Αποστολέας Θέμα: Fender.ch  (Αναγνώστηκε 11119 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #25 στις: 23/01/17, 17:35 »
Ηηηηηηηη!!!
Α-Ι-Σ-Χ-Ο-Σ!!
να την πουλησεις,και αυτην,και τις αλλες.
Και να παρεις μπασο  :P

Βρε σκης την..

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #26 στις: 23/01/17, 17:36 »
... η μαύρη γραμμή εξυπηρετεί την αντιγραφή χαχαχαχ http://www.fendercustomshop.com/series/artist/merle-haggard-signature-telecaster-maple-fingerboard-2-color-sunburst/


αλλά νομίζω στο πρωτότυπο είναι λωρίδα ξύλου (που και πάλι δεν ξέρω τι εξυπηρετεί:)


Το τάστο σκέφτομαι να το κατεβάσω εγώ, φοβάμαι όμως μην το παρακάνω. Αν δεν μου άρεσε τόσο η κιθάρα ή αν ήταν bolt on το μπράτσο δεν θα το σκεφτόμουνα καθόλου να σου πω την αλήθεια. Τώρα σκέφτομαι και τη λύση του μάστορα (όχι αυτού που την είδε, αυτός δεν κάνει leveling έτσι κι αλλιώς).


είναι μια καταπληκτική ευκαιρία να μάθεις να το κάνεις μόνος σου. Ειδικά για 1 τάστο κάντο με γυαλόχαρτο λίγο λίγο.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #27 στις: 23/01/17, 18:00 »
Παράθεση
Ηηηηηηηη!!!Α-Ι-Σ-Χ-Ο-Σ!!να την πουλησεις,και αυτην,και τις αλλες.Και να παρεις μπασο  Βρε σκης την..



με τη GASομανία που με έχει πιάσει, συν το ό,τι και ο δάσκαλός μου είναι μπασίστας κανονικά, φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα παίξει και το μπάσο (και πολλά γλέντια μετά, αφού προφανώς θα με χωρίσει και η γυναίκα μου  :D :D )


Παράθεση
είναι μια καταπληκτική ευκαιρία να μάθεις να το κάνεις μόνος σου. Ειδικά για 1 τάστο κάντο με γυαλόχαρτο λίγο λίγο.



Αν μπορέσω να δω πόσο πρέπει να το φάω (δλδ που είναι το 'ίσο' με τα άλλα) θα το κάνω, με ψήνεις. 500άρι γυαλόχαρτο; χρειάζομαι νομίζω και εκείνο το λαμάκι με τη σχισμή, θα το βρω. Ρε τι έπαθα, πάω για γιουτιούμπινγκ το βραδάκι  ;D .



« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/17, 18:03 από mouz »
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #28 στις: 23/01/17, 19:11 »
λοιπόν,

παίρνεις ένα άλεν (ή και περισσότερα με διαφορετικά μήκη) και το βάζεις ανα 3 τάστα μετακινόντας το (βρες το σαν fret rocker) και χτυπάς τις 2 άκρες να δεις αν πάιζει αν υπάρχει κενό απο κάτω, πάς και βρίσκεις 3 τάστα για τα οποία ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ οτι είναι στο ίδιο επίπεδο, και βλέπεις οτι το fret rocker σου δεν παίζει, αλλά ΟΡΙΑΚΑ. Τότε ΟΠΟΥ παίζει εκεί έχεις πρόβλημα. Αρχίζει και τρώς αυτό το τάστο με ας πούμε γυαλόχαρτο 100άρι. Οταν με τον ίδιο τρόπο δεις οτι το "fret rocking" μειώνεται ή οριακά εξαφανίζεται, τότε εκεί σταματάς, και πιάνεις γυαλόχαρτο 300 -> 600 -> 1000 -> 1500 -> 2000 -> 2500. Μετά αφού προστατεύσεις μαγνήτες , κτλ, πιάνεις το ατσαλόμαλο και γυαλίζεις ίσως και με την βοήθεια γυαλιστικού για ασημικά. Θα έχεις ένα σουπερ τάστο! Μετά γυαλίζεις και τα υπόλοιπα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #29 στις: 23/01/17, 19:11 »
Κουκλα!
Ερωτηση....τι μαστορας δεν κανει leveling???

Αν σε καλυπτουν οι μαγνητες, μην ασχοληθεις. Αν θες ομως κατι πιο συγκεκριμενο ηχητικα, τοτε πρεπει να επενδυσεις σε ενα καλο σετ(το οποιο μπορει να μεταφερθει σε αλλη κιθαρα αργοτερα)


Γενικα με τις ρεπλικες, το θεμα ειναι να γινονται playable οργανακια με ενα καλο σεταπ. Τον ηχο τον φτιαχνεις (με μαγνητες) Τοτε θα εχεις ενα ομορφο οργανο!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #30 στις: 23/01/17, 19:20 »
Πρωτα ομως ευθιγραμιζεις το μπρατσο.Ευκολα πραγματα εινσι.μην μασας.
Βρε καλα εκανα και ετοιμασα το rig πριν τον γαμο.. :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #31 στις: 23/01/17, 19:46 »
@panix θενκσ αδερφέ, το κόλπο με τα άλεν δεν το είχα σκεφτεί με βοηθά μόλις βρω λίγο χρόνο θα το κοιτάξω (ειδικά αφού είναι μόνο ένα τάστο : )


@kkms δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, συνεργάζεται με αυτόν ο δάσκαλός μου, αυτός φτιάχνει όργανα (και ψιλοακριβά αν έχω καταλάβει καλά) και δεν κάνει μερεμετοδουλειές σαν και αυτή όπως φαίνεται. Δεν πειράζει όμως, μάλλον μόνος μου θα το κάνω τελικά οπότε θα μάθουμε και κάτι.


@saved ... μη μου το μπερδεύεις τώρα χαχαχα. Πάντως αν είχε θέμα το μπράτσο θα μου το είχαν πει, είδες τι λεπτομερή αναφορά πήρα.


Να είστε καλά παιδιά!
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #32 στις: 23/01/17, 20:09 »
Δεν λεω να εχει θεμα το μπρατσο.Ισα ισα πρεπει να κανει ενα ελαφρυ υοξο για να μην τασταρει.Ομως οταν τριβεις τα ταστα το θες αλφαδι.Αλλιως θα τα τριψεις λαθος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #33 στις: 23/01/17, 21:16 »
έχει και καπλαμά από πίσω , ωραία
μήπως το τάστο πετάει και με ένα σφυράκι με ταινία μπροστά για να μην πληγώσεις το τάστο του παίξεις μια (ή πολλά μικρά) και στρώσει;


το λέω αυτό διότι έχει κάνει βαθιά αυλάκια  και βοηθάει στο να μπουν εντελώς μέσα τα τάστα
(και μήπως βγήκε αφού τέλειωσε την ταστοδουλειά)

 
αν τρίψεις μόνο αυτό ή το βαρέσεις όπως λέω από πάνω υπάρχει η πιθανότητα να  είναι ψηλά το το τρίτο μετά το το τέταρτο και πάει λέγοντας


αυτό με την κούνια μπέλα  θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις το πρόβλημα 
πάντως και μόνο που έχει τον καπλάμα από πίσω  + 5 με 10 ευρώ
και οι καπλαμάδες κοστίζουν (όταν δεν έχεις τα κονέ...)
βέβαια για τον κινέζο δεν είναι τίποτα

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #34 στις: 24/01/17, 11:35 »
Σωστός johnjohn, δυστυχώς είμαι πολύ άσχετος και όλα είναι καινούργια, αλλά θα το δω και αυτό, εύκολος μου φαίνεται ο συγκεκριμένος ο έλεγχος. Όταν τα καταφέρω να το κάνω θα ξαναξυπνήσω το θέμα να σας πω τι έγινε  ;) . Και όταν με ξαναπιάσει το GAS και ξαναπαραγγείλω θα το πω επίσης  ;D .
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 20:13
από apressas
8 Απαντήσεις
6003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
6 Απαντήσεις
3646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 00:28
από Nikoubis
29 Απαντήσεις
8961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 00:00
από Dr Bluz (G.K.)
6 Απαντήσεις
3579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 19:00
από TheVrachnoprofiter
42 Απαντήσεις
17415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
3892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
0 Απαντήσεις
2937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/15, 12:11
από AnimaPura