλεις κάποιον που μόλις πριν λίγες ώρες  είχε τοποθετηθεί για να αμυνθεί επειδή ήταν ήδη προσβεβλημένος, διαστρέφοντας μάλιστα την ουσία των γραφομένων του είτε επειδή δεν ξέρεις να βλέπεις ποια είναι η ουσία σε αυτά που λέει ο άλλος, είτε για να δημιουργήσεις εντυπώσεις με γκαιμπελική μέθοδο,

Μάθε πως, άμα γουστάρεις, έχω πολλά να σου πω για την ΔΙΚΗ ΣΟΥ παρουσία στο θέμα. Τα δύο σου ποστ περιέχουν πααααρα πολλά στοιχεία (μπορεί και συ να μην φαντάζεσαι πόσα) για να τεκμηριώσω την άποψή μου.
Θέλεις να το κάνω; Αν ναι πες το μου.

Αλλά έχω μια απορία: Ολοι εσείς που σας ενοχλεί πως ανταλλάσσουν σχόλια δύο οποιοιδήποτε άνθρωποι, ενώ είναι μια καθαρά ΔΙΚΗ τους υπόθεση, ( και ποιος ξέρει πόοοοσο καιρό τώρα θάβετε πισώπλατα σαν «κατίνες» ανθρώπους που γράφουν σε ένα χώρο ενώ εσείς δεν συμμετέχετε σε αυτόν τον χώρο).
Εσείς που δεν λέτε παρά μόνο αοριστίες, υπονοούμενα, μπηχτές, προσβολές, υποτίμηση, μισόλογα και «από  την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια και μου πετάς έναν κεφτέ και λέω ωχ το μάτι μου», τελικά εσείς ΤΙ ΕΙΣΤΕ; Πώς να σας αποκαλέσει κάποιος; Να πω τη λέξη η θα προσβληθείτε;

Και μην μου πει κανένας γιατί «συντηρώ το θέμα» τη στιγμή που προκαλούμαι και προσβάλομαι. Κατανοητό φαντάζομαι…





 
 


Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #67 στις: 12/02/10, 18:29 »
Η συζήτηση έχει ήδη ξεφύγει από το θέμα και έχει γίνει αντιπαράθεση μεταξύ μελών. Σε όλη τη συζήτηση δεν υπάρχουν προτάσεις για την καλυτέρευση του πίνακα με τους στίχους και ποιήματα (πέρα από αυτές του MACMISIAS, οι οποίες λήφθησαν υπόψη), στην καλύτερη υπάρχουν γενικότητες περί του τι είναι ποίηση, τι είναι ποιητής, τι είναι κριτική. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Μπορεί να ήταν στραβό το κλήμα (ίσως δεν τέθηκε το θέμα σωστά από την αρχή), αλλά πρέπει να το φάει και ο γάιδαρος; (γιατί να τρωγόσταστε μεταξύ σας ενώ όλοι θέλετε το ίδιο πράγμα; την βελτίωση του πίνακα δηλ).

Λόγω των παραπάνω, στέλνω την συζήτηση για ανακύκλωση...

- Αν θέλετε οπωσδήποτε να συζητήσετε γενικά περί ποίησης μπορείτε να ψάξετε για παλαιότερες σχετικές συζητήσεις ή να ανοίξετε νέα, δίνοντας την απαραίτητη προσοχή στην αρχική διατύπωση.
- Αν θέλετε να κάνετε προτάσεις για τον πίνακα στίχοι/ποιήματα, που δεν έχουν κατατεθεί ήδη, μπορείτε να το κάνετε σε κάποια άλλη σχετική συζήτηση, ή σε νέα, ή απευθείας στους διαχειριστές με ΠΜ.

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #68 στις: 12/02/10, 18:43 »
Καταλαβαίνω ότι αναπόφευκτα δημιουργείται πρόβλημα αλλά εδώ έγινε ταύτιση ενός θέματος με συγκεκριμένα πρόσωπα και δεν είναι ένας απλός προσωπικός καυγάς.

Αφού λοιπόν δεν πάρθηκαν μέτρα ώστε να σβηστούν έγκαιρα  τα λινκ που στοχοποίησαν αυτά τα πρόσωπα ( και δεν το ζήτησα αν και παραβαίνει ηθικούς κανόνες)

Αφήστε το θέμα στην ενότητα λίγο διάστημα ( έστω ενα 24 ωρο αφού μόλις πριν λιγο πόσταρα το μήνυμά μου) ωστε να φανουν και οι θέσεις της άλλης πλευράς, στους ιδιους αναγνωστες που φάνηκαν και οι προηγούμενες θέσεις για τόσο καιρο.

Δεν το βρισκω δικαιο

Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #69 στις: 12/02/10, 22:36 »
OK....ένας ένας με σειρά που απαντήσατε...

@ lakis6: Τα μισά από αυτά που μου καταλογίζεις στο μήνυμά σου δεν τα είπα. Δεν εννοώ τίποτα παραπάνω από αυτά που έγραψα. Υπάρχουν αρκετά θέματα στα οποία θα δεις το εξής με την συγκεκριμένη σειρά:
1. Κάποιο μέλος ανεβάζει ένα ποίημα.
2. Κάποια μέλη του απονέμουν τα συγχαρητήρια τους με διάφορες εκφράσεις. Βαρύγδουπες ως επί το πλείστον.
3. Αν κάποιο μέλος απαντήσει με αρνητική κριτική, θα υπάρξει τουλάχιστον ένα μέλος το οποίο θα απαντήσει στον "αρνητικό κριτικό" με ύφος ειρωνικό - σαρκαστικό και σε κάποιες φορές προσβλητικό. Σε αρκετές από αυτές τις περιπτώσεις αυτός που θα απαντήσει με ύφος ειρωνικό - σαρκαστικό είναι ο ίδιος ο δημιουργός.

Πολλές φορές σε αυτό το σενάριο, που ξαναλέω ότι έχει γίνει αρκετές φορές, παρουσιάζεται κάποια από τα συμμετέχοντα στην αντιπαράθεση - διαμάχη μέλη και αναφέρει ότι με την παρουσία των ποιημάτων αναβαθμίζεται η ποιότητα του forum. Δλδ, όταν το forum ήταν ακόμα σε επίπεδο: "Σε εκείνο το σημείο του Χ τραγουδιού ο Ψ δημιουργός τι ακκόρντο παίζει ρε παιδιά;" ή "Ψάχνω ηλεκτρική κιθάρα για να παίξω κάτι σε ύφος Black Sabbath. Τι μου προτείνετε;", το επίπεδο του forum ήταν χαμηλό (υποκειμενικό συμπέρασμα αν και κανένα από τα μέλη που έχουν γράψει περί αναβάθμισης forum δεν είπε ποτέ το αντίθετο).

Έχοντας δει αρκετές τέτοιες συζητήσεις, όπου με λίγα λόγια πρέπει να αποφεύγεται η αρνητική κριτική (ανεξάρτητα αν στέκει ή όχι), βλέπω μόνο ποιήματα να βγαίνουν και μέλη να δίνουν συγχαρητήρια χρησιμοποιώντας διάφορες εκφράσεις....κυρίως βαρύγδουπες.

Εν κατακλείδι, δεν θεωρώ μειονέκτημα την γρήγορη αντίληψη. Απλώς στην συγκεκριμένη περίπτωση το συμπέρασμα βγήκε από ελλειπής πληροφορίες. Και είναι λογικό να είναι ελλειπής η πληροφόρηση διότι δεν θα φας όλη σου την μέρα να ψάχνεις τα ποιητικά θέματα των 3 τελευταίων ετών.


@ Crool:
Γουστάρω! Πες μου όλα όσα καταλαβαίνεις και προκύπτουν από τα μηνύματά μου. Πες μου τι ακριβώς συμπεραίνεις από την παρουσία μου στο θέμα!

Πριν όμως τα κάνεις όλα αυτά...σκέψου 2 πράγματα:

1. Γιατί είσαι ο μόνος που έχεις στραβώσει τόσο άσχημα με την λέξη γλύψιμο;

2.
Αλλά έχω μια απορία: Ολοι εσείς που σας ενοχλεί πως ανταλλάσσουν σχόλια δύο οποιοιδήποτε άνθρωποι, ενώ είναι μια καθαρά ΔΙΚΗ τους υπόθεση, ( και ποιος ξέρει πόοοοσο καιρό τώρα θάβετε πισώπλατα σαν «κατίνες» ανθρώπους που γράφουν σε ένα χώρο ενώ εσείς δεν συμμετέχετε σε αυτόν τον χώρο).
Εσείς που δεν λέτε παρά μόνο αοριστίες, υπονοούμενα, μπηχτές, προσβολές, υποτίμηση, μισόλογα και «από  την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια και μου πετάς έναν κεφτέ και λέω ωχ το μάτι μου», τελικά εσείς ΤΙ ΕΙΣΤΕ; Πώς να σας αποκαλέσει κάποιος; Να πω τη λέξη η θα προσβληθείτε;

Από αυτό εδώ υποννοείς ότι όσοι δεν ασχολούνται ενεργά με τον χώρο "Δικοί μας στίχοι και ποιήματα" είναι μαλ**ες, ή εγώ κατάλαβα λάθος;;;



Υ.Γ.: Θα μπορούσα να σε ρωτήσω Crool γιατί μέσα στα μηνύματά σου μετά το κείμενο πατάς τόσα enter?
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #70 στις: 13/02/10, 03:24 »
PDL ξεκινάω με τη χρονική στιγμή που εμφανίστηκες στο θέμα. Ενώ δεν υπήρχες τόσες μέρες για να συμβάλεις με μια σοβαρη πρόταση, εμφανίζεσαι αμέσως μόλις έβγαλε ο papous τα λινκ και κρεμάστηκε η "ταμπέλα" των "φταιχτών" με ένα ακατάσχετο κατηγορώ εναντίον όλων όσων είναι στη στήλη σαν δικαστής.
Μετά χάνεσαι. Και μόλις απάντησα εγώ και ο lakis6 ξαναεμφανίζεσαι. Και επιτίθεσαι εναντίον και των δύο αλλά και του papou, (ενώ όταν παρέθετε τα λινκ θριαμβολογούσες "δήθεν καυτηριάζοντας")

Crool μίλησες με ειλικρίνεια κι αυτό το εκτιμώ. Είσαι ανδρειωμένος!

Να το το πρόβλημα!!! Δηλαδή papous, η πρώτη φράση δεν σου έφτανε; Έτσι ξεκινάνε τα ανούσια post. Τι θα πει είσαι ανδρειωμένος; Ανδρειωμένοι είναι οι στρατιώτες στην μάχη. Και στην καθημερινότητα σου έτσι εκφέρεσαι;;; Και πριν αρχίσεις να μου μιλήσεις περί πολλών εννοιών της λέξης ανδρειωμένος, να σου υπενθυμίσω ότι σε αυτό το forum, όπως και σε άλλα, τα ενεργά μέλη δεν περνάμε μία φορά το μήνα. Δεν είναι σαν (π.χ.) συναυλία που γίνεται μία στο τόσο. Είναι καθημερινότητα για πολλούς. Προσωπικά θα τσεκάρω τις ανανεώσεις στα θέματα τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα. Μη μου πεις λοιπόν ότι αντίστοιχα εσύ χρησιμοποιείς 3 φορές την ημέρα λέξεις όπως ανδρειωμένος και αντίστοιχες!

 


Κάνεις "λογοκρισία" στον papou με επιχειρηματολογία για παιδάκια, ή, αν θεωρείς ότι με "καλοπιάνει" γιατί δεν του το λες ντόμπρα και αραδιάζεις όλο αυτό;


Crool μίλησες με ειλικρίνεια κι αυτό το εκτιμώ. Είσαι ανδρειωμένος!

 
 lakis6, πρόλαβες και τα κατάλαβες όλα βρε θηρίο; Σοβαρά; Ξεκαθάρισμα λογαριασμών και όχι με καθαρούς όρους; Και ποιοι είναι οι βρώμικοι όροι (το βρώμικοι το λέω από την στιγμή που λες εσύ ότι οι όροι δεν είναι καθαροί); Στους όρους που διέκρινες και κατέληξες ότι δεν είναι καθαροί, έλαβες υπόψιν σου παλιότερα μηνύματα σε άλλα θέματα περί αναβάθμισης της ποιότητας του forum??? Ψάξε και θα καταλάβεις......;)


 

Καταφανής και ειρωνική η επίθεση
όπως και σε μένα βέβαια

Crool μίλησες με ειλικρίνεια κι αυτό το εκτιμώ. Είσαι ανδρειωμένος!

 


 Όταν χρησιμοποιούνται περίτεχνες εκφράσεις , σε εμάς τους καθημερινούς ανθρώπους που δεν έχουμε τέτοιο επίπεδο μας φαίνεται γλύψιμο.

 



Δε με νοιάζει τι σου φαίνεται και τι δε σου φαίνεται.

 

@ Crool:
Γουστάρω! Πες μου όλα όσα καταλαβαίνεις και προκύπτουν από τα μηνύματά μου. Πες μου τι ακριβώς συμπεραίνεις από την παρουσία μου στο θέμα!

Πριν όμως τα κάνεις όλα αυτά...σκέψου 2 πράγματα:

1. Γιατί είσαι ο μόνος που έχεις στραβώσει τόσο άσχημα με την λέξη γλύψιμο;

 

Με βάζεις να... σκεφτώ??! Μην κάνεις τέτοια κολπάκια με μένα! Δεν πετάχτηκα από το πουθενά!
Θα σου θυμίσω αν και όποιος διάβασε έχει αρκετή νοημοσύνη για να δει:


 
Δεν είχα καμμία απολύτως διάθεση από την αρχή να συμμετέχω σε αυτή την κωμωδία, δεν ασχολήθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ, και μόνο τώρα αναγκάζομαι αφού εμφανώς προσβάλλομαι.

Λοιπόν: ΔΕΝ επιτρέπω σε ΚΑΝΕΝΑΝ να χρησιμοποιεί σχόλιά μου για να τα παραθέτει ως «παραδείγματα κακής συμπεριφοράς», «γλυψίματος», «γλυφτών» κλπ αφού θεωρώ τον χαρακτηρισμό «γλύφτης» ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΤΑΤΟ.

ΔΕΝ επιτρέπω σε ΚΑΝΕΝΑΝ να παρουσιάζει τους σχολιαστές των στιχουργημάτων μου ως ΓΛΥΦΤΕΣ. Είναι ΠΡΟΣΒΟΛΗ γι αυτούς καθώς με ΤΙΜΟΥΝ τα σχόλιά τους, και είναι ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ και για μένα να παρουσιάζομαι ως«γλυφταποδόχος».


 
το οποίο είναι ΣΤΟΧΟΠΟΙΗΣΗ...

 
Παράθεση από: papous link=topic=77280.msg610032#msg610032 date=1265794849

 
[/quote

 σε μερικά μέλη ΜΟΝΟ απο τα 100 άδες και τα 1000αδες μηνυματα σε ενα πινακα με 100 και... σελίδες.
 
 

αφού στα λινκ που παρατέθηκαν (σε συζήτηση περί "γλυψίματος") υπάρχουν και δικά μου σχόλια. Δεν ξέρω τι νοιώθουν γι αυτό τα άλλα παιδιά των οποίων επίσης υπάρχουν σχόλια στα λινκ, εγώ πάντως θεώρησα σωστό να τοποθετηθώ. Και κακώς που σου εξηγώ αλλά τέλοσπάντων.

2.
Αλλά έχω μια απορία: Ολοι εσείς που σας ενοχλεί πως ανταλλάσσουν σχόλια δύο οποιοιδήποτε άνθρωποι, ενώ είναι μια καθαρά ΔΙΚΗ τους υπόθεση, ( και ποιος ξέρει πόοοοσο καιρό τώρα θάβετε πισώπλατα σαν «κατίνες» ανθρώπους που γράφουν σε ένα χώρο ενώ εσείς δεν συμμετέχετε σε αυτόν τον χώρο).
Εσείς που δεν λέτε παρά μόνο αοριστίες, υπονοούμενα, μπηχτές, προσβολές, υποτίμηση, μισόλογα και «από  την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια και μου πετάς έναν κεφτέ και λέω ωχ το μάτι μου», τελικά εσείς ΤΙ ΕΙΣΤΕ; Πώς να σας αποκαλέσει κάποιος; Να πω τη λέξη η θα προσβληθείτε;

Από αυτό εδώ υποννοείς ότι όσοι δεν ασχολούνται ενεργά με τον χώρο "Δικοί μας στίχοι και ποιήματα" είναι μαλ**ες, ή εγώ κατάλαβα λάθος;;;


 


Καλά δεν βλέπεις τι λέω;;; Μιλάω για όσους έχουν αυτή τη συμπεριφορά απέναντι στη στήλη χωρίς να συμετέχουν και εσύ προσπαθείς να με βάλεις απέναντι σε ολους όσοι δεν ασχολούνται με τη στήλη;;; Ο τρόπος σου περιέχει προπαγανδιστικού τύπου διαστρέβλωση γραφομένων. Αλλά επειδή ακριβώς είναι "γραφόμενα" παραμένουν κι όποιος θέλει τα βλέπει. Κόψ'τα λοιπόν αυτά.

Το υστερόγραφό σου είναι καμμιά παγίδα; γιατί με σένα πλέον μπαίνω σε υποψίες. Επειδή δεν είμαι και κανένας εξπερ στον υπολογιστή και κάνω διαφορες πατατες, ειδικά όταν έχω να κάνω και με παραθέσεις,ανεβάζω το κείμενο για να έχει κάποιο κενο όταν πατήσω "αποστολή" Βλέπεις κάτι κακό;;

Αυτή είναι η δική σου παρουσία εδώ. Καταφανώς ταγμένος με τη μια πλευρά και επιθετικος με την άλλη. Οσο για το γλείψιμο που λες
σου θυμίζω αυτο:

 
Κι εσυ P.D.L.

Μην εχεις παρουσια που μπορει να ερμηνευθει οτι γλύφεις αυτους που θεωρουν οτι καποιοι γλυφουν


  Και για να μη μείνει καμιά αίσθηση πως απλά έκανα ένα λογοπαίγνιο, και για να μην κοροιδεύεστε, και αφού αρχίσατε αυτό το βιολί, να πω ότι το γλείψιμο ( που με αυτή τη λέξη προσβάλετε συγκεκριμένα πρόσωπα) είναι γλείψιμο, και οι «ποιητικές εκφράσεις» είναι ποιητικές εκφράσεις. Το γιατί τα συνδέετε, τώρα πια μου είναι προφανές… Ένα γλείψιμο μπορεί να περιέχει και «ποιητικές εκφράσεις», μπορεί  να ΜΗΝ περιέχει, μπορεί να περιέχει μια στήριξη ας πούμε, και ένα σωρό άλλα πράγματα ώστε να είναι και εντελώς πλάγιο και μη εύκολα ανιχνεύσιμο…

 

Και μην νομίζεις ότι έχω διάθεση να συνεχίσω με αυτο. Βγήκα τοποθετήθηκα, ο papous δεν με αντέκρουσε, και δεν έχω άλλους λόγους να τσακώνομαι με κανέναν προσωπικά. Απλα αναρωτιέμαι: αν δεν έβγαινα να απαντήσω θα παρέμενε στον πίνακα το θέμα με καρφιτσωμένα τα λινκ που ταύτιζουν ένα πρόβλημα με μερικά άτομα? Δεν είναι προς εσένα η ερώτηση. Γενικά το λέω. Σαν συγκυρία δλδ.

 

 
 




 






       

 
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #71 στις: 13/02/10, 10:41 »
Πίπες τρίφυλλες σε ροζ βαζάκια...ή "κόλπα του Γαλλικού Προξενείου" που λέει και η γιαγιά μου...

Μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος;;
Γιατί το μόνο συγκεκριμένο πράγμα που έγραψες στο τελευταίο σου post είναι ότι θεωρείς την επιχειρηματολογία μου για παιδιά, καθώς και μία πλήρη χρονολογική ανάλυση της παρουσίας μου στο θέμα. Και;
Απάντησέ μου σε παρακαλώ σε αυτό που εσύ ξεκίνησες:
Μάθε πως, άμα γουστάρεις, έχω πολλά να σου πω για την ΔΙΚΗ ΣΟΥ παρουσία στο θέμα. Τα δύο σου ποστ περιέχουν πααααρα πολλά στοιχεία (μπορεί και συ να μην φαντάζεσαι πόσα) για να τεκμηριώσω την άποψή μου.
Θέλεις να το κάνω; Αν ναι πες το μου.
Σου είπα και στο προήγουμενο post μου ότι θέλω να το κάνεις. Κάντο!

Θες να τα πούμε ντόμπρα; Ωραία λοιπόν...
Προσωπικά πιστεύω ότι πολλά από τα ενεργά μέλη του πίνακα ποιημάτων, όταν απαντάνε με θετικό σχόλιο σε κάποιου το δημιούργημα, πέραν του εμφανούς λόγου που το κάνουν (για το ποίημα και επειδή τους αρέσει αυτό που διαβάζουν), το κάνουν διαβλέποντας και σε μία αντίστοιχα θετική κριτική στο επόμενο δημιούργημά τους.
Το κακό είναι ότι ούτε εγώ μπορώ να αποδείξω αυτό που λέω, ούτε κάποιος άλλος μπορεί να αποδείξει το αντίθετο.

Crool, λες ότι δεν προτείνω κάποια συγκεκριμένη λύση. ΟΚ, να προτείνω μία συγκεκριμένη λύση:
Όταν αναρτάται ένα ποίημα από τον δημιουργό του, ο δημιουργός περιμένει κριτικές. Μην αρχίζετε να μας πρήζετε τα μάτια με φιλολογικές αοριστίες για το τι συναισθήματα σας δημιούργησε το ποίημα. Πειτε ποια σημεία σας αρέσουν και ποια όχι. Αναλύστε το! Θεωρητικά θα έπρεπε να είστε οι πρώτοι που θα το κάνετε.
Προσωπικά πιστεύω (και το έχω γράψει και πιο πάνω) ότι δεν έχει νόημα να μπουν περιορισμοί σε αυτήν την κατηγορία. Το θεωρώ λάθος. Μπορείτε και μόνοι σας. Αν δεν μπορείτε, να κλείσει τελείως η κατηγορία. Πηγαίντε στο blog και κάντε ότι θέλετε. Είναι απλό.

Crool, κόψε σε παρακαλώ όλα αυτά περί κόλπων και προπαγανδιστικών επιθέσεων και προθέσεων, και διάφορες συζητήσεις ως προς το από που πετάχτηκες κλπ. Η δημιουργία εντυπώσεων είναι εύκολη δουλειά, το ζόρι έρχεται στην συντήρηση αυτών.
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #72 στις: 13/02/10, 19:30 »
Καταρχας μην μου λες να "κόψω' κάτι οταν χρησιμοποιεις τοσο ειρωνικες εκφρασεις

Η τεκμηρίωση είναι τεκμηρίωση και αν δεν την βλέπεις προβλημα σου

Η δική σου παρουσια στο θέμα ύστερα από αυτα που παρέθεσα (άλλο αν κάνεις τον "αλεκο" και τα λες κολπάκια)
είναι επιθετική προς τη μια πλευρα που να προκαλει και αν δεν είναι παρεξηγήσιμη δεν προσφέρει τιποτα.

Το ότι τωρα θυμηθηκες να κανεις προτασεις και να μιλησεις ντόμπρα απλά επιβεβαιωνει αυτα που λεω

ενα προβλημα συνδεθηκε με ονοματα συγκεκριμενων μελων. Αν θεωρεις ότι όποιο από αυτα τα μελη ο μονος λογος που έχει για να διαμαρτυρηθει είναι η δημιουργία εντυπωσεων, ενω εσυ αφηνεις τέτοια υπονοούμενα και κανεις ερωτησεις παγιδες είναι αστειο να το λες
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #73 στις: 13/02/10, 20:02 »
Καλά μιλάμε δεν παίζεσαι...να κατέβεις στις εκλογές. Τρελές ντρίμπλες.

Καταρχας μην μου λες να "κόψω' κάτι οταν χρησιμοποιεις τοσο ειρωνικες εκφρασεις

Απίστευτο απλά...


Η τεκμηρίωση είναι τεκμηρίωση και αν δεν την βλέπεις προβλημα σου

Έκανες χρονολογική αναφορά των γεγονότων από την οπτική γωνία της παρουσίας μου στο θέμα και αυτό το λες τεκμηρίωση;


Δεν θες να λέγεσαι γλύφτης; Πολύ ωραία!!!


Όλοι όσοι κάνουν θετικά σχόλια σε ποιήματα άλλων είναι γλύφτες - εκτός του Crool!

Εντάξει; Ηρέμησες τώρα;


Πέραν όλου αυτού του χαμού, έχει κανείς να σχολιάσει κάτι στην πρόταση που έκανα (επιβεβαιώνοντας τον Crool, όπως λέει και ο ίδιος); Ή έχετε φύγει όλοι για το τριήμερο οπότε έχουμε μείνει μόνο εγώ και ο Crool; Και επιμένω σε αυτό γιατί (για τρίτη φορά) θεωρώ ΓΕΛΟΙΟ να χρειάζεται να μπουν περιορισμοί σε αυτόν τον πίνακα!!!! ΓΕΛΟΙΟΤΑΤΟ!!!!!
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #74 στις: 13/02/10, 20:23 »
Από την στιγμή που κάποιοι δεν σέβονται τους συνφορουμίτες τους και τους διαχειριστές (στην συγκεκριμένη περίπτωση μετά από το μήνυμά μου λίγο πριν), θα μπαινουν περιορισμοί, θα επιβάλλονται ποινές, θα λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα... Δεν υπάρχει τίποτα γελοίο στο θέμα του σεβασμού προς τον συνομιλητή μας, στα υπόλοιπα μέλη της κοινότητας, και στους περαστικούς επισκέπτες.

Εκτός από την "καδοποίηση", κλειδώνω τη συζήτηση, την οποία θα εξαφανίσω συντόμως (αφήνω λίγο χρόνο για να ενημερωθείτε με αυτό το μήνυμα)