Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για αρχάριο ?  (Αναγνώστηκε 5504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dany17

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Βοήθεια για αρχάριο ?
« στις: 04/12/08, 22:57 »
Για να ξεκαθαρίσω πρώτα οτι δεν ξέρω καλά κιθάρα, παίζω σπάνια που και που λίγο σε φιλαράκια, άλλα τώρα αποφάσισα να αγοράσω επιτελους μια κιθάρα.

κατά πάσα πιθανότητα να αγοράσω την Ιβανεζ grg170dx, ( πια η γνώμη σας ? )

Όμως δεν εχω καταλήξει σε ενισχυτή, το θέλω κύριός για να παίζω σπίτι μου, όποτε μάλλον δεν θα χρειαστώ κάτι παραπάνω απο 15-20w έτσι ?
Σκεφτόμουν τον Line 6 spider III 15, ή τον Marshall MG15cd, ποιος από αυτούς τους 2 είναι ο καλύτερος ? αν μπορείτε να μου συστήσετε και κανένα άλλο ?

Και κάτι τελευταίο, τον ενισχυτή θα τον αγοράσω απο το Thomann ( δεν ξέρω και κανένα άλλο σαιτ που να στέλνει στην Κυπρο ) οπότε οι επιλογές μου είναι μόνο ότι προσφέρει το συγκεκριμένο κατάστημα.

Ευχαριστώ και sry αν ρώτησα πολλά :)

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #1 στις: 05/12/08, 13:48 »
φιλε αν θες ψαξε για παλια θεματα που αφορουν την κιθαρα και τους ενισχυτες που αναφερεις θα βρεις πολλες αποψεις,any way η κιθαρα ειναι μια χαρα για τα λ7 της εχω 2 ibanez και ειναι μια χαρα,απ' οτι καταλαβαινω θελεις να παιξεις metal ετσι?οι ενισχυτες που ανφερεις δεν ειναι και τοσο καλοι,κοιτα τους roland cube 15x,peavey vypyr 15,vox vt15
ειναι modelling ενισχυτες που σημαινει πως εχουν προσομειωσεις γνωστων ενισχυτων και μερικα εφφε,ειναι καλυτερα να αγορασεις εναν modelling για αρχη.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/08, 15:12 από hammer »
immortal

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #2 στις: 05/12/08, 13:56 »
Στα λιγα λεφτα, ολες λιγο-πολυ ιδιες ειναι οι κιθαρες οποτε μην σε νοιαζει και πολυ. Κοιτα μονο να σε βολευει στο χερι.
Απο ενισχυτη αναμεσα σε αυτους τους 2, κατευεθειαν για τον line 6. Πολλες περισσοτερες δυνατοτητες... Διαφορετικα μπορεις να πας σε καποιον vox ad30-15. Δεν μας ειπες τι ακριβως θες να παιξεις.

Αποσυνδεδεμένος dany17

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #3 στις: 05/12/08, 14:13 »
Βασικά ενδιαφέρομαι περισσότερο για κλασικό ροκ και μεταλ ροκ,
όμως κάποτε μια στα τόσα μπορεί και καμια μπαλανδα.

Δεν ξέρω όμως μου χρειάζεται 30αρις... ή 15 είναι υπεραρκετά ? Γιατί δεν σκοπεύω κάτι παραπάνω από το να παίζω στο σπίτι, σαν χόμπι.
Κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι μπορώ να διαθέσω πάνω κάτω 150 ευρώ για τον ενισχυτή.

χμμμ, κοίταξα και τους Roland Cube 20X - 15Χ, και φαίνονται αρκετά ενδιαφέρων, όμως πως τα πάνε σε σύγκριση με τα line6 Spider III 15 ?
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/08, 15:23 από dany17 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #4 στις: 05/12/08, 17:14 »
Γιατί δεν σκοπεύω κάτι παραπάνω από το να παίζω στο σπίτι, σαν χόμπι.

Με κάθε σεβασμό, αυτό μου ακούγεται σαν γενίκευση, που αναιρείται μετά από λίγο.
Κοίτα λίγο πιο μπροστά, η μουσική όταν είναι ομαδική ενασχόληση γίνεται απείρως πιο απολαυστική.
Μόλις μάθουμε λίγα πράγματα η φυσική ροή των γεγονότων μας σπρώχνει στην δημιουργία γκρουπ για να μοιραζόμαστε και να δημιουργούμε.
Διάλεξε τον εξοπλισμό σου με αυτό σαν βάση, ιδιαίτερα εάν έχεις περιορισμένο κεφάλαιο που συγκέντρωσες με κόπο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #5 στις: 05/12/08, 23:52 »
Τα 15, και τα 10 μην σου πω ειναι υπεραρκετα. Οποτε μην σε νοιαζει και πολυ το ποσα βατ ειναι.

Θα σου προτεινα να βρεις καποιον μεταχειρισμενο line6 spider III 30, γιατι εχει 12αρι ηχειο, σε αντιθεση με το 8αρι του 15αρη και του roland. Για ροκ, και μεταλ σιγουρα θα σε καλυψει.

Αποσυνδεδεμένος dany17

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #6 στις: 06/12/08, 20:16 »
Ναι, δυστυχώς όμως όπως προανέφερα και στο πρώτο ποστ μένω στην Κύπρο, και εδώ είναι πολύ δύσκολο μέχρι και σχεδόν αδύνατο να βρεις ενισχυτή μεταχειρισμένο.
Οπότε πάω αναγκαστικά σε καινούργιο.

Προς το παρόν με βάση κάποια παλαιότερα ποστ που κοίταξα αποκλισα τον Marshall MG15cd.

Τώρα σκέφτομαι σχετικά για τον Σπιδερ, απο οσο βλέπω δεν μπορεί να μπει Footswitch πάνω, προς το παρόν δεν το χρειάζομαι καν, μίας και είμαι εντελώς αρχάριος, άλλα αν χρειαστεί στο μέλλον θα είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα. ?


Αποσυνδεδεμένος Disfunctional

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #7 στις: 07/12/08, 01:23 »
κοίτα να δοκιμασεις κ τους peavey rage k blaze (νομίζω) στα 15w έχουν σχετικά καλή τιμη?απόδοση Τωρα αναφορά για κιθάρα κοιτα να σου "πηγαίνει" καλά στο χέρι(το βασικότερο πιστεύω)ετσι κ αλλιώς απο ηλεκτρικά ολες τα ιδια χάλια έχουν.αν βρεις καμια που να είναι made in japan(αλλα να είναι σίγουρα made in japan να μην την βαφτίζει έτσι ο μαγαζάτορας επειδη απλως θέλει να σου την πουλησει ) και σε βολεύει τσιμπισε την!
προσπάθησε να βρείς τις παρακάτω μαρκες(οσο περισσότερες δοκιμάσεις τοσο το καλύτερο)
fernandes schecter jackson epiphone(υπάρχουν κανα-δυο της προκοπής) squire (νομιζω ltd πως λέγονται by esp)..................ibanez k b.c.rich απεφυγέτες αν μπορείς(υπάρχουν κ καλύτερες κατα την γνωμη μου).

Αποσυνδεδεμένος dany17

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #8 στις: 07/12/08, 09:27 »
Απο δευτέρας θα πάω να ακούσω σε κατάστημα τον Spider και τον cube 15, για να δω ποιος θα μου αρέσει περισσότερο,
όμως δεν βρήκα κανένα κατάστημα που να έχει peavey vypyr δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος Disfunctional

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #9 στις: 08/12/08, 00:47 »
οι line 6 ειναι αρκετα ψηφιακοί (ειδικά αν ανοίξεις το volume) δες τους vox ειδα έναν 30w (δες κατι μικροτερο σε watt εσύ) κ μου άρεσε!τον cube δεν τον γνωρίζω να σου πω γνωμη.γενικά μην δωσεις πολλά λεφτά για ενισχυτή δώσε καλύτερα περισσότερα για κιθάρα.οσο για τα watts ενας 15w είναι υπέραρκετός εγώ έχω 1 peavey 15w κ δεν ανοίγω το volume πάνω απο το 2 .Άρα μην σε παραμυθιάσουν με τα πολλά watts.επίσης για κιθάρα κοίτα να αποφύγεις το όσες έχουν ξύλο agathis(είναι επιεικώς απαράδεκτες συνήθως είναι οι κιθάρες ibanez & b.c.rich). Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #10 στις: 08/12/08, 10:41 »
Θα σε συμβούλευα:
1ον,να μην αγοράσεις την πιο φτηνή κιθάρα  που υπάρχει.Αν μπορείς,κάνε λίγη υπομονή και μάζεψε λίγα χρήματα παραπάνω.Ακόμα κι αν είναι τα πρώτα σου βήματα στην κιθάρα,ένα όργανο "της προκοπής" (= που όχι μόνο παίζει,αλλά δεν ξεκουρδίζεται με το παραμικρό) θα σε βοηθήσει να παίξεις πιο εύκολα και θα σε γλιτώσει από "μικρές απογοητεύσεις" που θα σε αποθαρρύνουν από το να ασχοληθείς.Σε αυτό συνάγει και το παρακάτω.
2ον,προτιμότερο είναι να αγοράσεις μια κιθάρα με σταθερή γέφυρα (fixed bridge).Καλό το tremolo,αλλά σε κιθάρες αυτής της κατηγορίας μετατρέπεται σε....πονοκέφαλο.Αν ψάξεις το forum θα ανακαλύψεις πως έχουν γραφτεί αρκετά thread της μορφής "γιατί ξεκουρδίζεται η κιθάρα μου;" που το αποδεικνύουν αυτό.Και μιας και κλίνεις προς Ibanez,θα σου έλεγα να κοιτάξεις προς τα εδώ:
http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg321mhww.htm
http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg321mhwk.htm
Η διαφορά είναι 60 με 80 ευρώ,αλλά όσον αφορά υλικά και κατασκευή είναι καλύτερη από αυτήν που κοιτάς.

Για ενισχυτή δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο,αν και ένας ενισχυτής modelling έχει περισσότερα πλεονεκτήματα από έναν transistor.Διάλεξε ότι ταιριάζει στο αυτί σου.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος dany17

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #11 στις: 10/12/08, 00:05 »
Θα σε συμβούλευα:
1ον,να μην αγοράσεις την πιο φτηνή κιθάρα  που υπάρχει.Αν μπορείς,κάνε λίγη υπομονή και μάζεψε λίγα χρήματα παραπάνω.Ακόμα κι αν είναι τα πρώτα σου βήματα στην κιθάρα,ένα όργανο "της προκοπής" (= που όχι μόνο παίζει,αλλά δεν ξεκουρδίζεται με το παραμικρό) θα σε βοηθήσει να παίξεις πιο εύκολα και θα σε γλιτώσει από "μικρές απογοητεύσεις" που θα σε αποθαρρύνουν από το να ασχοληθείς.Σε αυτό συνάγει και το παρακάτω.
2ον,προτιμότερο είναι να αγοράσεις μια κιθάρα με σταθερή γέφυρα (fixed bridge).Καλό το tremolo,αλλά σε κιθάρες αυτής της κατηγορίας μετατρέπεται σε....πονοκέφαλο.Αν ψάξεις το forum θα ανακαλύψεις πως έχουν γραφτεί αρκετά thread της μορφής "γιατί ξεκουρδίζεται η κιθάρα μου;" που το αποδεικνύουν αυτό.Και μιας και κλίνεις προς Ibanez,θα σου έλεγα να κοιτάξεις προς τα εδώ:
http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg321mhww.htm
http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg321mhwk.htm
Η διαφορά είναι 60 με 80 ευρώ,αλλά όσον αφορά υλικά και κατασκευή είναι καλύτερη από αυτήν που κοιτάς.

Για ενισχυτή δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο,αν και ένας ενισχυτής modelling έχει περισσότερα πλεονεκτήματα από έναν transistor.Διάλεξε ότι ταιριάζει στο αυτί σου.


Ευχαριστώ για την συμβουλή σου, πιστεύω πως μπορώ να διαθέσω 80 ευρό παραπάνω αν πράγματι το αξίζει και είναι πολύ καλύτερη.

btw, η διάφορα στα 20 ευρό είναι το χρώμα :S ???

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #12 στις: 10/12/08, 09:40 »
Κοίταξε και τους ibanez tbx οπωσδηποτε.Για τα λεφτά τους είναι υπερβολικά υπερβολικά καλοί.
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #13 στις: 10/12/08, 20:11 »
Αν δεν πήρες ακόμα... Στα λίγα $$$ οι καλύτερη επιλογή για ενισχυτή είναι ο Vox Valvetronix και αμέσως μετά o Marshall MG15DFX... Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια για Roland Cube...

Τους line6 spider τους βρήκα απογοήτευση (έχει και ένας φίλος μου με τον οποίο παίζουμε αρκετά συχνά και ο ενισχυτής είναι σκέτη ψηφιακίλα)...
Οι τρανζιστοράτοι orange δε μου άρεσαν...
Επίσης μακριά από λύσεις τύπου stagg...

Αποσυνδεδεμένος dany17

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αρχάριο ?
« Απάντηση #14 στις: 12/12/08, 00:29 »
Τελικά μάλλον για RG321MH και cube x20  πάω,

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά !

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
7335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/08, 01:01
από korax_ole
23 Απαντήσεις
9347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 01:08
από Aenima
10 Απαντήσεις
5646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
0 Απαντήσεις
1594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/09, 12:58
από schizm
4 Απαντήσεις
2321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 19:58
από ynot13
15 Απαντήσεις
6141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
33 Απαντήσεις
9368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/11, 17:08
από hot_sauce (φλουτσ)
19 Απαντήσεις
27201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/12, 20:38
από takikaratzas
2 Απαντήσεις
2874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 18:29
από sm007
14 Απαντήσεις
15386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/21, 21:05
από GVen