Αποστολέας Θέμα: Ακουστική Κιθάρα με Ταστιέρα Ηλκτρικής. Fender Sonoran  (Αναγνώστηκε 10071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
μήπως θα μπορούσα να ακούω τα σχόλιά σας για μια τέτοια κιθάρα;
ποία είναι να υπέρ και τα κατά.


https://www.thomann.de/gr/fender_sonoran_sce_na.htm



I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Δεν εχει ουτε υπερ,ουτε κατα.
Ταστιερα η μια,ταστιερα η αλλη.Αν ειναι απο τα ιδια ξυλα,σιγα μην εψει διαφορα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
βασικά είναι ακουστική με μπράτσο ηλεκτρικής (στρατ) αλλά με 20 τάστα
αν γενικά είσαι μαθημένος σε μπράτσο στρατ και η μετάβαση σε ακουστική σε δυσκολεύει παίρνεις αυτην την ακουστική και είσαι κομπλέ
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος dejavu28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
εγω θα εβλεπα σαν κατα το Nut width: 42.9 mm

θα μας τρελανουν οι αμερικανοι καμια ωρα. στο τελος ολα θα ειναι μονο για σολο και κοπανιαμεντα.
αν θες να παιξεις λιγο με τα δαhτυλα (fingerpicking) θα ειναι προβλημα με τοσο στενο μανικι.
αν (λογικα) παιρνει hορδες απο ηλεκτρικη (εστω αρκετα λεπτες) θα ειναι και ευκολη στο παιξημο αλλα πιστευω θα hανει πολυ σε ηhο.
επισης το maple neck με κανει κατι σε φρανκεσταιν.

γενικα δε μαρεσε, μια υβριδικη λαλακια.


« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/17, 13:11 από dejavu28 »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Γιατι στενο το μανικι?
Αυτη η ibanez εχει 43mm αντι για 42.9mm
http://www.ibanez.com/products/u_ag_detail17.php?year=2017&cat_id=3&series_id=84&data_id=11&color=CL01
Και το σωστο ειναι να κοιταμε string spacing και οχι φαρδος nut.Και οταν λεω string spacing,οχι κεντρο με κεντρο,αλλα αναμεσα στις ακρες των χορδων.Στις κιθαρες δεν φαινετε τοσο αλλα στα μπασα με γωμαρια χωρδες βλεπεις ποση αξια εχει να απεχουν ολες οι χορδες το ιδιο,και οχι οι χοντρες λιγο και οι λεπτες πολυ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος dejavu28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ



υπαρhουν και αλλες ακουστικες με αυτο το μανικι αλλα δε σημαινει οτι αφου υπαρhουν αρα δεν ειναι στενο.
η fender με αυτη απευθυνεται κυριως σε ενα ροκ κοινο το οποιο δε παιζει finger picking, αν παρεις ομως μια κιθαρα θελεις επιλογες και οhι τετοιους ντε φακτο περιορισμους.
string spacing στα 42.9 mm ειναι σα να περνουμε ενα smart και να ψαhνουμε μετα για hορο να βαλουμε πραγματα.


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Επιασα στην τυχη μια αρκετα ακριβη κλασικη που παιζετε με δαχτυλα
https://www.thomann.de/gr/takamine_th90.htm
εχει nut 51mm.Εγω σου λεω πως αν παιξεις πρωτα με αυτην και μετα με την φεντερ,ουτε που θα το καταλαβεις.Ουτε εσυ,ουτε εγω,ουτε κανεις
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Επιασα στην τυχη μια αρκετα ακριβη κλασικη που παιζετε με δαχτυλα
https://www.thomann.de/gr/takamine_th90.htm
εχει nut 51mm.Εγω σου λεω πως αν παιξεις πρωτα με αυτην και μετα με την φεντερ,ουτε που θα το καταλαβεις.Ουτε εσυ,ουτε εγω,ουτε κανεις


υπάρχουν κλασικές και με 48mm nutwidth
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος dejavu28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
τωρα ρε παιδια τι λεμε, οτι ειναι το ιδιο το μανικι της ηλεκτρικης και τι ιδιο της κλασικης  ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Επιασα στην τυχη μια αρκετα ακριβη κλασικη που παιζετε με δαχτυλα
https://www.thomann.de/gr/takamine_th90.htm
εχει nut 51mm.Εγω σου λεω πως αν παιξεις πρωτα με αυτην και μετα με την φεντερ,ουτε που θα το καταλαβεις.Ουτε εσυ,ουτε εγω,ουτε κανεις


υπάρχουν κλασικές και με 48mm nutwidth


Δεν σε πιανω.Απλα ο φιλος μας λεει οτι αυτο της φεντερ ειναι στενο.Και λεω πως το αλλο ειναι 8mm πιο φαρδυ,δηλαδη κλαιν μαιν.
Εξαλλου το να εχουμε υπερβολικα φαρδυ nut δεν οφελει πουθενα.Θα πρεπει να εχουμε παλαμη σακιλ ο νιλ για να παιξουμε..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
θέλω να πω ότι υπάρχουν κλασικές που όπως ξέρουμε παίζουμε με δάκτυλα όμως έχουνε nut 48mm άρα κάποιοι μπορούν και παίζουν με δάκτυλα και στα 48mm.

  https://www.thomann.de/gr/yamaha_ntx1200r_nat.htm
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
τωρα ρε παιδια τι λεμε, οτι ειναι το ιδιο το μανικι της ηλεκτρικης και τι ιδιο της κλασικης  ??? ??? ??? ???


δεν είναι το ίδιο,
43mm με 48mm είναι μισός πόντος διαφορά
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εχω μπασα με διαφορετικες διαστασεις nut,εχω 4χορδο με μανικι 5χορδου και του εβαλα nut κιθαρας γιατι παριγκιλα bass nut και μου στειλαν αυτο,και υπαρχουν φορες που το ενα χιλιοστο ειναι χιλιομετρο,αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν θεωρω πως μετραει τοσο πολυ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
εγω θα εβλεπα σαν κατα το Nut width: 42.9 mm

θα μας τρελανουν οι αμερικανοι καμια ωρα. στο τελος ολα θα ειναι μονο για σολο και κοπανιαμεντα.
αν θες να παιξεις λιγο με τα δαhτυλα (fingerpicking) θα ειναι προβλημα με τοσο στενο μανικι.
αν (λογικα) παιρνει hορδες απο ηλεκτρικη (εστω αρκετα λεπτες) θα ειναι και ευκολη στο παιξημο αλλα πιστευω θα hανει πολυ σε ηhο.
επισης το maple neck με κανει κατι σε φρανκεσταιν.

γενικα δε μαρεσε, μια υβριδικη λαλακια.


http://usa.yamaha.com/products/musical-instruments/guitars-basses/el-ac-guitars/apx/apx500/

και οι Yamaha οι ακουστικές 43mm nut έχουν, που είναι το πρόβλημα? Μεταξύ της les-paul-oειδούς Ibanez ARZ800 και της ακουστικής Yamaha apx500 βρίσκω οτι έχουν σχεδόν πανομοιότυπο μπράτσο.

μεταξύ les paul και strat είναι φανερό οτι η LP είναι πολύ πιο κοντά στο κλασικό σχήμα κιθάρας απο ότι η φουτουριστική για την εποχή της Strat.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/17, 23:02 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Δεν έχω άποψη στο ζήτημα, αλλά θυμάμαι ότι είχα πέσει πάνω σ'αυτό

http://www.guitarworld.com/acoustic-nation-gear/ibanez-introduces-new-ae-model-electric-guitarists/30498

Ίσως κάποιοι το βρουν ενδιαφέρον
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Καθήστε ρε παιδιά, να τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

1. Καταρχήν, γιατί συγχέουμε κλασσική με ακουστική ? Άλλο το ένα, άλλο το άλλο...
2. Δεύτερον, οι τύπου fender sonoran έβγαιναν και παλαιότερα. Αν δεν κάνω λάθος τις αποκαλούσαν Stratacoustic. Ούτε μπράτσο ηλεκτρικής έχουν, ούτε τπτ. Απλά έχουν το headstock της ηλεκτρικής. Σαφέστατα έχουν και πιο στενό nut width. Από την άλλη όμως, κοιτάξτε την τιμή της. Δεν απευθύνεται σε κάποιον που θέλει να παίξει fingerpicking, αλλά και να θέλει μια χαρά θα το κάνει.
3. Η δικιά μου η παλιά η ακουστική (Fender) έχει το ίδιο μπράτσο και nut width με της strat, χωρίς να έχει αυτό το headstock (43 mm). Τουλάχιστον έχει το ίδιο feeling.
4. Κιθάρα ακουστική για fingerpicking δεν βρίσκει κανείς εύκολα. Υπάρχουν μερικές (π.χ taylor 514ce την οποία κι έχω) αλλά οκ. Με όσες ακουστικές έχω παίξει, με διαφοεριτκό nut width η κάθε μία, μια χαρά άνετα παίζω ό,τι και στη δικιά μου.
5. Μην τρελαινόμαστε. Η κιθάρα στην οποία αναφερόμαστε κοστίζει 369Ε. Δεν απευθύνεται ούτε σε βιρτουόζους στο finger picking ούτε σε βιρτουόζους γενικότερα. Εϊναι μία ωραία κιθαρίτσα (αν αρέσει σε κάποιον εμφανισιακά) να παίζει στις παρέες και να χαβαλαδιάζει. Σέβομαι ότι κάποιος το ποσό αυτό μπορεί να το θεωρεί αρκετό, αλλά στην προκειμένη περίπτωση η συγκεκριμένη αποτελεί entry level κιθάρα. Εμένα φυσικά δεν μ'αρέσει αυτό το συγκεκριμένο headstock στην ακουστική, αλλά οκ.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/17, 13:06 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος dejavu28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ

παντως το οτι ειναι εξολοκληρου με ξυλο (μασιφ) ειναι μεγαλη υποθεση για τη τιμη της..... :o :o
κατω απο τα 600 νομιζω δεν εhω ξαναδει...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ

παντως το οτι ειναι εξολοκληρου με ξυλο (μασιφ) ειναι μεγαλη υποθεση για τη τιμη της..... :o :o
κατω απο τα 600 νομιζω δεν εhω ξαναδει...

και εμένα η Yamaha apx500 (400 EUR) φουλ ξύλο είναι, τι άλλο υπαρχει δηλ, ανθρακονήματα ? αλουμίνιο? μεθυλ-μεθακρυλικό, εποξικό?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
11647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/10, 22:36
από Adoni
41 Απαντήσεις
14104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/10, 17:24
από Nisok
2 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/11, 21:52
από Edward The Great
13 Απαντήσεις
5004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/12, 23:13
από Arwindan
17 Απαντήσεις
9452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/12, 15:35
από LaryHimura
6 Απαντήσεις
6596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/12, 19:14
από harrisxr650
0 Απαντήσεις
9355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/12, 20:27
από soner
6 Απαντήσεις
3630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/14, 19:54
από Kostas_Orfanidis_16
7 Απαντήσεις
3878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/15, 12:01
από pazo
1 Απαντήσεις
4530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/15, 04:36
από Spyros Delta