Αποστολέας Θέμα: Unwanted envelope filter (καλό μεν, αλλά)  (Αναγνώστηκε 3870 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
 Αγαπητοί Συμφορουμίτες αντιμετωπίζω ένα θέμα με ένα μπάσο μου και θα ήθελα την γνώμη σας…

Στις χορδές Λα, Ρε και λίγο λιγότερο στη Σολ, από το 8ο τάστο ως και το 15ο (πάνω κάτω) οι νότες έχουν αποκτήσει ένα (μην μπορώντας να βρω καλύτερη λέξη για την περιγραφή του) auto wah (ή έστω ένα mini envelope filter) ήχο  ;D .  Αρχικά υπέθεσα πως φταίει το μεταλλικό στέλεχος  στο οποίο πατάνε οι χορδές πάνω στη γέφυρα … (το οποίο όντος είχε αποκτήσει μια μικρή κλήση (είχε χαμηλώσει προς την μεριά του strap lock και αντίστοιχα είχε υπερυψωθεί προς την μεριά του μαγνήτη)).  Βγάζοντας τις χορδές και ευθυγραμμίζοντας το συγκεκριμένο κομμάτι το πρόβλημα φάνηκε πως διορθώθηκε... προσωρινά !  Στην τελευταία πρόβα επανήλθε –και ενώ οκ, δίνει μια χροιά double bass  :up ,  πραγματικά θα ήθελα να καταλάβω τί το προκαλεί  :eee !!!

Να τονίσω πως :

α) Το μπράτσο είναι ίσιο…

β) Δεν έχω αλλάξει tension στις χορδές…  δεν έχουν τοποθετηθεί χορδές διαφορετικού gauge (διαμετρήματος ;!;)

γ) Δεν έχω κάνει κάτι άλλο πέρα απ΄ό,τι  συνήθως κάνω μέσα στα πλαίσια του  παιξίματος, φύλαξης, συντήρησης, καθαρισμού και μεταφοράς του οργάνου).

δ) Οι χορδές είναι “σχετικά” καινούργιες (περασμένες το καλοκαίρι)…

So what (or who) seems to be the culprit 'ere...  :eee
 
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/15, 11:42 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Unwanted envelope filter (καλό μεν, αλλά)
« Απάντηση #1 στις: 24/11/15, 13:09 »
οι μαγνητες ειναι πολυ κοντα στις χορδες? καμμια φορα δημιουργει θεματα το μαγνητικο τους πεδιο. Μπορεις να τους χαμηλωσεις και να παρακολουθεις με ενα κουρδιστηρι αν μενει σταθερη η νοτα

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Unwanted envelope filter (καλό μεν, αλλά)
« Απάντηση #2 στις: 24/11/15, 14:53 »
οι μαγνητες ειναι πολυ κοντα στις χορδες? καμμια φορα δημιουργει θεματα το μαγνητικο τους πεδιο. Μπορεις να τους χαμηλωσεις και να παρακολουθεις με ενα κουρδιστηρι αν μενει σταθερη η νοτα


ναι... είναι όσο πιο κοντά μπορώ να τους τοποθετήσω... γεγονός…

ωστόσο δεν είχα κανένα πρόβλημα εδώ και 3 χρόνια…  :-\
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Unwanted envelope filter (καλό μεν, αλλά)
« Απάντηση #3 στις: 24/11/15, 15:00 »
Δεν σημαίνει ότι αυτό βέβαια είναι και το πρόβλημά σου. Απλά δεδομένου ότι οι μαγνήτες (αναλόγως τον καθένα) έχουν ένα πεδίο δράσης μαγνητικό, πολλές φορές δημιουργούν θέματα. Είναι λίγο πιο σύνθετο, έχει να κάνει πως επηρρεάζει ο ένας τον άλλον (αναλόγως τον συνδυασμό ύψους του καθενός) όπως και με τα γύρω τους υλικά. Χορδές απο χορδές έχουν άλλα κράματα, και άλλη επίδραση.

Αυτό σαν θεωρία βέβαια, τσέκαρέ το πάντως.

Εγώ το χρησιμοποιώ ως λογική όταν θέλω να βρω το ανώτατο ύψος που μπορώ να αφήσω έναν μαγνήτη.
Πρώτα τον βάζεις σχεδόν να ακουμπάει στις χορδές και έχεις συνδεμένο ένα κουρδιστήρι, θα δεις ότι αδυνατεί το κουρδιστήρι να κρατήσει σταθερή την νότα και ταλαντεύεται ο δείκτης. Οσο κατεβάζεις τον μαγνήτη διορθώνεται αυτό. Στο σημείο που η βελόνα στο κουρδιστήρι να μένει καρφωμένη στη νότα που κουρδίζεις είναι το σημείο που απο κει και πέρα ο μαγνήτης πλέον δεν επηρρεάζει την χορδή. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Unwanted envelope filter (καλό μεν, αλλά)
« Απάντηση #4 στις: 24/11/15, 15:05 »
Εγώ το χρησιμοποιώ ως λογική όταν θέλω να βρω το ανώτατο ύψος που μπορώ να αφήσω έναν μαγνήτη.   Πρώτα τον βάζεις σχεδόν να ακουμπάει στις χορδές και έχεις συνδεμένο ένα κουρδιστήρι, θα δεις ότι αδυνατεί το κουρδιστήρι να κρατήσει σταθερή την νότα και ταλαντεύεται ο δείκτης. Οσο κατεβάζεις τον μαγνήτη διορθώνεται αυτό. Στο σημείο που η βελόνα στο κουρδιστήρι να μένει καρφωμένη στη νότα που κουρδίζεις είναι το σημείο που απο κει και πέρα ο μαγνήτης πλέον δεν επηρρεάζει την χορδή. Αυτά.

ευχαριστώ αγόρι... ειλικρινά δεν γνωριζα πως ισχυει κάτι τετοιο... θα το τσεκάρω asap !!
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Unwanted envelope filter (καλό μεν, αλλά)
« Απάντηση #5 στις: 24/11/15, 15:14 »
Μακάρι να βοήθησα. Γενικότερα δοκιμασε λίγο και τους μαγνήτες σου χαμηλότερα. Και ας μην σου πάει απο ψυχολογικής πλευράς. Βάλτους πχ τέρμα κάτω. Θα ακούσεις άλλο όργανο εντελώς. Και μπορεί να μην σε τρελλαίνει ο ηχος, αλλά να «ακούνε» αλλιώς τα πετάλια σου πχ μετά. Εχουν και αυτοι (οι μαγνήτες) το sweet spot τους. Ο καθένας το δικό του βέβαια, και πάντα κρίνοντας με το αυτί μας και μόνο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πολύ καλό!!

Ξεκίνησε από Britney Βιβλίο Εντυπώσεων

8 Απαντήσεις
4470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/02, 20:56
από Αδιάκριτος
25 Απαντήσεις
19994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 14:30
από taxfreesax
3 Απαντήσεις
2033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/06, 03:46
από Raphssodos
2 Απαντήσεις
2548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/06, 17:25
από TassosK
2 Απαντήσεις
1825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/07, 09:27
από mantinada
5 Απαντήσεις
2374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/07, 20:06
από founio
8 Απαντήσεις
5671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/07, 15:37
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
1429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/10, 19:52
από quasar
4 Απαντήσεις
4535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/15, 00:11
από saved
3 Απαντήσεις
23597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/15, 20:40
από saved