Αποστολέας Θέμα: Αγορά turntable ( πικαπ )...  (Αναγνώστηκε 10921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Αγορά turntable ( πικαπ )...
« στις: 26/10/08, 22:19 »
Ενώ μέχρι πριν από λίγο καιρό ήμουνα εντελώς αντίθετος με την χρήση πικαπ ( άραγε αυτή είναι η ελληνική λέξη ή απλα έτσι έχει συνηθιστεί να τα λέμε? ) πριν λίγες μέρες πήγα σε ένα φιλικό σπίτι στο οποίο ο ιδιοκτήτης είχε πικαπ για να παίζει τους δίσκους του και μπορώ να πω ότι είναι φοβερή η αίσθηση και η ατμόσφαιρα που μπορείς να φτιάξεις...
Από τότε κόλλησα και σκέφτομαι να αγοράω ένα... έψαξα στα γνωστά γερμανικα ιντερνετικά καταστήματα και βρήκα μερικά...
Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πολλές επιλογές και εγώ είμαι εντελώς άσχετος...
Οπότε θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες για το ποια στοιχεία πρέπει να κοιτάω...
Ακούω συγκεκριμένες προτάσεις για συγκεκριμένα καταστήματα ινερνετικά αλλά και κανονικά πρωτα σε πειραια και μετα σε αθήνα...
Α, μπορώ να διαθέσω 150-200 €...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #1 στις: 27/10/08, 09:28 »
Έχω το κλασικό και φημισμενο Technics SL1210Mk2 http://www.djkit.co.uk/product.php?id=270&cat=80 σε μετρια κατασταση (λογω χρησης σε μαγαζι) αλλά με καινουργια σχεδον αχρησιμοποιητη κεφαλη/βελονα (κοστους 50€). Αν σε ενδιαφερει, στειλε ΠΜ.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #2 στις: 27/10/08, 10:15 »
Ας πούμε ότι η τιμή του Βραζίλη είναι πολύ καλή και το παίρνεις. Δίσκους έχεις να παίξεις;  ;D
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #3 στις: 27/10/08, 11:56 »
Έχω το κλασικό και φημισμενο Technics SL1210Mk2 http://www.djkit.co.uk/product.php?id=270&cat=80 σε μετρια κατασταση (λογω χρησης σε μαγαζι) αλλά με καινουργια σχεδον αχρησιμοποιητη κεφαλη/βελονα (κοστους 50€). Αν σε ενδιαφερει, στειλε ΠΜ.


Thanks βραζίλη αλλά προτιμώ να πάρω κάτι καινούριο ( έχω ένα κόλλημα με τα μεταχειρισμέμενα ) γιατί σκέφτομαι να αγοράσω σιγά σιγά και ενισχυτή και ηχεία για να φτιάξω κάτι καλό... Επίσης δεν ενδιαφέρομαι και τόσο άμμεσα...

Ας πούμε ότι η τιμή του Βραζίλη είναι πολύ καλή και το παίρνεις. Δίσκους έχεις να παίξεις;  ;D


 ;D :P ;D Δεν έχω.... Κανα δυο σκέφτομαι να αγοράσω όταν πάρω το μηχάνημα ( υπάρχει ένα πολύ ωραίο μαγαζάκι στον πειραια που μένω ), θα κανω τραμπα και μερικούς από φίλους και σιγά σιγά θα αρχίσω να φτιάχνω την συλλογή μου...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #4 στις: 27/10/08, 12:50 »
Κατά τη γνώμη μου, ένα βινύλιο έχει πλέον συναισθηματική αξία.. Πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να βάζει το Animals των Pink Floyd μόνο και μόνο για να ακούσω τα χριτς-χρατς πριν το Pings on the Wing I.. Μου θυμίζει άλλες εποχές.. Όμως αν θελήσω να ακούσω μουσική με καλή ποιότητα δεν θα προτιμήσω ένα βινύλιο από ένα cd (προσοχή όχι mp3)..

Επομένως εφόσον δεν είχες βινύλια (αν κατάλαβα καλά) όταν ήσουν μικρότερος και δεν έχεις συνδεθεί συναισθηματικά με αυτά, φαντάζομαι ότι μια μικρή "ξενέρα" θα την νιώσεις με την πρώτη ακρόαση.. Θα μου πουν πολλοι, αν πάρεις ένα state-of-the-art πικάπ και συντηρείς το δίσκο πολύ καλά, τότε η ποιότητα είναι καλύτερη.. Δεν ξέρω, ποτέ δεν είχα πολύ καλό πικάπ (ένα Technics έχω, μοντέλο δεν θυμάμαι, έχει ένα πορτοκαλί φωτάκι πάντως όταν παίζει :)) αλλά αν είναι να δώσεις μια περιουσία για ένα πικάπ και να βάζεις γάντια όταν παίζεις δίσκους για να μην τους χαλάσεις μου φαίνεται δώρο-άδωρο..

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #5 στις: 27/10/08, 15:32 »
Προτεινω το πικαπ που θα παρεις να εχει και θυρα USB ετσι ωστε αν βρεις κανα παλιο σπανιο βινυλιο να κανεις μεταφορα στον υπολογιστη. Μερικα λινκ που βρηκα για αγορες.

http://www.skroutz.gr/c/341/PIKAP.html?page=1
http://www.meg**arket.gr/pickup-c-211_598.html
http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=index&cPath=101_106
http://www.technixx.gr/detail.jsp?gruppe=970936

Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #6 στις: 27/10/08, 16:07 »
αν είναι να δώσεις μια περιουσία για ένα πικάπ και να βάζεις γάντια όταν παίζεις δίσκους για να μην τους χαλάσεις μου φαίνεται δώρο-άδωρο..

Η ευκολία στη χρήση των cd σε σχέση με τα βινύλια είναι ασύγκριτη. Ο δίσκος θέλει μεγαλύτερη και καλύτερη συντήρηση, προσοχή στη χρήση, κλπ.
Θυμάμαι όταν έκανα 2ωρο πρόγραμμα σ' ένα σταθμό που κουβαλούσα κάθε μέρα τουλάχιστον 30 δίσκους. Μου "έβγαινε" η μέση και η πλάτη από το κουβάλημα. Τώρα με ένα memory stick βάρους 15 γραμμαρίων καθαρίζεις για μια εβδομάδα τουλάχιστον.

Επειδή φίλε sakman δεν έχεις βινύλια θα σου πρότεινα να μην "ξανοιχτείς" πολύ. Αν γουστάρεις τη φάση του πικάπ, πάρε ένα, αγόρασε (είναι πλέον πολύ ακριβότεροι από τα αντίστοιχα cd) ή δανείσου κάποιους δίσκους και δες πως σε πάει. Εσύ θα κρίνεις πόσα θέλεις να ξοδέψεις. Να έχεις όμως στο μυαλό σου ότι η όλη φάση μπορεί κάποια στιγμή να σε κουράσει.

Έχω αρκετές χιλιάδες δίσκους και η τελευταία φορά που έπαιξα κάποιον από αυτούς ήταν πριν 5 ή 6 χρόνια...  ::)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #7 στις: 27/10/08, 18:10 »
Επομένως εφόσον δεν είχες βινύλια (αν κατάλαβα καλά) όταν ήσουν μικρότερος και δεν έχεις συνδεθεί συναισθηματικά με αυτά, φαντάζομαι ότι μια μικρή "ξενέρα" θα την νιώσεις με την πρώτη ακρόαση.. Θα μου πουν πολλοι, αν πάρεις ένα state-of-the-art πικάπ και συντηρείς το δίσκο πολύ καλά, τότε η ποιότητα είναι καλύτερη.. Δεν ξέρω, ποτέ δεν είχα πολύ καλό πικάπ (ένα Technics έχω, μοντέλο δεν θυμάμαι, έχει ένα πορτοκαλί φωτάκι πάντως όταν παίζει :)) αλλά αν είναι να δώσεις μια περιουσία για ένα πικάπ και να βάζεις γάντια όταν παίζεις δίσκους για να μην τους χαλάσεις μου φαίνεται δώρο-άδωρο..

Ναι όντως παρολο που στο πατρικο μου υπάρχει πικαπ και αρκετα λπ ( κυρίως όμως με παλια λαικα τραγούδια ) δεν είμαι συναισθηματικά δεμένος ούτε θα ακούσω δίσκους από αυτη τη συλλογή... Γνωρίζω για την διαφορά στην ποιότητα ( με μετρια μηχανήματα ) οπότε λίγο πολύ ξέρω τι να περιμένω...

Αυτό που λέει ο Nickmanak για το usb πιστεύω ότι είναι πρακτικό...

Επειδή φίλε sakman δεν έχεις βινύλια θα σου πρότεινα να μην "ξανοιχτείς" πολύ. Αν γουστάρεις τη φάση του πικάπ, πάρε ένα, αγόρασε (είναι πλέον πολύ ακριβότεροι από τα αντίστοιχα cd) ή δανείσου κάποιους δίσκους και δες πως σε πάει. Εσύ θα κρίνεις πόσα θέλεις να ξοδέψεις. Να έχεις όμως στο μυαλό σου ότι η όλη φάση μπορεί κάποια στιγμή να σε κουράσει.

Έχω αρκετές χιλιάδες δίσκους και η τελευταία φορά που έπαιξα κάποιον από αυτούς ήταν πριν 5 ή 6 χρόνια...  ::)

Ακριβως όπως το λες... γουσταρω τη φάση του πικαπ... και εννοείται πως δεν θα παω να αγοράσω κατευθείαν 20 δισκους αλλά έναν έναν σταδιακα... βέβαια μπορείς να μου χαρίσεις και εσύ μερικούς μιας και δεν τους χρησιμοποιείς  :P :P  :P

Απλά δεν γνωρίζω τίποτα από τα χαρακτηριστικά, για παράδειγμα τι είναι τα +/-κατι% pitch control, τι διαφορά έχουν τα beltdrive με τα direct drive κτλ... Οπότε αν μπορεί καποιος ας με διαφωτήσει...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #8 στις: 27/10/08, 18:39 »
Βασικά τα πικάπ δουλεύουν σε δύο ταχύτητες.. 33 στροφές/λεπτό και 45 στροφές/λεπτό.. Συνήθως τα LPs γράφονταν στις 33 στροφές ενώ τα EPs στις 45.. Για λόγους που δεν γνωρίζω μερικοί δίσκοι ακούγονται κανονικά στις 33 και 1/3 στροφές/λεπτό ή 45 και 2/3 στροφές/λεπτό, κ.ο.κ.. Αυτό το "κλάσμα" των στροφών το προσδιορίζεις με το +/- pitch.. Κάθε δίσκος γράφει στη πίσω όψη του την ταχύτητα στην οποία ακούγεται κανονικά..

Τώρα όσον αφορά την κινητήρια δύναμη του πικάπ, αυτή μπορεί να δίνεται είτε μέσω ενός λάστιχου (belt drive) το οποίο είναι συνδεδεμένο σε ένα μοτέρ από τη μία του πλευρά και στη "βάση" που γυρίζει το δίσκο από την άλλη, ή μπορεί να κινείται χωρίς αυτό το λάστιχο (direct drive) κατευθείαν από ένα μοτέρ.. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει διαφορά ποιότητας από το ένα στο άλλο, αλλά κάπου έχω ακούσει ότι τα belt drive φτιάχτηκαν αρχικά και τα direct drive είναι μεταγενέστερα..

Αυτά τα ολίγα.. Αν κάνω κάποιο λάθος οι παλαιότεροι ας με διορθώσουν.. :D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #9 στις: 27/10/08, 21:44 »
ίσως στα πρώτα να είχαν βάλει μοτέρ αυτοκινήτου... :P ;D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #10 στις: 27/10/08, 22:09 »
Στα belt drive το λαστιχο ξεραινεται και σπαει ή χαλαρώνει μετα απο χρονια και μετα τρεχα γυρευε λαστιχο που να ταιριαζει...

Στα direct drive δεν υπαρχει λαστιχο (ο αξονας του πλατω ειναι ο αξονας του μοτερ) και μπορεις να επεμβεις με το χερι πανω στο πλατώ (να κάνεις scratch κλπ) και γι'αυτο προτιμαται απο ολους τους DJ.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #11 στις: 27/10/08, 22:43 »
Thanks faser για τις πληροφορίες...

Στα belt drive το λαστιχο ξεραινεται και σπαει ή χαλαρώνει μετα απο χρονια και μετα τρεχα γυρευε λαστιχο που να ταιριαζει...

Στα direct drive δεν υπαρχει λαστιχο (ο αξονας του πλατω ειναι ο αξονας του μοτερ) και μπορεις να επεμβεις με το χερι πανω στο πλατώ (να κάνεις scratch κλπ) και γι'αυτο προτιμαται απο ολους τους DJ.

Οπότε είναι καλύτερα τα direct drive...

Και από τις μάρκες AMERICAN AUDIO, STANTON και NUMARK έχει κανένας εμπειρία?
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #12 στις: 28/10/08, 11:26 »
Βασικά τα πικάπ δουλεύουν σε δύο ταχύτητες.. 33 στροφές/λεπτό και 45 στροφές/λεπτό..

Τα παλιότερα πικάπ είχαν και 3η ταχύτητα: τις 78 στροφές. Η ιστορία του ρεμπέτικου έχει χαραχθεί σε μεγάλο βαθμό σε 78άρια.

βέβαια μπορείς να μου χαρίσεις και εσύ μερικούς μιας και δεν τους χρησιμοποιείς  :P :P  :P

Χλωμό να χαρίσω ακόμη και κάποιους που έχω διπλούς  ;D. Είναι μαζεμένοι με "αίμα" και πολλές οικονομικές θυσίες. Δίσκοι με τη μουσική που ακούω δεν έβγαιναν τότε από ελληνικές εταιρίες διανομής και αναγκαζόμαστε να τους αγοράζουμε εισαγωγής σε 3πλάσιες τιμές. Το χαρτζιλίκι 2 εβδομάδων πήγαινε για ένα LP!  :o
Είμαι όμως ειλικρινά διαθέσιμος να ακούσουμε στο καινούριο σου πικάπ όσους θέλεις  :) Ευκαιρία και για μένα να θυμηθώ πράγματα.

Και από τις μάρκες AMERICAN AUDIO, STANTON και NUMARK έχει κανένας εμπειρία?

Μέχρι και λίγο πριν την εισβολή των cd, τα Technics MKII ήταν must! "Σκυλιά" και σε καλές τιμές. Όλοι οι DJs τέτοια είχαν. Φυσικά υπήρχαν και high-tech πικάπ σε 10πλάσιες τιμές, αλλά αυτά τα βλέπαμε μόνο στα περιοδικά.
Από τότε όμως ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα και δεν τα παρακολουθώ πλέον...
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #13 στις: 28/10/08, 14:16 »
με 150-200 ευρω δεν νομιζω να παρεις κατι καλο παντως (μιας και ανεφερες οτι θες να φτιαξεις ενα καλο συστημα γενικοτερα..) 150-200 φαντασου οτι εχει μια νορμαλ βελονα.. Παντως θα σου προτεινα να παρεις καποιο μηχανημα της project.. Εχει πολυ καλες τιμες για την ποιοτητα της (δεν συγκρινεται καν με μηχανηματα τυπου MK2 κλπ, που ναι μεν σκυλια, αλλα απο ηχο οχι και τον καλυτερο) και συνηθως οταν παρεις μηχανημα της ταξεως των 400 ευρω και πανω χαριζει και την βελονα (η οποια ειναι παντα σχεδον οτι καλυτερο για το μοντελο) κι ετσι γλιτωνεις κανενα 200αρι τουλαχιστον.. Επισης θα σου προτεινα οταν θα αρχισεις να ψαχνεις, να εχεις σαν λογικη οτι οσο πιο απλο ειναι ενα pickup τοσο καλυτερο, μιας και οι μηχανικοι θορυβοι το επιρεαζουν.. Τελος, εαν ειναι να μην του προσφερεις εναν καλο ενισχυτη (οχι κανεναν technics η κατι τετοιο) και κανενα καλης ποιοτητας σετ ηχεια, δεν ξερω εαν αξιζει τον κοπο να παρεις το μηχανημα που αναφερω παραπανω..!

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #14 στις: 30/10/08, 14:16 »
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και τις προτάσεις...
Μου προέκυψαν κάποια έξοδα οπότε το πικαπ θα πάει λίγο πίσω...
Δεν πειράζει όμως γιατί μαθαμε κάποια πράγματα...

Είμαι όμως ειλικρινά διαθέσιμος να ακούσουμε στο καινούριο σου πικάπ όσους θέλεις  :) Ευκαιρία και για μένα να θυμηθώ πράγματα.

θα το θυμάμαι αυτό  :)
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά turntable ( πικαπ )...
« Απάντηση #15 στις: 30/10/08, 17:20 »
Είμαι όμως ειλικρινά διαθέσιμος να ακούσουμε στο καινούριο σου πικάπ όσους θέλεις  :) Ευκαιρία και για μένα να θυμηθώ πράγματα.
θα το θυμάμαι αυτό  :)

:)
Το εννοώ!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
10478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
4798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 14:29
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 13:20
από hammer
2 Απαντήσεις
4091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/08, 14:51
από Stergios Kourou
5 Απαντήσεις
7161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 14:03
από King Lui
16 Απαντήσεις
13625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/08, 12:55
από Jezus
1 Απαντήσεις
2659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 21:41
από s.s.
2 Απαντήσεις
2732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 18:08
από Βραζίλης
18 Απαντήσεις
15484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/12, 19:25
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
7470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/18, 01:27
από Jimm@koss