Αποστολέας Θέμα: Peavey Bandit 112 Made In USA (Guitar Amp 80W)  (Αναγνώστηκε 5946 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Peavey Bandit 112 Made In USA (Guitar Amp 80W)
« στις: 18/06/10, 01:19 »
Παιδιά χαιρετώ

Σε αυτό το thread που άνοιξα ήθελα να δείξω τα "εσώψυχα" (για τα "ανήσυχα πνεύματα"  ;D ), ενός σχετικά παλιού ενισχυτή κιθάρας, τον
Peavey Bandit 112
Made In USA. Υπάρχει βέβαια και ο αντίστοιχος κινέζικος Peavey Bandit 112.
Όλα αυτά μιας και μου τον φέραν για επισκευή, αφού ο ενισχυτής τη μια δεν είχε ήχο, την άλλη είχε βόμβο, και όλα αυτά "έφτιαχναν" με ένα χτύπημα.

Να πω οτι ηλικιακά είναι πάνω απο 10-13 ετών (πάει γυμνάσιο  ;D ). Ο ενισχυτής είναι 80W, τρανζιστορικός, ο συγκεκριμένος ...  ::) τουλάχιστον.
Η βλάβη που είχε, είναι οτι δεν είχε τίποτα  :o , τι εννοώ:

Οι κολλήσεις στο τυπωμένο είναι με την μέθοδο μπάνιου (αυτόματο πέρασμα πλακέτας με τα υλικά πάνω, σε λιωμένη κόλληση). Αυτή η μέθοδος
έχει το αρνητικό, οτι μερικές φορές κάποια εξαρτήματα, δεν προλαβαίνουν να κολλήσουν καλά, με αποτέλεσμα μετά απο σκληρή χρήση, βίαιες
δονήσεις κατά την τοποθέτηση στο έδαφος, ή οπουδήποτε αλλού, λίγο η ένταση, αν και δεν έχει χαμηλές σαν SUB, μιας και πρόκειται για ενισχυτή
κιθάρας, παρόλα αυτά βοηθά και η ένταση, στην αποκόλληση των εξαρτημάτων (κακή επαφή με τυπωμένο/πλακέτα).

Εγώ λοιπόν απλά βρήκα αυτά τα εξαρτήματα, και τα κόλλησα, υπ'όψιν μερικά δεν φαίνονται καν ...

Επισυνάπτω μερικές φωτό ..., σε κάποια απο αυτές (2η), έχω σημειώσει με κόκκινο κύκλο τα ελατήρια που είναι υπεύθυνα για το reverb του ενισχυτή
και βρίσκονται στον πάτο αυτού, ραμμένα σε μια δερμάτινη θήκη, η οποία δεν χρειάζεται να ανοιχθεί ποτέ και για κανένα λόγο ...





















Εδώ βλέπουμε (κάτω εικόνα) τον ενισχυτή που αποτελείται απο 2 τρανζίστορ σε TO3 θήκη/κέλυφος, και είναι 80W,  την ψύκτρα, και πάνω σε αυτή,
τον θερμοστατικό διακόπτη (Normal Closed).













Να σημειώσω οτι ο ενισχυτής μετά την επισκευή κελαηδούσε ... 8) . Και για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω κανένα εργαστήριο
για επισκευές, μην θεωρηθεί οτι κάνω διαφήμιση το εργαστήριό μου  ;D ;D , σε φιλικό επίπεδο εννοούσα παραπάνω όταν έλεγα
"μου φέραν έναν ενισχυτή".

Να'στε καλά ...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/10, 14:06 από moutoulos »

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Peavey Bandit 112 (Guitar Amp 80W)
« Απάντηση #1 στις: 18/06/10, 07:40 »
Ο ενισχυτης που επισκευασες, με τον ενισχυτη που δειχνεις εδω παντως δεν εχουν καμμια σχεση.
Αυτος που επισκευασες ειναι Αμερικανικος και αυτος που δειχνεις ειναι Κινεζικος.
Το ενα εχει τα διπλα-τριπλα λεφτα απο το αλλο και η ποιοτητες κατασκευης...μερα με τη νυχτα.
 

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: Peavey Bandit 112 (Guitar Amp 80W)
« Απάντηση #2 στις: 18/06/10, 08:17 »
Δεν ήξερα οτι έχουν αυτή τη διαφορά ...  ::) . Τον έβαλα απλά σαν όνομα/μοντέλο. Να ευχαριστήσω τον thomsot
για την παρατήρησή του. Ενημερώθηκε όλο το thread, όπου έπρεπε.

Είπα και γώ  ;D ;D , κατα την επισκευή του έκρινα οτι είναι πάμφθηνος (280ε), σε σχέση με αυτό που έβλεπα.
Τρανζίστορ στο στάδιο ενίσχυσης, και οχι chip, καλά υλικά, και βάρος που ξεπερνάει τα 25+ Kg. Αφού τον θεώρησα
"κελεπούρι".
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/10, 14:13 από moutoulos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Peavey Bandit 112 Made In USA (Guitar Amp 80W)
« Απάντηση #3 στις: 18/06/10, 17:03 »
... όλα αυτά "έφτιαχναν" με ένα χτύπημα.

Όσο απίστευτο και αν ακούγεται, συμπεριφορές τέτοιου είδους είναι συνήθως καλά νέα (!):
Δείχνουν ότι το πρόβλημα περιορίζεται σε ένα μόνο σημείο και μάλλον αποτελεί κάπου μία ψυχρή κόλληση, ή κακή επαφή, η οποία μπορεί να διορθώνεται σχετικά εύκολα, χωρίς πολλές αλλαγές και εγχειρήσεις..

Συγχαρητήρια από μένα για το θάρρος και το κουράγιο σου να τον ανοίξεις και να ψάξεις το πρόβλημα και μπράβο για την επιτυχημένη τελικά επέμβαση σου!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Peavey Bandit 112 (Guitar Amp 80W)
« Απάντηση #4 στις: 22/06/10, 00:38 »
Δεν ήξερα οτι έχουν αυτή τη διαφορά ...  ::) . Τον έβαλα απλά σαν όνομα/μοντέλο. Να ευχαριστήσω τον thomsot
για την παρατήρησή του. Ενημερώθηκε όλο το thread, όπου έπρεπε.

Είπα και γώ  ;D ;D , κατα την επισκευή του έκρινα οτι είναι πάμφθηνος (280ε), σε σχέση με αυτό που έβλεπα.
Τρανζίστορ στο στάδιο ενίσχυσης, και οχι chip, καλά υλικά, και βάρος που ξεπερνάει τα 25+ Kg. Αφού τον θεώρησα
"κελεπούρι".


Φιλε μου αυτον τον ενισχυτη τον αγορασα το '92 120.000 δρχ. με εβγαλε ασπροπροσωπο σε λαιβ κ προβες σε απιστευτες συνθηκες για τα σημερινα δεδομενα. Καποια στιγμη σταματησα να παιζω και χωρις καμια ιδιαιτερη αποθηκευση εμεινε καμια 10ετια στα αζητητα μεχρι που φετος τον αναζητησα και δουλεψε μια χαρα.Το βαθος του και η παραμορφωση απλα δεν παιζονται...

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: Peavey Bandit 112 Made In USA (Guitar Amp 80W)
« Απάντηση #5 στις: 22/06/10, 11:04 »
Όσο απίστευτο και αν ακούγεται, συμπεριφορές τέτοιου είδους είναι συνήθως καλά νέα (!):
Δείχνουν ότι το πρόβλημα περιορίζεται σε ένα μόνο σημείο και μάλλον αποτελεί κάπου μία ψυχρή κόλληση, ή κακή επαφή, η οποία μπορεί να διορθώνεται σχετικά εύκολα, χωρίς πολλές αλλαγές και εγχειρήσεις ...

Σωστά, τέτοιες βλάβες είναι απο τις καλές  ;D (όσο καλή μπορεί να χαρακτηριστεί μια βλάβη). Ξέρεις εκ των προτέρων
οτι δεν έχει καεί κάτι.


Παράθεση από: ilias73 link=topic=79526.msg624101#msg624101   date=1277156318
Φιλε μου αυτον τον ενισχυτη τον αγορασα το '92   120.000 δρχ. με εβγαλε ασπροπροσωπο σε λαιβ κ προβες σε απιστευτες   συνθηκες για τα σημερινα δεδομενα. Καποια στιγμη σταματησα να παιζω
και   χωρις καμια ιδιαιτερη αποθηκευση εμεινε καμια 10ετια στα αζητητα μεχρι   που φετος τον αναζητησα και δουλεψε μια χαρα.Το βαθος του και η   παραμορφωση απλα δεν παιζονται...

Λίγο που τον δοκίμασα, μου άρεσε και μένα. 120000δρχ το 92', δηλαδή ακριβούτσικος για την εποχή του. Πιστεύω όμως τα αξίζει. Ο φίλο μου τον είχε πάρει μεταχειρισμένο, το 2001
κάπου στα 200ε. Αρκετά καλή τιμή.

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Peavey Bandit 112 Made In USA (Guitar Amp 80W)
« Απάντηση #6 στις: 22/06/10, 20:46 »



Λίγο που τον δοκίμασα, μου άρεσε και μένα. 120000δρχ το 92', δηλαδή ακριβούτσικος για την εποχή του. Πιστεύω όμως τα αξίζει. Ο φίλο μου τον είχε πάρει μεταχειρισμένο, το 2001
κάπου στα 200ε. Αρκετά καλή τιμή.



Τοτε τα παντα ηταν ακριβα, ενας Aria pro 30αρης κοστιζε 35-40.000δρχ και μια απομιμηση stratocaster της κακιας ωρας 30.000δρχ...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Peavey Bandit 112 Made In USA (Guitar Amp 80W)
« Απάντηση #7 στις: 23/06/10, 14:44 »
Ωπ! έχω και γω έναν τέτοιο "assembled in UK"! Μου φαινεται ότι είναι λίγο πιο καινούργιος και θέλει και μένα ένα καθάρισμα/έλεγχο aπ έξω και ίσως και μέσα (σε μάστορα πριν 4 χρόνια). Κάνει διακοπές και μπουκώνει κάποιες φορές στο καναλι της παραμορφωσης.

λέτε να τον ανοίξω? κάποιος μου χε πει ότι φθείρονται τα τρανζιστορ και να μην ασχοληθώ!

Ενδεικτικά σας αναφέρω ότι ήταν για 10 και πλέον χρόνια ο μονος ενισχυτής μου με την περιστασιακή μου ασχολία με την κιθάρα.

(πριν 6 μηνες απέκτησα τον Screamer 50).
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Peavey Bandit 112 Made In USA (Guitar Amp 80W)
« Απάντηση #8 στις: 23/06/10, 15:03 »
λέτε να τον ανοίξω? κάποιος μου χε πει ότι φθείρονται τα τρανζιστορ και να μην ασχοληθώ!

.. πες του τύπου, ότι και το πορτ μπαγκάζ στο αυτοκίνητο όταν το ανοίγεις, φθείρονται οι μεντεσέδες... οπότε μην το ανοίγεις καθόλου.. άνοιγε τα παράθυρα και κράτα τα μπαγκάζια με το χέρι απ'έξω...  έλεος!!!!!!!!!!!!!!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: Peavey Bandit 112 Made In USA (Guitar Amp 80W)
« Απάντηση #9 στις: 23/06/10, 21:40 »
...  κάποιος μου χε πει ότι φθείρονται τα τρανζιστορ και να μην ασχοληθώ!


Σίγουρα αυτός που σου το είπε δεν έχει ιδέα ..., απο "ηλεκτρονικά" τουλάχιστον. Τα τρανζίστορ δεν φθείρονται,
(οι μεντεσέδες που είπε ο φίλτατος adrianos, σίγουρα  ;D ), απλά καίγονται κάποια στιγμή, αλλά μπορεί και ποτέ.

Αλλά και να καούν η αντικατάστασή τους είναι αστεία, αλίμονο αν καιγόταν ένας ενισχυτής και λέγαμε δεν αξίζει
η επισκευή του ...


Παράθεση από: AtticanSky link=topic=79526.msg624242#msg624242   date=1277293442
Κάνει διακοπές και μπουκώνει κάποιες φορές στο   καναλι της παραμορφωσης.

Διακοπές τώρα με την crisi?,  ;D ;D ;D , πλάκα κάνω μη με παρεξηγήσεις ...

Λοιπόν αν δεν το κάνει συνέχεια, αλλά περιστασιακά, ναι είναι "δείγμα" επαφών πιθανών κακών κολλήσεων,
ή καθάρισμα ποτενσιομετρων, ή αλλαγή πιθανών σε κάποια απο αυτά. Όπως και να έχει, αν βρείς κάποιον που
ασχολείται με "ηλεκτρονικά", ξερει που και τι να κοιτάξει.

Πριν απο αυτά όμως βεβαιώσου οτι το "μπούκωμα" δεν οφείλεται σε δικιά σου ενέργεια (υπεροδήγηση). Ή κάτι
στην κιθάρα σου να μην "πατάει" καλά, αν η κιθάρα σου όμως παίζει κανονικά στον καινούργιο ενισχυτή, τότε
ναι, φταίει ο παλιό σου ενισχυτής.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/10, 22:17 από moutoulos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
5 Απαντήσεις
3549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/08, 20:36
από Disfunctional
9 Απαντήσεις
4684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 03:02
από Jezus
7 Απαντήσεις
3608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 01:05
από Panos the Greek
2 Απαντήσεις
2764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 01:39
από jim.ni
0 Απαντήσεις
1399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 14:21
από Gambi1986
5 Απαντήσεις
3435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 00:21
από Απόλλων
14 Απαντήσεις
8372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/14, 16:04
από Kosthrash
How it's made: guitar amp

Ξεκίνησε από Jezus « 1 2 3 » Ενισχυτές

55 Απαντήσεις
15121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/14, 13:27
από tech21man
8 Απαντήσεις
3399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/21, 14:45
από yamdoc