Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης - ερευνα  (Αναγνώστηκε 12725 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #25 στις: 26/02/16, 18:49 »
ειχα δοκιμασει τον jca22h του modfori και ειχα εντυπωσιαστει με το ενισχυτακι. Μπορουσε μια χαρα να παιξει και σε σπιτι ενω το crunch καναλι σε εντασεις σπιτιου ηταν αρκετα καθαρο. Αν ο custom εχει οντως αυτες τις βελτιωσεις τοτε θα ειναι διαμαντι ενισχυτης!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #26 στις: 28/02/16, 13:52 »
O 20αρης για σπιτι ειναι toο much χωρις καν να εχω δοκιμασει τετοιον...Ο 5αρης μου πανω απο το 2 απλα αρχιζει και σου σηκωνει τη τριχα ειδικα αν εχεις καλη καμπινα και μικρο χωρο...Το μονο μειν ειναι το μικρο headroom σε τετοια watt αλλα οκ ειναι για οικιακη χρηση κυριως μη περιμενεις τρελα πραματα οτι πληρωνεις παιρνεις.
5-10 watt ειναι το καλυτερο προσωπικα με ευαισθητα μεγαφωνα ειναι υπεραρκετα

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #27 στις: 08/03/16, 10:19 »
Δεν υπαρχει too much. Υπαρχει πως εχει φτιαχτει ενας ενισχυτης και τι θελει να πετυχει καποιος με αυτον.

Προφανως οσο περισσοτερα τα watt μετατοπιζεται το σημειο που συμμετεχει ενεργα και ο τελικος στη...φωνη σαν συνολο.

Αλλα δεν ειναι μονο αυτο.

Εως τωρα ο ενισχυτης που παιζει με μεγαλυτερη συνεπεια ψηλα χαμηλα απο λαμπατους που ειχα ειναι ο framus dragon και ειναι 100 watt με 4 EL34. Σχεδον οπως ακουγεται ψηλα ακουγεται και χαμηλα. Προφανως κρατα την phase inverter καθαρη και ισορροπεις το preamp σημα με τον τελικο με πρακτικα, 3 master volume (ενα στο καναλι, δυο ακομη global). Και ο SLO το κανει αυτο αλλωστε ο dragon τον κλεβει σαν σχεδιο αρκετα (και χιλλιοι αλλοι δυο!).

Ενας που εδινε τρελλο σκασμενο Marshall ηχο που ειχα ηταν ο marshall vintage modern. Μιλαμε για αρκετα ...φοβερο ηχο με στοιχεια που μονο σε ψηλη ενταση θυμαμαι να επαιρνα. Πως γινοταν αυτο? Ευκολα. Το master ηταν μετα την phase inverter. Οποτε ο προενισχυτης εσκαγε πρακτικα εντελως, παραμορφωνε και την Phase inverter Και μετα το master χαμηλωνε τα παντα. Eιχα αρκετο gain για early thrash. Παιρνω το effects send που ειναι μονο το preamp το στελνω στην καρτα ηχου και τι ακουω? Με τερμα ανοικτο το gain ενα πρφτ πρτ κλανιτσα crunch το οποιο δεν εφτανε ουτε για lenny kravitz στα light του. Που πηγε ο ηχος? Ο marshall ηταν 35 watt με δυο KT66 και πρακτικα επαιζε χαμηλα αλλα με εντελως αλλο ηχο απο ο,τι ψηλα ως προς τον τερας framus και δεν μπορουσες να βασιστεις σε αυτον για συνεπεια, αλλαζε συνεχεια ο ηχος αναλογα με την phase inverter παραμορφωση. Ευτυχως παντα ειχε κατι καλο να πει χα χα.



Αυτα ειναι δυο απλα υπερχαρακτηριστικα παραδειγματα για το πως το τι πραγματικα παιρνεις σαν συνολο ειναι ενα αθροισμα απο αλλα. Σαν να σκας πεταλια το ενα πανω στο αλλο και να ανεβοκατεβαζεις ενταση και gain στο καθενα.


Ενισχυτακια σα το tiny terror χωρις τετοια κολπα και μια και βασιζονται στην phase inverter παραμορφωση μπορει να ειναι πιο δυσκολο να παρεις αυτο για το οποιο φτιαχτηκαν στο σπιτι και 5 watt να ειναι. Γιατι το design τους και πρακτικα ο καλος τους ηχος μπορει να ειναι σχεδιασμενος να ερχεται με τετοιο τροπο.



Κολπακια που εχω βρει οτι βοηθανε απιστευτα ειναι:

Overdrive boost απο μπροστα (ενα tube screamer με κλειστο το gain η ελαχιστα ανοικτο σε ενα βρωμικο καναλι αλλα οχι τερμα gain και αυτο)


Eq σε (παραλληλη) loop

Ενας compressor εστω και απο multi effect (ευκαιρια για το delay) στη loop. Το τελευταιο ειναι ανορθοδοξο, εντελως αχρηστο εως και κακο για τον ηχο σε μεγαλες εντασεις (κουτσουρευει τον ενισχυτη) αλλα σε χαμηλες εντασεις, δινει ενα μερος απο το power amp compression που μαζευει τις συχνοτητες. Πολυ πολυ ωραιο κολπο σε καποιους ενισχυτες.


Attenuator να βαλεις αλλα πολλα βασικα πραγματα δεν τα κανει σωστα και επισης ακομη προσωπικα δεν πειθομαι για την απολυτη ασφαλεια ενος τετοιου εξαρτηματος για τον ενισχυτη. Η αντισταση δεν μενει σταθερη αναλογα με τη συχνοτητα, σε αυτα ειναι σταθερη. Ισως κατι με speaker motor σα τα weber mass αλλα αντε βρεστα ευρωπη.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #28 στις: 08/03/16, 14:06 »
Κολπακια που εχω βρει οτι βοηθανε απιστευτα ειναι:

Overdrive boost απο μπροστα (ενα tube screamer με κλειστο το gain η ελαχιστα ανοικτο σε ενα βρωμικο καναλι αλλα οχι τερμα gain και αυτο)

Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω και παίρνω πολύ συχνά την παραμόρφωση που χρειάζομαι στον ήχο μου με αυτή την προσέγγιση. Επίσης (ανάλογα με τον ενισχυτή) ένα treble booster μπροστά μπορεί να κάνει πολύ καλή δουλειά.

Παράθεση
Ενας compressor εστω και απο multi effect (ευκαιρια για το delay) στη loop. Το τελευταιο ειναι ανορθοδοξο, εντελως αχρηστο εως και κακο για τον ηχο σε μεγαλες εντασεις (κουτσουρευει τον ενισχυτη) αλλα σε χαμηλες εντασεις, δινει ενα μερος απο το power amp compression που μαζευει τις συχνοτητες. Πολυ πολυ ωραιο κολπο σε καποιους ενισχυτες.

Αυτό δεν το έχω ξαναδεί σαν πρόταση, αλλά ακούγεται ενδιαφέρον...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 21:56
από moutoulos
13 Απαντήσεις
5434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 18:46
από Baroness
Ενισχυτής?

Ξεκίνησε από loo Μπάσο

0 Απαντήσεις
2023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 21:30
από loo
4 Απαντήσεις
2915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 22:14
από DarkHorse
2 Απαντήσεις
2368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 23:33
από happydreamer
4 Απαντήσεις
2884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/11, 14:24
από rockflea
10 Απαντήσεις
4529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 12:30
από Korgy
12 Απαντήσεις
5300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/12, 16:03
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
5099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/14, 23:01
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/15, 22:03
από saved