Αποστολέας Θέμα: Καταργηση της (λεμε τωρα) δημοσιας και δωρεαν παιδειας  (Αναγνώστηκε 93035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Αλλη μια "δημοκρατικη" αλλαγη στους νομους, καταργηση των δωρεαν συγγραμματων, του ασυλου, ιδιωτικοποιηση, ν+2, στις 3 φορες που δινει κανεις ενα μαθημα περναει απο επιτροπη για να το δωσει αλλη μια και αν κοπει χανει την φοιτητικη ιδιοτητα και αλλα τετοια ομορφα.
Την Πεμπτη εγινε πορεια, στην Θεσσαλονικη ειχαμε 7000 κοσμο στον δρομο, τα καναλια μιλησαν για 2000. Τα καναλια μετα βιας αναφερονται στο οτι οι περισσοτερες σχολες τελουν υπο καταληψη, καθε μερα κλεινουν κι αλλες, ακομα και τα ΤΕΙ αρχισαν να αντιδρουν...
Εσεις τι λετε για ολα αυτα?
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/06, 11:03 από Laura »
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

stavros75

  • Επισκέπτης
Εσάς σας αρέσει έτσι όπως είναι η παιδεία τώρα??????? Αφού λοιπόν σας αρέσει βγείτε και διαδηλώστε κατά κάθε αλλαγής, κάντε καταλήψεις, σπάστε τα κ.ο.κ (αν και είμαι κατά της βίας)

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Οχι, δεν μας αρεσει ετσι οπως ειναι τωρα, αλλα εγω βρηκα τα βιβλια που εχουμε παρει και βρηκα τις τιμες τους στο  amazon και σε πληροφορω οτι για τα 2 πρωτα ετη μονο, θα πληρωναμε 533 ευρω...
Πραγματικα, 1000 συγνωμη που δεν τα εχω αυτα τα χρηματα...
Επισης, το ασυλο ειναι κατι που κατακτηθηκε με αγωνες και προσωπικα το θεωρω αδιαπραγματευτο. Αν προκειται να μπορει η αστυνομια να μπει μεσα σε καθε περιπτωση, δεν θα μπορει κανεις να διαμαρτυρηθει και να χρησιμοποιησει την καταληψη σαν μεσο...και εχουν γινει και χειροτερα πραγματα απο αυτα που γινονται τωρα...
Επισης θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι "κανω καταληψη" δεν σημαινει "τα σπαω ολα"... Λυπαμαι αν το πιστευεις αυτο.
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

stavros75

  • Επισκέπτης
Δε κατάλαβες μαζί σου είμαι (εν μέρει). Όμως πέραν των μέτρων που προωθεί καλό είναι να είμαστε και λίγο δημιουργικοί και να λέμε τι μας ενοχλεί από το ήδη υπάρχον σύστημα. Ειδάλλως κάθε φορά που θα προθούνται μέτρα να τα αποτρέπουμε και τελείωσε η υπόθεση. Δε θα αλλάξει όμως τίποτα έτσι!!!!

Επίσης, όταν κάνω κατάληψη σημαίνει οτι παίρνω την ευθύνη για την περιουσία εντός πανεπιστημίου και δεν αφήνω κανένα να προκαλέσει καμία ζημιά.

Επίσης πιστεύω οτι είναι ευκαιρία να ξεκαθαριστεί το θέμα παιδεία μια και καλή αυτή τη φορά. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνουμε δισεκατομμύρια σε πανεπιστήμια της Αγκλίας που προσφέρουν υψηλότερου επιπέδου παιδεία. Να πληρώνουμε εκατομμύρια σε φροντιστήρια. Πρέπει να αλλάξουν πολλά στο χώρο και πρέπει να το δούμε συνολικά.

ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ: ΝΑΙ ΚΑΝΤΕ ΤΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΣΑΣ ΟΚ, ΧΩΡΙΣ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ .
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/06, 11:26 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Για ποια κατάργηση ποιων δωρέαν ποιών συγγραμμάτων?
Καλά δουλευόσαστε και μεταξύ σας? Που υπάρχουν συγγράμματα? Κάτι άθλιες σημειώσεις (όταν δίνονται ) στις περισσότερες περιπτώσεις χειρόγραφες , κάποιων καθηγητών , συγγράμματα βαπτίστηκαν?
Να γελάσω τώρα ή να το αφήσω για αργότερα?
Αν δεν αγόραζα κάποια βιβλία σοβαρά από το εμπόριο , ακόμη φοιτητής θα ήμουνα...

Κατάργηση τίνος? Του ασύλου? Ποιό άσυλο , αυτό που έχουν προ πολλού καταργήσει οι διάφορες συμμορίες , για να παίζουν κλεφτοπόλεμο με τους αστυνομικούς?

Τι? διάβασμα για να περαστούν τα μαθήματα? Σοβαρά? Που ακούστηκε? Οι φοιτητική ζωή είναι για καφέ και τάβλι.

Ιδιωτικοποίηση? Άντε επιτέλους. Πάντα ήθελα να ανοίξω ένα ιδιωτικό πολυτεχνείο , ή μια Ιατρική , ή άντε βρε αδερφέ ένα φυσικό τμήμα με εργαστήρια πυρηνικής φυσικής...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Για ποια κατάργηση ποιων δωρέαν ποιών συγγραμμάτων?
Καλά δουλευόσαστε και μεταξύ σας? Που υπάρχουν συγγράμματα? Κάτι άθλιες σημειώσεις (όταν δίνονται ) στις περισσότερες περιπτώσεις χειρόγραφες , κάποιων καθηγητών , συγγράμματα βαπτίστηκαν?

Σε πολλες περιπτωσεις οντως συμβαινει αυτο, αλλα στα ξενογλωσσα παιρνουμε παρα πολλα βιβλια απο το εξωτερικο,οποτε καταλαβαινεις τι γινεται με τις τιμες. Εγω ειμαι στο τμημα γερμανικης γλωσσας και φιλολογιας ΑΠΘ και οι τιμες που ανεφερα πιο πανω αφορουν ΜΟΝΟ τα γερμανικα βιβλια και χωρις εξοδα αποστολης.

Κατάργηση τίνος? Του ασύλου? Ποιό άσυλο , αυτό που έχουν προ πολλού καταργήσει οι διάφορες συμμορίες , για να παίζουν κλεφτοπόλεμο με τους αστυνομικούς?
Η καταληψη ειναι μεσο διαμαρτυριας και οχι αυτοσκοπος. Αν οποιαδηποτε στιγμη μπορει να μπει μεσα η αστυνομια, ποιος φοιτητης θα διαμαρτυρηθει για οτιδηποτε?

Τι? διάβασμα για να περαστούν τα μαθήματα? Σοβαρά? Που ακούστηκε? Οι φοιτητική ζωή είναι για καφέ και τάβλι.
Αυτο ειναι καθαρα θεμα νοοτροπιας. Ο καθενας μπορει να μιλαει για τον εαυτο του κι εγω μπορω να σου πω οτι δεν χρωσταω κανενα μαθημα.

Ιδιωτικοποίηση? Άντε επιτέλους. Πάντα ήθελα να ανοίξω ένα ιδιωτικό πολυτεχνείο , ή μια Ιατρική , ή άντε βρε αδερφέ ένα φυσικό τμήμα με εργαστήρια πυρηνικής φυσικής...
Εδω να ζητησω για αλλη μια φορα μια μεγαλη συγνωμη που δεν εχω τα χρηματα για κατι τετοιο. και πιστευω οτι ολοι οι φοιτητες που βρισκονται στην ιδια θεση πρεπει να βγουν και να ζητησουν δημοσια συγνωμη απο το κρατος. ειναι υποχρεωση τους να εχουν τα λεφτα να πληρωνουν τα πανεπιστημια.

Black Sheep
Παράθεση
ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ: ΝΑΙ ΚΑΝΤΕ ΤΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΣΑΣ ΟΚ, ΧΩΡΙΣ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ .

MAKAPI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις. Γερμανική φιλολογία. Με τι Μ.Ο πέρασες στο εν λόγω τμήμα?
Γιατί και από πότε η κατάληψη αποτελεί το μοναδικό εργαλείο διαμαρτυρίας.
Γιατί ο κάθε Ελληνας φορολογούμενος θα πρέπει να επομίζεται το κόστος των καταλήψεων των σπασμένων εργαστηρίων και των "δωρεαν" συγγραμμάτων των αιωνίων φοιτητών. Δωρεάν για ποιούς? Δωρεάν για τους αποδέκτες , αλλά λες και αυτά δεν πληρώνονται από κανέναν. Έχει βρει το κράτος ένα βουνό από ευρώ και όποτε χρειάζεται σκάβει και βρίσκει χρήματα.
Ποιός σε απέκλεισε από την είσοδό σου σε ένα κρατικό πανεπιστήμιο και επιπλέον ποιός σε υποχρεώνει στην εγγραφή σου σε κάποιο ιδιωτικό . Μήπως η δική σου ματαιοδοξία , ή ίσως των γονιών σου ,  ή αυτή του κοινωνικού περιβάλλοντος που θέλει τα αστέρια μας να σπουδάσουν ντε και καλά?
Γιατί θα έπρεπε να πληρώνω εγώ μέσω των φόρων την δική σου ματαιοδοξία ή τις δικές σου σπουδές εαν δεν υπάρχει κανένας λόγος να τις έχεις?

Δεν είναι όλα άσπρα ή μαύρα. Το "κάτω τα χέρια από τα κεκτημένα" , δεν μπορεί να αποτελεί οχυρό πίσω από το οποίο ταμπουρονόμαστε. Οφείλουμε να επανεξετάζουμε τα πάντα και να αναιρούμε ή ενισχύουμε εκείνα που πραγματικά χρειαζόμαστε κατά την εξελικτική διαδικασία και ιδιαίτερα δε , να εξειδικεύουμε στις περιπτώσεις εκείνες που δείχνουν να μην λειτουργούν σωστά κάτω από το ευρύ πλαίσιο..

Θέλετε κατάληψη ? Δεν θέλετε αστυνόμευση? Ωραία ,αναλάβετε και τις ευθύνες όμως και καταβάλετε και το αντίτιμο των όποιων καταστροφών. Αν όχι. Τότε μείνετε χωρίς εργαστήρια και χωρίς σχολή στην τελική. Αν σας αρέσει , τότε ναι , όχι στην κατάργηση του ασύλου. Εγώ δεν δέχομαι να πληρώνω την μανία κάποιων.Εσύ αν το δέχεσαι , τότε φτιάξε κάτι δικό σου και χάρισέ τους το να ξεσπούν επάνω τους.
Δυστυχώς  τα τελευταία χρόνια το φοιτητικό κίνημα έχει αποδειχθεί εντελώς ανίκανο να προστατέψει την ίδια του την περιουσία αλλά και τον ίδιο του τον εαυτό και τον χαρακτήρα του. Δυστυχώς το ίδιο ανίκανη και η αστυνομία (άλλο θέμα αυτό ).
Ένα μέτρο που ελήφθει άλλες εποχές με άλλη ποιότητα φοιτητικού κινήματος , δεν μπορεί να αποτελεί θέσφατο.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/06, 12:56 από Witchking »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Προσφατα τα ξαναλεγαμε σε παρομοιο θέμα που ξεκίνησε για την ΑΣΟΕΕ συγκεκριμένα.
Κάποιος παρέθεσε το σχέδιο νόμου που θα κατατεθεί το οποίο έκανα τον κόπο να κοιτάξω.
Τα επίμαχα σημεία διαγραφής αιωνίων φοιτητών και των 4 εξεταστικών με βρίσκουν σύμφωνη.
Μη βιαζόμαστε να απορρίψουμε κάθε τι που προτείνεται.

Πάρη συμφωνώ μαζί σου σε όλα.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
και των "δωρεαν" συγγραμμάτων των αιωνίων φοιτητών.

Μα και οι αιώνιοι φοιτητές τα ίδια (σε αριθμό) συγγράματα με όλους τους άλλους παίρνουν.
Επίσης, στην δική μου σχολή τουλάχιστον, πρέπει να περάσεις κάποια μαθήματα για να μπορείς να πάρεις τα επόμενα και τα συγγράματα τους! Άρα δεν τίθεται θέμα χαρίσματος ή χαραμίσματος "συγγραμάτων".
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Τα επίμαχα σημεία διαγραφής αιωνίων φοιτητών και των 4 εξεταστικών με βρίσκουν σύμφωνη.

Το συγκεκριμένο θα με έβρισκε σύμφωνο μόνο αν παράλληλα άλλαζε και ό τρόπος εξέτασης των μαθημάτων.
Δηλαδή να γινόταν πιο εύκολος και κυρίως πιο ουσιώδης!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Πολλά θα πρέπε ν αλλάξουν στην παιδεία αλλά τουλ κάποια πράγματα ίσως σταματήσουν έτσι.

Δε μπορώ εγώ να πηγαίνω 5 εξεταστικές απλά να βλέπω τα θέματα.Αν θέλω να περάσω το μάθημα διαβάζω και του κερατά σε 3 εξεταστικές το περνάω.Αν πέσω σε καθηγητή που για χ λόγους με κόβει τότε αιτούμαι να εξεταστώ από 3μελή επιτροπή και αν θέλω εξαιρείται και ο εν λόγω καθηγητής.
Που είναι το κακό?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
και των "δωρεαν" συγγραμμάτων των αιωνίων φοιτητών.

Μα και οι αιώνιοι φοιτητές τα ίδια (σε αριθμό) συγγράματα με όλους τους άλλους παίρνουν.
ωραία ..Το ζήτημα είναι ότι δεν τα χρησιμοποιούν . Άρα γιατί να τα πάρουν?

Η δική σου σχολή μπορεί να έχει προαπαιτούμενα (όπως και κάποιες άλλες ) και καλώς ίσως έχει. Αυτό όμως που δημιουργεί αντίφαση?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Σε μας δεν είναι ακριβώς προαπαιτούμενα! Υπάρχει ένας αριθμός διδακτικών μονάδων για κάθε εξάμηνο + 9 μονάδες για χρωστούμενα!
Αν χρωστάς παραπάνω δεν παίρνεις τα μαθ. του 6μήνου αλλά τα προηγούμενα!
Η αντίφαση είναι στο ότι όσες εξεταστικές και να χρειάστηκαν, κατάφερες να περάσεις κάποια μαθήματα και έτσι κρίνεσαι άξιος να πάρεις και να περάσεις κάποια άλλα μαθήματα μεγαλύτερης δυσκολίας/εξαμήνου!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις. Γερμανική φιλολογία. Με τι Μ.Ο πέρασες στο εν λόγω τμήμα?

Eννοεις τα δικα μου τα μορια η την βαση της σχολης?
(Αν και νομιζω οτι το εχουμε λυσει αυτο...)

Γιατί και από πότε η κατάληψη αποτελεί το μοναδικό εργαλείο διαμαρτυρίας.

Οχι το μοναδικο, αλλα ενα απο αυτα.Ταυτοχρονα γινονται και πορειες αλλα και ομιλιες και εκδηλωσεις (συναυλιες, προβολες ταινιων κτλ) που οργανωνονται απο τους φοιτητες.

Γιατί θα έπρεπε να πληρώνω εγώ μέσω των φόρων την δική σου ματαιοδοξία ή τις δικές σου σπουδές εαν δεν υπάρχει κανένας λόγος να τις έχεις?

Πλακα μου κανεις??? Εχω ΚΑΘΕ δικαιωμα να σπουδασω και θεωρω οτι το κρατος ειναι υποχρεωμενο να μου παρεχει αυτην την δυνατοτητα!

Θέλετε κατάληψη ? Δεν θέλετε αστυνόμευση? Ωραία ,αναλάβετε και τις ευθύνες όμως και καταβάλετε και το αντίτιμο των όποιων καταστροφών. Αν όχι. Τότε μείνετε χωρίς εργαστήρια και χωρίς σχολή στην τελική.

Eσυ θελεις αστυνομευση την στιγμη που εχεις καποια αιτηματα, τα οποια η αρχη που διαχειριζεται το συγκεκριμενο θεμα αρνειται να διαπραγματευτει? Στην τελικη εχουμε καποια οργανωση και ναι, αναλαμβανουμε και την ευθυνη. 

Δυστυχώς  τα τελευταία χρόνια το φοιτητικό κίνημα έχει αποδειχθεί εντελώς ανίκανο να προστατέψει την ίδια του την περιουσία αλλά και τον ίδιο του τον εαυτό και τον χαρακτήρα του. Δυστυχώς το ίδιο ανίκανη και η αστυνομία (άλλο θέμα αυτό ).
Ένα μέτρο που ελήφθει άλλες εποχές με άλλη ποιότητα φοιτητικού κινήματος , δεν μπορεί να αποτελεί θέσφατο.

Το ασυλο και η δωρεαν παιδεια τι ειναι δηλαδη? Δωρακι για οσους εχουν αυτην την ποιοτητα? Εμεις κατα την γνωμη σου δεν τα εχουμε αυτα τα δικαιωματα?...Τελος παντων... Τουλαχιστον, οπως βλεπεις, παλευουμε για το μελλον μας, δεν καθομαστε με σταυρωμενα τα χερια...

Αν το κρατος και η εκαστοτε κυβερνηση ξερει τοσο καλα να τα διορθωνει ολα, γιατι δεν κανουν κατι για τα ηδη υπαρχοντα πανεπιστημια και θελουν να ιδρυσουν νεα, "μη κρατικα"? Γιατι δεν αλλαζουν το ρημαδι το συστημα, που ειναι σαπιο απο την βαση του και θεωρουν καλυτερα ολα αυτα τα μετρα? Αφου η εκπαιδευση ετσι κι αλλιως δεν ειναι δωρεαν(γι' αυτο και το "λεμε τωρα" στον τιτλο)! Για την παραπαιδεια που υπαρχει γιατι δεν βγαινει κανεις να κανει κατι? Τοσες σχολες εχουν κλεισει, τοσος κοσμος κατεβηκε στους δρομους, ειναι δυνατον ολοι αυτοι να κανουν λαθος? Μα ολοι τους?!? Ε οχι, δεν το δεχομαι αυτο! Στην τελικη, καλυτερα να χασουμε το παιχνιδι, παρα να παραιτηθουμε!
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Laura εσύ που λες ότι έχεις κάθε δικαίωμα να σπουδάσεις και το κράτος είναι υποχρεωμένο να σου παρέχει αυτή τη δυνατότητα φαντάζομαι θα παραδεχτείς πως και εγώ έχω αυτό το δικαίωμα.
Με την κατάληψη όμως που κάνεις -δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά- μου το αφαιρείς αυτό το δικαίωμα.Δεν το βρίσκεις λίγο άδικο?

Δε σε πειράζει που για ένα μεταπτυχιακό στο δωρεάν πανεπιστήμιό σου θα πληρώσεις αρκετές χιλιάδες ευρώ και σε πειράζει αν θα δώσεις κάποια χρήματα για ΠΟΛΥ καλύτερα βιβλία?
Στο κάτω κάτω δεν πιστεύω πως θα μας έδιναν τιμή ίδια με του εμπορίου.

Το άσυλο κάποτε εξυπηρέτησε κάποιο σκοπό σήμερα εξυπηρετεί -αν θυμάσαι- κάποιους που πριν μέχρι κάποια χρόνια το χρησιμοποιούσαν για να καίνε κάθε χρόνο το Πολυτεχνείο.Γι αυτό το άσυλο μιλάμε.

Και στην τελική χάσε εσύ άμα θες το παιχνίδι, γιατί με αναγκάζεις να το χάσω και γω?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Νομίζω πως τα πράγματα είναι απλά.

Σε κάθε σχολή γίνεται μια Γενική Συνέλευση όπου και αποφασίζεται η συνολική δράση που θα ακολουθηθεί...θεωρητικά πάντα ο καθένας μπορεί να καθορίσει την τροπή των εξελίξεων μέσα από την ψήφο του. Τόσο λοιπόν εκείνοι που είναι αντίθετοι, όσο κι εκείνοι που είναι υπέρ μπορούν να ρίξουν το νόμισμα εκεί που θέλουν πάντα με τη δύναμη της πλειοψηφίας.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Μα εκεί ειναι το θέμα.Ο τρόπος αντίδρασης στο επικείμενο σχέδιο πατάει επί πτωμάτων.
Σαφώς και σ αυτή την περίπτωση δε μπορεις να αντιδράσεις στην πλειοψηφία που παρίσταται στις ΓΣ γιατί το μέτρο είναι άσπρο ή μαύρο.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Δάσκαλε...στο συγκεκριμένο ζήτημα με βρίσκεις εν μέρει αντίθετο...δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλοες σχολες αλλα σε αυτη που εχω την τυχη η ατυχι ανα βρισκομαι..και πολλα συγγραμματα είναι σοβαρα. και για το διαβασαμ διαφωνώ.. Μην είσαι απόλυτος. Το οτι πολλοι είναι ετσι δεν σημαινει οτι όλοι είναι έτσι. Και γενικά είμαι αντίθετος στην ιδιωτικοποιηση. Ναι, να υπάρχουν ιδιώτες μέσαστην σχολή σαν "πρακτορες" αλλα όταν αυτό υπονομέυει με τον α η β τρόπο το δικό μου μέλλον σε αντέθεση ενός άλλου με κάποιο μέσο εστω και αν υπάρχει 1/10^6  πιθανότητα..με προσβάλει.
Οσον αφορα τα μέτρα.τα μέτρ αυτα μπορούν να εφαρμοστουν απο εδω και περα ( θα ηταν αντισυνταγματικο να εφαρμοστουν για τους φοιτητες που έχουν περασει πριν τα μετρα) και με την προυπόθεση οτι οι κανόνες ισχύουν και για τους πανεπιστημιακους..Γιατί όποιος έιναι εξω απο τον χορο...πολλα τραγούδια ξέρει λενε.. Αν υπάρχει επιτροπη για τυς καθηγητες και λαμβανονται μέτρα και υπάρχουν κυρώσεις για τον καθηγητη που στο μάθημα του περνάνε 2 άτομα εντάξει. Αλλα οχι να την πληρώνει ο φοιτητής κάθε φορα. Ακομα και αν ο μέσος όρος παίζει τάβλι.
Αν όντως δικαια και αξιοκρατικά ( χωρις το ..ειμαι δαπιτης φιλος του καθηγητη περναω για πλακα ) ληφθουν μετρα και για τις δύο πλευρες και διδασκοντες και διδασκομενους τοτε ναι..τα μετρα θα είναι σωτηρια λύση για την παιδεια. Αν και διαφωνώ ακόμα για τα βιβλια. Προσπαθουν να εφαρμνόσουν τα ευρωπαικά προτυπα χωρις α υπολογίζουν τα καλα του εξωτερικου. Πχ, η συνδεση Τ3 στην εστια και μια εστια , που μπορεις να μεινεις είναι κατι που ακομα δεν προσφερεται. Απλα θα τσεπωσουν πολλα χρήματα. Το να πληρώνω για τα βιβλια μου σημαινει να μου δίνεται βιβλιο και να έχω και βιβλιοθηκη και χωρι να διαβασω και φυσικα να δίνει βοήθεια σε αυτον τον τομέα ο καθηγητής. Γενικα΄ειναι πολλά που πρεπεί να αλλάξουν παραλληλα και δεν ξέρω κατα πόσο η κυβένρηση έχει τα "κοτσια" να κάνει όλες τις αλλαγε ςπου απαιτουνται. Φοβάμαι ότι θα καταλήξουμε πάλι ( κλασσικοι έλληνες ) σε ένα συστημα γ**άτο παραθυράκια. Και αυτο είναι κακιστο.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Δε σε πειράζει που για ένα μεταπτυχιακό στο δωρεάν πανεπιστήμιό σου θα πληρώσεις αρκετές χιλιάδες ευρώ και σε πειράζει αν θα δώσεις κάποια χρήματα για ΠΟΛΥ καλύτερα βιβλία?

Eγω ετσι κ αλλιως ειπα απο την αρχη οτι η παιδεια ΔΕΝ ειναι δωρεαν αυτη τη στιγμη. Απλα θα γινει ακομα χειροτερη. Επαναλαμβανω οτι υπαρχει πολυς κοσμος που ΔΕΝ μπορει να τα πληρωνει αυτα τα ρημαδια τα βιβλια. Εγω βρηκα τις χαμηλοτερες τιμες στο παραδειγμα που ανεφερα, μονο για τα βιβλια που παιρνουμε απο γερμανια και χωρις τα εξοδα αποστολης. Αν περασουν τελικα το συγκεκριμενο μετρο, τι να σου πω, αφου για ολους ειναι τοσο ευκολο να τα αγοραζει, ας τα αγορασει καποιος και σε αυτους που δεν εχουν την δυνατοτητα. Εγω επαναλαμβανω, να βγουμε να ζητησουμε συγνωμη που δεν μπορουμε να τα αγοραζουμε. Και στην τελικη δεν νομιζω οτι προκειται μονο για τα βιβλια...


Το άσυλο κάποτε εξυπηρέτησε κάποιο σκοπό σήμερα εξυπηρετεί -αν θυμάσαι- κάποιους που πριν μέχρι κάποια χρόνια το χρησιμοποιούσαν για να καίνε κάθε χρόνο το Πολυτεχνείο.Γι αυτό το άσυλο μιλάμε.

Εσυ δηλαδη προτεινεις να καταργηθει?

Και στην τελική χάσε εσύ άμα θες το παιχνίδι, γιατί με αναγκάζεις να το χάσω και γω?

Τι ακριβως σε αναγκαζω να χασεις? μια εξεταστικη? Το παιχνιδι δεν θα το κερδισεις αν υποχρεωθεις να πληρωσεις παραπανω... Εγω ξερω απειρο κοσμο που τα ειχε ολα γραμμενα μεχρι να φτασουν στο 13982659ο ετος και τωρα ξαφνικα τους επιασε η κωλοπιλαλα και ειναι κατα της καταληψης και δηθεν τους στερουμε το δικαιωμα να δωσουν...
 Αν το πας ετσι, κι αυτοι μου στερουν το δικαιωμα να διαμαρτυρηθω για πραγματα που ειναι εις βαρος μου...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Πολλά ακούστηκαν!

Πρώτον, συμφωνώ 100% με τον Μαυροπρόβατο!
Παράθεση
ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ
Αυτή τη στιγμή οι περισσότερες καταλήψεις γίνονται με μοναδικό αίτημα ένα μεγάλο ΟΧΙ στον Νομο, χωρίς καμία πρόταση! Σε πολλές σχολές μάλιστα -Νομική Αθήνας, ΕΜΠ- οι "καταληψείες" υπερασπίζονται την προηγούμενη κατάσταση (Πανό ΕΜΠ: "Καμια αλλαγή στο Νομο-Πλαισιο, καμια αλλαγη στο Πανεπιστήμιο") Γι αυτό και ο κόσμος δεν τις στηρίζει (καταλήψεις-εγκαταλήψεις με άδειες σχολές) επειδή είναι ένα στείρο ΟΧΙ που ο άλλος το βλέπει σαν άλλοθι να χάσει την εξεταστική, και όχι σαν πολιτική απάντηση (σ: και στο κάτω κάτω, μόνο όταν μαζί με το ΟΧΙ ο κόσμος, στο δρόμο, έδινε λύση,  πετύχαινε)

Επειτα, σχετικά με τον Νόμο:
Φαίνεται πως οι "αιώνιοι" φοιτητές είναι βάρος στον φορολογούμενο πολίτη ε; Για εξηγήστε μου γιατί!? Παιρνούν κάθε χρόνο βιβλία? Όχι! Παίρνουν μισθό? Οχι! Μην μιλήσει κανείς για θέσεις σε εργαστήρια κλπ... γιατί εκεί είναι ήδη λίγες, και χωρίς τους αιώνιους! Οπότε μάλλον δεν είναι έξοδο οι "αιώνιοι". Όσον αφορά ψευτο-ηθικά ζητήματα του στυλ "γιατί αυτός να σπουδάζει τόσα χρόνια τζάμπα και να τρώει λεφτά από τον πατέρα του" είναι βλακίες. Φαίνεται πως δεν έχετε μιλήσει με φοιτητές που δουλεύουν για να σπουδάσουν, που ήταν άτυχοι με τη ζωή τους (ατυχήματα, χαμός κοντινών ατόμων) ή ακόμη που δεν ήταν αποφασισμένοι για την επιλογή των σπουδών τους και χάσαν έτσι χρόνια! Οπότε? Αν θέλετε την δική μου ερμηνεία, φοιτητής πάνω από 7 χρόνια = φοιτητής μη παραγωγικός, μη ευέλικτος, και στην τελική όχι κακός υπάλληλος για την επιχείρηση μου βρε αδερφέ!  >:(

Ιδιωτικοποίηση: Πολύ απλό το θέμα. Το Πανεπιστήμιο σε βγάζει επιστήμονα να εξυπηρετήσεις κάποιες ευρείες ανάγκες. Το ιδιωτικό Παν/μειο -σαν επιχείρηση που είναι- ασχολείται αποκλειστικά με το κέρδος της! Οπότε αυτό έχει επίδραση και (α) στην παρεχόμενη γνώση και (β) στις ελευθερίες στο πανεπιστήμιο. Τι εννοώ με το πρώτο? Κλασικό παράδειγμα η 3Ε (Coca-Cola) που ζήτησε από την Χαροκόπειο Σχολή και το Τμήμα Διατροφολογίας έρευνα σχετικά με την θρεπτική αξία της Coca-Colaς, με όρο τα αποτελέσματα να δωθούν αποκλειστικά στην εταιρία για ιδία χρήση. Η ΝΟΥΝΟΥ στο ίδιο Τμήμα της Χαροκοπείου είχε ζητήσει την ΑΛΛΑΓΗ της ερευνητικής ομάδας που εργαζόταν πάνω στα προϊόντα της γιατί τα αποτελέσματα βγαίναν αρνητικά. Όταν και η δεύτερη ομάδα επιστημόνων και φοιτητών έβγαλε πάλι αρνητικά αποτελέσματα, η ΝΟΥΝΟΥ απέσυρε την έρευνα! Αυτές είναι λοιπόν οι εταιρίες που θα προωθήσουν την επιστήμη και το λαϊκό όφελος?
Όσο για την καραμέλα του "υγιούς ανταγωνισμού μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού"... μας τα είπαν και άλλοι! Δημόσια και Ιδιωτική Υγεία, Τηλεπικοινωνίες, Συγκοινωνίες (σε επαρχεία), Δημοτικά σχολεία! Σε ποιόν από τους παραπάνω τομείς βελτιώθηκε το δημόσιο και δωρεάν? ΠΟΥΘΕΝΑ. Όσο για τον ανταγωνισμό στα πανεπιστήμια... ας ανταγωνιστεί το ΕΜΠ με €2.000.000 προϋπολιγισμό το μαγαζάκι του κάθε Κόκκαλη, που θα ακουμπάει τα λεφτα του με τη σέσουλα, και αν τα καταφέρει, εγώ μαζί τους! (σημείωση για "καταληψείς": ΟΧΙ στον Νομο λένε, αλλά αφού γουστάρουνε και το υπάρχον Παν/μιο, δεν λένε τιποτα για υποχρηματοδότηση!)

Για την εξεταστική, αν ο φοιτητικός κόσμος ήταν σε "κίνηση" και συμμετείχε μαζικά σε καταλήψεις κλπ, δεν θα φοβόταν τις εξεταστικές. Τώρα όμως με τις εγκαταλήψεις και τον κόσμο στις παραλίες και όχι στο δρόμο, θεωρώ το χάσιμο της εξεταστικής τζάμπα εκτόνωση και σπατάλη δυναμικής!

Τέλος και κλείνω, το άσυλο απορρέει από όλα τα παραπάνω περι ιδιωτικοποίησης! Στο The Mall, Carefour, Intracom κλπ έχει άσυλο? ΟΧΙ. Ποια επιχείρηση θα ήθελε να έχει άσυλο! FSL: Το ασυλο δεν είναι επισόδεια. Είναι μια παρασταση διαμαρτυρίας που θα κάνεις, είναι που θα κολλήσεις ότι αφίσα θες, είναι που θα μιλήσεις, είναι που θα συνδικαλιστείς ελεύθερα, είναι πολλά. Όσο για επισόδεια, αν θέλαν και δεν προβοκάραν το την κατάργηση του ασύλου, θα τους πίανανε τους πασίγνωστους-αγνώστους(?).

Αυτα... Συγνώμη αν κούρασα!
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Παμε αλλη μια σε ενα καινουργιο θεμα!!!(Μηπως να καναμε τα δυο ενα, για να μην μπερδευομαστε κιολας? ).
Δηλαδη ρε παιδια, ειναι τοσο δυσκολο απ'τη στιγμη που σας χαλαει αυτο το ρημαδι το πλαισιο να κατσετε να το διαβασετε λιγο και να κανετε κριτικη επι συγκεκριμενων θεματων και οχι επι γενικευσεων και αστοχων συμπερασματων?
http://www.ntua.gr/EEDIP/EGGRAFA/esyp_010506.pdf
Μια απλη αναγνωση φτανει πιστευω.Παμε ενα-ενα να δουμε :

Λετε : ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΣΥΛΟΥ
Λενε :2. Ακαδημαϊκές Ελευθερίες και Πανεπιστημιακό Άσυλο

Η ακαδημαϊκή ελευθερία είναι ύψιστο αγαθό και αποτελεί σημαντικότατη μορφή ελευθερίας έκφρασης, εντελώς απαραίτητη για την προαγωγή της γνώσης και των ιδεών. Η έννοια του πανεπιστημιακού ασύλου, αν και προέρχεται από εποχές κατά τις οποίες υπήρχε διωγμός των ιδεών εκείνων που δεν ταυτίζονταν με τις κυριαρχούσες πεποιθήσεις της κοινωνίας, εξακολουθεί και σήμερα να είναι σημαντική. Δεν νοείται ελεύθερη ακαδημαϊκή διδασκαλία και έρευνα χωρίς τη διαφύλαξη του ασύλου.
Εδώ και χρόνια, όμως, είναι διάχυτη η πεποίθηση στην πανεπιστημιακή κοινότητα ότι η προστασία του πανεπιστημιακού ασύλου στην πράξη δυσλειτουργεί. Είναι, επίσης, έντονη η αίσθηση ότι, ούτε το ΥπΕΠΘ ούτε οι πανεπιστημιακές αρχές τολμούν να λάβουν τις απαραίτητες γενναίες αποφάσεις. Ζητούμενο είναι η πραγματική προστασία της ακαδημαϊκής ελευθερίας και ταυτόχρονα της ομαλής πανεπιστημιακής λειτουργίας, που συστηματικά πλέον καταλύονται ανεξέλεγκτα στο όνομα του ίδιου του ασύλου. Έτσι, θεμελιώδη ατομικά δικαιώματα παραβιάζονται, πανεπιστημιακές εκδηλώσεις διαλύονται, πολύτιμες υποδομές καταστρέφονται. Το πανεπιστημιακό άσυλο θα πρέπει να υπηρετεί με τρόπο ουσιαστικό το υφιστάμενο δημοκρατικό κεκτημένο.
Ως ελάχιστο μέτρο προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα σημερινά προβλήματα, προτείνεται η αντικατάσταση της υφιστάμενης Επιτροπής Ασύλου από το Πρυτανικό Συμβούλιο. Ως αρμόδιο αποφασιστικό όργανο για το πανεπιστημιακό άσυλο, το Πρυτανικό Συμβούλιο προτείνεται να λειτουργεί με αυξημένη πλειοψηφία δύο τρίτων.

Προσχέδιο διάταξης νέου νόμου:
Η παράγραφος 6 του άρθρου 2 του Ν. 1268/1982 αντικαθίσταται ως εξής:
«Το όργανο αυτό είναι το Πρυτανικό Συμβούλιο με δικαίωμα ψήφου όλων των μελών του. Οι αποφάσεις θα λαμβάνονται με πλειοψηφία των 2/3 των παρόντων. Ο Πρύτανης μπορεί να παραπέμψει το θέμα στη Σύγκλητο, που συγκαλείται εκτάκτως και αποφασίζει επίσης με πλειοψηφία των 2/3 των παρόντων.»

Λετε : ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
Λενε : 8.2 Συγγράμματα
Το παρόν σύστημα της διανομής ενός και μοναδικού συγγράμματος ανά μάθημα έχει στηλιτευτεί ευρύτατα ως σπάταλο, αναχρονιστικό και περιοριστικό της διαδικασίας μάθησης. Το υπάρχον σύστημα, σε μεγάλο βαθμό, ευθύνεται για τη μονοπωλιακή διανομή στους φοιτητές συχνά πρόχειρων και παρωχημένων συγγραμμάτων, σε βάρος ποιοτικά καλύτερων εναλλακτικών. Σε αντικατάσταση του σημερινού συστήματος μια λύση θα ήταν η οργάνωση και λειτουργία σύγχρονων πανεπιστημιακών βιβλιοθηκών, ώστε να ικανοποιεί τις ανάγκες του κάθε φοιτητή σε πανεπιστημιακά συγγράμματα. Τούτο προϋποθέτει τη συνεχή οικονομική υποστήριξη των βιβλιοθηκών για την προμήθεια αρκετών τίτλων ανά μάθημα (και μάλιστα σε πολλαπλά αντίτυπα, ανάλογα με το πλήθος των φοιτητών), καθώς και την επέκταση και τον εκσυγχρονισμό των πανεπιστημιακών δικτύων υπολογιστών και των ιστοσελίδων των Τμημάτων. Με τον τρόπο αυτό θα μπορούσε να αντικατασταθεί η σημερινή δωρεάν διανομή συγγραμμάτων, βελτιούμενη πάντως από τώρα ως προς τα παθολογικά της σημεία που τονίστηκαν παραπάνω.
Επίσης, με βάση μία επαρκή και σχολιασμένη βιβλιογραφία εκ μέρους των διδασκόντων, οδηγό μελέτης και πλήρη ηλεκτρονική ιστοσελίδα για κάθε μάθημα (το τελευταίο, μάλιστα, προτείνεται να ισχύσει στο πλαίσιο της υποχρέωσης διαφάνειας και δημοσιότητας –βλ. Κεφάλαιο 4), θα καταργηθεί η πλάνη της Καθηγητικής «αυθεντίας» που απορρέει από το μοναδικό σύγγραμμα και θα αναδειχθεί ο εσωτερικός διάλογος και πλουραλισμός που συνοδεύουν την επιστημονική γνώση, ιδιαίτερα στις ανθρωπιστικές σπουδές. Η Επιτροπή δεν επιθυμεί να εξειδικεύσει την παρούσα πρόταση, αλλά να θέσει το πλαίσιο για την τελική ρύθμιση που θα πρέπει να αναλάβουν τα Τμήματα, ανάλογα με τις ιδιοτυπίες οι οποίες απορρέουν από τις γνωστικές τους ανάγκες.

Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
συνεχιζω γιατι ξεπερασα στο προηγουμενο τον μεγιστο αριθμο χαρακτηρων..(καινουργιο αυτο, η δεν ειχα ξαναγραψει τοσο μεγαλο ποσστ πριν? ;D)
Για το θεμα των ιδιωτικω πανεπιστημιων δεν εχω αποκρυσταλλωσει αποψη ακομα, αλλα δεν ειμαι εξ'αρχης εντελως αντιθετος. Μπορουμε να το συζητησουμε αν θελετε πιο συγκεκριμενα.Το θεμα ειναι οτι αντι να κατσουμε να διαβασουμε το πλαισιο, να δουμε τι μας ενοχλει,  τι οχι , να διαμαρτυρηθουμε για οτι μας ενοχλει και οχι για οτι μας ειπαν οτι πρεπει να μας ενοχλει, να εξαρουμε τις σωστες και καινοτομες ιδεες που τυγχον βρηκαμε μεσα και μας εκφραζουν, το ριχνουμε στην πυρα υπερασπιζομενοι τα "κεκτημενα" μας και εκφραζοντας την (δηθεν?) επαναστατικοτητα των 20κατι μας. Πως θα αλλαξει η παιδεια μας "συντροφοι" οταν αντι να συζηταμε τις προτασεις που ερχονται κατα καιρους, τις απαξιωνουμε χωρις (και εδω ειναι το σημαντικοτερο) να αντιπροτεινουμε κατι? Καντε , ολοι εσεις που τωρα κανετε καταληψη για να μην περασει το πλαισιο, ενα πλαισιο με θεματα που αφορουν τους φοιτητες , την ακαδημαικη τους διαδρομη, και τα μετεπειτα διακαιωματα τους στην αγορα εργασιας. Και μη μου πειτε οτι δεν το κανετε γιατι δε θα σας ακουσει κανεις .Την εχουμε τη λυση ετοιμη.Καταληψη. Και θα δειτε εκει τι μπορει να κανει το φοιτητικο κινημα για πραγματα που το αφορουν στο συνολο του. Καταληψη με οχι 50 αλλα 500 ατομα σε καθε σχολη, πορειες με πραγματικη μαζικοτητα και παλμο και πραγματικη ασκηση πιεσης στην εκαστοτε κυβερνηση. Οσο θα προτιμουμε να αντιδρουμε στις προτασεις απ'το να προτεινουμε , να μεμψιμοιρουμε απ'το να παλευουμε διεκδικωντας και οχι απλα αντιδρωντας για μια καλυτερη παιδεια τιποτα δεν προκειται να αλλαξει.
Στο προηγουμενο θεμα μετα την παρουσιαση του πλαισιου ειδα μια πτωση (τυχαια??) της επαναστατικοτητας καποιων. Ελπιζω να μη γινει τι ιδιο και εδω...
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Τι να διαβάσουν? Χτες στη συνέλευση στην ΑΣΟΕΕ είχε περισσότερο κόσμο απ ότι έχει στις εξετάσεις.
Μίλησα με πολύ κόσμο ελάχιστοι ξέρουν ακριβώς τι λεει το σχέδιο αυτό.
Φαγανε το παραμύθι που τους πουλάνε μισό γιατί μας λενε απλά για διαγραφή φοιτητών χωρίς να αναφέρουν τις παραμέτρους μιλάνε για 4 εξεταστικές χωρίς να σκεφτούν πως ίσως βοηθάει και ξεχνάνε τα βιβλία που δε διαβάζονται.

Εγώ θα ξαναρωτήσω γιατί δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση.
Τι θα πούνε στο φοιτητή που έχασε την υποτροφία του που χάνει το μεταπτυχιακό του στο εξωτερικό για το οποίο δούλευε να συγκεντρώσει χρήματα?
Τι θα πούνε σε μας που το Σεπτέμβρη θα δώσουμε μια εξεταστική γιατι οι καθηγητές αγανάκτησαν και βέβαια αν χάσουμε μάθημα εαρινού εξαμήνου θα περιμένουμε μέχρι τον επόμενο Ιούνιο να ξαναδώσουμε?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
δικαιως η αδικως πιστευω οτι θα σου πουν "ας προσεχες, του χρόνου"
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
   Ισως αυτο που θα πω ειναι καπως ασχετο..
Σκεφτομαι ομως οτι τα θεματα των Πανελληνιων που ειχαν αυξημενη δυσκολία (και μου τι δινει που ο καθε ασχετος δημοσιογραφος βγαινει και κανει κριτικη "βατα,για καλα διαβασμενους κλπ κλπ" ) σε συνδυασμο με τη βαση 10 θα αφησουν πολυ κοσμο απεξω
Απο τα 43 παιδια της ταξης μου πιστευω οτι μονο 15 θα μπουν
Τα υπολοιπα τι θα κανουν?Αποκλειεται να μεινουν σπιτι σε μια εποχη που όλος ο κοσμος μεχρι περυσι ακομα με 3000μορια περνουσε "καπου" οτι και αν ηταν αυτο..
Ετσι λοιπον τα ιδιαωτικα ΑΕΙ σιγουρα θα βρουν υποστηριχτες ..
   Προσωπικα διαφωνώ γιατί σκεφτομαι οτι ενω εγω μια χρονιά ξεσκιζομαι για να περασω σε μια σχολή,καποιοι "αερατοι" που εχουν τα λεφτα απο τις οικογενειες τους θα πληρωνουν,θα μπένουν σε οτι σχολή γουστάρουν,θα πληρώνουν για να βγουν,θα πιασουν δουλειά και εγώ ακόμα θα πασχίζω να πράσω κανένα μαθημα και προφανως θα ειναι και ισοτιμα τα πτυχια!!
    Επιπλεον διαφωνώ σε αυτο με το οτι στα 4 καιγεσαι!Δηλαδή φτυνουμε στην Ελλάδα αίμα στην κυριολεξία για να μπουμε,να φτύνουμε και για να βγούμε?Ποτε θα χαρουμε τη ζωούλα μας... :PΟλα τα χρονια του Λυκειου ακους¨"διαβασε,διαβασε,διαβασε να μπεις..και μετα καποια στιγμή θα βγεις!κουράσου τώρα και θα δεις τι καλα θα περνας ως φοιτητης.."..Ενταξει δε λεω να εισαι και γαιδαρος και να σε σπουδαζουν οι γονεις σου μεχρι τα 30 για να παιζεις ταβλι και να κανεις ταξίδια,αλλά και λιγο πιο χαλαρη ζωη,ετσι για επαναφορτιση των δυναμεων δεν βλαπτει κανεναν!
 
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
16 Απαντήσεις
6261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 00:12
από Utapes
2 Απαντήσεις
2516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 01:09
από Utapes
4 Απαντήσεις
2589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 01:10
από Wise_One
3 Απαντήσεις
3932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:22
από Vaiking
8 Απαντήσεις
5620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
14381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/14, 21:44
από ΠΟΙΟΣ
6 Απαντήσεις
8803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/18, 14:28
από Andrew Wires