Αποστολέας Θέμα: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)  (Αναγνώστηκε 86383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #325 στις: 12/07/10, 07:51 »
παιδια γιατι ο θεοφιλοπουλος ελεγε οτι ο ινιεστα δεν παιζει καλα!? ο τυπος ειχε μαμηθει στα τακουνακια!και το γκολακι μια χαρα!
 
θα παρω και το video game στο ps3 να το σηκωσω με την ελλαδα!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #326 στις: 12/07/10, 09:52 »
παιδια γιατι ο θεοφιλοπουλος ελεγε οτι ο ινιεστα δεν παιζει καλα!? ο τυπος ειχε μαμηθει στα τακουνακια!και το γκολακι μια χαρα!
Καλά, εδώ ο Θεοφιλόπουλος έλεγε συνέχεια ότι το παιχνίδι ήταν σούπα.. Τι περίμενε δηλαδή; Και ευκαιρίες χάθηκαν και σουτ έγιναν και ρυθμό είχε και από όλα.. Για να θυμηθεί κάποιο τελικό μουντιάλ που να παίχτηκε μπαλάρα.. Συνήθως οι ομάδες είναι κλειστές και περιμένουν τον αντίπαλο να κάνει λάθος παρά να πάρουν επιθετικές πρωτοβουλίες..
 
Τώρα για την Ισπανία δεν μπορώ να πω ότι δεν το άξιζε.. Μπορεί να μην έπαιξε ποδόσφαιρο ολκής, αλλά με όσες ομάδες έπαιξε, ο θεατής ποτέ δεν σκέφτηκε ότι αυτή η ομάδα κινδυνεύει, έχει κλειστεί στα καρέ της και απλά "πετάει" μια κόντρα και κλέβει το ματς όπως η Ελλάδα για παράδειγμα.. Σίγουρα η Γερμανία γοήτευσε, αλλά δεν ήταν παρά μια νεανική ομάδα της κόντρας, της οποίας η απειρία φάνηκε στη απόδοση των παιχτών της στα κρίσιμα παιχνίδια.. Η Ισπανία έπαιξε το ποδόσφαιρο της, το ανιαρό για κάποιους (συμπεριλαμβανομένου και εμένα), απλά είχε την ατυχία να στερηθεί τις "σοβαρές" υπηρεσίες του Τόρες και να μην μπορεί να σκοράρει εύκολα.. Συν το γεγονός ότι οι Ισπανοί παίζουν κατά 90% από το κέντρο, περιοχή του γηπέδου όπου μια ομάδα που θέλει να αμυνθεί είναι εύκολο να βάλει 2-3 "φουσκωτούς" και αμέσως-αμέσως έχεις μια ομάδα που σε αποκοιμίζει μέχρι να βρεθούν σε σωστές θέσεις 2-3 ποιοτικοί παίχτες και αυτό είναι όλο..
 
Η Ολλανδία από την άλλη πλευρά είχε σαν μοιραίο παίχτη τον Ρόμπεν, του οποίου οι ενέργειες στα τετ-α-τετ ήταν ασύμβατες με την ποιότητα του ως παίχτη.. Επέλεξε από την αρχή να μπλοκάρει το passing game των Ισπανών και έπαιξε με τη φωτιά με τόσα αντιαθλητικά μαρκαρίσματα και σπρωξίματα.. Το φονικό τάκλιν του Ντε Γιονγκ στον Αλόνσο πραγματικά με έκανε να απορώ πως ο τελευταίος συνέχισε να αναπνέει μετά από αυτό, ενώ αν δεν ήταν τελικός αλλά παιχνίδι ομίλου ο συμπαθής κατά τα άλλα Ολλανδός μέσος θα είχε αφήσει την ομάδα του με 10 παίχτες από νωρίς.. Ο Σνάιντερ δεν βοήθησε την ομάδα του, αλλά παρόλα αυτά, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες.. Θα μπορούσε να είναι νικήτρια η Ολλανδία και να μην πει κανείς τίποτα..
 
Σε γενικές γραμμές ήταν ένα ήρεμο Μουντιάλ στο οποίο έλαμψαν νέα ονόματα όπως Σουάρες, ο Μίλλερ, ο Οζίλ, το αριστερό μπακ του Μεξικό (δεν τον θυμάμαι τώρα αλλά έκανε όλο το παιχνίδι της ομάδας του), ο Χόντα των Ιαπώνων και πολλοί άλλοι που σίγουρα το όνομα τους θα ανέβει στο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο.. Από την άλλη πλευρά είχες τις σταθερές αξίες (βλ. Φορλάν, Φαμπιάνο, Βίγια, Λαμ) και κάποιες απογοητεύσεις όπως ο Μέσσι, ο Χαριστέας (πλάκα κάνω ;D ) και η Αγγλία σαν σύνολο.. Δεν νομίζω ότι θα το αναπολούμε για καιρό αυτό το μουντιάλ.. Πάμε Μουντομπάσκετ στη Τουρκία τώρα, να πάρουμε την εκδίκηση μας στον τελικό από τους Ισπανούς!! >:D 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/10, 09:55 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #327 στις: 12/07/10, 13:42 »
Καλα, εννοειται πως ηταν σουπα το ματς, τουλαχιστον για 60 λεπτα...το πηραν οι βρωμιαρηδες και για μενα δεν το αξιζαν...οχι οτι το αξιζαν κι οι Ολλανδοι που χθες ηταν χαλια, αλλα γενικοτερα ειχαν πιο σταθερη αποδοση...οσο για τη διαιτησια, ε, ενα σπρωξιματακι το εδωσε στους Ιβηρες ο Webb.

Παντως, το πιο κουλο ειναι οτι η μονη αηττητη ομαδα του τουρνουα ειναι η...Νεα Ζηλανδια, που αποκλειστηκε με 3 ισοπαλιες!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #328 στις: 12/07/10, 15:02 »
Όχι άλλο Ρόμπεν να σπριντάρει στη δεξιά πτέρυγα, να φέρνει τη μπάλα στο αριστερό και να προσπαθεί (αν τα έχει καταφέρει μέχρι εδώ) να περάσει το σουτ μέσα από 2-3 παίκτες σημαδεύοντας την κλειστή γωνία...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #329 στις: 12/07/10, 15:23 »
Άνετα το πιο ξενέρωτο και αδιάφορο μουντιάλ της ιστορίας.
Η ισπανία το πήρε μάλλον δίκαια,εδώ που τα λέμε οι ολλανδοί σε όλο το τουρνουά δεν έκαναν ούτε μια εντυπωσιακή εμφάνιση.
Πάντως πρέπει να είναι πρώτη φορά στα παγκόσμια χρονικά που μια ομάδα είναι ταυτοχρόνως πρωταθλήτρια ευρώπης και κόσμου σε μπάσκετ και ποδόσφαιρο.

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #330 στις: 12/07/10, 16:14 »
Οι Ολλανδοί επανέλαβαν τα προηγούμενα παιχνίδια τους κατα την άποψή μου. Η διαφορά ήταν ότι κλώτσησαν περισσότερο (Ο Ντε Γιονγκ αν δεν ήταν τελικός θα ήταν σπίτι του, ενώ το γνωστό "καλό παιδί" των ευρωπαϊκών γηπέδων Φαν Μπόμελ έπρεπε να φάει 3-4 κίτρινες  :P ). Όσο για την μπάλα που παίξανε, ψιλοκατάλαβα πως ένιωθαν οι ξένοι όταν έβλεπαν την Ελλάδα στο Euro 2004...

Οι Ισπανοί θεωρώ πως είχαν ελαφρώς ανοδική πορεία στα παιχνίδια του Μουντιάλ. Έχω διαβάσει άπειρες φορές ότι δεν εντυπωσίασαν και συμφωνώ σε ένα βαθμό, αλλά σε τελική ανάλυση στο ποδόσφαιρο συγκρίνεις και στη σύγκριση ήταν καλύτεροι. Εξαίρεση η Γερμανία που πιστεύω περισσότερο προκαλούσε έκπληξη και λιγότερο εντυπωσίαζε. Μη ξεχνάτε όμως πως βασίζεται και σε τελείως διαφορετικό στυλ παιχνιδιού, την αντεπίθεση.

Για να το κλείσω με τους Ισπανούς, πρόκειται για χώρα που βγάζει μπαλαδόρους. Και είχε ανέκαθεν τέτοιους στην Εθνική. Πιστεύω ότι δικαιώνονται οι μέχρι πρότινος losers.

Ο διαιτητής θέλησε να κρατήσει ισορροπίες. Χαρίστηκε σε Ολλανδούς αρκετές φορές και ίσως έδωσε κάποια φάουλ υπέρ Ισπανών λόγω ξύλου που τρώγανε.

Καλά για τον σπίκερ (που μάλλον φορούσε και πορτοκαλί φανέλα) τί να πεις...100 φορές είπε ότι η Ισπανία δε παίζει, ο Τσάβι δε πήρε προσπάθειες κλπ, ενώ για τον Σνάιντερ που ακούμπησε 3 φορές μπάλα σε 2 ώρες ματς μόνο για να εκτελέσει φάουλ, ούτε κουβέντα...
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #331 στις: 12/07/10, 16:15 »
Πιστεύω ότι δικαιώνονται οι μέχρι πρότινος losers.

Καλά, πλέον οι losers έχουν μετατραπεί σε γ**ώ και δέρνω  :P ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #332 στις: 12/07/10, 19:17 »
Μιας και μιλήσαμε για τη διαιτησία, εγώ στο δεύτερο τετ-α-τετ του Ρόμπεν είδα τον Πουγιόλ να κάνει καθαρό κράτημα από πίσω (=κόκκινη κάρτα και φάουλ). Σκληρό μαρκάρισμα του Ινιέστα (παρόμοιο με των Ολλανδών) δεν τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα στο πρώτο ημίχρονο, και το αστείο κόρνερ στην παράταση που το είδε άουτ. Χτύπημα φάουλ από το Sneijder, στο τοίχος και κόρνερ, άουτ ο Γουέμπ. (3 που θυμάμαι)
Ναι μεν χαρίστηκε στους Ολλανδούς στη φάση του Ντε Γιόνγκ αλλά ως εκεί..
Όσο για τον εκφωνητή, ας μη μιλήσω καλύτερα, που σε όλες τις φάσεις έπαιρνε θέση πριν καν δείξει replay.

Και όσο για αυτούς που μιλάνε για.. αντιποδόσφαιρο της Ολλανδίας, μάλλον δεν παρακολούθησαν κανέναν αγώνα των δύο ομάδων στο Μουντιάλ πριν τον τελικό.
Άλλο παίζω με 9 αμυντικούς στη 10άδα και άλλο βγάζω τον De Jong και βάζω Van der Vaart (μάλλον δεν έπεσε στην αντίληψή τους ή ..δεν ξέρουν τους παίχτες αυτούς)...
Από τη μία η Ολλανδία που προσπαθούσε να παίξει ποδόσφαιρο κατοχής με πάσες και υπομονή φτάνοντας στην αντίπαλη περιοχή.   Κάτι κατοχές 65-70%?(μιλάω για τα προηγούμενα παιχνίδια)
Η Ολλανδία είναι η χώρα που έβγαλε πρώτη αυτό που ονομάστηκε ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο, και που μόνο η Barcelona σήμερα έχει προσαρμόσει στην εποχή και εφαρμόζει. Αυτό προσπάθησε να κάνει και ο προπονητής της Ολλανδίας..
Μάθαμε τη λέξη και τώρα όποια ομάδα έχει κάτω από 45% κατοχή σε έναν αγώνα και δεν τη συμπαθούμε παίζει αντιποδόσφαιρο..


Από την άλλη η Ισπανία είναι ουσιαστικά η Barcelona + τον Casillas.. Α, και τον Ράμος στη θέση του Dani Alves..Να δω ποια ομάδα στον κόσμο μπορεί να κυκλοφορεί τη μπάλα καλά κόντρα στην Ισπανία του Ινιέστα, του Τσάβι, του Αλόνσο, του Βίγια, του Πικέ, του Πουγιόλ κλπκλπ. Το ότι δεν μπορώ να έχω εύκολη κυκλοφορία της μπάλας στο κέντρο και ότι κάνω κάποια φάουλ δεν είναι αντιποδόσφαιρο..
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/10, 19:23 από Raz »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #333 στις: 12/07/10, 21:11 »
Βρε παιδιά, μην μιλάμε και για διαιτησία στο Mundial.. Δεν νομίζω κανένας να ασχολήθηκε με τον Webb πέρα από τους Έλληνες και τους Ιταλούς (εικασία κάνω) που το έχουμε στο αίμα μας και που την έχουμε πάθει κιόλας από τα "κοράκια" στα εγχώρια πρωταθλήματα μας..

Πέρα από αυτό τώρα, προσωπικά παρακολούθησα 4 από τα 7 παιχνίδια της Ολλανδίας.. 1 στους ομίλους (με Ιαπωνία) και 3 στις μετέπειτα φάσεις (δεν είδα το παιχνίδι ακριβώς μετά τους ομίλους).. Ομολογώ ότι περίμενα πολλά περισσότερα από αυτή την ομάδα γιατί έχει αρκετούς αστεράτους παίχτες και καλή ποδοσφαιρική παράδοση.. Με εξαίρεση το παιχνίδι με τη Βραζιλία όπου το γύρισε παίζοντας καλή μπάλα, σε όλα τα άλλα παιχνίδια που παρακολούθησα, μάλλον οι παίχτες μπορούσαν αλλά δεν ήθελαν ή ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν.. Δεν μπορείς να πεις σε καμία περίπτωση ότι έπαιζαν αντιποδόσφαιρο, αλλά δεν έπαιζαν και ποδόσφαιρο το οποίο θα χαρακτήριζες ελκυστικό.. Και ερχόμαστε στον τελικό.. Εδώ ο προπονητής της επέλεξε να περιορίσει το passing game των Ισπανών και το έκανε...the hard way.. Και τυφλός να ήσουν δεν θα μπορούσες να μη δεις τη ποδοσφαιρική μεταμόρφωση μας ντελικάτης ομάδας σε μια ομάδα που έπαιζε στα όρια του αντιαθλητικού.. Ένα μαρκάρισμα δεν χρειάζεται να σπάσει το καλάμι του αντιπάλου για να θεωρηθεί αντιαθλητικό.. Και ένα επίμονο τράβηγμα φανέλας αντιαθλητικό θεωρείται και πάνω σε αυτό το σχόλιο σε παραπέμπω στα close-ups που έκανε η κάμερα στα corners των Ισπανών.. Δεν είναι ασφαλές αποδεικτικό στοιχείο αυτό, αλλά για να τσατιστεί ο Ινιέστα, ένας τόσο "zen" παίχτης, μάλλον κάτι θα έφταιγε.. Τέλοσπάντων, ο τελικός ανήκει στην ιστορία και οι ομάδες ανέβηκαν στο pondium με τη σειρά που τους άξιζε..

Υ.Γ.: Ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο έπαιζε η Ολλανδία του Κρόιφ (έτσι τουλάχιστον διαβάζουμε γιατί δεν νομίζω κανένας μας να τον πρόλαβε).. Ακόμα και η καλή Ολλανδία με Βαν Μπάστεν, Ραίκχαρτ, Γκούλιτ, κλπ., δεν έπαιζε ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο.. Για να είμαστε ακριβείς, το ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο έχει 5 βασικές αρχές εκ των οποίων σε μια ανάλυση που διάβασα στο contra.gr, η φετινή Ολλανδία δεν εφάρμοζε καμία (χρήση full backs, οι ακραίοι να γίνονται τριάδα με τον φουνταριστό, τεχνητό offside με γρήγορους αμυντικούς και άλλες δύο αρχές που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή).. Καμία ομάδα πλέον δεν αντιπροσωπεύει "σχολή" (με εξαίρεση την Ισπανία) γιατί πολύ απλά το ποδόσφαιρο έχει γίνει παιχνίδι δύναμης και αντοχής και όχι στρατηγικής..

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 822
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #334 στις: 12/07/10, 22:03 »
Ο webb έπαιξε με τη λογική του διαιτητή-ισορροπιστή όμως το ξεφτίλισε το πράγμα
άφησε πολλά σκληρά φάουλ και από τις δύο πλευρές και χάρισε και άλλες κίτρινες και κόκκινες κάρτες
[σε πουγιόλ και γιονγκ αυτές που θυμάμαι πρόχειρα]
επίσης, δεν τιμώρησε με κίτρινες παίκτες που του έκαναν υποδείξεις για να δείξει κάρτες
 
Αναφορικά με το παιχνίδι, έγιναν λίγες καθοριστικές φάσεις [από μία εκατέρωθεν οι μεγάλες ευκαιρίες]
 
Οι Ισπανοί το πήραν δίκαια πάντως
 
Οι ομάδες που έπαιξαν την καλύτερη μπάλα σε αυτό το μουντιάλ ήταν η Γερμανία και η Ουρουγουάη
Δεν θυμάμαι άλλη φορά να βγήκε mvp παίκτης ομάδας εκτός τελικού
 
Σίγουρα πάντως ήταν το πιο ξενέρωτο μουντιάλ που έχω δει, μουντιάλ της βουβουζέλας και των losers.
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #335 στις: 13/07/10, 02:37 »
Αν και αντιτίθεται με πολλά που είπα παραπάνω, οφείλω να το ποστάρω:
http://sport24.gr/html/ent/831/ent.374831.asp

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Mundial 2010 (ώρα να δουμε μπάλα...)
« Απάντηση #336 στις: 23/07/10, 17:30 »
Ξαναξεθαβω.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Vamos Espana!!!!!! Αν κ περιμενα πιο πολλα απο αυτον τον τελικο ο ηλιθιος ο μπυροκοιλιας ο Webb το μαμησε το ματσακι δλδ αντι να κανει παρατηρησεις στα πρωτα λεπτα εδινε ολο καρτες κ τελικα το ματς εξελιχθηκε gtp!!!!

Οπως κ να χει ομως ΤΟ ΠΗΡΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5X5 ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΑΛΑ?

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Συναντήσεις

32 Απαντήσεις
11113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/03, 15:49
από dshakes
51 Απαντήσεις
16150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/12, 20:28
από Μητσάκος
19 Απαντήσεις
5784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 20:08
από pimami
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer
15 Απαντήσεις
9270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/10, 22:44
από danai-what
1 Απαντήσεις
2381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 19:20
από dead_men_walking
45 Απαντήσεις
17767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 20:04
από Γιάννης [nOiz]
66 Απαντήσεις
33229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:27
από alek
84 Απαντήσεις
21748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 00:43
από Smokey000
0 Απαντήσεις
387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/23, 07:48
από Ioannis Anastassakis