Αποστολέας Θέμα: Αναζήτηση ενισχυτή c. 500€ για rock/blues-country-progressive-psychedelic  (Αναγνώστηκε 10697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλορίζικος!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Και πάλι καλο-ΖΟΡΙΚΟΣ (lionheart όχι ότι νάναι..)  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
"...Lionheart Almighty king Freedom you'll Bring
Lionheart Spread your wings King pf the kings..."


Ωωωωω καλόπαιχτος! Βασικά με τους νέους Laney you cant go wrong, πολύ καλή η επιλογή σου!
Καλά είναι και κούκλα το μικρό!
White noise

Αποσυνδεδεμένος Murphy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρώτες εντυπώσεις...


Ο ενισχυτής είναι από τους καινούργιους που κατασκευάζονται στην Κίνα, παρ' όλα αυτά η ποιότητα κατασκευής φαίνεται άριστη.
Η διαφορά με τον παλιό βρίσκεται από ότι λένε στο ψηφιακό reverb και στο Celestion ηχείο.
Το reverb είναι όντως λίγο άτονο, για να ακουστεί πρέπει να πάει πάνω από τη μέση, αλλά από την άλλη είναι "πολιτισμένο", χωρίς να αλλοιώνει πολύ τη χροιά.


Ο ήχος μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ. Το clean είναι απίθανο, για πρώτη φορά άκουσα επιτέλους την έκτη χορδή καθαρά, αντί για το ψόφιο βουητό που έβγαζε ο Line6. Ο ήχος είναι ζεστός αλλά και καθαρός ταυτόχρονα. Επίσης για πρώτη φορά η αλλαγή χορδών που έκανα φάνηκε τόσο ξεκάθαρα στο αυτί. To clean παραμένει καθαρό μέχρι λίγο πριν τη μέση περίπου, μετά η strat αποκτά μια νότα jazzmaster και μετά αρχίζει να σπάει δίνοντας ένα πολύ ευχάριστο χρώμα.  Επίσης ακόμα και με δυνατά την ένταση δεν ακούγεται σημαντικό βουητό από το ηχείο.


Το Drive είναι επίσης πολύ καλό. Αρκετά Βρετανικός ήχος, χωρίς υπερβολική οξύτητα. Θεωρώ πως ταιριάζει περισσότερο σε rock/blues/indie/country και λιγότερο σε heavy metal.
Οι περιορισμένες γνώσεις μου και η λίγη εμπειρία που έχω από μοντέλα ενισχυτών δε μου επιτρέπουν να γράψω ουσιαστικό review. Πάντως μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος με την επιλογή μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/16, 23:19 από Murphy »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μπράβο, μια χαρά.
Όντως αυτοί οι ενισχυτές δεν είναι για heavy metal.. each to their own.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επίσης για πρώτη φορά η αλλαγή χορδών που έκανα φάνηκε τόσο ξεκάθαρα στο αυτί.


Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που άρχισα κι εγώ να βαριέμαι τους digital ενισχυτές και να εκτιμώ την λάμπα.
Καλόπαιχτος!
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Θεωρώ πως είναι κοροϊδία από πλευράς Laney που ενώ έχει μεταφέρει την παραγωγή των lionheart απο την Αγγλία στην Κίνα και έχει αντικαταστήσει το spring reverb με ψηφιακό και το βρετανικό ηχείο με κινέζικο .... να βάζει ταμπελάκι που γράφει ""Engineered in Great Britain" και όχι "Made in China"  και παρ'ολα αυτά η τιμή τους να παραμένει σταθερή σε boutique επίπεδα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Murphy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@modfori


Συμφωνώ απόλυτα. θα ήταν πιο τίμιο από πλευράς της εταιρείας αν άλλαζε το όνομα της σειράς, από τη στιγμή που διαφοροποιεί το προϊόν ως προς τις προδιαγραφές.
Επίσης οι γνωστές marketing μπούρδες περί "upgrade" του reverb που επικαλείται η Laney, είναι το λιγότερο αστείες.
Ευτυχώς το Made in China δεν είναι πια απαραίτητα αυτό που ήταν παλιά σε ποιότητα, όπως δυστυχώς και το Made in Europe έχει χάσει μεγάλο μέρος της αξίας του. Η εποχή των "μαστόρων" που έδιναν τον εαυτό τους στην τέχνη τους δουλεύοντας για δεκαετίες στο ίδιο εργοστάσιο, έχει περάσει προ πολλού (και) στην Ευρώπη...


Παρ'όλα αυτά ήταν συνειδητή επιλογή ο συγκεκριμένος ενισχυτής.
Δοκίμασα διάφορους σε εκείνο το εύρος τιμών και παρ' ότι αρχικά ήμουν λίγο αρνητικά προδιατεθειμένος γνωρίζοντας την..."καταγωγή" του, τελικά δεν μπορούσα να αγνοήσω το γεγονός ότι πρακτικά μου άρεσε ο ήχος του πολύ περισσότερο από των άλλων. Ο επόμενη επιλογή μου θα ήταν ο Fender Pro Junior, εξαιρετικός ήχος, με κάποιους περιορισμούς όμως.
Για το Celestion ηχείο, μέχρι στιγμής έχω να πω τα καλύτερα.
Ελπίζω οι καλές εντυπώσεις να διαρκέσουν :-)

« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/16, 21:29 από Murphy »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
δεν αμφισβήτησα σε καμία περίπτωση την ποιότητα του. απλώς θα περίμενε κάποιος πως στα 800 ευρώ , ένας μικρός ενισχυτής σαν αυτόν ,μη-boutique εταιρίας θα είχε προέλευση βρετανική. μπορεί η καταγωγή του να μην αντικατοπτρίζεται στην ποιότητά του αλλά θα έπρεπε να αντικατοπτρίζεται στην τιμή του.
όπως και να το κάνουμε πάντως αλλιώς χτυπάει στο μάτι και στο αυτί το made in UK και αλλιώς το made in China. παρεμπιπτόντως ο βασικός μου ενισχυτής (vht ultra 6) είναι κινέζικος  ;)

καλορίζικος , καλόπαιχτος και ελπίζω να ναι ο ενισχυτής αυτός ο οποίος θα σε κάνει να ασχολείσαι με το όργανο με ακόμα περισσότερη όρεξη .

και μην ξεχνιόμαστε , στην επόμενη gasοσυνάντηση ο λεοντόκαρδος θα πρέπει να'ναι παρών  :)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Murphy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@modfori


"καλορίζικος , καλόπαιχτος και ελπίζω να ναι ο ενισχυτής αυτός ο οποίος θα σε κάνει να ασχολείσαι με το όργανο με ακόμα περισσότερη όρεξη"
[/size]
Ευχαριστώ! Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον ήχο που βγάζει το setup μου τώρα. Αυτό που απομένει είναι να μάθω να παίζω αξιοπρεπώς, γιατί φοβάμαι πως ο θεός της κιθάρας θα μου ρίξει κανά κεραυνό για την ύβρη του ήχου που βγάζω με τέτοια κιθάρα :D
Παίζω πλήκτρα 30 χρόνια, αλλά οι χορδές είναι κάτι καινούργιο για ' μένα. Αλλά που θα πάει............

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
14511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/04, 16:14
από Αύγουστος
32 Απαντήσεις
10169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/05, 22:51
από Highway_Star
14 Απαντήσεις
5976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/06, 16:57
από sitsanakak
0 Απαντήσεις
2573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/06, 03:16
από btwh
17 Απαντήσεις
7405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
15 Απαντήσεις
6446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/08, 00:20
από themos
12 Απαντήσεις
5825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 21:16
από PlusYeaR
1 Απαντήσεις
12493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 01:36
από Kostas Ladopoulos
5 Απαντήσεις
2270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/10, 15:33
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
1532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/11, 12:14
από comealot