Αποστολέας Θέμα: distortion/overdrive pedal  (Αναγνώστηκε 2865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
distortion/overdrive pedal
« στις: 04/03/12, 10:15 »
Λοιπον απο μερα σε μερα σκοπευω να τσεκαρω-αγορασω το bugera v22 κυριως λογω μπατζετ.Διαβαζοντας βεβαια οτι το βρωμικο καναλι ειναι απαραδεκτο (θα το ακουσω βεβαια και εγω για να εχω αποψη),σκεφτηκα για πεταλι η ισως και preamp.Παιζω (οσον αφορα τα βρωμικα) απο μλουζ μεχρι σκληρο κλασικο χαρντ ροκ,σχεδον σιγουρα οχι μεταλ.Τωρα οσον αφορα το μπατζετ θελω να ακουσω τις διαφορες προτασεις,καθως και να δω γιατι ισως να αξιζει περισσοτερο να αγορασω καποιο μεταχειρισμενο κλασικ 30,σε περιπτωση που συνδιαστικα η τιμη ξεπερασει τα 400 Ε.
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: distortion/overdrive pedal
« Απάντηση #1 στις: 04/03/12, 10:58 »
Αν το αντέχεις πάνε γι αυτό. Για το στυλ που παίζεις είναι λουκούμι. Αν θες κάτι πιο φθηνό μπορείς να πας γι αυτό το οποιό είναι επίσης εξαιρετικό. Πάντως ειδικά το distortion είναι κατά ένα μεγάλο βαθμό θέμα γούστου. Ίσως και περισσότερα από άλλα πετάλια γι αυτό δοκιμάσε όσα περισσότερα μπορείς πριν καταλήξεις. Επίσης αν σ'αρέσουν συγκεκριμένοι ήχοι αγαπημένων τους συγκροτημάτων μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση για να δεις με τι παίζουν αυτοί έτσι ώστε να πλησιάσεις τον ήχο τους. Δες εδώ.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: distortion/overdrive pedal
« Απάντηση #2 στις: 04/03/12, 11:03 »
Από αυτά που έχω διαβάσει και ακούσει (όχι από πρώτο χέρι) το βρώμικο του V22 δεν είναι καθόλου κακό αλλά δεν είναι και για μέταλ.
Αν κοίταζα τώρα για πετάλι για αυτά που λες θα ξεκίναγα από το πολύ φτηνό της Joyo (ή Harley Benton στο Thomann, το ίδιο είναι) crunch distortion (http://www.thomann.de/gr/harley_benton_crunch_distortion.htm) λίγο πιο πάνω το http://www.tonerider.com/effects/britishdistortion.html (το έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλό) ή ακόμα πιο πάνω το http://hardwirepedals.com/en-US/products/sc-2 για περισσότερη ευελιξία.

O Classic 30 είναι μάλλον ένα σκαλί παραπάνω από τον V22 αλλά κι εκεί δεν είμαι σίγουρος τι γίνεται αν θέλεις hard rock στο στυλ των Marshall.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: distortion/overdrive pedal
« Απάντηση #3 στις: 04/03/12, 11:21 »
Καλημέρα , θα σου πρότεινα για τα είδη που παίζεις το Hardwire της digitec το οποίο είμαι σίγουρος οτι θα σ αρέσει πολυ. Μπορείς να πάρεις ποοοολυ ωραίουσ ήχους και σαν overdrive κ σαν distortion.  Βάλτο στην λίστα σου στάνταρ η τιμη του είναι επίσης πολυ καλη κάπου στα 90-110 ευρα.

http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_sc2_valve_dist.htm
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: distortion/overdrive pedal
« Απάντηση #4 στις: 05/03/12, 10:12 »
Για μένα καλύτερα πήγαινε στον Peavey Classic 30 αν μπορείς , είναι σαφώς καλύτερος από τον V22 και στα καθαρά και πολύ περισσότερο στα βρώμικα και όπως και να το κάνουμε είναι peavey. Μπορείς να τον βρεις εκεί γύρω στα 400 ευρώ στις αγγελίες και το πολύ πολύ να χρειαστείς ένα bad monkey για να boostάρεις σε σολο κτλ.
Δηλαδή αν το σκεφτείς έτσι θα σου πάει 430 περίπου μεταχειρισμένα ενώ o V22 με το Hardwire pedal καινούρια βγαίνουν στα 370. Εγώ θα πήγαινα χαλαρά για Peavey.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: distortion/overdrive pedal
« Απάντηση #5 στις: 06/03/12, 16:24 »

ωραιοτατο, το χρησιμοποιω καιρο, και ταιριαζει στο στυλ που παιζεις. η τιμη του ειναι γυρω στα 200, αλλα....αν δεν εχεις λεφτα να παρεις ενισχυτη 1000+ αυτο θα σου αρεσει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
17353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/06, 20:09
από Conviction
Distortion Pedal

Ξεκίνησε από Mean Εφέ

5 Απαντήσεις
3563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 21:58
από menegakis
Overdrive/Distortion

Ξεκίνησε από FotisKatsanos Εφέ

21 Απαντήσεις
8150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 16:25
από teo_gp
Distortion/Overdrive petal

Ξεκίνησε από Ddarkkor Εφέ

17 Απαντήσεις
7001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 12:27
από Revus
3 Απαντήσεις
2982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 04:34
από Adno
3 Απαντήσεις
3068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 22:11
από billy_page
Krank distortion pedal

Ξεκίνησε από Nicos_metal Εφέ

1 Απαντήσεις
1957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 13:50
από giannaros
11 Απαντήσεις
5826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 17:25
από Dr Bluz (G.K.)
6 Απαντήσεις
4376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 11:51
από gers
11 Απαντήσεις
6595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/17, 08:55
από panixgr