Ψηφοφορία

Τι σας ενδιαφέρει περισσότερο όταν πάτε για service μια κιθάρα?

Το action για να μη μου buzzaroun οι χορδές
4 (13.8%)
Το intonation
0 (0%)
Το καθάρισμα των τάστων
0 (0%)
Η ρύθμιση του ύψους των μαγνητών
0 (0%)
Τα πάντα προκειμένου να βελτιωθεί το όργανο και παικτικά και εμφανισιακά
25 (86.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Η ψηφοφορία έληξε: 11/03/11, 01:28

Αποστολέας Θέμα: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...  (Αναγνώστηκε 27382 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος avnanick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Ρε παιδιά πήγα τις προάλλες μια κιθάρα σε αρκετά καλή κατάσταση και χωρίς ιδιαίτερες εργοστασιακές ατασταλείες σε πολύ γνωστό κατάστημα εν Αθήναι για service που θα περιλαμβάνει τα εξής:

1) Ρύθμιση action (πείραγμα truss rodd και τάστων (μάλλον?).... ας ελπίσουμε να δει τα frets

2) Νεο σετ χορδών

3) Intonation (σιγά τη κάνω και μόνος μου)

4) Μικρή επισκευή και επικάλυψη σε ένα σημείο που έχει ξυστεί η πάστα (πάνω στο σκάφος) (λίγο φαίνεται το ξύλο)

και πόσα λέτε μου ζήτησαν?

...πάρτε βαθιά αναπνοή

110 euro  :o

Σα πολλά δεν είναι? Μήπως πάνε να με πιάσουν κορόιδο? Service ζήτησα όχι εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς...

Τι γνώμη έχετε?

Ένα service δεν κυμαίνεται λογικά από 50 έως 80 euro?

Έχω ακούσει πάντως ότι το συγκεκριμένο κατάστημα κάνει καλά service. 
Θα μου φτιάξει το action η απλώς θα μου ανεβάσει τη bridge 10 στρέμματα και οι χορδές θα πάνε 40 μέτρα πάνω από τη ταστιέρα και θα την παίζω με δοξάρι αντί για τα δάχτυλα?

Και κάτι τελευταίο, εφόσον δω σε λίγες μέρες οτι το service είναι πετυχημένο θα επαινέσω τον εν λόγω κατάστημα. Σε αντίθετη περίπτωση που δω απλώς "πασαλείματα" εννοείται ότι θα εκφράσω το παράπονό μου αλλά με κόσμιο τρόπο

Ελπίζω τα 110 euro να πιάσουν τόπο γιατί όσο να ναι μου φαίνεται αρκετά τσιμπιμένη η τιμή...  :o

Πιστεύετε ότι η τιμή είναι λογική ή τσιμπιμένη? Τι γνώμη έχετε γενικώς. Δεν θέλω να αναφέρω το όνομα του καταστήματος πριν δω την ποιότητα της εργασίας πάνω σε μια από τις αγαπημένες μου κιθάρες
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/10, 01:31 από avnanick »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #1 στις: 01/12/10, 01:56 »
ΕΛΕΟΣ!?

Στον Φίλη στη Θεσσαλονίκη, για σετάρισμα (action, intonation), νέες χορδές, αλλαγή μαγνητών και την κιθάρα να αστράφτει, έδωσα 60 ευρώ.

Στον Καράτζιο στη Λάρισα, για σετάρισμα (ομοίως), νέες χορδές και νέα τάστα 27 ευρώ.

Και στις 2 περιπτώσεις η κιθάρα έγινε αισθητά πιο ευκολόπαικτη, με το λαιμό να γλιστράει και ταστάρισμα ούτε για δείγμα.

Απλά αίσχος. 110 ευρώ, λες και τα βρίσκει κανείς στο δρόμο...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος avnanick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #2 στις: 01/12/10, 02:07 »
ΕΛΕΟΣ!?

Στον Φίλη στη Θεσσαλονίκη, για σετάρισμα (action, intonation), νέες χορδές, αλλαγή μαγνητών και την κιθάρα να αστράφτει, έδωσα 60 ευρώ.

Στον Καράτζιο στη Λάρισα, για σετάρισμα (ομοίως), νέες χορδές και νέα τάστα 27 ευρώ.

Και στις 2 περιπτώσεις η κιθάρα έγινε αισθητά πιο ευκολόπαικτη, με το λαιμό να γλιστράει και ταστάρισμα ούτε για δείγμα.

Απλά αίσχος. 110 ευρώ, λες και τα βρίσκει κανείς στο δρόμο...

...αυτό λέω και εγώ. Απλά πήγα εκεί επειδή λέγεται ότι είναι ο καλύτερος σε όλη την Αθήνα...Τουλάχιστον ελπίζω να δω διαφορά στο action... τι να πω?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #3 στις: 01/12/10, 02:17 »
Alvanick, όταν πηγαίνεις στο καλύτερο της Αθήνας, θα πληρώσεις και τα περισσότερα στην Αθήνα. Άλλη φορά να πηγαίνεις αλλού. Δεν κάνουν μαγικά στη κιθάρα, service και setup κάνουνε, αν ήταν να κάνουνε μαγικά θα τα πλήρωνες 500 ευρώ.
 
Ρίξε μια ματιά εδώ στο παλικάρι http://guitar-dreamer.blogspot.com/2009/09/some-of-my-amps.html
 
Αν και υπάρχουν αρκετοί, που ενώ τους δείχνεις το εξίσου ποιοτικό αλλά φθηνότερο, γουστάρανε να πηγαίνουν να τα σκάνε στα ακριβά και μετά να κλαίγονται τους 2 επόμενους μήνες, έτσι για τρεντουλιά.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος avnanick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #4 στις: 01/12/10, 02:35 »
Τέλως πάντων. Η υπόθεση έχει ως εξής

1ον) Ναι μεν η τιμή είναι τσιμπιμένη

2ον) Έστω τώρα εφόσον άφησα τη κιθάρα εκεί είναι γυφτιά να πάω και να τη πάρω πίσω

3ον) Θέλω να πιστεύω ότι θα τη φτιάξει καλά, τουλάχιστον το action γιατί ένας ευχαριστημένος πελάτης φέρνει και άλλους. Πιστεύω να ασχοληθεί με τα frets. Τώρα θα δούμε... Απλά έχω πάει και σε φτηνούν και δεν μου έχουν κάνει καλή δουλειά. Το να σηκώσω τη bridge 10 στρέμματα για να μην buzzaroun οι χορδές το κάνω κι εγώ. Και έτσι μου έκαναν σε προηγούμενα services με 20-30 euro. Ελπίζω αυτός να κάνει και "κόλπα" με τα frets. Άμα δείτε videos στο youtube ειδικά αυτοί που φτιάχνουν custom κιθάρες κάνουν τις παναγιάς τα μάτια πάνω στη ταστιέρα... Θα δούμε. Αν ξέρει κάποιος κάποιον καλό εκτός από το Τζίμη που έχω ακούσει τα χειρότερα, ας ρίξει μια γνώμη...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #5 στις: 01/12/10, 03:24 »
Έαν πάω στον καλύτερο της Αθήνας, αν μου ζητήσει 110 Ευρώ, θα του αφήσω και άλλα 20 μπουρμπουάρ, για να έχω βύσμα την επόμενη. Δεν παίζουνε με αυτά τα πράγματα! Θέλω να είσαι επιχειρηματικό μυαλό.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #6 στις: 01/12/10, 03:30 »
Το θεμα "καθαριστηκε" απο τα flames! Ας παραμεινουμε στο θεμα διοτι σιγουρα πολλοι θα εχουν πληρωσει ή σκεπτονται να πληρωσουν αυτο το ποσο.


Και ναι, υστερα απο δικη μου απαιτηση, το ονομα του μαγαζιου αφαιρεθηκε απο τον τιτλο ( οχι ομως κι απο ορισμενα posts  ;D , κατι που διορθωθηκε τωρα ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #7 στις: 01/12/10, 09:10 »
Φιλε μου, λες οτι η κιθαρα σου σε ενα σημειο εχει χτυπηματακι και φαινεται λιγο το ξυλο κι οτι ο μαστορας θα φτιαξει και αυτο.
Τα 110 μου φαινονται πολλα για ενα απλο service (εφοσων δεν περιλαμβανει και αλλαγη ταστων), αλλα απο την αλλη αν σε αυτη την τιμη συμπεριλαμβανει και το φτιαξιμο στο χτυπημα που εχεις, δεν ειναι παραλογη σαν τιμη.
Βεβαια δεν ξερω τι δουλεια θα κανει ο μαστορας, αλλα αν ειναι οντως καλος οπως λες, τοτε για να κανει μια τετοια επισκευη, θα πρεπει να κανει ενα τοπικο στοκαρισμα, τριψιμο, βαψιμο και βερνικωμα και ολα αυτα με αρκετη προσοχη για να μην φαινεται πολυ η επισκευη αλλα και για να μπορεσει να κανει μονο τοπικα βαψιμο στην επιδιορθωση. Ε, συνηθως τετοιες δουλειες ειναι που τρωνε χρηματα... Εχω την εντυπωση οτι αν δεν εκανες αυτη την επισκευη, ενα απλο setup θα ηταν πολυ φθηνοτερο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #8 στις: 01/12/10, 12:50 »
Συμφωνώ με τον Johnie Darko, το βρίσκω γενικά λογικό αφού πρόκειται να σου κάνει και "φαρνατζοδουλειά" και εκεί πιστεύω μάλλον δεν θα εμπιστευόσουν κιόλας κάποιον που θα στην έκανε "τσαμπέ".
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος avnanick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #9 στις: 01/12/10, 13:28 »
Έαν πάω στον καλύτερο της Αθήνας, αν μου ζητήσει 110 Ευρώ, θα του αφήσω και άλλα 20 μπουρμπουάρ, για να έχω βύσμα την επόμενη. Δεν παίζουνε με αυτά τα πράγματα! Θέλω να είσαι επιχειρηματικό μυαλό.

Η πρώτη αντίδραση ήταν η τσαντίλα μου για τη τιμή. Μετά όμως σκέφτηκα ότι είναι πολύ σημαντικό να πηγαίνεις τις κιθάρες σου σε κάποιον που θα σου κάνει το "κατι παραπάνω". Αν δω αυτό το "κάτι παραπάνω" θα πάω και τις υπόλοιπες. Αν δω ότι έγινε μια δουλειά μέτρια που θα μπορούσε να την κάνει ο οποιοσδήποτε απλά θα ψάξω για αλλού. Όμως κατά βάθος έχω εμπιστοσύνη στο κατάστημα που πήγα γιατί έχω ακούσει καλά λόγια. Είναι πολλά τα μυστικά της ηλεκτρικής που δεν ξέρουμε. Όπως π.χ. ότι στις χορδές μπορείς να κάνεις μέχρι και "μασάζ" κλπ κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος avnanick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #10 στις: 01/12/10, 13:37 »
Φιλε μου, λες οτι η κιθαρα σου σε ενα σημειο εχει χτυπηματακι και φαινεται λιγο το ξυλο κι οτι ο μαστορας θα φτιαξει και αυτο.
Τα 110 μου φαινονται πολλα για ενα απλο service (εφοσων δεν περιλαμβανει και αλλαγη ταστων), αλλα απο την αλλη αν σε αυτη την τιμη συμπεριλαμβανει και το φτιαξιμο στο χτυπημα που εχεις, δεν ειναι παραλογη σαν τιμη.
Βεβαια δεν ξερω τι δουλεια θα κανει ο μαστορας, αλλα αν ειναι οντως καλος οπως λες, τοτε για να κανει μια τετοια επισκευη, θα πρεπει να κανει ενα τοπικο στοκαρισμα, τριψιμο, βαψιμο και βερνικωμα και ολα αυτα με αρκετη προσοχη για να μην φαινεται πολυ η επισκευη αλλα και για να μπορεσει να κανει μονο τοπικα βαψιμο στην επιδιορθωση. Ε, συνηθως τετοιες δουλειες ειναι που τρωνε χρηματα... Εχω την εντυπωση οτι αν δεν εκανες αυτη την επισκευη, ενα απλο setup θα ηταν πολυ φθηνοτερο...


Όχι, στη τιμή περιλαμβάλεται και η αλλαγή 3-4 βαθουλωμένων (frets). Δηλαδή ουσιαστικά μου κάνει "χειρουργείο" στη κιθάρα. Οπότε χαλάλι η λίγο ανεβασμένη τιμή. Είμαι αισιόδοξος ότι θα δω διαφορά ειδικά στο action μέχρι ενός σημείου βέβαια γιατί μιλάμε για κιθάρα με ενιαίο σώμα. Να ορίστε δείτε και για τι κιθάρα μιλάμε. http://www.instituteofnoise.com/pics/dearmond-s73-trans-green-b.jpg

Η συγκεκριμένη Dearmond εκτός από πανέμορφη έχει και εξαιρετικούς μαγνήτες (αμερικάνικης κατασκευής)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #11 στις: 01/12/10, 13:42 »
Καλα, χειρουργειο δεν κανει, απλα ενα επαγγελματικο setup (intonation, action, relief, ηλεκτρικα checkup, καθαρισμος οργανου κτλ) + χορδες, + αλλαγη καποιων ταστων + επισκευη χτυπηματος που θα θελει και βαψιμο, για 110€, θα ελεγα οτι ειναι μαλλον καλη τιμη, ειδικα αν ο μαστορας ειναι σωστος και κανει καλη δουλεια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος avnanick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #12 στις: 01/12/10, 13:46 »
Το συγκεκριμένο μοντέλο θα το τολμούσα να πω παίζει να μην το έχει και κανένας στην ελλάδα τουλάχιστον. Επίσης πολλοί θα ξέρετε ότι η παραγωγή των Dearmond by Guild έχει σταματήσει εδώ και χρόνια. Δεν είναι η high end κιθάρα όμως στέκεται αξιοπρεπώς και σε live και σε ηχογράφηση με τα ανάλογα πετάλια και ενισχυτή βέβαια. Αλλά θεωρώ ότι 500 euro μαζί με τα μεταφορικά είναι πάρα πολύ καλή τιμή για τη συγκεκριμένη.

Αποσυνδεδεμένος avnanick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #13 στις: 01/12/10, 13:50 »
Καλα, χειρουργειο δεν κανει, απλα ενα επαγγελματικο setup (intonation, action, relief, ηλεκτρικα checkup, καθαρισμος οργανου κτλ) + χορδες, + αλλαγη καποιων ταστων + επισκευη χτυπηματος που θα θελει και βαψιμο, για 110€, θα ελεγα οτι ειναι μαλλον καλη τιμη, ειδικα αν ο μαστορας ειναι σωστος και κανει καλη δουλεια...

Ναι όντως, μιλάμε για υπερ-service. Πάντως του συγκεκριμένου του έχω εμπιστοσύνη

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #14 στις: 02/12/10, 13:13 »
συγνωμη φιλε μου αλλα οταν χεκινησες το θεμα ειπες για ενα set up. ενα απλο set up δεν πεφτει κατω απο τα 50ε.μετα η κιθαρα ηθελε και αισθητικο φτιαξιματακι σε ενα σημειο.αυτο κοστιζει.και τελος αναφερες για 2-3 βαθουλωματακια στα ταστα.αυτα τα ταστα ειτε τα αλλαξει και τα "φερει" ισια με τα αλλα,ειτε κανει fretdress σε ολη τη ταστιερα,ειναι μια δουλεια που κοστιζει.οποτε δε φενεται παραλογη η τιμη.τωρα το επιπεδο της δουλειας του θα μας το πεις αφου παραλαβεις την κιθαρα..και θα στειλω και τη δικια μου σε αυτον στη λαρισα που ειπε ενας φιλος οτι αλλαζει ταστα με 27ε να μου τη φτιαξει.καλο ειναι να μη γραφουμε ουτε ανακριβειες ουτε αερολογιες.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #15 στις: 02/12/10, 13:57 »
Είσαι σίγουρος Geo_zzz, ότι θα την πας σε αυτόν τον άνθρωπο που χρεώνει μία λογική τιμή και δεν θα την πας σε κάποιον να σε γδύσει αλλά να σου κάνει μαγικά στα τάστα ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος avnanick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #16 στις: 02/12/10, 14:11 »
συγνωμη φιλε μου αλλα οταν χεκινησες το θεμα ειπες για ενα set up. ενα απλο set up δεν πεφτει κατω απο τα 50ε.μετα η κιθαρα ηθελε και αισθητικο φτιαξιματακι σε ενα σημειο.αυτο κοστιζει.και τελος αναφερες για 2-3 βαθουλωματακια στα ταστα.αυτα τα ταστα ειτε τα αλλαξει και τα "φερει" ισια με τα αλλα,ειτε κανει fretdress σε ολη τη ταστιερα,ειναι μια δουλεια που κοστιζει.οποτε δε φενεται παραλογη η τιμη.τωρα το επιπεδο της δουλειας του θα μας το πεις αφου παραλαβεις την κιθαρα..και θα στειλω και τη δικια μου σε αυτον στη λαρισα που ειπε ενας φιλος οτι αλλαζει ταστα με 27ε να μου τη φτιαξει.καλο ειναι να μη γραφουμε ουτε ανακριβειες ουτε αερολογιες.


Προσωπικά είμαι κατά του fretdress. Είχα παίξει με μια strat vintage modelo του 70 που είχε γίνει refret και ο χορδές δεν πάταγαν καλά καλά πάνω στη ταστιέρα. Το feeling στο αριστερό χέρι μου ήταν κάτι παραπάνω από αισχρό. Τα frets ήταν υπερβολικά ψηλά. Είμαι τις γνώμης τα ήδη υπάρχοντα τάστα να φτιάχνονται εφόσον είναι εφικτό και όχι να αλλάζονται

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #17 στις: 02/12/10, 14:16 »
Avnanick, υπάρχουνε ολοκαίνουρια τάστα, σε διάφορα ύψη, άλλο ότι κάποιος μάστορας μπορεί να έχει μόνο ένα μέγεθος.
 
Τι σημαίνει οι χορδές δεν πάταγαν καλά ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #18 στις: 02/12/10, 14:19 »
Χμμμ, με fret dress συνηθως χαμηλωνουν τα ταστα (αφου τριβονται), δεν ψηλωνουν...
Οποτε ή τα ταστα που ειχε η κιθαρα ηταν ηδη ψηλα (παρα πολυ πιθανο μιας και vintage τυπου ταστα ειναι στενα και ψηλα) και μετα το fret dress απλα παρεμειναν ψηλα, ή καποια λαθος εκτιμηση εκανες (πχ ψηλο setup και οχι ψηλα ταστα).
Αν συμβαινει κατι τετοιο (δλδ εχεις μια κιθαρα με ψηλα ταστα), η λυση δεν ειναι το fret dress, αλλα η αλλαγη ταστων με καποια jumbo πχ ή γενικα με χαμηλα και σχετικα φαρδια ταστα... Απο κει και περα το fret dress μπορει να τα φερει ολα στο σωστο υψος ωστε να μην υπαρχουν τριγμοι, λαθη στο intonation, να μην ειναι sharp οι ακρες τους κτλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #19 στις: 03/12/10, 13:04 »
φιλε xolidoxe εννοειται οτι θα προτιμησω να μου κανουν καλη δουλεια και να δωσω κατι παραπανω.εαν χερεις καποιν που η δουλεια του σε ικανοποιει,το να δωσεις και κατι παραπανω δεν τρεχει και τιποτε.συμφωνω επισης και με οσα ειπες παραπανω.οσο γιαυτον το μαστορα με τα 27 ευρω ειρωνικα το ειπα ;D ;D ;D .σιγα μην πηγαινα κιθαρα να μου κανουν setup και να μου φτιαξουν ταστα με 27 ευρω.ειναι αδυνατη αυτη η τιμη.εκτος εαν προκειται για κανενα τσεκουρι

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #20 στις: 03/12/10, 13:12 »
εαν τα ταστα δεν ειναι λιωμενα ,οποτε θελουν αλλαγη,το fretdress,ειναι μια πολυ καλη λυση.τριβονται ομοιομορφα χαμηλωνουν,και μετα στρογυλλευονται ετσι ωστε να εχει σωστο πατημα η χορδη,δεν μενουν επιπεδα.απλα ειναι μια διαδικασια που πληρωνεται.στην κιθαρα του παιδιου.αφου ειναι 2-3 ταστα λιωμενα οπως ειπε,θα τα αλλαξει αυτα τα 2-3 και μετα με το φρεταρισμα θα ερθουν ολα σε μια ευθεια.θα εχει και καλυτερο feeling η κιθαρα και δεν θα εχει το προβλημα της συνηθειας των καινουργιων ταστων.γιαυτο ειπα ,σεταρισμα ,ταστα,φτιαξιμο στο χτυπηματακι(χρωμα -βερνικι) δεν ειναι παραλογα τα λεφτα που του ζηταει

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #21 στις: 03/12/10, 13:16 »
Φίλε Geo_ZZZZ, τόσο πλήρωσα, τόσο έγραψα. Αν εσένα σου φαίνεται τραβηγμένο, δε συνεπάγεται ότι είναι ανακρίβεια ή αερολογία. Τα Χριστούγεννα θα την ξαναπάω για σετάρισμα με 10άρες και θα ρωτήσω εκ νέου.

Όταν την είδε την κιθάρα ο άνθρωπος, αναφώνησε "τι χαρακίρια έχεις κάνει στα τάστα!?" και μου είπε πας κατευθείαν για αλλαγή. Τώρα αν μου έκοψε τίποτα επειδή στην κουβέντα πάνω του είπα ότι είμαι φοιτητής, δεν είμαι σε θέση να ξέρω.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #22 στις: 03/12/10, 13:21 »
AVNANICK αλλο το refret αλλο το fretdress. η κιθαρα που επαιξες ειχε αλλαγμενα ταστα(refret) οποτε η αισθηση αλλαζει και ειναι υποκειμενικη για τον καθενα.στο fretdress αλλαζεις μερικα ταστα εαν ειναι λιωμενα και υποχρεωτικα ΤΡΙΒΕΙΣ ολη την ταστιερα για να ερθουν ολα σε μια ευθεια.αυτο τα χαμηλωνει.μπορει να κανεις fretdress χωρις να αλλαξεις ταστα.οταν ολη η ταστιερα εχει φθορες και βαθουλωματα.παλι τριβεις ομως ολοκληρη την ταστιερα και ερχεται ομοιομορφα.χαμηλωνει.οποτε κατα τη γνωμη μου η αισθηση ειναι ακομη καλυτερη απο πριν,η απο το να αλλαξεισ ταστα. ειτε ετσι ομως ειτε αλλιως αυτα πληρωνονται.αυτο ειναι το θεμα μας

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #23 στις: 03/12/10, 13:25 »
Απλα να συμπληρωσω στο ποστ του GEO οτι fret dress δεν μπορουμε να κανουμε οποτε γουστραρουμε...
Ειναι μια διαδικασια που αφαιρει υλικο απο τα ταστα, δηαδη τα χαμηλωνει...
Το ποσες φορες μπορουμε να κανουμε fret dress στα ταστα μας εξαρταται απο το μεγεθος τους και απο το ποσο φαγωμενα ειναι...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #24 στις: 03/12/10, 13:26 »
εγω φιλε μητσακο δεν ειπα για το set up. αλλαγη ταστων με 27 ευρω και μετα σεταρισμα εγω προσωπικα δεν το πιστευω με τιποτε.ξερεις τι εστι να αλλαξεις ταστα?  εκτος εαν αλλαξε 1-2 τα ετριψε στο περιπου να ερθουν ισα με τα αλλα και η κιθαρα σε εκεινο το σημειο οπωσδηποτε θα εχει προβλημα.με συγχωρεις αλλα καποιες δουλειες με 27 ευρω δεν γινονται με τιποτε

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/04, 02:15
από mixalis top
17 Απαντήσεις
7099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/06, 12:57
από djkostas
91 Απαντήσεις
78918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 11:26
από tretre
0 Απαντήσεις
1561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/07, 22:21
από Anastasis
0 Απαντήσεις
1591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 22:06
από androula
0 Απαντήσεις
1480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 00:11
από x-versous
7 Απαντήσεις
3547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/10, 18:23
από Adoni
3 Απαντήσεις
3941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 18:55
από A-nik-i
5 Απαντήσεις
3925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/14, 21:39
από Guitar Fan
5 Απαντήσεις
4928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/20, 21:38
από panixgr