Αποστολέας Θέμα: σύγκριση τιμών καταστήματος ελληνικού με net stores  (Αναγνώστηκε 6060 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
το θέμα αυτό το έγινε με αφορμή το παρακάτω γεγονός....

ξέρω ότι όλοι θα πείτε οτι συμφαίρει απο εσωτερικό και ιντερνετ,και εγώ το ίδιο πίστευα αλλά....
εκεί που βόλταρα στήν αθηνα σε ψάξιμο για κιθάρα ανακάληψα
1)οτι τα ακριβά μοντέλα της dean τα πούλαγαν με 30 euro διαφορα με thomann σε νακκα guitar shop
συγκεκριμένα μια dean vendetta 4f ( http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_vendetta_4floyd_rose.htm )
την είχαν 580 ευρώ και τον έψησα ελάχιστα και μου την άφησε 530  :o ;D
δεν το πίστευα :D
2)ακόμα μετά απο μία επίσκεψη σε καγμάκη είδα ότι πούλαγε τους 81 και 85 μονο 88 ευρώ τον ένα
σηλαδή ίδια τιμη με thomann (+35 ευρω σετάρισμα)
 8)
κάτσε ρε φίλε τι παίζει εδώ....?
όσο αφορά αφτές τις αγορές συμφέρει αθηνα χ10 γιατί δεν θα περιμένω με αγώνια να μου στείλουν τα πραγματα
όσο για την dean...90 ευρο φθηνότερα?????
βέβαια δεν είχα τις επιλογές που θα είχα σε thomann,αλλά αφού είχαν τα πράγματα ακριβώς που ήθελα....

γιωργάρας ο κωλοφαρδάρας που ηρέμησε με το ψάξιμο 8)
τις γνώμες σας...πιστεύω πως άν το ψάξημο είναι μόνο μπροστά απο τον υπολογιστή δεν θα είναι τόσο καρποφόρο με το δοκίμασμα σε διάφορα μαγαζιά...έιμαι ένα ζωντανό παράδειγμα του παραπάνω
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/08, 23:07 από giorgos90 »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Και εγω εκει που βολταρα στην Αθηνα θελοντας να αγορασω μια Jackson JS30 για ενα μαθητη μου,την βρηκα με 360 ευρω στον Καγμακη ενω η ιδια ακριβως κανει 266 ευρω στον τομαν.
Να υποστηριξω τον Ελληνα εμπορα η την τσεπη του πιτσιρικα που πανω στην τρελλα του για κιθαρα θα εσκαγε 100 ευρω παραπανω;

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Συμφωνω giorgos90 υπαρχουν και τετοιες ευκαιριες αλλα ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας δυστυχως  :-\
ΥΓ Ωραια η dean στο λινκ και αν δεν ηταν σκετη μαυρη θα ηταν καλυτερη, πολυ μαυριλα ρε παιδι μου
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/08, 23:36 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε κάθε περίπτωση απο τη στιγμή που αυτό που θέλουμε είναι διαθέσιμο και στην αγορά μας,μια βόλτα στα μαγαζιά και συζήτηση πάνω στην τιμή (μιας και αυτό σχολιάζουμε) μετρητοίς με τον υπεύθυνο,είναι μια σωστή κίνηση πριν πάρουμε την τελική μας απόφαση,τέτοιου τύπου "εξαιρέσεις" όπως αυτές που ανέφερε ο φίλος giorgos90 ίσως είναι πιο πιθανές πλέον.

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Το πρόβλημα είναι ότι τους περισσότερους πρέπει να τους "ψήσουμε" για να μας δώσουν μια τιμή αντίστοιχη του net... (αν και τώρα τελευταία έχουν βελτιωθεί αρκετά τα πράματα)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Αν είναι να κάνω παζάρια με τον κάθε έμπορα για να μου δώσει μια τιμή που πάλι θα'ναι μεγαλύτερη από αρκετά e-stores, να έχω μια εντελώς ότι να'ναι συμπεριφορά, αυτομάτως να θεωρείται ο πωλητής αυθεντία κι εγώ άχρηστος, και όλα αυτά τα ωραία, ε τότε καλύτερα να το πάρω κατευθείαν απ'έξω, που θα'χω και την επιλογή άμα δεν το γουστάρω να στείλω πίσω χωρίς πολλά μα μου και παζάρια. Χώρια το θέμα της εγγύησης κλπ.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Εγώ πάλι έχω κάνει αρκετές αγορές απο τον Καγμάκη συγκεκριμένα που αναφέρθηκε και απο άποψη τιμής έχω μείνει πάντα πολύ ευχαριστημένος...
Πάντως για την ιστορία και μόνο, και για το κράξιμο της υπόθεσης, για να μην νομίζουν ορισμένοι πως μασάμε κουτόχορτο ...
Οταν έψαχνα για ένα Engl 530 κοιτάω απο το net πως έφερνε ο Διαμαντόπουλος και στον δρόμο προς τον Λογοθέτη λεω "δε μπαίνεις να ρωτήσεις? πιο κοντα είναι". Μπαίνω να ρωτήσω και η συζήτηση μας ήταν η εξής...
-Καλημέρα ενδιαφέρομαι για το Enlg 530....
-Μαλιστα..κάτσε να σου πω μια τιμή...
-Πριν μου πεις την τιμή να σε ρωτήσω το έχεις ετοιμοπαράδοτο?
-Ναι αμε.....
-Α ωραία....ετοιμοπαράδοτο έτσι?
-Ναι...αυριο..
-??
-Κάτσε να σου πω και την τιμή.....550....
-550? νομίζα πως συνεργάζεστε με τον αντιπροσωπο και το έχει 520.......τέλος πάντων..μετρητοις θα σε πληρώσω...παιζει να μου κάνεις καμια καλύτερη τιμή??
-550 φίλε μου...οι τιμές είναι thoman και είναι fix...
-??

Αφου επανέλαβε 3-4 φορές τη φράση "είναι fix", την οποία δε καταλαβαίνω καθόλου....τι εννοείς fix? fix στο τι δηλαδή? στο πόσα θέλει να βάλει το μαγαζί στην τσέπη του? δε ζητάω να τα κλέψουμε απο κάποιον περαστικό...όποιος κάνει καλύτερη τιμή απο το μαγαζί θα τα πάρει...τέλος πάντων...

Τελικά πήγα στον Λογοθέτη που το παιδί εκεί είναι πολύ εξυπηρετικός ανθρωπος και πανω απο όλα δε σε παιρνει για κοροιδιο...

περιττο να πω επίσης πως η τιμή του thomann ήταν 498...

Αρκετοί πάντως συμμορφώνονται...Ανάλογη καλή εμπειρία είχα και με την Eurosound όταν είχα πάρει ένα μικτη Tapco...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΥΓ Ωραια η dean στο λινκ και αν δεν ηταν σκετη μαυρη θα ηταν καλυτερη, πολυ μαυριλα ρε παιδι μου

Στην πραγματικότητα δεν είναι τόση η "μαυρίλα" αν δεις τις κοντινές φωτογραφίες,
γιατί είναι flamed maple top. Φοβερό κομμάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/08, 08:45 από Nikos Les Paul »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
ΥΓ Ωραια η dean στο λινκ και αν δεν ηταν σκετη μαυρη θα ηταν καλυτερη, πολυ μαυριλα ρε παιδι μου


Στην πραγματικότητα δεν είναι τόση η "μαυρίλα" αν δεις τις κοντινές φωτογραφίες,
γιατί είναι flamed maple top. Φοβερό κομάτι.


πραγματικά!τους dimarzio θα τους βγάλω(καφρίλα για τέτοια κιθάρα ε? ::))και θα βάλω εμγ,και τους στοκ διμαρζιο θα τους βάλω στην παλιά μου
η φάση είναι ότι την πήρα καινούργια 530!
η φαση 2 ειναι οτι έχω ήδη μία http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_vendetta_10_natural.htm
και ότι αυτή είχε παίξει μία μαφακία στη μεταφορά και είχε ένα χτηπηματάκι ελάχιστο και απο 300 που την είχε μου την άφησε 170!!μιλάμε για μεγάλο κωλόφαρδο
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Εγώ πάλι έχω κάνει αρκετές αγορές απο τον Καγμάκη συγκεκριμένα που αναφέρθηκε και απο άποψη τιμής έχω μείνει πάντα πολύ ευχαριστημένος...

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να μειωσω τον Καγμακη το οποιο και εγω θεωρω ως ενα απο τα πιο σωστα μαγαζια.Απλα εγραψα αυτο που εζησα πριν μια εβδομαδα και τιποτα παραπανω,με συγκεκριμενο μοντελο κιθαρας(Jackson JS-30 dark metallic red),την οποια ο Thomann εχει στα 266 ευρω και ο Καγμακης στα 360.
Τιποτα περισσοτερο-τιποτα λιγοτερο.
Δε νομιζω πως οσα παζαρια και να εκανα,οτι θα μου κατεβαζε την τιμη κοντα στα 100 ευρω κατω και φυσικα δεν ειναι ευθυνη του Καγμακη αυτο,μιας και εχω την εντυπωση οτι τις παιρνει απ'τον Στολλα και στο κατω της γραφης για πιο λογο να καθομαι να καθομαι να κανω παζαρια;Στο Μαροκο ειμαι και αγοραζω μπαχαρικα;Ελεος δηλαδη!

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Αν είναι να κάνω παζάρια με τον κάθε έμπορα για να μου δώσει μια τιμή που πάλι θα'ναι μεγαλύτερη από αρκετά e-stores, να έχω μια εντελώς ότι να'ναι συμπεριφορά, αυτομάτως να θεωρείται ο πωλητής αυθεντία κι εγώ άχρηστος, και όλα αυτά τα ωραία, ε τότε καλύτερα να το πάρω κατευθείαν απ'έξω, που θα'χω και την επιλογή άμα δεν το γουστάρω να στείλω πίσω χωρίς πολλά μα μου και παζάρια. Χώρια το θέμα της εγγύησης κλπ.
Ετσι οπως τα λες.Σε κανουν και αισθανεσαι σαν επαιτης,ενω στην πραγματικοτητα ακομα και να σου ριξουν την τιμη σε ενα ικανοποιητικο για εσενα επιπεδο,παλι κερδισμενοι ειναι και πολυ μαλιστα.Μετα τους φταιει που τους εχουμε για δοκιμαστηρια μονο και ψωνιζουμε απο το musicstore και τον thomann.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
παρόλα αυτά ακύρωσα την vendetta και έκλισα την dime from hell--> http://www.deanguitars.com/bnds_v1/dean_from_hell_cfh.htm
καιγόμουν πολύ για αυτή την κιθάρα δεν γινόταν να την αφήσω... :-X
ελπίζω να πάρω κλτερη τιμή και εκεί ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/08, 14:40 από giorgos90 »
Υπογραφή

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
12180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 16:54
από Con Sugar
26 Απαντήσεις
12616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/06, 16:19
από TASOSGR
29 Απαντήσεις
11842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/05, 21:53
από grhgorhs
4 Απαντήσεις
8460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/07, 13:14
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
4121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/09, 14:20
από P@n0$
53 Απαντήσεις
14231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 15:57
από PossessedB.E.
4 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 15:19
από Holyshock
5 Απαντήσεις
2712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/11, 12:51
από Edward The Great
9 Απαντήσεις
5255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/15, 10:13
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
5296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/15, 15:30
από modfori