Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα  (Αναγνώστηκε 6739 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas32

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Γεια σε ολους!
Αποφασισα τελικα να αγορασω μια ηλεκτρικη κιθαρα για να ξεκιησω να μαθαινω και  θα ηθελα την γνωμη σας στο θεμα. Η μυσικη που θελω να παιζω ειναι κυριως rock/metal. Ενας γνωστος μου πουλαει μια yamaha pacifica 012 http://www.ultimate-guitar.com/reviews/electric_guitars/yamaha/pacifica_012/index.html  ( σε πολυ καλη κατασταση) με ενισχυτη 15W και θηκη, γυρω στα 170 ευρω. Ως αρκετα ασχετος στο θεμα, ελπιζω στη βοηθεια σας, γιατι απο μονος μου μεσα απο διαφορα reviews μονο δεν νομιζω να μπορεσω να προσδιορισω καποιο "κελεπουρι".

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 12/10/12, 11:25 »
Πιστευω οτι η κιθαρα αυτη ειναι αρκετα καλη για αρχη. Δεν εχω ακουσει κακα λογια...
Για 170 ευρω, με ενισχυτη και θηκη θα εισαι μια χαρα.

Καλη αρχη!  ;)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: 12/10/12, 12:27 »
H τιμή δεν είναι άσχημη. Πάντως η συγκεκριμένη κιθάρα ίσως να μην είναι ό,τι καλύτερο για τα είδη που σε ενδιαφέρουν. Πέρα από αυτό, τα καίρια ερωτήματα είναι η κατάσταση της κιθάρας (αν χρειαστεί να ξοδέψεις επιπλέον χρήματα για επισκευές ή σετάρισμα ίσως να μη συμφέρει ιδιαίτερα) και το μοντέλο του ενισχυτή, για τον οποίο δεν αναφέρεις τίποτα. Το τελευταίο είναι και το πιο σημαντικό, καθώς ο ενισχυτής είναι αυτός που θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό τον ήχο σου.

Αν μπορείς να διαθέσεις λίγο περισσότερα χρήματα, θα σού πρότεινα να κοιτάξεις για μια διαφορετική κιθάρα, π.χ. Jack & Danny LS100 και έναν ενισχυτή όπως ο Peavey Vypyr 15, ο οποίος θα σού δώσει ένα σωρό ήχους κατάλληλους για rock και metal, καθώς και πολλά εφφέ. Σύνολο των δύο παραπάνω γύρω στα 240 Ευρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: 12/10/12, 13:08 »
το μοντέλο του ενισχυτή, για τον οποίο δεν αναφέρεις τίποτα. Το τελευταίο είναι και το πιο σημαντικό, καθώς ο ενισχυτής είναι αυτός που θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό τον ήχο σου.

Οντως τωρα το παρατηρησα, δεν μας ειπες τον τυπο του ενισχυτη, γιατι ενδεχομενως να μην κανει για μεταλ...
Πες μας το μοντελο του ενισχυτη, και αν δεν κανει, ισως θα πρεπει να κοιταξεις κατι αλλο σε ενισχυτη.
Ο Peavey που σου προτεινει ο Απολλων, ειναι ο'τι πρεπει για το στυλ που παιζεις...

Οσον αφορα για την κιθαρα, επειδη εχει διπλο μαγνητη στη θεση της γεφυρας, πιστευω πως θα σου δινει μια ευελιξια στον ηχο για αρχη (εκτος αν απο metal παιζεις thrash, dark ,death και γενικοτερα "βαρια" κομματια, οποτε εκει μπορει να υπαρχει καποιο θεμα... :-\ )
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/12, 13:14 από Edward The Great »
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος kostas32

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: 12/10/12, 13:39 »
Καταχας να ευχαριστησω για τις απαντησεις! Δευτερον, ο ενισχυτης ειναι αυτος http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://images.canadianlisted.com/nlarge/crate-15-watt-amp-50-o-b-o-make-an-offer_5621903.jpg&imgrefurl=http://wooler.canadianlisted.com/music-instruments/crate-15-watt-amp-50-o-b-o-make-an-offer_944257.html&h=500&w=503&sz=26&tbnid=kVryjw7owzqvBM:&tbnh=90&tbnw=91&zoom=1&usg=__O01AU9lASx7Qakem-YE6Zw2kR8A=&docid=Y_-0abxRVcQ_AM&hl=el&sa=X&ei=XfJ3UOd3sJXRBdv8gJAI&ved=0CCcQ9QEwAQ&dur=2167  (ενας Crate 15W), συγκεκριμμενο ονομα δεν γραφει. Για metal που ανεφερα, δεν εννοουσα thrash+πιο βαρια, αλλα Iron Maiden, Blind Guardian και ετοιου στυλ γενικα τραγουδια. Λεω να παω με ενα φιλο μου που ξερει απο κιθαρες να παμε να την δουμε απο κοντα για να μου πει αν οντως ειναι σε καλη κατασταση. Απλα το θεμα ηταν ο ηχος (που δεν ξερω τι τον επηρεαζει) και το αν η κιθαρα κανει για αρχη.

edit: Ξεχασα επισης να αναφερω οτι μου αρεσουν οι Stratocaster, οποτε αμα εχετε καποια προταση για αλλη κιθαρα θα προτιμουσα μια τετοια :)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/12, 13:41 από kostas32 »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: 12/10/12, 14:00 »
Να σε ρωτήσω, σε τι budget θέλεις να κινηθείς; Γιατί αναφέρεις ένα ποσό αλλά δεν ξεκαθαρίζεις αν θέλεις να μείνεις χαμηλά ή  παραθέτεις απλά σαν ''ευκαιρία'' την πώληση της κιθάρας του φίλου σου.
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος kostas32

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: 12/10/12, 14:09 »
Κοιτα, θελω να μεινω σε αυτο το budget, δηλαδη max 250 ευρω. Αλλα εχεις δικιο, ξεκινησα με την πωληση αυτης της κιθαρας μηπως και αξιζει.

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: 12/10/12, 14:15 »
Έχεις διάφορες επιλογές σ'αυτό το ποσό (καταλαβαίνεις και απο μόνος σου βέβαια ότι δεν θα είναι και τα καλύτερα!). Θα πρότεινα να κοιτάξεις και τις αγγελίες!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος kostas32

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #8 στις: 12/10/12, 14:24 »
Ξερω, αλλα κοιτοντας καμια 10αρια μερες τωρα, δεν εχω βρει καποιον καλυτερο συνδυασμο (τουλαχιστον απο αυτα που βλεπω σε διαφορα reviews :P )

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #9 στις: 12/10/12, 14:41 »
Ξερω, αλλα κοιτοντας καμια 10αρια μερες τωρα, δεν εχω βρει καποιον καλυτερο συνδυασμο (τουλαχιστον απο αυτα που βλεπω σε διαφορα reviews :P )
Ξεχνα τις χαζομαρες που γραφουν καποιοι ξερολες στα reviews,ξεκινα απο τον ενισχυτη οπου καλη επιλογη ειναι ο peavey vypyr 15w και τελος οποια κιθαρα και αν επιλεξεις με τα υπολοιπα χρηματα,να μην εχει ομως τρεμολο,καλη επιλογη θα ειναι!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #10 στις: 12/10/12, 14:59 »
Ξερω, αλλα κοιτοντας καμια 10αρια μερες τωρα, δεν εχω βρει καποιον καλυτερο συνδυασμο (τουλαχιστον απο αυτα που βλεπω σε διαφορα reviews :P )
Καλύτερο συνδυασμό απο ποιόν; Τον crate και την pacifica?
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος kostas32

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #11 στις: 12/10/12, 15:16 »
Ναι. Μιλαμε παντα για αγγελιες που ειδα, και οχι κατι καινουργιο. Αμα εχεις παντως καποια καλυτερη προταση, ειναι ευπροσδεκτη!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #12 στις: 12/10/12, 15:34 »
Θα συμφωνήσω στο ότι πρέπει να δώσεις ένα σημαντικό ποσό στον ενισχυτή. Μπορεί να σε ξενερώνει η ιδέα, αλλά απο εκεί θα ακούς, είναι σημαντικό. Ο vypr είναι μια χαρά και είναι κοντά στο κατοστάρικο. Τώρα για κιθάρα ρίξε μια ματιά εδώ http://forum.kithara.gr/index.php?topic=84647.0 απο τη στιγμή που σε ενδιαφέρουν οι strat (εκτός και αν εννοείς superstrats). Νομίζω ότι με λίγο ψάξιμο θα έχεις καλύτερο συνδυασμό απο αυτόν που μας είπες στην αρχή! 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/12, 15:36 από atav »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #13 στις: 12/10/12, 18:27 »
Μια Pacifica 012 και ένας Crate GT15R δεν θα έλεγα σε καμία περίπτωση ότι είναι ο καλύτερος συνδυασμός για να παίξεις rock και metal. Γρήγορα θα ανακαλύψεις τους περιορισμούς του συγκεκριμένου συνδυασμού, καθώς θα είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις έστω και επιεικώς ικανοποιητικό distortion. Πράγμα που σημαίνει ότι πολύ σύντομα θα ψάχνεις για νέο ενισχυτή, αν όχι και νέα κιθάρα, με τα όποια επιπλέον έξοδα συνεπάγεται κάτι τέτοιο. Η δική μου πρόταση θα ήταν να ανεβάσεις τον προϋπολογισμό σου στα 300 Ευρώ και να δεις αυτά που σού πρότεινα ή κάτι παρόμοιο. Με 300 Ευρώ (όριο για δωρεάν αποστολή) θα μπορέσεις να συμπεριλάβεις στην παραγγελία σου ότι άλλο χρειάζεσαι (ένα καλής ποιότητας καλώδιο, πένες, ζώνη, θήκη, βάση στήριξης κλπ), και θα έχεις ένα πακέτο που θα σε καλύψει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό και για αρκετό χρονικό διάστημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #14 στις: 13/10/12, 00:29 »
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_mn_bk.htm  180euro
+
http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i.htm 130euro


310euro συνολο και εχεις εναν αξιοπρεπεστατο ηχο για starter

Αποσυνδεδεμένος kostas32

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #15 στις: 13/10/12, 03:11 »
@ritchieblackmore: Φιλε μου, σχετικα με τις squier, εχω ακουσει τα χειροτερα. Μονο ενας φιλος μου ειχε καποτε, αλλα δεν θυμαμαι καθολου πως ακουγοταν (εχουν περασει και 7-8 χρονια απο την τελευταια φορα που τον ακουσα να παιζει με αυτην)

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #16 στις: 13/10/12, 11:14 »
Δεν είναι όλες οι squier το ίδιο, υπάρχουν και εξαιρετικές κιθάρες που φέρουν το logo τους στο headstock, για να μην πώ ότι είναι πιο fender απο κάποιες "original"... ;)
Βγές και δοκίμασε, μην ακούς μόνο τις γνώμες των άλλων!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #17 στις: 13/10/12, 11:26 »
υπάρχουν και εξαιρετικές κιθάρες που φέρουν το logo τους στο headstock, για να μην πώ ότι είναι πιο fender απο κάποιες "original"... ;)
Βγές και δοκίμασε, μην ακούς μόνο τις γνώμες των άλλων!



Μην κολλάς γιατι λεει squier
ΜΑ ΕΧΕΙ ΑΘΗΝΑΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ! ! !




Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #18 στις: 13/10/12, 11:52 »
Κάποιες Squier είναι πολύ καλά όργανα (π.χ. Classic Vibe), όχι μόνο για τα λεφτά τους αλλά γενικά. Και οι Affinity δεν είναι άσχημες, απλά υπάρχουν πλέον καλύτερες προτάσεις σε αυτά τα λεφτά. Το ζήτημα εδώ είναι ότι ο Kώστας θέλει μια κιθάρα για rock και metal. Κατά τη γνώμη μου μια κιθάρα τύπου stratocaster με τρεις μονούς μαγνήτες δεν είναι η πιο κατάλληλη επιλογή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostas32

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #19 στις: 13/10/12, 12:06 »
@((Korgy)): Μετρησε πολυ αυτο που εβαλες! :P
@atav: Αμα ειναι ετσι, θα παω σε κανενα μαγαζι να δοκιμασω καμια και να δω και γενικα τιποτα αλλο.
@Απόλλων: Μιας και δεν γνωριζω και πολλα απο μαγνητες και γενικα για τις κιθαες, τι θα πρεπει να ψαχνω για μια κιθαρα για rock+metal?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #20 στις: 13/10/12, 12:26 »
@Απόλλων: Μιας και δεν γνωριζω και πολλα απο μαγνητες και γενικα για τις κιθαες, τι θα πρεπει να ψαχνω για μια κιθαρα για rock+metal?

Θέλεις μια κιθάρα με τουλάχιστον ένα διπλό μαγνήτη (humbucker) όπως αυτοί:



Eγώ τουλάχιστον θα προτιμούσα μια κιθάρα σε στυλ Les Paul όπως η Jack & Danny που σού πρότεινα σε προηγούμενο μήνυμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostas32

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #21 στις: 13/10/12, 12:51 »
Οκ, θα ψαξω κατι που να εχει τουλαχιστον ενα humbucker. Θελω παντως να σας ευχαριστησω ξανα ολους για την βοηθεια σας!

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για πρωτη ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #22 στις: 13/10/12, 14:22 »
Κοιταξε και αυτες παντως αν σε ενδιαφερουν

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl_450_plus_vb.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl500bk_egitarre.htm

Γενικα εχουν ακουστει καλα λογια για αυτες (ειδικα για την HBL500), καθως και η hbl450 plus εχει και επωνυμους μαγνητες και πανεμορφο flame maple top...
Απο ενισχυτη, ο Peavey Vypyr ειναι ο'τι πρεπει...

Παντως ο'τι και να αποφασισεις να παρεις, να το αξιοποιησεις οσο περισσοτερο γινεται

Καλες αγορες... ;)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/05, 01:05
από Γιάννης [nOiz]
2 Απαντήσεις
6054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/08, 20:56
από giannis70
43 Απαντήσεις
12156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 17:43
από Wise_One
9 Απαντήσεις
4897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
9 Απαντήσεις
3575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 02:05
από kostasmel
3 Απαντήσεις
2457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/10, 00:17
από Rosstrobon
3 Απαντήσεις
2913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 01:16
από Dxs
10 Απαντήσεις
4968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/11, 20:36
από ScorpionsManiac
27 Απαντήσεις
10931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/13, 23:45
από Nearxos
9 Απαντήσεις
4815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/13, 22:57
από klaus77