Ψηφοφορία

συγκριση

bc rich stealth tribute
bc rich NT Jr. V
dean vmnt
imbanez xiphos
esp ltd V-401
jackson KV5FR
Jackson WRMG

Αποστολέας Θέμα: συγκριση  (Αναγνώστηκε 14230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
συγκριση
« στις: 16/12/09, 11:38 »
τις εχω δοκιμασει μου κανουν στο χερι,στο αυτι  κ στο ματι,το ξερω δεν εχουν ολες το ιδιο σχημα αλλα δεν με νιαζει αυτο ειναι και τα δυο απο τα πιο αγαπημενα μου.ελπιζω να εγινα πιο συγκεκριμενος τωρα,μετα απο τη σωστη παρεμβαση του φιλου απολλων και ζητω συγνωμη για την προηγουμενη αοριστολογια.ψηφιστε την πιο ποιοτικη κατασκευαστικα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #1 στις: 16/12/09, 15:45 »
Πιστευω πως για metal πρεπει να βαλεις και την ESP Horizon (εχει πεσει η τιμη της στο dv μην τρομαζεις) η οποια ειναι ΜΑΚΡΑΝ πιο εργονομικη και ανωτερη κατασκευαστικα απο ολες που παρεθεσες...


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #2 στις: 16/12/09, 15:58 »
Και την ESP Eclipse II καλό θα ήταν να δείς, άμα σου αρέσει το Les Paul καλούπι. Την έχει ένα παληκάρι εδώ πάνω και έχει θεϊκό λαιμό. Ακόμη κι εγώ που είμαι νεόπας, την πάλευα στο Enter Sandman πολύ καλά...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #3 στις: 16/12/09, 16:01 »
δεν την εχω δοκιμασει αλλα στο ματι δεν μου κανει με τιποτα ποτε δεν μου αρεσε αυτο το σχεδιο,τη θεωρω πολυ συμβατικη.βεβαια μπορει κ να ειναι κλασεις ανωτερη απο τις αλλες αλλα εμφανισιακα οχι.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #4 στις: 16/12/09, 16:37 »
H Vintage είναι από τις πιο heavy κιθάρες ever  >:D ...

Αν προτιμάς το σχήμα της Xiphos τώρα, δεν μπορώ να πω και πολλά...  ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #5 στις: 16/12/09, 16:45 »
τη θεωρω πολυ συμβατικη.

Ωπα ρε..

Απο αυτο που γραφεις, εγω καταλαβαινω οτι ψαχνεις μια κιθαρα με μονο κριτηριο να εχει περιεργο σχημα, να κανει εντυπωση και να τραβαει τα βλεματα. "Πολυ συμβατικη".. Ωραιο κριτηριο να απορριπτουμε πραματα...

edit: Οπως και να χει, εγω ψηφιζω την ltd. Και παρεπιπτόντως, η jackson kv5fr κανει τα διπλάσια απο την δεύτερη bc rich. Μου φαινεται καπως περιεργο να μπαινουν στο ιδιο δημοψιφισμα..
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/09, 16:53 από hoba »

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #6 στις: 16/12/09, 17:09 »
τη θεωρω πολυ συμβατικη.

Ωπα ρε..

Απο αυτο που γραφεις, εγω καταλαβαινω οτι ψαχνεις μια κιθαρα με μονο κριτηριο να εχει περιεργο σχημα, να κανει εντυπωση και να τραβαει τα βλεματα. "Πολυ συμβατικη".. Ωραιο κριτηριο να απορριπτουμε πραματα...

edit: Οπως και να χει, εγω ψηφιζω την ltd. Και παρεπιπτόντως, η jackson kv5fr κανει τα διπλάσια απο την δεύτερη bc rich. Μου φαινεται καπως περιεργο να μπαινουν στο ιδιο δημοψιφισμα..
οχι φιλε μου δεν θελω να τη βλεπουν αλλοι δεν με ενδιαφερει,απλα εμενα μου αρεσουν τα περιεργα σχηματα τι να κανω??ουτε παιζω κ σε μπαντα μονο σπιτι μου τωρα δε ξερω βεβαια αν θα ριξω τη γειτονισσα μου που κοντεβει τα 70φευγα αν με δει με καμια worrior .οποτε εχεις δικιο.εγω δεν απεριψα τιποτα απλα θελω να αγορασω μια κιθαρα απο τις παραπανω.τωρα στα χρονια που θα ερθουν μπορει να διαθεσω λεφτα κ για κανενα αλλο μοντελο απο αυτα που ειπες οτι αποριπτω..

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #7 στις: 16/12/09, 17:22 »
τη θεωρω πολυ συμβατικη.

Ωπα ρε..

Απο αυτο που γραφεις, εγω καταλαβαινω οτι ψαχνεις μια κιθαρα με μονο κριτηριο να εχει περιεργο σχημα, να κανει εντυπωση και να τραβαει τα βλεματα. "Πολυ συμβατικη".. Ωραιο κριτηριο να απορριπτουμε πραματα...

edit: Οπως και να χει, εγω ψηφιζω την ltd. Και παρεπιπτόντως, η jackson kv5fr κανει τα διπλάσια απο την δεύτερη bc rich. Μου φαινεται καπως περιεργο να μπαινουν στο ιδιο δημοψιφισμα..
οχι φιλε μου δεν θελω να τη βλεπουν αλλοι δεν με ενδιαφερει,απλα εμενα μου αρεσουν τα περιεργα σχηματα τι να κανω??ουτε παιζω κ σε μπαντα μονο σπιτι μου τωρα δε ξερω βεβαια αν θα ριξω τη γειτονισσα μου που κοντεβει τα 70φευγα αν με δει με καμια worrior .οποτε εχεις δικιο.εγω δεν απεριψα τιποτα απλα θελω να αγορασω μια κιθαρα απο τις παραπανω.τωρα στα χρονια που θα ερθουν μπορει να διαθεσω λεφτα κ για κανενα αλλο μοντελο απο αυτα που ειπες οτι αποριπτω..

Απλά με το "τη θεωρώ πολύ συμβατική" αυτή την εντύπωση πήρα.. Αλλά προφανώς, απ ότι μου λες, έκανα λάθος..

Όπως και να χει, προτείνω την ltd. Για μένα, απ'αυτές είναι η κιθάρα με την καλύτερη σχέση τιμής-ποιότητας..  ;)

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #8 στις: 16/12/09, 17:28 »
ενα πραγμα μου την εσπασε στη nt jr.v κ ηταν οτι το βυσμα του καλωδιου ηταν στο κατω φτερο οποτε δεν βολεβε στο καθηστο.τωρα εχω τη stealth κ την εβαλα επιτηδες στο πολλ γιατι ηθελα να δω κ αλλες γνωμες.κατ εμμε ειναι απο τις καλυτερες που εχω πιασει στα χερια μου.

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #9 στις: 16/12/09, 18:12 »
Τι να σου πω,θα διαλεγα την Stealth..μιας κ σε λενε death :up Tιμης ενεκεν ξερεις..
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #10 στις: 16/12/09, 20:00 »
τις εχω δοκιμασει μου κανουν στο χερι,στο αυτι  κ στο ματι,το ξερω δεν εχουν ολες το ιδιο σχημα αλλα δεν με νιαζει αυτο ειναι και τα δυο απο τα πιο αγαπημενα μου.ελπιζω να εγινα πιο συγκεκριμενος τωρα,μετα απο τη σωστη παρεμβαση του φιλου απολλων και ζητω συγνωμη για την προηγουμενη αοριστολογια.ψηφιστε την πιο ποιοτικη κατασκευαστικα.

Δεν είναι ανάγκη να ζητάς συγγνώμη. Ίσως εγώ θα έπρεπε να ζητήσω συγγνώμη γιατί πιθανόν το ύφος μου να φάνηκε κάπως απότομο. Όμως από το προηγούμενο θέμα δεν γινόταν καν κατανοητό ότι θέλεις να αγοράσεις μια κιθάρα και έμοιαζε σαν να θέλεις πολύ γενικά να συγκρίνεις μάρκες χωρίς κάποιο επιπλέον στοιχείο.

Η δική μου ψήφος πάντως θα πάει στην ESP και στην ΒC Rich NT αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η ποιότητα κατασκευής. H πρώτη ξέρω ότι είναι πολύ καλοφτιαγμένη κιθάρα, όπως όλες οι ESP σε αυτά τα χρήματα. Τη δεύτερη δεν την έχω υπόψη μου, τα χαρακτηριστικά της όμως είναι πολύ καλά για την τιμή της, ειδικά το original Floyd Rose (οι Jackson απ'  ό,τι είδα έχουν licenced Floyd Rose και είναι και πιο ακριβές).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #11 στις: 16/12/09, 20:21 »
nevermind.ναι αφου η bcrich εχει παρει τη floyd πλεον.ειναι θυγατρικη.παντως οι bc rich εχουν πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης πανω απο τα 600 700 ευρω.τωρα για τη vmnt τι λες απολλων??για τις dean ακουγοντε πολλα κατα καιρους.παντως ειναι λιγο διαφορετικη απο τις αλλες dean.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #12 στις: 16/12/09, 20:27 »
Λεω για ακομα μια φορα. Το νου σας με τις καινουριες BC RICH. Κατα καιρους εχω διαβασει οτι ειναι απαραδεκτα οργανα.
Οτι το floyd ειναι κινεζικο, οτι δεν μενει με τιποτα κουρδισμενη, οτι το χρωμα πολυ ευκολα "ξεφτιζει", οτι καποιες βιδες ειναι βαλμενες λαθος, και οτι τα ηλετρικα θελουν πεταμα.
Να σημειωσω οτι δεν εχω προσωπικη αποψη, αλλα το εχω διαβασει σε πολλα διαφορετικα φορουμ. Μαλιστα ενας τυπος στο youtube εχει κανει καποια καλα βιντεακια που τα εξηγει αναλυτικα.
Δυστηχως δεν θυμαμαι πως τα ειχα βρει.

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #13 στις: 16/12/09, 20:34 »
μπορει παντως η stealth δεν ειχε κανενα προβλημα εδω κ 1 χρονο που την πηρα κ  απο κουρδισμα μια χαρα.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #14 στις: 16/12/09, 21:02 »
Λεω για ακομα μια φορα. Το νου σας με τις καινουριες BC RICH. Κατα καιρους εχω διαβασει οτι ειναι απαραδεκτα οργανα.
Οτι το floyd ειναι κινεζικο, οτι δεν μενει με τιποτα κουρδισμενη, οτι το χρωμα πολυ ευκολα "ξεφτιζει", οτι καποιες βιδες ειναι βαλμενες λαθος, και οτι τα ηλετρικα θελουν πεταμα.
Να σημειωσω οτι δεν εχω προσωπικη αποψη, αλλα το εχω διαβασει σε πολλα διαφορετικα φορουμ. Μαλιστα ενας τυπος στο youtube εχει κανει καποια καλα βιντεακια που τα εξηγει αναλυτικα.
Δυστηχως δεν θυμαμαι πως τα ειχα βρει.

Αν αυτα ευσταθουν..τοτε τι να πω, προσοχη..

Παντως από τη στιγμή που υπάρχει η κατ' εμέ σταθερή αξία esp ltd, δεν θα κοιτούσα προς bc rich nt jr v. Για την stealth τώρα δεν ξέρω..αν γουστάρετε chuck, τότε..  :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #15 στις: 16/12/09, 22:23 »
vmnt τι λες απολλων??για τις dean ακουγοντε πολλα κατα καιρους.παντως ειναι λιγο διαφορετικη απο τις αλλες dean.

Δεν γνωρίζω τη συγκεκριμένη κιθάρα, όμως όσες Dean έχει τύχει να δω από κοντά (κάτι Hardtail, Vendetta και μια EVO) ήταν πολύ ποιοτικές. Επίσης έχω διαβάσει αρκετές κριτικές που λένε ότι οι Dean είναι το κρυφό μυστικό του κιθαριστικού κόσμου από πλευράς ποιότητας και χαρακτηριστικών. Eξάλλου οι μη Αμερικάνες Dean φτιάχνονται στο εργοστάσιο της Cort στην Κορέα, οπότε είναι λογικό να έχουν παρόμοια ποιότητα κατασκευής. Κάποια μοντέλα μάλιστα εμφανίζουν σαφείς ομοιότητες με τις Cort.

Συνολικά πάντως πιστεύω κι εγώ ότι η ESP Ltd ίσως να είναι η καλύτερη επιλογή. Εμένα το λεπτό μπράτσο τους δεν με βολεύει καθόλου, αλλιώς μπορεί να είχα χτυπήσει μια γιατί νομίζω ότι είναι φανταστικά όργανα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #16 στις: 16/12/09, 22:31 »
δηλαδη απολλων οι cort ειναι καλες κιθαρες??κ οταν λες το κρυφο μυστικο τι εννοεις??ετσι για να μαθαινουμε πραγματα κ απο τους παλιους ;)παντως για τις bc rich τι αποψη εχεις?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #17 στις: 16/12/09, 22:58 »
δηλαδη απολλων οι cort ειναι καλες κιθαρες??κ οταν λες το κρυφο μυστικο τι εννοεις??ετσι για να μαθαινουμε πραγματα κ απο τους παλιους ;)παντως για τις bc rich τι αποψη εχεις?


Oι Cort είναι εξαιρετικές κιθάρες, ειδικά ως προς τη σχέση τιμής-απόδοσης. Αγόρασα πρόσφατα μια Μ-600 (μοντέλο του 2003, με Mightymite μαγνήτες) και ήταν καλύτερη απ' όσο μπορούσα να φανταστώ. Η κατασκευή είναι άψογη, οι μαγνήτες είναι wax potted και σπλιτάρονται και οι δύο, το μπράτσο είναι πολύ άνετο, ακόμα και το nut είναι καλοκκομένο, πράγμα που συνήθως δεν ισχύει στις κιθάρες χαμηλού κόστους. Τέλος πάντων, αρκεί να σού πω ότι μετά από αυτή την αγορά πούλησα την Epiphone Les Paul μου, καθώς η Cort μού αρέσει περισσότερο. Όσο για τις Dean, αν διαβάσεις τις κριτικές στο Harmony Central θα καταλάβεις τι εννοώ. Είναι πολλοί αυτοί που λένε ότι αυτές οι κιθάρες είναι καλύτερες από πολύ ακριβότερες μάρκες. Εγώ έχω δει σχετικά λίγες, όμως το γεγονός ότι φτιάχνονται στο εργοστάσιο της Cort αποτελεί κατά κάποιο τρόπο μια μικρή εγγύηση ποιότητας. Ούτε από BC Rich έχω ιδιαίτερη εμπειρία, αλλά είχα πιάσει κάποτε μια Mockingbird ST, η οποία πραγματικά μού άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και θα ορκιζόμουν ότι κόστιζε πολύ περισσότερο από 600 λίρες.

Επ' ευκαιρία, αν κοιτάς για μεταλλοκιθάρα, κοίτα και τις Schecter. Έδωσα πριν από λίγο καιρό μια Schecter C-1 Plus γιατί ούτε αυτή είχε βολικό μπράτσο (παρόμοιο με τις ESP) και ήταν πολύ heavy για μένα. Παρ' όλα αυτά την πούλησα με βαριά καρδιά, γιατί ήταν η πιο όμορφη και καλοφτιαγμένη κιθάρα που έχει περάσει από τα χέρια μου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #18 στις: 16/12/09, 23:14 »
Παράθεση
Επ' ευκαιρία, αν κοιτάς για μεταλλοκιθάρα, κοίτα και τις Schecter. Έδωσα πριν από λίγο καιρό μια Schecter C-1 Plus γιατί ούτε αυτή είχε βολικό μπράτσο (παρόμοιο με τις ESP) και ήταν πολύ heavy για μένα. Παρ' όλα αυτά την πούλησα με βαριά καρδιά, γιατί ήταν η πιο όμορφη και καλοφτιαγμένη κιθάρα που έχει περάσει από τα χέρια μου.

Πριν εναμιση χρονο θα λεγα το ιδιο. Αλλα πλεον δεν δικαιολογω με την καμια την τιμη τους σε σχεση με την προελευση απο Ινδονησια....

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #19 στις: 16/12/09, 23:21 »
ρε απολλων της που**νας γινεται απο dean στη μεταλ κοινοτητα τεραστια ονοματα παιζουν με αυτες πλεον,ενταξη σιγουρα ειναι μαρκετινκ αλλα δεν θα παιζαν και με οτι νανε(τοση πεινα πια??).ειχα τη vmnt κ τη πουλησα με βαρια καρδια για οικονομικους λογους.κ απο τοτε βλεπω συνεχεια μεχρι κ τους morbid angel ακομα να παιζουν με αυτες :-[ μονο οι slayer μειναν με bc rich.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #20 στις: 16/12/09, 23:43 »
Παράθεση
ρε απολλων της που**νας γινεται απο dean στη μεταλ κοινοτητα τεραστια ονοματα παιζουν με αυτες πλεον,ενταξη σιγουρα ειναι μαρκετινκ αλλα δεν θα παιζαν και με οτι νανε(τοση πεινα πια??).ειχα τη vmnt κ τη πουλησα με βαρια καρδια για οικονομικους λογους.κ απο τοτε βλεπω συνεχεια μεχρι κ τους morbid angel ακομα να παιζουν με αυτες Embarrassed μονο οι slayer μειναν με bc rich.

Λαθος το κοιτας.... Η σχεση που εχουν οι κιθαρες που πεζουν αυτοι με τις κιθαρες που αγοραζεις εσυ και εγω ειναι οση ενα γουρουνι με μια φετα ζαμπον...

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #21 στις: 16/12/09, 23:51 »
Λαθος το κοιτας.... Η σχεση που εχουν οι κιθαρες που πεζουν αυτοι με τις κιθαρες που αγοραζεις εσυ και εγω ειναι οση ενα γουρουνι με μια φετα ζαμπον...

χαχααααααα :roll :clap :solo :roll

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #22 στις: 17/12/09, 00:30 »
Παράθεση
Επ' ευκαιρία, αν κοιτάς για μεταλλοκιθάρα, κοίτα και τις Schecter. Έδωσα πριν από λίγο καιρό μια Schecter C-1 Plus γιατί ούτε αυτή είχε βολικό μπράτσο (παρόμοιο με τις ESP) και ήταν πολύ heavy για μένα. Παρ' όλα αυτά την πούλησα με βαριά καρδιά, γιατί ήταν η πιο όμορφη και καλοφτιαγμένη κιθάρα που έχει περάσει από τα χέρια μου.

Πριν εναμιση χρονο θα λεγα το ιδιο. Αλλα πλεον δεν δικαιολογω με την καμια την τιμη τους σε σχεση με την προελευση απο Ινδονησια....

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι θέλεις να πεις. Το πρόβλημα είναι η τιμή; Γιατί οι τιμές των μουσικών οργάνων (και όχι μόνο) έχουν ανέβει τα τελευταία χρόνια, οπότε πολλές εταιρίες αναγκάζονται να κάνουν υποχωρήσεις και συμβιβασμούς για να διατηρήσουν τις τιμές σε λογικά επίπεδα. Π.χ. ο λόγος που αγόρασα μια παλιά Cort και όχι πιο καινούργιο μοντέλο είναι γιατί οι νέες προδιαγραφές δεν μού φάνηκαν τόσο καλές όσο στα παλιότερα μοντέλα. Συγκεκριμένα για τις Schecter ξέρω ότι ο ποιοτικός τους έλεγχος ήταν άριστος και θα δεις στο Αμερικάνικο ebay πολλά παραδείγματα κιθάρων Schecter που πωλούνταν στη μισή τιμή γιατί είχαν μια μικρή γρατζουνιά ή ένα ελάττωμα στο φινίρισμα. Αν ο ποιοτικός έλεγχος συνεχίσει να είναι το ίδιο αυστηρός, δεν βλέπω γιατί να θεωρήσουμε ότι πλέον η τιμή τους δεν δικαιολογείται.

Οφείλω πάντως να πω ότι ελάχιστα με ενδιαφέρει η χώρα κατασκευής μιας κιθάρας. Έχω δει κιθάρες που φτιαγμένες στην Κίνα, την Iνδονησία, ακόμα και στην Ινδία (κάποιες Squier) ή το Βιετνάμ! (Vintage V6) και μού φάνηκαν αξιοπρεπέστατα όργανα. Δεν ξέρω ποιά ήταν η χώρα κατασκευής της Schecter που είχα, αλλά όπως είπα ήταν η καλύτερη κιθάρα που έχει μπει στο σπίτι μου, άσχετα αν εμένα δεν μού έκατσε καλά στο χέρι και στο αυτί. Από την άλλη πλευρά έχω δει κιθάρες Fender, ακόμα και Αμερικάνες, με απαράδεκτα τάστα, στραβές γέφυρες, κακοκομμένα nut και άλλα προβλήματα που δεν θα περίμενα να δω σε μια κιθάρα που κουβαλάει ένα τέτοιο όνομα και έρχεται με μια σεβαστή τιμή. Γενικά προτιμώ να κρίνω το όργανο με βάση την αίσθηση που μού δίνει και την εντύπωση που μού προκαλεί, όχι τι γράφει στο headstock ή πού κατασκευάστηκε. Γι αυτό και έχω διώξει θεωρητικά καλύτερες και σίγουρα ακριβότερες κιθάρες και έχω κρατήσει άλλες φτηνότερες και φαινομενικά κατώτερης ποιότητας, οι οποίες με ικανοποιούσαν ως προς την αίσθηση και το ήχο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #23 στις: 17/12/09, 00:41 »
Πες τα ρε Απόλλων... Αν το quality control είναι καλό, ας είναι φτιαγμένο και στη Ζιμπάμουε τo όργανο. Άλλωστε δεν είδα κανέναν να παραπονιέται για τις φετινές Ινδονήσιες Schecter...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #24 στις: 17/12/09, 01:10 »
Ρε παιδες μια χαρα. Αλλα εγω προσωπικα δεν θα εδινα με τιποτα 600-700 ευρω για ενα οργανο απο την ινδονησια.
Ανετα χτυπας γιαπωνεζα αλλης μαρκας. Και για τις schecter συγκεκριμενα, ειχα την εντυπωση οτι ηταν κορεα.
Παμε με ενα φιλο σε ενα καταστημα, ηταν ψημενος αυτος τοτε να παρει μια V. Πιανει την κιθαρα, ασεταριστη οσο δεν παει. Γυρνουσε τα ποτενσιομετρα και το ενα "επαιζε" δεξια αριστερα. Το nut κακοκομενο. Γυρναει απο πισω και βλεπουμε και το made in indonesia την ιδια στιγμη που το σαιτ τις παρουσιαζε made in korea.
Το μονο θετικο ηταν το finish, αλλα σε αυτα τα χρηματα δεν περιμενα κατι χειροτερο.
Αυτη ειναι η δικη μου αποψη και δεν αμφιβαλω οτι η κιθαρα του Απολωνα ειναι πολυ καλυτερη. Ισως ηταν παλαιοτερης κοπης.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
12179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 16:54
από Con Sugar
26 Απαντήσεις
12616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/06, 16:19
από TASOSGR
11 Απαντήσεις
6059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 22:58
από Giorgos K.
5 Απαντήσεις
2711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/11, 12:51
από Edward The Great
4 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/11, 21:28
από rodort1
13 Απαντήσεις
5753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/13, 21:27
από tasosSyrios
11 Απαντήσεις
4191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/13, 08:15
από Korgy
12 Απαντήσεις
14694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/14, 23:00
από Stella94