Αποστολέας Θέμα: Απ ' την κιθαρα στο μπασο  (Αναγνώστηκε 6815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ ' την κιθαρα στο μπασο
« στις: 07/03/09, 23:38 »
Γεια σας, παιζω 2 χρονια αυτοδιδακτα ηλ κιθαρα και αποφασησα να αγορασω και ενα ηλ μπασο, πολλες απο τις ερωτησεις μου εχουν απαντηθει στα topics του φορουμ αλλα εχω μερικες ακομα:

1)χρειαζομαι αποκλειστικα bass amp για να βγαλω καλο ηχο με το μπασο? με το amp της κιθαρας μπορω να βγαλω εναν καλο αξιοπρεπη ηχο?
2)τα πεταλακια/effects που χρησημοποιουμε για το μπασο (distortion , delay κτλπ) ειναι τα ιδια με αυτα που εχουμε στιν κιθαρα?
3)οι τεχνικες του μπασου ειναι ιδιες με αυτες της κιθαρας? tapping πχ,
4)αυτα τα 2 χρονια στην κιθαρα θα με βοηθησουν καθολου ή το μπασο θα ειναι κατι που θα το ξεκιναω απ την αρχη?

ευχαριστω προκαταβολικα κ sorry αν σας κουρασα, οπως βλεπετε ξερω οσα ξερει και η γιαγια μου περι μπασου  :P

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Απ ' την κιθαρα στο μπασο
« Απάντηση #1 στις: 08/03/09, 00:55 »
Καλησπερα φιλε. Θα σου απαντησει σιγουρα και καποιος πιο καταλληλος αλλα συνοπτικα οι απαντησεις στις ερωτησεις σου ειναι:

1)Ναι. Εκτος αυτου αν παιζεις μπασο σε ενισχυτη κιθαρας, πιθανοτατα θα τον χαλασεις. Βεβαιως σε συμβουλευω τα χρηματα που διαθετεις να τα "ριξεις" ολα στο μπασο και να παρεις ενισχυτη αργοτερα. Μεχρι τοτε αν θελεις σου δανειζω και εγω ενα μικρο 10αρι που δεν χρησιμοποιω ο οποιος φυσικα μονο για μελετη κανει και δεν βγαζει και κανενα σοβαρο ηχο αλλα τουλαχιστον θα γλυτωσει τον ενιχυτη της κιθαρας σου.

2)Οχι. Αν και πολλοι παιζουν μπασο με πεταλακια κιθαρας υπαρχει και η αποψη που λεει οτι δεν εχουν τοσο καλο ηχητικο αποτελεσμα οσο τα εξειδικευμενα πεταλια του μπασου. Προσωπικα το distortion της boss που εχω για την κιθαρα (το γνωστο πορτοκαλι) δεν με ικανοποιει στο μπασο, χωρις να εχω ακουσει και distortion μπασου για πιο ολοκληρωμενη αποψη. Παντως πιστευω οτι αν αρχισεις να παιζεις μπασο, το κομματι πεταλακια θα σε απασχολησει ουσιαστικα μετα απο καιρο.

3) Καποιες ειναι ( hammer on, pull of, slide) και υπαρχει και το slap, χαρακτηριστικη τεχνικη του μπασου που δεν υπαρχει στην κιθαρα. Με το tapping στο μπασο δεν εχω ασχοληθει αλλα δες αυτα, θα σου λυσουν καποιες αποριες:
 



4) Σιγουρα ειναι μια βοηθεια σε διαφορα σημεια (πχ χρονους, θεωρια, ανοιγμα των δαχτυλων σε καποιο βαθμο) αλλα η αισθηση του μπασου ειναι διαφορετικη. Και οταν παιζεις μπασο θα πρεπει να μαθεις να σκεφτεσαι σαν μπασιστας. Σε αυτο θα βοηθηθεις αν μελετησεις με το καιρο το μπασο σε διαφορες παρτιτουρες (πχ σε guitar pro) κατα προτιμηση οχι μονο σε τραγουδια που το μπασο παιζει την τονικη και αγιος ο Θεος, για να καταλαβεις περισσοτερο το ρολο του οργανου σε καθε κομματι. Για το συγκεκριμενο θεμα θα πρεπει να ψαχτεις με διαφορα ειδη μουσικης, ενδεχομενως με καποια που το μπασο παιζει πρωταγωνιστικο ρολο.
 
Ελπιζω να βοηθησα, καλη αρχη.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Απ ' την κιθαρα στο μπασο
« Απάντηση #2 στις: 08/03/09, 02:15 »
Αυτο που τονισε ο φιλος onfire ειναι και ολη η ιστορια...
Να αρχισεις να σκεφτεσαι ως μπασιστας και οχι ως κιθαριστας! Γιατι πραγματικα ειναι της μοδας οι μη ταλαντουχοι κιθαριστες να ψιλοαπογοητευονται και να το γυριζουν στο μπασο θεωρωντας το, λαθεμενα κατ εμε, υποδεεστερο και απλουστερο οργανο.

Και δεν το λεω για σενα η για καποιον που το εχει επιχειρησει ετσι??? Μη με παρεξηγησεις!!! Απλα κατι η πολλη ζητηση (ξερετε μπαιστα που να ψαχνει μπαντα???) κατι ο δευτερευοντας ρολος που κατεχει στη ροκ μουσικη ενισχυουν το παραπανω..
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/09, 02:18 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ ' την κιθαρα στο μπασο
« Απάντηση #3 στις: 08/03/09, 02:38 »
Αυτο που τονισε ο φιλος onfire ειναι και ολη η ιστορια...
Να αρχισεις να σκεφτεσαι ως μπασιστας και οχι ως κιθαριστας! Γιατι πραγματικα ειναι της μοδας οι μη ταλαντουχοι κιθαριστες να ψιλοαπογοητευονται και να το γυριζουν στο μπασο θεωρωντας το, λαθεμενα κατ εμε, υποδεεστερο και απλουστερο οργανο.

Και δεν το λεω για σενα η για καποιον που το εχει επιχειρησει ετσι??? Μη με παρεξηγησεις!!! Απλα κατι η πολλη ζητηση (ξερετε μπαιστα που να ψαχνει μπαντα???) κατι ο δευτερευοντας ρολος που κατεχει στη ροκ μουσικη ενισχυουν το παραπανω..



καταρχας σας ευχαριστω με βοηθησατε πολυ ;D   . οχι εγω δεν σκευτομαι με αυτον τον τροπο, (ευτιχως) μονο 2 χρονια παιζω κιθαρα οποτε δεν ξερω αν θα βγω αποτυχημενος η οχι κιθαριστας  :P ο ηχος του μπασου παντα μου αρεσε, ημουν αναμεσα σε κιθαρα και μπασο στην αρχη αλλα τλκ επελξα κιθαρα, τωρα ομως καταλαβα οτι μου αρεσουν το ιδιο , ετσι λεω να δοκιμασω κ το μπασο  ;D

Βεβαιως σε συμβουλευω τα χρηματα που διαθετεις να τα "ριξεις" ολα στο μπασο και να παρεις ενισχυτη αργοτερα


γιατι αυτο ομως? δεν υπαρχει αξοπιστος ενυσχητης μπασου σε λιγα λεφτα ?, δεν σκευτομαι να ξεπερασω τα 360ε σε λεφτα και εχω αυτα στο μυαλο μου

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_std_jazz_bass_antiqueburst.htm
http://www.thomann.de/gr/warwick_blue_cab_15.htm

αν εχετε αλλες αποψεις / προτασεις πειτε τις  ;D

παιζω hardcore/punk/alternative


Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Απ ' την κιθαρα στο μπασο
« Απάντηση #4 στις: 08/03/09, 03:57 »
Βεβαιως σε συμβουλευω τα χρηματα που διαθετεις να τα "ριξεις" ολα στο μπασο και να παρεις ενισχυτη αργοτερα



Με τη λογικη οτι θα παιζεις σε studio (η σε live καποια στιγμη) και εκει υπαρχει καλος ενισχυτης που μπορει να αναδειξει το μπασο σου, ο ενισχυτης που χρειαζεσαι για το σπιτι για μελετη δεν ειναι και μεγαλων απαιτησεων. Επισης η αγορα καλυτερου μπασου φανταζομαι οτι κοστιζει περισσοτερο απο την αγορα καλυτερου ενισχυτη (στην αντιστοιχη κατηγορια τιμων). Δηλαδη για να δεις ουσιαστικη διαφορα απο τα 300 ευρω στο μπασο θα πας στα 500-600
(πχ. http://www.dolphinmusic.co.uk/product/39495-fender-standard-jazz-bass-rosewood-arctic-white.html). Για να εχεις ουσιαστικη διαφορα στον ενισχυτη  απο αυτον πχ που εχεις κατα νου (88Ευρω-15w) θα πας σε ενισχυτη πχ 215Eυρω-60W(http://www.thomann.de/gr/warwick_blue_cab_601.htm). Απο τις διαφορες των τιμων, που οσο ανεβαινεις κατηγορια αμβλυνονται, καταλαβαινεις οτι ειναι καλυτερο να εχεις ενα μπασο που θα σε καλυψει για περισσοτερο καιρο και θα θελεις να το αλλαξεις αργοτερα απο οτι ενα ενισχυτη.
 Απο την αλλη η διαφορα στον ηχο με την αλλαγη ενισχυτη ειναι μεγαλυτερη, δηλαδη ενας καλος ενισχυτης κανει ενα μετριο μπασο να ακουγεται καλο ενω ενα καλο μπασο "θαβεται" απο ενα μετριο ενισχυτη.
 Φυσικα υπαρχουν και τα μεταχειρισμενα που μπορεις  να βρεις καλες ευκαιριες σε πιο οικονομικη τιμη.
Τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις, δεν ειναι νομοι, τα σκεφτεσαι και πραττεις αναλογα.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/09, 04:04 από onfire »
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Απ ' την κιθαρα στο μπασο
« Απάντηση #5 στις: 19/03/09, 21:33 »
ο ενισχυτης παντως που αναφερεις ειναι οτι πρεπει για μελετη, καθως και για να βγαλεις εναν ομορφο ηχο κατα τη διαρκεια αυτης. Η ενταση του επισης ειναι μια χαρα για τη μελετη παντα βεβαια.. Απο κει και υστερα οντως μονο σε καλο οργανο να επενδυσεις κι οχι σε ενισχυτη.. Squier δεν θα σου προτεινα να κοιταξεις, μιας και με οσα εχω παιξει, δεν μου αφησαν καλη εντυπωση, (δεν το συζητω για τον ηχο) μα στο playability τους! Θα επιμεινω στα Cort bass σε τιμες μεχρι τα 600Ε.. απο κει και πανω υπαρχουν απειρες επιλογες, (και στανταρ μην παρεις τοσο ακριβο Cort).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
75 Απαντήσεις
49003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/09, 10:42
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
4 Απαντήσεις
3843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/05, 17:45
από Spyros13
6 Απαντήσεις
12560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:17
από Jezus
47 Απαντήσεις
49102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 15:05
από rockflea
rickenbacker μπάσο

Ξεκίνησε από sleo Μπάσο

10 Απαντήσεις
9191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 16:37
από Jezus
21 Απαντήσεις
34975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/16, 17:39
από mania karoutena
2 Απαντήσεις
2416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 18:50
από twist 1N my Sobriety
11 Απαντήσεις
5156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 22:06
από ibanezbass
0 Απαντήσεις
17562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/15, 16:02
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
3436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/19, 14:43
από Ioannis Anastassakis