Αποστολέας Θέμα: όνειρο με οδήγηση  (Αναγνώστηκε 30702 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgousis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
όνειρο με οδήγηση
« στις: 29/08/10, 22:31 »
χαιρετω για ακόμα μια φορά τη κοινότητα!

θέλω ρε παιδιά τη γνώμη σας και κανένα ονειροκρίτη αν είναι εύκαιρο  :P
λοιπόν το θέμα μου είναι το εξής, αρκετές φορές, όπως και χτες το βράδυ, είδα ότι οδηγούσα και τα φρένα δεν έπιαναν καλά. άλλες φορές είχα δει να μην πιάνουν καθόλου. Πριν δώσω εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης το έβλεπα καθε 2 βράδια. Οδηγώ κοντά 2 χρόνια, είμαι πολύ ψύχραιμος και προσεκτικός στο τιμόνι και δεν έχω τρακάρει ποτέ -θεε μου φύλαε-.
Μπας και έχει κανείς καμιά εξήγηση??

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: όνειρο με οδήγηση
« Απάντηση #1 στις: 29/08/10, 22:43 »
ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

Όταν μιλάμε για όνειρα όπου παρεμβαίνει λεωφορείο ή οποιοδήποτε μέσο μαζικής μεταφοράς (βλέπεΛεωφορείο), σημαίνει ότι βρισκόμαστε μπροστά σε μια αλλαγή στη ζωή μας, στην οποία οι πρωτοβουλίες μας λειτουργούν σαν άλλοθι για αυτούς που μοιράζονται τη διαδρομή και κυρίως το γεγονός ότι άλλος οδηγεί το μέσο μαζικής μεταφοράς σημαίνει ότι η διαδρομή έχει προγραμματισθεί από πριν χωρίς τη δική μας συγκατάθεση.

Όταν το δικό μας όνειρο αναφέρεται σε αυτοκίνητο, προσωπικό μέσο μεταφοράς, δε ξεκινάμε κάτι καινούριο στη ζωή μας, αλλά είναι η δική μας ζωή που παρουσιάζεται μπροστά μας και όλα εξαρτώνται από εμάς (όταν εμείς οδηγούμε το αυτοκίνητο). Επομένως, όταν ονειρευόμαστε ότι οδηγούμε το αυτοκίνητο, αυτό που σημαίνει είναι ότι επιθυμούμε την ανεξαρτησία μας. Είμαστε εμείς που διαλέγουμε που θα πάμε, πως θα πάμε και τα μέρη που θα περάσουμε. (δηλαδή, το πως και το γιατί της ζωής μας).

Το να ερμηνεύσουμε ένα όνειρο όπου βρισκόμαστε οδηγώντας αυτοκίνητο είναι κάτι πολύ εύκολο: ο συνδυασμός αυτοκίνητο-εμείς, αντιπροσωπεύει εμάς τους ίδιους. Το σώμα (αυτοκίνητο) και η ψυχή (εμείς). Κάθε μέρος του αυτοκινήτου έχει την αντίστοιχη ερμηνεία στη ζωή μας. Έτσι, η βενζίνη αντιπροσωπεύει την ενέργειά μας, ο σκελετός, την εξωτερική μας πτυχή, το τιμόνι, την ικανότητά μας να ελέγχουμε, το ηλεκτρονικό κύκλωμα, την εξυπνάδα, τα φρένα τη θέληση και τα φώτα την ικανότητα μας να βλέπουμε τα γεγονότα και τις περιστάσεις.
Αν το αυτοκίνητο είναι σε καλή κατάσταση σημαίνει ότι έχουμε εμπιστοσύνη στον εαυτό μας και ικανότητα να αντιμετωπίζουμε τη ζωή, που φαίνεται από το δρόμο και το τοπίο, τα ατυχήματα και τα προβλήματα που μας παρουσιάζονται. Αν το αυτοκίνητο είναι σε κακή κατάσταση αντιπροσωπεύει τους φόβους μας και τα ελαττώματά μας, εκτός κι αν είμαστε άρρωστοι, όπου σε αυτή την περίπτωση αντιμετωπίζεται ως αναγνώριση της ασθένειάς μας.


Αν ταξιδεύουμε συνοδευόμενοι , οι κινήσεις των συνεπιβατών μας και η αντίδρασή μας θα μας δείξει ποια θα είναι η δράση μας απέναντι σε αυτούς που μας περιτριγυρίζουν στη ζωή μας. Το μέγεθος του αυτοκινήτου και οι συνεπιβάτες θα μας δείξουν ποιο είναι το όριο των αυθεντικών μας σχέσεων με τους άλλους.

Τέλος, αν οδηγεί άλλος το αυτοκίνητο σημαίνει ότι δεν αισθανόμαστε υπεύθυνοι του πεπρωμένου μας, και σε πολλές περιπτώσεις, αν γνωρίζουμε τον οδηγό, θα αναγνωρίσουμε σίγουρα αυτόν που μας καθοδηγεί και επηρεάζει τη ζωή μας.

Αν ονειρευτούμε ότι το αυτοκίνητό μας έχει χαλάσει, σημαίνει ότι μπορεί να σπρώχνουμε τον εαυτό μας πολύ και να έχουμε ξεπεράσει τα όριά μας. Είμαστε στα πρόθυρα να οδηγήσουμε τον εαυτό μας σε σωματικές δυσκολίες, ακόμα κι αρρώστιες. Πρέπει να φροντίσουμε τον εαυτό μας και να επανεκτιμήσουμε τις επιλογές και τις εναλλακτικές μας.

Αν ονειρευόμαστε ότι βλέπουμε ή ότι είμαστε σε ένα κάμπριο αναφέρεται στην λαμπερή μας συμπεριφορά. Επιδεικνύουμε τη δύναμη και την επιρροή μας.

Αν ονειρευόμαστε ότι βλέπουμε το φλας σημαίνει ότι βιώνουμε απογοητεύσεις στη σεξουαλική μας ζωή. Αρνούμαστε τις σεξουαλικές μας ορμές κι ανάγκες.

Αν ονειρευόμαστε ότι αλλάζουμε ταχύτητες σημαίνει ότι είμαστε έτοιμοι να κινηθούμε μπροστά με κάτι νέο στη ζωή μας. Έχουμε πάρει μια νέα κατεύθυνση.

ΤΙΜΟΝΙ

Είναι σύμβολο ασφάλειας και οριστικής πορείας, κι οτιδήποτε συμβαίνει σ’ αυτό στα όνειρά μας πρέπει να εφαρμόζεται στην ασφάλεια και την καλή κατεύθυνση στη διαδρομή της ζωής μας.

ΦΡΕΝΟ

Αν ονειρευτούμε ότι πατάμε φρένο σημαίνει ότι πρέπει να κόψουμε ταχύτητα στη δουλειά μας και/ή στα προσωπικά μας. Μπορεί να ζούμε στην λωρίδα ταχείας κυκλοφορίας και να πρέπει να ηρεμήσουμε.

Αν δούμε ότι φρένα μας δεν πιάνουν προμηνύει ότι θα χάσουμε οποιαδήποτε σταθερότητα στη ζωή μας. Η ζωή μας είναι εκτός ελέγχου. Οποιαδήποτε συμφωνία που προσπαθούμε να κάνουμε ή για την οποία έχουμε δεσμευτεί θα αποβεί πολύ επικίνδυνη.

ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

Αν ονειρευόμαστε ότι βλέπουμε το δίπλωμα οδήγησής μας σημαίνει ότι περνάμε κρίση ταυτότητας.

Αν βλέπουμε ότι χάνουμε το δίπλωμα οδήγησης σημαίνει ότι έχουμε χάσει την πραγματική μας ταυτότητας. Ίσως έχουμε χάσει την αυτονομία μας να προχωράμε μπροστά προς τους στόχους μας.

ΟΔΗΓΗΣΗ

Αν ονειρευόμαστε ότι βλέπουμε ότι οδηγούμε αντιπροσωπεύει το ταξίδι της ζωής μας και το μονοπάτι της ζωής μας. Το όνειρο μας λέει πως κινούμαστε και προχωράμε μέσα στη ζωή. Αν οδηγούμε και δεν μπορούμε να δούμε το δρόμο μπροστά μας, τότε σημαίνει ότι δεν ξέρουμε που πάμε στη ζωή μας και τι θέλουμε από τον εαυτό μας. Δεν έχουμε στόχους και κατεύθυνση. Αν οδηγούμε σε δρόμο με στροφές σημαίνει ότι έχουμε δυσκολίες στο να φτάσουμε τους στόχους μας και τις αλλαγές, που συνεπάγονται από αυτούς.

Αν βλέπουμε ότι κάποιος άλλος μας οδηγεί αντιπροσωπεύει την εξάρτησή μας από τον οδηγό. Δεν έχουμε τον έλεγχο της ζωής μας και ακολουθούμε τους στόχους των άλλων, έναντι των δικών μας. Αν οδηγούμε από τη μεριά του συνοδηγού, τότε σημαίνει ότι προσπαθούμε να πάρουμε τον έλεγχο του δρόμου, που η ζωή μας έχει πάρει. Αρχίζουμε να παίρνουμε δικές μας αποφάσεις.

Αν δούμε ότι οδηγούμε λεωφορείο ή ταξί συμβολίζει μια υποτιμητική εργασία με λίγες προοπτικές εξέλιξης.

Αν ονειρευόμαστε ότι οδηγούμε ένα αυτοκίνητο όπισθεν σημαίνει ότι βιώνουμε πολλά εμπόδια στους στόχους μας. Ιδιαίτερα, αν οδηγούμε όπισθεν σε μια πισίνα, τότε σημαίνει ότι τα συναισθήματά μας είναι αυτά, που μας κρατάνε πίσω.

Αν βλέπουμε ότι οδηγούμε μεθυσμένοι σημαίνει ότι η ζωή μας είναι εκτός ελέγχου. Κάποια σχέση ή κάποιος μας κυριαρχεί. Αν βλέπουμε ότι οδηγούμε σε έναν επαρχιακό δρόμο, προς το βουνό, σημαίνει ότι όσο πιο ψηλά ανεβαίνουμε στη ζωή τόσο δυσκολότερα είναι να παραμείνουμε στην κορυφή. Νοιώθουμε ότι η θέση μας είναι ασταθής. Χρειάζεται σκληρή δουλειά για να παραμείνουμε στην κορυφή. Μπορεί επίσης να αισθανόμαστε ότι δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις των άλλων.

ΠΗΔΑΛΙΟ

Αν ονειρευόμαστε ότι βρισκόμαστε στο πηδάλιο ενός πλοίου αντιπροσωπεύει τη θέλησή μας και το κίνητρο να προχωρήσουμε μπροστά, προς τους στόχους μας. Αν κάποιος άλλος βρίσκεται στο πηδάλιο, σημαίνει ότι αυτό το άτομο έχει σημαντική επιρροή στις αποφάσεις της ζωής μας και στην κατεύθυνση, που αυτή έχει πάρει.




ΟΔΗΓΗΣΗ

Αν ονειρευόμαστε ότι βλέπουμε ότι οδηγούμε αντιπροσωπεύει το ταξίδι της ζωής μας και το μονοπάτι της ζωής μας. Το όνειρο μας λέει πως κινούμαστε και προχωράμε μέσα στη ζωή. Αν οδηγούμε και δεν μπορούμε να δούμε το δρόμο μπροστά μας, τότε σημαίνει ότι δεν ξέρουμε που πάμε στη ζωή μας και τι θέλουμε από τον εαυτό μας.

Δεν έχουμε στόχους και κατεύθυνση. H οδήγηση με στροφές σημαίνει ότι έχουμε δυσκολίες στο να φτάσουμε τους στόχους μας και τις αλλαγές, που συνεπάγονται από αυτούς. Αν βλέπουμε ότι κάποιος άλλος μας οδηγεί αντιπροσωπεύει την εξάρτησή μας από τον οδηγό. Δεν έχουμε τον έλεγχο της ζωής μας και ακολουθούμε τους στόχους των άλλων, έναντι των δικών μας.

Αν οδηγούμε από τη μεριά του συνοδηγού, τότε σημαίνει ότι προσπαθούμε να πάρουμε τον έλεγχο του δρόμου, που η ζωή μας έχει πάρει. Αρχίζουμε να παίρνουμε δικές μας αποφάσεις. Η οδήγηση με λεωφορείο ή ταξί σύμφωνα με τον ονειροκρίτη συμβολίζει μια υποτιμητική εργασία με λίγες προοπτικές εξέλιξης.

 Αν ονειρευόμαστε ότι οδηγούμε ένα αυτοκίνητο όπισθεν σημαίνει ότι βιώνουμε πολλά εμπόδια στους στόχους μας. Ιδιαίτερα, αν οδηγούμε όπισθεν σε μια πισίνα, τότε σημαίνει ότι τα συναισθήματά μας είναι αυτά, που μας κρατάνε πίσω. Αν βλέπουμε ότι οδηγούμε μεθυσμένοι σημαίνει ότι η ζωή μας είναι εκτός ελέγχου. Κάποια σχέση ή κάποιος μας κυριαρχεί.

Αν βλέπουμε ότι οδηγούμε σε έναν επαρχιακό δρόμο, προς το βουνό, σημαίνει ότι όσο πιο ψηλά ανεβαίνουμε στη ζωή τόσο δυσκολότερα είναι να παραμείνουμε στην κορυφή. Νοιώθουμε ότι η θέση μας είναι ασταθής. Χρειάζεται σκληρή δουλειά για να παραμείνουμε στην κορυφή. Μπορεί επίσης να αισθανόμαστε ότι δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις των άλλων.

                                        
                                         όνειρα    ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: όνειρο με οδήγηση
« Απάντηση #2 στις: 29/08/10, 22:56 »
Συγνωμη αλλα αυτα ειναι αστεια πραγματα!!!
Κανενας ονειροκριτης δεν μπορει να δωσει ερμηνεια σε ενα τοσο αχανες  πεδιο οπως υποσυνείδητο κ μαλιστα στα ονειρα που ειναι καθαρα προσωπικα μας βιωματα!
Α ναι και ολοι οι κριοι ειναι ξεροκεφαλοι και αναποδοι... 
Πιο πιθανο ειναι η Brembo να εχει βαλει καμια διαφημιση απο αυτες που δε φαινονται σε καμια ταινια και σε ωθει να αλλαξει φρενα παρα να ειναι σημαδια των μεγαλων δυναμεων!

Συμβουλη:ριξε καμια τρακα χαλαρη,ξερεις καμια γωνια ή κανα μπροστινο σου και θα αλλαξεις τροπο σκεψης.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/08/10, 23:01 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: όνειρο με οδήγηση
« Απάντηση #3 στις: 29/08/10, 23:29 »
Μόλις μάθεις να κάνεις drifting θα εξαφανιστούν αυτά τα όνειρα  ;D
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: όνειρο με οδήγηση
« Απάντηση #4 στις: 29/08/10, 23:30 »
Εγω ειδα να οδηγω νταλικα ενω ταυτοχρονα καθαριζα κρεμμυδια. Αργοτερα πανω σε μια στροφη, αφου ειχα περασει και ενα νεκροταφειο, παταω κατι σκατα στο δρομο και καποιος μου πεταει μια τηγανια ψαρια (μπαρμπουνια νομιζω) με το τηγανι, το οποιο σπαει το παρμπριζ και με χτυπαει στο κεφαλι και μου πεφτει η κορωνα που φοραγα. Καθως ειχα πεσει σε κωμα, βλεπω το φαντασμα του παππου μου (της μανας μου τον πατερα) να κραταει τα δοντια του στο χερι και να μου λεει να παιξουμε ταβλι. Τοτε μεταμορφωθηκε σε φιδι και εγω απ' την τρομαρα συνηλθα, αλλα βρισκομουν στο πατρικο μου λιγο πριν παω στον γαμο της ξαδελφης μου (δεν καταλαβα ποιας). Προσπαθησα να φυγω αλλα ειχε χαθει η εξωπορτα, οποτε τελικα εκατσα εκει να διαβασω για το αυριανο διαγωνισμα Sudoku. Μετα ξυπνησα.
Διαγνωση κανεις;
Μηπως σημαινει οτι συντομα θα συναντησω τον ερωτα της ζωης μου;
:eee
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: όνειρο με οδήγηση
« Απάντηση #5 στις: 29/08/10, 23:38 »
Εγω ειδα να οδηγω νταλικα ενω ταυτοχρονα καθαριζα κρεμμυδια. Αργοτερα πανω σε μια στροφη, αφου ειχα περασει και ενα νεκροταφειο, παταω κατι σκατα στο δρομο και καποιος μου πεταει μια τηγανια ψαρια (μπαρμπουνια νομιζω) με το τηγανι, το οποιο σπαει το παρμπριζ και με χτυπαει στο κεφαλι και μου πεφτει η κορωνα που φοραγα. Καθως ειχα πεσει σε κωμα, βλεπω το φαντασμα του παππου μου (της μανας μου τον πατερα) να κραταει τα δοντια του στο χερι και να μου λεει να παιξουμε ταβλι. Τοτε μεταμορφωθηκε σε φιδι και εγω απ' την τρομαρα συνηλθα, αλλα βρισκομουν στο πατρικο μου λιγο πριν παω στον γαμο της ξαδελφης μου (δεν καταλαβα ποιας). Προσπαθησα να φυγω αλλα ειχε χαθει η εξωπορτα, οποτε τελικα εκατσα εκει να διαβασω για το αυριανο διαγωνισμα Sudoku. Μετα ξυπνησα.
Διαγνωση κανεις;
Μηπως σημαινει οτι συντομα θα συναντησω τον ερωτα της ζωης μου;
:eee

κλασικα συμπτωματα οσω εχουν ακουσει death metal....πολυ κακο(νοτες) για το τπτ... :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: όνειρο με οδήγηση
« Απάντηση #6 στις: 29/08/10, 23:44 »
κλασικα συμπτωματα οσω εχουν ακουσει death metal....πολυ κακο(νοτες) για το τπτ... :P

Για ερωτες τιποτα, τελικα; Κριμα ρε γaμωτo... :(
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος georgousis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: όνειρο με οδήγηση
« Απάντηση #7 στις: 30/08/10, 20:28 »
"τα φρένα τη θέληση"   μαχαιριά στη καρδιά :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/05, 12:37
από Twix
2 Απαντήσεις
2197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/07, 20:19
από Χρυσάνθη
7 Απαντήσεις
4238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 11:42
από parlats
0 Απαντήσεις
1306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 22:39
από xamogelo
1 Απαντήσεις
1801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 22:50
από Ιππέας
9 Απαντήσεις
3481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/09, 17:00
από Ιππέας
10 Απαντήσεις
3397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/08, 14:32
από MISTREATED
2 Απαντήσεις
2089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 01:15
από les paul
0 Απαντήσεις
1399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/10, 07:20
από Χρήστοςφλ
0 Απαντήσεις
1194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/10, 10:15
από Χρήστοςφλ