Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω ήχο στο Nuendo την ώρα που ηχογραφώ.. γιατι?  (Αναγνώστηκε 5397 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Γεια χαρά,
αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το καινούργιο μου DAW. Έστεισα ένα νέο μηχάνημα με αρκετές δυνατότητες αλλά έχω πρόβλημα με το Nuendo. Το μηχάνημα έχει λειτουργικό VISTA ULTIMATE 32bit και τρέχω την version 3.2.0. Έψαξα στο ίντερνετ και διάβασα ότι για να παίξει το Cubase ή το Nuendo στα Vista χρειάζεται ένα patch. Ακουλούθησα τις οδηγίες που βρήκα και όλα δείχνουν να είναι οκ, αν κ να πω την αλήθεια πριν που το είχα στείσει δεν έδειχνε να χρειάζεται κάτι άλλο. Δούλευε κανονικά και μπορώ να πω, με την λίγη χρήση που του έχω κάνει, δουλεύει το ίδιο κ τώρα.
Το πρόβλημα μου όμως έιναι ότι δεν έχω ήχο σε real time ηχογράφηση. Έχω φορτωμένους τους ASIO drivers της E-MU 1212, με latency 11. Έχω επιλέξει την είσοδο μου στο πρόγραμμα, τσεκάρω το Monitor από το κανάλι πατάω το rec κ παίζω. Γράφει κανονικά, ανπαίξω κάτι μετά πατάω να το ακούσω κ το ακούω. Το θέμα είναι ότι την ώρα που παίζω δεν ακούω αυτό που γράφω?! Γιατί γίνεται αυτό?
Καμιά βοήθεια?!?! Μήπως έχω ξεχάσει να ρυθμίσω κάτι στο πρόγραμμα?

ΥΓ) Ξέχασα να πω, όταν παίζω βλέπω στα κανάλια ότι παίρνει το σήμα αλλά στο τελικό Out δε βλέπω τίποτα και δεν ακούω τίποτα.
Επίσης να πω κάτι άλλο. Σε κάποια στιγμή από τις πολλές δοκιμές που έκανα, άνοιξα ένα καινούργιο project, πάτησα το monitor από το κανάλι και μετά πήγα να ρυθμίσω την είσοδο της κάρτας. Όταν το έκανα αυτό είχα ήχο όταν έπαιζα, αλλά όχι πολύ καλό. Ακουγόταν λες κ κάτι δεν πήγαινε καλά στην σύνδεση κιθάρα προς υπολογιστή, κάποιο χαλασμένο καλώδιο κτλ. Μόλις ξετσέκαρα το monitor κ το ξανατσέκαρα δεν είχα ήχο μετά. Δοκίμασα να το ξανακάνω με τον ίδιο τρόπο αλλά δε δούλεψε.
Ξέστησα το πρόγραμμα, έκανα τις απαραίτητες επανεκκινήσεις, το ξαναέστεισα ακολουθόντας τις οδηγίες που βρήκα, αυτές που αναφέρω ποιο πάνω, αλλα κ πάλι τίποτα.. :/
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Επ...καλώς τον Καρχαρία....τι νέα απο εκεί πάνω??
Απο εμένα...δοκίμασε να επιλέξεις άλλο sound driver απο το Nuendo ...αν δεν ακούς κ εκεί τίποτα...πάρε την καρτούλα παραμάσχαλα σε ένα φίλο....
Μηπως η κάρτα έχει πάνω κανένα κουμπάκι για επιλογή μεταξύ Daw/Direct και των διαφόρων ins και outs και έχει λάθος out επολεγμένο?
Δε την ξέρω την κάρτα...ιδέες δίνω...Απο το Nuendo το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι το μονιτορ...
Μήπως επίσης η κάρτα έχει δικό της mixer και είναι κάτι κλειστό απο εκεί?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Hola bro! Καλά μωρε.. συννεφιές κ γενικά μια προδιάθεση για χειμώνα και ηχογραφήσεις.
Διαφορετικό Sound Driver? Το θέμα είνα να γράψω με τους Asio της κάρτας, ώστε να επιτύχω το χαμηλότερο latency. Αλλά θα δοκιμάσω αυτό που λες. Δε νομίζω να είναι θέμα κάρτας αδερφέ, γιατί με XP δούλευε κανονικά πριν το format, επίσης η ανταπόκριση της κάρτας είναι άκρως φυσιολογική. Πχ αν φορτώσει το GT3 από τα WAVES stand alone δουλεύει άψογα, γενικά δουλεύει κανονικά, μπορώ να ηχογραφήσω ότι θέλω, το θέμα είναι ότι μόνο μέσα στο Nuendo δεν ακούω real time αυτό που παιζω. Αυτό που θα γράψω όμως αν το ακούσω δεν έχει κάποιο πρόβλημα, δηλαδή διακοπές κατά την ηχογράφηση ή χάλια σήμα κτλ..
Η κάρτα δεν έχει κάποια τετοια επιλογή που λες. Ίσως από το panel της να πρέπει να κάνω κάτι αλλά θυμάμαι ότι την προηγούμενη φορά (σε XP) δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα από τα παραπάνω. Από το mixer της κάρτας κλείνω μόνο το κανάλι που παίζω. Αν το έχω ανοιχτό ακούω αυτό που παίζω αλλά όχι μέσα από το Nuendo, το ακουω από τα Windows, δλδ δεν έχει το εφφέ που το φορτώνω κτλ.
Τι να πω.. θα το κοιτάξω.. θα κάνω κ τις δοκιμές με τους drivers που μου είπες.
θενξ!!!

Mastodon Rulez (ασχετο)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Λοιπόν.. απλά τα ξαναέστεισα όλα κ λειτουργεί κανονικά. Δε μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα είχε πριν, μάλλον κάτι "κλώτσησε". Τώρα όλα οκ.. θενξ για τον χρόνο σας :)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Χαίρομαι που βοήθησα Kαρχαρία.....:P
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
χεχε.. περιττό να πω ότι η λύση που μου πρότεινες δε δούλεψε καν!!! :P
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Κρίμα και το έλεγε καθαρά στο support της EMU!!
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Τι έλεγε δλδ?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Παντως, το προβλημα Κωστα πρεπει να ειναι στα Vista, ετσι? Οποτε βρεις χρονο, γραψε ενα review για τη σταθεροτητα ολου του συστηματος μεταξυ Vista, Cubase και καρτας. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Γενικά τα VISTA είναι πολύ καλό λειτουργικό, αρκεί να τα δουλέψεις σε μηχάνημα που τα "σηκώνει" άνετα. Δούλευα συνέχεια μια έκδοση του CUBASE SX v3.0.2 η οποία στα XP δεν είχε κανένα απολύτος πρόβλημα! Αναβαθμίζοντας το σύστημα μου η έκδοση αυτή ετρέξε με προβλήματα οπότε έπρεπε να παώ σε κάτι μεγαλύτερο με Patch για VISTA. Δυστυχώς το CUBASE 4 δε μπόρεσα να το βρω πουθενά, το βρήκα αλλά δε δούλευε, οπότε βρήκα μια αναβαθμισμένη έκδοση του Nuendo SX 3.2.0 . Δεν έχω ξαναδουλέψει Nuendo αλλά μιλάμε για το ίδιο πρόγραμμα, ίδιος πυρίνας και σχεδόν ίδιο interface. Σύμφωνα με την Steinberg η μόνη διαφορά τους είναι ότι το Nuendo είναι ποιο εξειδικευμένο σε multimedia εφαρμογες.
Drivers για την E-MU 1212 βρήκα πολύ εύκολα από το site της emu.
Η συγκεκριμένη version ανταποκρίνεται πολύ καλά σε οτιδήποτε έχω κάνει μέχρι τώρα αλλά έχω ένα πρόβλημα. Αφού ηχογραφώ και ξαναηχογραφώ μετά από λίγο αρχίσει να "τρίζει" το σήμα που μου δίνει το Nuendo. Όχι μόνο το σήμα της ηχογράφισης αλλά γενικά οτιδήποτε audio αναπαράγεται μέσα από το Nuendo. Το performance του υπολογιστή είναι αρκετά χαμηλά και η χρήση της RAM πλησιάζει μόλις στο 40%. Το "τρίξιμο" αυτό παρουσιάζεται μόνο μέσα στο Nuendo και όχι στα Windows. Αν κλείσω το πρόγραμμα κ το ξανανοίξω εξακολουθεί το πρόβλημα αυτό. Αν κάνω reboot όμως κ φορτώσω το ίδιο project στις ρυθμίσεις που το είχα αφήσει την τελυταία φορά δεν έχω αυτό το πρόβλημα.
Θεωρώ ότι είναι bug της σπασμένης version του Nuendo και όχι κάποια δισλειτουργία των Vista ή της κάρτας. Παρόμοιο πρόβλημα είχα αντιμετωπήσει παλιότερα με το Cubase SX 2 (σε XP), τότε με την κάρτα Terratec Phase 88. Το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας version του προγράμματος. Κάτι που θα κάνω μαλλον και τώρα.

Δεν είμαι καλός στα review, αν θέλει κάποιος να ρωτήσει, που μπορώ να απαντήσω, εδώ είμαι :)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
γεια σου αδερφε, καλα εισαι, πως παει ??
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
χεχε... ολα good! σου στελνω πμ
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/06, 23:15
από Tagima
133 Απαντήσεις
75509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/15, 00:07
από alvasilakis
5 Απαντήσεις
2410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 13:44
από Amylo
6 Απαντήσεις
4244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 22:23
από morello
3 Απαντήσεις
2735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 11:41
από .:°:. Apollon .:°:.
12 Απαντήσεις
7049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 02:17
από groovymood
14 Απαντήσεις
11921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 18:21
από Lo.Lee.Ta
6 Απαντήσεις
3331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/10, 23:17
από Disfunctional
1 Απαντήσεις
2450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/11, 17:49
από denisgiann
9 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/11, 17:18
από hot_sauce (φλουτσ)