Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για walking bass  (Αναγνώστηκε 3591 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TheWasp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Ερώτηση για walking bass
« στις: 27/06/10, 11:03 »
Παιδιά, θέλω τα φώτα σας. Μεταφράζω ένα βιβλίο και σε κάποιο σημείο ο πρωταγωνιστής παίζει στο δωμάτιό του μπάσο, κι αναφέρει "I played a walking bass line...".

Με μια επίσκεψη στο YouTube είδα αμέσως τι σημαίνει ο όρος, όμως δεν βρήκα πουθενά πώς λέγεται αυτό στα ελληνικά. Υπάρχει κάποια καθιερωμένη απόδοση να χρησιμοποιήσω; Αν δεν υπάρχει, θα το βάλω περιφραστικά, ή ίσως βάλω υποσημείωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν μπορείτε να βοηθήσετε.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για walking bass
« Απάντηση #1 στις: 27/06/10, 23:43 »
έχω ακούσει τον (ανεπίσημο?) όρο "μπασσογραμμή" για το bass line (ψιλό χαζό μου ακούγεται, και φαντάζομαι ιδιαίτερα για κάποιον αναγνώστη που δεν ασχολείται με μουσική). Για το "walking" δεν έχω πρόταση αλλά μάλλον θα το παρέλειπα, αφού υπό την ευρεία έννοια όλες οι bass lines είναι walking (fast or slow :)).


Θα είχε ενδιαφέρον να μας έλεγες τι έγραψες στο τελικό κείμενο...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για walking bass
« Απάντηση #2 στις: 28/06/10, 00:58 »
Εγώ θα το μετέφραζα "έπαιξα μια jazz γραμμή (ή φράση) στο μπάσο" ή κάτι παρόμοιο. To jazz το βάζω γιατί όταν μιλάμε για walking κατά 99% εννοούμε jazz (υπάρχουν συνεχώς χρωμάτικά περάσματα στα ασθενή μέρη του μέτρου που το κάνουν ... εεε ... jazz ;D ). To jazz μπασογραμμή επίσης δε θα μου χτύπαγε άσχημα αν το διάβαζα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για walking bass
« Απάντηση #3 στις: 28/06/10, 01:35 »
Εγώ θα το μετέφραζα "έπαιξα μια jazz γραμμή (ή φράση) στο μπάσο" ή κάτι παρόμοιο. To jazz το βάζω γιατί όταν μιλάμε για walking κατά 99% εννοούμε jazz

+1

Αν δεν προκειται για εξαιρετικα εξειδικευμενο στη μουσικη  βιβλιο πιστευω αρκει το ''επαιξα μια μελωδια στο μπασο'' (= I played a walking bass line)


Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για walking bass
« Απάντηση #4 στις: 28/06/10, 09:39 »
Διαβατική μελωδία (ανιούσα ή κατιούσα), αν δεν υπάρχουν "πηδήματα"

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για walking bass
« Απάντηση #5 στις: 28/06/10, 11:07 »
Εγώ θα το μετέφραζα "έπαιξα μια jazz γραμμή (ή φράση) στο μπάσο" ή κάτι παρόμοιο. To jazz το βάζω γιατί όταν μιλάμε για walking κατά 99% εννοούμε jazz (υπάρχουν συνεχώς χρωμάτικά περάσματα στα ασθενή μέρη του μέτρου που το κάνουν ... εεε ... jazz ;D ). To jazz μπασογραμμή επίσης δε θα μου χτύπαγε άσχημα αν το διάβαζα.

Αυτο δν ειναι απολυτο...νομιζω οτι ο m.k εδωσε τον πιο ταιριαστο ορο...παντως, εγω θα προτεινα να γραψεις κατι απλο, ειδικα αν το γεογονος πως ο πρωταγωνιστης παιζει μπασο δν ειναι σημαντικο στην εικονα του ή στην εξελιξη της ιστοριας.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για walking bass
« Απάντηση #6 στις: 28/06/10, 12:23 »
Εγώ θα το μετέφραζα "έπαιξα μια jazz γραμμή (ή φράση) στο μπάσο" ή κάτι παρόμοιο. To jazz το βάζω γιατί όταν μιλάμε για walking κατά 99% εννοούμε jazz (υπάρχουν συνεχώς χρωμάτικά περάσματα στα ασθενή μέρη του μέτρου που το κάνουν ... εεε ... jazz ;D ). To jazz μπασογραμμή επίσης δε θα μου χτύπαγε άσχημα αν το διάβαζα.

Αυτο δν ειναι απολυτο...νομιζω οτι ο m.k εδωσε τον πιο ταιριαστο ορο...παντως, εγω θα προτεινα να γραψεις κατι απλο, ειδικα αν το γεογονος πως ο πρωταγωνιστης παιζει μπασο δν ειναι σημαντικο στην εικονα του ή στην εξελιξη της ιστοριας.


ε πώς; άλλο να έπαιζε τίποτα από το kind of blue και άλλο να έπαιζε τη bassline από το Rio των Duran Duran. Αλλάζει η ιστορία τελείως  ;D

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για walking bass
« Απάντηση #7 στις: 28/06/10, 12:30 »
Εγώ θα το μετέφραζα "έπαιξα μια jazz γραμμή (ή φράση) στο μπάσο" ή κάτι παρόμοιο. To jazz το βάζω γιατί όταν μιλάμε για walking κατά 99% εννοούμε jazz (υπάρχουν συνεχώς χρωμάτικά περάσματα στα ασθενή μέρη του μέτρου που το κάνουν ... εεε ... jazz ;D ). To jazz μπασογραμμή επίσης δε θα μου χτύπαγε άσχημα αν το διάβαζα.

Αυτο δν ειναι απολυτο...νομιζω οτι ο m.k εδωσε τον πιο ταιριαστο ορο...παντως, εγω θα προτεινα να γραψεις κατι απλο, ειδικα αν το γεογονος πως ο πρωταγωνιστης παιζει μπασο δν ειναι σημαντικο στην εικονα του ή στην εξελιξη της ιστοριας.


ε πώς; άλλο να έπαιζε τίποτα από το kind of blue και άλλο να έπαιζε τη bassline από το Rio των Duran Duran. Αλλάζει η ιστορία τελείως  ;D

Xαχαχα...ομως αυτο δν το ξερεις ουτε εσυ...γραψε οτι επαιζε Motorhead ρε, θα φαινεται και πιο μαγκας :P

Αποσυνδεδεμένος TheWasp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για walking bass
« Απάντηση #8 στις: 28/06/10, 12:34 »

Αυτο δν ειναι απολυτο...νομιζω οτι ο m.k εδωσε τον πιο ταιριαστο ορο...παντως, εγω θα προτεινα να γραψεις κατι απλο, ειδικα αν το γεογονος πως ο πρωταγωνιστης παιζει μπασο δν ειναι σημαντικο στην εικονα του ή στην εξελιξη της ιστοριας.

Δεν είναι σημαντικό σημείο της πλοκής, είναι ένα παιδί λυκείου που παίζει το μπάσο του και αράζει με τους κολλητούς του. Η ακριβής απόδοση δεν επηρεάζει την πλοκή, αλλά αυτό δεν είναι λόγος να μη κάνω την έρευνα.

Πολύ κατατοπιστικές οι απαντήσεις όλων σας, πρέπει να πω ότι βοηθήσατε πολύ. Θα σας πω πώς θα το βάλω τελικά, για να ξέρετε.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για walking bass
« Απάντηση #9 στις: 28/06/10, 13:02 »

Αυτο δν ειναι απολυτο...νομιζω οτι ο m.k εδωσε τον πιο ταιριαστο ορο...παντως, εγω θα προτεινα να γραψεις κατι απλο, ειδικα αν το γεογονος πως ο πρωταγωνιστης παιζει μπασο δν ειναι σημαντικο στην εικονα του ή στην εξελιξη της ιστοριας.

Δεν είναι σημαντικό σημείο της πλοκής, είναι ένα παιδί λυκείου που παίζει το μπάσο του και αράζει με τους κολλητούς του. Η ακριβής απόδοση δεν επηρεάζει την πλοκή, αλλά αυτό δεν είναι λόγος να μη κάνω την έρευνα.

Πολύ κατατοπιστικές οι απαντήσεις όλων σας, πρέπει να πω ότι βοηθήσατε πολύ. Θα σας πω πώς θα το βάλω τελικά, για να ξέρετε.

Ευχαριστώ!

Kαλα εκανες, απλα ισως ειναι υπερβολικο και μη ταιριαστο αισθητικα να προσπαθησεις να το αποδοσεις περιγραφικα, ειδικα απο τη στιγμη που ειναι κατι που δν επηρεαζει την πλοκη...the choice is yours!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
16899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/12, 17:35
από bassman(4 String Suicide!)
0 Απαντήσεις
1988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/08, 21:20
από mehiko
32 Απαντήσεις
14953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:04
από Jezus
18 Απαντήσεις
7437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 17:26
από let me know 796
Bass pedalboard

Ξεκίνησε από SteveWrathchild Εφέ

9 Απαντήσεις
4764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 22:21
από Jezus
7 Απαντήσεις
3289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/09, 12:22
από Nikoubis
8 Απαντήσεις
6790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 13:23
από detroit
0 Απαντήσεις
1417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 22:53
από ε?
10 Απαντήσεις
6297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/10, 19:49
από Anaximandros
13 Απαντήσεις
5667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/17, 19:37
από cigaret13