Αποστολέας Θέμα: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;  (Αναγνώστηκε 23572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #75 στις: 05/10/07, 13:22 »
Ναι τάσο, δίκιο έχεις κατα μια έννοια αλλά αυτό που εννοούσε λέγοντας "γι'αυτά πολέμάμε" είναι οτι η Ελλάδα είναι η Ιστορία. Δηλαδή οτι στην ουσία Ελλάδα δίχως Παρθενώνα δεν νοείτο για εκείνον. Εκεί είναι το θεμα συζήτησης.
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #76 στις: 11/10/07, 12:42 »
η αλήθεια είναι πως είναι μεγάλο δείλημα... όμως κατά την γνώμη μου αν καίγεται ένα χωριό και ένα μνήμιο και υπάρχουν 4 πυροσβεστικά οχήματα, τότε πρέπει και τα 4 ή τα 3 απο τα 4 να πάνε στο χωριό...Γιατί αν καεί το χωριό και σωθούν τα αρχαία, θα μείνουν 200 άνθρωποι στον δρόμο... που θα τους πάνε να μείνουν? στην αρχαία ολυμπία??

Δεν λέω ότι δεν είναι σημαντικά τα αρχαία...προς θεου...και φυσικά και πρέπει να τα σώσουν απο μια πυρκαγιά... όταν όμως μπαίνει ένα τέτοιο ζήτημα τότε νομίζω ότι πρέπει να κοιτάμε το παρόν (καίγονται κατοικιμένα σπίτια) και το μέλλον (αν καούν θα βρεθεί κόσμος στο δρόμο)

Κ κάτι ακόμα... Μου έκανε τεράστια εντύπωση που εκείνο το πυροσβεστικό τάνκερ εμφανίστηκε μόνο όταν απειλήθηκε η αρχαία ολυμπία...  :o  τόσο καιρό που ήταν ? δεν μπορούσε να παει στις φωτιές των χωριών??  :o :o

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #77 στις: 11/10/07, 14:23 »


Κ κάτι ακόμα... Μου έκανε τεράστια εντύπωση που εκείνο το πυροσβεστικό τάνκερ εμφανίστηκε μόνο όταν απειλήθηκε η αρχαία ολυμπία...  :o  τόσο καιρό που ήταν ? δεν μπορούσε να παει στις φωτιές των χωριών??  :o :o
δεν καταλαβαινεις?τα αφησανε να καουν τα χωρια...η αρχαια ολυμπια δεν ητανε ομως στα σχεδια τους....
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #78 στις: 11/10/07, 15:22 »


Κ κάτι ακόμα... Μου έκανε τεράστια εντύπωση που εκείνο το πυροσβεστικό τάνκερ εμφανίστηκε μόνο όταν απειλήθηκε η αρχαία ολυμπία...  :o  τόσο καιρό που ήταν ? δεν μπορούσε να παει στις φωτιές των χωριών??  :o :o
δεν καταλαβαινεις?τα αφησανε να καουν τα χωρια...η αρχαια ολυμπια δεν ητανε ομως στα σχεδια τους....

Εντάξει, τωρα είσαι υπερβολικος... Δεν μπορούμε να ονομάζουμε την αδιαφορία ή την αργοπορία εγκληματικότητα. Δεν τα άφησαν...
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #79 στις: 12/10/07, 13:29 »
θα έσωζα τα σπίτια .. Και οι αρχαίοι το ίδιο θα έκαναν  ;)

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #80 στις: 12/10/07, 16:07 »
θα έσωζα τα σπίτια .. Και οι αρχαίοι το ίδιο θα έκαναν  ;)

Σωστόος..!!! Έχεις ένα επιχείρημα πάντος.... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #81 στις: 12/10/07, 16:21 »
Δεν λέω ότι δεν είναι σημαντικά τα αρχαία...προς θεου...και φυσικά και πρέπει να τα σώσουν απο μια πυρκαγιά... όταν όμως μπαίνει ένα τέτοιο ζήτημα τότε νομίζω ότι πρέπει να κοιτάμε το παρόν (καίγονται κατοικιμένα σπίτια) και το μέλλον (αν καούν θα βρεθεί κόσμος στο δρόμο)

Θεμιτή κάθε άποψη. Αν όμως ήμουν πολιτεία, θα προτιμούσα να μπω στη διαδικασία "να τα σκάσω" για να ξαναφτιαχτούν κάποια σπίτια, παρά να αντικαταστήσω τα αρχαία με ρέπλικες, όπως θα μπορούσαν να κάνει κι ο οποιοσδήποτε άλλος ανά τον κόσμο, για να αναπαραστήσει φερ' ειπείν την Αρχαία Ολυμπία. Σε μια τέτοια περίπτωση, ποιος ακριβώς ο λόγος να προβάλλουμε την πολιτιστική μας κληρονομιά, αν έχουμε να επιδείξουμε "μαϊμού" αρχαία;

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #82 στις: 15/10/07, 23:28 »
αν ήσουν εσύ πολειτεία ο κόσμος θα ήταν διαφορετικός....
Είδές εσύ να ξαναχτίζονται σπίτια πουθενά??  ???

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #83 στις: 15/10/07, 23:43 »
Έχεις δει μήπως εσύ να χτίζονται πολλοί Παρθενώνες κι Ολυμπίες στο πέρασμα των αιώνων; Ή τα έχουμε και σε περίσσευμα κι αδιαφορούμε αν θα τα πάρει ο Χάρος;

Ας καταλάβουμε κάτι...όταν γίνεται πόλεμος, μερικές φορές πρέπει να πάρεις αποφάσεις που είναι σκληρές και διόλου επιθυμητές, προκειμένου να περισώσεις κάτι που υπερέχει -στην εκτίμησή σου- σε αξία, σε σχέση με αυτό που καλείσαι να θυσιάσεις. Αν ξέρεις φερ' ειπείν πως θυσιάζοντας 10 άντρες, μπορείς να σώσεις 1000 άλλους, το πιθανότερο είναι να καταλήξεις σε μια τέτοια απόφαση, ακόμα και με βαρύτατη καρδιά.

Δε θα χαρώ λοιπόν στην ιδέα της απώλειας κάποιων σπιτιών, το μόνο σίγουρο. Θα λυπηθώ όμως διπλά όταν θα δω να ζώνουν οι φλόγες ένα "κτίσμα" που αποτελεί πολιτιστικό σύμβολο παγκόσμιο και παρακαταθήκη 2500 ετών, σε σχέση με το 3αρι του κυρ Μήτσου, για το οποίο φυσικά και θα απαιτήσω, έστω κι εκ των υστέρων, να κάνει η πολιτεία το χρέος της. Άλλωστε όλοι εδώ μέσα καταθέτουμε τη δική μας ιδεατή λύση. Από το να σωθούν τα σπίτια και να καεί ο τάδε ναός, προκειμένου να τον ξαναχτίσουν ως ρέπλικα, προτιμώ να ακολουθηθεί η άλλη πορεία.

Μερικά πράγματα απλώς δεν ξαναγίνονται κι έχουν κερδίσει το στοίχημα με το χρόνο. Ας κάψουμε λοιπόν τη Guernica, τη Mona Liza, το Louvre, το Taj Mahal, το Δαβίδ του Michelangelo και τόσα άλλα αριστουργήματα της ανθρώπινης διανόησης και της ανάγκης μας να υπερβούμε το υλικό και να αγγίξουμε τη θέωση...με την πρόοδο της τεχνολογίας, τα αντικαθιστούμε σε χρόνο dt και δεν τρέχει κάστανο.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/07, 23:53 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #84 στις: 19/10/07, 16:33 »
Είδές εσύ να ξαναχτίζονται σπίτια πουθενά??  ???
schizm μην αρπαζεσαι ειρωνικο ηταν...
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #85 στις: 19/10/07, 17:34 »
Σαν άτομο θα έσωζα το σπίτι μου, σαν πολιτεία τα αρχαία. Η πολιτεία δεν έχει ευθύνη μόνο προς τη σημερινή γενιά αλλά και προς αυτούς που θα έρθουνε στο μέλλον.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #86 στις: 19/10/07, 22:48 »
Θα μπορούσε να τεθεί και αλλιώς το ερώτημα. "Αν μέσα στον κήπο σας είχατε ένα αρχαίο άγαλμα γυναικείας μορφής της Αρχαιοελληνικής περιόδου, με κομμένα χέρια, το οποίο εικαζόταν ότι απεικόνιζε την Αφροδίτη και σας είχαν πει ότι προερχόταν από την Μήλο, και είχατε και το σπίτι σας το οποίο ήταν κατασκευασμένο το 1985, τι θα προτιμούσατε να σωσετε? Το ακρωτηριασμένο άγαλμα ή το σπίτι σας το οποίο ήταν ένα δείγμα της αρχιτεκτονικής του νεοκυβισμού και των μπετονένιων όγκων?" Εννοείτε ότι όλοι θα θέλαμε να σωθεί το σπίτι μας. Τι να το κάνεις το άγαλμα χωρίς χέρια? Ούτε την πεσέτα σου δεν μπορείς να κρεμάσεις επάνω του!

Μην ξεχνάμαι ότι η Αθήνα έχει κηρυχθεί ανοχύρωτη πόλη λόγω διάφορων ερειπίων μικρής σημασίας. Αν δεν ίσχυε αυτό το καθεστώς τα πράγματα στο 2ο Παγκόσμιο πόλεμο θα ήταν άκρως διαφορετικά. Τι ηλίθιοι που είναι αυτοί οι Γερμανοί βρε παιδάκι μου!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #87 στις: 20/10/07, 02:27 »
Είδές εσύ να ξαναχτίζονται σπίτια πουθενά??  ???
schizm μην αρπαζεσαι ειρωνικο ηταν...

Το γνωρίζω πως ήταν ειρωνικό...στη βάση όμως της λογικής που λέει πως από τη στιγμή που η πολιτεία δεν πρόκειται να κουνήσει ούτε το μικρό της δαχτυλάκι για να μετριάσει τον πόνο των πληγέντων και να τους ξαναχτίσει σπίτια, πρέπει να προστατευθούν όπως όπως αυτά τα τελευταία. Τον ίδιο ακριβώς άξονα ακολούθησε κι η απάντησή μου.

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #88 στις: 21/10/07, 13:10 »
Τον ίδιο ακριβώς άξονα ακολούθησε κι η απάντησή μου.


μαλλων δεν το επιασα... ;)
no hard fellings
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/04, 18:24
από Γιώτα Μή
29 Απαντήσεις
8936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 22:20
από Aganippi
61 Απαντήσεις
18816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/05, 01:04
από fatses asteies
7 Απαντήσεις
3097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 02:35
από eleos* (Βάλια πια....)
86 Απαντήσεις
47692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 21:53
από stavros75
30 Απαντήσεις
16991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 19:42
από Jezus
3 Απαντήσεις
2488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/09, 06:29
από Crool
204 Απαντήσεις
53282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/09, 11:30
από Vaiking
0 Απαντήσεις
1555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 03:59
από MACMISIAS
0 Απαντήσεις
1739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/17, 13:47
από ivikos