Σελίδες:
  • #1 από Shineonsyd στις 05 Mar 2010
  • Καλησπερα μαγκες...

    Εδω και καιρο ( πανε 4 χρονια) εχω αρχισει και απογοητευομαι ολο και περισσοτερο με τον κοσμο οσον αφορα την μουσικη τουλαχιστον ( ενα απο τα 390481 θεματα που μπορει καποιος να απογοητευτει)..Γεννηθηκα βεβαια στον αποηχο των θεαματικων 60s,των punk n metal 70s/80s και ηρθε να δωσει τελος σε μια ξεφρενη μουσικη ανθιση η δεκαετια των 90s  με τους φοβερους Pearl jam/Nirvana κ.ο.κ. .Και δεν θα αρχισω με την ελλινικη μουσικη ( ρεμπετικα κ.ο.κ) γιατι θα πιασει σελιδες η υποθεση.

    Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης.ΠΩΣ!!! γινεται ο κοσμος να εχει φτασει σε τετοιο μουσικο χαλι...να μασ πλασαρουν τους ονιραμα τον καθε σκιλα και 123128312 μαλακες για μουσικη...
    Οκ με λιγο πονο λες δεν γ**ιεται δεν τους ακουωω...μετα ερχεται και το δευτερο...καθε νεος κιθαριστας( μιλαω γι'αυτους μιας κ ειμαι κ γω κιθαριστας) αντι να θελει να μιλησει μεσα απο το οργανο του,να μας ταξιδεψει στα συναισθηματα του με την μουσικη του επαναπαυεται στην ταχυτητα π εχει αποκτησει με ενα οργανο και με αυθαδια να θελει να λεγεται μουσικος η και κιθαριστας επειδη ανεβοκαταιβενει την ταστιερα σε μια περιεργη κλιμακα σε δευτερολεπτα...Πολλοι λενε επιδειξη τεχνικης.μα ρε παιδια το μονο π κανουν αυτοι ειναι να ωθουν ολο και πιο πολυ κοσμο στο να διαχωριζουν την μουσικη με την τεχνικη..οσο γ αυτους π προτιμανε το ελληνικο στιχο Πως φτασαμε απο τιν εποχη του σιδηροπουλου/τρυπεσ κ.α να ακουμε ψωφιες μπαντες..

    Δυστυχως αν και κακως διατυπομενα ( ειχα να πω απειρα πραματα αλλα θελω ν πιασετε το γενικο feeling) φταιμε και μεις.που οταν πηγαμε στο ωδειο πρωτη φορα δεν μας εντυπωσιασε η μουσικοτητα του κομματιου που μας επεξε ο δασκαλοσ παρα το γρηγορο shredd  π εκανε χωρις ιχνος συναισθηματος.φταιμε και μεις που  φτασαμε στο σημειο να λεμε καλο κιθαριστα αυτον π τρεχει της νοτες αντι να τισ διαλεγει προσεκτικα .

    θα ηθελα να ακουσω γνωμες πανω σ αυτο κ ποσο μαλλον κριτικες.ξαναλεω ειναι καπωσ κακα διατυπωμενα

  • #2 από Μητσάκος στις 05 Mar 2010
  • Για μένα δεν έχει νόημα η ενασχόληση με τέτοια θέματα συζήτησης. Στο χέρι του καθενός είναι να φιλτράρει αυτά που του πλασάρουν.
  • #3 από Dr Bluz (G.K.) στις 05 Mar 2010
  • Φιλε ShineonSyd εχει απολυτο δικιο ο mits@kos...
    Εσενα σου πλασαρουν Onirama, Πεγκυ Ζηνα, Rusty Cooley για ποπ ροκ μπαντα, λαικη μουσικη και ''βιρτουοζε'' κιθαριστα...Στο χερι σου ειναι να ψαξεις (εν ετει 2010 ειναι το ΜΟΝΟ ΕΥΚΟΛΟ) και να ''ανακαλυψεις'' ανθρωπους που εκφραζουν συναισθηματα με τη μουσικη τους.
    Τα παραπανω παραδειγματα ειναι εντελως τυχαια και εννοειται πως ΣΕΒΟΜΑΙ απεριοριστα και τους τρεις προαναφερθεντες καλλιτεχνες, οπως και τον καθενα που ανηκει στη δισκογραφια (ειτε λεγεται U2, ειτε Στελλα Μπεζαντακου). Ολοι χρειαζονται ;)
    Φιλε ShineonSyd εχει απολυτο δικιο ο mits@kos...
    Εσενα σου πλασαρουν Onirama, Πεγκυ Ζηνα, Rusty Cooley για ποπ ροκ μπαντα, λαικη μουσικη και ''βιρτουοζε'' κιθαριστα...Στο χερι σου ειναι να ψαξεις (εν ετει 2010 ειναι το ΜΟΝΟ ΕΥΚΟΛΟ) και να ''ανακαλυψεις'' ανθρωπους που εκφραζουν συναισθηματα με τη μουσικη τους.
    Τα παραπανω παραδειγματα ειναι εντελως τυχαια και εννοειται πως ΣΕΒΟΜΑΙ απεριοριστα και τους τρεις προαναφερθεντες καλλιτεχνες, οπως και τον καθενα που ανηκει στη δισκογραφια (ειτε λεγεται U2, ειτε Στελλα Μπεζαντακου). Ολοι χρειαζονται ;)

    Τελος δε συμφωνω στο περι μουσικης και ''μουσικης''...Τα παντα ειναι ΜΟΥΣΙΚΗ. Οι Pearl Jam και οι Nirvana που εσενα σου μιλανε μεσα σου, εμενα δε μου λενε απολυτως τιποτα. Δε σημαινει οτι ειναι ''μουσικη''.
    Απλα υπαρχουν διαφορετικα γουστα. Αν ειχαμε ολοι τα ιδια θα υπηρχε μονο ενας αντε το πολυ δυο καλλιτεχνες σε καθε ειδος.
  • #4 από Lo.Lee.Ta στις 05 Mar 2010
  • Για να μην παιδεύεσαι φίλε μου, θα σου απαντήσω παρόμοια με τον παραπάνω συμφορουμίτη. Απαντώντας με το όνομα του. G.(ούστο) Κ.(ριτική).

    Καθένας κρίνει, ανάλογα με τα γούστα του. Τώρα για το αν υπάρχει ένας τρόπος να κοιτάμε τα πράγματα, από μία οπτική γωνία, που είναι και η σωστή, η ωραία, η αληθινή και τα λοιπά και τα λοιπά...πας να μπλεχτείς με τα πίτουρα και θα σε φάνε οι κότες. Για μένα καλά κάνεις, αλλά θα βγάλεις άκρη μόνο για την πάρτυ σου.
  • #5 από Shineonsyd στις 05 Mar 2010
  • Το προβλημα ομως ειναι οτι προοθουνται σκουπιδια και οι καλοι μουσικη μενουν στην αφανια η απλα γινονται εμπορευμα οπως το καθε τι αληθινο.
    Δεν αναρωτιεστε γιατι ολοι π θελουν να ακουστει η μουσικη τους σκεφτονται πως να φυγουν απο την ελλαδα Η το πως ειναι σχεδον αδιανοητη η προωθηση τους παραμενοντας στην underground σκηνη?

    Και εχω λογο να πιστευω οτι το γουστο δεν ειναι απλα οτι αρεσει στον καθενα.ειναι η ολοκληρη διαπεδαγωγιση π εχει απο τα μικρα του  χρονια μεχρι κ αργοτερα.
    Πως γινεται ενα παιδι σχολειου που ολη μερα ακουει σκιλαδικα π του το πλασαρουν για <λαικη/ρεμπετικη> μουσικη οταν τα πραγματικα λαικα εχουν τοσο βαθιες ριζες και ειναι απιστευτα ποικιλοχρωμα
    να ξεχωρισει ?
     και εννοειται δεν λεω να στραφει ολος ο κοσμος σε δυο ειδη μουσικης.Απλα για μενα ειναι χρεος καθενος π σεβεται τον εαυτο του να ασκει κριτικη στα σημερινα σκουπιδια π θελουν να λεγεται μουσικη..

  • #6 από Germ1984 στις 05 Mar 2010
  • Οταν τα χρήματα γίνονται αυτοσκοπός οι ιδέες και η φαντασία στερεύουν. Κρίμα που η μουσική στην Ελλάδα και όχι μόνο, έχει γίνει τα τελευταία χρόνια junk food.
    Πολύ ωραία τα περιγράφεις.

    Το θέμα της μουσικής "εξέλιξης" και διαπαιδαγώγησης ενός ανθρώπου είναι συνάρτηση πάρα πολλών πραγμάτων. Οι υφιστάμενες κοινωνικές συνθήκες στην Ελλάδα μπορούν να μας βοηθήσουν να ερμηνεύσουμε και το επίπεδο της μουσικής παραγωγής στην χώρα.
    Με λίγα λόγια, όταν γύρω σου επικρατεί σαπίλα και απογοήτευση γενικότερα, μην περιμένεις και η μουσική που προβάλλεται να είναι καλύτερη. Η καλύτερη ασυμπεριφορά για έναν νέο μουσικό (κ όχι μόνο) είναι να αντισταθεί στην υποκουλτούρα της εποχής και να προσπαθήσει να εκφράσει τον εαυτό του κ' μόνο μέσα από τη μουσική του.
  • #7 από Dr Bluz (G.K.) στις 05 Mar 2010
  • Ρε παιδια με το συμπαθιο κιολας ειναι δυνατον εν ετει 2010 να μιλαμε για το ελληνικο περιβαλλον και διαπαιδαγωγηση?
    ΟΛΑ ειναι πλεον ενα κλικ μακρια...Η μουσικη εχει ξεφυγει απο τα στενα ορια καθε χωρας.
    Το αν καποιος ακουσει οτι του πλασαρει το MTV και το MAD ειναι δικη του υποθεση και δε βρισκω κατι κακο σε αυτο, εφοσον διασκεδαζει και περναει καλα. ;)
  • #8 από Shineonsyd στις 06 Mar 2010
  • ΡΕ G.K ειναι σαν να μ λες αν καποιος τρωει σκατα ειναι δικη του υποθεση.Μα αν δεν εχει μαθει να τρωει τιποτα αλλο?
  • #9 από s.s. στις 06 Mar 2010
  • Noμίζω ότι όλοι μαζί μπορούμε να καταλήξουμε σε κάποιους κοινούς τόπους.

    Πρώτον η λαικοπόπ μουσική που γνώρισε μεγάλη άνθηση στις αρχές των 00΄s και κορυφώθηκε το 05 με την Παπαρίζου έχει πεθάνει οριστικά.Επειδή γίνεται πολύς λόγος για τους ονιράμα και πόσο καταστρέφουν την μουσική μας,σοβαρά τώρα έχετε ρωτήσει καποιον 20συν τι ακούει και σας απάντησε ονιράμα?Δηλαδή άμα ισχύει δείξτε τον μου να πάμε να τον βαρέσουμε.Ακόμα και το trent χατζηγιάννη έχει αρχίσει να ξεπερνιέται σιγά σιγά σε σχέση με τον χαμό που γινόταν πριν 2 χρόνια

    Δεύτερον έχουν πεθάνει προ πολλού τα μουσικά κανάλια(mad,mtv).Ποιός θα στηθεί σοβαρά να περιμένει να δει ένα βίντεοκλιπ από την στιγμή που το βρίσκει με 2 κλικ στο νετ.Οπότε ψιλοάκυρη και η ένσταση περι μη προώθησης νέων συγκροτημάτων από την tv.

    Oπότε τι μένει?Οι κλασσικοί σκυλάδες που εντάξει έχουν εντρυφήσει σε αυτόν τον τρόπο διασκέδασης και βγάζουν στα σκυλάδικα την καψούρα και το άγχος τους(δεν με ενοχλεί κάτι σε αυτό),οι κλαμπόβιοι που ακολουθούν τον κλασσικό τρόπο διασκέδασης του νεοέλληνα και είναι οι ίδιοι ουσιαστικά που γεμίζουν την εκάστοτε παπαρίζου και βανδή και τα 15χρονα που σιγά σιγά θα αρχίσουν να ακούν και αυτά radiohead.
    Προσωπικά από θέμα δυνατότητας εύρεσης καλών πραγμάτων δίχως να χρειάζεται κάποιος άλλος να στα δείξει ή να σε εμποδίσει να τα δεις,βλέπω την κατάσταση καλύτερη από ποτέ.
  • #10 από Dr Bluz (G.K.) στις 06 Mar 2010
  • ΡΕ G.K ειναι σαν να μ λες αν καποιος τρωει σκατα ειναι δικη του υποθεση.Μα αν δεν εχει μαθει να τρωει τιποτα αλλο?

    Προσπαθω να σου εξηγησω πως το αν κατι θεωρειται ΣΚΑΤΑ ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ υποθεση.
    Οτι ειναι σκατα για σενα για καποιον αλλο ειναι αριστουργημα...
    Με την ιδια λογικη μερικα τραγουδακια των Nirvana ειναι ΠΑΙΔΙΚΑ (και για μερικους ΣΚΑΤΑ) για καποιους σε συγκριση με αριστουργηματα (κατα τη γνωμη τους) της κλασικης μουσικης του 18ου και 19ου αιωνα.

    Κανοντας λοιπον εικασιες και δινοντας ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ και ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ αποψεις το θεμα δεν παει πουθενα...
    Για αυτο ακου εσυ αυτο που σου κανει κεφι, ειτε ειναι Nirvana, ειτε ειναι Metallica ειτε ειναι Μακης Χριστοδουλοπουλος και μην κρινεις τις αποψεις και τα γουστα των αλλων.
    Τα trends και οι προωθησεις ειναι τοσο παλια οσο και η μουσικη και δεν μπορει να κανει κανεις τιποτα για αυτο.
  • #11 από FloatingPoint στις 07 Mar 2010
  • διαβάζω από μέρες τα δικά σας και σήμερα είπα να γραφτώ κι εγώ για να απαντήσω στο άρθρο του shineonsyd. αν και δεν έχω πολλά να πω επιπλεον. σχεδόν όλα τα είπε ο s.s και τα συμπλήρωσε ο G.K στο τέλος. shineonsyd σαβούρα στη μουσική σκηνή κάθε χώρας υπάρχει εδώ και 10 δεκαετίες. εσύ άκου ό,τι σου αρέσει και τα υπόλοιπα πέταξέ τα.
    κι εγώ ήμουν σ' ένα κλαμπάκι όλη νύχτα και σαβούρωσε το κεφάλι μου από αυτά που άκουγα. σηκώθηκα κι έφυγα μόνος μου παρατώντας την παρέα μου για να έρθω σπίτι και να φτιάξω ένα καφέ για να χαλαρώσω. χαλάρωσε κι εσύ κι άκου όποια μουσική σου αρέσει. για μένα πάντως πατάτες είναι και οι νιρβάνα που αναφέρεις και οι οινιράμα κλπ.
    στο τέλος είναι αυτό που λέει κι ο G.K και μαζί του συμφωνώ. εδώ άλλοι σκοτώνονται ακόμα να πετάνε γαρδένιες με τις καλάθες στην ψόφια Δημητρίου. εντάξει για μένα είναι ψόφια αλλά για άλλους είναι μοναδική σταρ. και τι να λέμε τώρα. σημασία έχει ότι όποιος θέλει σήμερα ν' ακούσει ποιοτική μουσική μπορεί να την ακούσει. thanks to the computers and the internet.:D
  • #12 από blackmorefan στις 07 Mar 2010
  • Φίλε Shineonsyd για να πλασάρονται κάποιες μουσικές σημαίνει πως τις ακούει η μαζα. Εννοώντας μάζα δεν εννοώ τα κοινώς λεγόμενα "πρόβατα" αλλά το μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Μην ξεχνάς άλλωστε πως η μάζα στα 70s άκουγε τους σημερινούς θεούς Led Zeppelin, Deep Purple και Pink Floyd. Τώρα, εμένα προσωπικά, αν μου αρέσει κάποιος μουσικός που δεν πολυπλασάρεται από τις πολυεθνικές ψάχνω και βρίσκω τα τραγούδια του. Τέλος, αν κάποιος δεν θέλει να επηρεαστεί από τον βομβαρδισμό των ΜΜΕ το κάνει και να σου θυμίσω ότι οι "θεοί" Nirvana ήταν ενοούμενοι του MTV που σήμερα πλασάρει τους "καλλιτέχνες" που ανέφερες. SHINE ON
Σελίδες: