Ψηφοφορία

ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΣΑΝΤΑΜ

ΘΕΤΙΚΗ
2 (6.1%)
ΘΕΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΘΕΙ ΔΗΜΟΣΙΑ
3 (9.1%)
ΑΡΝΗΤΙΚΗ
28 (84.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Αποστολέας Θέμα: Απαγχονισμος του Σανταμ  (Αναγνώστηκε 24762 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #25 στις: 02/01/07, 18:52 »
Δηλαδη επιμενεις οτι επρεπε να βασανιστει? Εγω πιστευω οτι δεν επρεπε να τον σκοτωσουνε καθολου.

Οχι, εγω επιμενω στο να εκτελεστει διαφορετικα. Αλλα τωρα παει.

Και να σε ρωτησω δλδ κατι. Αμα εχανες εσυ δικους σου ανθρωπους εκει, ακομα το ιδιο θα υποστηριζες?

Θα συμφωνουσα απολυτα μαζι σου εαν βρισκομασταν στον μεσσαιωνα.Οτι και να εχει κανει καποιος ανθρωπος,ακομα και αυτα που εκανε ο Σανταμ, δικαιουται να δικαστει δικαια και οχι να εκτελεστει ετσι για τα συμφεροντα καποιων αλλων.Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι αυτο που εγινε καμια σχεση δν εχει με αποδοση δικαιοσυνης αλλα απλα και μονο για την εξυπηρετηση αυτων που ειναι σε θεση να κινουν τα νηματα και να κανουν οτι γουσταρουν.

Φυσικα και καταλαβαινω για ποιο σκοπο εγινε αυτο, αλλα θελοντας και μη, η εκτελεση του (το γεγονος της εκτελεσης του) ηταν καποιος τροπος αποδωσης δικαιοσυνης για μερικους ανθρωπους. Εγω ας πουμε (παραδειγμα δινω) θελω τον ταδε νεκρο. Δεν με νοιαζει για ποιο λογο να πεθανει αρκει να πεθανει.

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #26 στις: 02/01/07, 20:30 »
Διαφωνω καθετα στην αναμεταδοση της εκτελεσης του!Τι ειναι αυτο...κατι που θα πρεπει να χαιρομαστε (ασχετα αν ειμαστε υπερ ή κατα)...αρρωστια θα μπορουσα να το χαρακτηρισω.
Αλλο θεμα που προκυπτει ειναι οτι, θανατωθηκε πριν γινει η δικη για την γενοκτονια των Κουρδων, η οποια ειχε προγραμματιστει καπου μεσα στον Ιανουαριο.Φυσικα αυτο ηταν θελημα των Αμερικανων γιατι σε περιπτωση που γινοταν ερευνα στην υποθεση, θα εβγαινε στην δημοσιοτητα οι αναμειξη τους.
Για το εαν συμφωνω ή οχι για τον θανατο του δεν μπορω να απαντησω ακομα!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #27 στις: 02/01/07, 20:36 »
EPALLE,
θα σου έδινα το link με ολόκληρο το video, ίσως όμως να μην σε έπειθε ούτε κι αυτό…
Η αλήθεια είναι πως περίμενα αργά ή γρήγορα να ακούσω τέτοιες απόψεις.
Εγώ πάλι πιστεύω πως τον κρέμασαν και τον παρακρέμασαν... :-\ και μην νομίζεις, δεν πείθομαι καθόλου εύκολα!!!


Προσωπικά, καθάρματα τέτοιου αναστήματος μου γυρνούν τα έντερα.
Πρέπει όμως να πω πως παρακολουθώντας το video του απαγχονισμού,
με έπιασε ένα σφίξιμο στο στομάχι.
Ίσως να μην μου ταιριάζει τελικά αυτή η ιδιότητα του «τιμωρού-εκτελεστή»,
ακόμα κι αν ασκείται σε καθάρματα βεληνεκούς Σαντάμ…


δεν μπορει να ηταν ενας σωσηας του?? πιστευω οτι τετοια ατομα δεν τα σκωτονουν.
οπως πιστευω και οτι τα γεγονοτα της 11ης Σεπτεμβριου ηταν στημενα


100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #28 στις: 03/01/07, 01:28 »
Ο Σαντάμ σίγουρα δεν ήταν άγγελος - κάθε άλλο. Το ζητούμενο όμως δεν (πρέπει να) είναι η εκδίκηση, αλλά το καλό της χώρας (Ιράκ, στη δεδομένη περίπτωση). Διότι, η εκδίκηση μπορεί να πάρθηκε, οι συνέπειες όμως τη δεδομένη χρονική στιγμή θα είναι τραγικές για τη χώρα και το λαό/τους λαούς της.

Κάποιοι πολιτικοί αναλυτές υποστηρίζουν το εξής λογικό: κάποιοι θα πανηγυρίσουν αυτήν την εκτέλεση, αλλά για κάποιους ο Σαντάμ θα γίνει ήρωας και άγιος. Αυτό μπορεί μόνο να οξύνει τα πνεύματα και να ενισχύσει το μίσος, οδηγώντας σε κλιμάκωση των επεισοδίων και σε εμφύλιο πόλεμο. Πολλοί ακόμα, αθώοι και ένοχοι, θα σκοτωθούν, και τελικά το Ιράκ θα διαιρεθεί σε τρία κράτη (Σιήτες, Σουνίτες και Κούρδοι).

Οι αναλυτές υποστηρίζουν ότι δεν ήταν εξ'αρχής αυτό το σχέδιο των Αμερικανών, αλλά προτιμήθηκε τελικά, καθώς απέτυχαν να σταθεροποιήσουν στο Ιράκ μια ευνοϊκή γι'αυτούς κατάσταση. Τα δύο από τα κράτη (λένε οι αναλυτές, μην πυροβολείτε τον ταχυδρόμο), και δη τα πλούσια σε πετρέλαιο, θα είναι φίλα προσκείμενα στην Αμερική, οι μεν γιατί ξεφορτώθηκαν την καταπίεση του Σαντάμ και οι δε για τη δημιουργία (επιτέλους) του Κουρδικού κράτους. Έμμεσο όφελος για τους Αμερικανούς, θα είναι ότι ένα ανεξάρτητο Κουρδικό κράτος αποτελεί απειλή και πλήγμα στην Τουρκία, στην οποία ως γνωστόν οι Κούρδοι δεν έχουν σταματήσει να αγωνίζονται για ανεξαρτησία. Και φυσικά αυτό συμφέρει την Αμερική, διότι καθώς η Τουρκία χλωμό (κατάχλωμο) να μπει στην Ευρωπαϊκή Ένωση any time soon, το μόνο που της βρίσκεται σε ισχυρούς συμμάχους είναι οι κλασσικοί της φίλοι, οι Αμερικάνοι. Κι έτσι, ισχυροποιούν τα καλά μας τα παιδιά την παρουσία τους στην περιοχή, και αυτήν τη φορά όχι με τη βία, αλλά με ευγνώμονες συμμάχους. Τί είχες Γιάννη, τί είχα πάντα, σα να λέμε.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι κάθετα αντίθετη στη θανατική ποινή και ότι δεν έχω κανένα ηθικό πρόβλημα με το ίδιο το γεγονός ότι εκτελέστηκε ο Σαντάμ. Εκτός από το πολιτικό πρόβλημα που προκύπτει, το μόνο ηθικό προβλημα που έχω είναι ότι επελέγη μεγάλη θρησκευτική ισλαμική μέρα για την εκτέλεση, κάτι που έκανε την ήδη τεταμένη κατάσταση να οξυνθεί συναισθηματικά ακόμα περισσότερο.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #29 στις: 03/01/07, 01:41 »
Δηλαδη επιμενεις οτι επρεπε να βασανιστει? Εγω πιστευω οτι δεν επρεπε να τον σκοτωσουνε καθολου.

Οχι, εγω επιμενω στο να εκτελεστει διαφορετικα. Αλλα τωρα παει.

Και να σε ρωτησω δλδ κατι. Αμα εχανες εσυ δικους σου ανθρωπους εκει, ακομα το ιδιο θα υποστηριζες?

Δηλαδη τι παει να πει διαφορετικα? Να βασανιστει δεν ειπες στην αρχη?

Αυτο το "αν εχανες τους δικους σου ανθρωπους" ειναι καραμελα γι ανα υποστηριξεις τις θεσεις σου. Δεν εχει καμια ισχυει. Δεν ξερω τι θα υποστηριζα σε εκεινη την περιπτωση. Αυτη τη στιγμη που ειμαι νηφαλιος και μπορω να σκεφτω λογικα λεω αυτο που πιστευω οτι θα ηταν το σωστο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #30 στις: 03/01/07, 10:30 »
Δηλαδη τι παει να πει διαφορετικα? Να βασανιστει δεν ειπες στην αρχη?

Αυτο το "αν εχανες τους δικους σου ανθρωπους" ειναι καραμελα γι ανα υποστηριξεις τις θεσεις σου. Δεν εχει καμια ισχυει. Δεν ξερω τι θα υποστηριζα σε εκεινη την περιπτωση. Αυτη τη στιγμη που ειμαι νηφαλιος και μπορω να σκεφτω λογικα λεω αυτο που πιστευω οτι θα ηταν το σωστο.

Εδω ειναι :
Εκτος αν εννοουσαν να τον εχουν ζωντανο και να τον βασανιζουν.

οπως βλεπεις, πουθενα δεν γραφω 'ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΣΟΥΝ'. Εδω εκανα μια υποθεση οπως μπορεις να καταλαβεις απο τα συμφραζομενα και δεν εξεφρασα προσωπικη γνωμη.

Οσο για το επιχειρημα καραμελα, εχεις δικιο, αλλα απο την αλλη εχω και γω, αφου αναφερεις οτι ουτε εσυ ξερεις τι θα υποστηριζες. Καλο ειναι να βλεπουμε μερικες φορες τα πραγματα σφαιρικα και οχι μονο απο την δικια μας πλευρα.

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #31 στις: 03/01/07, 11:11 »
προσωπικά σοκαρίστηκα όταν είδα το πρώτο βίντεο. ο κύριος λόγος είναι ότι έτσι όπως είναι-ήταν μάλλον- στα τελευταία του ο Σαντάμ, ήταν ολόιδιος ένας θείος μου. και ήταν σαν να έβλεπα να κρεμάνε το θείο μου :o. έτρεμα...
κατά τα άλλα, όσα αισχρά κι αν έκανε, με τη θανατική ποινή δεν τιμωρείται κατ'εμέ. ίσα ίσα λυτρώνεται από πολλά άλλα... και με το να σκοτώνουμε εμείς κπ για όλα αυτά που έκανε, δεν μας κάνει να έχουμε κ μεγάλη διαφορά από αυτόν. αυτή είναι η άποψή μου...
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #32 στις: 03/01/07, 11:13 »
Ένα μικρό σχόλιο μόνο.
Πέρα από το τι ήταν ο Σαντάμ (δεν είναι καλύτεροι οι ηγέτες πολλών χωρών..πιο εξευγενισμένων ..) εδώ έχουμε να κάνουμε σαφώς με την απαξίωση της ανθρώπινης ζωής, υπό την ανοχή της πολιτισμένης Ευρώπης και με την αιγίδα της μαμάς Αμερικής.
Το να ανεχόμαστε τον απαγχονισμό, να τον βλέπουμε σε βίντεο, για οποίονδήποτε άνθρωπο, θεωρώ ότι είναι κατάντια. Δίκαιη δίκη δικαιούται ο οποίοσδήποτε, αλλιώς το νόημα της διασφάλισης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων δεν έχει καμία υπόσταση και ακούγεται ανέκδοτο.
Το πως έναν άνθρωπο που εγκλημάτισε θα κρίνει η ιστορία, είναι θέμα χρόνου, και πιστέψτε με, στο χρόνο έχω τουλάχιστον απόλυτη εμπιστοσύνη.Στον άνθρωπο όχι, ειδικά όταν αποφασίζει για ζωές. Θεωρώ ότι ως πολίτης, δεν επιθυμώ να θανατώνεται κανείς με αποφάσεις ανθρώπινες, πόσο μάλλον πολιτικές, ούτε να παρακολουθώ τη ζωή να μετρά τόσο λίγο. Αυτό μόνο πίσω με γυρνάει και σίουρα όχι μπροστά.
Δεν λέω ότι υπάρχει πάντα τιμωρία-άλλωστε και ο θάνατος δεν αλλάζει το ρου της ιστορίας, αλλά προτιμώ ένα σύστημα δικαιοσύνης με σωφρονιστικό χαρακτήρα, με τις όποιες ατέλειες, παρά ή δικαιοσύνη να είναι συνώνυμο της εκδίκησης με τρόπο μάλιστα που ομοιάζει με τα εγκλήματα που απαξιώνονται. Η ανθρώπινη ζωή πρέπει να μετράει.Για όλους.
Συγνώμη για την πολυλογία.
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #33 στις: 03/01/07, 12:25 »
Δηλαδη τι παει να πει διαφορετικα? Να βασανιστει δεν ειπες στην αρχη?

Αυτο το "αν εχανες τους δικους σου ανθρωπους" ειναι καραμελα γι ανα υποστηριξεις τις θεσεις σου. Δεν εχει καμια ισχυει. Δεν ξερω τι θα υποστηριζα σε εκεινη την περιπτωση. Αυτη τη στιγμη που ειμαι νηφαλιος και μπορω να σκεφτω λογικα λεω αυτο που πιστευω οτι θα ηταν το σωστο.

Εδω ειναι :
Εκτος αν εννοουσαν να τον εχουν ζωντανο και να τον βασανιζουν.

οπως βλεπεις, πουθενα δεν γραφω 'ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΣΟΥΝ'. Εδω εκανα μια υποθεση οπως μπορεις να καταλαβεις απο τα συμφραζομενα και δεν εξεφρασα προσωπικη γνωμη.

Οσο για το επιχειρημα καραμελα, εχεις δικιο, αλλα απο την αλλη εχω και γω, αφου αναφερεις οτι ουτε εσυ ξερεις τι θα υποστηριζες. Καλο ειναι να βλεπουμε μερικες φορες τα πραγματα σφαιρικα και οχι μονο απο την δικια μας πλευρα.
αμαν πια πλυση εγκεφαλου σου εχει κανει αυτος ο καπετανος δλδ, που ηθελε να γραψει στο βιντεο τον απαγχονισμο για να τον βλεπει. ΕΛΕΟΣ
και στο κατω κατω ΟΤΙ και να εχειο κανει, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, και υποτιθεται οτι , τουλαχιστον απο τις αρχες, δεν ισχυει οφθαλμος αντι οφθαλμου

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #34 στις: 03/01/07, 12:40 »
αμαν πια πλυση εγκεφαλου σου εχει κανει αυτος ο καπετανος δλδ, που ηθελε να γραψει στο βιντεο τον απαγχονισμο για να τον βλεπει. ΕΛΕΟΣ
και στο κατω κατω ΟΤΙ και να εχειο κανει, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, και υποτιθεται οτι , τουλαχιστον απο τις αρχες, δεν ισχυει οφθαλμος αντι οφθαλμου

Αι παρατα μας ρε, λες και γω αποψη απο μονος μου δεν εχω, ταχα ολοι οι αλλοι μου κανουν πλυση εγκεφαλου. >:(

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #35 στις: 03/01/07, 12:47 »
Καταρχάς ότι και να έκανε ο Σαντάμ , ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει το δικαίωμα να τον καταδικάσει σε θάνατο , πόσο μάλλον οι Αμερικάνοι και η παρέα τους που βρίσκεται πίσω από τα τομαράκια που τον εκτέλεσαν , οι οποίοι έχουν κάνει πολύ περισσότερες καταστροφές και πολύ μεγαλύτερα εγκλήματα απότι ο Σαντάμ που στη τελική και αυτός , δικό τους δημιούργημα  ήταν  .
Βέβαια είμαι της άποψης , όσο σκληρό και αν ακούγεται , όλοι έπρεπε να δούμε αυτές τις σκηνές ώστε να καταλάβουμε με ποιούς έχουμε να κάνουμε . Ακόμα και τα μικρά παιδιά που υποτίεται είναι ευαισθητα (ευαίσθητα να δουν μια εκτέλεση αλλά λιγότερο ευαίσθητα να παίζουν gran thieft auto στο playstation ή ιγότερο ευαίσθητα όταν βλέπουν θρίλερ) πρέπει να βλέπουν αυτές τις εικόνες και να μην ζουν σε έναν ψευτικο κόσμο , ότι όλα είναι ωραία κτλ ...
Επίσης κάνοντας αυτή τη κίνηση αυτοί που υποκίνησαν την εκτέλεση,σιγά μην ήθελαν να ηρεμίσουν τα πράγματα στη μ.ανατολή . Απλά έτσι έκαναν τους ιρακινούς να σφάζονται μεταξύ τους και αυτοί να xουν το πεδίο ελεύθερο . Επίσης δημιουργόντας αναταραχες σε αυτές τις περιοχές ,δεν μπορεί , κάποια στιγμή θα μπει και η Συρία στους τσακωμούς οπότε θα βρούν λόγο να την πέσουν .
Και αναφέρεστε για πολιτισμό . Ποιο πολιτισμό ? Τι παιδεία έχουμε ? Οι πιο πολιτισμένοι υποτίθεται κλείνουν ανθρώπους στο γκουανταναμο , καταστρέφουν το περιβάλλον αφού δεν υπογράφουν το σύμφωνο του κιότο , έχουν κοιμήσει το κόσμο τους και τον έχουν κάνει σύμφωνο με τις στρατιωτικές επειχηρίσεις κτλ . Και η υπόλοιπη πολιτισμένη Ευρώπη δεν πάει πίσω . Απλά παίζει το παιχνίδι τους και κοιτάζει να τα χει καλά και με τους αραβες αλλά και με τους αμερικανοάγγλους χωρίς να ηλώνει την αντίθεση της σε ότι γίνεται .

« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/07, 15:25 από tasos18 »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #36 στις: 03/01/07, 14:05 »
Μερικων οι αποψεις μοιαζουν με την εξαρση που εχουμε τωρα και ο καθενας που θα μπαινει στο σπιτι μας να κλεβει θα τον σκοτωνουμε..
Ενα πραγμα θα πω που το ειπαν και αλλοι.ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΖΩΗΣ.
Επισης καντε τον κοπο και δειτε την ταινια "in cold blood" "εν ψυχρω" που διαπραγματευεται ενα θεμα με θανατικη ποινη.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #37 στις: 03/01/07, 15:41 »
ΑΡΘΡΟ ΣΤΗ «ΡΕΠΟΥΜΠΛΙΚΑ»

Η Δικαιοσύνη των κουκουλοφόρων

Στο «θέαμα των σφαγών», δηλαδή των θανατικών ποινών, που «για χιλιετίες, παραδοσιακά» μετατρέπονταν σε δημόσιο θέαμα, με την «πλέμπα να χλευάζει τον καταδικασθέντα» αναφέρεται ο επικεφαλής του εξωτερικού δελτίου της «Ρεπούμπλικα» Γκουίντο Ραμπόλντι, για να διαπιστώσει -όχι χωρίς θλίψη- ότι σε έναν βαθμό ο απαγχονισμός του Σαντάμ και η τηλεοπτική καταγραφή του «συνιστούν επιστροφή στην παράδοση»!

Για τον Ραμπόλντι, πέρα από τα πλάνα που είδαμε και είχαν τραβηχτεί με κινητό τηλέφωνο, η επίσημη βιντεοσκόπηση της εκτέλεσης από την ιρακινή τηλεόραση («απίστευτο ότι επιτράπηκε στο συνεργείο να βρίσκεται πλάι στην αγχόνη»), κατέδειξε ότι δεν επρόκειτο για πράξη δικαιοσύνης, αλλά για «εξωδικαστική εκδίκηση».

«Το επιβεβαιώνουν εκείνα τα μαύρα φαντάσματα που τριγύριζαν τον καταδικασθέντα, όλα μέλη ομάδων πιστών στον Μοκτάντα αλ-Σαντρ». Μια τέτοια εικόνα, θεωρεί ο Ιταλός δημοσιογράφος, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από την Ευρώπη ως «το πλέον επιτυχημένο τηλεοπτικό σποτ κατά της θανατικής ποινής», όμως οι Ευρωπαίοι «δεν έχουν ζήσει στο πετσί τους ό,τι υπέστησαν Ιρακινοί και Κουβεϊτιανοί επί μια 30ετία και ως εκ τούτου δεν μπορούν να ονομάζουν κατ' αρχήν βαρβαρότητα μια θανατική ποινή ούτε να αγνοούν ότι η εκτέλεση είναι το μόνο αποδεκτό μέτρο από εκατοντάδες χιλιάδες οικογένειες» εκεί. Ομως, αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι ότι «η καταδίκη που προέκυψε από ένα δικαστήριο αμφιλεγόμενο, η οποία εκτελέστηκε με τον απαγχονισμό του Σαντάμ, συνιστά άρνηση του κράτους δικαίου», τονίζει ο Γκουίντο Ραμπόλντι.

«Η δικαιοσύνη των κουκουλοφόρων δεν είναι η νίκη των Ιρακινών, αλλά ένας νέος χομεϊνισμός, του οποίου οι μέθοδοι αγώνα δεν διαφέρουν και πολύ από αυτούς της σανταμικής δικτατορίας». Κι αν ο «ασυγκράτητος Μπους» αποκάλεσε την εκτέλεση του Σαντάμ «κομβικό σημείο της Ιστορίας», θα πρέπει να αναλογιστούμε «προς τα πού θα πάει η Ιστορία», αυτή που από το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και μετά, μέχρι χθες, θεωρούσαμε ότι ακολουθεί «γραμμική πρόοδο» και πάει προς τα εμπρός. Αλλά, σημειώνει ο αρθρογράφος της «Ρεπούμπλικα», «με συνεργό τον "πόλεμο κατά της τρομοκρατίας", εδώ και χρόνια γινόμαστε μάρτυρες εντυπωσιακών οπισθοδρομήσεων του "πολιτισμού" μας - αν έτσι θέλουμε να αποκαλούμε την πολιτική αυτή διατύπωση, τυπική της Δύσης, που ανακαλύπτει την ουσία στο φιλελεύθερο κράτος δικαίου».

Ο Ραμπόλντι εν μέρει αποδίδει αυτήν την εξέλιξη και στον αμερικανικό αντιτρομοκρατικό -ούτως καλούμενο- νόμο, «που έκανε τους "Τάιμς της Νέας Υόρκης" να αναφωνήσουν ότι "θα μείνει στην Ιστορία ως ίσως το μεγαλύτερο όνειδος της Ιστορίας των ΗΠΑ". Το ότι η κυβέρνηση Μπους δεν βρίσκει τίποτα το απεχθές στον απαγχονισμό του Σαντάμ επιβεβαιώνει ηχηρά τη σοβαρή σύγκρουση "πολιτισμών" που αναφαίνεται ανάμεσα στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ, γύρω από ένα ουσιώδες ζήτημα όπως αυτό του δικαίου», καταλήγει το κύριο άρθρο της «Ρεπούμπλικα».

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #38 στις: 03/01/07, 16:06 »
Εγώ θα κάνω τώρα τον δικηγόρο του Διαβόλου, αν δε σας πειράζει, και θα πω ότι ίσως η θανατική ποινή να είναι αναγκαία.
Φανταστείτε π.χ. να'ρθει κάποιος να σας βουτήξει την κόρη, να τη βιάσει, να τη σκοτώσει και να τη κρεμάσει ανάποδα. Πάλια, άμα τον βρίσκανε θα τον κρεμάγανε, όχι μόνο ως τιμωρία αλλά ΚΑΙ ως παράδειγμα. Τώρα τι γίνεται? Τον χώνουν στη φυλακή όπου, όσο άσχημα και να περνάει (με άλλους συνομίληκους και τις γνωστές φήμες και λοιπές π**αριές), συνεχίζει να έχει ένα ταβάνι πάνω απ'το κεφάλι του, ένα κρεβατάκι, το φαγάκι του και φυσικά μια υποτυπώδη υγεία? Μάστα... Όλα αυτά από ποιον πληρώνονται? Από τους φόρους μας... χμμ... Δηλαδή θα σας άρεσε ο άνθρωπος που σας έκανε τόσα και τόσα να συνέχιζε να ζει με τα δικά σας λεφτά? Ε, σόρυ ρε παιδιά, εμένα δε θα μ'άρεσε.
Προσωπικά, λοιπόν, πιστεύω ότι, ως έναν βαθμό, η θανατική ποινή είναι αναγκαία για τις πολύ ακραίες περιπτώσεις, όχι τόσο ως τιμωρία, αλλά ως παραδειγματισμός, αν και πιστεύω ότι δε θα'πρεπε να γίνεται δημόσια, γιατί εκεί είναι που γίνεται απάνθρωπο.
Βέβαια, πιο καλά θα'ταν αν μπορούσε ο κόσμος να ζει χωρίς έγκλημα, οπότε η θανατική ποινή δε θα ήταν αναγκαία, αλλά ούτε όμως και η φυλάκιση, αλλά εφ'όσον κάτι τέτοιο δε συνέβη, πρέπει να λαμβάνονται κάποια μέτρα, και, δυστυχώς, πιστεύω ότι η θανατική ποινή είναι και το πιο αποτελεσματικό μέτρο (άσχετο με το αν είναι "ηθικά" σωστό ή όχι)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/07, 16:10 από Alexander van Kuik »

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #39 στις: 03/01/07, 16:50 »
Παράθεση
Εγώ θα κάνω τώρα τον δικηγόρο του Διαβόλου, αν δε σας πειράζει, και θα πω ότι ίσως η θανατική ποινή να είναι αναγκαία.
Φανταστείτε π.χ. να'ρθει κάποιος να σας βουτήξει την κόρη, να τη βιάσει, να τη σκοτώσει και να τη κρεμάσει ανάποδα. Πάλια, άμα τον βρίσκανε θα τον κρεμάγανε, όχι μόνο ως τιμωρία αλλά ΚΑΙ ως παράδειγμα. Τώρα τι γίνεται? Τον χώνουν στη φυλακή όπου, όσο άσχημα και να περνάει (με άλλους συνομίληκους και τις γνωστές φήμες και λοιπές π**αριές), συνεχίζει να έχει ένα ταβάνι πάνω απ'το κεφάλι του, ένα κρεβατάκι, το φαγάκι του και φυσικά μια υποτυπώδη υγεία? Μάστα... Όλα αυτά από ποιον πληρώνονται? Από τους φόρους μας... χμμ... Δηλαδή θα σας άρεσε ο άνθρωπος που σας έκανε τόσα και τόσα να συνέχιζε να ζει με τα δικά σας λεφτά? Ε, σόρυ ρε παιδιά, εμένα δε θα μ'άρεσε.
Προσωπικά, λοιπόν, πιστεύω ότι, ως έναν βαθμό, η θανατική ποινή είναι αναγκαία για τις πολύ ακραίες περιπτώσεις, όχι τόσο ως τιμωρία, αλλά ως παραδειγματισμός, αν και πιστεύω ότι δε θα'πρεπε να γίνεται δημόσια, γιατί εκεί είναι που γίνεται απάνθρωπο.
Βέβαια, πιο καλά θα'ταν αν μπορούσε ο κόσμος να ζει χωρίς έγκλημα, οπότε η θανατική ποινή δε θα ήταν αναγκαία, αλλά ούτε όμως και η φυλάκιση, αλλά εφ'όσον κάτι τέτοιο δε συνέβη, πρέπει να λαμβάνονται κάποια μέτρα, και, δυστυχώς, πιστεύω ότι η θανατική ποινή είναι και το πιο αποτελεσματικό μέτρο (άσχετο με το αν είναι "ηθικά" σωστό ή όχι)


Ωραία, στον κάδο και τα ανθρώπινα δικαιώματα και τα πάντα.. Κοιτάμε μόνο το τομάρι μας..Αλλά και έτσι να το δεις το θέμα αν αρχίσει να ασκείται ξανά η θανατική ποινή σε λίγα χρόνια δεν θα καταδικάζονται σε θανατική ποινή μόνο για σοβαρά αντικείμενα αλλά και για "ψίλου πήδημα" θα σε βάζουν στην ηλεκτρική καρέκλα και άντε γεια.. Έτσι ακριβώς λειτουργούσαν και πριν από καμιά χιλιετία..

Σόρρυ για το ύφος μου αλλά δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά..
Με όλον τον σεβασμό απέναντι σου.
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #40 στις: 03/01/07, 17:04 »
Εμενα παλι μου φανηκε περιεργο που δεν υπηρξαν εντονες αντιδρασεις.

Οι δίκες (και οι αναμενόμενες καταδίκες) των ηττημένων απ' τους νικητές, είναι ένα φαινόμενο που εμφανίστηκε τον 20ο αιώνα, με πρώτη στην σειρά την δίκη της Νυρεμβέργης.
Οι "δίκες" αυτές καταστρατηγούν και διαστρεβλώνουν την έννοια του δικαίου, εφόσον χρησιμοποιούν την έννοια "δικαιοσύνη" για να εφαρμόσουν μια εντελώς άδικη πράξη. Άσχετα με την γνώμη του καθενός μας για κάποιον άνθρωπο, η δίκαιη κρίση είναι αναφαίρετο δικαίωμά του ιδίου και απαίτηση κάθε κοινωνίας που θέλει να ονομάζεται "πολιτισμένη".
Δεν είναι καθόλου περίεργη η απουσία αντιδράσεων, εφόσον αυτή η οπτική είναι καθολική και αποτελεί μέρος της "νέας τάξης πραγμάτων" όπως διαμορφώθηκε από τον 2ο Παγκόσμιο πόλεμο και εντεύθεν από συλλογικά - διακρατικά όργανα όπως ο ΟΗΕ.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #41 στις: 03/01/07, 17:10 »
Τι θανατική ποινή κι αηδίες...ο παραδειγματισμός των υπολοίπων θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός αν αντί της θανάτωσης, καταφεύγαμε στα βασανιστήρια του ιδίου και των συγγενών του: του βγάζεις τα νύχια με τανάλια, αφαίρεση δεξιού νεφρού χωρίς αναισθητικό (και τον κάνεις και δωρητή), πλύση στομάχου με λάστιχο του κήπου, προσφέρεις την κορούλα του σε χωριό κανίβαλων, τη γυναίκα του σε σκλαβοπάζαρο, τους γονείς του στο νεο-ιδρυθέν Άουσβιτς και τους φίλους του τους δίνεις στην Τατιάνα για τα περαιτέρω.

Αν είναι εύκολο, εκτός από τους φυλακισθέντες, θα μπορούσα να μην πληρώνω το δημόσιο, την ΕΡΤ και τους πολιτικούς;

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #42 στις: 03/01/07, 17:56 »
Εγώ θα κάνω τώρα τον δικηγόρο του Διαβόλου, αν δε σας πειράζει, και θα πω ότι ίσως η θανατική ποινή να είναι αναγκαία.
Φανταστείτε π.χ. να'ρθει κάποιος να σας βουτήξει την κόρη, να τη βιάσει, να τη σκοτώσει και να τη κρεμάσει ανάποδα. Πάλια, άμα τον βρίσκανε θα τον κρεμάγανε, όχι μόνο ως τιμωρία αλλά ΚΑΙ ως παράδειγμα. Τώρα τι γίνεται? Τον χώνουν στη φυλακή όπου, όσο άσχημα και να περνάει (με άλλους συνομίληκους και τις γνωστές φήμες και λοιπές π**αριές), συνεχίζει να έχει ένα ταβάνι πάνω απ'το κεφάλι του, ένα κρεβατάκι, το φαγάκι του και φυσικά μια υποτυπώδη υγεία? Μάστα... Όλα αυτά από ποιον πληρώνονται? Από τους φόρους μας... χμμ... Δηλαδή θα σας άρεσε ο άνθρωπος που σας έκανε τόσα και τόσα να συνέχιζε να ζει με τα δικά σας λεφτά? Ε, σόρυ ρε παιδιά, εμένα δε θα μ'άρεσε.
Προσωπικά, λοιπόν, πιστεύω ότι, ως έναν βαθμό, η θανατική ποινή είναι αναγκαία για τις πολύ ακραίες περιπτώσεις, όχι τόσο ως τιμωρία, αλλά ως παραδειγματισμός, αν και πιστεύω ότι δε θα'πρεπε να γίνεται δημόσια, γιατί εκεί είναι που γίνεται απάνθρωπο.
Βέβαια, πιο καλά θα'ταν αν μπορούσε ο κόσμος να ζει χωρίς έγκλημα, οπότε η θανατική ποινή δε θα ήταν αναγκαία, αλλά ούτε όμως και η φυλάκιση, αλλά εφ'όσον κάτι τέτοιο δε συνέβη, πρέπει να λαμβάνονται κάποια μέτρα, και, δυστυχώς, πιστεύω ότι η θανατική ποινή είναι και το πιο αποτελεσματικό μέτρο (άσχετο με το αν είναι "ηθικά" σωστό ή όχι)
(suggnwmh gia ta greeklish)
Ma einai sovaro auto pou les ?  Ma esu h opoiosphpote dikasths , poio nomizeis oti eisai katadikazontas enan an8rwpo sw 8anatikh pinh ? To mono pou pragmatika anoikei h 8a prepei na anoikei ston ka8e an8rwpo einai h idia tou h zwh kai kanenas den exei to dikaiwma na thn afairesei.Vevaia 8a mou peis giati o egklhmatias afairese th zwh kapoiou allou , ara pws 8a prepei na timwri8ei ... Auto einai ontws ena megalo provlhma alla dn linetai etsi. Kai to vasikotero pou prepei na katalavoume kata th gnwmh mou einai oxi pws 8a timwrisoume ton klefth h ton "egklhmatia" alla na vroume tous logous pou yparxei egklhmatikothta .

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #43 στις: 03/01/07, 18:35 »
Φανταστείτε π.χ. να'ρθει κάποιος να σας βουτήξει την κόρη, να τη βιάσει, να τη σκοτώσει και να τη κρεμάσει ανάποδα.

Σε αυτήν την περίπτωση θα τον σκότωνα ο ίδιος. Δε λέω ότι θα ήταν σωστό, αλλά θα ήταν αποτέλεσμα μίας δικαιολογημένης δίψας για εκδίκηση που δε θα άφηνε περιθώρια λογικής σκέψης. Οι αρχές δεν έχουν καμία δικαιολογία για να καταδικάσουν κάποιον σε θάνατο. Έτσι και με το Σαντάμ, μπορεί να το καταχαιρόμουνα εάν μία μάνα που είχε υποφέρει από τη δικτατορία του τον δολοφονούσε, αλλά είμαι εντελώς αντίθετος με αυτό που έγινε τώρα.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #44 στις: 03/01/07, 19:00 »
Ma einai sovaro auto pou les ?  Ma esu h opoiosphpote dikasths , poio nomizeis oti eisai katadikazontas enan an8rwpo sw 8anatikh pinh ? To mono pou pragmatika anoikei h 8a prepei na anoikei ston ka8e an8rwpo einai h idia tou h zwh kai kanenas den exei to dikaiwma na thn afairesei.Vevaia 8a mou peis giati o egklhmatias afairese th zwh kapoiou allou , ara pws 8a prepei na timwri8ei ... Auto einai ontws ena megalo provlhma alla dn linetai etsi. Kai to vasikotero pou prepei na katalavoume kata th gnwmh mou einai oxi pws 8a timwrisoume ton klefth h ton "egklhmatia" alla na vroume tous logous pou yparxei egklhmatikothta .
Πρώτων, είπα ότι κάνω το συνήγορο του διαβόλου, σε καμία περίπτωση δεν είμαι "υπέρ" της θανατικής ποινής.
Δεύτερων, διευκρύνησα και τόνησα κιόλας ότι η θανατική ποινή δεν είναι τιμωρία, μα παραδειγματισμός, ώστε όσοι πρόκειται να διαπράξουν παρόμοιο έγκλημα στο μέλλον να το ξανασκεφτούν (μια προσπάθεια να γίνει αυτό, τουλάχιστον, άλλο το αν δεν πρόκειται να δουλέψει αυτό, γιατί πολλοί διαπράττουν εγκλήματα χωρίς να τους νοιάζει πια η ίδια τους η ζωή)...
Αυτό που θέλω να πω όμως είναι ότι, εφ'όσον η αυτοδηκία θεωρήται επίσης έγκλημα θα πρέπει να βρεθεί άλλος τρόπος.
Όπως είπα, θα προτιμούσα να μην υπάρχει καν έγκλημα, αλλά καμιά φορά ακόμα κι η φυλάκιση δεν αρκεί. Και εξ'άλλου, όπως είχε πει κι ο Ιανός σε ένα παρόμοιο τόπικ, υπάρχει και το φαινόμενο του "καλά να πάθει ο πού**ης", όταν δηλαδή περνάει το δίκιο του απλού πολίτη, ο οποίος σπάνια ικανοποιήται με μια απλή ισόβια.
Όσο για το να βρούμε τα αίτια της εγκληματικότητας συμφωνώ απόλυτα! Και αυτή η δουλειά γίνεται, αλλά δεν ξέρω αν τελικά θα βοηθήσει σε κάτι. Γιατί όπως π.χ. ξέρουμε γιατί η Αμερική εισβάλλει στη Μέση Ανατολή, αλλά δεν μπορούμε να τη σταματήσουμε αποδεικνύοντάς το, έτσι κι εγκληματικότητα δεν νομίζω να μειωθεί άμα μάθουμε τα αίτιά της...
Τέλος πάντων, όπως είπα, δεν είμαι υπέρ της θανατικής ποινής, απλά προσπαθώ να το δω από μια άλλη οπτική γωνιά. Δεν έχω σκοπό ούτε για τσακομούς ούτε τίποτα.
Με όλο το σεβασμό...

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #45 στις: 03/01/07, 21:33 »
Alexander:
Πρωτα απολα ειναι καλο να παραθετουμε τη γνωμη μας, και οχι διαφορες γνωμες ετσι απλα να εχουμε να λεμε!
Και ποιος σου λεει εσενα οτι ο ανθρωπος που θα καταδικαστει σε θανατικη ποινη, ειναι οντως αυτος που διεπραξε και το εγκλημα.Ξερεις ποσοι ανθρωποι βρισκονται αδικα στην φυλακη???
Το αν η θανατικη καταδικη μπορει να λειτουργησει ως παραδειγμα για αλλους φαινεται στην Αμερικη :P!Στο 2ο post σου το λες και εσυ
Παράθεση
άλλο το αν δεν πρόκειται να δουλέψει αυτό, γιατί πολλοί διαπράττουν εγκλήματα χωρίς να τους νοιάζει πια η ίδια τους η ζωή
Παράθεση
πιστεύω ότι η θανατική ποινή είναι και το πιο αποτελεσματικό μέτρο
μια ετσι μια αλλιως (λιγο περιεργες αποψεις, οχι και τοσο σταθερες)

Παράθεση
η θανατική ποινή είναι αναγκαία για τις πολύ ακραίες περιπτώσεις
Παράθεση
σε καμία περίπτωση δεν είμαι "υπέρ" της θανατικής ποινής
Τωρα εισαι υπερ ή κατα στις ακραιες περιπτωσεις ??? ???

Και εγω θα ηθελα εναν κοσμο χωρις εγκλημα, αλλα δεν μπορει να γινει αυτο με νομους οπως θανατικη καταδικη!!!Γιατι απλα δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος.

Παράθεση
υπάρχει και το φαινόμενο του "καλά να πάθει ο πού**ης"
Δεν σημαινει πως επειδη κατι υπαρχει, ειναι σωστο ή μπορουμε να το υποστηριζουμε!

Παράθεση
ο οποίος σπάνια ικανοποιήται με μια απλή ισόβια
Δεν μου φαινεται οτι ειναι και τοσο απλο να μπεις φυλακη ισοβια ::)

Παράθεση
Όσο για το να βρούμε τα αίτια της εγκληματικότητας συμφωνώ απόλυτα! Και αυτή η δουλειά γίνεται, αλλά δεν ξέρω αν τελικά θα βοηθήσει σε κάτι
Το θεμα δεν ειναι μονο να βρουμε την αιτια αλλα να την καταπολεμησουμε κιολας!Δυστυχως ομως πολλοι ξερουν την αιτια, αλλα δεν τους συμφερει να την καταπολεμησουμε!

Και please την επομενη φορα αν θες γραψε μονο μια γνωμη, για να μπορουμε να κανουμε και διαλογο ;)
Φιλικα και απο μενα
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #46 στις: 03/01/07, 22:01 »
Πολλοί την έχουν γλιτώσει και έχουν εκτελεστεί από άλλους, αντί άλλων.

Μόνο το μουσολίνι τον κρέμασε από τ΄αρχ**ια ανάποδα, ο ιταλικός λαός.

Τον σαντάμ τον κρέμασαν οι αρχιδολοφόνοι ιμπεριαλιστές ,που ήταν πρίν σύμμαχοι με τον σαντάμ στον πόλεμο ενάντια στο ιράν, με ένα εκκ. νεκρούς.

Δεν λυπαμαι τον Σανταμ ουτε στο ελαχιστο...

ΟΜΩΣ  η θανατικη ποινη ειναι κατι το κατακριτεο που ανθιζει στα απολυταρχικα καθεστωτα.Ποσο μαλλον οταν ξερω οτι η συγκεκριμενη ποινη επιβληθηκε για χαρη των  παιχνιδιων της Αμερικης και οχι για για δικαιοσυνη.
Ο ενας φασιστας εφαγε τον αλλον φασιστα.Θα πανηγυριζα αν στην περιπτωση   Σανταμ  συνεβαινε κατι παρομοιο με αυτο που λεω στην αρχη -της Ιταλιας-.
Ασε που τωρα με την θανατικη ποινη φανηκε σε πολλους ως "ηρωας"."Ο καλος σανταμ που τα εβαλε με τους αμερικανους".Φυσικα καταδικαζουμε την θανατικη ποινη αλλα μην ξεχναμε ποιος ηταν και τι εκανε ο σανταμ

Alexander

Το παραδειγμα που αναφερεις ειναι μια ακραια,αρρωστημενη περιπτωση.Οποτε η θανατικη ποινη δεν βοηθαει σε τιποτα ωστε να παραδειγματιστουν οι υπολοιποι....αρρωστοι ειναι οι ανθρωποι που θα πραξουν κατι τοσο ανατριχιαστικο οποτε θα το κανουν ουτως ή αλλως.Καλυτερα λοιπον να κοιταξουμε το γιατι  υπαρχουν τετοιες αρρωστημενες καταστασεις....

Ποσο μαλλον οταν ανφερεσαι γενικα στην θανατικη ποινη και οχι στην περιπτωση Σανταμ νομιζω πως το θεμα δν χωραει καμια συζητηση και διαφωνια."Οφειλουμε" να ειμαστε κατα της θανατικης ποινης...

Η καλυτερη ταινεια που εχω δει επι του θεματος ειναι "Η ζωη του David Gale" (την εχω πετυχει και με τον τιτλο "Το ημερολογιο του david gale").Απλα εξαιρετικη.........
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #47 στις: 03/01/07, 22:09 »
Πολλοί την έχουν γλιτώσει και έχουν εκτελεστεί από άλλους, αντί άλλων.

Μόνο το μουσολίνι τον κρέμασε από τ΄αρχ**ια ανάποδα, ο ιταλικός λαός.
μου αρεσει που εκοψες μονο το Δ ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος hipy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #48 στις: 03/01/07, 22:50 »
Κανείς δεν είναι θεός για να ορίσει αν θα πρέπει να πεθάνει κάποιος ή όχι ειδικότερα όταν ορίζεται από μία ορισμένη επιτροπή ειδημόνων που κινούνται σύμφωνα με τα βιβλία.Όπως είπα και πιο πάνω θα δεχόμουν τον απαγχονισμό αν το αποφάσιζε ο λαός του Ιρακ και όχι οι εκμεταλλευτές.Δεν έχεις άδικο που λές τι θα ήθελες να γίνει αν κάποιος σου βίαζε την αδερφή.Αλλά μην ξεχνάς ότι αν ο βιαστής είχε γάτα δικηγόρο τότε θα την γλύτωνε.Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα.Γι'αυτό πιστεύω στην λα'ι'κή δικαιοσύνη και την αυτοδικία.Δεν έιδατε που βγήκαν οι Μπουρμπούλια,Γιωσάκης κι όσοι είχαν μπλεχτεί στο σκάνδαλο της Μεβγάλ?Κι αν ο οποιοσδήποτε από εμάς ξεφύγει από τα πλαίσια της νομιμότητας που ορίζουν τότε προφυλακίζεται για έναν χρόνο.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Απαγχονισμος του Σανταμ
« Απάντηση #49 στις: 04/01/07, 10:26 »
@Morpheus@
Πρώτων θέλω να διευκρηνύσω ότι για μένα το να πετσοκόβει κανείς και να αναλύει τα λεγόμενα μου σε τέτοιο βαθμό (αηδείας, θα έλεγα), όπως κάνεις εσύ εδώ, είναι άκρως ενοχλητικό και προσβλητικό, ΕΙΔΙΚΑ όταν συνυάζεται με ειρωνικά σχόλια και δήθεν (τρήθεν) φιλικές προθέσεις (το " ;) " δε με βοηθάει να σε συμπαθήσω περισσότερο, ξέρεις, ίσα ίσα σε κάνει να δείχνεις και υποκριτής από πάνω). Δεν ξέρω οι άλλοι πώς αντιδρούν σ'αυτό αλλά το βλέπω συχνά σ'αυτό το φόρουμ, και έχω ξαναπεί ότι δεν θέλω να συζητάω με άνθρωπο, όταν αντί να διαβάσει μια άποψή μου ή μια αυθόρμητη συλλογή σκέψεων στο σύνολό τους (όπως επρόκειτο για το πρώτο ποστ, όπου δεν είχα σκεφτεί κάποια δομή, και απλά έγραφα κάποια πράγματα που σκέφτηκα ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ), μου τα παίρνει και μου τα αναλύει ΚΑΤΑ ΛΕΞΗ και ΟΧΙ ΚΑΤΑ ΝΟΗΜΑ... Με συγχωρείς που σ'το λέω αλλά έτσι παρερμηνεύτηκε και ο Αριστοτέλης από τη Καθολική εκκλησία όταν μεταφράστηκε ΚΑΤΑ ΛΕΞΗ στα λατινικά... Αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία. Αυτό που φοβάμαι όταν αντιμετωπίζεις τα λεγόμενά μου καθ'αυτόν τον τρόπο δεν είναι ότι αποκαλύπτεις τα λάθη μου, γιατί, συγνώμη κιόλας, είμαι πολύ πιο έξυπνος απ'όσο φαίνομαι, αυτά τα βλέπω και μόνος μου, αλλά ότι δεν καταλαβαίνεις τελικά τι σου λέω.
Μιας και ξεμπέρδεψα μ'αυτή τη παρένθεση κάτσε να σου αναλύσω ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΩ (χρησιμοποιόντας παρόμοια τεχνική με τη δική σου, απαντώντας ανά πρόταση στα συνδυασμένα λεγόμενα και των δυονών μας).
Στο πρώτο ποστ λοιπόν, είπα να πάρω το θέμα από μια άλλη οπτική γωνιά όπως είπα και πριν. Το ότι χρησιμοποίησα πρώτο ενικό στις απόψεις αυτές δε σημαίνει πως είναι οι δικές μου απόψεις, αλλά πως μπήκα στο πετσί του ρόλου, ώστε να κατανοήσω αυτές τις απόψεις καλύτερα (μην ξεχνάς ότι έκανα τον συνήγορο του Διαβόλου). Όλοι σας βιαστήκατε να με κατακρίνετε χωρίς να σκεφτείτε τι, τελικά, θέλει να πει ο ποιητής (το'χω ψιλοσυνηθήσει βέβαια, σ'αυτό το φόρουμ ούτως ή άλλως αυτή η δουλειά γίνεται μόνο). Ο "θεωρητικός" μου εαυτός λοιπόν θα ήταν υπέρ της θανατικής ποινής στις ακραίες περιπτώσεις, το πραγματικό εγώ μου, όμως, είναι κατά της ποινής αυτής γενικώς.
Η παραδειγματικότητα της θανατικής ποινής, πράγματι, όπως είπα κι εγώ ο ίδιος, σε περιπτώσεις αρρώστιας, ψυχασθένιας κλπ. κλπ. κλπ. δεν βοηθάει, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το φέρνεις αυτό ως τεκμήριο εναντίον μου εφ'όσον το έλαβα υπ'όψην μου ως εξαίρεση, γιατί ο πληρωμένος δολοφόνος κι ο ληστής της τράπεζας, αναγκαστικά θα είναι πιο προσεκτικοί (στη θεωρία, άσε τώρα στην πραγματικότητα τι γίνεται, ξαναμπαίνω στο θεωρητικό μου εαυτό και προσθέτω το: "ΑΝ εφαρμωστεί ΣΩΣΤΑ")...
Όσο για το αν ξέρουμε αν αυτός στην κρεμάλα είναι πραγματικά ένοχος ή ου, ναι, είναι ένα πρόβλημα αυτό, αλλά αυτό είναι (θεωρητικά) εξαιρετέο (άλλο το αν το 60% αποτελούν εξαίρεση, μιλάμε θεωρητικά πάντα).
Όπως βλέπεις, συνεχίζω να είμαι κατά της θανατικής ποινής, προσωπικά, απλά προσπαθώ να καταλάβω και να σας δώσω να καταλάβετε πώς την αντιλαμβάνεται ο υπόλοιπος κόσμος, άλλο με το αν εγώ ή εσείς το θεωρούμε "σωστό" ή όχι. Σας λέω και ξαναλέω ότι προσωπικά θα προτιμούσα όχι μόνο η θανατική ποινή να μην υπάρχει αλλά να μην υπάρχει και εγκληματικότητα ώστε να μη χρειαστεί η απειλή της θανατικής ποινής.

Ομολογώ, πάντως, ότι το δεύτερο ποστ μου, ήταν μια πανικόβλητη αντίδραση από μέρους μου. Επειδή είδα αυτές τις κατακριτικές σας απαντήσεις, βιάστηκα να δικαιολογήσω τη σκέψη μου και τα έκανα μπάχαλο... Αυτή τη στιγμή όμως είμαι πιο ήρεμος και σας εξηγώ περί τίνος επρόκειτο.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/07, 10:35 από Alexander van Kuik »