Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη μαγνητων!Λιγη βοηθεια.....  (Αναγνώστηκε 4815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια χαρα σε ολους.Εχω μια cort strato (θα μου πειτε τωρα τιμς λεει......αλλα εμενα με ικανοποιει αρκετα), εκτος....ισως....απο τους μαγνητες! Και λεω ισως γιατι δεν ειχα αλλες stratocaster και δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για το πως θα επρεπε να ακουγονται οι μαγνητες σε μια stratocaster..... Και γι αυτο πιστευω πως με την αλλαγη μαγνητων μαλλον θα αναβαθμιστει αρκετα ο ηχος της. Και γι αυτο θα παραθεσω τα παρακατω ερωτηματα....
1) λογο οικονομικων σκεφτομαι να τους αλλαξω εναν εναν , πρωτα τον bridge, και μετα τον neck, τον μεσσαιο μαλλον δεν θα τον αλλαξω εκτος και αν προκυψει κατι, διοτι δεν τον χρησιμοποιω σχεδον καθολου.....
2) θελω κατι που να μπορω να βρω στην ελλαδα ευκολα και σχετικα με μετρια τιμη(μη μου βγει κανενα 150 ευρω ο ενας)
3) να ακολουθησω την οδο των seymour duncan ή κατι αλλο?
4) Για τον bridge μηπως να δοκιμασω κανεναν διπλο σε μεγεθος μονου (τυπου jb junoir) ή να συνεχισω με μονους που μου αρεσει πολυ ο ηχος τους?Huh?Huh???
 και αν ναι, τι γνωμη εχεται για τον jb-junior και τον  Little '59  ?
5) Δεν θελω κατι που να εχει συγκεκριμενα περισσοτερα μεσσαια ή πριμα, απλως να καλυτερευσω λιγο τον ηχο της, να μην εχει μεγαλη εξοδο σε φυσιολογικα επιπεδα hum και να μπορω να εχω καπως πιο blues ηχο μεχρι το πολυ hard rock.....
Αυτα, ευχαριστω για την υπομονη.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/09, 11:46 από TASOSGR »

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων!Λιγη βοηθεια.....
« Απάντηση #1 στις: 21/04/09, 18:00 »
Καλησπέρες,

οι duncan έχουν εγγυημένο αποτέλεσμα (στο λέω εκ πείρας). Αν σου αρέσει ο ήχος των μονών, τότε βάλε μονούς και στις 3 θέσεις.

Εμένα προσωπικά, δε με τρέλαναν, ούτε ο Little 59 Ούτε ο JB Junior και στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον, λίγο μοιάζουν με τους αντίστοιχους full sized humbuckers, πάντως είναι γεγονός πως ο JB jr το γκαζάκι του το 'χει.

Είπες ότι θες κάτι που να μπορείς να βρεις Ελλάδα, το ζήτημα είναι ότι υπάρχουν οι μαγνήτες GFS που έχουν φοβερή σχέση ποιότητας/τιμής, το μόνο κακό στη δική σου περίπτωση είναι οτι θα πρέπει να τους πάρεις απο το internet.

Για καλύτερα αποτελέσματα πάντως στο εγχείρημά σου, καλύτερα να αλλάξεις και τα υπόλοιπα ηλεκτρικά (ποτενσιόμετρα, 5θέσιο)

ότι θες, εδώ είμαστε!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων!Λιγη βοηθεια.....
« Απάντηση #2 στις: 21/04/09, 18:14 »
offtopic

όταν θα θελήσω εγώ να αλλάξω μαγνήτες θα ρίξουμε γέλιο....θα σας πρήξω! :P

offtopic

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων!Λιγη βοηθεια.....
« Απάντηση #3 στις: 21/04/09, 20:04 »
Αν και δεν εχω τετοιους μαγνητες, μου αρεσουν πολυ περισσοτερο οι μονοι σε μεγεθος διπλου της Ντιμαρζιο, εν σχεσει με τους Ντανκαν.

Αν σου αρεσουν οι μονοπηνιοι, τοτε σιγουρα παρε κατι σε μονο για τον λαιμο, ισως καποιον νοιζλες, και το σκεφτεσαι για τη γεφυρα, οπου ενας οχι ΠΟΛΥ καυτος διπλος ειναι νομιζω καλυτερη λυση απο τον μονο στο 99% των περιπτωσεων. Τι σκατα, παιζεις φανκ?

Κανε επισης το εξης. Ξεβιδωσε το πικαρντ σου και ριξε μια ματια απο κατω. Δες μηπως η κιθαρα ειναι σκαμμενη για διπλο στη γεφυρα, παροτι φοραει μονο. Πολλες στρατ ειναι ετσι. Και τα λεμε, ισως και για κανονικο διπλο (dimarzio breed ftw!).

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων!Λιγη βοηθεια.....
« Απάντηση #4 στις: 21/04/09, 23:20 »
περνει και διπλο....απλως δεν μου αρεσουν οι διπλοι στην strato! και σιγουρα προτιμω τους μονους απλως ελεγα μπας και οι διπλοι σε μεγεθος μονου κανουν εξισου καλα την δουλεια τους. η αληθεια ειναι οτι απο οσο εχω ψαξει εχω βγαλει το συμπερασμα οτι καλοι ειναι αλλα δεν λενε και τοσο.......οποτε παω για μονους!

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων!Λιγη βοηθεια.....
« Απάντηση #5 στις: 21/04/09, 23:23 »
τι λετε για τον duncan ssl-5?για bridge?

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων!Λιγη βοηθεια.....
« Απάντηση #6 στις: 01/05/09, 16:30 »
Καλός είναι! αλλά μέχρι να τον βάλεις στην κιθάρα σου και να τον ακούσεις, δε θα ξέρεις άμα σου κάνει!

btw και για το spam της υπόθεσης, πουλάω έναν σχεδόν καινούριο duncan alinco 2 pro αλλά για middle/neck θέση και άμα θες στον βάζω και τσάμπα  :P  :P  :P

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων!Λιγη βοηθεια.....
« Απάντηση #7 στις: 13/05/09, 12:42 »
Υπάρχει ενας ταπεινός και φτηνός μαγνήτης για strat bridge (που παρεπιπτόντος τον βαζoυν ο Robin Trower και ο Jimmy Vaughan στις δικιες τους...και ξερουν λίγα πράγματα απο stratocaster!) που πιστεύω ότι ειναι ότι πρέπει για να ξεκινήσει κανείς το πολύ μπλεγμένο θεμα που λέγεται 'Ποιόν μαγνήτη για bridge στην stratocaster μου'. Ειναι ο Fender Tex Mex. Δοκιμάστε τον και θα με θυμηθείτε!

Επειτα, Τασο, δεν μας λές ποιά Cort εχεις. Καποιες Cort εχουν Mighty Mite μαγνητες επάνω, που ειναι παρα πολύ καλοί (ασε δηλαδη που και οι ίδιες οι Cort μια χαρα κιθάρες ειναι...)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Αλλαγη μαγνητων!Λιγη βοηθεια.....
« Απάντηση #8 στις: 13/05/09, 13:06 »
Εγώ θα σου πρότεινα να δεις αυτούς και μάλιστα λόγω της προσφοράς 60% στην τιμή να τους πάρεις μιά κι έξω....
Τους πέρασα προχτες στην ασπρούλα μου και καλά που πήρα δυο σετ (S1, S2, S3) και δεν μου τους πήρε ο εξάδερφός μου.....
Φοβεροί και vintagiaρηδες.-

http://www.elderly.com/new_instruments/items/BLS1.htm

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων!Λιγη βοηθεια.....
« Απάντηση #9 στις: 25/05/09, 14:15 »

Είπες ότι θες κάτι που να μπορείς να βρεις Ελλάδα, το ζήτημα είναι ότι υπάρχουν οι μαγνήτες GFS που έχουν φοβερή σχέση ποιότητας/τιμής, το μόνο κακό στη δική σου περίπτωση είναι οτι θα πρέπει να τους πάρεις απο το internet.


έχω αγοράσει τέτοιους μαγνήτες, μου ήλθαν γρήγορα και καλά πακεταρισμένοι, και ζήτησα να μου βάλει ο τύπος χαμηλώτερη τιμή στο πακέτο για να αποφύγω δασμούς και το έκανε, άψογος

αυτή τη στιγμή έχουν μερικές προσφορές για τρείς μαγνήτες για στρατοκάστερ, στα 17 δολάρια και οι τρεις μαζί

http://store.guitarfetish.com/clse.html

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
10175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/04, 13:28
από Arg0
105 Απαντήσεις
54442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/07, 22:13
από kkmspm (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
11877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
15 Απαντήσεις
6542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
Λιγη βοηθεια

Ξεκίνησε από poliasxetos Εφέ

5 Απαντήσεις
3177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 12:30
από Dr Bluz (G.K.)
2 Απαντήσεις
2828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 16:05
από ibanezman
9 Απαντήσεις
3655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/09, 19:03
από Απόλλων
23 Απαντήσεις
7765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/14, 12:00
από vegos