Αποστολέας Θέμα: λιγη βοηθεια παρακαλω!  (Αναγνώστηκε 4345 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
λιγη βοηθεια παρακαλω!
« στις: 27/12/08, 22:53 »
   Καλησπερα σε όλους!

   Ας τα παρω τα πράγματα απο την αρχη για να φτάσω στο ψητό!
   Σε μικροτερη ηλικία έκανα 5-6 χρονια μαθηματα σε αρμόνιο (μονό και μετα διπλό με πεντάλ) και θεωρια σε γνωστο ωδειο! Έχω δηλαδη μια κάποια βάση στο θέμα μουσική! Στην πορεία δεν ασχολήθηκα ποτέ ξανα με το αρμόνιο (το οποίο και πούλησα) γιατι κατάλαβα οτι δεν μου ταίριαζε αυτό το οργανο. Απλά έτυχε να ασχοληθώ γιατί... άρεσε στους γονείς μου! Οι μεγάλοι μου καημοί ειναι τα ντράμς και η κιθάρα! Έπεζα για ένα διάστημα με τα ντράμς ενός φιλου απο μόνος μου και κατάφερα να παιξω αρκετούς ρυθμούς, δίηχα, τρίηχα κτλ! Οχι τρομερά πράγματα όμως. Τελικα εχω καταλήξει να ασχοληθώ με την κιθάρα εστω και αργά (ειμαι 29 ετων).
   Το προβλημα όμως είναι με τι κιθάρα να ασχοληθώ! κλασική ή ηλεκτρική? Δεν με νοιάζει αν κάποια είναι πιο εύκολη απο την άλλη.
   Mερικα απο τα ακούσματα μου αυτο το διάστημα ...:

   *

 
   *


   *


Αποσυνδεδεμένος Ερασιτέχνης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω!
« Απάντηση #1 στις: 07/01/09, 18:59 »
Γεια σου φίλε μου,

Πάγια άποψη μου είναι να ξεκινάει κανείς με την ακουστική μορφή του κάθε οργάνου. Σε βοηθάει να το κατανοήσεις καλύτερα, αφού τυχόν ατέλειες στο παίξιμο σου δεν καλύπτονται από εφέ, ενώ συγχρόνως μπορείς πιο εύκολα να σχηματίσεις τις πρώτες μελωδίες ή ρυθμούς με αξιοπρέπεια. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με μία ακουστική μελετώντας παράλληλα πένα και δάκτυλα (αφήνοντας νύχια) στο δεξί χέρι. Μετά θα μπορείς να περάσεις ευκολότερα σε ηλεκτρική ή κλασική .
Δουλειά, μελέτη, διάβαζε τακτικά το forum και το αποτέλεσμα θα ερθει…
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους;
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
Κ.Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 922
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω!
« Απάντηση #2 στις: 07/01/09, 19:16 »
Γεια σου φίλε μου,

Πάγια άποψη μου είναι να ξεκινάει κανείς με την ακουστική μορφή του κάθε οργάνου. Σε βοηθάει να το κατανοήσεις καλύτερα, αφού τυχόν ατέλειες στο παίξιμο σου δεν καλύπτονται από εφέ, ενώ συγχρόνως μπορείς πιο εύκολα να σχηματίσεις τις πρώτες μελωδίες ή ρυθμούς με αξιοπρέπεια. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με μία ακουστική μελετώντας παράλληλα πένα και δάκτυλα (αφήνοντας νύχια) στο δεξί χέρι. Μετά θα μπορείς να περάσεις ευκολότερα σε ηλεκτρική ή κλασική .
Δουλειά, μελέτη, διάβαζε τακτικά το forum και το αποτέλεσμα θα ερθει…

Συμφωνω και εγω με τα παραπανω.Επισης θα σε συμβουλευα αν βεβαια εχεις τη οικονομικη δυνατοτητα,να βρεις ενα καλο δασκαλο για τα πρωτα βηματα σου.θα συντομευσεις κατα πολυ την πορεια σου προς το καλλιτερο,σε οποιο στυλ αποφασισεις να ακολουθησεις.Η ηλικια δεν παιζει ρολο,αν εχεις χρονο και υπομονη και φυσικα,καταφερνεις μεσω του αυτιου να υλοποιεις αυτα που ακους στην κιθαρα.Α!!και παρε και ενα καλο κουρδιστηρι.. ;)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος NickP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω!
« Απάντηση #3 στις: 08/01/09, 14:33 »
Μάλλον αυτο θα κάνω! Ρώτησα και καποια αλλα παιδια που παιζουνε κιθαρα και μου ειπανε το ιδιο!
Ακουστικη κιθάρα βρηκα μια... οχι και την καλύτερη αλλα ιδανική για αρχή! Όταν περάσω σε ηλεκτρική στην πορεία τι προτείνετε? Μια οικονομικη λυση οπως αυτες παρακάτω ή κατι καλύτερο?

(191 ευρω)
http://www.behringer.com/EN/Products/GUITAR-PACK.aspx 

(234 ευρω)
http://www.tradingpost.com.au/Musical-Instruments-Equipment/Guitars-Equipment/Guitars/AdNumber=W1078937579066?CRDealerID=U_gKoQwk.woAAAEa5k0g3xbX&HotlistView=true

(245 ευρω)
http://www.abcmusic.co.uk/product.php/1767/114/

Αποσυνδεδεμένος Ερασιτέχνης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω!
« Απάντηση #4 στις: 08/01/09, 17:10 »
NickP δεν κοίταξα καθόλου τα Link που έβαλες για έναν απλό λόγο:
Η άποψη μου (όχι μόνο για την κιθάρα αλλά και για οτιδήποτε καινούριο ξεκινάει κανείς να μάθει ) είναι: Παίρνεις ένα φτηνό απλό όργανο (το οποίο ήδη βρήκες) και σιγά σιγά παίζοντας βλέπεις τις πρώτες ατέλειες (ατέλειες  για εσένα) παίρνεις κάτι λίγο καλύτερο, βλέπεις νέες ατέλειες κ.λπ.
Με λίγα λόγια δημιουργείς τα δικά σου κριτήρια με βάση την δική σου εμπειρία.
Το καλύτερο όργανο για κάποιον μπορεί να είναι το χειρότερο για κάποιον άλλον. Αντικειμενικά κριτήρια ξεκινούν από ένα επίπεδο και πάνω…
Άρα ένα ένα τα βήματα...
Λίγο αιρετική η αποψη μου αλλά πιστεύω ότι έτσι λειτουργω καλύτερα.
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους;
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
Κ.Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 922
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω!
« Απάντηση #5 στις: 08/01/09, 23:36 »
Αν εχεις αποφασισει να παρεις και ηλεκτρικη,απο αυτες που παραθετεις θα σου προτεινα την ibanez για πολλους λογους.ειναι ομως προσωπικη μου αποψη.
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/07, 19:47
από Steel Dragon
6 Απαντήσεις
4276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 15:36
από paloukwths
10 Απαντήσεις
5364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 23:35
από phoenix19
12 Απαντήσεις
5544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 13:18
από profsokin
15 Απαντήσεις
5851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 03:11
από jim.ni
10 Απαντήσεις
4585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 23:54
από hot_sauce (φλουτσ)
Λιγη βοηθεια

Ξεκίνησε από poliasxetos Εφέ

5 Απαντήσεις
3177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 12:30
από Dr Bluz (G.K.)
9 Απαντήσεις
3655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/09, 19:03
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
4815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/09, 14:15
από gdevelek
3 Απαντήσεις
2258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/10, 21:10
από rockflea