Αποστολέας Θέμα: Eπεξήγηση όρων εφφέ  (Αναγνώστηκε 61253 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #25 στις: 23/06/05, 13:10 »
legetai make up gain αυτό που αναρωτιέσαι
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #26 στις: 23/06/05, 23:19 »
Μήπως το τελευταίο σιγανά πρέπει να αντικατασταθεί από δυνατά?
... Καλά ντε ... ;D

/ απορία πως ανεβάζει όμως τα χαμηλά? Όσα εγχειρίδια χρήσης του διάβασα όλα γράφουν για συμπίεση όταν περάσει η στάθμη πάνω από το επιθυμητό σημείο ( Threshold ) . Δεν διάβασα να έχει και threshold κατώτατου σημείου...

Γενικά γίνεται ... και δεν υπάρχει κάτω threshold αλλά εφαρμόζεται gain σε ολόκληρη την κυματομορφή ... (κάτω από το threshold βέβαια) ... επίσης, σε πολλούς soft Compressors έχεις γενικά μεγάλη ανεξαρτησία για το ποιά και πόσα σημεία θα ορίσεις και τι θα γίνεται στο ενδιάμεσο ... δοκίμασε με το Cool Edit ... διαθέτει πολύ ευέλικτο κομπρέσσορα !!!  8)

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #27 στις: 24/06/05, 00:11 »
Αν και δεν νομίζω να υπάρχει , αλλά ας ρωτήσω. Υπάρχει software που να κάνει compressing σε real time? όπως οι hardware compressors?
« Τελευταία τροποποίηση: 24/06/05, 00:35 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #28 στις: 24/06/05, 01:13 »
hmm..nomizw..pws me to cubase sx3 mporeis na to kaneis auto, prepei na pathseis to monitoring, kai akougontai ola ta effe pou exeis balei se auto to track sthn diarkeia ths hxografhshs...opote, an baleis kompressora, ton akous kiola....
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #29 στις: 24/06/05, 01:34 »
E..δεν εννούσα σε γραμμένο κομμάτι.Εννοούσα σε πραγματικό χρόνο , να παίζω και να κάνει compressing και να ακούω το compressariσμένο...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #30 στις: 11/12/05, 01:44 »
Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι τα:

resonance filter
panner
tap tempo
reverse delay
maximizer

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #31 στις: 11/12/05, 05:01 »
To Tap tempo ειναι οταν χρησημοποιεις εσυ ενα expression πεταλι για να εισαγαγεις τον ακριβη ρυθμο του κομματιου για να ταιριαζουν ακριβως οι επαναληψεις του delay...
To panner ειναι καποιο εφφε που ρυθμιζει το pan,δηλαδη το αριστερα δεξια στα καναλια ενος στερεο σηματος...

Για τα υπολοιπα καλυτερα να μιλησει ενας πιο ειδικος...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #32 στις: 11/12/05, 09:20 »
Ας τα παρουμε αναποδα:
Maximizer: Υπαρχουν 2 ειδη maximizer ( που μπορεις να τα βρεις αντιστοιχα και σαν hardware αλλα και σαν software VSts ). Το πρωτο ονομαζεται multiband Loudness Maximizer και το 2ο Loudness maximizer. Και τα 2 ειναι peak limiters, που σκοπο εχουν να "προβλεπουν" τον ηχο που δεχονται και να "αυξανουν"/"μεγιστοποιουν" συμφωνα με τις ρυθμισεις σου, το αποτελεσμα στην εξοδο. Η τεχνικη αυτη ονομαζεται brick wall limiting. Η μονη διαφορα των 2 maximizers, ειναι οτι ο μεν πρωτος ( multiband ) ειναι χωρισμενος σε 3 "συχνοτικες μπαντες" ( δηλαδη οπως και ενας Multiband Compressor ), που σημαινει οτι μπορεις να "αυξησεις" συγκεκριμενες περιοχες συχνοτητων, ενω ο 2ος, ειναι απλα ενας στερεοφωνικος maximizer, που αναλαμβανει να "μεγιστοποιησει" ολο το αποτελεσμα...Προσοχη οταν το χρησιμοποιεις, γιατι το limiting πολλες φορες "οδηγει" σε γουβες ( ιδιαιτερα αν δεν του εχεις αφησει λιγο αερα ). Εγω θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις ενα απλο limiter ( βρισκεις πολλα free VSTs ).

Reverse delay: Εδω ειναι πιο πολυπλοκα τα πραγματα, αφου στην ουσια, ενα σωστο reverse delay, "καθεται" μονο αφου εχει ηχογραφηθει ενα track. Παρολαυτα, υπαρχουν αρκετες πεταλιερες και VST που "υποσχονται" οτι το κανουν σε real time. Υπο κανονικες συνθηκες, ( στη δεκαετια του 60 πανω κατω ), επρεπε να "γυρισουν" αναποδα το καναλι που εχουν ηχογραφησει, και να του προσθεσουν ενα ελαχιστο delay ( πολλες φορες θυμιζε και echo ). Οταν ξαναγυριζαν την ταινια στην κανονικη της πορεια, ο ακροατης ειχε την αισθηση οτι "εμπαινε" το οργανο πριν ακομα παιξει...Σε πολλες περιπτωσεις, αντι να προσθεσουν delay, ηχογραφουσαν καποιες κιθαρες "αναποδα" και τις αφηναν ετσι στο τελικο αποτελεσμα. Ελπιζω να καταλαβες τι ηχο θα πρεπει να βγαλεις...Αν δεν εχεις καταλαβει ακομα, ακου το "One of these days", οπου τα Drums ειναι ολα με reverse delay ( οπως επισης και πολλες παραγωγες των Queen ). Σκοπος του, ειναι να δωσει στον ηχο μια "αρχη" ( οπως ενα delay δινει ενα τελος ) , πριν ακομα ακουστει ο ηχος της νοτας... Ενα αντιστοιχο πεταλι μπορεις να δεις εδω:
http://www.stevesmusiccenter.com/DanelectroDR-1.html
Τα μοντερνα πεταλια, λειτουργουν παντως με τη λογικη του looping...

Για το tap tempo και το panner, σωστα μιλησε ο Dave, οποτε δεν υπαρχει λογος να αναφερθουμε ξανα.

Resonance Filter: Ειναι ενας ορος που δανειζομαστε απο την ηλεκτρονικη. Απλα, φαντασου οτι προκειται για ενα EQ "φιλτρο", με το οποιο μπορεις να κοψεις τις συχνοτητες που θελεις ή να ανεβασεις καποιες αλλες. Στην ουσια, ενα μικρο resonant φιλτρο, ειναι το πεταλακι wah wah, με το οποιο μπορεις να παιξεις κυριως με τις μεσαιες συχνοτητες, ανεβαζοντας και κατεβαζοντας τις. Αν θελεις να το δεις και γραφικα, φαντασου οτι ενας κλασσικος παραμετρικος Equalizer, εχει μια ευθεια γραμμη που περναει απο το 0 στον καθετο αξονα, και απο τα 20Hz-20Khz στον οριζοντιο..Οταν εσυ, θελεις χαμηλωνεις το πεταλι, τοτε στο μεσο αυτης της ευθειας, αρχιζει να γινεται μια κοιλια...Οταν το ανεβαζεις, η κοιλια πηγαινει προς τα πανω...
Ελπιζω να ημουν κατανοητος. Αυτοι οι οροι, χρησιμοποιουνται τοσο και στα πληκτρα ( οποτε σιγουρα περιμενουμε τον Korgy να μας γεμισει με links και προτασεις ), οσο και σε τεχνικες παραγωγης ( newbie newbie, εισαι εδω? )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος koraki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #33 στις: 23/12/05, 14:06 »
Ειμαι φοιτητης στο ΤΕΙ Ρεθυμνου, μουσικης τεχνολογιας και ακουστηκης και θα ηθελα αν υπαρχει καοπιος που ξερει και εχει ορεξη να μου κανει μια μακροσκελη επεξήγηση του εφφε flanger.
Δηλαδη θα ήθελα μια θεωρικη και τεχνική περιγραφή της λειτουργίας του
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νικόλας

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #34 στις: 23/12/05, 14:20 »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #35 στις: 23/12/05, 18:11 »
Ειμαι φοιτητης στο ΤΕΙ Ρεθυμνου, μουσικης τεχνολογιας και ακουστηκης και θα ηθελα αν υπαρχει καοπιος που ξερει και εχει ορεξη να μου κανει μια μακροσκελη επεξήγηση του εφφε flanger.
Δηλαδη θα ήθελα μια θεωρικη και τεχνική περιγραφή της λειτουργίας του
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νικόλας

Δεν ξέρω για το  flanger, αλλά το Living Room είναι το καλύτερο καφέ που έχω πάει σε όλη την Ελλάδα  :D

Άκυρο πανηγυρικό. Γνωρίζω...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος koraki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #36 στις: 23/12/05, 20:15 »
Βασικα αυτο το Link το εχω δει και εγω, εχει πολλες πληροφοριες αλλα είναι στα αγγλικα και αρκετες λεξεις δεν τις καταλαβαινω.. παντως ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #37 στις: 23/12/05, 20:41 »
Ας ξεκινησουμε με καποια ιστορικα στοιχεια.
Συμφωνα με τον George Martin ( παραγωγος Beatles ), η "ανακαλυψη" του flanger, μας ερχεται απο τον ηχοληπτη Ken Townsend. Το "effect" δημιουργηθηκε εξαιτιας ενος λαθους!! Η ηχογραφησεις το 1944 γινονταν με "κλειδωμενες" μαγνητικες ταινιες ( κλειδωμενες= 2 κασσετοφωνα, με 2 ξεχωριστες μαγνητοταινιες, οπου ετρεχαν με την ιδια ταχυτητα για να πετυχουν στερεοφωνικη ηχογραφηση ). Κατα τη διαρκεια μιας ηχογραφησης, ο Townsend, παρατηρησε οτι το ενα κασσετοφωνο ηταν "ασυγχρονιστο". Υπο αλλες συνθηκες, αυτο θα ηταν μια καταστροφη, ομως ακουγοντας το αποτελεσμα ο Townsend, θεωρησε πως αυτο ηταν μια επανασταση του ηχου. Βεβαια επρεπε να περασει καιρος, μεχρι να ξαναδουμε ενα παρομοιο effect ( αφου ολοι οι τεχνικοι ηχου ελεγχαν 500 φορες τα μαγνητοφωνα για να μην πετυχουν το ιδιο αποτελεσμα ), σε κομματια του Lenon, και ιδιαιτερα σαν effect φωνης ( κιθαριστες χασατε..πρωτα ερχεται η φωνη ).
 Σαν λειτουργια το flanger στηριζεται στην εξης λογικη. Το flanger σκοπο εχει μια "κουφια" αντηχηση στο αποτελεσμα του ηχου. Φαντασου λοιπον, οτι ηχογραφεις με 2 μικροφωνα μια πηγη ηχου, και αρχισεις να κουνας το ενα απο τα 2 μεσα στο χωρο. Αυτο σημαινει, πως ενω το ενα θα εχει μια αποκλιση 2-10% απο την πηγη, το 2ο μικροφωνο, θα λαμβανει τον ηχο που παραγεται απο τις συνεχομενες αντανακλασεις μεσα στο χωρο. Αυτο προκαλει μια μεταβολη των ζωνων ενισχυμενης και εξασθενημενης εισοδου, με αποτελεσμα ο ηχος να εχει μια "κινηση", σαν να στροβιλιζεται. Βεβαια αυτο δεν γινεται με μικροφωνα ( αν και μπορει να γινει με..μεγαφωνα..ενα αντιστοιχο παραδειγμα ειναι το "κιβωτιο" Leslie με μετακινουμενη χωανη...ρωτα στη σχολη, σιγουρα θα ξερουν )., ομως μπορει να γινει με μαγνητικα/αναλογικα μεσα ( στην αρχη ) και βεβαια με ψηφιακα μετεπειτα...
 Τωρα παμε στη μοντερνα εποχη! Βεβαια ξεπερασαμε την εποχη της μαγνητικης ταινιας ( με προβληματικο μοτερ συγχρονισμου ) και παμε σε μια ψηφιακη καθυστερηση. Η λειτουργια του στηριζεται σε ενα ταλατνωτη χαμηλων συχνοτητων ( LFO..σιγουρα θα το εχεις ακουσει ). Το πλατος του σηματος LFO, ειναι και αυτο που θα μας δωσει το μεγεθος του flanging. Το flanging κυκλωμα, παραγει μια σειρα καθυστερησεων στο σημα, που ειναι περιπου απο 1msec μεχρι 7msec..
 Και για να τους στειλεις ολους...Το Flanger και το Phaser εχουν ακριβως την ιδια λειτουργια. Μια σειρα καθυστερημενων ηχων απο τηναυθεντικη πηγη, που "επικαθονται" πανω στον ηχο. Ομως, ενω στο Flanger εχουμε μια αυστηρη καθυστερηση του ηχου, στο phaser μετατοπιζουμε τη φαση του ηχου και οχι το ιδιο το σημα!!! Ο ορος phasing χρησιμοποιηται ανετα για να περιγραψεις μικρα flanging με χρονο μεχρι 1 msec..!! :o
Εκπληκτικο,ετσι??...Συγνωμη αν κουρασα, ομως επειδη ειδα οτι το σπουδαζεις το θεμα, ειπα να χρησιμοποιησω λιγο πιο βαρια ορολογια ( αν και μου κανει εντυπωση οτι ρωτας σε ενα φορουμ και οχι στην σχολη...Μηπως κανουμε την εργασια μας και αντλουμε πληροφοριες χωρις κουραση?? ;D ). Αμα δεν βαριεσαι, ριξε μια ματια στο βιβλιο του Richard Bryce "Τεχνολογια Μουσικης", εκδοσεις Τζιολλα...Θα σου λυσει πολλες αποριες ( που σιγουρα ομως θα σου ελυναν και τα πανεπιστημιακα βιβλια που εχεις στη διαθεση σου )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος koraki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #38 στις: 24/12/05, 17:09 »
Βασικα τωρα ειμαι μερικες δεκαδες χλμ απο την σχολη οποτε θα ηταν αρκετα δυσκολο να ρωτησω εκει... ::)  τελος παντων,σε ευχαριστω για την βοηθεια..θα φροντησω να κοιταξω και το βιβλιο που προτεινεις.

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #39 στις: 25/12/05, 02:37 »
Λίγο πιο γενικό από το θέμα που ρωτάς, μα σου προτείνω ένα βιβλίο το οποίο είναι ουσιαστικά η Βίβλος της μουσικής τεχνολογίας:"Computer music tutorial" του Curtis Roads.Αν και γραμμένο στα αγγλικά και λίγο ακριβούτσικο, στις 1000κάτι σελίδες του θα βρεις σχεδόν ότι χρειαστείς πάνω στην ιστορία και στη σύνθεση ήχου..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #40 στις: 25/12/05, 09:31 »
Φαιδωνα, το βιβλιο που προτεινεις, αφορα και παραγωγη ηχου με ψηφιακα και αναλογικα μεσα ή εχει μονο την δημιουργια μουσικης μεσω υπολογιστη ως κυριο θεμα του? Επειδη απο τον τιτλο, υποθετω οτι επικεντρωνεται περισσοτερο στη συνθεση με τη βοηθεια υπολογιστη, και δεν αφορα effects, ηλεκτρονικα στοιχεια και προτασεις παραγωγης.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #41 στις: 25/12/05, 23:22 »
Με flanger παίζεται και το solo του black dog για να καταλάβω;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #42 στις: 11/02/06, 22:59 »
  Αυτο http://www.thomann.de/thoiw2_boss_ph3_phase_shifter_prodinfo.html
                                                            ή
  Αυτο http://www.thomann.de/thoiw2_boss_ps5_power_shifter_prodinfo.html
 
  αλλαζει τονικοτητα και απο E κουρδισμα το κανεις να ακουγεται π.χ. D ???
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #43 στις: 11/02/06, 23:09 »
Όχι!
Αυτό που θές εσύ είναι το pitch shifter.
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #44 στις: 11/02/06, 23:12 »
  Ναι αυτο θελω,τι τιμη εχει και που μπορω να το βρω?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #45 στις: 11/02/06, 23:14 »
Βασικά είναι και το octaver.
Δεν είμαι σίγουρος ποιά είναι η διαφορά τους ή αν είναι ίδια.
Ρίξε μια ματιά εδώ!
Αλλά να ξέρεις ότι η αλλαγή θα είναι σε όλες τις νότες/χορδές. Δηλαδή δεν θα κάνεις Drop D
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #46 στις: 11/02/06, 23:16 »
  H boss βγαζει και αυτο http://www.harmony-central.com/Effects/Data/Boss/PS_3_Pitch_Shifter_Delay-01.htmlτο οποιο με ενδιαφερει γιατι εχει και pitch shifter και delay.Ξρετε που μπορω να το βρω και τι τιμη???
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/06, 23:23 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #47 στις: 11/02/06, 23:18 »
Το PS-5 είναι pitch shifter.Αν και για το επιθυμητό αποτέλεσμα καλό είναι να συνοδεύεται από expression pedal.
To άλλο πετάλι που μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά είναι το digitech whammy.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #48 στις: 11/02/06, 23:27 »
Το PS-5 καλό φαίνεται αλλά είναι λίγο ακριβούτσικο! ;D
Όσο για το whammy... Αχχχ να'χαμε ένα whammy να παίζαμε το searching!! ;D ;D ;D
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Eπεξήγηση όρων εφφέ
« Απάντηση #49 στις: 12/02/06, 01:19 »
Εγώ πάντως από πετάλια "τονικότητας" είμαι καλυμένος.Έχω δύο Digitech WH-1 Whammy.Το καλύτερο Pitch shifting πετάλι που έχει βγεί.Ίσως  σε καποια φάση να πάρω και ένα Eventide Harmonizer...
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
42050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 22:50
από theodoropoulos
0 Απαντήσεις
2073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 11:19
από Utapes
τα εφφε του blues

Ξεκίνησε από hammer « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
8368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 20:40
από edgar_jp ♫
13 Απαντήσεις
4559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/10, 19:00
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
12 Απαντήσεις
4138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 16:31
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
eNGL POWERBALL II + εφφε?

Ξεκίνησε από Archenemy « 1 2 » Εφέ

44 Απαντήσεις
10731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/10, 22:10
από Johnie Darko