Αποστολέας Θέμα: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών  (Αναγνώστηκε 130432 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #50 στις: 21/08/09, 15:40 »
Υπάρχει λέτε κανά κατάστημα Αθήνα που να τους έχει όλους δίπλα δίπλα ή add to cart τον VOX με το footswitch από τον thomann να ξεμπερδεύουμε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #51 στις: 21/08/09, 18:24 »
Mάλλον απίθανο να τους βρεις όλους μαζί στο ίδιο κατάστημα. Κι εγώ όσους κατάφερα να δοκιμάσω τους βρήκα σε διάφορα μέρη μέσα σε ένα σεβαστό χρονικό διάστημα. Πάντως αν αποφασίσεις να πάρεις τον Vox, μη διανοηθείς να τον αγοράσεις από τον Thomann ή γενικά από Γερμανία γιατί οι τιμές των Vox γενικά είναι πολύ υψηλές. Μπορείς να τον βρεις πολύ φτηνότερα στο DV247... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #52 στις: 21/08/09, 18:37 »
Βρε συ Απόλλων, στα reviews που έγραψες μου έκανε κλικ ο Vypyr.. Για practice amp φαίνεται μια χαρά μιας και το πρόβλημα με τον MG15 είναι ότι δεν μπορώ να κάνω λίγο modeling όταν κάνω practice.. Μια ερώτηση.. Ο 15άρης έχει τις ίδιες modeling δυνατότητες (αριθμός προσομοιώσεων, εφφέ, κλ.π) με τον 30άρη ή είναι "κομμένος";

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #53 στις: 21/08/09, 19:36 »
Αυτά που δεν έχει ο 15άρης σε σχέση με τον 30άρη είναι τα pre-amp (stompbox) effects.  Τα amp models και τα post-amp (rack) effects είναι ακριβώς τα ίδια και στα δύο μοντέλα. Επίσης ο 15άρης δεν έχει looper όπως τα μεγαλύτερα μοντέλα, και απ' ό,τι έχω διαβάσει, δεν παίρνει ποδοδιακόπτη. Κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω στο άρθρο είναι ότι τα μοντέλα από 30W και πάνω έχουν και υποδοχή για midi, κάτι που ο 15άρης δεν έχει. Τέλος ο 15άρης έχει ηχείο 8 ιντσών ενώ τα πιο μεγάλα μοντέλα έχουν 12άρι ηχείο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #54 στις: 21/08/09, 20:08 »
Αυτά που δεν έχει ο 15άρης σε σχέση με τον 30άρη είναι τα pre-amp (stompbox) effects.  Τα amp models και τα post-amp (rack) effects είναι ακριβώς τα ίδια και στα δύο μοντέλα. Επίσης ο 15άρης δεν έχει looper όπως τα μεγαλύτερα μοντέλα, και απ' ό,τι έχω διαβάσει, δεν παίρνει ποδοδιακόπτη. Κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω στο άρθρο είναι ότι τα μοντέλα από 30W και πάνω έχουν και υποδοχή για midi, κάτι που ο 15άρης δεν έχει. Τέλος ο 15άρης έχει ηχείο 8 ιντσών ενώ τα πιο μεγάλα μοντέλα έχουν 12άρι ηχείο.
Thx, πολύ κατατοπιστικός ;).. Απ'ότι φαίνεται είναι αρκετά "κομμένος".. Anyway, ίσως πάω για τον 30αρι..

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #55 στις: 24/08/09, 09:12 »
Mάλλον απίθανο να τους βρεις όλους μαζί στο ίδιο κατάστημα. Κι εγώ όσους κατάφερα να δοκιμάσω τους βρήκα σε διάφορα μέρη μέσα σε ένα σεβαστό χρονικό διάστημα. Πάντως αν αποφασίσεις να πάρεις τον Vox, μη διανοηθείς να τον αγοράσεις από τον Thomann ή γενικά από Γερμανία γιατί οι τιμές των Vox γενικά είναι πολύ υψηλές. Μπορείς να τον βρεις πολύ φτηνότερα στο DV247... ;)


Δεν το ήξερα το site από Αγγλία. Μεγάλη διαφορά για τό μέγεθος του ποσού αυτού. Σ' ευχαριστώ πολύ !  ;)

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #56 στις: 24/08/09, 09:54 »
μακάρι να είχε και ένα πενταλάκι στο footswitch του όπως η Line6.

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #57 στις: 18/09/09, 10:52 »
λοιπόν, χτες παρέλαβα τον VT30 (από dv247). Εντάξει αξιοπρεπής ήχος, ωραία τα κολπάκια με το modelling , παιχνιδιάρικο μηχανημα. Για μέσα στο σπίτι για practicing και όχι μόνο είναι μια χαρά. Πριν 10 χρόνια θα ήταν ασύλληπτο με τόσα χρήματα να παίρνεις τέτοια σκηνικά. Ενα πράγμα μου την σπάει, μάλλον δύο.
Το ένα είναι ο απαράδεκτος "θόρυβος" -φύσημα ειδικα αν το πίσω ποντεσιόμετρο είναι στο τέρμα. Είναι δυνατόν το 2009 να υπάρχει τέτοια ατέλεια; Αυτό θυμίζει ξύλινο ραδιόφωνο της κατοχής. Υπάρχει τρόπος με καμιά αλλαγή μεγαφώνου που λέγατε; Στην μέση το ποντεσιόμετρο μειώνεται αισθητά, αλλά και πάλι είναι σπαστικό (για τα γούστα μου).
Το δεύτερο είναι ότι δεν έχει κουρδιστήρι. Θα βόλευε σε ένα μηχανάκι του στυλ all-in-one.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #58 στις: 18/09/09, 11:39 »
Το ένα είναι ο απαράδεκτος "θόρυβος" -φύσημα ειδικα αν το πίσω ποντεσιόμετρο είναι στο τέρμα.


Όταν λες το "πίσω ποτενσιόμετρο" εννοείς το attenuator; Η αλήθεια είναι ότι όταν εγώ τον δοκίμασα, το είχα σχετικά χαμηλά για να μπορώ να ανοίξω περισσότερο την ένταση από τα volume. Aπό τον AD15VT είχα διαπιστώσει ότι σε υψηλότερες εντάσεις του νolume / master volume η πιστότητα και η ανταπόκριση του ενισχυτή ήταν καλύτερη, αλλά φυσικά η συνολική ένταση αυξανόταν σε απαγορευτικά επίπεδα. Οπότε στον VT30 έβαλα το attenuator γύρω στα 10 Watt (ίσως και λιγότερο) και έπαιξα με την ένταση από το panel. Στο σπίτι κάπως έτσι θα τον χρησιμοποιούσα. Ίσως λοιπόν γι αυτό να μού φάνηκε ότι το φύσημα δεν ήταν τόσο έντονο.

Πάντως επειδή το ηχείο σίγουρα ευθύνεται για το πρόβλημα, κάποια στιγμη ίσως θα ήταν καλό να το αλλάξεις. Μπορείς να βρεις αρκετές αναφορές στο διαδίκτυο για αλλαγή ηχείου στα παλιά μοντέλα της σειράς AD. Mια σχετική σελίδα που έχω υπόψη μου είναι αυτή, είμαι όμως σίγουρος ότι αν ψάξεις στο Google για "Vox AD30VT speaker replacement" θα βρεις αρκετές πληροφορίες και προτάσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #59 στις: 18/09/09, 11:43 »
Mια σχετική σελίδα που έχω υπόψη μου είναι αυτή, είμαι όμως σίγουρος ότι αν ψάξεις στο Google για "Vox AD30VT speaker replacement" θα βρεις αρκετές πληροφορίες και προτάσεις.


Ενδιαφέρουσα αλλαγή, και το Celestion G10 που τοποθετεί ο φίλος στο link είναι πολύ καλό μεγάφωνο, και κατάλληλο για τον χαρακτήρα του ενισχυτή:
http://professional.celestion.com/guitar/products/classic/detail.asp?ID=31

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #60 στις: 18/09/09, 13:15 »
Ναι το attenuator εννοώ. Οπως βγήκε από το κουτί ήταν στο τέρμα, τον ανοίγω και μου πέσαν....τ' αυτιά!  :-[
Οπως είπα διορθώνεται πολύ η κατάσταση βάζοντας το στην μέση και χαμηλότερα.
Καλή η περίπτωση του celestion. Thanks για το link  ;) Φαντάζομαι θα κάνει για τον VT30, δεν πιστεύω να τα βρει "σκούρα" η ενίσχυση του VT30 και να μην το οδηγεί καλά....

Κάτι άλλο, έχει πάρει το μάτι σας κανά πλαστικό κάλυμμα; βγάζει η VOX τίποτα; η χρήση δεν θα είναι καθημερινή, κρίμα είναι να μπαίνει σκόνη στα ποντεσιόμετρα.

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #61 στις: 18/09/09, 14:19 »
Βλέπω ότι το celestion κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις 8 και 16 oms.
Ποιό από τα δύο είναι κατάλληλο για τον VT30; Βλέπω όμως στα specs ότι το original είναι 4ohms !
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/09, 14:25 από tasoik »

Αποσυνδεδεμένος dark-side

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #62 στις: 14/12/09, 00:00 »
Για αρχάριο τελείως που δεν ξέρει τι ήχους θέλει να παίζει ποιον θα προτείνατε.

Βασικά ενδιαφέρομαι για 15w και είμαι ανάμεσα στους vt15, cube 15 και vypir 15.

Ειλικρινά δεν ξέρω ποιον να πάρω και θέλω κάποιες γνώμες.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #63 στις: 14/12/09, 02:06 »
Έχοντας ακούσει πάντως τον Line6 Spider III 15W (τον οποίο και τελικά αγόρασα), το Marshall MG15 και το VOX που παρουσίασε ο Aπόλλων, θα έλεγα πως, αν ενδιαφέρεσαι για metal ήχο, ο πρώτος σου δίνει με αρκετή διαφορά το καλύτερο αποτέλεσμα, με τον VOX να ακολουθεί.

Δεν είναι και τπτ τρελό πάντως...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #64 στις: 14/12/09, 02:44 »
Αν δεν είσαι σίγουρος τί ήχο θέλεις, τότε είναι καλύτερα να προτιμήσεις έναν ενισχυτή με όσο το δυνατόν περισσότερους ήχους και εφφέ ώστε να έχεις ένα μεγάλο φάσμα επιλογών. Από αυτή την άποψη ο Vox και ο Vypyr είναι μάλλον οι πιο σοβαροί διεκδικητές, καθώς έχουν αρκετές προσομοιώσεις (22 ο καθένας) και αρκετά εφφέ. Ο Cube έχει μόνο 4 προσομοιώσεις και δεν έχει εφφέ, οπότε σίγουρα δεν είναι η καλύτερη επιλογή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #65 στις: 17/02/10, 10:44 »
Συγχαρητηρια Απολλων και απο μενα για το πολυ ωραιο αρθρο σου!

Σκεφτομαι και εγω τον τελευταιο καιρο να επενδυσω στον Vox (αλλα τον αντιστοιχο 15w), και θα ηθελα την συμβουλη σου: Εχω καταληξει στους ηχους που θελω και χρησιμοποιω ενα zoom G2 για τα εφε και το 'γκαζι', απλα χρειαζομαι εναν ενισχυτη με λαμπα ειτε στην προενισχυση (οπως ο Vox VT15) ή και στο τελικο σταδιο (οπως ο Harley Benton GA15 http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm ) ετσι ωστε να <ζεστανει> την ψηφιακη χροια του zoom. Απο την αλλη θα μου αρεσε να επεκτεινω την ηχητικη  μου συλλογη με τους ηχους/προσομοιωσεις του Vox.

Το ερωτημα μου ειναι: πώς συμπεριφερεται ο Vox με ενα πολυεφε μπροστα του (μιας και δεν εχει effects send/receive)? Εχει καλο καθαρο καναλι? Ή καλυτερα να στραφω στον full λαμπατο Harley Benton?

Harley Benton GA15 Full Tube Guitar Combo - 15W, 1x 10" speaker, 1-channel, 3-band EQ, volume control, 2x 12AX7 preamp valves, 2x EL84 power-amp valves, line out (jack), FX loop, 3x speaker outputs (4/8/16ohms), headphone output. Dimensions: 42.5 x 39 x 25.5cm (WxHxD). Weight: 15.7kg.

VT15 - VT30 - VT50 - VT100 SPECIFICATION
[Amp Models]
BOUTIQUE CL,DELUXE TWEED,SUPER 4X10,AC15TB,AC30HH,EXPRESS TRAIN,AC50CP2,UK 25TH,US ’90S,UK MODERN,BOUTIQUE METAL,MODDED CL,TWEED 2X12,TWEED 4X10,AC15,AC30TB,BOUTIQUE OD,AC30BM,UK ’80S,CALI METAL,UK ’90S,METAL BULL

[Effect Models]
DELAY,TAPE ECHO,CHORUS,COMP,OCTAVE,FLANGER,PHASER,ROTARY,TREMOLO,PITCH,REVERB, NR(Noise Reduction)

Number of amp types: 22
Number of effects: 12
Number of programs: 66 preset, 8 user
Input/output jacks:
1x INPUT,1 x FOOT SW jack, 1 x PHONE jack, 1 x EXTERNAL SPEAKER OUT jack(only  VT50/VT100), 1 x LOOP RETURN jack(only VT100), 1 x LOOP SEND jack(only VT100)
Power amp output: VT15=maximum 15W RMS @4 ohms, VT30=maximum 30W RMS @4 ohms, VT50=maximum 50W RMS @8 ohms, VT100=maximum 100W RMS @8 ohms
Speaker: VT15=1 x VOX original (8 inch,4 ohm), VT30=1 x VOX original (10 inch,4 ohm ),   VT50=1 x VOX original (12 inch,8 ohm), VT100=2 x VOX original (12 inch,8 ohm)
Signal processing A/D conversion: 24-bit, D/A conversion: 24-bit, Sampling frequency: 44.1 kHz
Power supply requirements: AC, local voltage
Power consumption: VT15=28W, VT30=40W,VT50=XXW, VT100=XXW
Dimensions: VT15=428(W) x 224(D) x 395(H) mm / 16.85”(W) x 8.82”(D) x 15.55”(H) , VT30=456(W) x 224(D) x 430(H) mm  / 17.95”(W) x 8.82”(D) x 16.93”(H), VT50/ VT100(not confirmed yet)
Weight: VT15=10kg /  22.05lbs., VT30=12kg / 26.43lbs, VT50/ VT100(not confirmed yet)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #66 στις: 17/02/10, 11:37 »
Φοβερο αρθρο Απολλωνα!
Κατατοπιστικο και εχω να πω πως τετοια reviews ουτε σε περιοδικο δεν εχω διαβασει!
Πολυ καλη δουλεια.
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #67 στις: 18/02/10, 13:04 »
Μολις ειδα στο site της Peavey οτι οι Vypyr μπορουν να αναβαθμιζονται με firmware uploads απο το site.

http://www.peavey.com/products/vypyr/extras/index.cfm

Βεβαια αφορα τα μοντελα με USB & Midi ports (νομιζω απο το Vypyr 30 και πανω).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #68 στις: 19/02/10, 22:59 »
Φιλε Kosthrash, το αποτελεσμα του να βαλεις το Ζουμ πανω στον Βοξ ή στον Πιβι πιστευω θα ειναι πολυ ασχημο. Εχεις το σημα τις κιθαρας, το κανεις ψηφιακο και περνας μοντελα πανω απο το Ζουμ, το κανεις αναλογικο και το βαζεις στον Πιβι π.χ., και ο Πιβι το ξανακανει ψηφιακο, το περναει απο τα δικα του μοντελα, και μετα το ξανακανει αναλογικο για να το ενισχυσει και να το βγαλει απο το μεγαφωνο... δεν ξερω αν κατι τετοιο θα δουλεψει σωστα, συνηθως δεν εχεις καλο αποτελεσμα, ειδικα σε high-gain ηχους, που απ'οτι καταλαβαινω θελεις.

Επισης εχει αναφερθει αρκετες φορες στο φορουμ οτι στον Βοξ η λαμπιτσα δεν ειναι στην προενισχυση, αν κανεις μια αναζητηση θα βρεις αναφορες στο πως ακριβως δουλευει. Και τον ηχο του δεν θα τον ελεγα "λαμπατο".
Επισης, βλεπωντας το ψευδονυμο σου, θα ελεγα οτι ουτε ο GA15 θα σου κανει. Η λαμπα δεν εχει παντα τη "ζεστασια" (πολυ μικροι λαμπατοι ειναι ξυραφι π.χ.) που λες οτι ψαχνεις, και γενικοτερα αν ο ηχος που εχεις φτιαξει εχει εντονο ψηφιακο χαρακτηρα, αυτος δεν θα φυγει αν τον ενισχυσεις απο λαμπατο, ειδικα δε αν τον περασεις μονο απο μια λαμπα προενισχυσης.
Αυτο που προτεινω ειναι παρε ενα μικρο τρανζιστορατο με μεγαλο μεγαφωνο, π.χ.
http://www.thomann.de/gr/kustom_12_gauge.htm

σουπερ για σπιτι,
ή και αυτο αν χρειαζεσαι την εξτρα ενταση
http://www.thomann.de/gr/kustom_double_barrel.htm

υπαρχουν πολλες ακομα λυσεις, αν πεις καποια τιμη και ειδος μουσικης, καθως και για τι χρηση το θες, ισως μπορεσουμε να προτεινουμε κατι αλλο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #69 στις: 22/02/10, 10:56 »
Φιλε Jesus σ'ευχαριστω καταρχας για την απαντηση σου και για τις προτασεις σου.

Παιζω κυριως Thrash 80's (Annihilator, Overkill, Metallica κτλ) και ενιοτε πιο ελαφρια ακουσματα (Santana, Gary Moore, Guns'&'Roses 80's, παλευω και λιγο Dire Straights τωρα τελευταια).
Με το Zoomaki εχω πλησιασει πολυ (στο δικο μου αυτι) τους παραπανω ηχους  αλλα σιγουρα τη <ζεστασια> του ηχου και το response στο χτυπημα της χορδης μεσω των λαμπατων μηχανηματων δεν την εχω σε καμια περιπτωση...
Δεν εχω ακουσει πολλα μηχανακια, αλλα θα μου μεινουν αξεχαστα τα ακολουθα (απο παλια): ADA MP1 (ποιος εχει? Το αγοραζωωωωωω! ;D), Peavey Bandit 80w (δεν θυμαμαι μοντελο).

Στα σημερινα τωρα, Αναρωτιεμαι εαν οι ενισχυτες modeling εχουν καθαρο καναλι (ουδετερο, ωστε να βαλει καποιος μπροστα το πεταλακι/πεταλιερα/πολυεφε του) και να μην χασει τους ηχους που εχει φτιαξει ηδη, και δευτερον κατα ποσο οι ανωτερω 2 ενισχυτες (Peavey Vypyr 15, Vox VT15) εξομοιωνουν το feeling των λαμπατων μοντελων που κανουν modeling οσο αφορα στο response τους χτυπηματος της χορδης ή του volume της κιθαρας.

Α, και το budget μου ειναι στα 140 euro (δεν ψαχνω φυσικα για τρανζιστορατο - εχω ηδη τετοιον)
Χιλια Ευχαριστω παιδια εκ των προτερων!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #70 στις: 22/02/10, 11:40 »
Οι modelling ενισχυτες δεν εχουν αυτοι που λες "καθαρο" καναλι, απλουστατα γιατι δεν εχουν καν καναλι. Αυτο που εχουν ειναι τα συμβατικα controls που εχουν πανω κατω ολοι οι ενισχυτες (eq section, master volume, gain) και απο κει και περα εξομειωνουν συγκεκριμενα καναλια γνωστων ενισχυτων, πχ εξομειωση rectifier orange καναλι. Μετα με τα controls του modelling ενισχυτη απλα προσπαθεις να φερεις τον ηχο εκει που τον θες εχοντας σαν βασικο ηχοχρωμα την εξομειωση του καθε ενισχυτη. Οι κατασκευαστες προσπαθουν να εξομειωσουν και την αλληλεπιδραση που θα εχει το eq section κτλ καθε ενισχυτη που εξομειωνεται, οποτε οι ρυθμισεις που κανεις δεν ειναι standard για καθε μοντελο που εξομειωνεται. Πχ σε μια "σωστη" (πιστη αν θες) εξομειωση ενος Mark Boogie, ειναι πολυ πιθανο να πρεπει να βαλεις μπασσα πολυ χαμηλα για να μην γινεται flubby ο ηχος, οπως και τον πραγματικο ενισχυτη, ενω πχ σε εναν Marshall Plexi αν ηθελες γκαζι θα τσιτωνες ολο το eq section για να τα χωσει η προενισχυση και μετα θα τσιτωνες και το volume για να δωσει και το τελικο σταδιο. Σε μια παλι σωστη εξομειωση του plexi λοιπον, αυτο θα πρεπει να συμβαινει επισης (οπως και στο πραγματικο μοντελο).
Αυτο που μπορεις να κανεις για αυτο που θες, ειναι να βρεις μια εξομειωση απο αυτες που εχει πανω το modelling μηχανημα, που να πλησιαζει τον ηχο που εχεις στο μυαλο σου σαν "καθαρο". Πχ (λεμε τωρα) εναν fender tweed και μετα να βαλεις κανα πεταλι πριν τον ενισχυτη για να φτιαξεις τον ηχο σου. βεβαια στα φτηνα modelling μηχανηματα, δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να κανεις κατι τετοιο και κατα ποσο θα δουλευουν σωστα τα πεταλια μπροστα του.
Η γνωμη μου, παρε εναν modelling ενισχυτη που να βγαζει για σενα "πειστικους" ηχους και παιζε μονο με αυτον. Οταν θα μαθεις να τον χρησιμοποιεις και κανεις ενα σωστο research πανω στους πραγματικους ενισχυτες που εξομειωνει, θα μπορεσεις να πλησιασεις τους ηχους που θες χωρις εξτρα πεταλακια, πεταλιερες κτλ.
Και οπως ειπε κι ο Jezus, ειναι μαλλον κακη ιδεα να βαλεις ψηφιακη πεταλιερα που να εξομειωνει ηδη καποιους ηχους και μετα να στειλεις τον ηχο σε εναν επισης modelling ενισχυτη... Δεν λεω οτι θα βγαζεις απαραιτητα ασχημο ηχο, αλλα σιγουρα δεν θα ειναι "σωστος" απο την αποψη της πειστοτητας σε σχεση με τον αντιστοιχο πραγματικο ηχο ενισχυτη που προσπαθεις να πετυχεις. Αν ομως αυτο δεν σε ενδιαφερει και απλα θες να φτιαξεις τον δικο σου ηχο, χωρις να νοιαζεσαι σε ποιο μοντελο ενισχυτη βασιζεται κτλ, τοτε τπτ δεν απαγορευεται οπως καταλαβαινεις...
Απλα σιγουρεψου τι εξοδο δινει  η πεταλιερα σου, γιατι συνηθως οι ενισχυτες κιθαρας στο Input δεχονται σημα instrument και οχι πχ line, mic κτλ, οποτε μπορει να εχεις θεμα με τις σταθμες που θα στελνεις στην εισοδο του ενισχυτη σου...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #71 στις: 02/03/10, 10:29 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας! :) Είστε πολύτιμη βοήθεια για κάθε αρχάριο ερασιτέχνη (όπως εγώ)!!!
Τελικά παρήγγειλα και αναμένω τον Vox VT15, καθώς πειραματίζομαι διαρκώς με τον ήχο μου (μ'αρέσει το high gain αλλα θα περάσω και το synth μου - Yamaha SY55 - από τα πολυεφέ για να πετύχω τους ήχους που θέλω, όπως ο πολυμήχανος φίλος Jesus ;))
Ανυπομονώ να ακούσω τους ήχους της κιθάρας μου όταν θα περνώ το σήμα της από το gain του zoom στα καθαρά κανάλια των modeled amps του Vox ;D ;D ;D
(αν και κατι μου λεει οτι θα καταληξω να παιζω καρφι στον ενισχυτη και θα ηχογραφω χωριστα τα parts απο line out ενισχυτη / εξοδο πολυεφε)... αλλα και ετσι να γινει θα εχω μεγαλυτερη παλεττα ηχων να διαλεξω αναλογα με τη διαθεση μου, οποτε ετσι κι αλλιως δεν βλεπω να μετανιωνω για αυτη την αγορα  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #72 στις: 02/03/10, 15:02 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας! :) Είστε πολύτιμη βοήθεια για κάθε αρχάριο ερασιτέχνη (όπως εγώ)!!!
Τελικά παρήγγειλα και αναμένω τον Vox VT15, καθώς πειραματίζομαι διαρκώς με τον ήχο μου (μ'αρέσει το high gain αλλα θα περάσω και το synth μου - Yamaha SY55 - από τα πολυεφέ για να πετύχω τους ήχους που θέλω, όπως ο πολυμήχανος φίλος Jesus ;))
Ανυπομονώ να ακούσω τους ήχους της κιθάρας μου όταν θα περνώ το σήμα της από το gain του zoom στα καθαρά κανάλια των modeled amps του Vox ;D ;D ;D
(αν και κατι μου λεει οτι θα καταληξω να παιζω καρφι στον ενισχυτη και θα ηχογραφω χωριστα τα parts απο line out ενισχυτη / εξοδο πολυεφε)... αλλα και ετσι να γινει θα εχω μεγαλυτερη παλεττα ηχων να διαλεξω αναλογα με τη διαθεση μου, οποτε ετσι κι αλλιως δεν βλεπω να μετανιωνω για αυτη την αγορα  ;)
Zoom μπροστα απο τον Vox ειναι σαν να εχεις 2 πεταλιερες σε σειρα.. :-\
δλδ μαλλον δεν θα σου αρεσει και πολυ ο συνδυασμος...
Λογικα εκει που λες θα καταληξεις και πιστευω δεν θα σε χαλασει καθολου ηχητικα...try it

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #73 στις: 02/03/10, 15:21 »
Ναι και εγω ετσι σε βλεπω να καταληγεις!
Και με το συνθ δοκιμασε το, αν μη τι αλλο θα εχει ενδιαφερον!  :D
Επισης στο μελλον για ηχογραφησεις μπορεις να κανεις αυτο:
Να παρεις ενα ABY Box, και να στελνεις το σημα της κιθαρας ταυτοχρονα και στο ζουμ και στον βοξ, και να ηχογραφεις ταυτοχρονα δυο διαφορετικους ηχους, και μετα να τους μιξαρεις, αμα το ψαξεις λιγο μπορεις να βγαλεις πολυ καλους ηχους με αυτο τον τροπο!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
« Απάντηση #74 στις: 02/03/10, 15:37 »
ABY box? Πού μπορώ να βρω ενα τέτοιο?!?
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 02:28
από Jezus
34 Απαντήσεις
12037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/08, 21:43
από Jezus
17 Απαντήσεις
6013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 19:13
από tech21man
30 Απαντήσεις
11507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 21:44
από tech21man
30 Απαντήσεις
12622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/10, 13:55
από Jezus
8 Απαντήσεις
3684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:41
από Απόλλων
29 Απαντήσεις
10731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/10, 16:11
από jim.ni
2 Απαντήσεις
2468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 17:13
από Wise_One
15 Απαντήσεις
11517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/13, 20:33
από adr1anos
14 Απαντήσεις
16240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/14, 18:24
από sfanfan