Αποστολέας Θέμα: kati gia arxh...?  (Αναγνώστηκε 3349 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexz11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
kati gia arxh...?
« στις: 02/06/08, 22:51 »
Λοιπόν...χαιρετώ το αγαπητό forum που με βοήθησε στα πρώτα βήματα μου στην κιθάρα (1 χρόνος θα έχει περάσει τώρα;). Τελικά το φινάλε του θρίλερ αυτού για την επιλογή κιθάρας και ενισχυτή ήρθε στο φώς και στις 22 Σεπτεμβρίου του 2007 μου ήρθε από τον Thomann μια Jackson JS30DK ολό-μαύρη :P και ένας ενισχυτή Line 6 Spider III 30W. (Στοίχημα τώρα, πολλοί θα σκέφτηκαν "Ωχ, κι άλλος άσχετος με σπαϊντεράκι...") Τέλος πάντων, εγώ μην έχοντας πιάσει ξανά κιθάρα στα χέρια μου ήμουν ευχαριστημένος με αυτα που πήρα, έμαθα ακόρντα, κλίμακες, τραγουδάκια (μόνος μου, το τονίζω αυτό, δεν ειχα κανέναν guitar guru από πάνω μου να μου λέει τι πρέπει να διορθώσω και ίσως και τι πρέπει να προσθέσω στον εξοπλισμό μου) και την έβρισκα με αυτά για έναν ολόκληρο χρόνο. Αλλά βέβαια ο άνθρωπος είναι άπληστο ον και ζητάει όλο και πιο πολλά...Και ύστερα από έρευνες στο internet βλέποντας ένα κάρο κόσμο ο οποίος μίλαγε για μαγνήτες που άλλαζε, equalizers και distortion pedals που αγόραζε και ένα σωρό άλλα λέω μήπως είμαι λιγάκι άσχετος που έχω αφήσει τα πράγματα μου όπως ήταν όταν τα αγόρασα, εξον από τις χορδές?? (ρε λες ???)...

Κατέληξα εδώ λοιπόν καθώς πιστεύω πως το in-built flanger ή delay που είχε ο ενισχυτής δεν θα κάνει και πολλά. Ούτε τα settings αμα τα πειράξω θα δω μια καλή αλλαγή εκτός από το προφανές. Άρα η ερώτηση μου είναι (επιτέλους, θα μας πει τι θέλει ο κομπλεξικός), "Τώρα τι;". Όχι ότι έφτασα σε καλλιτεχνικό αδιέξοδο, αλλά έφτασα όμως σε τεχνικό αδιέξοδο. Πιστεύω πως θέλω πράγματα, αλλά δεν ξέρω τι πράγματα. Ένα πενταλάκι παραμόρφωσης; Ένα delay ίσως; Ένα Cry-Baby Wah; Κάτι τέλος πάντων. Ξεκίνισα την κιθάρα υποκινούμενος από τον Tom Morello από RATM όχι επειδή την έβρισκα τόσο με την ραπ και καλά, αλλά επειδή μου άρεσε η κιθάρα και το τι έκανε ο τύπος. Έπειτα από αυτό ξέφυγα λίγο από εκεί και ανακάλυψα ότι δεν είναι μόνο εφέ και καφρίλες η κιθάρα αλλά θέλει και λεγκάτο και όλα τα σχετικά για να είναι ωραία. Ούτος ή άλλος έχει καταντήσει λίγο βαρετό να παίζω το Bulls on Parade χωρίς wah :P.

Τέλος πάντων ελπίζω να καταλάβατε τι ακριβώς ψάχνω. Κάτι καινούριο που να επεκτήνει τις δυνατότητες που έχει η κιθάρα μου. Ένα πενταλάκι ίσως θα βοηθούσε...Έχετε κάτι στο μυαλό?

(η μουσική που με ενδιαφέρει πέρα από RATM, είναι Tool, Pink Floyd, Muse (άκυρο) και System of a Down)

Αποσυνδεδεμένος Alexz11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: kati gia arxh...?
« Απάντηση #1 στις: 02/06/08, 23:36 »
Παρε ενα πολυεφε (π.χ. ενα μεταχειρισμενο Boss GT-6 ή αλλο αντιστοιχο) που κανει τα παντα και ακομα παραπανω.

Προσοχη: δεν λεω οτι τα πολυεφε κανουν τα παντα "καλα" - απλα οτι τα κανουν.
Αυτο ομως σου αρκει για να πειραματιστεις και να μαθεις τι ειναι και πως δουλευει το καθενα.
Ολα αυτα χρειαζοντα βεβαια καποιο χρονο εξοικιωσης αλλα θα περνας ατελειωτα μερονυχτα με πειραματισμους  ;D

Brrrr...Ειδα τιμή στου Thomann και έφριξα. Και επειδή δεν ξερώ αν θα ήταν σωστό οικονομικά να πάρω κάτι ακριβό που να μην είναι και ειδικευμένο σε κάτι θα ήθελα να πάρω κάτι που σιγά-σιγά να φτιάχνει ένα καλό pedalboard και να μην φτάσω στο τέλος να έχω πράγματα που θα τα αφήνω στην άκρη.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/08, 16:31 από Alexz11 »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: kati gia arxh...?
« Απάντηση #2 στις: 04/06/08, 02:44 »
Αμα σε ικανοποιουν εσενα αυτα που εχεις δεν χρειαζεται να μπαινεις και εσυ στο παιχνιδι των αγορων επειδη το κανουν οι αλλοι, εκτος αν δεν σε ικανοποιουν ή αλλαξαν οι αναγκες σου (φτιαχνωντας με εναν φιλο μι αμπαντα π.χ.)
Οσον αφορα τα πεταλακια, αν δεν σε ικανοποιει το ντιλεϊ, τοτε ψαξε για ντιλει. Υπαρχουν σχετικα θεματα εδω μεσα για το συγκεκριμενο εφε, και μια βολτα με δοκιμες στα καταστηματα θα σου δωσει μια ιδεα για το αν και τι χρειαζεσαι.
Επισης μιας και εισαι φαν του μορελο να προτεινω το Ντιτζιτεκ Γουαμι, καθως και καποιο γουα οπως ειπες και εσυ (και για γουα υπαρχουν θεματα εδω  :) )
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: kati gia arxh...?
« Απάντηση #3 στις: 18/07/08, 00:19 »
Εννοείται πως θα ξεκινήσεις μ'ένα Wah (και θα ήθελα να το τονίσω αποκλειστικα επιλογής σου) και μ'ενα κλασσικό Distortion όπως Boss DS-1...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: kati gia arxh...?
« Απάντηση #4 στις: 18/07/08, 01:44 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: kati gia arxh...?
« Απάντηση #5 στις: 18/07/08, 02:20 »
Aν θέλεις τη γνώμη μου, ίσως θα ήταν καλύτερο να πάρεις ένα φτηνό πολυεφφέ, το οποίο θα σε βοηθήσει να πειραματιστείς αρκετά και να εξοικοιωθείς με τα διάφορα εφφέ. Μην πας με τη μία στα πετάλια γιατί έτσι θα σού φύγουν πολλά λεφτά και δεν θα ξέρεις καν τι ακριβώς ψάχνεις. Το Boss ME-50 που προτείνει ο Σκίρων είναι καλό μηχάνημα και σχετικά απλό στη χρήση. Ένα άλλο που θα σού πρότεινα είναι το Zoom G2.1u, το οποίο έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Επίσης κοίτα και τη σειρά RP της Digitech.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/08, 20:39 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: kati gia arxh...?
« Απάντηση #6 στις: 18/07/08, 17:40 »
Εγω θα σου προτεινα να μη παρεις κατι πολυ ακριβο αν παρεις πολυεφφε...Μεγιστο 150-200 ευρω ας πουμε. Αν παρεις πεταλακια θα σου ελεγα να παρεις ενα distortion (boss ds-1 πχ) και ενα delay η ενα reverb για να μην ειναι ξερος ο ηχος σου. Πιστευω πως αν παρεις αυτα τοτε μπορει να μη σου χρειαστει και ποτε τιποτε αλλο. Μονο κανενα wah ισως αργοτερα. Αν ειναι να παρεις whammy η αλλα τρελα πχ για να τα χρησιμοποιεισεις για μια μερα καλυτερα μην το κανεις. Στο λεω αυτο γτ μετα μπορει να γεμισεις πεταλια τα οποια πιθανοτατα δε θα τα δουλευεις καν και θα στεκονται στο κουτι τους.  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/04, 01:22
από drakoumel
17 Απαντήσεις
7265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/04, 17:16
από SuB-Z3r0
31 Απαντήσεις
10008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/06, 22:56
από vangelis
7 Απαντήσεις
3439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/06, 18:21
από Bachante