Αποστολέας Θέμα: eNGL POWERBALL II + εφφε?  (Αναγνώστηκε 10722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archenemy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Aaaaarrrghhh!!!
    • Προφίλ
eNGL POWERBALL II + εφφε?
« στις: 05/06/10, 22:03 »
Θα ηθελα να ακουσω γνωμες για axe-fx (μπαινει μπροστα απο τον ενισχυτη ή στο fx loop?).Να προτιμησω πεταλακια μηπως?παιζω αποκλειστικα μεταλ  στο modern-death-melodic-progressive-whatever.Soloing μεχρι τελικης πτωσεως ;D ...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #1 στις: 05/06/10, 22:15 »
Πολλα λεφτα το axe-fx για να το χρησιμοποιησεις μονο για τα εφε του. Αν δε θες και πολλα εφε αλλα 3-4 προτιμησε πεταλακια.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #2 στις: 07/06/10, 16:20 »
Πολλα λεφτα το axe-fx για να το χρησιμοποιησεις μονο για τα εφε του. Αν δε θες και πολλα εφε αλλα 3-4 προτιμησε πεταλακια.

Ακριβως!
Για τι μουσικη που παιζεις ειδικα, αντε κανα κομπρεσορα στη λουπα, και κανα ντιλει για κανα σολο και εισαι σουπερ!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #3 στις: 07/06/10, 16:47 »
To axe fx ειναι φανταστικο και στην εξομοιωση του Engl τα σπαει. Ενα παιδι ειχε ηχογραφησει 2 κλιπς, το ενα με κανονικο engl προενισχυτη και τελικο λαμπατο και το αλλο με axe fx και σε blind test οι περισσοτεροι ειχαν απαντησει σε poll οτι ο πραγματικος engl ηταν αυτος που τελικα αποδειχθηκε οτι ηταν το axe fx.
Απλα προσπαθω να σου πω οτι ισως αξιζει να παρεις το θαρρος να πουλησεις τον engl και να παρεις ΜΟΝΟ το axe fx και να το συνδυασεις ειτε με καποιον τελικο + καμπινα (πχ την καμπινα του engl που φανταζομαι οτι ηδη εχεις), ή να παρεις και ενα atomic fr καμπινα-ηχειο που εχουν ετοιμασει οι τυποι και ειναι το τελειο συμπληρωμα για το axe fx εαν θες να χρησιμοποιεις και εξομοιωσεις καμπινων κτλ. Εαν θες να εχεις κανονικη καμπινα κιθαρας (πχ καμια 2x12", 4x12" κτλ) τοτε καλυτερα να πας για axe fx + frfr τελικο + καμπινα. Εαν θες να εχεις και την επιλογη καμπινας, παρε το axe fx + Atomic FR καμπινα (εχει ενσωματωμενο τελικο λαμπατο frfr ενισχυτη μεσα 50w).
Πιστεψε με, δεν θα μετανοιωσεις την πωληση του engl. Αν παρεις το axe fx και εχεις την υπομονη να το ψαξεις και να ασχοληθεις, ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ μετα απο λιγο καιρο θα τον πουλησεις τον engl... δεν θα σου χρειαζεται... Αν δεις ποσοι εχουν ξεφορτωθει mesa boogies, marshalls, diezels, μεχρι και Bogners αφου πηραν το axe fx θα καταλαβεις τι εννοω... Εδω ακομα κι εγω εδωσα εναν Marshall superlead original του 1973 κι ενα ρακακι που ειχα φτιαξει με τελικο mesa boogie 50/50 και Mesa Boogie studio preamp προενισχυτη... Δεν το μετανιωσα στιγμη και ειλικρινα το axe fx ειναι οτι καλυτερο εχω αγορασει EVER για την κιθαρα...
Παντως αν θες οπωσδηποτε να κρατησεις και τον engl, τοτε μπορεις ειτε να χρησιμοποιησεις την 4 cable μεθοδο συνδεσης, που σου επιτρεπει να εχεις και τον ενισχυτη σου κανονικα και τα εφφε του axe fx και αναλογως το preset που θα χεις φτιαξει, να εχεις σε αλλα τον ενισχυτη σου με εφφε απο το axe fx, σε αλλα μονο το axe fx για ενισχυτες και εφφε και σε αλλα συνδυασμους και των 2...
Φυσικα μπορεις να το χρησιμοπιησεις με εξοδο απο το axe fx στο return του effects loop του ενισχυτη σου και ετσι ο ενισχυτης σου να παιζει μονο το ρολο του τελικου, αλλα πιστεψε με, απο ολες τις λυσεις, η πιο συμφερουσα και η καλυτερη ειναι να πας μονο για axe fx...
Απλα τα σπαει...
Δεν θα συνιστουσα να το βαλεις πριν τον ενισχυτη (μπροστα δηλαδη απο τον ενισχυτη) γιατι εκει θα παιρνει το χρωμα του engl τελειως και δεν θα εχεις καλο ηχο (οχι οτι δεν θα μπορεις να το "φερεις" εκει που θες, αλλα δεν υπαρχει λογος, καλυτερα στο return και ο engl να παιζει μονο το ρολο τελικου).
Btw, το μαθατε οτι οι τελευταιοι χρηστες που προστεθηκαν σε αυτους που χρησιμοποιουν το axe fx ειναι και οι Petrucci και Vai;  ;) ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/10, 16:52 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #4 στις: 07/06/10, 17:08 »
To axe fx ειναι φανταστικο και στην εξομοιωση του Engl τα σπαει. Ενα παιδι ειχε ηχογραφησει 2 κλιπς, το ενα με κανονικο engl προενισχυτη και τελικο λαμπατο και το αλλο με axe fx και σε blind test οι περισσοτεροι ειχαν απαντησει σε poll οτι ο πραγματικος engl ηταν αυτος που τελικα αποδειχθηκε οτι ηταν το axe fx.

Καλα δεν γινεται το AxeFX na ακουγεται πιο ENGL απο τον ιδιο τον ENGL!!!!!
Προφανως ψηφισαν αυτο που τους αρεσε πιο πολυ, ή αυτο που νομιζαν οτι ΜΠΟΡΕΙ να ειναι ο Ενγκλ, αλλα ο ηχος της Ενγκλ ηταν στο κλιπακι με τον Ενγκλ, και ας ψηφισαν το αλλο...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #5 στις: 07/06/10, 18:00 »
Ναι ρε αυτο λεω, οτι κι ανθρωποι που ηταν ιδιοκτητες engl, πριν να τους δωθει η απαντηση, ελεγαν οτι μου αρεσουν και τα 2 clips αλλα νομιζω οτι ο αληθινος Engl ειναι αυτος και τελικα αυτο που νομιζαν οτι ηταν ο αληθινος engl, ηταν το axe fx...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #6 στις: 07/06/10, 18:05 »
Χμ... τοτε που εντοπιζεις το μπερδεμα στην επιλογη τους? Το Axe ακουγεται ηχογραφημενο οπως ο ενγκλ απο κοντα, ενω ο ενγκλ ηχογραφημενος ηταν τελειως διαφορετικος? Το μοντελο του ενγκλ ηταν πιο ραφιναρισμενο απο τον  πραγματικο ενισχυτη? Κατι αλλο?  ???
Ειναι ψυχολογικος παραγωντας πιστευεις ή κατι αλλο?
 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/10, 18:13 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #7 στις: 08/06/10, 09:21 »
Mερικοι που ειχαν πραγματικο engl πιστευαν οτι ο πραγματικος engl ηταν αυτο που αποδειχτηκε τελικα οτι ηταν το axe fx γιατι τους ακουγοταν πιο in your face και πιο επιθετικος ο ηχος και ετσι ηταν ο δικος τους engl για αυτο μπερδευτηκαν. Ξεχασα να πω οτι στο τεστ το πραγματικο engl δεν ηταν κεφαλη αλλα ενας 570 προενισχυτης πανω σε εναν λαμπατο τελικο και 2x12" καμπινα (ή 1x12" δεν ειμαι σιγουρος για αυτο). Ισως εξαιτιας του μη-engl τελικου να "στρογγυλευε" λιγο ο ηχος του 570 και για αυτο να νομιζανε οι περισσοτεροι οτι το axe fx ακουγοταν πιο "αληθινο" για engl...
Παντως οι περισσοτεροι μπερδευτηκαν και αν ακουγες τα 2 clips θα εβλεπες οτι και τα 2 τα σπαγανε... Προσωπικα μου αρεσαν και τα 2 clips εξισου με του axe fx να ακουγεται λιγο πιο επιθετικος... Παντως δεν ηταν και η τελεια δοκιμη 1:1 γιατι ο τυπος που το χε ηχογραφησει δεν εκανε reamping οποτε ολες οι μικροαλλαγες στο παιξιμο περαστηκαν και στην ηχογραφηση, οποτε κι αυτο παιζει τον ρολο του... Ομως με οσα αλλα μηχανηματα εχω δει παρομοια τεστ, σχεδον παντα βρισκανε (κι εγω μαζι) ποιος ειναι ο πραγματικος και ποιος οχι... Με το axe fx παντα ολοι μπερδευονται, ειδικα αν αυτος που το χρησιμοποιει εχει μαθει να το χρησιμοποιει καλα...
Εσυ jezus που παιζεις και live κτλ, πιστευω οτι θα σου ηταν πολυ χρησιμο εργαλειο... Χωρια που νομιζω οτι αν το παρεις μετα θα σκονιζονται οι υπολοιποι ενισχυτες και περισσοτερο θα τους εχεις γιατι δεν θα θες να τους δωσεις, οχι επειδη θα σου χρειαζονται...
Υπηρχαν καποια παραπονα οτι το simulation του Uber δεν ηταν και spot on, γιατι ο original εχει πολυ περιεργο presence που δεν λειτουργει οπως στους αλλους ενισχυτες. Τελικα ενα παιδι εστειλε τον δικο του uber στον cliff (ο κατασκευαστης του axe fx) και schematics και τωρα περιμενουμε το νεο improved Uber μοντελο  ;) μαζι με καποιους νεους ενισχυτες, απο οτι θυμαμαι Bogner Shiva clean & dirty, καποιος Marshall (ή ο 100αρης jtm 45 ή ο Jubilee που εγω προτιμω) και καποια αλλα πραγματακια...
Παντως εγω που περισσοτερο κυνηγαω ηχους hard rock και κλασσικο metal εχω κατενθουσιαστει και καθε φορα που παιζω με το μηχανημα απλα σκεφτομαι "τι γαματος ηχος ειναι αυτος!" και αυτο δεν μου εχει ξανασυμβει με οποιοδηποτε μηχανημα εχει περασει απο τα χερια μου... Θελω να πω παντα μου αρεσαν οι ηχοι που εβγαζα με σωστα μηχανηματα, αλλα παντα συμβιβαζομουν με ατελειες και εψαχνα να τροπο να τις "φτιαξω"... Με το axe fx οχι... Κανω ακριβως αυτο που θελω και μαλιστα με 20 διαφορετικους τροπους απο οτι θα εκανα με εναν κανονικο ενισχυτη... Και το κυριοτερο; Για μενα το κυριοτερο ειναι οτι περα απο το οτι τα μοντελα των ενισχυτων ειναι φανταστικα και τα εφφε ειναι studio quality (επιπεδου eventide), το τεραστιο ατου του axe fx ειναι οτι σου επιτρεπει να πειραξεις τοισα πραγματα εντος των ενισχυτων, που σου δινει ουσιαστικα την δυνατοτητα να customαρεις οποιο μοντελο θελεις και να φτιαξεις αν θες δικο σου εντελως ηχο και feeling, response κτλ εχοντας σαν βασικο ηχοχρωμα οποιον ενισχυτη γουσταρεις... Ετσι, μπορεις πχ να εχεις εναν plexi (μεγαλη αγαπη) αλλα να τον κανεις πιο saturated, με πιο "κρυο" bias, με πιο σφιχτα μπασσα, με πειραγμενους μετασχηματιστες και πυκωτες και ετσι να φτιαξεις εναν modded plexi που θα ζηλευαν ακομα και cameron κτλ, χωρις να εχεις πειραξει βιδα στην πραγματικοτητα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #8 στις: 08/06/10, 11:43 »
.. δεν θα μετανοιωσεις την πωληση του engl. Αν παρεις το axe fx και εχεις την υπομονη να το ψαξεις και να ασχοληθεις, ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ μετα απο λιγο καιρο θα τον πουλησεις τον engl... δεν θα σου χρειαζεται... .

Johnie έχω πολλές φορές διαβάσει τα πολύ ενδιαφέροντα άρθρα σου για το axe fx και είναι έκδηλος ο ενθουσιασμός σου με το μηχάνημα και εν πολλοίς προσωπικά πιστεύω ότι είναι και δικαιολογημένος.

Προσωπικά όμως δεν θα πρότεινα σε κάποιον φίλο να πουλήσει το original για να πάρει την προσομείωση του.
Δεν έχω καμμία αμφοβολία ότι το axe fx είναι καταπληκτικό. Επίσης δεν έχω καμμία αμφιβολία ότι ως ψηφιακό είναι εξαιρετικά ευέλικτο, προσομοιώνει πάρα πολλούς ενισχυτές με ακρίβεια, είναι εξαιρετικό κλπ. Φαίνεται να είναι όντως ότι καλύτερο υπάρχει αυτή την στιγμή σε ψηφιακή προσομοίωση.

Από την άλλη, ο Powerball, ειδικά ο II που είναι και πιο ώριμος, αντιπροσωπεύει μία ολόκληρη φιλοσοφία.
Επίσης όπως κάθε αληθινός ενισχυτής, ζεσταίνεται, κρυώνει, τρώει σπινθιρισμούς από την ΔΕΗ, αλλάζει λάμπες, τρίζει, μεταβάλλεται, γηράσκει, ωριμάζει.
Δεν θα κάνει ήχους από πολλούς ενισχυτές, αλλά τον ένα που κάνει, είναι αληθινός.
Ξέρω και από πρώτο χέρι, ότι όσες παραμέτρους και να βάλει κανείς μέσα στο λογισμικό, πάντα η ζωή έχει ένα τρόπο να τους ξεπερνά.

Αν ο φίλος έχει βρει αυτό που θέλει, νομίζω ότι καλά θα κάνει να μην το πουλήσει απλά και μόνο για να μπορέσει να πάρει το axe fx.
Να πάρει και το axe fx προσθετικά, ναι, ίσως στο μέλλον εάν είναι επιλογή του. Και τότε, εάν πράγματι βρεί ότι ο Powerball δεν έχει λόγο ύπαρξης, να τον πουλήσει..
Γιατί το axe fx σίγουρα είναι μία πολύ καλή και ευέλικτη επιλογή, για να   έχει κάποιος όλες αυτές τις δυνατότητες, τις ρυθμίσεις, την ευκολία, τα μοντέλα, και να μπορεί να βιώσει την χροιά από πολλούς ενισχυτές των οποίων δεν μπορεί να αποκτήσει τα original, πράγμα που δεν είναι εφικτό τουλάχιστον για τους περισσότερους από εμάς.



 
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/10, 11:50 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #9 στις: 08/06/10, 12:10 »
Κοιτα, εγω ημουν κατοχος αρκετων καλων λαμπατων μηχανηματων. Μαλιστα τον Mesa boogie τον εδωσα τελευταιο μεχρι να πειστω απο το axe fx.
Περα ομως απο οσα λες και δεν εχεις καθολου αδικο, πιστευω οτι για να ευχαριστηθεις πραγματικα ενα λαμπατο καλο μηχανημα πρεπει να το παιζεις σε καλες εντασεις, που οι περισσοτεροι δεν μπορουν. Οταν τελικα βρισκεις ενα μηχανημα που μπορει να σου βγαλει ιδιο ηχο αλλα σε οτι εντασεις θες, χωρις να θελει αλλαγες λαμπας, χωρις να επηρεαζεται ο ηχος του απο θερμοκραισες, υγρασιες, τασης ΔΕΗ, αν εκλασε σημαερα ο γειτονας κτλ, τοτε κατ'εμε ολα τα αλλα ειναι ψυχολογικα... Κρατας το original οχι γιατι δεν μπορει να παρεις τον ηχο που θες απο το αλλο μηχανημα, αλλα γιατι οπως και να το κανουμε, στο original εχεις και την εμφανιση (το βλεπεις μπροστα σου) και την αμεση-ευκολη αλλαγη παραμετρων οσων σου δινει το μηχανημα (πχ τα κουμπια ειναι πραγματικα knobs και οχι ψηφιακα που τα κινεις και σελιδες που γυρνας κτλ.
Δεν προτεινω στον φιλο να παρει το axe fx με κλειστα ματια και να πουλησει απο πριν τον engl. Ας το παρει, ας το χρησιμοποιησει μαζι με τον engl οπως του ειπα, ας το μαθει καλα να μπορει να κανει clone τον ηχο του engl που εχει και τοτε αν κρινει πως ο πραγματικος μαζευει σκονη, αν θελει τον πουλαει.
Πλεον ομως εχουμε φτασει σε μια εποχη που οταν παιρνεις ενα τετοιο μηχανημα οπως το axe fx, δεν κανεις συμβιβασμους σε κανεναν τομεα προκειμενου να εχεις ευκολιες μεταφορας, παραμετροποιησης, ελεγχου κτλ. Αντιθετα, χωρις κανεναν συμβιβασμο στον τομεα ηχου-ποιοτητας, παιρνεις ενα πακετο που οχι μονο θα βγαζει εναν ενισχυτη που γουσταρεις, αλλα αλλους 60, μαζι με τα εφφεδακια σου, τις καμπινες σου, τις δυνατοτητες συνδεσης κτλ.
Συμβιβασμος πχ θα ηταν ενα line6 podxt pro ή κατι αναλογο... Αλλα οσως αφορα το axe fx, κανενας συμβιβασμος περα απο το οτι δεν θα εχεις μπροστα σου το αληθινο αντικειμενο...
Εγω παντως απο τοτε που το πηρα, εχασα καθε g.a.s. ενδιαφερον για ενισχυτες-προενισχυτες που ειχα και μαλιστα πολυ εντονο πριν να παρω το axe fx και πλεον ασχολουμαι μονο με κιθαρες, μιας και ξερω πως οτι ηχο και να θελω, μπορω να τον εχω με λιγο ή πολυ ψαξιμο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Archenemy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Aaaaarrrghhh!!!
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #10 στις: 08/06/10, 12:58 »
Ευχαριστω καταρχην για τη εις βαθος αντιμετωπιση της καταστασης μου.... :D
Σημερα δοκιμασα τον ενισχυτη με διαφορα πεταλακια κομπρεσορες,7 band eq,delay etc.
O JDARKO με εβαλε σε σκεψεις οσον αφορα την 4cable συνδεση μεταξυ axe fx και κεφαλης....Ετσι μπορω να χρησιμοποιησω οσα απο τα εφφε χρειαζομαι και απο την αλλη να προσομοιωνω αλλες καμπινες...ειμαι και φαν των 80's hair metal.....Moνο που θα ηθελα να μαθω πως γινεται ???

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #11 στις: 08/06/10, 13:19 »
να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου...ποσο ευκολο ειναι σε live?και τι εννοω:το πεταλακι το πατας και παιρνεις τον ηχο του,μετα το ξαναπατας και εισαι μονος στον ενισχυτη..στο axe αν θελω να κανω κατι τετοιο τι κανω?εχει pedal κατω?δλδ αν θελω να παω απο το ενα εφε στο αλλο πως μπορω να το κανω?μονο με presets?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #12 στις: 08/06/10, 13:23 »
Καθε ενισχυτης εχει και τον ηχο του, για αυτο και επελεξα το axe fx που εχει ολους οσους χρειαζομαι και αλλους τοσους... Hair metal αν θες και εχεις το axe fx, δοκιμασε τον JCM 800 με τερμα το volume, στην μεση περιπου το drive, λιγο πανω απο την μεση μεσαια, φτιαξε πριμα μπασσα οπως θες, αρκετο presence και boostαρε το με καποιο boost πεταλακι του axe fx ή χρησιμοποιησε κατευθειαν την επιλογη boost εντος της σελιδας του ενισχυτη... Αν θες πιο hairy ηχο, αυξησε το sag και αν θες πιο "χαλαρα" μπασσα μειωσε αν θες την τιμη στο cap Β+. Φτιαξε μετα τα low cut & hi cut φιλτρακια για να βγαλεις συχνοτητες που ειτε boomαρουν ειτε "τρυπανε τα αυτια", χωσε ΜΕΤΑ τον ενισχυτη και πριν τα εφφεδακια ενα γραφικο eq να αφαιρεσεις λιιιιγο μεσαια και ισως και χαμηλομεσαια (αναλογα και την κιθαρα σου) και βαλτου ενα delay στα 350-400ms συνδεδεμενο παραλληλα, ενα βαθακι (εδω ειναι γουστα, εμενα μου αρεσουν τα plates) και ΑΝ θες παιξε λιγο και με το enchancer για πιο stereo εικονα... Θα εισαι στην 80's σκηνη in no time  ;) ;) ;)
Εναλλακτικα, πολυ καλη επιλογη ειναι και το μοντελο του JMP-1 (χρησιμοποιει σαν τελικο τον 800αρη) που μπορει να σου δωσει χωρις boost πολυ περισσοτερο gain και saturation απο τον 800... Εχω φτιαξει με τα marshallονια που εχει το axe fx, τους καλυτερους ηχους hard rock ever...
Αν εχεις axe fx ή αν μπορεις να δοκιμασεις καπου καποιο, κανε δοκιμες οπως σου ειπα και θα δεις...
Επισης ριξε και μια ματια στους FAS ενισχυτες που εχει το axe fx μεσα τα οποια ειναι "κατασκευασματα" του cliff, ενισχυτες που ειναι μιξεις αλλων ενισχυτων (πχ προενισχυση Bogner με τελικο boogie και tonestack απο plexi, εντελως τυχαιο παραδειγμα) αλλα με τιμες σε διαφορα virtual components (πχ πυκνωτες, αντιστασεις κτλ) που φυσιολογικα δεν μπορουν να επιτευχθουν (ιδανικες τιμες κτλ που δεν μπορουν να επιτευχθουν σε "κανονικα" components). Καποια απο αυτα τα μοντελα ειναι απλα φανταστικα, μεταξυ των οποιων θα βρεις νομιζω και ενα μοντελο hair metal ή κατι τετοιο που μαλλον θα σου δωσει αυτο που θες...
Τωρα αν εννοουσες hair metal με τον Engl, δεν μπορω να σε βοηθησω... Προσωπικα στο axe fx δεν πολυχρησιμοποιω αυτο το μοντελο μιας και το προτιμω μονο για metal και οχι για πιο ελαφρυα πραγματα...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/10, 13:37 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Archenemy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Aaaaarrrghhh!!!
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #13 στις: 08/06/10, 13:29 »
Δεν το εθεσα σωστα....αν μπορουσες να γινεις λιγο πιο κατατοπιστικος για οτι αφορα την 4cable συνδεση και πως μπορς να χρησιμοποιησω το distortion του powerball με τα εφφε του axefx.Αληθεια επειδη παιζω live pedalboard δεν υπαρχει ετσι δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #14 στις: 08/06/10, 13:32 »
να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου...ποσο ευκολο ειναι σε live?και τι εννοω:το πεταλακι το πατας και παιρνεις τον ηχο του,μετα το ξαναπατας και εισαι μονος στον ενισχυτη..στο axe αν θελω να κανω κατι τετοιο τι κανω?εχει pedal κατω?δλδ αν θελω να παω απο το ενα εφε στο αλλο πως μπορω να το κανω?μονο με presets?

Στο axe fx συνδεεις midi πεταλιερα (τωρα σε λιγο βγαινει και η official του axe fx) και προγραμματιζεις τα πληκτρα, πεταλια κτλ να κανουν οτι θες... Απο το να λειτουργουν σαν απλα stomp boxes, μεχρι continuous controlled αλλαγες πχ στο drive του ενισχυτη, στο volume, στο effects mix κτλ, triggers, wah, pitch shifting, σχεδον ολα μπορεις να τα ελεγξεις real time μεσω πεταλιερας και αναθετοντας σε καθε κουμπι της πεταλιερας να κανει οτι του ζητησεις... Πχ μπορει να εχεις μια με 10 κουμπια και 2 πεταλια, τα οποια μπορεις να τα εχεις ρυθμισει ετσι ωστε να αντιστοιχουν σε ενα patch που εχες φτιαξει με ενισχυτη, 5 εφφεδακια κτλ στις αναλογες λειτουργιες που θες... Ετσι πχ να εχεις κανει τα 5 πρωτα switch της πεταλιερας να ανοιγοκλεινουν τα effects (πχ delay, chorus, boost, eq, compressor) σαν να ειχες πεταλακια, τα αλλα 5 κουμπια να ειναι τα 5 presets στην τρεχουσα bank που βρισκεσαι (πχ εχεις ταδε banks με 5 presets η καθε bank και με τα κουμπια up & down στην πεταλιερα επιλεγεις καθε φορα την bank και preset που θες) και τα 2 πεταλακια, το ενα να αυξομειωνει το drive του ενισχυτη απο καθαρο εντελως μεχρι τερμα γκαζι και το αλλο να ειναι wah που του εχεις ρυθμισει πως θα λειτουργει (καμπυλη, συχνοτητες κτλ). ή μπορει να το κανεις ακομα και whammy... Οι επιλογες ειναι ατελειωτες...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #15 στις: 08/06/10, 13:35 »
Δεν το εθεσα σωστα....αν μπορουσες να γινεις λιγο πιο κατατοπιστικος για οτι αφορα την 4cable συνδεση και πως μπορς να χρησιμοποιησω το distortion του powerball με τα εφφε του axefx.Αληθεια επειδη παιζω live pedalboard δεν υπαρχει ετσι δεν ειναι?


Αν πας στο site θα βρεις πως γινεται σωστα η συνδεση και πως μπορεις να εκμεταλλευτεις τα ωφελη της, προσωπικα δεν την χρησιμοποιω μιας και οπως ειπα εχω σπρωξει ολα τα λαμπατα μηχανηματα...
Pedalboard υπαρχει (ειναι προς release αν και εχει αργησει πολυυυυ) αλλα αν δεν θες οπωσδηποτε την official πεταλιερα, οποιαδηποτε σχεδον midi πεταλιερα συνδεεται και κανεις την δουλεια σου τελεια (ισως να χρειαστεις λιγο προγραμματισμο midi για να κανουν ολα αυτο που θες κτλ).
Προσωπικα περιμενω την official που δεν θα χρειαζεται καν "προγραμματισμο"...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #16 στις: 08/06/10, 13:59 »
wow ευχαριστω...επρεπε να το σκεφτω οτι παει σε midi...ακουγεται βεβαια λιγο ακριβο αλλα οπως λες και εσυ τερμα το gas.Αξιζει να το ακουσουμε
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #17 στις: 08/06/10, 14:06 »
Κοιτα, αν σκεφτεις τι σου δινει, σε τι ποιοτητα το δινει, την εξυπηρετηση πελατων κτλ θα δεις οτι οχι μονο δεν ειναι ακριβο (1500 το standard που ειναι υπεραρκετο για οσους δεν θελουν synth ηχους, 20 εφφε ταυτοχρονα και 2000 για το ultra που ειναι ιδιο με το standard αλλα με λιγο πιο γρηγορο επεξεργαστη και περισσοτερη μνημη για να διαχειριζεται και πιο περιεργα εφφε οπως synths, harmonizers, loopers κτλ), αλλα ειναι και ευκαιρια...
Ακουγονται ισως πολλα τα 1500, αλλα αν σκεφτεις οτι για μια καλη κεφαλη (οχι κορυφαια) θες τοσα χρηματα, θα δεις οτι ειναι ενα πολυ λογικο ποσο για ενα ακρως επαγγελματικο εργαλειο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #18 στις: 09/06/10, 01:04 »

Εσυ jezus που παιζεις και live κτλ, πιστευω οτι θα σου ηταν πολυ χρησιμο εργαλειο... Χωρια που νομιζω οτι αν το παρεις μετα θα σκονιζονται οι υπολοιποι ενισχυτες και περισσοτερο θα τους εχεις γιατι δεν θα θες να τους δωσεις, οχι επειδη θα σου χρειαζονται...


Μπα εχω κατι χρονια να παιξω λαιβ, και λαιβ αποκλειστικα μπασο επαιζα. Τωρα κιθαρα μονος μου παιζω καμια φορα εδω, κατεβαινω υπογειο, βαζω καποιον ενισχυτη τερμα, και γουσταρω μονος μου! ;D
Με κανα φιλο ντραμερ που τζαμαρουμε και ισως παιξει κατι σε μπαντα, βγαζω το μπασο μεσα απο 1 ΑΚΑΙ και σε ενισχυτη κιθαρας (SoundCity 120 με soldano hot-mod, δεν το εχεις προσομοιωση ζηλεια  ;D ), καποιες φορες βαζω και το Human Sensor wah τηs Eleven Electrix, οποτε ενα ηχο εχω και ενα εφε, δεν χρειαζομαι πολλα.

Εβλεπα πιο πανω που περιεγραφες πως να φτιαξεις ηχο για hair-metal και πραγματικα κουραστηκα! Μπραβο στο μερακι σου που καθεσαι και το ψαχνεις τοσο, αλλα εγω προσωπικα θα ειχα κουραστει και θα το ειχα κλεισει το μηχανημα! θελω να γυριζω 3 κουμπια και να παιζω, ενω οποιαδηποτε ιδεα του να συνδεσω μηχανημα με υπολογιστη για ανταλλαγη ήχων κτλ με κουραζει! Να φανταστεις εχω παρει ντραμ-μασιν και συνθ για να μην ανοιγω το PC και μπλεκω με προγραμματα, ενω το Torpedo δεν θα το ειχα συνδεσει ποτε με τον υπολογιστη για να δω το προγραμμα και να περασω καμπινες κτλ, ας ειναι καλα ο φιλος μου ο Βλασης που του το ειχα δανισει!  ;D
Δεν εχω προβλημα με την χρηση υπολογιστων, αντιθετα θα ελεγα οτι εχω βαθυα γνωση αυτων, αλλα η ιδεα μουσικη+υπολογιστης με κουραζει και με ξενερωνει. Ενταξυ αυτος ειμαι μονο εγω, ο υπολοιπος κοσμος ενοειτε οτι ειναι το αντιθετο, απλα λεω τους λογους που τετοιες λυσεις προσωπικα παντα δεν με βολευουν (ασχετα με το ηχητικο τμημα).

Τελος, το GAS μου το λατρευω  ;D , ειναι κατι σαν χομπυ για εμενα, σαν ταξιδι, με πολλες ωραιες εμπειριες. Το να παρω ενα μηχανημα και να σταματησω να προσδοκω ποτε θα μαζεψω τα χρηματα να παρω το Χ (ή μηπως το Ψ?) μηχανημα το οποιο ειναι κατι διαφορετικο για να το δοκιμασω, ή να κανω κατι περιεργο μαζι του, θα ηταν εφιαλτης!  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #19 στις: 09/06/10, 09:11 »
Jezus κι εγω μαζι σου! Απλα πλεον εχω GAS μονο για κιθαρες (και καμπινες 4x12) και οχι για ενισχυτες και προενισχυτες...
Παντως ρε συ δεν ειναι τοσο δυσκολο να βγαλεις ηχους με το axe fx. Μπορει να ακουγονται πολλα αυτα που ειπα, αλλα ειναι υποθεση 5 λεπτων να τα φτιαξεις ολα αυτα στο axe fx. Οκ, σε καταλαβαινω αυτο που λες "να γυριζω 3 κουμπια και να παιζω", αλλα απο την αλλη αν ειχα τις γνωσεις, οτι ενισχυτη κι αν ειχα θα γουσταρα να τον πειραζω και να τον customαρω για να παρω τον ηχο που θελω. Ε αυτο κανω και με το axe, αλλα χωρις να πειραζω βιδα  ;)
Α και που σαι, μπορει να μην εχω τον ενισχυτη που λες με το soldano mod, αλλα το axe fx εχει και τον Soldano τον 100αρη και τον προενισχυτη x99, και μαλιστα ειναι κορυφαιοι!  >:D >:D >:D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #20 στις: 09/06/10, 18:38 »
Jezus κι εγω μαζι σου! Απλα πλεον εχω GAS μονο για κιθαρες (και καμπινες 4x12) και οχι για ενισχυτες και προενισχυτες...
Παντως ρε συ δεν ειναι τοσο δυσκολο να βγαλεις ηχους με το axe fx. Μπορει να ακουγονται πολλα αυτα που ειπα, αλλα ειναι υποθεση 5 λεπτων να τα φτιαξεις ολα αυτα στο axe fx. Οκ, σε καταλαβαινω αυτο που λες "να γυριζω 3 κουμπια και να παιζω", αλλα απο την αλλη αν ειχα τις γνωσεις, οτι ενισχυτη κι αν ειχα θα γουσταρα να τον πειραζω και να τον customαρω για να παρω τον ηχο που θελω. Ε αυτο κανω και με το axe, αλλα χωρις να πειραζω βιδα  ;)
Α και που σαι, μπορει να μην εχω τον ενισχυτη που λες με το soldano mod, αλλα το axe fx εχει και τον Soldano τον 100αρη και τον προενισχυτη x99, και μαλιστα ειναι κορυφαιοι!  >:D >:D >:D

To axe fx οντως ακουγεται κορυφαιο αλλα πολυ καλο ακουγεται και το eleven rack(και λεω ακουγεται γιατι μονο απο clip τα εχω ακουσει και τα δυο) δεν ξερω αν εχεις παιξει και με δαυτο να μας πεις καμια γνωμη.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #21 στις: 10/06/10, 09:04 »
Oχι δεν εχω παιξει γιατι απλουστατα οπως ειπα απο τοτε που πηρα το axe fx ειμαι τοσο ευχαριστημενος που δεν εχω μπει καν στον πειρασμο να ανοιξω σελιδα στο web για ενισχυτες και προενισχυτες... Εχω διαβασει ομως στο forum της fractal απο χρηστες που εχουνε και τα 2 οτι δεν υπαρχει καν συγκριση. Βεβαια αυτοι που τα γραψανε μπορει απλα να ηταν fan boys της fractal, αλλα αυτο λεγανε, οτι συγκριση καμια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος @alex@

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #22 στις: 10/06/10, 20:42 »
Να πουλήσεις mesa Boogie studio και τελικό 50/50 καλά έκανες και πήρες το Axe Fx.
Nα πουλήσεις  Bogner είδικά αν είναι ο XTC,δεν νομίζω να το έκανε κάποιος.
Συμφωνώ ότι εαν έχεις κάποιο μέτριο ενισχυτή και δεν είσαι ικανοποιημένος με τον ήχου του,το  Axe Fx είναι μια καλή επιλογή.
 
 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #23 στις: 10/06/10, 20:46 »
Mπες μεσα στο forum της fractal και θα βρεις πολλους που πουλησαν rectifier, ΧΤC, Uber και αλλους. Μαλιστα μερικοι προσπαθουσαν/προσπαθουν να "σπρωξουν" μεσω του forum συγκεκριμενους ενισχυτες. Το τελευταιο που ειχα δει ηταν ενας που πουλαγε εναν Diezel Herbert και εναν Roadking νομιζω... Αλλοι τους εχουν και δεν τους χρησιμοποιουν και αλλοι τους χρησιμοποιουν ταυτοχρονα με το axe fx...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #24 στις: 17/06/10, 10:27 »
κ που μπορουμε να βρουμε το axe fx??

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
63 Απαντήσεις
61220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/10, 08:41
από r4diohead
Engl Fireball

Ξεκίνησε από Metalhead765 « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
9514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/08, 18:34
από dunkan
ENGL thunder

Ξεκίνησε από christos1995 Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 03:24
από Jezus
14 Απαντήσεις
5531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 22:21
από groovymood
τα εφφε του blues

Ξεκίνησε από hammer « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
8363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 20:40
από edgar_jp ♫
7 Απαντήσεις
4013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 13:36
από PlusYeaR
13 Απαντήσεις
4555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/10, 19:00
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
12 Απαντήσεις
4133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 16:31
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
18 Απαντήσεις
5336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/10, 12:40
από Adrian Lazlow
2 Απαντήσεις
2432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/12, 21:36
από zebric