Σελίδες:
  • #1 από Stinky στις 17 Jun 2008
  • Θελω να αγορασω μια κεφαλη για κιθαρα.δεν εχω ξααμπει σε αυτα τα χωραφια καθως την εβγαζα στο στουντιο.
    Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να  αγορασω καμπινα γιατι δεν εχω χωρο.
    Την κεφαλη την θελω για τα λαιβ για να εχω τον ηχομου και το κεφαλι μου καθαρο.
    Δεν θελω να διαθεσω πολλα χρηματα γιατι θα τον αλλαξω σε μερικα χρονια οταν εκγατασταθω σε μεγαλυτερο σπιτι
    (φοιτητης  ;D)

    Πεζω χαρντ ροκ και 80ς σαπιο χεβυ μεταλ

    Ειδα τον Peavey Winsor kai ton valve king στο θωμα 350 και 450 ευρω αντιστοιχα
    εχει πε3ει κανενας σας με αυτους? Καποια γνωμη η καποια αλλη προταση?
    ολα ευπροσδεκτα!

    Και αξιζει να διαθεσει καποιος τοσα χρηματα μονο για τα λαιβ?
    Ευχαριστω πολυ

  • #2 από parlats στις 17 Jun 2008
  • Γενικά το θέμα είναι ότι κάπου πρέπει να εξασκείσαι και σίγουρα σε κανένα στούντιο δε θα έχεις τον ήχο που θες.

    Κατ'εμέ στα λεφτά αυτά πάρε τον valve king 2x12 combo ο οποίος είναι πάρα πολύ καλός για τα λεφτά του, φουλ λάμπα και θα μπορείς να τα έχεις όλα. Εξάσκηση στο σπίτι, πρόβα σε στούντιο και βέβαια 100w λαμπάτα σε βγάζουν με φοβερή άνεση σε λάιβ σε οποιοδήποτε χώρο.

    Αν πάρεις κεφαλή μόνο, χωρίς καμπίνα δε λέει και απ'την άλλη θα παίζεις με τις καμένες καμπίνες του κάθε στούντιο.
  • #3 από Stinky στις 17 Jun 2008
  • το θεμα ειναι οτι πουνα κουβαλησεις combo σε αλλη πολη?
    η καμπινα ειναι λιγο πιο εθχρηστη σε αυτο το θεμα....
  • #4 από Fretwork στις 17 Jun 2008
  • Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να  αγορασω καμπινα γιατι δεν εχω χωρο.
    Την κεφαλη την θελω για τα λαιβ για να εχω τον ηχομου και το κεφαλι μου καθαρο.

    Μα αναλογα με τις καμπινες/μικροφωνα του εκαστοτε κλαμπ θα αλλαζει κ ο ηχος σου...
    Μακαρι να μπορουσαμε ολοι να φτιαξουμε εναν ηχο στο σπιτι
    και να μπορουσαμε με επιτυχια να τον αναπαραγουμε πιστα σε live κατασταση.
    Για να κανεις κατι τετοιο πρεπει να αποκτησεις  καμπινες κεφαλες κλπ
    Αν παρεις combo μπορεις ισως αλλα κ παλι αναλογα με τους χωρους αλλαζουν πολλα.
    Παρολα αυτα ειναι καλη κινηση να παρεις κατι δυνατο για live.
    Καλες αγορες!
  • #5 από Gabriel6th στις 17 Jun 2008
  • το θεμα ειναι οτι πουνα κουβαλησεις combo σε αλλη πολη?
    η καμπινα ειναι λιγο πιο εθχρηστη σε αυτο το θεμα....

    Πάρε κεφάλι και μια καμπίνα 1χ12 για το σπίτι. Να έχεις ενισχυτή και να μην τον ακούς σπίτι σου είναι λίγο πατάτα-σενάριο.

    Εφόσον παίζεις σε μαγαζιά με PA γιατί να μην πάρεις έναν προενισχυτή?
  • #6 από ...darkface... στις 17 Jun 2008
  • σωστος ο Gabriel6th  υπαρχουν παραπολυ καλες προενισχυσεις με λαμπες και ευελιξια,και σιγουρα πιο ευκολες στην μεταφορα
  • #7 από Stinky στις 18 Jun 2008
  • μπορειτε να μου προτεινετε καποιες?
    Να μην ξεφευγουν πολυ ομως... γυρω στα 500...
  • #8 από Gabriel6th στις 19 Jun 2008
  • Αφού παίζεις Hard Rock μέχρι καφρομέταλ, ENGL E530 αλλιώς κάποιο μεταχειρισμένο Rocktron Voodu...
  • #9 από Johnie Darko στις 19 Jun 2008
  • Νομιζω αν ψαχνεις για προενισχυση με καλους ηχους, δυνατοτητες συνδεσιμοτητας και κατευθειαν σε PA με καλα αποτελεσματα, πρεπει να κοιταξεις για Line6
  • #10 από ...darkface... στις 19 Jun 2008
  • vasika to roctron to prophecy kani,ala ksefevgi apo ta ikonomika s oria
  • #11 από Jezus στις 19 Jun 2008
  • Το ροκτρον προφεσυ το ειχε ο κιθαριστας μας, ειναι απο τα πιο αθλια μηχανηματα που εχω ακουσει, δεν μπορουσα ουτε ενα καλο ηχο να βγαλω απο εκει! (φυσικα του κιθαριστα μας του αρεσε λογο τζιτζικιου...)  :-\
  • #12 από Stinky στις 20 Jun 2008
  • Παράθεση
    Ειδα τον Peavey Winsor kai ton valve king στο θωμα 350 και 450 ευρω αντιστοιχα
    για αυτους τους 2 ξερετε τπτ?
  • #13 από profsokin στις 20 Jun 2008
  • Εμένα σ'αυτά τα λεφτά μου άρεσε πολύ αυτός από video στο youtube
    http://www.thomann.de/gr/epiphone_socal50.htm


    Είναι 50 ή 25 Watt..
    Τα βασικά κακά είναι ότι δεν έχει fx loop και ότι είναι τελείως άγνωστος στην Ελλάδα.. Το bonstudio που είναι αντιπρόσωπος δεν τους έχει καν στον κατάλογο, και όταν άνοιξα θέμα στο φόρουμ γι'αυτόν κανείς δεν είχε γνώμη γι αυτόν..
Σελίδες: