Αποστολέας Θέμα: kapoia stigmi thes na solareis...MONOS SOU  (Αναγνώστηκε 3000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannis_maios84

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
kapoia stigmi thes na solareis...MONOS SOU
« στις: 06/12/08, 04:16 »
Καλησπερα...παιζω ηλεκτρικη κιθαρα μερικα χρονια,ασχολουμαι αρκετα στο να μελεταω...εχω μαθει καποια σολο κλασσικου ροκ λιγα μπλουζ και κατι ακυρα θεματακια..εχω μαθει τις μινορε,ματζορε κλιμακες και τις πεντατονικες...αυτο που με προβληματιζει ειναι πως θα αρχισω να σολαρο και μονος μου...οχι να κανω τρελα πραγματα...αλλα το πως να σκεφτομαι για ενα κομματι και πως να κινουμαι πανω σε ολοκληρη την κιθαρα μου εστω και για μια απλη μελωδια που απλα θα δενει με τα ακκορντα...ξερω πως ειναι λιγο αχανης ερωτηση...να επισημανω πως αναλογα με τον τονο του κομματιου ξερω περιπου πανω σε τι κλιμακες να κινιθω αναλογα το υφος που θελω να περασω στην μελωδια...εχετε να μου πρωτεινετε κατι?τι να κανω να εξελιχτω?πως να συνδεω ακκορντα με τις κλιμακες...τι να τονιζω...εχο χαθει !!!

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: kapoia stigmi thes na solareis...MONOS SOU
« Απάντηση #1 στις: 06/12/08, 11:48 »
για δοκιμασε να παιξεις 3 ακορντα   Αm  G  F κανοντας αρπεζ και κοιτα τις νοτες που περιεχουν............αν το τραγουδι εχει τονική Am χρησιμοποιησε μερικες απο αυτες τις νοτες βαζοντας τη φαντασια σου να δουλεψει και τα ξαναλεμε

Αποσυνδεδεμένος giannis_maios84

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: kapoia stigmi thes na solareis...MONOS SOU
« Απάντηση #2 στις: 06/12/08, 12:37 »
σευχαρηστω,θα το κανω αρκετες φορες βασικα να δω πως θα εξελιχθει...απλα καμια φορα που εχω ηχογραφισει και παιζω πανω σε ακκορντα δεν ξερω οταν αλλαζει ακκορντο που να καταληγω η τι να τονιζω...ειναι ακυρη παρατηρηση ?

Αποσυνδεδεμένος zaeko

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • When the going gets tough, the tough gets going
    • Προφίλ
    • Riverbed
Απ: kapoia stigmi thes na solareis...MONOS SOU
« Απάντηση #3 στις: 06/12/08, 12:42 »
Χμ διάβασε /μελέτησε το Rock Guitar Secrets του Peter Fischer θα σου λύσει πολλές απορίες περί αυτοσχεδιασμού - solo, απλά πήγαινε το σιγά - σιγά και επέκτεινε τα παραδείγματα σε όλες τις κλίμακες [όχι απλά θέσεις, αλλά και στην διαδοχή των νοτών].

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: kapoia stigmi thes na solareis...MONOS SOU
« Απάντηση #4 στις: 16/12/08, 03:37 »
Γεια σου, συνονοματε!  :)

Λοιπον, η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι αρκετα απλη:

Οταν αυτοσχεδιαζεις και αλλαζεις συγχορδια, οι πρωτες επιλογες σου για νοτες στις οποιες να δωσεις εμφαση και να καταληξεις ειναι η 1η, 3η και 5η βαθμιδα της συγχορδιας αυτης.
Αν δηλαδη η συγχορδια ειναι η Φα ματζορε (F major) , οι πιο συνηθισμενες επιλογες σου θα ειναι οι νοτες Φα, Λα και Ντο.

Για ενα πιο εξελιγμενο, μοντερνο  ήχο, δωσε εμφαση στην 7η, 9η, 11η και 13η της συγχορδιας.

Οποτε τωρα τιθεται ενα αλλο θεμα...ΠΩ΅θα ξερεις τις ακριβεις νοτες της συγχορδιας ΑΠ'ΕΞΩ??  ;)


                       Φιλικά,
                                  Γιάννης


Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor               - Musicians Institute (Hollywood, CA)
RGT Tutor                 - London College of Music
Professor of Music   - American College of Greece (Deree College)
MYSPACE Profile         - http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
Youtube Channel         - http://www.youtube.com/user/IoannisAnastassakis
Official WWW Site      - http://www.ioannis.org