Αποστολέας Θέμα: Σκέφτομαι για αγορά Multitrack Recorder  (Αναγνώστηκε 2784 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή έχω βαρεθεί την διαδικασία ηχογράφησης στο σπίτι μέσω υπολογιστή, σκεφτόμουν έναν τρόπο να ηχογραφώ τις ιδέες μου κάπως, χωρίς την ανάγκη ενός υπολογιστή.
Ο υπολογιστής στο σπίτι συμβαίνει να είναι στο ένα παιδικό (γυμνασίου βέβαια) δωμάτιο  ;D ;D οπότε είμαι κάθε φορά αναγκασμένος να βάζω/βγάζω καλώδια/πρίζες ώστε να μην αφήνω ένα χάος πίσω μου. Ασε που πρέπει να ρωτάω για το πότε είναι ελεύθερος  ;D ;D ;D . Το βαρέθηκα εν ολίγοις...

Το έψαξα όσο μπορούσα και νομίζω ότι μια σωστή λύση θα ήταν κάτι τέτοιο... (ενδεικτικά από Θωμά, εδώ στα μαγαζιά παίζουν και λίγο καλύτερες τιμές...)

http://www.thomann.de/gr/zoom_r8.htm

http://www.thomann.de/gr/tascam_dp_008_ex.htm


ή κάτι ακριβότερο, αλλά μέχρι εκεί χρηματικά...

http://www.thomann.de/gr/zoom_r16.htm

Εχει κανείς εμπειρία με τέτοια μηχανήματα? Εχω στην κατοχή μου το BOSS Micro BR εδώ και χρόνια, αλλά είναι τρομερά δύσχρηστο και το αγνοοώ εντελώς. Δεν με εξυπηρετεί. Είμαι σίγουρα για αγορά κάτι καινούριου, πιο ευέλικτου και ποιο εύκολου μηχανήματος.
Αυτό που θέλω σίγουρα είναι όποιο διαλέξω να έχει ένα αξιοπρεπές drum machine, μιας και το θέλω οπωσδήποτε για όταν θα καταγράφω ιδέες...

Οποιαδήποτε πρόταση έχετε είμαι ανοικτός. Το χρηματικό δεν πρέπει να ξεπερνά τα 250-300 ευρώ. Αν έχετε εμπειρία με κάποιο απο αυτά, ακόμα καλύτερα...

Ευχαριστώ

ΥΓ. Θεωρώ ότι θα κάνω την δουλειά που θέλω με κάποια τέτοιο μηχάνημα (μια απλή ηχογράφηση κιθάρας δηλαδή, ίσως και δεύτερη από πάνω, σίγουρα έναν ρυθμό από τύμπανα. Μέχρι εκεί το θέλω).
Αν είμαι λάθος, διορθώστε με.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Σκέφτομαι για αγορά Multitrack Recorder
« Απάντηση #1 στις: 08/01/15, 23:18 »
Έχω πασπατέψει στο παρελθόν ένα zoom 4κάναλο και αργότερα ΕΒΑ επίσης 4κάναλο που ηχογραφούσε σε κασέτα!
Γι αυτό που περιγραφείς μιά χαρά είναι και κατά καιρούς έχω ακούσει αξιοπρεπή demo φτιαγμένα από τέτοια μασίνια.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σκέφτομαι για αγορά Multitrack Recorder
« Απάντηση #2 στις: 09/01/15, 08:50 »
Καλημερα Καθοδιε, ευχαριστω για την απαντηση. Παλιοτερη εμπειρια με τετρακαναλα και κασετες ειχα και εγω  ;D Μαλλον παω για το zoom r8... Με καλυπτει απολυτα νομιζω. Με επεισε και το παρακατω βιντεο που δειχνει οτι τα κανει ολα...

Bouncing, looping, trimming and sequencing on the Zoom R8


Απο θεμα ποιοτητας εχει και πολυ καλα reviews στο δικτυο, οπου αναφερουν πολυ καλα λογια ολοι. Θα το αγορασω τελικα..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/06, 14:01
από freemind
1 Απαντήσεις
2822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 01:23
από freemind
4 Απαντήσεις
3151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 18:51
από no_one
3 Απαντήσεις
2849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 18:22
από Papainos
14 Απαντήσεις
7880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 19:21
από sofitia
1 Απαντήσεις
3288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 01:27
από Lo.Lee.Ta
13 Απαντήσεις
5181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/11, 09:15
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
4715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/14, 15:34
από Καθόδιος (φλουτσ)
24 Απαντήσεις
10200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/15, 16:54
από vegos
4 Απαντήσεις
3789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/20, 14:14
από BitCollector