Αποστολέας Θέμα: Η πρωτη μου "σοβαρη" ηχογραφηση, Mesa Boogie + Dream Theater inside  (Αναγνώστηκε 4964 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Γεια σας συνφορουμιτες!

Ειπα να μοιραστω τη χαρα μου μαζι σας: Εκανα την πρωτη μου ηχογραφηση στο σπιτι επιτελους με εναν αξιοπρεπη εξοπλισμο!  ;D
Αυτος περιλαμβανει Mesa Boogie Mark IV, Shure Sm57, M-Audio Fast Track Pro, ενα Behringer clean booster, TC Electronics Nova Delay, Morley Wah και την σαπια μου RG1550 με απαραδεκτες χορδες και λιωμενα ταστα!  :P  :P
Παιζω το σολο του Lines in the Sand απο Dream Theater πανω σε ενα backing track που εφτιαξα πριν λιγο καιρο!
Ειναι one-take, δεν το εχω πειραξει καθολου μεσα απο cubase, ο καημενος ο Mark υπολειτουργει αφου παιζει σε αστεια χαμηλες εντασεις και ειναι η πρωτη μου δοκιμη με ολο αυτο το setup!

Απο εσας θα ηθελα περισσοτερο τα σχολια σας πανω στον ηχο, το παιξιμο σιγουρα θα μπορουσε να ειναι καλυτερο αλλα δεν με ενδιεφερε εκεινη τη στιγμη μια αψογη εκτελεση!

Οριστε και το link: http://rapidshare.com/files/112583543/LINES_IN_THE_SAND_MARK_IV_TEST.mp3.html

Ελπιζω να σας αρεσει!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
ωραια πραματα!  καλος ηχος  (στο υπνοδωματιο σου το εγραψες? ) ακουγα μια γενική μεσαιίλα  λόγω χώρου πιστεύω.

το απολαυσα ;)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Ναι μεσα στο δωματιο ειμαι, με πολυ μικρες εντασεις ο ενισχυτης τουλαχιστον την ωρα που το εγραφα, οποτε καταλαβαινεις πως δεν δινει αυτο που μπορει!
Η μεσαιιλα μαλλον οφειλεται στο οτι ειναι combo 1x12 και σε χαμηλη ενταση βγαινει λιγο "ψοφιο" και thin! Δεν μπορω να φανταστω τι θα γινεται με καμια 4x12!!   ??? ;D

Θα πειραματιστω αρκετα με ηχογραφησεις, mic placements και τετοια, αν βγει κατι πολυ αξιολογο θα το postarω!
Ευχαριστω για το χρονο σου φιλε!

Αποσυνδεδεμένος Τρελος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Κολλημενος με την κιθαρα......μου!!!!
    • Προφίλ
Φιλε, πολυ πρωτο το κομματακι.... Μπορεις να δοκιμασεις τα εξης για καλυτερο ήχο στο υπνοδωματιο...

  • Να βαλεις τον ενισχυτη να στοχευει σε μια κουβερτα, ωστε να αποφευγονται οι ανακλασεις.
  • Γιατι δεν δοκιμαζεις να δυναμωσεις τονξ ενισχυτη?? Εγω σπιτι τον εχω στηριξει πανω σε δυο ηχοαπορροφητικες πλακες και οταν γραφω τον τυλιγω με μια κουβερτα(για να μην κρυωνει!!)ωστε η ανακλαση και η δυναμη του ηχου να ψιλοπεριοριζεται.. Μειονεκτημα βεβαια θα ειναι για οσους υποστηριζουν την θεωρια ότι για μια καλη ηχογράφηση πρεπει να  υπαρχει πολυς χωρος γυρω απο τον ενισχυτη για να υπαρχει κινηση των μοριων του αερα.... Τεσπα..

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΙΤΣΑ!!! ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ!!!!
Αν η μ***κια ηταν κιθαρα, όλοι θα παιζαμε παπαδες...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Μας κακομαθαίνεις, πολύ ωραίο το παίξιμο κ σωστή χρήση των εφέ.

O ήχος μου άρεσε!

Μπράβο φίλε, keep up...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος johnnys s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!τουμπανο!!!!!!!!!!!!!!!!!!ποιον mesa εχεις?????παρα πολυ καλο!!!!!!! ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Τρομερός ήχος πράγματι..
Το Shure κάνει για ηχογράφηση φωνής;
Σκέφτομαι να πάρω ένα μικρόφωνο λιγότερο από 100Ε για κιθάρα (ηλεκτρική), αλλά και φωνή..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Slayerman πάρα πολύ καλό!!

οταν γραφω τον τυλιγω με μια κουβερτα(για να μην κρυωνει!!)ωστε η ανακλαση και η δυναμη του ηχου να ψιλοπεριοριζεται..
Και το μικρόφωνο μέσα απ την κουβέρτα?

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Φιλε, πολυ πρωτο το κομματακι.... Μπορεις να δοκιμασεις τα εξης για καλυτερο ήχο στο υπνοδωματιο...

  • Να βαλεις τον ενισχυτη να στοχευει σε μια κουβερτα, ωστε να αποφευγονται οι ανακλασεις.
  • Γιατι δεν δοκιμαζεις να δυναμωσεις τονξ ενισχυτη?? Εγω σπιτι τον εχω στηριξει πανω σε δυο ηχοαπορροφητικες πλακες και οταν γραφω τον τυλιγω με μια κουβερτα(για να μην κρυωνει!!)ωστε η ανακλαση και η δυναμη του ηχου να ψιλοπεριοριζεται.. Μειονεκτημα βεβαια θα ειναι για οσους υποστηριζουν την θεωρια ότι για μια καλη ηχογράφηση πρεπει να  υπαρχει πολυς χωρος γυρω απο τον ενισχυτη για να υπαρχει κινηση των μοριων του αερα.... Τεσπα..

Ευχαριστω για τα tips, ειμαι περιεργος για το κολπο με την κουβερτα! Εννοειται οτι θα τον δυναμωσω σε επομενες ηχογραφησεις, απλα στη 1 το βραδυ με τι εντασεις να γραψω ο τρισκαταρατος? :D

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα λογια!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Δεν το άκουσα το κομμάτι.. Πάντως επειδή έχω παρακολουθήσει τα videos σου και επειδή το συγκεκριμένο solo είναι σκέτη συνουσία (ειδικά το μέρος με το overdrive) είμαι σίγουρος ότι θα το απολαύσω :D.. Βασικά ήθελα να ποστάρω για το θέμα με την κουβέρτα.. Θυμήθηκα τα νιάτα μου, που είχαμε ένα απλό κασετοφωνάκι και ηχογραφούσαμε (όλα τα όργανα μαζί) μέσα σε ένα δωμάτιο.. Άθλια ποιότητα.. Κάποτε κάποιος πέταξε την ιδέα με την κουβέρτα και θυμάμαι ότι είχε πιάσει.. Η κουβέρτα φίλτραρε σίγουρα τις συχνότητες που παραμόρφωναν το μικρόφωνο και γλύκανε τον ήχο.. Βέβαια χάνεις σε ένταση, αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας ;D..

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Μπράβο αγόρι, πολύ καλός ήχος, εμένα μου αρέσει η μεσαϊλα  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
4098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/03, 01:20
από bluewind
5 Απαντήσεις
4547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/08, 18:27
από metalslugger5
6 Απαντήσεις
3486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 16:03
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
2160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 19:31
από texblues85
0 Απαντήσεις
1926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 13:47
από texblues85
1 Απαντήσεις
2141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 14:33
από master of puppets
0 Απαντήσεις
1887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/11, 19:12
από texblues85
0 Απαντήσεις
1603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 08:41
από ΚΕΠΕΜ
0 Απαντήσεις
2112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 18:53
από texblues85
18 Απαντήσεις
4910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 16:13
από hot_sauce (φλουτσ)