Αποστολέας Θέμα: αγορές από αμερική  (Αναγνώστηκε 13857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lunatic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αγορές από αμερική
« στις: 11/02/10, 23:01 »
Γειά σας παιδιά.
Λοιπόν, σε κάνα μήνα θα πάω amerika εκδρομή με τη σχολή μου. Δεν είχα σκοπό να αγοράσω κάτι αυτόν τον καιρό, αλλά μιας και μου προέκυψε αυτό λέω αν βρώ κάτι σε μεγάλη διαφορά τιμής από ευρώπη να το τσιμπίσω...

Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω ταξιδέψει ποτέ εκτός Ελλάδος και δεν έχω ιδέα τι παίζει με αεροδρόμια, τελωνεία, φόρους κλπ...
Είναι απλό να φέρεις κάτι που αγόρασες από κει?

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #1 στις: 11/02/10, 23:43 »
Mιας και ειχα την εμπειρια πριν απο δυο χρονια να μιλησω...

Καταρχας εχει πολλες ευκαιριες για να ξοδεψεις χωρις τυψεις και αμφιβολες τα λεφτα σου.Θα βρεις πολλες κιθαρες με πολυ χαμηλοτερη τιμη απο οτι στα Ευρωπαικα καταστηματα.

Τι λενε οι φοροι σε αυτες τις περιπτωσεις.Οτι δηλωσεις και κοστιζει κατω απο 100$ δεν φορολογειται.Περναει δωρεαν.Οτι κοστιζει πανω απο αυτο το χρηματικο ποσο φορολογειται με 19% της τιμης του και ενα αλλο ποσοστο φορου που ποικοιλει αναλογα με το ειδος του προϊοντος.Στις κιθαρες ο φορος αυτος ειναι 4% οποτε συνολο στα 23%.Σε ενισχυτες και πεταλια νομιζω οτι παλι τοσο ειναι.

Πως περνας απο τελωνειακο.Βασικα η εκτελωνηση στο αεροδρομιο θα γινει αμεσα.Γινεται σε καθε ευρωπαικο αεροδρομιο σε περιπτωση που πετας με ανταποκριση αλλα δεν συνιστω να περασεις απο εκει γιατι οι υπαλληλοι ειναι υπερπροσεκτικοι σε σχεση με τους εκαστοτε Ελληνες οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να την γλυτωσεις,αλλωστε δεν υπαρχει και λογος να το κανεις.

Υπαρχει περιπτωση αναλογα και με τον τελωνειακο υπαλληλο να την γλυτωσεις.Δηλαδη αν βαριεται και ειναι ενας απο τους κλασσικους δημοσιους υπαλληλους που μας παρουσιαζουν τοτε μπορεις να του πουλησεις οτι παραμυθι θες και να το φαει.Εγω ειχα κανει το λαθος και εκτελωνισα την κιθαρα στο Μοναχο,στην ενδιαμεση σταση δηλαδη.Οταν εφτασα Θεσσαλονικη,ο τελωνειακος υπαλληλος το μονο που εκανε ηταν να με ρωτησεις αν εχω να δηλωσω τιποτα(ειχα και μια βαλιτσα στο καροτσακι οποτε λογικα επρεπε να την ελεξει και αυτην).Εγω απαντησα οχι,μονο την κιθαρα αλλα την δηλωσα στην Γερμανια.Τον ρωτησα κιολας αν θελει να ελεξει το χαρτι που πηρα απο τους Γερμανους και ειπε οχι.Μετα καταλαβα οτι μπορουσα να ειχα περασει ανετα την κιθαρα τζαμπα χωρις να ειχα σκασει το 200αρι στους Γερμανους.Οποτε οπως καταλαβαινεις ειναι ολα σε θεμα του τι θα πετυχεις...


Λοιπον.Σου ευχομαι καλες αγορες και καλο ταξιδι.Θα περασεις πολυ ωραια,αυτο ειναι σιγουρο... ;)

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #2 στις: 12/02/10, 00:12 »
Γειά σας παιδιά.
Λοιπόν, σε κάνα μήνα θα πάω amerika εκδρομή με τη σχολή μου. Δεν είχα σκοπό να αγοράσω κάτι αυτόν τον καιρό, αλλά μιας και μου προέκυψε αυτό λέω αν βρώ κάτι σε μεγάλη διαφορά τιμής από ευρώπη να το τσιμπίσω...

Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω ταξιδέψει ποτέ εκτός Ελλάδος και δεν έχω ιδέα τι παίζει με αεροδρόμια, τελωνεία, φόρους κλπ...
Είναι απλό να φέρεις κάτι που αγόρασες από κει?
ΗΜΜΥ να υποθεσω? ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος lunatic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #3 στις: 12/02/10, 01:20 »
ΗΜΜΥ να υποθεσω? ;) ;)
;) Συνάδελφος?

Mιας και ειχα την εμπειρια πριν απο δυο χρονια να μιλησω...

Καταρχας εχει πολλες ευκαιριες για να ξοδεψεις χωρις τυψεις και αμφιβολες τα λεφτα σου.Θα βρεις πολλες κιθαρες με πολυ χαμηλοτερη τιμη απο οτι στα Ευρωπαικα καταστηματα.

Τι λενε οι φοροι σε αυτες τις περιπτωσεις.Οτι δηλωσεις και κοστιζει κατω απο 100$ δεν φορολογειται.Περναει δωρεαν.Οτι κοστιζει πανω απο αυτο το χρηματικο ποσο φορολογειται με 19% της τιμης του και ενα αλλο ποσοστο φορου που ποικοιλει αναλογα με το ειδος του προϊοντος.Στις κιθαρες ο φορος αυτος ειναι 4% οποτε συνολο στα 23%.Σε ενισχυτες και πεταλια νομιζω οτι παλι τοσο ειναι.

Πως περνας απο τελωνειακο.Βασικα η εκτελωνηση στο αεροδρομιο θα γινει αμεσα.Γινεται σε καθε ευρωπαικο αεροδρομιο σε περιπτωση που πετας με ανταποκριση αλλα δεν συνιστω να περασεις απο εκει γιατι οι υπαλληλοι ειναι υπερπροσεκτικοι σε σχεση με τους εκαστοτε Ελληνες οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να την γλυτωσεις,αλλωστε δεν υπαρχει και λογος να το κανεις.

Υπαρχει περιπτωση αναλογα και με τον τελωνειακο υπαλληλο να την γλυτωσεις.Δηλαδη αν βαριεται και ειναι ενας απο τους κλασσικους δημοσιους υπαλληλους που μας παρουσιαζουν τοτε μπορεις να του πουλησεις οτι παραμυθι θες και να το φαει.Εγω ειχα κανει το λαθος και εκτελωνισα την κιθαρα στο Μοναχο,στην ενδιαμεση σταση δηλαδη.Οταν εφτασα Θεσσαλονικη,ο τελωνειακος υπαλληλος το μονο που εκανε ηταν να με ρωτησεις αν εχω να δηλωσω τιποτα(ειχα και μια βαλιτσα στο καροτσακι οποτε λογικα επρεπε να την ελεξει και αυτην).Εγω απαντησα οχι,μονο την κιθαρα αλλα την δηλωσα στην Γερμανια.Τον ρωτησα κιολας αν θελει να ελεξει το χαρτι που πηρα απο τους Γερμανους και ειπε οχι.Μετα καταλαβα οτι μπορουσα να ειχα περασει ανετα την κιθαρα τζαμπα χωρις να ειχα σκασει το 200αρι στους Γερμανους.Οποτε οπως καταλαβαινεις ειναι ολα σε θεμα του τι θα πετυχεις...


Λοιπον.Σου ευχομαι καλες αγορες και καλο ταξιδι.Θα περασεις πολυ ωραια,αυτο ειναι σιγουρο... ;)

Σ' ευχαριστώ. Δηλαδή έστω ότι παίρνω κάτι που κάνει 500$ τιμή στο μαγαζί στις ΗΠΑ (καταρχάς πληρώνω φπα αμερικάνικο?). Και έστω ότι στην ευρώπη αυτό το πράμα κάνει το λιγότερο 1000ε (τυχαία νούμερα, δν λεω κάτι συγκεκριμένο). Τότε πληρώνω άλλα 0,23*500$=115$ στο τελωνείο σύνολο 615 και τέλος? Επειδή έχω ακούσει και την άποψη ότι λόγω τις οικ. κρίσης δεν σε αφήνουν να το κάνεις αυτό (να φέρεις κάτι από αμερική σε χαμηλότερη τιμή από αυτήν της ευρώπης), και πρέπει να πληρώσεις τη διαφορά. Και γενικά με τα φπα τι παίζει? Δεν πληρώνω αμερικάνικο? Πληρώνω ελληνικό όταν το φέρω ή είναι και αυτό μέσα στο 23%? (Σορρυ για τις λίγο χαζές ερωτήσεις αλλα δεν ξέρω)



Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #4 στις: 12/02/10, 02:02 »
Καταρχας να σου απαντησω στο πρωτο σκελος της ερωτησης σου.
Αν εχεις τετραψηφιο ποσο στην ακρη κοιτα σιγουρα για καποια κιθαρα. Η ποικιλια ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ειδικα στα μαγαζια της oδου 47th (αν θυμαμαι καλα καπου εκει ειναι μεταξυ 43-47th...Γενικα ειναι ο δρομος λιιγο πανω απο την times square).
Αν δεν εχεις αυτα τα λεφτα κανενα προβλημα. Μπορεις να παρεις εφε απο Αμερικανο κατασκευαστη. MXR, Fulltone, Electro Harmonix, Lovepedal, Catalinbread ειναι μαρκες που αξιζει να κοιταξεις. Το καλυτερο στα κραταω για το τελος...Electro Harmonix, Tonebone. Η πρωτη ειναι Νεουορκεζικη μαρκα. Το Small Clone που εδω κανει 70-75 ευρω εκει κανει καμια 40αρια.
Τα Tonebone ειναι καναδεζικα. Μπορεις να βρεις για παραδειγμα ενα Hot British απο το Guitar Center της Ν.Υορκης σε τιμη 120 ευρω...Εδω περα εχουν διπλασια τιμη.

Στο δευτερο σκελος της ερωτησης σου. Μα φυσικα ΟΤΙ αγορασεις απο εκει θα υπαγεται στους αμερικανικους φορους. ΠΡΟΣΟΧΗ! Οτι τιμη βλεπεις στα ραφια ΔΕΝ ειναι τελικη. Οι φοροι προστιθενται ΜΕΤΑ και αναγραφονται καθαρα στην αποδειξη σου (στα παραδειγματα που σου παρεθεσα οι τιμες ηταν ΤΕΛΙΚΕΣ δηαδη μετα φορων).

Τωρα αν θα περασετε τελωνειο ειλικρινα δεν ειμαι σιγουρος. Εμεις περυσι δεν ειχαμε περασει (ειχα παει με κατι φιλους που φοιτουσαν στο Πολυτεχνειο). Οι πιθανοτητες ειναι να ΜΗΝ περασετε.

Οτι ρουχο και να παρεις απλα βγαλε τις ετικετες και πετα τις αποδειξεις! Μετα δεν αποδεικνυεται ΤΙΠΟΤΑ.
Εγω ειχα παρει τρια πεταλια και τα ειχα στην χειραποσκευη μου. Στο ξαναλεω ομως. Πετα ολες τις αποδειξεις και πουλα τρελα. Πες οτι ειναι δικα σου και τα πηρες για να τα συγκρινεις με ΑΛΛΑ αμερικανικα. Δεν προκειται να περασεις απο τελωνειο για κανα δυο μικρα κουτακια (κι ας γραφουν Mad Professor ή 65 Αmps).

Η κιθαρα δεν καλυπτεται τοσο ευκολα...Και επειδη δεν αγορασα κιθαρα, δεν μπορω να σε βοηθησω. Οποτε οι πιθανοτητες ειναι αν περασεις τελωνει (Αααααααν) να μην τη γλυτωσεις.

ΚΑτι τελευταιο. Αν ενδιαφερεσαι για κιθαρα κοιτα σιγουρα τις μεταχειρισμενες! Υπαρχουν μαγαζια με πολλες ευκαιριες.

Το ταξιδακι θα σας μεινει αξεχαστο. Μεγαλη εμπειρια. Καλη διασκεδαση και καλες αγορες. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/10, 02:04 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #5 στις: 12/02/10, 02:08 »
ΗΜΜΥ να υποθεσω? ;) ;)

;) Συνάδελφος?
Οχι, ειναι φιλοι μου συναδελφοι (πιθανον να τους ξερεις, ο ενας δουλευει στη μικρη βιβλιοθηκη των ηλεκτρολογων κ ο αλλος ειναι στην επιτροπη για την εκδρομη... 5ο ετος) και θα ερθω κ εγω 2 μερες μετα απο σας.

Κ εγω την ιδια ιδεα ειχα φιλε μου, αλλα απο εκει που -απο οτι μ ειχε πει ο φιλος μου στην επιτροπη- το εισητηριο θα ηταν αρκετα φτηνοτερο κ δεν ειχαμε υπολογισει κ βιζα-διαβατηριο, αυξηθηκε σημαντικα οποτε δεν το πολυβλεπω. Δες και εδω Απ: Γνωμες για αγορα αριστεροχειρης ηλεκτρικης κιθαρας απο Αμερικη κ λιγο εδω Απ: Γνώμες για Ibanez

Παντως εγω την κιθαροτσαρκα μου εκει θα την κανω, θα δω κ εδω τιμες (αθηνα κ ευρωπαικα γενικα) και βλεπουμε...
Εσυ για κιθαρα πας ή για "περιφερειακα"?
Γενικα εχω κοιταξει το θεμα τελωνειο, ειναι η τιμη φιξ που πληρωνεις εκει -με φορους κ απολα- αυξημενη κατα 23%. Υπολογιζε τα ετσι οπως εχω κανει και εγω, για καλο και για κακο δηλαδη.. ΑΛΛΑ

Οσον αφορα το τελωνειο, υπαρχει κ περιπτωση να την γλυτωσεις. Η δικη μου ακουστικη ηρθε απο Καναδα (μαζι με το θειο μου) μεσω τρανζιτ απο Φρανκφουρτη, και δεν τη δηλωσε πουθενα. Την ειχε βαλει στις αποσκευες βεβαια, σε σκληρη θηκη -που γενικα εχει εναν κινδυνο- αλλα σε αυτο το θεμα υπαρχει μια σχετικη τρυπα στο συστημα αφου οταν ειναι τρανζιτ οι πτησεις δεν ερχεσαι σε επαφη με τις αποσκευες σου -συνεπως δεν εκτελωνιζεται τιποτα- οταν πρωτομπαινεις στην Ευρωπη, και μετα η επομενη πτηση ειναι εντος ΕΕ οποτε δεν υπαρχουν τελωνεια -κ εγω οταν ειχα παει το ιδιο συστημα ηταν, τωρα με τα ΧΧΧ μετρα για τις τρομοκρατιες δεν ξερω τι κανουν. Με αυτο βεβαια δεν σου εγγυωμαι οτι δεν θα σε ελεγξουν, απλα σου λεω οτι μπορει και να τις σκαπουλαρεις. Ειδικα οντας μερος μιας τοσο μεγαλης εκδρομης, και να σε ρωτησουν, δικια μου ειναι πες και χλωμο το κοβω να δωσουν περισσοτερο βαρος -ειδικα σε περιπτωση που πας με την απευθειας πτηση και οχι μεσω Αμστερνταμ, αν θυμαμαι καλα. Επισης ο θειος στην επιστροφη προς Καναδα πηρε μαζι του εναν τζουρα, ως χειραποσκευη... παλι χωρις να δηλωσει τιποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/10, 02:13 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος lunatic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #6 στις: 13/02/10, 10:54 »
Ωραία, μου δίνετε ελπίδες!  :)
Όχι τετραψήφιο ποσό για κιθάρα δεν μπορώ να διαθέσω αυτόν τον καιρό (είναι και τα άλλα έξοδα της εκδρομής κλπ..)
Αλλά πιο πολύ για "περιφεριακά" πήγαινα. Ήθελα καιρό μια πεταλιέρα (αφού έπαιξα για λίγο με μία zoom 9.2 του δασκάλου μου) και η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου.
Τώρα βέβαια για να μήν έχω πρόβλημα ίσως να πάρω μερικά πεταλάκια, αλλά σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να αρχίσω να ψάχνω από δω να δώ τι μ' αρέσει ώστε να πάω και να το τσιμπίσω εκει.
Τέσπα, ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας, και όποις άλλος θέλει να πει τη γνώμη του ευχαρίστως!

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #7 στις: 13/02/10, 19:39 »
Να ρωτήσω για κάποιες ιδέες που μου έχουν έρθει περί αυτού το θέματος.

1) Πας Αμερική, και μαζί με τα μπαγάζια σου έχεις και μια εξευτελιστικά φθηνή κιθαρα http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ms15bk_ret_ii.htm πχ, μέσα σε σκληρή  θήκη.

(δε ξέρω πως δουλεύει το τελωνίο αλλά λογικά πριν φύγεις για εκτός ευρώπης δε γίνεται μια καταμέτρηση των πραγμάτων σου στο αεροδρόμιο απ όπου θα φύγεις και αλλη μια απο το άλλο αεροδρόμιο στην επιστροφή ωστέ να δούνε αν έχεις αγοράσει κάτι παραπάνω και να στο εκτελωνήσουν? Αν δε γίνεται έτσι γράφτε ακυρο σε ολο το ''1'')

Πας λοιπόν αμέρικα πετάς το καυσόξυλο στο τζάκι, αγοράζεις τη κιθάρα που γουστάρεις την πετάς μες την θήκη και επιστρεφεις κυριος.  8)

2) Είστε 2 φιλοι και πάτε Αμερική, ο ένας εχει την ιδια καυσοξυλοκιθαρα σε θήκη και ο αλλος εχει απλα μια θήκη άδεια μαζι του, αγοράζετε την κιθαρα της αρεκείας σας, ανταλάζετε κιθάρες μεταξύ σας, και στην επιστροφή εκτελωνίζετε το καυσόξυλο, που αμα διαπιστωθει οτι εχει αξια κατω απο 100$ περνάει τσαμπα.

ξαναλέω πως δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει το τελωνίο, οπότε το ''σενάριο'' παιζει να έχει τρυπες και να είναι άκυρο...  ???

im just sayin'  :P


Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #8 στις: 13/02/10, 20:24 »
Δε νομιζω πως θα χρειαστει να ανησυχησεις για τελωνειο και τετοια αν εχεις την κιθαρα στην θηκη της ως προσωπικο σου αντικειμενο.

Εγω κανω 2-3 φορες το χρονο τη διαδρομη ν.υορκη-αθηνα, και σχεδον παντα κουβαλαω κιθαρα σε σκληρη θηκη, δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα...
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος lunatic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #9 στις: 14/02/10, 12:45 »
Ναι αυτό με την κιθάρα το διαβασα και στο site τις αεροπορικής. Εμπίπτει στην κατηγορία "musical instruments" και αρα την εχεις μαζί σου σαν χειραποσκευή και δε σου λεει κανένας τίποτα. Αλλά εγώ, αυτή τη στιγμή λεφτά για (καλή) κιθάρα δεν έχω οπότε θα κινηθώ προς τον υπόλοιπο εξοπλισμο (πεταλάκια κλπ)..

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #10 στις: 19/03/11, 12:21 »
Να ρωτησω κατι, για να μην ανοιξω επιπλεον θεμα...
Εχω εναν γνωστο στην Αμερικη και μπορω να παραγγειλω απο το Musician`s friend π.χ...και να στειλουν τη κιθαρα σε αυτον. Επειτα αυτος να τη στειλει σε μενα...υπαρχει περιπτωση εφοσον η κιθαρα ερθει με τιμολογιο/αποδειξη χαμηλοτερης τιμης να πληρωσω λιγοτερους φορους στο τελωνειο? Οχι να γλιτωσω εντελως το τελωνειο απλα τα μισα ας πουμε...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #11 στις: 19/03/11, 13:24 »
Επισης τι γινεται στην περιπτωση σαν αυτη που ειπε ο Possessed αλλα ο γνωστος αυτος ερθει Ελλαδα μαζι με την κιθαρα σε θηκη; Aυτη ειναι η κιθαρα που θελω και η τιμη της --> http://www.rondomusic.com/spadred.html (btw το καταστημα στελνει Ελλαδα αλλα με fedex και θα παει ο κουκος αηδονι :P).

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #12 στις: 19/03/11, 14:07 »
Να τα ξαναπώ. ;D

Είχα πάρει την Jackson σαν χειραποσκευή.Btw όποιος ταξιδεύει και ας έχει hard case αυτό να κάνει,πότε μαζί με τις βαλίτσες.
Είχα ακούσει αρκετά πράγματα για το τελωνείο στην Ελλάδα.Ότι μπορεί και να περάσεις και να πληρώσεις το 23% του οργάνου ή μπορεί και να μην ασχοληθούν καθόλου μαζί σου.

Εγώ έκανα το λάθος και πέρασα τελωνείο στην Γερμανία,δηλαδή στην στάση της ανταπόκρισης.Ο υπάλληλος εκεί είδε την κιθάρα,είχα μαζί βέβαια και τα χαρτιά της στην θήκη,οπότε πήρε το χαρτί της κιθάρα και με το serial number της έψαξε την τιμή πώληση της στην Ευρώπη για να με φορολογήσει σύμφωνα με αυτήν την τιμή.Εγώ αρχικά του είπα πως ήταν ένα δώρο της θείας μου που μένει εκεί,η κιθάρα και είναι μεταχειρισμένη και νομίζω πως κόστιζε κοντά στα 600$.Τελικά έσκασα το διακοσάρι και έφυγα.

Αυτή ήταν η βλακεία μου.Καθώς όταν έφτασα στην Θεσσαλονίκη ο έλεγχος ήταν μηδαμινός.Δηλαδή ούτε τρελό ψάξιμο σε βαλίτσες.Συγκεκριμένα εγώ στο καρότσι μου είχα μια βαλίτσα και την κιθάρα.Όταν έφτασε η σειρά μου με ρώτησε ο τελωνειακός αν έχω κάτι για να εκτελωνίσω.Εγώ του απάντησα πως δεν έχω κάτι,εκτός από την κιθάρα την οποία εκτελώνισα στην Γερμανία.Μάλιστα προσφέρθηκα να του δείξω τα χαρτιά που πήρε από το τελωνείο της Γερμανίας και απλά μου είπε πως δεν χρειάζεται.Δηλαδή με πίστεψε.Βέβαια στην βαλίτσα είχα ένα iPod και ένα λάπτοπ τα οποία δεν εκτελωνίστηκαν ποτέ. ;D
Επίσης το όλο παραπάνω σε χαλαρό ύφος,χωρίς άγχος.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι στην Ελλάδα μπορεί να μην περνούσα τελωνείο καθόλου ή να περνούσα και να πλήρωνα πολύ λιγότερα χρήματα.Εξαρτάται από τον τελωνειακό υπάλληλο.Βέβαια δεν είναι βλάκες.Πολλοί είναι αρκετά έμπειροι και καταλαβαίνουν από τις κινήσεις σου αν λες αλήθεια ή όχι.


Σε άλλη περίπτωση για τον φίλο metalmike.Η θεία του κολλητού μου που ζει στην Αμερική του έφερε ένα Mac.Το είχε σε θήκη λάπτοπ μαζί με την χειραποσκευή της(τα κουτιά τα είχε πετάξει) ενώ ότι είχε μέσα το κουτί το είχε στην βαλίτσα.Δεν πέρασε τελωνείο γιατί ήταν χειραποσκευή.Έτσι ίσως αν η κιθάρα είναι μέσα σε θήκη χωρίς τα χαρτιά της,μαζί με καμιά πένα,κάνα κουρδιστήρι και τέτοια,μπορεί να ισχυριστεί πως είναι δικιά του και είναι για προσωπική χρήση.Βέβαια ίσως έχει σημασία ποια είναι η κατοικία του.Δηλαδή αν μένει Ελλάδα και γυρνάει από ταξίδι ή μένει Αμερική και έρχεται στην πατρίδα του.Εμένα τώρα που θα έρθουν οι συγγενείς μου ίσως τους πω να μου φέρουν κάνα πετάλι που φαντάζομαι ότι δεν περνάει με τίποτα τελωνείο καθώς είναι τουρίστες.

Επίσης τα αντικείμενα κάτω από 100$ δεν περνάνε τελωνείο.

Αποσυνδεδεμένος gpapadopoulos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #13 στις: 03/12/11, 16:29 »
Καλησπέρα σε όλους,
Τώρα με τις γιορτές καλή λύση είναι η αγορά δώρων από την Αμερική. Οι τιμές είναι φθηνότερες και με τη χρήση λογαριασμού PayPal τα πράγματα είναι πολύ εύκολα. Εγώ για της γιορτές αγόρασα και είναι φθηνά και γρήγορα.
Δεν  χρειάζεται διεύθυνση στην Αμερική τα καθώς το website της VIAddress (http://www.viaddress.com) σου δίνει την ευκαιρία να κάνεις τις αγορές σου από την Ελλάδα μια και η εγγραφή γίνεται σε αυτούς χωρίς συνδρομή.
Καλές γιορτές

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορές από αμερική
« Απάντηση #14 στις: 03/12/11, 17:17 »
Αμάν με τις διαφημίσεις...

Απ: Αποστολη απο Αμερικη

Eίσαι ο ίδιος να φανταστώ ε;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
20192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/03, 21:48
από kabamaru-x-
84 Απαντήσεις
26522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 17:36
από SWEET*STRINGS
13 Απαντήσεις
7356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/06, 13:30
από The common cunning linguist
23 Απαντήσεις
16937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/07, 15:26
από Chris2004
65 Απαντήσεις
45760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 10:15
από rodort1
2 Απαντήσεις
4875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 20:30
από Holyshock
2 Απαντήσεις
4827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 15:57
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
4411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/16, 15:44
από Yiannis Papadopoulos
18 Απαντήσεις
26791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 15:27
από Καθόδιος (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
11469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/18, 18:02
από Απόλλων