Σελίδες:
  • #1 από MAGGIE στις 28 Apr 2008
  • γεια σας......χρειαζομαι τη βοηθεια σας για 1 θεμα......παιζω μπασο λιγο καιρο σχετικα (απο το σεπτεμβρη) και εχς 1   4xordo ibanezgsr180 mavro.......τελευταια με εωαλαν σε μια μεταλ μπαντα(melodic death kai heavy metal)...και θελω να ρωτησς μερικα πραματα!

    τι μπασο ταιριαζει για αυτη τη μουσικη????θελω να αγορασω 1 ακομα μεχρι 1000 eurw....m aresoun ta ltd  kai ta cort kai ta dean razorback(εξωτερικα παντα!) αλλα δεν εχω ιδεα για το ειδος που ειναι προορισμενο το καθενα...

    επισης,οταν ειχα πρωτοαρχισει να παιζω,, μ ειχαν πει οτι παιζοντας θα καταλαβω τι μπασο χρειαζομαι  και τι απαιτω απο 1 μπασο, opote tha kserw ti θα θελω οταν πας για να αγορασω καινουριο...alla den niwthw  oti simvainei kati tetoio....eimai to idio asxeth opws me to 1o mou mpaso!!!!!!!kamia voithia?ειμαι 15 και κοριτσι ,οποτε μιν προτεινεται κανενα δισκολο στο πεξιμο!!!!!!!!!θελω να ειναι 4 χορδο!!!!ευχαριστω!
  • #2 από Υπνοβάτης... στις 28 Apr 2008
  • Και αν σε μισό χρόνο από τώρα είσαι σίγουρη ότι θέλεις 5 χορδο?
    Παίζεις πολύ λίγο καιρό για να μπορέσεις να κρίνεις...
    Άσε που πρέπει να δοκιμάσεις και αρκετά όργανα για να αρχίσεις να νιώθεις διαφορά!
    Καλύτερα να περιμένεις και όλα θα έρθουν! ;)
  • #3 από m@ster k@frer στις 28 Apr 2008
  • Αυτο που σου ειπαν για τον καιρο ισχυει και οχι μονο για το μπασο αλλα για καθε οργανο...
    Ομως αυτος ο "καιρος" ειναι υποκειμενικο ζητημα και παιζουν ρολο εκτος απο την αντιληπτικη ικανοτητα του καθενος,
    ο χρονος τον οποιο αφιερωνει ο καθενας καθημερινα στο οργανο κτλ κτλ κτλ....
    Εγω πιστευω οτι παιζεις λιγο καιρο (χωρις να υπονοω κατι κι εγω κιθαρα λιγο καιρο παιζω)
    για να μπορεις να βρεις τι ηχο θελεις απο το οργανο...
    BTW συμφωνω με τον Υπνοβατη σε αυτο που ειπε για το 5αχορδο
    Καλα λογια εχω ακουσει για το playability στα LTD και ακομα καλυτερα λογια για τα Cort γενικα...
    Αυτα χωρις να ειμαι μπασιστας, απλα οσα εχω ακουσει απο φιλους....
    Σιγουρα θα βρεθουν πιο καταλληλοι εδω μεσα να σε διαφωτισουν(Που ειναι ο Jezus ρε?? Κωσταααααααααααα...... τα φωτα σου στην κοπελα!! ;D ;D)


    Παρ'ολα αυτα η καλυτερη λυση θα ηταν να βγεις και να δοκιμασεις τι καθεται καλα στο δικο σου χερι...
  • #4 από Υπνοβάτης... στις 28 Apr 2008
  • Ακριβώς! Συμβουλή μου να περιμένεισ λίγο ακόμη...!
    Υπάρχουν μπάσα πριμαριστά, υπάρχουν μπάσα μπασσάτα βασικά γίνεται χαμός!
    Τα ξύλα παίζουν πολύ ρόλο...!
    Μπορεί να σου αρέσουν ας πούμε τα maple και να καταλήξεις σε ένα fender Jazzbass με 1000+ παίρνεις άνετα!
    Μην ξέχνας τα μεταχειρισμένα! Αυτά σε γενικές γραμμές...
    Ενας φίλος πήρε το πρώτο του μπάσο με αρχική 700, 350 μόνο επειδή είχε ένα σκάσιμο στο λούστρο...!
    Γενικά δηλαδή περίμενε και ψάξου πολύ καιρο!
  • #5 από Jezus στις 29 Apr 2008
  • Εγω θα προτεινα να παιξεις λιγο με την μπαντα με το μπασο που εχεις, και αν δεις πως δεν σε καλυπτει, τοτε πας για αλλο. (ή αναβαθμιση αυτου που εχεις, αν σου καθεται καλα στο χερι και δεν σε ικανοποιει ο ηχος). Γενικοτερα, μια μπαντα για να δεσει θελει καιρο, οποτε ξεκινα με αυτο που εχεις, και ξοδευεσαι αργοτερα.
    Επισης σε αυτη τη μουσικη πολοι παιζουν με χαμηλο κουρδισμα, οποτε ενα 5-χορδο δεν θα ηταν ισως ασχημη ιδεα (απ'τη στιγμη που εχεις ηδη ενα 4-χορδο). Εγω π.χ. πλεων νιωθω περιεργα οταν παιζω 4 χορδο (δεν μπερδευω χορδες κτλ, απλα ειναι περιεργη αισθηση το μικρο πλατος της ταστιερας   :) ).

    Οσον αφορα τα μπασα που ειπες, LTD εχω παιξει μονο με πολυ φθηνα, και ηταν ΦΟΒΕΡΑ ΑΝΕΤΑ στο χερι, τωρα απο ηχο τα κλασικα της κατηγοριας, τα πιο ακριβα θα πετανε φανταζομαι.
    Cort εχουν επισης κατι γνωστοι, και ο ενας βγαζει και σε συναυλιες απο τους καλυτερους ηχους που εχω ακουσει (στο στυλ που περιεγραψες παντα). Εργονομια ελαχιστα κατω απο τα προηγουμενα (ισως σε αλλο στυλ, π.χ. σλαπ, να ειναι καλυτερα)
    Dean Razorback μπασο δυστυχως δεν εχω παιξει, μονο κιθαρες  :)
    Γενικα πιστευω το καλυτερο που εχεις να κανει ειναι να αρχισεις στη μπαντα με αυτο που εχεις, και σε λιγο καιρο πας μια βολτα στα μαγαζια και δοκιμαζεις (μην περιορισεις τις δοκιμες στα παραπανω, δες οσο πιο πολλα μπορεις στα χρηματα σου). Εκει βρισκεις μια ισοροπια, να σε βολευει στο χερι, να εχει καλο ηχο, και να σου αρεσει εμφανησιακα. Πιστευωω η εργονομια ειναι οτι σημαντικοτερο, και τον ηχο τον φτιαχνεις. Και η εμφανιση μετραει, μην κρατας κατι που δεν σου αρεσει  ;)
  • #6 από TOWER OF POWER στις 03 May 2008
  • εγώ διαφωνώ με την άποψη οτι παιζω καποιο είδος μουσικης άρα πρέπει να πάρω το ταδε μπάσο.
    πιστέυω οτι πρέπει να πάρεις ένα μπάσο που να σε βολεύει γενικά
    η εξειδικευση στα οργανα και στο στυλ και στο ειδος  κλπ ερχετε με τα χρονια και με την πειρα
  • #7 από MAGGIE στις 04 May 2008
  • εννοειται πως δεν παω ακομα να δω και οτι δεν θα περιοριστω σ αυτα.... για την ωρα αρκει το δικο μου μια χαρα ειναι...απλα θελω να ακουσω γνωμες και να δω περιπου τι παιζει! δεν εχω και τα χρηματα ακομα1λολ!  τηνχ που απαντησατε αν εχει και καπιος αλλος αποωη να την ακουσω!!!!!
  • #8 από MAGGIE στις 04 May 2008
  • εννοειται πως δεν παω ακομα να δω και οτι δεν θα περιοριστω σ αυτα.... για την ωρα αρκει το δικο μου μια χαρα ειναι...απλα θελω να ακουσω γνωμες και να δω περιπου τι παιζει! δεν εχω και τα χρηματα ακομα1λολ!  τηνχ που απαντησατε αν εχει και καπιος αλλος αποψη να την ακουσω!!!!!
  • #9 από loo στις 09 Jul 2008
  • Εμένα μαρέσει που λες με "έβαλαν".Με το ζόρι το κάναν?
  • #10 από mitsakos_69 στις 28 Jul 2008
  • υπαρχει κ η λυση να αλλαξεις μαγνητες, αφου ψαξεις πρωτα βεβαια, κ πιο οικονομικο κ λιγοτερο μπερδεμα, απλα ψαξ'το καλα πρωτα..!
  • #11 από phoenix19 στις 12 Aug 2008
  • to gsr180 pou exeis,tha to proteines se kapoion pou ksekinaei twra?
Σελίδες: