Αποστολέας Θέμα: Colokotronis the Albanian  (Αναγνώστηκε 14488 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #1 στις: 13/01/11, 20:00 »
Τι να πεις? Εδω νομιζουν αυτοι οτι ειναι Μακεδονες, θα εχουν για Ελληνα τον Κολοκοτρωνη?

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #2 στις: 13/01/11, 20:49 »
Μόνο με γέλιο μπορεί να αντιμετωπιστεί το άρθρο και το forum τους γενικότερα...!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #3 στις: 13/01/11, 20:57 »
Ντάξει, όχι ότι ο Κολοκοτρώνης δεν ήταν Αρβανίτης όπως και πολλοί ήρωες της επανάστασης του '21. Αλλά δεν έχει καμία σημασία και πλέον όλοι γνωρίζουμε τους σκοπούς και την προπαγάνδα του FYROM. Γιατί συνεχίζει να μας εκπλήσσει?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #4 στις: 28/01/11, 01:40 »
Ντάξει, όχι ότι ο Κολοκοτρώνης δεν ήταν Αρβανίτης όπως και πολλοί ήρωες της επανάστασης του '21. Αλλά δεν έχει καμία σημασία και πλέον όλοι γνωρίζουμε τους σκοπούς και την προπαγάνδα του FYROM. Γιατί συνεχίζει να μας εκπλήσσει?


Και τι δουλεια εχουν οι Αρβανιτες με τους Αλβανους???
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #5 στις: 28/01/11, 01:49 »
Ντάξει, όχι ότι ο Κολοκοτρώνης δεν ήταν Αρβανίτης όπως και πολλοί ήρωες της επανάστασης του '21. Αλλά δεν έχει καμία σημασία και πλέον όλοι γνωρίζουμε τους σκοπούς και την προπαγάνδα του FYROM. Γιατί συνεχίζει να μας εκπλήσσει?


Και τι δουλεια εχουν οι Αρβανιτες με τους Αλβανους???

Οι Αρβανιτες νομιζω ειναι συγγενικα φυλα με τους λεγομενους Τουρκαλβανους, αν κανω λαθος, ας με διορθωσετε...παντως, δε νομιζω οτι ο Κολοκοτρωνης ηταν Αρβανιτης, στην Πελοποννησο δν υπαρχουν Αρβανιτες...

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #6 στις: 28/01/11, 03:55 »
Παράθεση
Το επώνυμο της οικογένειάς του αρχικά ήταν Τσεργίνης. Αργότερα, οι   Κολοκοτρωναίοι υιοθέτησαν το αρβανίτικο όνομα Μπιθέγκουρας, που σημαίνει   αυτόν που έχει έντονους γλουτούς, και στη συνέχεια μετέφρασαν επακριβώς   το αρβανίτικο Μπιθέγκουρας σε Κολοκοτρώνης


απο θεια βικυ
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CE%B5%CF%8C%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%82_%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B7%CF%82
 

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #7 στις: 28/01/11, 04:08 »
Ντάξει, όχι ότι ο Κολοκοτρώνης δεν ήταν Αρβανίτης όπως και πολλοί ήρωες της επανάστασης του '21. Αλλά δεν έχει καμία σημασία και πλέον όλοι γνωρίζουμε τους σκοπούς και την προπαγάνδα του FYROM. Γιατί συνεχίζει να μας εκπλήσσει?


Και τι δουλεια εχουν οι Αρβανιτες με τους Αλβανους???
Οι Αρβανίτες είναι αλβανικά φύλα από την Νότια Αλβανία. Όταν μετακινήθηκαν προς την Ελλάδα ανάμεσα στον 13ο και 16ο αι. εγκαταστάθηκαν σε διάφορα μέρη του Ελλαδικού χώρου. Σύμφωνα με οθωμανικές απογραφές πλυθησμού τον 17ο και 18ο αι. τα αρβανιτοχώρια αποτελούσαν περίπου το 50% των χωριών της πελοποννήσου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #8 στις: 28/01/11, 10:21 »
Ντάξει, όχι ότι ο Κολοκοτρώνης δεν ήταν Αρβανίτης όπως και πολλοί ήρωες της επανάστασης του '21. Αλλά δεν έχει καμία σημασία και πλέον όλοι γνωρίζουμε τους σκοπούς και την προπαγάνδα του FYROM. Γιατί συνεχίζει να μας εκπλήσσει?


Και τι δουλεια εχουν οι Αρβανιτες με τους Αλβανους???

Οι Αρβανιτες νομιζω ειναι συγγενικα φυλα με τους λεγομενους Τουρκαλβανους, αν κανω λαθος, ας με διορθωσετε...παντως, δε νομιζω οτι ο Κολοκοτρωνης ηταν Αρβανιτης, στην Πελοποννησο δν υπαρχουν Αρβανιτες...
Στην Πελοπόννησο βεβαίως και υπάρχουν Αρβανίτες. Το χωριό Λίμνες στην Αργολίδα είναι κλασικό Αρβανιτοχώρι! Και δεν είναι το μοναδικό. Μάλιστα μια μαθήτριά μου απο εκεί μου μαθαίνει Αρβανίτικες λέξεις (οι οποίες έχουν ανακατευθεί πλέον με Ελληνικές άρα και τα Αρβανίτικα πλέον δε μπορούν να χαρακτηρισθούν ως μια "καθαρή γλώσσα". Η συγγένεια με τους Αλβανούς είναι κυρίως γλωσσική. Απο τη στιγμή όμως που οι Αρβανίτες ασπάστηκαν τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό και οι Αλβανοί το Μωαμεθανισμό έπαψαν να έχουν ενιαία Εθνική ταυτότητα και οι Αρβανίτες αφομοιώθηκαν απο τον Ελληνισμό κρατώντας ελάχιστα κομμάτια της παράδοσής και του χαρακτήρα τους.

 Ο Κολοκοτρώνης όμως ΔΕΝ ήταν Αρβανίτης. Καταγόταν απο πολύ παλιά Ελληνική οικογένεια, αισθανόταν Έλληνας, πολέμησε για την ελευθερία της Ελλάδας, άρα ήταν Έλληνας! Πολλοί ισχυρίζονται την Αρβανίτικη καταγωγή του πατώντας στον Αρβανίτικο προσδιορισμό "Μπιθέγκουρας" που σήμαινε... Κολοκοτρώνης. Αυτός ήταν όμως ένας χαρακτηρισμός που έδιναν οι Αρβανίτες στους Κολοκοτρωναίους και όχι επίσημο επίθετο της οικογένειας. Δε θα τα κάνουμε όλα ίσα κι' όμοια!!

 Καλά κάνουμε και ασχολούμαστε με αυτό το γελοίο forum και τα γραφόμενά του μιας και η λογική που διέπει αυτούς τους ανίδεους είναι αυτή του :"Λέγε λέγε, κάτι θα μείνει στο τέλος" αλλα μη φτάσουμε στο τέλος να αναρωτιόμαστε για τους ίδιους τους εαυτούς μας γιατί το επόμενο Thread θα έχει ως τίτλο: "Είμαστε τελικά απο την Ανδρομέδα, ή απο το Γαλαξία του Τριγώνου;" :)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/11, 10:55 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #9 στις: 28/01/11, 10:54 »
Παράθεση
Το επώνυμο της οικογένειάς του αρχικά ήταν Τσεργίνης. Αργότερα, οι   Κολοκοτρωναίοι υιοθέτησαν το αρβανίτικο όνομα Μπιθέγκουρας, που σημαίνει   αυτόν που έχει έντονους γλουτούς, και στη συνέχεια μετέφρασαν επακριβώς   το αρβανίτικο Μπιθέγκουρας σε Κολοκοτρώνης


απο θεια βικυ
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CE%B5%CF%8C%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%82_%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B7%CF%82
Η θεία Βίκυ όμως έχει και αυτό: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1_%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B7
Γίνεται κάπου εκεί αναφορά στο επίθετο "Μπιθέγκουρας"; ::)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #10 στις: 28/01/11, 12:32 »
Παιδιά από αυτά που έχω διαβάσει ισχύει ότι ο Κολοκοτρώνης ήταν αρβανίτης με ότι αυτό σημαίνει (εξηγήθηκε πιο πάνω), από την άλλη αν δει κανείς τη χάρτα του Ρήγα και τους σκοπούς των φιλικών θα καταλάβει ότι σκοπός τους δεν ήταν μόνο η ελληνική επανάσταση αλλά το ξέσπασμα πολλών επαναστάσεων στα Βαλκάνια έως και τη Ρουμανία με απώτερο σκοπό τη δημιουργία της Βαλκανικής ομοσπονδίας.
Επίσης υπάρχουν στοιχεία που δείχνουν ότι ακόμα και Τούρκοι πολέμησαν εναντίων της υψηλής πύλης,μην ξεχνάτε ότι ήταν το ίδιο εξαθλιωμένοι με τους χριστιανούς,τέτοια παραδείγματα έχουμε και στην άλωση της Τρίπολης αλλά και στην εξέγερση της Μυτιλήνης.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #11 στις: 28/01/11, 13:54 »
Το ότι ήταν Αρβανίτης δεν έχει σχέση με το αν πολέμησε για την ελευθερία της Ελλάδας.  Ως επί το πλείστον Αρβανίτες πολέμησαν για την ελευθερία της Ελλάδας άλλωστε.

Τώρα, οι Αρβανίτες είναι αλβανικό φύλο είτε μας αρέσει είτε όχι. Προφανώς στη συνέχεια προσαρμόστηκαν στον Ελλαδικό χώρο, απλά είναι Αλβανικής προέλευσης χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι. Ούτε μειώνει την αξία του κάθε αγωνιστή ούτε μειώνει την αξία της επανάστασης του 1821.  Απλά είναι καλό να γνωρίζουμε την ιστορική αλήθεια και όχι να κρεμόμαστε από φανφάρες του στυλ

Ο Κολοκοτρώνης όμως ΔΕΝ ήταν Αρβανίτης. Καταγόταν απο πολύ παλιά Ελληνική οικογένεια, αισθανόταν Έλληνας, πολέμησε για την ελευθερία της Ελλάδας, άρα ήταν Έλληνας! Πολλοί ισχυρίζονται την Αρβανίτικη καταγωγή του πατώντας στον Αρβανίτικο προσδιορισμό "Μπιθέγκουρας" που σήμαινε... Κολοκοτρώνης. Αυτός ήταν όμως ένας χαρακτηρισμός που έδιναν οι Αρβανίτες στους Κολοκοτρωναίους και όχι επίσημο επίθετο της οικογένειας. Δε θα τα κάνουμε όλα ίσα κι' όμοια!!
Από την τελευταία και μόνο φράση παρατηρώ κάποιο πρόβλημα ως προς του Αρβανίτες?

Επίσης μην ξεχνάμε, ή για όσους δεν γνωρίζουν για να μαθαίνουν, ότι η επανάσταση όπως ξεκίνησε δεν ήταν εξ αρχής επανάσταση Ελλήνων αλλά επανάσταση Χριστιανών και ως τέτοια προπαγανδίστηκε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος mesimeriaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #12 στις: 28/01/11, 15:25 »
Η συνυπαρξη των Ελληνικων και Αλβανικων σαν γλωσσες στην νοτια Ελλαδα δεν συνεβη πριν απο 1600 χρονια ετσι ωστε να μην ξερουμε ποιας εκτασης ηταν η αρβανιτοφωνια,η ελληνοφωνια κτλ.
Ειδικα οταν φτανουμε στο 21 ξερουμε με ακριβεια σε ποια χωρια μιλουσαν τα αρβανιτικα σαν πρωτη γλωσσα(σχεδον παντα μιλουσανε και ελληνικα οι χριστιανοι) και σε ποια ελληνικα σαν πρωτη(συχνα γνωριζανε και αλβανικα γιατι ας μην ξεχναμε οτι η γλωσσα των οθωμανων της πελοποννησου-στερεας ηταν τα Αλβανικα,οταν λεμε "Τουρκος" για αυτες τις περιοχες τις περισσοτερες φορες εννοουμε τουρκαλβανος,τουρκοι δεν πολυυπηρχαν)
    Αρα το ποιοι ηταν αρβανιτες απο τους κλεφτες το ξερουμε καλα,δεν εζησαν και προ χιλιετιας.Ο κολοκοτρωνης δεν ηταν ενας απο αυτους,οποιοσδηποτε με σοβαροτερη ενασχοληση στο θεμα απο μια κλανια που ακουσε πινωντας μπυρες ή μια ραδιο αρβυλλα που ολο προθυμια πιστεψε,το γνωριζει.
Σε γενικες γραμμες:Απο αυτους που πολεμησαν αρβανιτες ηταν κυριως οι Υδροσπετσαιοι,οι Σουλιωτες,οι Δερβενοχωριτες,οι Ντρεδες.Ησυχοι ηταν οι αρβανιτες της αργολιδοκορινθιας,ενω αυτοι της Αττικης και Αχαιας εχουν γραψει ενδοξες σελιδες υποστηριξης των οθωμανικων στρατευματων(για αυτους της Αττικης εφταιγε κ ο αρπαγας Ανδρουτσος που τους ειχε καταληστεψει,οι Αχαιοι δεν ειχαν καμια δικαιολογια).
    Μπορω να καταλαβω καποιον καβαλημενο εθνικιστη που θα "βιασει" την ιστορια για να εκθειασει τις αρετες του Ελληνικου,Αλβανικου,Τουρκικου Εθνους ect.Τον απεχθανομαι αλλα καταλαβαινω το κινητρο του.Οπως εξισου καταλαβαινω και εξισου απεχθανομαι ,αυτον που για να δωσει ταξικο χαρακτηρα σε καθε πτυχη τις ανθρωπινης ιστοριας,την βιαζει χειροτερα και απο τον πρωτο(η ελληνικη αριστερα εχει φοβερη παραδοση στο να βιαζει την ιστορια).Αυτον ομως που και απεχθανομαι και δεν καταλαβαινω ειναι το καθε μπουχεσα που η επαφη του με το εκαστοτε ιστορικο θεμα ειναι μια βλακεια που ακουσε μεθυσμενος ενα βραδυ και νιωθει την αναγκη να παιρνει θεση επι παντος επιστητου.
Απο τα χειροτερα χαρακτηριστικα γνωρισματα του νεοελληνα ειναι οτι δεν σιωπα,οταν δεν γνωριζει.Αυτο δεν εχει να κανει τοσο με το topic εδω οσο με την γενικοτερη σταση του νεοελληνα απεναντι στην ιστορια.Εισαι τοσο μαγκας που μανωλης στο κουτουκι χθες σου ειπε μια μαλακια και σε εκανε πιο σχετικο στο θεμα και απο τους ιστορικους.Ετσι λοιπον ο κολοκοτρωνης ηταν Αρβανιτης,οι αρχαιοι Θρακες ελληνες και ο Τσαρτον Ιστον η μετεμψυχωση του Ναβουχοδωνοσσωρα

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #13 στις: 28/01/11, 16:27 »
Απο τα χειροτερα χαρακτηριστικα γνωρισματα του νεοελληνα ειναι οτι δεν σιωπα,οταν δεν γνωριζει

Οπότε εφόσον δεν γνωρίζεις και δεν σιωπάς μάλλον είσαι Νεοέλληνεας? Αυτό θέλεις να μας πεις?

Παίδες, ο Κολοκοτρώνης καταγόταν από την Μεσηνία εκ μητρός και από την Αρκαδία εκ πατρός. Η μακρυνή του καταγωγή είναι από την Κρήτη. Όλα αυτά τα περί Αρβανιτιάς είναι κουραφέξαλα, κάντε και μια βόλτα από το Λιοντάρι.
Σίγουρα υπήρχαν εξεγερμένοι Αρβανίτες, όπως ο Μακρυγιάννης, Σέρβοι, όπως ο Καραγιώργης, Τουρκαλβανοί, όπως ο Αλή Πασάς κλπ, αλλά το να διαστρευλώνεις την ιστορία για να πείσεις είναι βλακώδες.

Υπάρχει αναλυτικό γενεαλογικό δέντρο του Κολοκοτρώνη για όποιον ιστοριοδίφη ενδιαφέρεται.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος mesimeriaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #14 στις: 28/01/11, 17:01 »
Απο τα χειροτερα χαρακτηριστικα γνωρισματα του νεοελληνα ειναι οτι δεν σιωπα,οταν δεν γνωριζει

Οπότε εφόσον δεν γνωρίζεις και δεν σιωπάς μάλλον είσαι Νεοέλληνεας? Αυτό θέλεις να μας πεις?

Παίδες, ο Κολοκοτρώνης καταγόταν από την Μεσηνία εκ μητρός και από την Αρκαδία εκ πατρός. Η μακρυνή του καταγωγή είναι από την Κρήτη. Όλα αυτά τα περί Αρβανιτιάς είναι κουραφέξαλα, κάντε και μια βόλτα από το Λιοντάρι.
Σίγουρα υπήρχαν εξεγερμένοι Αρβανίτες, όπως ο Μακρυγιάννης, Σέρβοι, όπως ο Καραγιώργης, Τουρκαλβανοί, όπως ο Αλή Πασάς κλπ, αλλά το να διαστρευλώνεις την ιστορία για να πείσεις είναι βλακώδες.

Υπάρχει αναλυτικό γενεαλογικό δέντρο του Κολοκοτρώνη για όποιον ιστοριοδίφη ενδιαφέρεται.

 
Ξαναδιαβασε αυτα που εγραψα,μαλλον δεν καταλαβες τι θελω να πω.
 
Οσο για τα ιστορικα στοιχεια που δινεις(αν και σε ενα μουσικο φορουμ δεν ειναι τοπος για τετοιες αντιπαραθεσεις) ουτε οι γορτυνιοι κολοκοτρωναιοι καμια σχεση με την κρητη εχουν,ουτε ο Μακρυγιαννης ηταν αρβανιτης.Οσο για την συμβολη των σερβομαυροβουνιων ειναι αστειο να συγκρινεται με αυτη των αρβανιτων.Οι τουρκαλβανοι αποτελεσαν τον κυριο ογκο του οθωμανικου στρατου,οποτε ας μην μιλησουμε για την "προσφορα" τους.(οχι βεβαια οτι θα πετυχαινε η επανασταση αν δεν υπηρχει ο Αλη πασας).
 

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #15 στις: 28/01/11, 19:33 »
Ρε παιδιά, ο άνθρωπος αγωνίστηκε για την ελευθερία της Ελλάδας ή όχι? Από εκεί και πέρα δε πα να ήταν και εξωγήινος...! Μην αρχίσουμε flames σε ένα θέμα που ούτε άκρη βρίσκεται αλλά κατά τη γνώμη μου ούτε και αξίζει να βρεθει...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #17 στις: 29/01/11, 00:52 »
Το ότι ήταν Αρβανίτης δεν έχει σχέση με το αν πολέμησε για την ελευθερία της Ελλάδας.  Ως επί το πλείστον Αρβανίτες πολέμησαν για την ελευθερία της Ελλάδας άλλωστε.

Τώρα, οι Αρβανίτες είναι αλβανικό φύλο είτε μας αρέσει είτε όχι. Προφανώς στη συνέχεια προσαρμόστηκαν στον Ελλαδικό χώρο, απλά είναι Αλβανικής προέλευσης χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι. Ούτε μειώνει την αξία του κάθε αγωνιστή ούτε μειώνει την αξία της επανάστασης του 1821.  Απλά είναι καλό να γνωρίζουμε την ιστορική αλήθεια και όχι να κρεμόμαστε από φανφάρες του στυλ

Ο Κολοκοτρώνης όμως ΔΕΝ ήταν Αρβανίτης. Καταγόταν απο πολύ παλιά Ελληνική οικογένεια, αισθανόταν Έλληνας, πολέμησε για την ελευθερία της Ελλάδας, άρα ήταν Έλληνας! Πολλοί ισχυρίζονται την Αρβανίτικη καταγωγή του πατώντας στον Αρβανίτικο προσδιορισμό "Μπιθέγκουρας" που σήμαινε... Κολοκοτρώνης. Αυτός ήταν όμως ένας χαρακτηρισμός που έδιναν οι Αρβανίτες στους Κολοκοτρωναίους και όχι επίσημο επίθετο της οικογένειας. Δε θα τα κάνουμε όλα ίσα κι' όμοια!!
Από την τελευταία και μόνο φράση παρατηρώ κάποιο πρόβλημα ως προς του Αρβανίτες?

Επίσης μην ξεχνάμε, ή για όσους δεν γνωρίζουν για να μαθαίνουν, ότι η επανάσταση όπως ξεκίνησε δεν ήταν εξ αρχής επανάσταση Ελλήνων αλλά επανάσταση Χριστιανών και ως τέτοια προπαγανδίστηκε.
Βρε συ Roufus που την είδες τη φανφάρα και το πρόβλημα με τους Αρβανίτες; Το οτι επεσήμανα πως ο Κολοκοτρώνης ΔΕΝ ήταν Αρβανίτης το θεωρείς φανφάρα; Τότε αν σου πω πως η Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα και ο Κίτσος Τζαβέλας ΗΤΑΝ Αρβανίτες τι θα μου πεις; Τότε δε θα λέω "φανφάρες";

Και όταν έγραψα πιο πριν πως μια μαθήτριά μου (προφανώς απο δική μου προτροπή) μου μαθαίνει Αρβανίτικες λέξεις αυτό φανερώνει πως έχω πρόβλημα με τους Αρβανίτες; Γιατί δεν έγραψες κάτι και γι'αυτό; Πλην όμως το να προσπαθούν κάποιοι να ακυρώσουν την Ελληνική καταγωγή μεγάλων ηρώων της επανάστασης, μάλλον προσπαθούν να τα κάνουν όλα ίσα κι'όμοια (για να μην πω κάτι χειρότερο). Τι ακριβώς σε ενοχλεί σε αυτό;

Κοινώς, εντάξει, μπορεί να έχουμε ιδεολογικές διαφορές αλλα με το να προσπαθείς να προβοκάρεις με αυτό τον τρόπο, αδικείς τον εαυτό σου. Εκτός και αν απλώς με παρεξήγησες οπότε ελπίζω να σου έλυσα το πρόβλημα, και πάλι φίλοι είμαστε! :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #18 στις: 29/01/11, 01:23 »
Οποιαδηποτε ασχετη απαντηση με το θεμα, που οδηγει εμφανως σε trolling με σκοπο το flaming, θα διαγραφεται αυτοματως.

Xolidoxos ηδη προειδοποιηθηκες μια φορα μεσω της παρακολουθησης σου. Μη το φτασουμε στα ακρα σε παρακαλω.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #19 στις: 29/01/11, 01:37 »
Σωστός freemind και ζητώ συγγνώμη και για τη δική μου (περισσότερο χιουμοριστική) απάντηση έστω και αν δεν πρόλαβε να δημοσιευθεί! Πίσω στο θέμα μας τότε...

Οκ! Φαντάζομαι πως όλοι αντιλαμβανόμαστε πως ο Κολοκοτρώνης ΔΕΝ ήταν ούτε Αλβανός, ούτε Αρβανίτης, χωρίς αυτό να έχει ιδιαίτερη σημασία μιας και το έργο του για την Ελλάδα μιλά σε όλους μας πολύ περισσότερο απο την καταγωγή του. Πλην όμως υπάρχει μερίδα ανθρώπων που επιχειρεί συστηματικά να αλλοιώσει την Ελληνική ιστορία και να υποβαθμίσει την έννοια της Ελληνικότητας σε κάθε τι μεγάλο που έχει συμβεί σε αυτό τον τόπο. Αυτό θα έπρεπε να συζητούμε και όχι το γενεαλογικό δέντρο του Κολοκοτρώνη.

Διότι, οκ το να συμπεριφερόμαστε σαν Ελληνάρες (σαν το γραφικό μπαμπά στο My Big Fat Greek Wedding) δεν είναι σωστό και μάλλον μας αδικεί ως Έθνος. Αλλα το να πηγαίνουμε στο άλλο άκρο προσπαθόντας να αποδείξουμε πως κάθε τι αμιγώς Ελληνικό "δεν είναι και τόσο σημαντικό" αλλα και πως κάθε τι σημαντικό "απλά δεν είναι Ελληνικό" δείχνει μια στάση που ξεφεύγει απο τα όρια της γραφικότητας...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #20 στις: 29/01/11, 02:39 »
Δηλαδή όταν κάποιοι λένε πως ο Κολοκοτρώνης, είναι είτε Αρβανίτης, είτε Αλβανός, δεν οδηγεί σε Trolling και σε Flaming ? Προσβάλονται ανεπανόρθωτα οι Έλληνες, αλλά το κυριότερο οι Αλβανοί!!! Δεν μπορεί ο συγκεκριμένος κύριος Κολοκοτρώνης, να έχει σφάξει τους προγόνους αυτών των ανθρώπων και κάποιοι επικίνδυνοι δάχτυλοι, να τον κατονομάζουν Αλβανικό Εθνικό Ήρωα! Κάποιοι προσπαθούν να πιάσουν με ένα σμπάρο 2 τριγώνια! Εξού και κοροϊδεψα το θέμα!! Γιατί προσπαθούν να αποφασίσουν αν ήταν Αλβανός ή Έλληνας, τη στιγμή που αυτοί που έχουν φτιάξει αυτό εκεί το site, δεν είναι ούτε Έλληνες, ούτε Αλβανοί. Μας κοροιδεύουν Κύριοι !!!! Είναι σα να λες σε έναν Εβραίο, ότι ο Χίτλερ, ήτανε Εθνικός του Ήρωας και μάλιστα Εβραίος!!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/11, 02:41 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #21 στις: 29/01/11, 09:26 »
δεν υπάρχει μία σίγουρη πηγή με τις καταγωγές να την ποστάρετε να λήξει το θέμα?

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #22 στις: 29/01/11, 12:15 »
δεν υπάρχει μία σίγουρη πηγή με τις καταγωγές να την ποστάρετε να λήξει το θέμα?

Προφανως και οχι (δλδ και να υπαρχει δε θα παιξει κανενα ρολο τελικα)
Αν ειναι Αλβανικη ομως οι μισοι και βαλε δε θα την πιστεψουν. Και αν ειναι Ελληνικη οι αλλοι μισοι. Αν η πηγη ειναι Γαλλικη, Αγγλικη κλπ θα την αμφισβητησουν αυτοι που η αποψη τους ειναι διαφορετικη. Και αν ειναι δικη μου και διαφορετικη απο τη δικη σας τοτε θα ειναι τρολαρισμα.
Ειναι η γνωστη επιχειρηματολογια καφενειου: πολιτικης, αθλητισμου, θρησκειας: "οι πηγες σου ειναι αμεροληπτες αν συμφωνουν με τη γνωμη μου" και μπορει να κρατησει για παντα. Για παντα ομως. Οπως με την καταγωγη του Καραγκιοζη, του Ομηρου, ποια περιοχη του πρωην Μακεδονικου βασιλιου ειναι μακεδονοτερη, για το αν υπηρξαν αληθινα κρυφα σχολεια, για το ποσο "σκλαβα" και "ασυμβιβαστη" θεωρειται μια γυναικα (πχ Μπουμπουλινα) οταν μετα απο 400 χρονια σκλαβιας διαθετει απο την καβα της 30 δικα της πλοια για την επανασταση,  για το αν το Βυζαντιο ειχε κατακτησει την Ελλαδα η αν το Βυζαντιο ηταν Ελλαδα αν το να σκοτωνεις αλεξιπτωτιστες οσο ειναι στον αερα στην Κρητη ειναι εγκλημα πολεμου οπως οριζουν ολες οι συνθηκες του κοσμου ή ο σκοπος αγιαζει τα μεσα και κατ εξαιρεση ειναι ενδοξη αντιστασιακη μας δραση  κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/11, 12:29 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #23 στις: 29/01/11, 13:56 »
offtopic:

αν το να σκοτωνεις αλεξιπτωτιστες οσο ειναι στον αερα στην Κρητη ειναι εγκλημα πολεμου

EE??


σου κάνει επιδρομή/επίθεση ο άλλος...και ενώ πλήρως οπλισμένος...και εν γνώση του και ευθύνη του έχει βρεθεί σ αυτή τη θέση (δεν είναι αιχμάλωτος,δεμένος κτλ) είναι έγκλημα πολέμου να του επιτεθείς όποτε τον δεις?

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Colokotronis the Albanian
« Απάντηση #24 στις: 29/01/11, 14:52 »
Ωπ θεμα για τον κοντοχωριανο μου!!!

Λοιπον επειδη κατα το ημισυ καταγομαι απο το Ζυγοβιστι (οχι οπως τα υπολοιπα χωρια που τελειωνουν σε -τσι πχ Χρυσοβιτσι) του Δημου Δημητσανας στην Αρκαδια (κατα το αλλο ημισυ απο Αρχαια Ολυμπια), και επειδη απο το χωριο αυτο καταγονταν οι -κατα προσεγγιση- 200 επονομαζομενοι "Αθανατοι" το επιλεκτο σωμα πρωτοπαληκαρων του Κολοκοτρωνη αναμεσα τους και ενας προ-προ-προ-προπαππους μου, εχω αρκετες γνωσεις επι του θεματος...λοιπον οντως ο Κολοκοτρωνης δεν καταγεται απο αρβανιτικη οικογενεια καθως στην ευρυτερη περιοχη της Γορτυνιας αρα και στο χωριο των Κολοκοτρωναιων το Λιμποβισι δεν υπηρχαν αρβανιτες...κλεφτουρια υπηρχε...οι περισσοτεροι αρβανιτες ηρωες της Επαναστασης βρισκονταν στην Ηπειρο και την Στερεα Ελλαδα διοτι ειναι πιο κοντα στην Αλβανια...αλλα ακομη και αυτοι εχουν τεραστιες διαφορες απο τους Αλβανους και σε θεματα γλωσσας και θρησκειας κλπ κλπ...καποια κοινα υπαρχουν λογικο μου φαινεται 400 χρονια ζουσαμε στον ιδιο χωρο...οπως εχουν δλδ επιβιωσει τοσες τουρκικες λεξεις στη νεοελληνικη ετσι εχουν επιβιωσει και αρβανιτικες και τα παντα...επηρεαστηκαμε παρα πολυ απο τους λαους αυτους...αλλα οι αρβανιτικες οικογενειες ηρθαν στην Ελλαδα προς τα τελη της Βυζαντινης αυτοκρατοριας...μετα απο τοσα χρονια, ε κανονικα θεωρουνται Ελληνες...οπως και οι απογονοι των Ευρωπαιων αποικων στην Αμερικη θεωρουνται Αμερικανοι και οχι πχ Ισπανοι...

Τελος ακομα κι αν ηταν οντως αρβανιτης εμας τι μας ενδιαφερει? Πολεμησε και εχασε ακομα και το γιο του στον Αγωνα...πραγμα που σημαινει οτι αγαπουσε την Ελλαδα και ηθελε να ζησει ελευθερος...α και το αλλο...οι μεγαλυτερες μαχες του εγιναν εναντιον Τουρκαλβανων...θα σας φαινοταν τοοοοσο λογικο πια να σκοτωνει και να πολεμαει εναντιον των συμπατριωτων του? Αλλα ακομα και στα απομνημονευματα του, εθνος του αποκαλει την Ελλαδα και τους Ελληνες...αρα λοιπον, ενιωθε Ελληνας, μιλουσε ελληνικα, ειχε ελληνικο ονοματεπωνυμο, πολεμησε για την ελευθερια της Ελλαδας και τα καταφερε, αρα δεν βλεπω λογο να αμφισβητειται η ελληνικοτητα του... ;)

ΥΓ οσο για την ετυμολογια του Κολοκοτρωνης ειναι η ακριβης μεταφραση του αρβανιτικου παρατσουκλιου Μπιθεγκουρας που ειχε ενας προγονος του Κολοκοτρωνη (ακομα Τσεργινης) επειδη ειχε μεγαλο κ*λο...αρα ηταν παρατσουκλι οχι κανονικο επιθετο ασχετα αν με τα χρονια εγινε αυτο...κατι αντιστοιχο συμβαινει και με το δικο μου επιθετο χεχε  ;D

ΥΓ2 στην Αρκαδια υπαρχει η συνηθεια να αλλαζουν με την παροδο των χρονων τα επιθετα οπως συμβαινει και με εναν φιλο μου...οι λογοι αγνωστοι...ισως επειδη τα σογια ειναι πολυ μεγαλα και τα ονοματεπωνυμα συμπιπτουν να το εκαναν για να καταλαβαινουν ποιοι ειναι...

edit: ΥΓ3 οι Αρβανιτες ηταν ενα φυλο το οποιο ζουσε στη σημερινη Αλβανια κατα την εποχη του Βυζαντιου...οι ανθρωποι αυτοι πολεμησαν εναντιον των Τουρκων στα τελη του 1400 μ.Χ. και πιο γνωστος αγωνιστης ηταν ο επονομαζομενος Σκεντερμπεης του οποιου το ονομα (Ι)σκεντερ σημαινει Αλεξανδρος...οταν οι Τουρκοι τελικα κερδισαν τον πολεμο εναντιον του Βυζαντιου, καποιοι Αρβανιτες (συνεχιζοντας κατι που οπως προανεφερα αρχισε απο το 1200 περιπου) εγκατασταθηκαν στην Ελλαδα και τελικα εγιναν Ελληνες, ενω καποιοι υποταχθηκαν στους Τουρκος, εκτουρκιστηκαν και εγιναν ο σημερινος Αλβανικος λαος...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/11, 15:36 από Panos_Stargazer »
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade